Seizoen-Opruiming, D. SAXSOU, Gouda, Sin.an.en.la.xxa.. STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Groote Jaarlijkschc Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupong, benevens een groote party Japon- stoffen en /Ajden tot buitengewoon lage pr ij zen k contant. Officieels Prijscourant ËireotealtD del te Am sterdam boo zeide hij, „slechts één wet voor onze club n.l.«Wie lid wil worden, moet een gentleman zijn." De Keizer deelde verder mede, dat hy voor de „Commodorestiftung" ten bate van invalide jachtmatrozen weder om een som van 20.000 mark be schikbaar had gesteld. Verder zeide hij, dat hy, als men beweerde, dat hij voor een deel de leermeester der heeren was geweest, toch ook moest wijzen op zijn leer meesters. „Wij hebben," zoo vervolgde hij, „zeer veel te danken aan de En- golscho kapiteins van mijn jachten en aan de Engelscho equipages. I)ezo kapiteins behooren tot een volk, dat zekerlijk aan het hoofd van het jacht wezen staat. Dat de jubiloumweek van dit jaar zoo uitstekend geslaagd is, is hoofdzakelijk daaraan te danken, dat zulk een groot aantal stoom- en zeiljachten uit Engeland zijn overge komen en daarom geloof ik te spreken' ip den geest van allen, als ik de neoren vau ganschor harte welkom heet en hun mijn dank uitsprak." De Keizer besloot zijn redo met oon „hoera" op de aanwezige zeilers. Turkije. De oorlog. De Porto heeft, naar de bladen te Constantinopel molden, door haar ver tegenwoordigers bij do regeeringen der mogendheden do hoop doen uit- Bprekon, dat het door de bewonors der Archipel-eilanden gezonden adres be treffende de afscheiding van Turkije, niet in ovorwoging zou worden geno men. Ook to Athene werden in dezen zin door do Porte stappen gedaan, De örieksoho regeering gaf de verzeke ring, dat zy geen aandacht aan het adres zouschenkon. Engeland. De kiesrechtvroawen in Engeland. Gistermiddag heeft zich in het La gerhuis oen merkwaardig tooneel af gespeeld. Het voorval ontstond in verband met do behandeling van de kiesrecht- vrouwen in do gevangenis en de zoo genaamde hongerstaking. Timothy en Hoaly verzochten Asquith de gevan genen vrjj te laten, maar Asquith ver klaarde, dat McKenna reeds had ge zegd, dat als do gevangenen beloof den, hun overtreding niet te herhalen, zij terstond zouden worden vrygelaten, t Dit antwoord maakte de verontwaar- diging gaande van den socialist Lans- bury, een bekend pleiter voor vrou wenkiesrecht. Hij ging staan schreeu wen en met zijn armen zwaaien en ten slotte liep hy naar do ministers- bank. Daar schudde hy zyn vuist tegen Asquith en riep uitGy moest uit liet openbare leven worden gebannen, gy •taat te laag voor verachting. In ae geschiedenis zult gy blyven voortleven als de man die onschuldige vrouwen hééft gemarteld. Zestig gevangen kiesrechtvrouwen zijn tot dwangarbeid van verschillenden duur veroordeeld wegens het inslaan van ruiten. Lansbury stond zoo gedurende eenige minuten afwisselend de ministers on do unionisten aan te klagen. Deeon hielden zioh volmaakt kalm. Gy weet wel, riep fjansbiiry o. a., dat do vrouwen die belofte niet kun nen doen, het is niet zooals het eon man van eer betaamt om haar dat te vragen. Ten slotte ging hij weer naar zijn zitplaats terug. De voorzittor golaatto hom vervolgens het Huis voor de rest van do zitting te verlaten. Lansbury zeide: Ik ga niet, zoolang deze ver achtelijke dingen gebeuron. De voorzitter herhaalde daarop z|jn bevel met nadruk. Brookes, oen lid van de arbeiderspartij, drong' er bij Lansbury op aan, dat hij aan hot be vel zou voldoen en den/.elfden raad gaven h« m andore leden van do ar beiderspartij. Ten derden male her- Iraaldo do voorzitter zyn bovelmetde waarschuwing dat hij, als hy piet werd gehoorzaamd, geweld zou gebruiken. Eindelyk gaf Lansbury aan den aan drang van zijn collega's gehoor. Daar mede nam het voorval oon einde. De staking in Engeland. Gisteren was de toestand weer ver ergerd. Het heet dat, alle vredeson- dorhaiidolingon zijn afgebroken. De. patroons hebben verklaard dat zij hun standpunt niet hebben gewijzigd. In een medodeeling aan do pers hoeft het stakingscomité verklaard, dat het naar Amerika, Australië en Dnitsch- land om steun heeft geseind. Van veel andere zijden is hun gel- delyken steun beloofd, daardoor klon ken' vermoedelijk de redevoeringen op den Towor-heuvel weer strijdlustiger. Don stakers werd aangeraden het werk niet te hervatten, voordat de patroons mot een plan tot regeling vdn het geschil voor den dag kwamen. Tom mann, die men gezegd had dat komen zou, versoheen niet. Het bestuur van de haven van Lon den heeft opgegeven dat er vandaag 12,903 bootwerkers aan 154 schepen aan den arbeid waren. De Koningin en de Prins te Amsterdam. De Koningin en de Prins hebben gisteren te Arasterdam in de