Sefzoen-öpruimiug, Stadsnieuws. D. SAMSOM, QralaJ Blanenlaiid. STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. KANTONGERECHT TE GOUDA. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant Effecteiihanilel te A msterdam KERKNIEUWS. (iroote .laarlijkwlie Costumes, Costume-tailleur, Ölousen, Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND - - - - - 1'. 97' schillende getuigen hebben met be slistheid voor den rechter van instruc tie verklaard, dat de brand met een bijna vooruit bepaalde zekerheid zich uitbreidde in de richting van de ka juiten eerste klasse, waarin Satafof woonde. Wie de daders zijn, kon tot nu nog niet vastgesteld worden. Al leen is het den passagiers van het schip opgovallen, dat, toen de red- dingsbooten uitgezet werden, drie Ser vische, een Russische passagier en een dame in den Donau sprongen en zwemmende trachtten den oever te bereiken, zonder het neerlaten van de reddingsbooten af te wachten. Waar- schynljjk zullen dczo personen de da- dors zijn geweest. In een vlaag van waanzin heeft, naar Reuter uit Warschau meldt, kapitein Oassarof op den regiments commandant baron Brinken gesóhoten en hem zwaar gewond, ofschoon niet levensgevaarlijk. Zelf bracht hij zich een doodelijko wonde aan het hoofd toe. Vrouwenkiesrecht. Door hot Hoofdbestuur van do Ver- eoniging voor Vrouwenkiesrecht is oen adres verzonden aan H. M. de Konin gin der Nederlanden, van den volgen den inhoud Vernomen hebbendo, dat bij Uwo Majesteit hot voornomen bestaat voor stellen tot herziening der Grondwet des Rijks aan do Volks vertogen woor- diging voor te leggen, en kennis go- nomen hebbende van het onvoldoende advies dienaangaande uitgebracht door do Staatskommissie ingesteld op 24 Maart 1910, noemt do Veroeniging voor Vrouwenkiesrecht, goedgekeurd bij Kon. Bosl. van 1 Aug. 1894, en gewijzigd 19 Maart 1896, 16 Maart 1904 en 17 Juni 1909, de vrijheid zich tot Uwe Majesteit te wenden met het eerbiedig verzoek, dat het haar moge behagen aan de Staten-Generaal het voorstel te doon, dat ook vrouwen voortaan door de Grondwet kiesge rechtigd zullen verklaard worden. Im mers als de moeders van het komende Soslacht, als medewerksters bij alle aden van het tegen woordige geslacht en als mede-erfgenamon van de kon nis en kunst/ van vroego geslachten, hebben de vrouwen hetzelfde rocht als de mannon op medezeggenschap in bestuur, regeoring, en samenstelling dor wetgevende lichamen. Althans spreekt onze Veroeniging het vortrouwen uit, dat Uwe Majes teit niet wederom in eon nieuw to maken Grondwet, welko toch waar schijnlijk wel oen monsohenleeftijd lang van kracht zal blijven, een be paling zal dulden, die alle vrouwen in Nederland uithoofde van hare sekse van de uitoefening van hot kiesrecht uitsluit. Een dergelijke uitsluitirg voor nog zoo geruimen tyd te handhaven, zou mot net oog op do voortdurendo toe neming van don arbeid der vrouw in don dienst der samenleving en in allerlei beroepen onverantwoordelijk zyn. Onze Veroeniging dringt er mitsdien bij Uwe Majesteit eerbiedig maar krachtig op aan, dat zy Tokening houdo mot de veranderde tijdsom standigheden, bij het indienen van hot in uitzicht gestolde vooratol tot herziening van do Grondwet dos Rijks. Koninklyk bezoek. Men doelt aan het Hbld. mede dat H. M. de Koningin in den loop der volgende week een bezoek zal brengen do Groningor Veenkoloniën. Invoer van gekoeld on bovroron vleesch. De Nederlandscho Vorooniging voor Koeltechniek heeft in antwoord op haar adres van 15 Maart jl. in zako den invoer van gekoeld en bevroren vleesch in Nederland van den minister van landbouw, nijverheid en handel do medeeling ontvangen, dat de in voor van bovroron on gekoeld vleesch van horkauwendo dieren en varkens niet verboden is. Vorder schryft deministor: Mocht oventueel op grond van vete rinaire overwogingen do toelating van dit artikel aan voorwaarden worden gebonden, dan zullen deze zeer waar schijnlijk niet van dien aard zyn, dat zij den iuvoer noemenswaard zullen belemmeren. (N.R.Ct.) Reddingmiddelen aan boord van zeeschepen. Thans zyn bij kon. besluit (Staats blad no. 187) eon aantal bepalingen vastgesteld ter verzekering van do veiligheid dor reizigers aan boord van zeeschepen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 26 Jani. Radenwet. (Vervolg.) De hoer Teenstra verklaart paf te staan van 's ministers meedeelingen, waardoor hij, spreker, van degeheelo warboel nu niets meer begrijpt. Spre ker zal dan ook wellicht een uitspraak van de Kamer uitlokken over de al dan niet wenschelijkheid om den Raden verordeningsbevoegdheid te geven. Do heer Schaper acht onnoodig om in de wet de verplichting tot het kiezen van oen