Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, BIzinerLla.ri.ca.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SIPOIRT LANDBOUW. NIEUWE UITMAVEN. Rechtzaken. Laatste Berichten. Groote JaarlijkHclie M LITER X 15 ct. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant I kleeding over de grenzen kwamen, bijeenkomsten. Ipavic verklaarde by het verhoor verder, dat hij van vicaris Cantinaro voor het uitvoeren van den aanslag 500 kronen gekregen had. In dronken toestand had Ipavic het ge- heelo plan van den aanslag aan een vreemde verraden. Hij had dezen verteld, dat hij op automobiel No. 64, waarin aartshertog Jozef Ferdinand aan den tocht door de Alpen deelnam, een bom zou werpen. Toen men bij het bezoek aan zijn woning ook brio- ven vond, die zeer bezwarend voor den vicaris waren, nam men dezen den 20sten Juni in hechtenis. Men koestert tegen hem ook gegronde ver denking, dat hij het was, die eenige maanden geleden in de kazerne van de Srednie liggende Alpenjagers inge broken heeft en het kruitmagazijn daar in de lucht trachtte te laten springen. In eon kast in de kazerne waren belangrijke documenten betref fende de landsverdediging, die na den inbraak verdwenen zyn. Portugal. Hevige botsing. Zaterdag is het tot een hevige bot sing gekomen in het marine-arsenaal, waar de arbeiders voor de stakers partij kozen. De matrozen verdedigden de arbeiders tegen do politie. Gondar- merie en cavalerie maakten aan het opstootje een eind. Van de gekwetsten is oen onderof ficier overleden. Rusland. Ijsgang. Uit Archangel wordt' geseind Aan den ingang van de Witte Zeo is in de laatste dagen veel ijs aange dreven, waardoor de schoep vaart zeer bemoeilijkt werd. Amerika. Roosovelt de progressief. Uit Chicago wordt 22 Juni geseind Voorloopig een onafhankelijk candi- daffiur aanvaardend, zeide Roosevelt „De tijd is gekomen, dat al wie ver trouwt op do eerste grondbogrippon der moraal in het openbare en parti culiere leven, zich moet aansluiten bij de nieuwe beweging". Hij verzocht den gedelegeerden, te rug te koeren naar hun woonplaatsen, om het gevoelen hunner omgeving te vernemen en later bijeen te komen op oen groote conventie, om oen progres- sioven candidaat te stellen. Roosovelt beloofde dat hij eiken candidaat, die dan gosteld zou worden, zou steunen. Vervolgens verklaarde hij dat de gewone (Ropublikeinsche) conventie oen werktuig was in dienst van ont aarde, politioke „bosses", die geen schaduw van sympathie moer hadden voor den goest en bedoelingen der republikeinen van voor vijftig jaar. „Gy, myn vrienden" aldus ging hy verder „züt de geestelyko erf genamen van Abraham Lincoln, die weigerde langer gebonden te worden door banden van het verleden, maar met nienwe opvattingen, wolke do tijd eischte, zich plaatste tegenover nieuwo gebourtoniBsen" Roosevelt besloot met voor to stellen, dat do zinspreuk der nieuwe campagne nou zyn: „Gy zult niet stelen". De verkiezingsstrijd in de Veroenigde Staten. De toestand in de democratische party, sohryft de Times, is, voor zoo ver men de zaak kan overzien, geheel overeenkomstig met die een week ge leden in de republikeinscho partij heerschte. Als do conservatieve fractie, de lieden van Parkor, winnen, dan zal daardoor Roosovelt aanzionlijke ver sterking ontvangen, want het is bijna zeker dat dan oen groot aantal pro gressieve democraton zich bij zijn partij zullen aansluiten. E^n ding staat in ieder geval vast do roglomentaire republikeinen moeten nu, in spijt van het progressieve be ginselprogram van den president, als conservatieve partij figureeren. Hun program is niet geschikt om grooten indruk op het land te makon. Wat wel geschikt is om indruk op het land te maken, is, dat Taft zijn oandidaat8telling dankt aan de poli tieke dryvers en dat hij haar slechts vorkregen hoeft ten koste van pen scheuring der partn. „In het heele land kunnen vanavond de menschen ruimer adem iiAlen, zoo zeide de president bij het ontvangen van het nieuws van zfön oandidaat- stelling o.a., omdat de meest ernstige bedreiging van onze ropublikeinsche instellingen is afgewend. Wat ook in November moge gebeuren, een groote overwinning voor het volk van de Vereenigde Staten is reeds bevochten." De ropublikeinsche conventie heeft Zaterdagavond laat ook James 8. Sherman, den vice-president, wederom candidaat gesteld. Te Baltimore is het meerendeel der gedelegeerden der democratische na- tionole conventie aangekomen. Zij zijn vol vertrouwen