Schouw burg de voorstelling bijgewoond van de Gysbregt van Ainstel. Na de voorstelling werden door H.H. M.M. ontvangen de heer en mevr. Royaards, de heeren Zalsman en van Oort, mevr. Noordewier, Alida Loman, mevr. de Haan en de heeren Hekking, Gilhuys en Zimmerman. "Wii hadden nog gelegenheid den heer Dan. de Lange en mevr. Royaards on den heer Zimmerjnan to spreken. Do Koningin gaf allqn haar waar deering ovor spel, muziek en zang te kennen. H.M. vroeg mevr. Royaards of zij het niet heerlijk vond dei gelijke rollon te spelen en of het niet ver moeiend was voor een damo, liet laatsto gedeelte vooral, het vertrek van Oysbregt, begeleid door de mooio muziek. Do Koningin Moeder, die mede van haar ingenomenheid met de uitvoering blijk gaf, verklaarde van den aanvang tot het einde bijzonder genoten te hebben. Aan het slot der voorstelling werd oon krans voor Dr. Diopenbrock ten tooneele gebracht. Hbld. Men schrijft uit Staphorst: Als een bewys dat ook in het zg. „Zwarte Staphorst, vast district van Duymaer" het licht van de liberale ideeën meer en moor begint te schy- non, moge dienen, dat de onlangs opgerichte Vryz. Kiesvar. nu al reeds over de 100 loden telt. Voorwaar een verblijdend verschijnsel waarvoor het bestuur inzonderheid do ijverige voor zittor, alle eer toekomt. De kustverdediging. Binnenkort is te verwachten do Me morie van Antwoord op het voorloopig Verslag der Tweode Kamer over net ontwerp tot instelling van een fonds voor de kustverdediging. Daaruit zal dus de onjuistheid blyken van het gerucht, dat dit ont werp zou worden ingetrokken. Naar wij vernemen, kan worden verwacht, dat by de memorie van antwoord plannen zullen worden uiteengezet, volgens welke de voorzieningen ten b^ioove van do kustverdediging op meer beperkten voet zullen plaats heb ben, dan aanvankelijk was voorge steld. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 25 Juni. Radonwot. Voortgezet wordt de behandeling van art. 3 der Raden wet met de daarop voorgestelde amendementen- Patijn (verzekering niet te beperken tot arbeiders in dienst eener onder neming) en Duys (opneming der losse arbeidors en vorhooging van de wel- Btandsgrens voor de verkiesbaarheid voor den Raad van Arbeid). De heer Duys verklaart zich be reid dit laatste amendement in te trekken, indien de minister er in slaagt oen bevredigende motiveering to geven voor de grenzen van f 2.50 en van f 5 dagloon als criterium voor de kiesgorochtigheid tot lid van den Raad van Arbeid. Het bost acht spreker de heele omschryving wie arbeider is, uit de Radenwet te schrappen. De minister meent, dat de Kamer voldoondo voorbereid is om thans over art. 3 een beslissing te nemen. Ook de heer Nolens acht het denkbeeld-Duys onuitvoerbaar. De heer Duys heeft geen amen- demont kunnen indienen, waarin zyn bovenbedoeld denkbeeld werd be lichaamd. Spreker is eerst op het idee gekomen door de ingrijpende wyzi- ging, welke de minister pas gister avond hoeft aangebracht, waardoor Raden- en Ziektewet absoluut los van elkaar worden gemaakt, iets wat nie mand in de Kamer heeft verwacht en heeft kunnen voorzien van een zóó vasthoudend minister als de heer Talma. Spreker handhaaft nu zyn amendement. Spreker treedt daarna in een uit- voorige nadere toelichting van het amendement. De heer P a t y n, erkende dat door de wyziging welke de minister gister avond heeft aangebracht, art. 3 in een eenigszins ander stadium, is ge komen, omdat de wyziging raakt net I teere puntje van het verband tusschen Raden- en Ziektewet, verzoekt den minister artikel 3 zoodanig te wijzigen, dat onder arbeider worde verstaan degeen, die wettelijk of verplicht ver zekerd is voor uitkeering in geval van ziekte. Spreker beveelt aan de behan deling van artikel 3 voorloopig te schorsen, en voort te gaan met de behandeling der overige artikelen. De Voorzitter en de minis ter bestrijden beiden dit denkbeeld. De heer P a t ij n dient nu een voorstel in tot schorsing der behande ling van art. 3 op dit oogenblik, en voort te gaan met de behandeling der' andere artikelen. De bedoeling is de schorsing zoo kort mogelijk te doen duren» bv. tot morgen-ochtend. Maar het is noodig, dat de Kamer zich nog even berade. Dit voorstel wordt verworpen met 43 tegen 30 stemmen. Na repliek van den heer Duys en dupliek van den minister, wordt de beraadslaging over de amen- dementen-Duvs gesloten. Bij de verdere behandeling vap het artikel 3 licht de heer P a t ij n een amendement toe, strekkende om van de verkiesbaarheid o'f kiesgereclitig- heid voor de kamers van arbeid uit te sluiten degenen, die krachtens een andere wet of regeling reeds verze kerd zijn, bv. spoorwegpersoneel. De minister, hoewel er niet veel voor gevoelende, acht dit araen dement vrij onschuldig. Maar hij wijst er toch op, dat door