bestuur op te nemen. De hoer Bos stelt in het licht de moeilijkheden, welke thans te vroezen zijn van het Regeeringsstelsel. Spreker, betwijfelt of de Kroon zich zoo mag laten binden. Overigens is voor spreker van deze geheele verzekerings wetgeving het mooie reeds af. Dit mooie bestond hierin, dat er een goed paedagogisch element in de sociale vorzekering.lag, doordien de belanghebbenden bij de verzekering zelvo de zaak in handen kregen. Dit elomont is er echter uit verdwonen, tot sprekeris leedwezen. De hoer de'Beaufort betoogt, dat ook voor hom de zaak niet dui delijker is geworden door 's ministers meedeelingen betreffende die bovoegd- heden van de Raden van Arbeid. Spreker zal dan ook, mèt don hoer Treub, door middel van een amende- mont op artikel 49, dat de bevoogd- heden regelt, een duidelijke on posi tieve uitspraak van de Kamer trachten uit te lokken. De hoer Nolens meent dat het voorbarig is thans dieper op do bo- voegdheidskwestie in te gaan, waar over men beter zal kunnen oordeelen als men do regeling voor zich heeft. Do minister ziet met blijdschap het door den heer do Beaufort aan gekondigde amendement tegemoet, omdat hem niets liever is dan ten aanzien van do bevoegdheden der Raden een omschrijving te bekomen, welko die bevoegdheden volkomen helder en zuiver vaststelt, en welke den minister doet bereiken hotgoon hij wenscht. He| debat wordt gesloten en in stemming komt nu het opschrift van 5, luidende: „Van hot Bestuur", ten einde daarmee uit te maken of er al dan niet oen bestuur zal zijn. Hot wordt goedgekeurd met 49 te gen 24 stemmen, zoodat nu ook uit gemaakt is, dat mot kleino Raden niet kan worden volstaan. Dientengevolge komt thans aan de ordo artikel 9, vaststellondo dat het aantal lodon van don Raad van Arbeid bedraagt ten minste acht en voor iedoren Raad bij algemeenen bestuurs maatregel vastgesteld worden. Hierop is een amendement voor gesteld door den heer Teenstra, om hot aantal loden op minstens 4 te bepalen. Na bestrijding door den minister lioht de heer Teenstra dat amen dement in en wordt artikel 9 goed gekeurd. Bij hot verdere debat komen in be handeling amondementen-Duys, om do kiesgerochtigdheid voor don Raad van Arbeid niet te beperken tot Ne derlanders, maar ook vreemdelingen, dio hier te lande hun bedrijf uitoefenen,- kiesgerechtigd te maken on voorts om de looftijdsgrens voor kiesgerechtigd heid niet te bepalen op 25 jaar, doch op 21 jaar. De heer Schaper vraagt den minister nog eens nadrukkelijk naar zijn plannen, nu de Ziektewet, blijkens meedeeling van den voorzitter, voor- loopig van de baan is. Zijn we nu bezig toch maar een Radenwet te maken, in het wilde, al wordt de Ziektewet losgelaten En hoe zal het met do eindstemming gaan De Voorzitter herinnert, dat aanvankelijk het voornemen was do eindstemming over Raden- en Ziekte wet na afloop der behandeling van boido te houden. Maar nu de Raden wet alléén behandeld wordt vóór het reces, en de Ziektewet niet, zal daarin natuurlyk verandering komen. De Minister hoopt dat binnen enkele weken hot mondeling overleg met de commissie van voorbereiding voor de Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering aal kunnen worden aan gevangen. OverigenB meent do minis ter gehoord te hebben, dat het in de bedoeling ligt om na de zomervacantie in de afdeelingen to onderzoeken de wijziging van de Ongevallenwet, welke reeds ongeveer een jaar gereed ligt. Met het oog op het bovenstaande acht de minister het raadzaam thans de Radenwet af te doen. Wat de Ziektewet betreft, kan de minister alleen zeggen, dat de Kamer natuurlijk moet weten of sy by rege ling van werkzaamheden den voor rang aan eenig ontwerp wil geven, maar dat als uit eqnige uiting van de Kamer zou blijken, dat zij onwillig is om de ziekteverzekering te behan delen, en haar dus geheel varn de baan zon willen schuiven, zulks een eind zou maken aan Ipreker's ministerieëlo verantwoor de 1 ij k h e i d. Het amendement-Duys, om de kies gerechtigdheid voor de Raden uit de breiden, tot niet-Nedorlanders, neemt de minister over. Het andero amen dement betreffende den leeftijdsgrens bestrijdt hij. De heer Schaper betoogt hierop de noodzakelijkheid, dat de minister zorge, dat, zoodra do Kamer na hot zomerreces weer bijeenkomt, met do Ziektewet worde voortgegaan. Als dat kan geschieden krijgt do Radenwet, waarmee de Kamer op het oogenblik bezig is, althans vorm en inhoud. Na nog eenig debat wordt het amen- dement-Duys, om den leeftijdsgrens voor de kiesgerochtigdheid voor den arbeidsraad op 21 jaar te stellen, ver worpen met 50 tegen 16 stemmen. Bij 't verdere debat neemt de m i- n i s t e r oonige amendementen over, o.a. eon