op de overwinning in November. De uittreding van Roo sevelt uit de ropublikeinsche partij, zegt de New-York Herald, heeft de onverschrokken legioenen der demo cratie de vaste overtuiging geschonken dat zij zullen overwinnen. Toen Bryan met zijn vrouw aan kwam, werd hij door de mannen uit het Verre Westen ontvangen met een ouderwetsch hiep .hiep hoera Deze hoeren staan gereod hier dezelfde aan matiging ten toon te spreiden ais hun ropublikeinsche broeders te Chicago. Bryan heeft gozegdIk doe geen kelo poging om iemand tot tijdelijk voorzitter gekozen te krijgen. ïk wil alleen maar hebben dat er een man gekozen wordt die naar den zin is van de voornaamste candidaton. China. V oorzorgsmaatregelen De Engelschen in Hongkong en Kanton zien blijkbaar den toestand met bezorgheid in. Een af doeling van 170 man van het regiment infanterie dat te Hongkong in garnizoen ligt en dat van Januari 3912 tot 7 Juni de buitenlandsche nederzetting te Kan ton bezet had gehouden, is daarheen thans weer teruggeroepen. Bovendien gaan met de kannonneerboot „Brito- mart" 60 mariniers daarheen. Men acht den toestand te Kanton zoer on rustwekkend de opgewondenheid in de stad neemt toe on do Chineezen zenden veiligheidshalve geld on kost baarheden naar de buitenlandsche ne derzetting. Een nieuwe Bakkerswet V Naar „De Tijd" vernoemt, bestaat bij enkele Kamerleden hot plan, een nieuw ontwerp-Bakkerswet in te die nen, in hoofdlijnen overeenstemmend met het ontwerp Talma, doch op eenige onderdeelen gewijzigd, teneinde aldus aan de bezwaren van sommige tegonstemmers tegemoet te komen. Bakkerswet. To Haarlem is van wego de Alge meen© Nederlandsche Vereeniging voor Arbeiders in het Bakkers-, Cho colade- en Suikerbewerkersbedrijf een protest vergadering gehouden tegen de verwerping der Bakkerswet. Zes-en- zestig vakvoreonigingon uit Noord- en Zuid-Holland hadden afgevaardigden met banieren gezonden. De zaal van het Brongebouw was stampvol. Mr. P. J. Troelstra hield een rode, die meermalen geestdriftig word toe gejuicht. Hij weet de verwerping aan twee oorzakende vrees om het grootbedrijf te bonadoelen en politieke oogmerken. Hij wekte op om het socialistische element in do Kamer belangrijk te vorstorkon. De voorzitter, de heer A. Ilillegregt, deelde mede, dat de gezellen binnen kort aan de bakkorspatroons zullen vragen hooger loon en vermindering van worktijd: 58 uur per week in het grootbedrijf en 65 in het kleinbedrijf. I)e Koning van Denemarken heeft aan oen byzondor gezantschap opgo- dragen aan H. M. do Koningin kennis te geven van don dood van koning Frederik en de troonbestijging door koning Christiaan. De missie, die don 28,t<m dezer te 's Gravenhage aankomt, is samengo- steld uit de volgende heeren 1. Kamerheer Zahle, in hoedanig heid van buitengewoon gezant, hoofd der buitengewone missie. 2. Zr. Ms. opperjagermeester, graaf Ahlefold-Lauvigen. De dag van ontvangst der deputatie door H. M. de Koningin moet nog worden vastgesteld. Meerenberg. Versohenen is hot verslag over 1911 van het Provinciaal Krankzinnigen gesticht Meerenberg. Op 31 December bedroeg de bevolking 1365 verpleeg den, 17 beambten en 312 leden van het personeel. Van een legaat groot f 3000 van de weduwe Viehoff Sieg- raund werd een bloemenkas gebouwd. Hersteld worden dit jaar ontslagen 54 vrouwen en 21 mannen. Land- en Zeemacht. De minister van Oorlog heeft, op de gebruikelijke wijze, aan de korpsen van het leger toestemming verleend tot deelneming aan don grooten na- tionalen schietwedstrijd uitgeschreven door de Koninklüke Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters te Am sterdam, te houden van Donderdag 4 Juli tot en met Dinsdag 9 Juli a.s., op het landgoed Ockenburgh te Loos duinen. Aan de autoriteiken der land macht heeft de minister van Oorlog medegedeeld dat het hem gewepscht voorkomt dat van de bevoegdheid tot het verleenen van permissie na het uur van avondappèl, geen gebruik wordt gemaakt ten aanzien van min derjarigen, tenzij door de ouders of voogden een verzoek tot het verlee nen van dergelijke permissie mocht zijn gedaan. Wanneer binnenkort de nieuwe legerorganisatie wordt ingevoerd zul len er bij het wapen der infanterie 36 adjudanten-onderofficier on 240 sergeanten-majoor noodig zijn. Het daardoor te ontstaan incompleet in den rang van sergeant zal, zoo niet onmogelijk, zeer moeilijk kunnen wor den aangevuld, omdat er ruim 700 korporaals incompleet zijn. Vrijzinnige propaganda. De