do uitsluiting, welke do heer Patijn wil, groepen van flinke arbeiders, welke de minister toch gaarne in de arbeidersraden zou zien opgenomen, vooral juist spoor wegarbeiders bv., buiten dio raden blijven. Do Voorzitter deelt mede dat, nu het zich laat aanzien dat de Ziekte verzekering vóór het zomerreces tooh niet meer in bohandeling komt, de Regeering prijs stelt op afdoening van nog verschillende wetsontwerpen, waaronder de wet op het auteursrecht, de uitbreiding van het Staatsmijn veld het ontwerp betreffende subsidie aan de centrale comraissio voor plan 1913; de wijziging der Muntwet het ont werp tot wijziging der bevordering by de landmachtde Pensioenwetten voor land- en zeemacht, enz. Na de pauze word gestemd over do motio-ter Laan omtredt het gebrek aan schoolruimte in de gemeente Emmen. (Vrijdag was do Kamer, ge lijk men weet, onvoltallig gebleken.) De motie wordt thans verwor pen met 48 tegen 24 stemmen. De suppletoire begrooting van Bin- nenlandscho Zaken zelf wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aange nomen; waarna de behandeling van art. 3 der Radenwet wordt voortgezet. De heer P a t ij n handhaaft zijn amendement, onder bereidverklaring tot nadere technische wijzigingen, in verband waarmee de heer Nolens, die het amendement steunt, aanraadt gelegenheid te geven die wijzigingen aan to brengen. Do minister heeft tegen uitstel van dit gedeelte van art. 3 geen be zwaar, mits het overige deel van dat artikel dan geheel afgehandeld wordt. Namens de commissie van voorbe reiding stolt alsnu de heer*N o 1 e n s uitstel tot morgen voor, waartoe wordt besloten. Hierna licht de hoer P a t ij n een amendement toe, strekkende om onder arbeider inede t te verstaan dengene, die wettelijk of verplicht verzekerd is voor een uitkeering in geval vanziekte. Do heer van Karnebeek ont raadt het amendement. De minister bestrijdt het amen dement. Bij het verdere debat kritiseert de heer Pafcyn, die zijn amendement handhaaft, onder luide teekenen vau instemming ter linkerzijde, dat door de wijze van werken met deze Raden wet, en de weigering des ministers om (liiidelyk te zeggen wat hy voor heeft, de Kamer bolaoholyk wordt ge maakt in woord en spotprent, en een caricatuur van wetgeving geleverd wordt. Het debat wordt gesloten en de stemming over alle aan de orde zynde amendementen aangehouden tot mor gen, teneinde tegelijk te knnnen be slissen over het even te voren tot morgen uitgestelde araendemerit- Patyn. Art. 4, houdende definitie van wat onder dagloon wordt verstaan, wordt zonder debat of stemming goedge keurd. In behandaling komt art. 5, bepa lende wat verstaan wordt onder werk gever. Hierop verdedigt de heer Paty n een amendement om het kiesrecht voor de Raden van Arbeid,niet aan de individueele werkgevers, inaaraan de onderneming als zoodanig toe te kennen. De minister neemt dit amen dement pver. Het artikel wordt aangenomen, ter wijl art. 7 wordt aangehouden, en vrij lang gediscussieerd wordt over art. 7a. De lieer L o o f f betoogt, dat deze bepaling' een geheele nieuwigheid schept in onze rechtspleging. Sprekér verzoekt den minister voor alsnog deze bepaling terug te nemen, en nadelr overleg te plegen met den minister van Justitie, De heer Rink sluit zich volkomen bij dit betoog aan. De hejer Days verdedigt de bepa ling vah het ontwerp, welke hij uit een socijaal oogpunt van groot belang acht. De minister verdedigt zijn stel sel tegenover de heeren Loeff en Rink, maar laat de beslissing geheel aan de Kamer over, omdat als hij de bepa ling terugneemt^ er dit blijkt wol duidelijk toch weer dadelijk een amendement zou komen om do be paling weer in de wót te brengen. Na replieken van de heeren L o e f f on Duys, neemt de minister de bepaling echter toch terug, omdat het beter is dat onder zijn verantwoorde lijkheid niet over deze zaak beslist wordt. I)e vergadering wordt hierop ver daagd tot hedenavond 8 uur. Avondvergadering. In de avondvergadering werd het debat voortgezet. De heer Duys (s.d.) hield een lange rede, hoewel hij zeide kort te zullen zijn, waarin hij betoogde dat de Raden van Arbeid dienen bestaan uit arbeiders en werkgevers. De heer Roodhnyzen (u.l.) ver dedigde zijn amendement het actieve en passieve kiesrecht Ivoor do Raden van Arbeid tot de arbeiders te beperken. Do m i n i s t e r bestreed beide amen dementen. Het amendement-Roodhny- zen schreef de minister aan politieke motieven toe; ook practische bezwaren werdon daarna door hon aangevoerd. I)e patroons zouden niet geneigd zijn in de Raden samen te werken met de arbeiders indien zij van nu af aan weten dat zij in de minderheid zijn. De heër Troelstra (s. d.) kwam tegen half twaalf nog aan het woord voor een meer principieele bestrijding van het pariteitsstelsel. Tegen middernacht stelde mr. Troelstra voor de stemmingen hit te stellen tot morgenochtend. De V oorzittei' kon zich daar mede niet vereenigen. Wol waren eenige leden weggegaan, doch de Rechterzij do bleef. Zoo is er gestemd door de coalitie. Met 51 (algemeone) stemmen hebben zij liet artikel 8 er doorgehaald. De heer Troelstra (s. d.) had even te voren gewaarschuwd voor revanche. Woensdagmorgen voortzetting. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 25 Juni des avonds 8% uur. Voorzitter de heer Schimmelpen- ninck. fngekomen blijkt o.a. een schrijven, meldende het overlijden van het lid, den heer mr. H. J. Kist. De Voorzitter zegt, naar aanleiding hiervan, dat de Kamer iji hom een harer oudste leden verliest, die sedert 1891 onafgebroken deel van do Kamer uitmaakte. Hij muntte uit in eerlijk heid en plichtsbetrachting, was een hoogstaand jurist, wiens adviezen op hoogen prijs werden gesteld. Beschei den en werkzaam van aardiemand die de achting on sympathie van zijn medeloden in ruime mate verdiende. In naam der Kamer richtte de Voor zitter reeds een brief van rouwbeklag aan de familie. Ingekomen blijken voorts de geloofs brieven van het nieuwbenoemde lid voor Noord-Holland den hoer J. T. Cremer, die ter onderzoek in handen worden gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Van der Bie- sen, Zijlma en Fransen. Besloten wordt Woensdag in de af- deelingen te gaan, en Donderdag om elf uur in openbare behandeling te nemen het ontwerp tot wijziging der Indische comptabiliteitswet en de ont werpen, die verder zullen blijken in staat van wijzen te zyn. Gevaarlijke scherts. Onder de bezoekers van een bier huis aan den Breeden Hilled ijk bevond zich Zaterdagavond omstreeks 10 uren een losse werkman, die eenigszins onder den invloed van sterken drank verkqerde. Op een gegeven oogenblik haalde hn een met zes scherpe patro nen geladen revolver te voorschijn en richtte het wapen op zyn voorhoofd, terwijl hij gekscherend zei: het gaat toch niet af. Ongelukkigerwijze raakte hij echter den trekker v'an het wapen aan, een schot ging af en de kogel drong hem bij het rechtoroog in het voorhoofd. Hij is naar het ziekenhuis gebracht en ter verpleging opgenomen. Op de revolver is beslag gelegd. (N. R.Ct.) De Gildefeesten te Stratum. Zondag werden de feesten, ter her* denking van liet 400-jarig bestaan van het St. Georgiusgilde te Stratum voort gezet, en werden voor het laatst nog maals de gilden opgeroepen die de vorige week, wegens het slechte weder niet opkwamen. Ditmaal werden de feesten door prachtig weder begunstigd. Het feest werd met kanongebulder geopend. Een 15-tal gilden waren opgekomen, en er word een optocht door de ge meente. geformeerd, welke thans een heel wat opgowektor aanzien had dan de vorige week. Des morgens werd onder begeleiding van Stratums muziekkorps naar de kerk getrokken, waar een plechtige dienst werd opgedragen, gevolgd door eon kerkelijke vaandelwijding. Na afloop hiervan rukten tal van vendrigs, tamboers en deputaties van vele gildenuit ten einde een ovatie te brengen en vendel to zwaaien bij den burgemeester der gemeente be schermheer van het gilde, en den pa stoor der parochie. In den namiddag werd in den f eest- tuin van Rogenstein een voorstelling in vendelzwaaien en tromslaan gege ven. Hot concert in den feesttuin gege- von, door het muziekkorps der siga renfabriek Goulmy en Baar viel zoor in den smaak. Onder uitbundige vreugde, het op steken van Bengaalsch vuur en het spelen van opgewekte marschen, werd het feest onder herhaald kanongebul der gesloten. Tot afscheid zal op Zaterdag 29 dezer, een groot concert, vanwege de Kon. Mi). Kapel van het reg. grena diers en jagers, uit 's Hago plaats heb ben. Het weer in het buitenland. In de verdeeling van den luchtdruk is weinig verandering gekomen. Nog steeds lag over het vasteland een ge bied van hoogeren druk, terwijl over Engeland een sterke depressie trok, door welker uiteindon ons weer een weinig beïnvloed werd. De tempera turen lagen in Europa tusschen 13 en 24 gradenopvallend hoog lagon zij in Finland. Neerslag is in groote hoe veelheid in Midden-Duitschland, on hier en daar in Engeland en Rusland gevallen overigens bleef het in Euro- Ea droog. Overal in Duitschland was et weer onbewolkt, droog en warm. Een gebied van hoogen drok, dat Noord-Oostwaarts over het land trok, bracht onweer en vruchtbare regens. In het Beiersche Alpengebied was het weer over het algemeen helder en warm,. Het uitzicht wa8 tot op een hoogte van circa 2000 M. vrij slechts op hooge toppen hingen nevels. Af- v gezien van plaatselijke onweersbuien zal (het weer waarschijnlijk nog eeni- gen tijd mooi bl(jven. In Bohemen en Opper-Oostenrijk nam de afwisselende bewolking toe er kwamen onweders voor, waardoor het koeler werd. In