8HT *«-4 ge tegemoet, In de helft voor de helft 1 aan groene n. l.E. Alter Gracht 2694 AAG, iTEWAAR- ren neskleeding. of gedeelten 51e Jaargang. No. 11899. B'o.xtexxlaxxrL. Buitenlandse^ Nieuws. Slxxnexxlsiïxd.. FEUILLETON. £»n Wuistara S/aaR. WARENHUIS, Spnislr. Oen Haag. g<- Alle Luxe- en finish. Artikelen. s Stok. str. 222, kUAUllII Maandag 24 Juni 1912. XTieix"ws- ezx -^-d-TrertexttieloleucS. voor G-ou.c3.su exi OxxxstreUszeasL- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON, Telefoon Interc. 82. Nieuwe Abonné’s. Telefoon Interc. 82. de »tad aan hui» en f 1.25 t' Y1IS0DL UEI, Hlttta. (Uit het Fransch.) 4 i (Wordt vervolgd AAG, n meth. spreken n beschikbaar om ;even. Nadere in staand adres. rgoed. M en ADRES: id. E. ALTER acht 269\ AAG. •''WATOWU. inmiMOT UtHnUKQB BxaailakCl Tl kt, dat Uw Uw handen en Uw leven FAan het publiek lean het^ oordeel worden gelaten, of •Van Houtens Rona Cacao inderdaad is De beste voor den prijs 1 Kg. 1.50 b4Kg.f o.42i uMj O.8O|Mo„ - 0.18 J 81/a uur, Leden-^0' Bond van Oud- Afd. Gouda. en Woningtoe- irstandscommissie (verheid van haar alleen oor het van kostbaar i fijne kant. In ieder geval moest hij op de gang komen waar bij iederen uitgang iemand Men verzoekt ons te melden Vermits tot nog toe weinig milicien- verlofgangers der lichting 1905, die dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, om de vergunning vragen om gedurende die oefeningen thuis te mogen slapen, wordt er aan herinnerd dat die ver gunning gevraagd moet worden twee maanden vóór den dag van opkomst, dus vóór 27 Juni a.s. Anti-Tariefwet-sluitregels. Het Anti- Tarief wet-Comité geeft sluitzegels uit. Deze sluitzegels zijn voor kooplieden industrieelen en particulieren in het geheele land in elke hoeveelheid kos teloos verkrijgbaar aan het adres van het Anti-Tariefwet-Comité, Prinsen gracht 721 Amsterdam. 43) Als ik op dat oogenblik de kamer inga, vlucht hij of door de zijkamer of door de deur rechts, die in het boudoir uitkomt. Dan zal hij het salon doorgaan en ik verlies hem uit het oogWat doet hij daar alleen in de kamer van juffrouw Stangerson Wat schrijft hij? Aan wien schrijft hij Br ga naar beneden en leg de ladder op den grond. Vader Jacques volgt mij. Laten we naar het kasteel te ruggaan. Ik stuur vader Jacques naar meneer Stangerson om hem Wakker te maken. Hij moet me daar wachten en hem niets zeggen, vóór ik er ben. Ik zal Larsan roepen. Vervelend voor me. Ik had liever alleen willen werken, ter wijl Larsan sliep. Maar vader Jacques en meneer Stangerson zijn oud en ik ben misschien nog niet genoeg ont wikkeld. Ik zou misschien niet sterk genoeg zijnLarsan is gewend aan dergelijke worsteling. Larsan maakt GIIIIISIHE (IIIIUM. FITUS DElFADVERTENTIËNj Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op de Goub- 8CHE Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Zij woonde, zooals mon zich herinneren zal, het vorig jaar het concours bij, Tijdens het verblijf der Koninklijke familie to Dobbin is reeds druk ge oefend. Thans geschiedt dit alleen in de morgenuren. Bij het concours zullen uitsluitend genoodigden tegenwoordig zijn. rwillens, Terrein liegdemonstraties ussel. k, 71/, u., Orgel- Evenredige vertegenwoordiging in Frankrijk. 