Bond van vrijzinnige propa- ganda-vereenigingen zal dozen zomer op een drietal verschillende plaatsen openlucht bijeenkomsten houden in den geest van do Landdagen van de Vereeniging van vrijzinnig-godsdiens- tigen, dit jaar op Hemelvaartsdag gehouden. Reeds zijn vastgesteld do Landda gen te Sarftpoort (district Beverwijk) en Koevorden (district Emmon) resp. op 28 Juli en op 4 Augustus, terwijl op een der Zondagen in September de derde Landdag zal worden gehou den in het district Hilversum. Het bestuur van den Bond ontving reeds van verschillende vrijzinnige voormannen toezegging voor het ver vullen van een spreekbeurt, terwijl ook door plaatselijke muziek- en zang verenigingen medeworking zal wor den verleend. Anti-Tarief wet-Oomité. Sedort de vorige opgaaf zijn als leden tot hot Anti-Tariefwot-Comité toegetreden de heeren W. Engelberts, lid dor firma G. A. van de Wall Co., Arnhem. II. M. Enthoven, den Haag. J. Frowein, lid der firma Frowein A Co., Arnhem. Mr. A. Haox, directeur der Maat schappij tot exploitatie van Limburg- sche Steenkolenmijnen, Heerlen. F. M. Houbaer, directeur der Utrecht- sche Sigarenfabriek te Amersfoort. G. van Houten, directeur dor Ven nootschap Vorwer to Krommonie, Alk maar. J. E. Jansen, directeur Wasindus- trio, Breda. K. do Jong Mzn., lid der firma K. II. de Jong, Hoorn. N. G. van Kampen, lid der firma P. van Kampen Zoon, voorzitter der Nederlandsche Uitgeversbond, Am sterdam. Mr. J. Th. Mouton, Oud-Industrieol 's Gravenhage. H. P. Mutters, eigenaar der Kon. Nederl. Meubelfabriek firma H. P. Mutters zn. 's Gravenhage. J. E. D. Opstelten, lid der firma Opstelten A Co.. Kon. Tabaks- en Sigarenfabriek, Wageningen. A. C. van Puyenbroek, lid der firma H. van Puyenbroek te Goirle, Tilburg. F. F. Posthuma, directeur Centrale Werkgevers Risico-Bank, den Haag. J. L. C. Schiff, directeur der Rub berfabriek „Vredestein" Loosduinen. C. Sogers, chef der firma Gebr. Segers, to Lisse. J. A. Sillevis LWz. voorz. der Ka mer van Koophandel en Fabrieken te 's Gravenhage. A. Simons Mz. lid der firma H. M. Volders A Zonen, 's Gravenhage. J. J. van Vollenhoven, dir. N. V. Stoomolieslagerij v.h. W. J. van Vol lenhoven A Co., Amerfoort. C. A. Alexis Wübbe, Amsterdam. Tentoonstelling te San Francisco. Na hun opwachting te hebben ge maakt by den minister van buiten landsche zaken, jhr. mr. De Marees van Swinderen, waren de leden van de Zaterdagavond in Den Haag aan gekomen baitengewone afvaardiging uit de Vereeuigdo Staten van Amerika, verband houdende met de in 1915 te San Francisco te honden wereldten toonstelling ter gelegenheid van de opening van het Panamakanaal, gis- m den z namen ook aeel de leden van het ge- teren als gasten genoodigd aan noenmaal by den minister. Daaraan zantachap van de Amerikaansche Unie in Den Haag; de ministers van oorloc, van landbouw, nnverheid en handel, in Den ministers van oorloc, en van koloniënde heer v. d. Houven van Oordt, secretaris-generaal van het departement van koloniënmr. Ever wijn, chef van de afdeeling handel aan het departement van landbouw, nijverheid en handelda»Nederlandsche gezant te Washington, jhr. dr. J. Loudon; jhr. mr. Van Asch van Wyck, lid van de Tweede Kamér, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor tentoonstellingsbelangen; deneer Wiersma, directeur van de Holland- Amerika lijn mr. L. J. Plemp van Duiveland, voorzitter van den Neder- landschen Journalistenkring, en de heer De Waal, administrateur aan het departement van buitenlandsche zaken. Zondagavond heeft de gezant van de Vereenigde Staten van Amerika in Den Haag, de heer Lloyd Bryce, den loden van de deputatie een maal tijd in het gezantschapsgebouw aan geboden. Met hen waren als ga.*ten genoodigd de ministers van buiten landsche zaken en van binnenlandache zaken do Nederlandsche gezant te Washington, dr. Loudon jhr. F. C. v. d. Poll, te Haarlem, voorzitter van het Centraal comité voor plan 1913 de heer Conant, afgevaardigde van de Amerikaansche Unie ter conferentie voor het wisselrechtde zaakgelas tigde van de republiek Panama in Den Haag on de leden van het Ame rikaansche gezantschap. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Raden wet. De minister van landbouw, nijver heid en handel hoeft een nota van wijziging ingediend. In de toelichting schrijft hy o.a. In do vergadering van de Tweede Kamer van 21 Juni is door den heer de Sarvonin Lohman een bezwaar ge opperd naar aanleiding van do uit drukkelijke verwijzing in het ontwerp- R ad en Wet naar oen ander, nog niet aangenomen wetsontwerp. Geheel in hot midden latende of die verwijzing inderdaad een gegrond bezwaar zou opleveren, wil de minister wa^r dit mogelijk is er gaarne toe me dewerken om door een formeelo wij ziging van de artikelen 11 en 14 het geopperde bezwaar te ondervangen. Mot het oog daarop worden de arti kelen 11 en 14 gewijzigd. Voorts wordt artikel 12 vervangen door twee nienwe artikelen om ook het verband met do Ziektewet, dat in artikel 12 lag, los to makon. Amendementen. De heor Patijn heeft nog eenige amendementen ingediend. Hot eerste (op art. 3) bepaalt, dat hij die in dienst is van een onderno ming waarbij de voorwaarden van uitkeoring bij ziekte zijn geregeld of goedgekeurd bij of krachtens oene wot of oen algemeonen maatregel van bestuur, en dïe niet wettelijk verze kerd is tegen de gevolgen van ziekte, wordt uitgesloten van het kiesrecht voor de Raden van Arbeid. De voorsteller meent, dat o.a. het talrijke personoel der spoorwegmaat schappijen, dat niet verzekerd zal zijn, ook geen kiesrecht behoort te hebben. Voorts stelt de heer Patijn voorin artikel 3 achter het eerste lid te doen volgen een niouw lid Ibis, luidende Onder arbeider wordt mede verstaan degene, die bij andere wetten met den arbeider in den zin dezer wet gelijk is gesteld." Zondagmorgen heeft het personeel van de firma Joaehimstahl, uitgeefster van het nieuw Israëlietisch weekblad, den arbeid neergelegd. De staking omvat J3 man. Nader meldt men De staking bij de Amsterdamsohe drukkersfirma Joaehimstahl is gister middag na een conferentie met het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Algem. Ned. Typografenbond opgeheven. De firma heeft de eischen van de werklieden ingewilligd. Verdronken. Maandagmorgen begaven de gebr. Van Delft, uit Raamsdonkerveer, zich met hun twee zoons per roeiboot naar hun werk, in den Bieschbosch. Onder weg werden zij' op sleeptouw genomen door de stoomboot „Broedertrouw". Voorbij Drimmelen gekomen is de roeiboot omgeslagen. Een van de twee broers en zijn zoon werden gered. De twee anderen verdronken. Kersenpluk op Zondag. In zeer vele Maas- en Waalache kersenboomgaarden is Zondag door- geplukt. De bazen hadden ontheffing gevraagd en verkregen van de wet op de Zondagsrust, omdat de kersen snel rypen, en omdat met het oog op het veranderlijke weer, het seizoen betrekkelijk vroeg geëindigd kan zijn. De loonen zijn niet zoo hoog als in de Betuwe. De plukkers ontvangen f 2 a f 2.50 per dag. Er is veel handel op het buitenland, waar flinke prijzen worden besteed. 'Ookl.) Op den Kralingschen Plas is Zondag een zeilboot omgeslagen, waarin ge- zelen waren de heeren P. B. en C. van R. uit Botterdam. Beiden ge raakten te water, doch werden mot behulp van een roeiboot gered door eP J* S., die zich in de nabijheid bevonden. Zondagavond is van den steiger van de veerboot Heen en Weer aan de Westerkade te Rotterdam te water gevallen en verdronken de 10-jarige F. C. V. Een half uur later heeft de rivierpolitie het lijk van den jongen opgehaald. Jacht over de daken. Zaterdagnacht ongeveer halféén toen een bewoner van de Blasiusstraat te Amsterdam thuis kwam, zag hij de deur van zijn woonkamer aan de bin nenzijde gegrendeld. Onraad vermoe dende. waarschuwde hij een waker van den Ouderlingen Gecontroleerden Be wakingsdienst die de dour intrapte, waarop beide de kamer betraden. Op hetzelfde oogenblik werd een andere deur geopend en vloog een man, ach tervolgd door den bewaker, de trap op en vervolgens het dak. Op het dak gekomen, blies de waker alarm, waarop ten spoedigste een vijftal agenten verschenen en een wilde jacht ovor de daken begon. Do man wist door de duisternis geholpen door de daken den Ruischstraat te bereiken waar hij zich langs de veranda's naar beneden liet glijden waardoor het hem gelukte te ontkomen. Bij de achtervolging geraakten twee burgers zoodanig verwond, dat zij zich in het O. L. Vrouwengasthuis moesten laten verbinden. Bij genoemde bewo ner was alles onderste boven gehaald, terwijl ook oenige voorwerpen worden vermist. (Hbld.) Twee veldwachters zijn er in ge slaagd, onder Zoeterwoude oenige kwartjesvindors te arrosteeren, die het den voorbijgangors door hun onbe schaamd optreden zeer lastig maak ten. De arrestatie ging met ernstig verzet gepaard. Wij vernemen, dat mr. R. A. Patijn wegens drukke werkzaamheden be dankt heeft als voorzitter van de N. Vrijzinnigo Kiosvereeniging 's-Gra» venhage. (N. R. Ct.) I Politiehonden. Vanwege de Koninklijke Nederland sche Politiehonden-Vereoniging zal op 23, 24 en 25 Aug. te Nijmegen een nationale wedstrijd voor politiehonden worden gehouden, waaraan een veertig tal honden zal deelnemen. Uit de Diamantnijverheid. Het „Nwsbl. v. Ned." verneemt, dat de firma Lamon, roosjes jawolier te Amsterdam, het geheele snijdersper- soneel heeft gedaan gegeven en dat deze week ook het slijperspersoneel zal ophouden. De heer Komon heeft een 300 man in dienst. Slapte moet de oorzaak zijn van dit stopzetten. Chr.