Zuid-Tirol bleef het weer mooi. In Zwitserland trokken de onweers buien slechts langzaam weg er wordt een sterkere bewolking verwacht. Een nieuwe landbouwkolonie. De bekende Groningsche predikant ds. M. Ten Broek overweegt, ten einde de paria's der maatschappij te kunnen helpen, de stichting van een land bon w- kolonio te Haren. Dit zal waarschijnlijk reeds in dit najaar plaats hebben. Voor dit doel vertelt de N. Gr. Grt. is van verschillende, ook reeds van officieele zijde veel steun toege zegd, zoodat de financieele bezwaren in deze niet heel groot zijn. Men is thans in onderhandeling over den koop van een stuk land en wellicht zullen wij reeds met enkele dagen kunneii mededeelen welk stuk grond aange kocht is. Op dat land dan zullen de armen van onze stad en de ontslagen gevangenen werk knnnen vinden waardoor zij in de gelegenheid zijn om daar onder de leiding van een aan te stellen bekwamen directeur dat te vinden, wat zij hoog noodig hebben. In Augustus zal ds. Ten Broek met oen bekend bloemist in onze stad naar de groote kweekerijen in Holland gaan, met het doel daar een degeiyk tuinier te vinden, die dan als directeur der landkplonie zal kuDnen aangesteld worden. Waar voor dezen tuinbouw slechts enkele H. A. noodig zijn, om een bescheiden bestaan te kunnen verdienen, zullen de verpleegden, in dien ze> goed oppassen, zelf een stukje grond kunnen pachten van het stuk land der kolonie, waardoor zij in staat zullen zijn hun vrouw en kinderen over te laten komen en zoodoende Weer een eigen gezin te stichten. Ie dereen van welke richting hij ook zijn moge, zal daar liefderijke opname vinden. Ds. Ten Broek zal zich met zijn veroeniging aansluiten bij de Vereeniging van de Ned. Inwendige Zonding, waardoor de mogelijkheid grooter zal zijn, zijn grootBch werk te kannen volbrengen. Op de binnen kort te Amsterdam te houden verga dering, waarop ook ds. Ten Broek aanwezig zal zijn zal het een en ander nader worden besproken. Vap andere zijde vernemen wij, dat er bij eenige jongelui in Groningen niet alleen sympathie voor het werken van ds. Ten Broek bestaat, doch dat zij ook ernstige plannen hebben hem in zijn werk te steunen. Zij zijn van plan binnenkort eeno vorgaderiug bijeen te roepen, waarop het een en ander be sproken zal worden en een vereeniging zal worden opgericht. Het ligt dan in hunne bedoeling in die vereeniging personen van allerlei richting op,te nemen, opdat dit werk door iedereen zal en kan worden gesteund. En reeds hot volgend voorjaar zullen onze huismoeders van de producten der landbouwkolonie te Haren kunnen profitoeren. Dan zullen de verpleegden met hunne wagentjes, waarop vlag getjes met het opschrift „Filadelfia", zullen prijken, haar de de jonge groen ten te koop kunnen annbieden. Vergiftigingszaak te Renkum. Uit een door do Arnh. Crt. ingesteld onderzoek is gebleken, dat te Renkum zich geen geval van vergiftiging heeft voorgedaan. GOUDA, 26 Jnni 1912. Veroadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 28 Juni 19X2, des namiddags 1 */2 uur. Aan de orde 1. De benoeming van: a. een Curator bij het Gymnasium. h. een lid der Commissio voor de Volksgaarkeuken. 2. Het preadvies op het verzoek van het gemeentebestuur van Haast recht om wijziging der Voorwaar den voor de levoring van electrici- teit aan die Gemeente. 3. Het voorstel tot aankoop van een stukje sloot van don polder Bloe- mendaal. 4. Het voorstel'tot uitgifte van grond in erfpacht aan M. J. van der Horst. 5. Het voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan W. M. de Jong. 6. Het voorstel tot vernieuwing der boordvoorziening van den Blee- kerssingel en de Houtmansgracht. 7. Het voorstel tot aanstelling van een chef-machinist voor de stoom' brandspuit. 8. Het voorstel van den heer P. J. Kolijn e. a. tot wyziging van Ge meenteblad No. 131. 9. De voorstellen tot wijziging der Concessie-voorwaarden voor de Goudsche Waterleiding-Mij. 10. Het 2de Suppletoir kohier van Schoolgelden op de burgerscholen, dienst 1911/12. 11. De verzoeken om ontheffing op aanslagen in het Schoolgeld op de Burgerscholen. Vliegdemonstraties in de Achterwillens. Het weer is den vliegenier van Bussel niet gunstig. Zag het er gis teren den geheelen dag al niet be moedigend uit, toen het avond begon te worden kwam een geweldige regen bui alle illusies van vliegen veratoren. •Zeer spoedig werd dan ook de zwarte wimpel geheschen ten teeken dat niet gevlogen werd. Heden is het weder evenmin gun stig. Met zekerheid is thans echter nog niet te zeggen of er vanavond van vliegen nog iets zal komen. Orgelconcert. Mej. Roldanus uit den Haag, die gisteren hare welwillende medewer king verleende bij de 5° orgelbespe ling, heeft een lief, helder sopraan stemmetje, dat echter meer geschikt is voor eene niet al te