1. Onze tijd staat in het toeken van het kiesrecht. Geen land op aarde of zijn bewoners voelen de behoefte aan medezeggingschap in het bestuur van het rijk. Men kan zich nergens meer vereenigen met don toestand van het absoluut gezag, van één over alle an deren, en vandaar het streven naar verkrijging van het kiesrecht, naar uitbreiding van het kiesrecht, naar verbetering van het kiesrecht. Want al lijkt het haast onmogelijk, zelfs in beschaafde landen, althans in landen, die den naam hebben beschaafd te zijn, zijn nog heel velen van het kies recht uitgesloten. En we denken in de eerste plaats aan die belangrijke groep van uitgeslotenen, de vrouwen. Verder denken we aan den strjjd voor algemeen kiesrecht, zooals die door verschillende partijen in bijna alle landen nog moet worden gevoerd en wat betreft verbetering van het kies recht, hebben we speciaal het oog op den strijd voor evenredige vertegen woordiging, zooals die thans in Frank rijk wordt gestreden. Al sedert jaren is daar de kwestie der evenredige vertegenwoordiging hangende. Zooals onze lezers allen weten, is de tegenwoordige indeeling van het kiesrecht vrij onrechtvaardig. Wan neer in een land de een of andere partij het sterkst is, d. w. z. kans ziet bij de verkiezingen de helft 1 stem men te bemachtigen, dan kan men zich een geval denken dat alle zetels aan die eene partij zouden worden toegewezen. De grootst mogelijke minderheid, immers de helft 1 der geheele bevolking, zou op die wijze geen vertegenwoordiger in het parle ment gekozen krijgen. Deze onbil lijkheid wordt nog grooter, wanneer zooals in Engeland, geen herstemming' bekend is. Dan kan het gebeuren, dat een minderheid een meerderheid regeert. Om aan deze kwaal een ©inde te maken, heeft men het stelsel der evenredige vertegenwoordiging be dacht. Deze evenredige vertegenwoor diging zal aan de minderheden ook zyn toekomend deel in de parlements zetels verschaffen. Het gevolg van het stelsel der even redige vertegenwoordiging is echter, dat voor een meerderheid veel zetels zullen verloren gaan, waarover zij thans beschikt, maar die dan aan de minderheid zullen worden toegewezen. Begrijpelijkerwijze zijn dan ook vaak die meerderheidspartijen met het woord vóór, maar inderdaad tegen evenredige vertegenwoordiging. Zoo stond ook de kwestie in Frankrijk, waar de radicalen en radico-socialis- ten in naam voorstanders van even redige vertegenwoordiging waren, maar inderdaad zich als tegenstanders ontpopten. Daarover morgen verder. den buitenkant een soort steunmuur. Alle andere ramen van do gang waren zoo hoog boven den grond, dat het bijna ónmogelijk was, daaruit te sprin gen, zonder zich den nek te breken. Deuren en ramen waren goed gesloten ook de deur van de rommelkamer, aan het eind van de rechtergangik had dit gauw even nagozien. Toen ik gezien had, dat vader Jac ques op zijn post stond, plaatste ik meneer Stangerson voor de trapleuning niet ver van de deur der zijkamer van zijn dochter. Alles deed voorzien, dat, zoodra ik in de kamer kwam, de moordenaar door ede zijkamer zou gaan on niet door het boudoir waar de verpleegsters wa ren en waarvan Stangerson zelf de deur gesloten had, toen ze, zooals ik vermoedde, in het boudoir was gevlucht om den moordenaar niet te zien, die bij haar kwam. In ieder geval i -L;:.-. stond te wachten. ook met een revolver, volgde mij, en we waren dadelijk alle drie op do gang. Alles wat gebeurd was, nadat ik den moordenaar had gezien, had niet langer dan tien minuten geduurd. Meneer Stangerson wilde den moordenaar da delijk aanvallen om hem te vermoor den dat was heel eenvoudig. Ik deed hem echter begrijpen, dat hij niet moest wagen hem levend te laten ontsnappen, door hem te willen dooden. Toen ik hem had gezegd, dat zijn dochter niet in de kamer was, en zij geen gevaar liep, werd hij kalmer en het hij mij de leiding van alles over. Ik vroeg vader Jacques en meneer Stangerson nog, niet bij mij te komen, vóór ik hen zou roepen of zou schieten, en plaatste vader Jacques voor het raam aan het einde van de rechtergang. Ik had die .plaats voor Jacques uitgekozen, omdat ik dacht, dat de moordenaar, als hij uit de kamer ging, om by het raam te komen, dat hij open had gelaten, en daar Larsan zag staan, naar de rechtergang zou gaan. Daar