-Hist. Unie. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van het Nationaal-Comité der Christ.-Hist. Unie, waren veel leden aanwezig. De heef en Fokkema, Zubli en Verkouteren werden als leden van het hoofdbestuur herkozen. De voor stellen van het hoofdbestuur tot wij- ziging van het reglement werden bijna zonder discussie onveranderd aange nomen. De volgende algemeene ver gadering zal in Friesland worden ge houden. De heer de Savornin Lohman voerde het woord over het Kiesrecht, het Onderwijs en de Uitkeering aan de kerkgenootschappen in verband met de plannen tot Grondwetsherziening. („Ned.") Terwyl dé kapelaan afwezig was, is er Zondag inbraak gepleegd in de kapelanie van Oirsbeek, bri Sitta Een bedrag van ruim 7° g?Wen w« uit een lessenaar ontvreemd. \erdaöW van dezen diefstal wordt zekere v., een oude bekende van de justitie. Valsche aandeelen. Naar de O. H. Ct. verneemt, zyn eenige valschelyk geteekende en ge nummerde prof. aandeelen WestJand- sche Stoomtramweg-Maatschappij be leend, terwyl tevens dividendbewyaen van die aandeelen, eveneens valsch genummerd, verzilverd zijn. De mogelijkheid beetaat, dat nog meerdere valsche preferente aandeelen en dividendbewijzen ter beleening of verzilvering worden aangeboden. De nummers op de valsche stukken en dividendbewijzen zijn'over het al gemeen slecht afgedrukt en het „No." teeken, dat op de echte stukken vóór de nummercijfers geplaatst is, ont breekt, terwyl de aandeelen van val- schelijk nagebootste handteekeningen van directeur en commissarissen zijn voorzien. Zondagmiddag omstreeks kwart na drie ontdekte men aan boord van de Alkmaar Packet, welko te halfdrie van Alkmaar naar Amsterdam was vertrok ken, dat op het Alkmaarder Meer een zeilbootje was omgeslagen en dat de opvarenden in levensgevaar vorkeer den. Kapitein J. Hoorn stoomde er heen en slaagde er in 6 personen, allen uit Krommenie, te redden. Een zevende, zekere B. V., even eens uit Krommenie, bleek reeds ver dronken. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd de vloot, bestaande uit ongeveer 50 visschersvaartuigen uit Bruinisse, op de Zuiderzee over vallen door onweer en hevigen storm. Verscheidene vaartuigen beliepen daarbij ernstige averij, ter wyl bij som mige oen deel der lading gelost moest worden. De andere schepen wisten tijdig in de haven van Enkhuizen een schuilplaats te vinden. Vrijdag keerde de vloot te Bruinisse terug. GOUDA, 25 Juni 1912. Vliogdemonstraties In de Achterwillens. Het weer is niet gunstig voor den aviateur Van Bussel. Oogenschijnlijk leek het gisteren in dén laten namid dag zoo stil, doch inderdaad stonden er leelijke rukwinden. Toen het dan ook acht uur werd, half negen zelfs, dacht niemand er meer aan dat nog gevlogen zou worden. Men verwachtte, daar het al vrij duister begon te wor den, elk oo^onblik de zwarte vlag te zien verschijnen, maar deze bleef uit. Inpl&ats daarvan werd toch nog plot seling de witte wimpel goheschen. Onmiddelijk daarop werd het toestel op het vliegveld gereden, de aviatour nam plaats op zijn stoel, de motor snorde en voort ging het met groote snelheid het terrein af, om na oen oogenblik met een sierlijke beweging omhoog te stijgen. Het was een praohtige vlucht. Het toestel kliefde met vastheid de lucht, maakte fraaie bochten en kwam na eenige minuten boven het vliegterrein terug, waar met het oog op de duis ternis een vuurtje was ontstoken, dat de landingsplaats moest aanwijzen. Als een groote vogel met breed gespreide vlerken kwam het toestel neerglyden. Reeds sprong Van Bussel op het terrein, om de vaart van het uitloopen te stuiten, toen eensklaps een rukwind van ter zydo op het toe stel viel en het in de richting dreef van de sloot. De aviateur kon het niet honden, en zoo kwam het voorste gedeelte even in de Bloot terecht. Met hulpvaardige handen was het weldra weder op aen kant gezet, waar bleek dat er