groote con certzaal dan voor onze St. Janskerk. Ook leent hare stem zich veel beter voor liederen dan voor zware aria's, zoodat we dan ook verreweg 't meest genoten hebben bij hare voordracht van de eenvoudige, melodieuse, door Reimann bewerkte liedjes. De stem van den tweeden solist, den heer Güppertz (bas) uit Zalt-Bom'mel, klinkt in de diepte niet kwaad, doch is over 't algemeen te onbuigzaam en te hard om een aangenamen indruk te maken. Een paar maal had deze solist 'tmet de zuiverheid te kwaad, vooral aan 't slot van„Och, hoort toch aen, o Heervan Valerius. De heer Spaanderman zelf deed ons genieten van Bach, Mendelssohn en Guilinant. Evenals de vorige maal eindigde 't programma met een marsch doch de compositie van Guilmant staat heel wat hooger dan de Marche So- lennelle die we toen te hooren kregen, 't Hoofdmotief in F.majeur is ontleend aan Handel's Mossias. Als tegonmotief wordt een thema in F.mineur gebruikt, dat fugatisch bewerkt is. Op dit tegen- motief moduleort de componist her haaldelijk, terwijl hij 't tevens af en toe omkeert. In do middensatz komen beide motieven naast elkaar voor een deel van 't hoofdmotief wordt telkens afgewisseld dóór kleine stukjos van 't fugamotiof. I£en groote climax op C als orgelpunt voert tot een gedeelte waarbij 't hoofdmotief bovpn en 't fu gamotief beneden komt, thans beide in majeur. Een laatste climax voert tot 't slot, waariu 't hoofdmotief in machtige accoorden nog eens optreedt. De prachtige verklanking door den heer Spaanderman van deze compositie gegeven, was een waardig besluit van deze orgelbespeling. Kantongerecht. In de heden gehouden zitting van het Kantongerecht waren oen groot aantal zaken aan de orde. Tegen vrouw v. E. te Reouwijk eiHchte de ambtenaar O. M. wegens drankwetovertroding 2 geldboeten, 1 van f 3.en 1 van f 10.— subs 2 en 5 dagen hechtenis. J. I. 't II. te Waddinxveen stond eveneens terecht wogons drankwet overtreding. De getuige in dezo zaak II. S. te Boskoop verklaarde in bekl's herberg te zijn gekomen, toen hij 4 glazen bier had gebruikt. Daar had hij nog 7 fleschjes bier gedronken, en toen was hij oon beetje onbekwaam geworden en was hij van plan weg te gaan. De herbergierster had hem toen gezogd nog lekkere „Keizerbitter" te hebben. Get. had daar toon ook nog van gedronken en is toon dronken van zijn stool gevallen. I)e politie kwam toon binnen en heeft got. gevraagd of hy drank had gedronken, waarop hij ja had geant woord. Op de vraag van den ambtenaar of got. geproefd had wat hij had gedron ken antwoordde deze „als je 4 glazon bier op hebt en er nog 7 fleschjes over heen, dan is het wel te begrijpen dat je dan niet goed meer proeven kan". Toch wist hij wel dat het drank was geweest. Tegen bekl., die niet verschenen was, werd daarop een principale hech tenis geëisoht van 14 dagen. De uitspraken werden bepaald op 10 Juli. J. B. te Waddinxveen stond terecht ter zake van het visschen in water, waarvoor hy geen vergunning had. Bekl. gaf op dat hij met L. B. te Waddinxveen in een sloot had ge- viacht, waarvoor B. vergunning had van den eigenaar A. de Lange. De verbalisant had bekl. bekourd op grond dat de huurder van het land bij die sloot, N. U. te Waddinxveen verbalisant had verklaard recht op dat water te hebben. In verband met dit verschil, werd voor nader onderzoek deze zaak uit gesteld tot 10 Juli a.s. Een eigenaardige „strooperij"-zaak kwam voor. H. M. te Zevenhuizen stond terecht wegens het ontvreemden van mest van een mestvaalt van zijn buurman P. van Reeuwijk. Vier getuigen, allen te Zevenhuizen woonachtig, waren in deze zaak ge dagvaard. De eerste get. P. van R. verklaarde x mest te hebben verkocht aan H. Arendse, welke echter nog niet was geleverd. Get. Arendse verklaarde op het erf van bekl. een ton met de ontvreemde mest te hebben gezien. Get. Boontje Klapwijk had gezien dat bekl. mest had geschept van het erf van P. van R. Bekl. verklaarde daarop aan v. R's zoon gevraagd te hebben een paar emmertjes mest te mogen hebben voor zyn bloemen. Bekl. wist niet dat die mest aan Arendse toebehoorde. Hij schrok or van toen hij dat hoorde. Bekl. had er niet aan gedacht mest te stelen, in dat geval had hii het niet overdag gedaan. De waarde, waarover het hier ging bedraagt 25 a 30 cents. De ambtenaar vorderde daarop wegens deze „strooperij" f 4.