Mllffl VAN B ip’t MERK te lettel. 0AZIJN VAN /AAYZONEN ClfEId. HTS, handel, idres ZISEL ANDER, tulgsclillder aanbevolen voor werkzaamheden op iratief gebied, a worden con- md. i 1 DE JONG, Donderdag 27 Juni 1912. No. 11902. 51e Jaargang. en Buitenlandsch, Nieuws. S-VLitenlaxxc'L. FEUILLETON. <Ssn uittart ZaaR. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. peins Inkt •lijk de BESTE N SCHADELIJK -HOLLAND. dol KADE, „One Genoegen.” XTïe^x-w“s- ezx ^.cL-v-ertexLtieTolsud. ttoox O-o-lxqLs- ezx OMcxstreZbcezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Nieuwe Abonné’s. Antiseptische nawerking: 6 a 7 uur Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. I. Gouda en Heeren f 1.25 dit I (Uit het Fransch.) (Wordt vervolgd.) W Alle Laie- en Hnlsh. Artikelen. kwaliteiten. Frankrijk. Mevrouw (’aresmentrant, die op 18 dezer te Yorres bij Montgeron over leden is, heeft aan de gemeente haar landgoed l’Abbavo vermaakt en een som van twee millioen frank om er een tehuis voor oude menschen van te maken. THEEËN worden erd in verzegelde van vijf, twee en en een Ned. one •melding van Nom- GOUDSCHE COURANT. PÏÏÏjS VAN HET ABONNEMENT? Per kwartaal Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauL: i wij geregeld tijdig ^n ontvangen va» erten, vermakeljk- ene dan in ome I n. ma»ltZa„G<>»da. J Prijs, voorzienvan 1 taand Merk, vol- Wet gedeponeerd. J tot de uitvoering eeerde orders aan- id a bijl, EEBAART Lz. r- en Woningtoe- lerstandscommim* Ze kijkt ons nu aan maar uit de vertealsof we niet in de kamer waren Meneer Stangerson verbreekt het stilzwijgen. Hij verklaart, dat hg de kamer zijner dochter niet meer zal ver laten. Tevergeefs verzet zij er zich tegen, hij blijft op zijn stuk staan. Hij gaat er vannacht slapen, verzekert hij. Daarna beknort hij haar, omdat ze is opgestaanen spreekt tot haar ais tot een kind hij lacht haar toe en weet niet goed, wat hij zegt of doetDe beroemde professor ver liest ’t hoofd. Hij spreekt eenige on samenhangende woorden. Juffrouw Stangerson zegt op smartelijken toon „Vader, vader!” waarop deze in snik ken uitbarst. Vader Jacques gebruikt zijn zakdoek en Larsan zelfs moet zich omkeeren om zijn ontroering te ver bergen. Ik ken mijzelf niet meer. Ik voel of denk niet meer.Ik heb een afschuw van alles. Het is voor het eerst, dat Larsan en ik juffrouw Stangerson zien, na den aanval in de gele kamer. Evenals ik, had hij gevraagd om haar te mogen sprekenmaar wij waren geen van beiden ontvangen. We hadden altijd hetzelfde antwoord gekregen: Juf. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. óp de Goun- sche Courant abonneeren, ontvangen de tot. dien datum verschijnende nummers gratis. Zeeraanqename smaak! 46) Ze staat daar in haar kamer, waar ze mij niet heeft willen ontvangen waar ze zwijgt en blijft zwijgen. Na het noodlottige uur in de gele kamer doen we ons best om van haar te ver nemen, wat zij weet. Ons verlangen, om te weten, moet voor haar wel een kwelling te meer zgn. Wie zegt ons, dat, als we zekerheid kennen, deze ons niet een nog vreeselrjker drama zal openbaren, dan wat hier is afgespeeld Wie zegt zal zijn? weest van te stervenen toestand aan de haven gisteren niet gewijzigd. De patroons blijven verklaren dat zij werklieden in overvloed hebben, maar do stakers beweren, dat twee belangrijke stoomvaartlijnen hun sche pen niet uit de Theems kunnen laten vertrokken. Uit een onderhoud met Tom Mann, opgenomen in hetzelfde blad, blijkt, dat deze het beleid van Tillett in zake do staking niet goedkeurt. Turkije. Turkije’s Handels verdragen. Konstantinopel, 25 Juni. De Senaat heeft hare goedkeuring gehecht aan de verlenging dor handelsverdragen met Bulgarije en Duitsohland. De muiterij in het Turksche leger. Volgens geruchten, zyn de officieren, dio naar het gebergte de wijk hebben genomen, van zins, om een comité te stichten, dat zich tegen het comité voor eenheid en vooruitgang zal richten. Ofschoon te Konstantinopel natuur lijk do neiging bestaat, om do betee- kenis van de gebeurtenissen in Mo- nastir te verkleinen, moge or toch aan herinnerd worden, dat do omwenteling van 1908 in dezelfde streek en op dezelfde wijze begonnen is. Frankrijk. Bij schietoefeningen te Toulon op den pantserkruiser „Jules Michelett” sprong gisteren een kanon, waardoor ongeveer twintig man gekwetst wer den. erwillens, Terreuj Yliegdemonstratiea Bussel. ie” 8‘/a uur, Algm. d. Afd. „Goadajl ibond tegen dran¥ Josthaven 31. PRIJS DER ADVERTENT!ËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. 1.90 Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit- w .ange betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames (0.25 per regel. TiEKDEWEG 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de PostkantorenGroote letters en randen naar plaatsruimte. frouw Stangerson was te zwak om met ons to kunnen spreken, het verhoor van den rechter van instructie ver moeide haar reeds zoozeer, enzHet was duidelijk, dat ze niet gezind was om ons bij ons onderzoek te helpen waarover Larsan zich steeds verwon derde, hoewel ik het heel goed begreep. Wij hadden dan ook een heel verschil lende opvatting van de zaak Ik zie, hoe ze lijdt on ik denk slechts bij mezelfIk moet haar redden, on danks haarzelf en zonder haar naam te benadeelen. Haar redden, zonder dat hij spreekt, de moordenaar. Hem gevangen nemen en hem den mond sluiten Maar meneer Darzac heeft gezegdom hem het zwijgen op te leggen, moet men hem doodenDat is de logische gevolgtrekking uit me neer Darzac’a woorden. Heb ik het recht, den moordenaar te dooden Neen Als hij er me maar eens de gelegenheid toe g&f, dan kon ik zien, of hij wel werkelijk van vleesch en bloed was Ik zou misschien zijn lijk kunnen zien, nu hij niet levend te vatten is I Hoe kon ik geheel aan die vrouw doen begrijpen, die geen blik voor ons over heeft, die geheel opgaat in haar angst en/het verdriet van haarvader dat ik tot alles in staat ben om TFJT IN i alle soorten erken. haar te redden Ja ik zal al mijn hersens gebruiken en een wonder ver richten. Ik nader haarik wil tot haar spreken, haar smeeken om vertrouwen in mij te stellen ik zou haar willen doen begrijpen, dat dat ik weet, hoe de moordenaar uit de gele kamer is gekomen, dat ik de helft van haar ge heim heb geraden en dat ik haar van ganscher harte beklaag.Maar ze verzoekt ons reeds met een gebaar haar alleen te laten, ze voelt zich zoo moe en heeft behoefte aan rust Meneer Stangerson verzoekt ons, naar onze kamers terug te gaan, en bedankt ons Larsan en ik nemen afscheid en komen op de gang, gevolgd door vader Jacques. Ik hoor Larsan mompelen„Vreemd vreemd I”Hij geelt me een teeken om met hem naar zijn kamer te gaan. Op den drempel keert hij zich tot vader Jacques om hem te vragen „U heeft hem gezien „Wien „Den man!” „Of ik hem gezien heb 1Hij had een grooten, rossigen baard, rood haar „Dat heb ik ook gezien”, sprak ik. „En ik ook?’ zei Larsan. De groote Fred en ik bespraken nu ons, dat het haar dood niet zal zijn En ze is al op het punt ge weest van te stervenen wij weten niet» Of liever, er zgn enkelen, die niets weten.maar ik^ou alles weten, als ik rijn naam maar wistWie is het En nu ik den naam niet weet, moet ik zwijgen, uit medelijden met haar, want er is geen twijfel aan, of zij weet, hoe hij uit de gele kamer is gevlucht en toch zwijgt ze. Waarom zou ik spreken Als ik weet, wie het is, zal ik met hem spreken. Do presidentsverkiezing in Amerika. Roosevelt heeft zijn Waterloo ge had, seinde een paar dagen geleden de correspondent van de New-York Herald en daarmee was uitgemaakt dat Roosevelt was geslagen als offi cieel candidaat voor de republikein- sche partij. Een groot aantal afge vaardigden waarvan men gedacht had dat zij voorstanders waren van de candidatuur Roosevelt hebben ten slotte tegen den oud-president ge stemd. Reeds bij do verkiezing van een voorzitter van het congres be haalden de mannen van Taft de over winning en bij alle volgende stemmin gen bleek de Taftpartij steeds do sterkste, zoodoende zal dus do heer Taft de officieele candidaat van de republikeinsche partij worden. Volgt daarop de candidaat van de democraten, dan kan