totaal niets was be schadigd. Uit dit kleine ongeval blijkt alweer, hoe uiterst gevoelig de vliegmachine is voor plotselinge wind-aanvallen. Een geringe gestadige wind doet den aviateur geen kwaad, maar rukwinden zijn uiterst gevaarlijk. Wanneer het weaer heden gunstig is zal de aviateur weder opstijgen en zoo mogelyk meerdere vluchten doen. De Minister van Oorlog heeft be kend gemaakt dat het hem gewenscht voorkomt om aan de minderjarige militairen geen permissie te verleenen na het uur van avondappèl dan wan neer zulks door de ouders of voogden dier militairen mocht worden verzocht. De tweede luitenant Hillinga van het 9e RegMpent Infanterie is met in gang van 1 October a.s. overgeplaatst by het 4e Regiment Infanterie met be stemming voor het garnizoen Gouda. Een nieuwe bouwvereeniging te Gouda. Zondag ia albier opgericht een „Bouwvereeniging voor de Volkshuis vesting". Een 26-tal personen traden als lid toe, waaruit een bestuur werd gekozen. In een volgende vergadering zullen de stataten worden samenge steld. Het comité, gevormd ter viering van het zilveren jubelfeest van Jef Denijn, als beiaardier te Mechelen heeft onze stadgenoot, de heer G. van Zuylen uitgenoodigd deel te nemen aan het hulde-concert der beiaarders op t Juli a.s. Oudewater. Alhier is een comité gevormd, bestaande uit de dagelijkscho besturen van de Middenstands vereeni ging De Hanze en verschillendo andore corporaties, dat trachten zal te ge raken tot Zondagsluiting. Voetbal. Het Zondagsverbod. Naar de Tel. verneemt, zal de heer D. Hans op de jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Voetbalbond het bestuur van dien bond interpelleoron inzake hot te volgen beleid tegenover de toenemende neiging van gemeentebesturen in ons land, om het voetbalspel op Zondag of gedeeltelijk te verbieden. Paarden. Het program voor het 10® intern. concours hippique te 's Gravenhage Scheveningen op het Sportterrein „Houtrust" op 10, 11, 12, 13 en 14 Juli a.s., waarvoor voor f 19,000 aan prijzen, eereprijzen, gouden en zilveren medailles zijn uitgeloofd, vermeld Eerste dag: 1. Klein springcon cours 2. Concours éénspannen 3. Concours voor het schoonste rijpaard 4. Eénspannen alle tailles5. Con cours tweespannen 6. Groot spring concours. Tweede dagdrie nummers tuig- paarden, drie concoursen óénspannen, een concours voor het best gaande officiers-dienstpaard, een concours tweespannen en een springconcours. Derdo dag een concours óénspan nen een concours voor vierspannen een voor rijpaardeneon concours hoogte sprongeen concours twee spannen en een springcours mpring- paardon over 6 hindornissen van min stens 1.30 M. hoogte, gereden door officieren of heerrijders. Vierde dag een rit in de omstre ken van den Haag en Scheveningen, een concours tweespannen, een con cours damesrijpaarden, een concours voor tandems, oen militair concours der nuties, springconcours, springpaar den een concours voor éónspannen kampioenschi Show cup". onspa kampioenschap rijpaarden „London- Vyfde dag concours voor trans portwagons concours voor éónspan nen, concours voor tweespannen en officiers springconcours. Dammen. Zondagochtend ia te Amsterdam de damwedatrijd Molimard—de Haas be gonnen, 'n wedstrijd, die een week léng de geheele damwereld in span ning zal houden. Er werden reeds vier partijen ge speeld. KERKNIEUWS. Openluchtsamenkomst te Ginniken. Men schrijft ons Had de Commissie van Vryzinnig Hervormden, die belast was met het organiseeren van de openlnehtbijeen- komst op 23 Juni in het Mastbosch te houden met het oog op de weinige Protestanten in het overwegend Katho- liekan Zuiden slechts op 500 a 600 deel nemers durven hopen, een ware vreugd is het te kunnen gótuigen van een kleine 2000, die uit warme belang stelling voor de zaak van het vrije godsdienstige leven opgekomen waren. Van uit Middelburg, Dordrecht en Eindhoven, den Bosch en Tilburg brachten de treinen de menschen aan, die by heerlijk zomerweer in het schoone Mastbosch hoorden getuigen van de onzienlijke dingen en van vrye vroomheid op een wijze, die warmte en gloed bracht achter de met aan dacht luisterende schare. Dr. Haverkamp van Nijmegen^ Ds. van Geytenbeek van Tilburg, Ds. van Peursem van Eindhoven en de heer J. L. Bosnia, hoofd eener openbare school te Utrecht, spraken successie- Irik over de volgende onderwerpen Wij zijn niet geboren om te sterven". „Wat is bidden en hoe moeten wij bidden", „Een mislukkende wereld" en het zedelijk-godsdienstige