amendement-de Wykerslooth, om van de verkiesbaarheid voor den Arbeidsraad uit te sluiten hen, die uit het gewone kiesrecht zijn ontzot of daarvan uitgesloten zijn. De heer Schaper verdedigt een amendement der sociaal-democratische fractie, strekkende óm do vergaderin gen van de Raden van Arboid in hist openbaar te doen houdon, tenzij een der lodon gosloton deuren verlangt of de voorzitter gesloteu deuren yoodig oordeelt. Het wordt bestreden door de heeren de Wykerslooth, Rutgors en den Minister, die het stand punt inneemt, dat uitsluitend de Raad van Arbeid zelf heeft te beslissen om trent de al dan niet openbaarheid. Het wordt ton slotte met 45 tegen 21 stemmen verworpen. Donderdag 11 uur voortzetting. De Voorzitter kondigt aan, dat bij hom ingekomen is een voorstel van de heeren Kuyper, Loeff en Lohman, betreffende oen kleine wijziging van het reglement van ordo, welk voorstel hedenavond in druk zal wordon rond gedeeld. Oude gouden piunten. De heer Ileemskork hoeft als amen dement op de aanhangige wyziging der Muntwet voorgoateld in to voegen een artikel 7 ter, luidende „De gouden tienguldenstukken en vijf guldenstukken, geslagen krachtens de wetten van 28 September 1816 (Staatsblad no. 50), van 22 December 1825 (Staatsblad no. 80) en van 26 November 1847 (Staatsblad no. 69), worden opnieuw als wettig betaalmid del erkend." Nu niet alleen gouden tiengulden stukken maar ook vijfguldenstukken van ons muntstelsel deel zullen uit maken, acht de voorsteller het oogen blik gekomen om een eind te maken aan den onredelijken toestand dat deze oude gouden munten buiten omloop worden gehouden, alsof ze daarvoor ondeugdelijk waren. Museum van Kunstnijverheid Haarlem. Maandag 24 Juni heeft de verga dering van den Raad van Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem in de Raadzaal van ge noemd Museum plaats gehad. De waarnemend Voorzitter herdacht wijlen F. M. Baron van Lijnden die 8edort 1898 de functie van Voorzitter van den Raad van Bestuur met zoo veel toewyding heeft waargenomen. Verder werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden van het af- geloopen jaar, en rekening en verant woording afgelegd omtrent het beheer van het Musoum en de School voor Kunstnijverheid. Verder werd van gedachten gewis seld over de nieuwe organisatie van het Museum, als wanneer over do lokaliteiten, die het Koloniaal Museum thans in gebruik heeft, zal kunnen worden beschikt. Eenige nieuwe leden voor den Raad van Bestuur werden voorgedragen. Als Voorzitter van den Raad word benoemd Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout. Na afloop der vergadering werd, onder leiding van den Directeur, het Museum in oogenschouw genomen. Op aan wyziging van een 13-jarig meisje zijn gisteren alhier drie Haag- sche koper- en blikslagers aangehou den. Het meisje had gemerkt, dat een der mannen, toen hij in een winkel in de Noord Molenstraat te Rotterdam geld wilde wisselen, twee kwartjes tu8schen zijn duim en hand achter hield. Later kwam ook aan het licht, dat dit gezelschap in andere winkels in den omtrek van de Tollenstraat en van het Noordplein met een voor de winkeliors nadoeligen uitslag aan het geld wisselen was geweest. Te Drouwenermond (Dr.) is gisteren het lijk gevonden van den 14-jarigen J. K., dien vermoedelijk een ongeluk overkomen is.. Dinsdagmiddag is er te Madoleine bij Rijsel oen weverij, afgebrand. De schade wordt op driemaal honderd duizend frank geschat. Ongeluk voorkomen. Zaterdagavond is door de oplettendheid van den ma chinist op den trein die 7.30 van Kampen naar Zwolle vertrekt, een ernstig ongeluk voorkomen. Wegens het niet gesloten zijn van de boomen aan den overweg van de Boschjessteeg, bevond zich G. Boer te Wilsum, met een wagen met hooi op don spoorweg, toen de trein aan kwam en de machinist, door zyn goed uitkijken, nog gelegenheid had op enkele meters afstand de machine tot stilstand te brengen. (Zw. Crt.) Bosch bessen. De boschbesschenpluk is, wordt uit Groosboek aan de Geld. geschreven, in vollen gang. Eiken dag worden honderden mandjes, elk van 3 kilo, naar Engeland verzonden. In het be gin van deze week bedroeg de prijs 17 ct. per pond, de laatste dagen 13 ct. Vroeg in den morgen trekken do plukkers uit om 's avonds met een flink vrachtje huiswaarts te keeren. Over enkele weken, als de bessen volrijp zijn geworden, begint, de han del op Duitschland, waar ze voor de consumptie, gebruikt worden. In heel wat gezinnen, daar zijn er, die met zoo'n pluk drie tot vierhonderd gulden verdienen, komt in dezen tijd een aardig duitje binnen. Het zachtzinnigste volk ter aarde. Als eon waardig pendant van het gebourde op Loeboeq Pakam Estata en ter illustreering