— boete, sub. 3 d. hechtenis. De uitspraak werd bepaald op 10 Juli a.s. (Wordt vervolgd). boskoop. Maandagavond geraakte een zwerver, die te veel aan Backus geofferd had, in de rivier de Gouwe. Zeker zou hij verdronken zijn, als niet eenige burgers waren toegeschoten en hem op het droge hadden gebracht. Door de politie werd verder gezorgd voor onderdak. Maandagavond ongeveer 11 uur ontstond er ten huize van J. v. O. een begin van brand, een koffielichtje geraakto in brand, met het gevolg dat het raamgordijn aan' het branden ge raakte. Door flink optreden, werden verdere onheilen voorkomen. Met de opening van de Kermis is ook weer de drukte aangevangen wat betreft de uitbetalingen en afre keningen van de boomkweekers. Der traditie getrouw, ziet men velo boomkweekers op en rond de Gouwo- brng met elkaar afrekenen, wat op straat een heele drukte geeft. Krimpen ajd. Lek. De hooibouw is hier thans in vollen gang en het weer leent zich in do laatste dagen er uitnemend voor om het vele gras droog te maken. De boeren komen echter handen te kort, veel wordt mot de machines verricht, maar toch kan men er niet alles mee doen. I)an mogo het boerenbedrijf hier zeer winstge vend zijn, do arbeiders geven toch do voorkeur aan de fabrieken, zoodat do boeren niet aan volk kunnen komen en men loonen tot f 15 por week boven den kost moet govon om geholpen te worden. Stolwijk. Op 8 Mei j.l. heeft de gomeenteraad mot 4 tegen 3 stommen besloten tot het stichten van oen ambts woning voor den burgemeester on den geneesheor en in verband daarmee tot het aangaan van een loening, groot f 15,000. Tegen dit besluit was eou door vele ingezetenen geteekend be zwaarschrift bij Ged. Staten ingediend. Op voorstel van dit college is gis teren het voorstel opnieuw in stem ming gebracht, doch nu zonder mede werking van hot raadslid O. Zijder laan, den verkooper van den benoo- digdon grond voor de te stichten woningen. De uitslag was, dat de stemmen staakten: 3 tegen 3. Maandagmorgen, bij het hooiry- den op Bilwijk, brak op oengogevon oogenblik van den boerenwagen van den landbouwer G. aldaar de bout, om welke het voorste deel van den wagen draait. Het gevolg was dat alles te water ging en de wagen boven op het hooi terecht kwam. Gelukkig bleef de schade bepaald tot den wagen en het natte hooipersoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Schoonhoven. Maandagavond zijn aan de Hemstoep gelost drie locomo tieven en een twintigtal nieuwe wa gentjes voor het vervoeren van zand ten behoeve van de spoorlijn Gouda Schoonhoven. Met dit werk zal blijk baar spoedig een begin worden ge maakt. Men is thans nog bezig net water vóór den steiger in de Lek uit te diepen, ten einde voldoende diep vaarwater te bekomen om een gere- gelden toevoer van zand te kunnen nebben. TWEEDE KAMER.. Vergadering van heden. Radenwet. De Kamer ging voort met do Ra denwet. De minister van landbouw had een nota van wijziging ingediend om na het eerste lid van art. 3 in te voegen deze zinsnede „Onder arbeider wordt niet verstaan, hij, die, ofschoon vol doende aan de eischen gesteld in het eerste lid, krachten» een wettelijke bepaling niet wettelyk of verplicht verzekerd is voor een uitkeering in geval van ziekte." Dat was te beschouwen als de for- muloering van hetgeen de heer Patijn in zijn gisteren aangehouden amende ment bedoelde betreffende de beamb ten der spoorwegmaatschappijen. De heer P a t y n (u.l.) zag hierdoor zijn bezwaar vervallen en trok dus zijn amendement in. In stemming kwam nu het eerste a m e n d e m e n t-P a t*ij n (opneming van de niet in een onderneming werkzaam zynde arbeiders). Dit werd verworpen met 46 tegen 21 stemmen, rechts tegen links. Het amendement-Duys (op neming van losse arbeiders) werd ver worpen met 45 tegen 23 stemmen, rechts tegen links. Het amendemen t-D u y s (be paling weistandsgrens) werd verwor pen met 63 tefeen 9 stemmen. Vóór: de sociaal-democraten en de heeren de Klerk en de Jong (Hoorn). Het amendemen t-P a t ij n (kies recht van de patroons der geassimi leerde arbeiders) werd verworpen met 42 togen 30 stommen. Artikel 3 werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Evenzoo artikel 7. Do heer Teenstra (v.-d.) ver dedigde een amendement op artikel 9 (aantal leden van de raden van arbeid) om in plaats van „ten minste acht" te lezen, „ten minste vier". Dit amen dement hield verband met het reeds verworpen ainondement der heeren Treub en Toenstra op artikel 1. Om het arbeidsveld der Raden van Arbeid kleiner te maken. Na de minister de taak der raden zoozeer had ingekrompen door het recht van verordenen weg te nemen, achtte spr. het geschikte de raden kleiner te maken. De minister van Landbouw de heer Talma, betoogde dat men do wijzigingen die de minister in de taak dor Kaden van Arbeid had aan ge bracht, miskende. Zij houden hot recht van initiatief, alleen cle beslissing er over is verplaatst naar de Kroon. (De zitting duurt voort.) De Italiaansch-Turksche oorlog. De kwestie der arohipel-oilanden. Men zegt, dat de Porte is ingelicht, dat de mogendheden het memorandum dor bevolking van de archipel-eilanden als van nnl en geener waarde beschou wen. Engeland, Frankrijk en Rus land zouden het memorandum der Samioton togen