vrij zeker ge- zegd worden, dat als derde candidaat nog zal optreden Roosevelt, wanneer hij althans niet benauwd is een scheu ring in de republikeinsche partij te brengen en daardoor de kans van den democratischen candidaat te verhoogen. Roosevelt zou dan optreden zooge naamd als candidaat der progressieve partij, een partij die geboren zou zijn uit het streven van Roosevelt om de zeer vooruitstrevende republikeinen in een nieuwe partij samen te brengen. Het is echter nog de vraag of Roo sevelts ’’volgelingen in zooverre met hun leider mee zullen gaan, dat zij een dergelijke scheuring in de partij aan durven, omdat zij het noodzakolijk gevolg er van overzien. Immers op het congres hadden slechts 341 aan hangers van Roosevelt zijn wacht woord gevolgd niet aan de stemming deel te nemen on slechts van dezen zou dan te verwachten zijn, dat zij tot de nieuwe partij toetraden. Zooals thans de stand van zaken is, zou het geheel slechts meewerken om de kans der democraten te verhoogen, doch ook in het democratisch kamp is er geen volstrekte eenheid. Immers de verkiezing van rechter Parker tot voorzitter der Conventie heeft bij Brian en zijn aanhangers kwaad bloed gezet. Het verdere verloop vermelden we in een volgend nummer. Amerika. Op aanraden van Bryan hoeft het comité voor de besluiten met 22 tegen 16 stemmen het voorleggen van het program aan de conventie uitgestold tot na de verkiezing‘van den partij- candidaat voor hot presidentschap. Omdat uit niets met eenige zekerheid is op te maken, of do conservatieve, dan wel de progressieve vleugel over wegenden invloed op de candidaat- steHing zal hebben, oordeelde men het Duitschland. Zigeunerbenden hebben van voorjaar in verschillende streken van Duitschland, naar men zich herinnert, door stroopen, stelen en zelfs moorden, voel van zich laten spreken, en het was steeds moeilijk do schuldigen op te sporen. Tot betere bestrijding van die Zigeunerplaag heeft men in Prui sen de verschillende plaatselijke ver ordeningen door bepalingen, geldig voor het heele land, vervangen. Zi geuners en menschen, die zich als Zigeuners gedragen, mogen niet meer in benden langs 's heeren wogen trok ken. Onder bende verstaat men hierbij een vereeniging van menschen, die niet tot één familie behooren. De regeeringen van de andere bondsstaten zullen met overeenkomstige bepalin gen volgen. Het „Reichsgoricht“ te Ixupzig heeft aan de spoorwegambtenaren politie- bevoegdheid toegekend ton opzichte van de reizigers. Te Keulen is nu oen man in hech tenis genomen, dien men verdenkt van medeplichtigheid aan den diefstal van de Keizer-kelen. Het is de be kende inbreker Franz Bayer. Hij loochent wel dat hij er de hand in gehad heeft, maar uit zijne uitlatingen maakt men op, dat hij van het plan tot de inbraak, die lang voorbereid was, op do hoogte moet geweest zijn, Bayer is werktuigkundige en heeft al vele straffen wegens diefstal onder gaan. Zijn laatste straf van 15 jaar tuchthuisstraf heeft hij niet behoeven te ondergaan, omdat hij ontoereken baar werd verklaard. De vlag van Elzas-Lotharingon. Elzas-Lot haringen wil oen eigen vlag hebben en daartoe de oude Lotha- ringsche kleuren (rood en wit) her stellen, met het traditioneele gouden dubbel-kruis der oude Lotharingsche hertogen in den rechterhoek van de roode baan. Daar de „drager der staatsmacht”, dat is de Keizer, hierover slechts kan beschikken, zal diens toestemming gevraagd worden. Er zit niet de minste bedoeling in, die tegen de eenheid van het rijk indruischt. Engeland. Volgens de Pall Mall Gazette is de raadzaam, om het program voorloopig echter te houden, opdat het mogelijk zou zyn het op te stellen in overeen stemming met de keuze van de con ventie. Het lynchen van negers in de zui delijke staten van Noord-Amerika is, helaas, niets zeldzaams, dat echter een negerin door het gepeupel terecht werd gesteld, was tot dusverre nog niet voorgekomen. Een zwarte, die bij een zekere mevr. Jordan te Cordele in Georgia als keu kenmeid in dienst was, word dezer dagen door deze, terwijl beide vrouwen alleen in de