van het feit, dat onze bruine broeder niet altyd het excuus behoeft „soedah djoewal kopala" als verklaring van zijn talrijke excessen ter Sumatra's Oostkust, doch ook in zijn eigen land als vrije arbeider nu en dan het dier nabijkomt, vertelt De Planter het navolgende, een admi nistrateur op Java onlangs overkomen. Op een koffieonderneming was een nieuw opgetreden administrateur wat lastiger dan zijn voorganger en wilde de plantgaten beter gemaakt hebben, wat niet in Kromo's smaak viel. Na aan een ploeg Javanen gelast te heb ben, de gaten dieper en grooter te maken, kwam de manager zich een paar uur later nog eens overtuigen, dat 'tzoo gebeurd was. De mandoer was niet op zijn werk, doch de gaten waren nu goed maar één gat van reusachtige afmetingen trok de aandacht van den beheerder. Op zijn vraag, wat dit gat te beduiden had, werd hij onverhoeds van achteren beetgepakt, vervolgens door alle koe lies gebonden en in het gat begraven, met alleen het hoofd boven den grond uitstekend. Daarop werd hem in uitgezochte termen verweten het feit, dat hij zijn maatschappij beter trachtte te dienen dan zijn voorganger, en op zijn pogen, om zich door middel van woorden te verdedigen, stroopte de aanvoerder der beesten zijn broek af en deed zyn behoefte op het gezicht van den weer- loozen chef, welk prachtig voorbeeld door allen gevolgd werd. Overdekt met vuil werd de ongelukkige aan zijn lot overgelaten en eenige uren later gevonden, terwijl tallooze insecten het hunne er toe bijbrachten, om zyn toe stand nog wanhopiger te maken. Dit is gebeurd met Javanen als vrije arbeiders, die elk oogenblik naar be lieven de onderneming konden ver laten, en niet, zooals hier zoo vaak beweerd wordt, door hun contract tot wanhoop waren gebracht, na op Java door gewetenlooze wervers te zyn misleid. Zitting van 26 Juni 1912. De kantonrechter deed de volgende uitspraken Ph. J. d. H. te Gouda 2 X f30.- subs. 2 X 15 dagen, wegens zonder vergunning sterkendrank in het klein verkoopen en zonder het vereisohte verlof alcoholhoudende drank voor gebruik ter plaatse van verkoop ver koopen. J. d. K. te Langeruigeweide f 10.— subs. 6 d. wegens zonder het ver- eischte verlof alcoholhoudende drank andere dan sterkendrank voor gebruik en plaatse van verkoop verkoopen. C. P. te Reeuwijk f 25.—subs. 15 d. met verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging van de karaf met bran dewijn en de beide kruiken met jenever wegens zonder vergunnig sterkedrank in voorraad en verkoop in het klein hebben. J. d. H. te Amsterdam f 75.— sub* 60 d. wegens niet toegelaten tot uit oefening van eon beroep waartoe de wet toelating vordert, buiten nood zaak dat beroep uitoefenen. J. K. N. S. te Gouda f 2.— subs. 2 d. wegens als bestuurder van een motörrytuig rijden terwijl het nummer met letter niet aan de voorzijde zijn aangebracht. J. V. te Boskoop f T.subs. 2 d. en N. P. P. D. te Gouda f 0.50 subs. 1 week tuchtschool wogens fietsen zonder bel. C. v. M. te Don Haag; A. S. te Niouwerkerk a/d. IJsselK. d. B. te Waddinxveen ieder f 2.subs. 2d.; U. P. te Rotterdam f 1.subs, ld.; W. B. te WaddinxveenII. S. te Zevenhuizen W. W. te Zogwaard A. M. en W. R beiden te Bleiswijk J. M. te PijnaekerS. E. te Bleiswijk ieder f 2.— anbs. 2 d.A. V. te Reeuwijk f,1.— subs. 1 d. wegens 's nachts fietsen zonder licht. A. K., f 1.subs. 1 d.B. A. v. N., f 1.subs. 1 d.A. C. D., f2. subs. 2 d.K. K. allen te Waddinx- veon f 1.subs. 1 d,J. v. d. W. en J. L. P' beiden Zevenhuizen ieder f 2.subs. 2 d.K. v. d. L., J. v. H., J. II. allen to Reeuwijk ieder f l.— subs. 1 d.D. v. E. P, te Pijnaeker f2.- subs. 2 d.; A. K., A, J. W. B., C. v. d. K. allen to Waddinxveen f 2. subs. 2 d.A. II. te Bleiswijk f 1. subs. 1 week tuchtschool, wegens 's nachts fietsen zonder licht. J. P. B., W. H. J. K., C. S., J. J. V., M. S., I. V. S., W. F. G. allen te Rotterdam ieder f 0.50 subs.'d. d. met verbeurdverklaring van den inboslag- genomen hengel, wogens visschen zon der schriftelijke vergunning. Th. M. P. te Leiden 2 X f 1.— subs. 2X16.J. v. d. B. tö Leiden f 2. subs. 2 d., wegens als houder van een hondenkar die gebruiker zonder de gebruikelijke voorschriften in acht te nomen. D. J. K. te Roeuwyk f 4.— subs. 3 <1. wegens oen dier op een mensch aanhitsen. J. v. d. B. to Leidon f 1.subs. 1 d. wegens eon trekdier onbeheerd laten staan. B. d. V. woonplaats onbekend en J. A. te Amsterdam ieder f 15.— subs. 20 d. wegens hot opgeven van een valsehen naam. J. A. to Amsterdam on B. d. V. woonplaats onbekend, ieder f 1.h f 15.