de aanwezigheid der Turksohe troepen in ovorweging heb- bon genomon. Dnitschland. Vrouwelijke beambten by do admini stratie der posterijen. Do „NüueFrnuenkorrespondent^ deelt mede, dat het bestuur der Posterijen besloten heeft als bezuinigingsmaat regel een geheele reeks van netrek- kingon voor vrouwen open te stellen. Het aantal» plaatsen zal wol 8600 be dragen. De vrouwen zullen een gemid deld salaris van 750 Mark genieten. De besparing daardoor bedraagt onge-» voer 6 Millioen Mark per jaar. Ministerioele Conferentios. II. M. de Koningin heoft heden to Amsterdam met don Minister van Oorlog en den Minister van Binnen- landscho Zaken geconfereerd. De Koningin op het Loo terdg. Apeldoorn, 26 Jnni. De Kon. Familie koerde hedenmiddag te 1.46 u. van Amsterdam op het Loo terug. 1ilet Prinsesje begroette haar ouders in de vestibule van het Paleis. De Albaneosohe quaestie. Konstantinopel, 25 Juni. Een of ficieele mededeeling meldt dat de Albaneezen bij Mat oen detachement hebben aangevallen. Troepen zijn gezonden. De minister van Financiën, van Marine en Posterijen hebben 6 uur lang over de AJbaneesche quaestie geconfereerd. Bankdiefstal. Berlijn, 26 Juni. Bij de hoofdkas dór Dreadener Bank is door den kas- siersbediende Brüling 260.000 Mark aan papieren geld gestolen. I)o dader is ontvlucht. De misdaden van Carouy. Uit Parijs wordt gemeld Carouy is nogmaals geconfronteerd met een aan tal getuigen in verband met de mis daad van Thiais. Geen der verklaringen heeft echter een positief bevestigend karakter. Daarentegen heeft met betrekking tot de inbraak in het verblijf van luitenant Boulraguet te Maisons-Alfort een spoorwegbeambte daar ter plaatse hem beslist herkend als den man die op den brigadier der gendarmen heeft geschoten. Carouy ontkent. De Daily Mail meldt, dat de prins van Wales Donderdagmorgen naar Parijs zal terngkeeren. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. r Hoogste barometerstand 769.7 te Cornna, laagste stand 752.6 te Malin- head. Verwachting tot den volgenden dag. Matige tot zwakke, westelijke tot zuidwestelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets war mer. van alle nog voorhanden zijnde Specialiteit In Nouveauté'». met nd op dive de Eoogil ite ondereoheiding. 68'/. 68'/.. M'/t. 84»/,. 24'/, 26 69"/,. 70"/,. VAN DEN 26 JUNI 1912. SUuMeealaee» Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 79 Oostenr. Belastingvrije Kronenrentc 4 pet. 81 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 633/* Russisohe Obl. 1906 6 pet. 10D/» ld. Ooi. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pet. 88 l/H ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 93 ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 87 Japan. Obl. 1899 4 pet. ^l5/ie Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 46% Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. 104 Vl d. Obl 1889 4 pet. 84«%« Vonezuela DiplSchuld 1905 3 pet. 601/, llank- en Credlet-lnstel- llngea. Ned. Bankaandoelen ^lO'/j Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting ARofining Co. Cert. V. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Oert. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 208 Jav. Cultuur Mij. Aand. 281 Ned. Handol-Mij. C.v.A 189% Mijnbouw MIJed. Ketahoen" Mijnbouw My. Gow. Aand. 39 Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. 321 Great Cobar Aand. 91% l'etroleum-Ondern. Dortache Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. 156 Kon. Ned. Mij. totExpl. v.Petr.Bronn. C.v.A 611% „Shell" The Transp. A Trad Oy. C. v. G. A 525 Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. 178 Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. 104% Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. 18%6 Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. 90% Diversen. Maxwel Land Gpant Oêrt. v. Aand., 4 Peruvian Corporation IJm. Gert. v. Aand. 10'/j« Spoorwegen. Holl. Uzeren Spoor- wogmij. Aand. 90 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 90% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 62% W arschau-W eenen Spoorwegmrj. Aand. 186'/j dito dito Act. de Joniss. 87 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. 97% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 33% Union Pacific Railroad Cy. Oert. v. gew. A. 169%, Wabash Gew. Aand. 5 Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet 1019/l$ Hongarije. TheL s-Re- gulinmgs-G es. 4 pet. 148", GELDKOERS. Prolongatie 4% pCt. Nat. Staatef. en Buitoni. prijsh. Oost-Borneo's willig, Redjangs vrijwel prijshoudend, Cobars wat lager, Tramw. vast, Amerikanen tamelijk vaBt, voor al Steels beter, Petroleum levendig, Tabakken vast, alleen Medan stil, Culturen zwak, Rubbers pryshoudend.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2