in de «choolopvoeding. Met begeleiding van koper door het muziekkorps van het 3e Reg. Infan terie werd het in de laatste weken zoo bekende lied „Nader myn God tot U" door de aanwezigen aangehe ven, terwijl beurtelings verschillende godsdienstige liederen door het statige geboomte ruischten. Het was een onvergetelijk schoone dag, die zonder twijfel goede indruk ken gewekt heeft. Het Katholieke Zuiden heeft kunnen ontwaren dat onder de moderne Protestanten ook godsdienstzin leeft, al openbaart die zich dan ook op andere wijze dan bij de rechtzinnigen. Als een bewijs van mildheid kan hierbij gezegd worden dat de commissie van het Zuider-Zendingsfeest het tor- rein aan de Vrijzinnig-Hervormden voor het bewuste doel had afgestaan. Naar de „Leeuw. Ct." vorneemt, heeft de heer A. E. te Oosterzee geen hooger beroep aangeteekend tegen de uitspraak van het provinciaal kerkbe stuur van Friesland, waarbij lnj als predikant in de Nederduitach llor- vormde Kerk is ontslagen. In den Belgischen Moniteur wordt bekend gemaakt, dat de invoer in België van rundvee en schapen, af komstig uit Nederland en Frankryk en bestemd voor het openbaar slacht huis van Dison, is toegestaan. De invoer moet plaats hebben op de dagen en uren welko voorheen daarvoor waren vastgesteld en over de douanenstations die voor den im port van vee- zijn aangewozen. (St.-Ct.). Wij ontvingen twee nieuwe uitgaven van de firma J. A. Slees wijk te Bussum, n4. een Kaart van Gelderland en Overijsel en eon van Ziiid-Noderland. Ongetwijfeld zuifen dezo kaarton bij vele wandelaars en wielrijders oen weg vinden, daar voor een geringen prys een kaart geleverd wordt, die oenige provincies omvat (die van Zuid- Nederland zelfs nog oen groot deel van België, en niettemin oen duidelijk overzicht j^ooft van de verbindings wegen te water en te land tussohon de groote, zoowel als de kleine plaatsen van ons vaderland, met opgave van kilometorafstanden. Indien deze kaar ten een opwekking te moer mogen zijn om to voot of por rijwiel, dan wol per auto, mooi Nederland te door kruisen, is er reeds roden hunne uit gave too te juichen. Wie ze zich aan schaft, zal er ongetwijfeld voel plezier van kunnen beleven. Ook voor de school,kantoor of huiskamer zullen deze kaarten een nuttigo vraagbaak blijken te zijn. Lotisioo. Dondordag-27 Juni zal voor het ge rechtshof te Arnhem in hooger beroep behandeld worden de zaak tegon J. K., koopman te Amsterdam, die Lij vonnis d.d. j.l wegens smaadschrift tegen Lotisioo door de rechtbank te Arnhem werd veroordeeld tot 14 dagon gevan genisstraf. Door het O. M. is één getuige Mr. W. A. vafl Traa, nit Rotterdam, zal weer als verdediger optreden. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goode aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalyeren, goede aanvoer, lste kw. 30, 2e 27, 3o 24 cent por half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 33, 2e 30 en 3e 26 cent per half kilo. De handel was in vet vee kalm, pryzen lager. Ook de vette stieren waren veel la^or in prijs. Vette kal veren minder in prijs en moeilijk ver koopbaar. Op de magere markt waren de l,t# kwaliteit melkkoeien prijshou dend de andere soorten mager vee waren lager en prijzen uit voordeel van koopen. De uitgezette Italianen. Uit Milaan wordt bericht. Een op tocht van studenten en burgers begaf zioh naar de woningen, waar de uit gedrevenen zyn gehuisvest en bracht hun daar een imposante sympathie- betooging. Uit Napels Het stoomschip Hellas, is met 223 uitgewezen Italianen aan boord in de haven aangekomen. Zij begroetten het land met levende kreten als „Leve Italië" enz. Een kruiser die te zelfder tyd aankwam was het voor werp van ovaties. Amerika. Ontploffing aan boord van een jacht. Uit New-York wordt aan het „Petit Journal" gemold Aan boord van het jacht „Christina", dat aan bekenden millionaire toebehoort, had een ont ploffing plaats. Een der gasten, de vrouw van een bekend bankier, werd op slag gedood. Er zijn vele gewon den. Het jacht werd bijna geheel ver nield. De eehtsoheidingen in Pruisen. Binnen een jaar zijn in Pruisen 9277 öchtscheidingen uitgesproken, wat ver geleken met vorige jaren een toename van 2.3 °/o vertegenwoordigt. In 8586 gevallen was het de man en in 5691 de vrouw, die de echtscheiding aan vroeg. Bijna do helft der uitspraken geschiedde wegens overspel, in 63.8°/o der govallon van den man, in 82.2 van do vrouw. I)e Duitsehe gezant. Koning Georges V hoeft don