— subs. 1 d. -f- 20 d. wogens op geven van een valsehen naam en ven ten zonder vergunning. A. S. S., J. S. en F. K. J. T. allen te Gouda, ieder voorvoorwaardelijke plaatsing in een tuohtschool voor 1 maand onder proeftijd van een jaar, wegens te Gouda spelen met oen voet bal. S. W. te Amsterdam f 1.— subs. 1 d. wegens te Gouda ongekeurde visch verkoopen. H. J. en G. M. huisvr. van H. v. d. W. beidon woonpl. onbekend ieder f 1.subs. 1 d. wegens venten zonder vergunning. J. V. te Bodegraven on J. H. K. te Gouda ieder f 1.— subs. 1 d. wegens te Gouda liggen in een grasperk. A. G. v. N. te Boskoop en C. v. d. L. te Zwammerdam ieder f 1.50 subs. 2 d. wegens fietsen op trottoir. J. D. te Gouda f 2.subs. 2 d. D. L. te Gouda f 3.subs. 2 d. G. J. B. te Gouda f 2.subs. 2d.; A. B. woonpl. onbekend f 2.— subs. 2 d.J. C. II. woonpl. onbekend f 5.— subs. 3 d.S. d. J. te Gouda f 3.— subs. 2 d.D. M. te Gouda f 1.— subs. 1 d.; J. v. d. S. te Moordrecht 3 X f 3.— subs. 3 X 2 d. allen we gens openbare dronkenschap. J. T. te Nieuwerkerk a/d. IJsel 6 dagen hechtenis wegens openbare dronkenschap bij 2de herhaling. Vrijgesproken werd W. I. D. v. R- te Gouda ter zake van het in zijn werkplaats geen arbeidslijst aan wezig hebben. GOUDA, 27 Juni 1912. Aan de raadsleden is het volgende ingekomen stuk toegezonden: Gouda, 18 Juni 1912. Het wordt zoowel door de Com missie van bijstand in het beheer der gemeente-werken als door ons College van groot belang geacht, dat by de over slechts enkele weken te beproe ven stoombrand8poit der Gemeente een persoon in dienst wordt gesteld, die volkomen op de hoogte is van de samenstelling der spuit. Er bestaat dan voldoende zekerheid, dat het ge bruik maken er van zal geschieden zooals het behoort en dat in gebreken zoo tijdig als mogelijk is'zal kunnen worden voorzien. Aan een dergelijk deskundig persoon zon ook naar het oordeel der genoemde Commissie eene belooniug van f 50.— per jaar be- hooreq te worden toegekend. Aangezien het aanbeveling verdient, dat de te benoemen deskundige bij de eerste beproeving tegenwoordig zal kunnen zijn, hebbon wij de eer Uwe Vergadering reeds nu voor te stellen ons College machtiging te verleenen tot het benoemen van een' deskundige bij de stoombrandspuit, wien do rang van chef-machinist zou kunnen wor den verleend, en wel met ingang van den dag van levering dor spuit, op eene belooning berekend naar f 50.— 's jaars. Nadere voorspellen, door de aan schaffing van eene stoombrandspuit noodig .geworden, zullen Uwe Verga dering zoo spoedig mogelijk worden gedaan. C. P. Heij t- Op de algemeene begraafplaats werd hedenmorgen ter ruste gelegd het stof felijk overschot van een eenvoudig man, C. P. Heij, die op betrekkelijk jeugdigen leeftijd uit zijn werkkring was weggerukt. De overledene, wiens lichamelijke gesteldheid hem veel lyden heeft ver oorzaakt, heeft zich zoowel in zijn dienstbetrekking als wel in vorschil- lënde functies in hot maatschappelijk leven verdienstelijk en bemind ge maakt. Dit bleek hedenmorgen, toen de met bloemen overdekte baar grafwaarts werd gedragen. Er weiden aan liet graf waardee- rende woorden gesproken, die getuig den van de den overledene toegedragen hoogaclithig en vriendschap. Achter eenvolgens spraken de heeren J. J A. Montijn, notaris als patroon, B. D. Grootendorsi als vriend, H. A. West broek namens de tooneelclub „De Goudsbloem", N. A. van der Ree na mens Commissarissen van de Volks bibliotheek dor Mij. tot Nut van Vlgemeen, M. Essov namens de afd Gouda van „Mercurius" on H. C. van Staveren. De broeder van den over ledene de heer G. D. Heij, dankte namens zijn vader en verdere familie leden voor de laatste eer den over ledene bewezen. N. V. Kaashandel-Maatschappij „Gouda". Naar wij vernemen is bij de ómissie van aandeelen Naaml. Venn. Kaas handel-Maatschappij „Gouda" hot aan geboden bedrag overteekend,zoodat inschrijvingen boven vijf aandeelen niet ten volle zullen worden toege wezen. Classis Gouda der N. H. Kerk. Op de Classicaio Vergadering van Gouda die gehouden werd Woensdag 26 Juni, waren tegonwoordig 28 pre dikanten en 32 ouderlingen. Tot primi-leden van het Classicaal Bestuur werden herkozen de heeren J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel, pred. te Gouda, J. v. d. Spelf pred. te Schoonhoven en H. A. Montijn, oud ouderling te Oudewater, terwijl de heer Berkelbach v. d. Sprenkel tevens als quaestor werd herbenoemd. Tot sec.-leden van het bestuur wer den herkozen de heeren L. ten Bosch, pred. te Gouda, T. Tak, pred. te Zij- derveld, J. v. d. Spek als secundus van den quaestor en H. J. Post, ouder ling te Heukelum, terwijl in een vaca ture gekozen werd als sec.