zou hij vader Jacques vinden, die hem den toegang naar het’ park door het raam in de rechtergang belette. Zoo zou de moordenaar zeker handelen, als hij op de hoogte was van de inrichting van het huis (en dit was niet twyfelachtig voor mij). Onder dat raam was aan Hofberichten Op de open manego bij do Kon. stallen op Het Loo zal in het laatst van de volgende week een groot con cours hippique gehouden worden door het personeel van het Kon. staldepar tement. Bijna alle aanwezige paarden, ook do ponney’s van de Prinses, zullen er aan deelnemen. Het concours is oen herhaling van dat, hetwelk verleden jaar bij het jubiló van baron Bentinck, opperstalmeester, gegeven werd. Thans wordt het speciaal gegeven voor Prinses Juliana, die gevraagd had naar „de paarden met de balletjes”. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1 -50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De Italiaansch-Turksche oorlog. De „Ikdam” bevat een artikel van een ongenoemd staatsman, waarin deze over den oorlog kort samengevat het volgende zegt Het eind van den oorlog is niet te zien. In welken vorm een vrede mo gelijk zou zijn is nog geheel en al onbepaald. De toekomst van de eilan den hangt niet af van Italië, doch zal van den uitkomst van den oorlog en den toestand op den Balkan af hangen. De bezetting van Chios zou gevol gen hebben van internationale betoe- kenis. Engeland zou Turkije helpen, indien eenige bepaald aangewezen quaesties in overeenstemming met Engelands belangen zouden worden opgelost. De voornaamste van deze vraagstukken het zijn er 13 is natuurlijk Koweit. Het is zeer de vraag of Turkije déze quaestie zoo kan op lossen als Engeland dit wenscht. De bekende Italiaansche praatgraag, afgevaardigde Cirmeni, heeft uit de fceste bron vernomen dat Italië’s op treden in de Aegeïsche Zee is gestaakt op eenstemmig verzoek der groote mogendheden. PORTUGA|. Te Lissabon wordt-een algemeone staking gevreesd voor het geval de staking van het trampersoneel geweld dadig onderdrukt wordt. Onder de leiders der staking zouden zich anar chistische elementen bevinden. De Minister van Binnenlandsche Zaken bevestigde in de Kamer, dat te Oporto een staatsgreep was voorbereid om het Parlement met geweld te ontbin den en de vroegere voorloopige regee- ring met dictatoriale macnt weer in te stellen. scheidsrechtelijke uitspraak to onder* werpen. De Minister van Marine heeft de noodige maatregelen getroffen, om den scheepvaartdienst op Algiers, Tunis en Corsica to verzekeren. Het voorbeeld van den kapitein van van Köpenick vindt nog steeds navol ging en zelfs in Frankrijk, mot succes, al was het in dit geval maar het aanzien van de uniform van oen simpelen postbeambte, dat misbruikt werd. De recherche te Toulouse heeft een individu betrapt, dat' sinds een week er zijn werk van maakte, in de uniform van brievenbesteller, de brievenbussen te lichten. In zijn bezit werd een groot aantal brieven gevonden. De pseudo- beambte bekende, voor groote bedra gen aan chèques uit de brieven gestolen te hebben. Hij werd betrapt, toen hij trachtte zulk een stuk te gelde te ma ken. Door een toeval is de Parijsche re cherche op het spoor gekomen van een persoon, die een groote hoeveelheid wapens, afkomstig van den inbraak in de wapenmagazijnen in de rne La fayette en de boulevard Hausmann, voor de leden der bende van Bonnpt en consorten bewaarde. wij geregeld tijdig m ontvangen van rten, vermekelijk- ■e du ia on»8 i. ibu Zn., Goud»- Amerika. De rooklooze stad. Ilerhaaldelijk is er in den laatsten tijd op gewezen, dat de electriciteit in steden en gemeenten zoo veel goed koopst zou kunnen worden, wanneer er in plaats van de verschillende ver spreide kleinere electrische stations enkele groote centralen