Duit- schon gezant, baron Marshall von Bieberstein die hem zijn geloofsbrieven overhandigde, ontvangen. Auto-ongeluk bij den Grand Prix. Parijs, 25 Juni. Dij don auto-wed strijd om den Grand Prix de Franoe to Parijs is een ernstig ongoluk ge beurd. Do hoer Collinet is met zijn auto onderstboven geslagen en gedood. Ramp op de Niagara. Berlijn, 25 Juni. Hot blijkt dat 30 menschen by het instorten van de Niagara-pier zijn vordronken 17 wor den nog vermist, meost vrouwen en kinderen. De Conventie te Chicago. Baltimore, 25 Juni. De National Democratie Comittoe der Democra tische Conventie heeft de verkiezing van Parkor als tiidelyk voorzitter der Conventie bekrachtigd. Italiaansch-Turksche oorlog. Borlijn, 25 Juni. Aan boord van het stoomschip „Congo" is bij aankomst to Port-Said oen gorogeld gevecht ge leverd tnsschen de Italisansche beman ning on Turksche passagiers, waarbij 2 passagiers en een der manschappen gedood en 8 gekwetst worden. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes i>n .Inpons, benevens een groote party Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lagoprijzen a contant. Specialiteit In Nouveauté'h. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN22 Juni. Bartholomew Franciscns, ouders J. P. J. Boeghoiin en H. J. M. Wijne. 23, Marijtje, ouders W. de Koning en W. van den Berg. Leenderfc, ouders L. van Erkel en J. L. van Veon, Johan nes Gerardos, ouders J. Epping en M. Steenbergen. 24. Johannes Pieter, ouders D. Hogervorst en V. O. Ro- zestraten. Johan, ouder» D. van Dam en C. van Roon. Frederika, ouders E. Jannó en J. A. van dor Meijden Dogterom. 25. Dirk, ouders G.;t van den Borg en H. M. van Beek. Catharina, ouders A. van Vliet en N. H. Luitjes. OVERLEDEN: 22 Juni. H. Rust- wat, echtg. van T. Bos 67 j. 23. •P. Éökhoff, echtg. van B. Broer 75 j. -r- 24. C. P. Heij 38 j. WADDINXVEEN. OVERLEDEN6 Juni. M. Sivieb, 76 j. 18. A. van Voskuilen, 3 w. ONDERTROUWD7 Juni. J. A. Doeleman en G. Rijnbeek. 19. K. J. 1 Jska en N. Sling er. GEHUWD: 17 Juni. L. van der Hoeven en J. Romyn. 19. J. A. Doeleman en G. Rijnbeek. DRACHEN-QUELLE aESSCHEH WOUDEN OP REKENING GESTELD,DOCH BU TERUGGAAF VERGOED NATUUR BRONWATER van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.4 te Horta, laagste stand 746.0 te Malin- head. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige, later afnemen de zuidelijke tot zuidwestelijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen of onweersbuien, zelfde tempe ratuur. VAN DEN Effcctenluudel le iust«rilam 26 JUNI 1912. ■Staatsleeniucen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 ld. 5 pet. Obl. (Gr. Russische SDw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1891) 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Itank en f redlet-Instel- llnfen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Corap. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. v. Uew. Aand. Kol. Predict Instelt, eu Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Ilandel-Mij.C.v.A Wijnbouw Nfien. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Ggw. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oudern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Oy. C. v. G. A Scheepvaart Hijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Oudernemingen. Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation lam. Cert. v. Aand. Spoarwegen. Holi. IJzeren Spoor- wogmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woonen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie 8poorwog-M ij Gevr. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlnfeu Amsterdam Aand. 3pet Hongarije. Thei/s-Iie- gufirunga-G es. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 43/» pCt. Nat. Staatsf. flauw, Buitenl. onver anderd, Cobars vast, Redjangs lager, overigens mijnen geen affaires, Tram w. prijsh., Tradings geen affaires, Ameri kanen van weinig beteekenis, Steels en Eries flauw, Pètroleum zeer stil en iets beter, Tabakken kalm en vast voior alle soorten, Culturen openden flttnw, doch liepen later op, Rubbers VMter, Theewaarden geen affaires. Vorig* koer*. 78'/, ai' «3»/, 101l/, 88'/, 87 861"/,, 4(i 104', 84'"/,, 60'/, 210'/, 84 24'/, 70'/, 207'/, 286 189", 39 324 94'/, 156 610'/, 619 178'/, 1041/, 18»/,( 90'/ 10'/, koer* v«n Jbeden 90' 90 90% 90»; «2'/, 6 62 186'/, 86 87 97»/, 97'/, 34'/, 33»/, 169'/, r>7/, 6 109'/., BV. 101*/,. 191*/,6 148",

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2