-lid de heer J. H. Gunning, pred. te Schoonre- woerd. De bekende motie van Dr. v. Gheel Gildemeester, inzake de benoeming van Dr. Noerdtzy, werd met een kleine meerderheid aangenomen. Zieke varkens. Hedenmorgen zyn op de markt door een landbouwer uit Berkenwoude eeni ge varkens aangevoerd, die volgens een deskundige bleken te lyden aan pestziekte. Onder toezicht der politie zijn deze varkens buiten de gemeente gebracht, aangezien volgens de veror dening geen ziek vee mag worden gemarkt. Zesde orgelbespeling. Voor de zesde orgelbespeling in de Groote kerk op Dinsdag 2 Juli a.s zullen hunne welwillende mederwer king verleenen mevr. A. Pfleiderer Kramer (mezzo-sopraan), en niej. Lena Snatager (alt), den Haag. Het programma zal bevatten wer ken van Riemerfschneider, Handel, de Lange, Grieg, Bossi, Rudnick, enz. Zedenmisdrijf. Naar wij vernemen heeft hier ter stede een zedenmisdrijf plaats gehad door een reeds bejaard man. Jacob den Hollander. De kantonrechter deed gisteren uit spraak in de zaak tegen Jacob den Hollander, die op 14 Maart jl. bij een boer op de Markt, door middel van een scherp voorwerp een eeltknobbel van diens hand had verwijderd en een zalfje daarbij had verkocht en veroordeelde dezen „marktdokter" tot f 75.boete subs. 60 dagen hechtenis. De eisch luidde f 150.boete of 60 dagen hechtenis. Het 3e bat. van het 4e reg. inf. uit Gouda onder luit.-kol. F. J. A. H. Hendriksz en het le bat. van dat korps uit Delft onder majoor P. C. J. P. Kroeze zullen van 12 tot 27 Sept. een kamp betrekken bij Katwijk aan Zee ter deelneming aan de batal jons- en regiments-oefeningen, zoo mede aan do oefeningen in do Stelling van Amsterdam. (N. R. Ct.) Ernstige dierenmishandeling. Gisterenavond is door do politie gearresteerd een inwoner van Amster dam, de koopman M., die een paard staande in een stal aan den Ridder van Cats weg op orgerlijke wijze zou hebben mishandeld-, althans dooi den Rijksvoearts, den heer E. Overbosch, werd inwendige verbloeding bij het dier geconstateerd. Togen den wreedaard werd proces verbaal opgemaakt. W eldadigheids vlucht. Namens het Dag. Bestuur derVèr- eeniging tot bestrijding der Tubercu lose, soerotaris Dr. Boijers werd ons hedenmiddag con ingozonden stuk toegezonden betreffende eon weldadig- heidsvlucht van postduiven van de Goudscho Concoursclub, waarvan do baten zijn bestemd voor bovongenoom de veroeniging. Dit stuk kwam to laat in ons bezit om het in rijn gehoel te kunnen op nemen. Wij kunnen or thans alleen uit ver melden dat de Goudscho Postduivon' Verzondingsbond sedert 2 jaren, ir navolging van den Noord-Hollandscho Postduivenbond weldadigheidsvluclr ton met jonge duiven heeft gehoudon De inlagon daarvan komen nu onver kort aan de bovengenoomde voreoni- ging. De postduivenhouders zullen nu met lijsten rond gaan ter teekening om financieelon steun voor den wed- stryd, welke bedragen eveneens der vereeniging ten goede komen. Ook bijdragen in anderen vorm, die als prijzen kunnen dienen, worden gaarne aanvaard. Het bovengenoemd dagel. bestuur wekt op tot ruimen steun, opdat de strijd tegen de tuberculose krachtig kan worden voortgezet. bespreking van de feestelijke vie ring van de verjaardag der Koningin. Circa 17 heeren hadden aan den oproep van het comité gehoor gegeven. Be sloten werd een schoolfeest te geven eenige feestelijkheden in de ge meente te doen plaats hebben. Nog werd besloten de dagelijksche leiding te dragen aanden.h. Johs. Alblas, v. Ardenne, H. Blanken, J. Bruins- alot, H. J. Jongenburger, F. H. v. d. Torren en H. D. v. d. Weerdt. De functies wordon onderling verdeeld. Besloten werd nog den 3 Juli opnieuw I te vergaderen. Boskoop. In den "nacht van Dins dag op Woensdag ontstohd brand in de schuur (rookkast voor vleesch wa ren) van A. M. de H. aan do Zuidkade alhier. De brand liet zich eerst vrij ernstig aanzien, doch door flink optreden van omwonenden werd zij spoodig ge- bluscht. Oorzaak onbekend, waarschijnlijk is vonk uit do stookplaats in het daarbij golegon hout geraakt. Assurantie dekt de schade. Vliegdemonstraties in de Achter- willens. Jan van Bussel heeft wel pech Eerst geen vliegweer en nu gisteren avond een hapering aan de motor, waardoor het vliegen niet kon plaats hebben. Daar de vliegenier de mogelijkheid veronderstelde dat bij het korte bad de sloot water in de machinedeelen kon zijn gekomen is deze na reiniging eerst geprobeerd. Toen liep de motor prachtig, maar gisterenavond was het ineens stop. Dat was een groote teleurstelling voor den aviateur èn voor het publiek, dat, daar het toestel reeds op net vliegveld stond, op het terrein vry goed en op de omliggende wegen in groote massa was opgekomen. Vanmorgen heel vroeg was de aviateur al in de weer om de motor geheel uit elkander te nemen en toen bleek inderdaad dat er nogwaterdee- deelen in zaten, die daaruit nu zijn verwijderd. Wy willen nu hopen dat met het weer van heden de aviateur mooie vluchten zal maken. De Goudsche Cricket- en Football- club „Olympia" zal Zondag op het Sportterrein huishoudelijke wedstryden houden in hardloopen, diverse spelen met een voetbal, touwloopen enz waarvoor prijzen zyn uitgeloofd. Waddinxveen. Gisteravond werd in het koffiehuis van den heer Ver meulen vergaderd door enkele heeren Ut AjtKT BJüRICHTEN. Gouda, 27 Juni J912. GRANENVast op vorige prijzen. Tarwe: Zeeuwschc 10.