werden op gericht, die op verren afstand electri citeit konden leveren. In Europa werd dit denkbeeld tot nog toe altijd als een utopie beschouwd. Maar in Amerika schynt men thans, nt ar Cham ber’s Journal meedeelt, van plan te zijn een dergelijk systeêm in te voeren. Op de uitgebreide kolenvelden van Pennaylvamö zal een krachtige elec trische centrale worden opgericht, vanwaar de stroom op de gewone manier langs draden naar het 100 K.M. verder gelegen Boston geleid zal worden. De centrale moest in de behoeften van geheel Boston voorzien, en de electrische stroom zal gebruikt kunnen worden voor verlichting, ver warming enz. en ook als beweeg kracht der trams. Men rekent er op de electriciteit dan zóó goedkoop te kunnen leveren, dat het kolenverbruik te Boston vanzelf verminderen zal. Daarmede ware dan tevens het pro bleem om oen totaal „rooklooze” stad te krijgen, opgelost. Frankrijk. De Fransche zeeliedenstaking. Een Havas-nota meldt, dat de ant woorden van verschillende groepen der „inscrits” op do arbitrage-voor stellen der Regeering bij den betrok ken Minister zijn ingekomen. Het resultaat der verklaringen is, dat de bond der ingeschrevenen de arbitrage feitelijk heeft afgewezen, omdat do stakers zich het recht hebben voor behouden zich al dan niet aan de eind van de dwarsgang, vóór het raam, dat ik open gevonden had. Ik zeg tegen Fred „Voor niets ter wereld moet u deze plaats verlaten, vóórdat ik kom roepen.Er zijn honderd kansen tegen één, dat de man bij dit raam terug komt en tracht daardoor te ontvluchten als hij wordt vervolgd want daardoor is hij binnengekomen. U heeft een ge vaarlijken post „Wat zal de uwe zyn?” „Ik ga in de kamer en zal den man naar u toezenden'” „Neem mijn revolver,.” zei Fred, „dan zal ik uw stok nemen.” „Dank u”, antwoordde ik. „U is een dapper man.” En ik nam Fred’s revolver. Ik ging alleen naar den man, die zat te schrij ven en ik was blij met het wapen. Ik verliet Fred dus, nadat ik hem bij het raam had geplaatst, en ik ging steeds met de grootste voorzich tigheid naar de kamer van meneer Stangerson, in den linkervleugel van het kasteel. Ik vond meneer Stangerson met vader Jacques, die hem alleen had ge zegd, dat hij zich zoo gauw mogelijk moest aankleeden. Ik bracht meneer Stangerson met een paar woorden op de hoogte van de zaak. Hij wapende zich Het Oranje-Kruis. Zaterdag werd te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen de alg. bondsvergadering gehouden van den Koninklijken Na- tionalen Bond voor Reddingwezon en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje-Kruis. De Prins arriveerde vergezeld van zijn adjudant, jhr. v. Sucntelen van de Haere, per auto van Het Loo en kwam precieste halftwee aan het Gób. v. K. ft W. aan. Aan den ingang werd Z. K. H. ontvangen door de zijn deur open, met slaperige oogen, en gelooft, dat ik mij maar wat ver beeld. Ik moet hem eenige malen her halen, dat de man er is „Dat is vreemd,” zegt hij. „Ik dacht, dat ik hem vanmiddag in Parijs had gelaten.” Hij kleedt zich haastig en wapent zich met een revolver. We sfcipen de gang in. Larsan vraagt me „Waar is hij? „In de kamer van juffrouw Stan gerson.” „En die?” „Is niet in haar kamerI” „Laten we er heengaan „Ga er niet heen Bij het eerste ge luid zal hij vluchten Er staan hem drie wegen opende deur, het raam, het boudoir, waar de verpleegsters zijn „Ik zal schieten.” „En als u mist? Als n hem alleen wondt Dan ontvlucht hij toch Nog buiten rekening latende, dat hij ook gewapend isNeen, laat mij de zaak regelen, dan sta ik voor alles in.” „Zooals u wil,” sprak hij vriendelijk. Nadat ik me verzekerd heb, dat alle ramen van de twee gangen goed gesloten zijn, plaats ik Larsan aan ’t ASTI

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1