keuken waren, berispt wegens haar slecht gedrag. Zonder iets te zeggen greep zij een voorsnij mes van een tafel, on bracht daarmede hare meesteres zulke ernstige wonden toe, dat deze na eenige oogenblikken overleed, en ging toen op de vluoht. De politie, onmiddellijk met het gebeurde in kennis gesteld, vervolgde de moordenares en slaagde er in haar na eenige uren te vatten en in de gevangenis te brengen, Een talrijke menigte school daarop samen voor de gevangenis, brak deze open, zette de moordenares in een auto en reed daarmede naar het huis van den heer Jordan. Deze werd daarop naar buiten geroepen, waarop de negerin, ondanks haar smeeken om genade, in zyn tegenwoordigheid aan een boom werd opgeknoopt. Rusland. Een aanslag. De „PeatirNaplo” heeft uit Cerna- voda het bericht gekregen, dat de ramp van het stoomschip „Koningin Elisabeth”, waarbij 25 menschen om het leven kwamen, het gevolg, is van een aanslag van politieken aard, ge richt tegen een passagier van hot schip, generaal I wan Sarafof uit Bul garije, die bolangryke staatsdocumen ten bij zich had. Do daders, die kennis gekregen hadden, dat Sarafof deze papieren naar Petersburg brengen moest, wilden tot eiken prijs deze documenten in hun bezit krygon. Daarom bedachten zij het plan, hot schip in brand te steken on in de daarop volgende paniek de stukken te stelen. liet plan gelukte echter niet, daar hot vuur in enkele minuten t(jd zich verbreidde over het geheelo schip en Sarafof dadelijk na het uitbreken van den brand als eerste, met de pa pieren bij zich, het schip verliet. Ver in de kamer de zaak. We spraken er een uur over on bezagen haar van alle kanten. Het is duidelijk, dat Fred het er vóór houdt dat de man door een geheimen uitgang uit het kasteel ver dwenen is. „Want hij kent het kasteel,” beweert hij, „hij kent het goed”. „liet is een vrij lange man, goed gevormd „Hij heeft de verwachte lengte,” mompelt Fred. „Ik begrijp u”, zei ik „Maar hoe verklaart u den rooden baard en het roode haar?” „Hij had te veel baard, te veel haar Dat was niet echt,” meende Larsan. „Dat is gemakkelijk gezegd U denkt aityd maar aan Darzac. Kan u zich niet losmaken van die gedachte Ik hen zeker, dat hij onschuldig is „Des te beter Ik zou hot willen. maar alles veroordeelt hem.U heeft, de voetstappen op den looper gezien G< eens mee kijken.” „Ik heb ze gezien Het zijn de elegante stappen van bij den vyver Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Burgemeester van Gouda doet te weten dat bij Koninklijk besluit van 4 Mei 1896 (Staatsblad No. 76) is vasf^e- steld een Algemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel en Fa brieken dat art. 6 van dat reglement be paalt, dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn, zal moeten vol- doen aan de beide volgende vor- eischten A. kiezer te zijn van leden van don Raad der gemeente., waar de Kamer is gevestigd B. aldaar bestuurder of medebe stuurder te zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maan den geweest te zijn, van een bedrijf van handel of nijverheid dat ingevolge art. 30 van dat regle ment vóór 15 Juli e.k moet worden opgemaakt eene nieuwe lijst van Kies gerechtigden voor do Kamer van’ Koophandel en Fabrieken te Gouda, waarop overeenkomstig art. 7 moeten wordten gebracht de namen van 1°.| hen, die op de nu nog van kracht zijndf lijst van kiezers voor de Kamer voorkomen en voldoen aan de hier boven genoemde vereischten, in art. 6 gesteld 2°. hen, die van hunne aanspraak om op die lijst te worden geplaatst schriftelijk hebben doen blijken en noodigt mitsdien de belangheb benden, die niet op de nu nog van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, maar als voldoende aan de hierboven onder A en B vermelde vereischten, aanspraak kunnen maken om op de nieuwe lijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 8 Juli ter Gemeente secretarie aangifte te doen, volgens het daarvoor vastgestelde formulier, waarvan exemplaren aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Gouda, 27 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1