— a 10.25 mindere dito 9.50 A 9.75. Afwijkende 9.25 A 9-5° Polder 8.50 A 8.75. Kogge Zeeuwsche 7 75 4/8 25. Polder 7.50 A 7.75. Huitenlandsche per 70 kilo 7-25 7 5° GerstWinter 6.75 4 7 52. Zoraer ƒ-.a -.Che valier 7-75 k ƒ8.25, Buiten). voergerst per 65 kdo 6 25 4 6.50. Haver per "~.L. 5 40 k 5.60. Per 100 kilo 10.10 10.50. Hennepzaad Iluitenlandsche per 50 Kdo 7 75 4 8.—. Kanarie- zaad 12.5° k 13.5b. Kar wij zaad per Kilo 18.75 4 19—. Koolzaad 15Af 16.per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 4 Buiten- landsche voererwten per 80 Kilo 7 75 8.— Üoonen bruine boonen '7- 18.witte boonen 4/ Paardenboonen ƒ9.25 9.50 Duiven- boonen 975 k 10—. Mais per 100 Kilo Amenkaansche Mixed 8 50 k 8.75. Kleine ronde 9.25 A 9.75 Vermarkt. Melkvee, redel. aanvoer, handel en prijzen stationnair. Vette varkens, redel. aanvoer, haudel vrijwel, 26 4 30 ct. per hall K G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, ^o 4 22 ct. per half K.G, Magere Biggen, goede aanvoer, handel uinder, f 1.30 4 1.60 per week. Vette Schapen redelijke aanvoer, handel vlag, a8.— 4 32.—. Lammeren redelijke aanvoer, handel zeor matig, 'o.— A f 13.—. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer,han- l vlug, 12.— 4 16.—. Graskalveren aanvoer, handel k f Fokkalveren 14— 4 25.—- Kaas, aangevoerd 143 partijen, handel vrij vlug c kwal. 31.— i 34.^.. 2de kwal 27.— k 30 Zwaardere 32.— A f 34-— Noordhollandscbe a Boter i425l/t stukken v. K G. Handel gewoon. Goeboter 1.30 4 1.40. Weiboter 1.10 4 f 1 20. de heer Talma, kon dit amendement niet accepteeren, hoewel de Commissie van Voorbereiding het aanried. De minister van Justitie had het den mi nister ontraden, en in de commissie voor Grondwetsherziening werd zelfs gesproken over de onschendbaarheid der leden van de Staten-Generaal on voorwaardelijk te handhaven. De heer Schaper (s.d.) repliceerde en voegde aan zijn amendement toe, behalve in geval van schending van verplichte geheimhouding. De heer deSavorninLohman (c.h.) wees er op dat ieder publiek persoon, die in zijn kwaliteit, ziju mooning uit, nimmor daarom vervolg baar is. Dit bohoeft niet afzonder lijk' geregeld te worden, maar dit is een gevolg van onze strafwetgeving. Onschendbaarheid van do leden der Staten-Generaal achtte spr. een ana chronisme. Juist zij moeten zich in de eerste plaats aan de wet onderwerpen. Daarom achtte spr. hot amendement- Schaper overbodig. De voorzitter en de leden der Radon van Arbeid zijn gedekt door hot feit dat zij in het algemeen belang handelen. De hoer Schaper (s.d.) dupli ceerde en, begreep niet wat er tegen was om het nog eens uitdrukkelijk in dó wet vast to leggen. Do heor Pat ij 11 (u.l.) zou het boa trouren wanneor men dit belangrijke vraagstuk incidenteel zou uitmakon. Spr. wilde in de lijn van onze wet geving blijven en dus het amondement- Schapor aannemen. Do heer d e S a v o r n i n L 0 h m a'n (c.h.) 'repliceerde. Men bohoefdo niet te donken dat met oen beslissing op dat oogenblik geprojudicoerd word op oen totale her ziening van dezo kwestio. Ook do Kamers van Koophandel en de Kamers van Arbeid misson do onschendbaar heid. De heor Teenstra (v.-d.) bostroed do opvatting van don hoer Patijn dat de vergaderingen der Raden als rogel besloten, als uitzondering openbaar zullen zijn. Do heer P a t 11 (u.-l.) hoeft dat zóó niet gozogd al komt do bedoeling op hetzelfde neer. De heer Troelstra (s.-d.) meende dat do vorgolijking mot de Kamers van Koophandel en Arbeid niet op- van het Koninklijk Meteriologisch Instituut'te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.8 te Horta, laagste stand 755.4 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige, zuidoostelijke tot zuidwestelijko wind, toenemende be wolking. Veel kans op onweer of re gen. Aanvankelijk warmer. VAN DEN 27 JUNI 1912. .NI*»!» leculncm Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Biniioiiland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Vonoznela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lts uk-en CreiHet-Intfel- llngeu. Nod. Biinkaandoeleu ludustr. OnderuciulnKeii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smolting A Rofi ning Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stool Corp'. Cert. Gew. Aand. Kol. Crfdlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster Vorige iKoeri *»n Koers- heden- 79'J 793/a dam" Aand gaat. In de Radon van Arbeid zullen I Jav. Cultuur Mij. Aand allerlei foiten uit het particuliere levon J Ned. Handel-Mij.'O.v.A van bepaalde personen, ter sprake komen. Willon do leden daarover zon der vrees voor moeilijkheden, hun taak daar vervullen, dan Tsal voor hun in tegriteit gezorgd moeten worden. Het amendement-Schaper (integriteit voor voorzitter en leden van do Raden van Arbeid) werd ver worpen met 45 tegen 28 stemmen. Nadat de ainendeuionten-Duys om de voorzitter van de Raden van Ar beid door den Raad zelf te laten kiezen inplaats van door de Regoering niet tegenstaande de aanbeveling van den Commissie van Voorbereiding met 44—35 stemmen waren verworpen, weigerde de heer D u y s verder zijn amendementen op oen volgend artikel te verdedigen. Hy trok ze in om gloeiendo kolen te stapelen op het hoofd doJ Rech terzijde. Eenig ramoer bleef niet uit. (De zitting duurt voort). Een suffragette veroordeeld. Miss Irving, de suffragette, die I Dinsdag do ruiten van oen spiegoldeur in de conloirs van het gemoonteraads- gebouw verbrijzelde, is tot twee maan den dwangarbeid veroordeeld gewor den. Mijnbouw MUen Kolahoon" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsclio Petroleum In dustrie Mij. Gew. A, on.Nod.Mij.totExpl, v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee Cy. afgest. Pref. A. Diversen. Maxwel Land Gj Gort. v. Aand. Dr. A. W. Bronsveld. Onder vele blijkon van belangstelling heeft dr. Andries Willem Bronsveld, jredikant bij de Ned. Horv. gemeente e Utrecht, gisteren den dag herdacht waarop hij 50 jaar geleden in het groot-auditorium dor universiteit to Utrecht magna oum laude tot doctor in de godgeleerdheid promöveorde op proefschrift: De oorzaken van de ver breiding van het rationalisme- In zyn woord ter opening van de vergadering van de classis UtrechWder Ned. Herv. Kerk heeft de voorzitter ds. Quast dos ochtends dr. Bronsveld den scriba der classis, met dit feit en tevens mot diens 25-jarig jubileum als scriba gelukgewenscht. In den namiddag ontving de jubi- I Blousen, Jtlpes en .lupons, 1 V".TT"' laris te zijnen huize den academischen I benevens een groote partij Japon- I Amerika. Atchison Alg. Irtrnf üTvland rüntAr.rnlUfnilïCUR I 7JJ#Iah Inl knilonnomnnn I /P PCt. van alle nog voorhanden zijnde Spoorwegen. Holl. IJzeron Spot wegmy- Aar jj. t. Expl. v. Htaa spoorwegen Aai luid-Jtaliaan. Hpwn Serie A-H Obl. 3^> Warschau-Woenon Senaat (prof. Nyland, rector-magnificus en pref- Eykman, secretaris), die hem mot «iJn feest gelukwenschte. TWEKDF. KAMER. 4 Vergadering van heden. Radenwet. De beraadslaging over de Radenwet werd voortgezet. De heer S c h a p e r (s.d.) lichtte toe een amendement, luidende„De voor zitter ön de leden van den Raad van Arbeid zijn niet gerechtelnk vervolg baar wegens de stem of ae meening, door hem in de vergadering geait. Er kunnen zich gevallen voordoen waarin het wenachelijk blijkt dat de voorzitter en de leden gedekt zyn door wettelijke onschendbaarheid. De minister van Landbouw stoffen en Zijden tot buitengewoon lage pr ij zen contant. Specialiteit in ffouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen 1 met de hoogste onderscheiding. GOUDA. GEBOREN 26 Jnni. Johanna, ou ders J. Bennis en J. Broekhuisen. Hendrik Cornells, ouders P. J. Schol ten en P. J. van der Linden. Arie Gerardns Jacobus, .ouders M. den Ouden en P. de Mol. Erie Gew. Aand. 81 '/J 87 %4 G3'/« 101',, 100 93 s/.s 87'/, 86>5/„ 87 46% 104 «J'/s 08'%, 00'/, 8 00'/, 210 210 68', 59'/,, d'Vis 86'%, 26 26 70"/,a 71'%, 200'/, 276 189% 38'/, 39% 321 91'/, 91% 167% 160% 618% 628'/, 626 177'/» 106'/, 106'/, 18%, 18%, 91 91% t 4 10'/ 10'/, 90'/,, 90 90» 62"/, 62'%» 186'/ 87 a 97% j' 33'% d 4. 170» d. 4' 34'/,, 172 6 ot 101'/ 101%, ït! 148 't Cy. Cert. v. gew. WabaBli Premleleenlngeu. otterdam Hongarye. gulirungi GELDKOERS. Prolongatie 4*/243/% pCt. Nat. Staatsf. iets beter, Bnitenl. soorten onveranderd, Van mijnen, Ke- taboens, Redjangs en Cobars iets beter, Tradings prijsh., Tramw. beter, Amer. GEHUWD f 26 Juni. J. Buitenhuis 1 betere prijzen, omzet weinig beteeke- en W. E. Begeer. A. J. Kaars on 1 nend. Petroleum in vaste stemming, G. M. de Jong. J. J. Serton en H. I geringe omzet. Geconsolideerd prijsb,, G. de Brain. I Tab. kalm eerder iets beter, Colt flauw, OVERLEDEN 26 Jnni. B. A. San-1 vooral Vorsteuland'en, Rubbers lager, ders, echtg. van. B. L. Polak 77 j. I Thee-waarden geen aflaire,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2