■sis «5* 5£ü!üï arsiirars»» Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, Bin.xi.erLla.ri.ca.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET. Rechtzaken. I,aatste Beinchten. Groote Jaarlijksche Telegrafisch Weerbericht de „Bndapestér Hirlap" beschuldigd, sedert Khuen minister werd, jaarlyks 400 000 kronen als subsidie te hebben aangenomen. De bewering werd offi cieus tegengesproken, de sociaal-demo cratische pers beweert evenwel, de aantijging te kannen bewijzen. TubïiJk. De muiterij in Albanië. Het aantal muiters bedraagt thans 20 officieren, onder wie vier hoofdof- bieren, en ongeveer 1000 man. Hun leider, kapitein Tayare, richtte een nieuwe partii op, de partij der patriot ten genaamd, aio vertakkingen heeft in de garnizoenen van Roemenië. Hun wenschen zijn Aftroden van het ministerie, ontbinding der Kamer nieuwe verkiezingen, rekening houdend met de rechten der verschillende volks stammen. De muiters namen hun wapen» en amunitie mede, benevens de mitrail leurs en een bedrag van 20.000.francs uit de garnizoenskassen. De generaal, die met het instellen van een onderzoek is belast, meldde aan de rogeoring den ernst van den toestand. Een bataljon, dat een munitie-con- I vooi on 1000 Mausergeweren escor teerde, werd door de Albaneezen aan- govalten 3 officieren on oen dertigtal soldaten werdon gedood, do anderen gevangen genomen. POETÜOAL. Er zyn te Lissabon weor eonige samenzweerders veroordeeld. Vier per sonen, onder wio drie priester», moeten voor don tijd van 10 tot 20 jaren naar oen strafkolonie worden gezonden! De veroordoelden hebben beroep aangoteekend. Frankrijk. Kanon gesprongen. Parys, 20 Juni. (Reuter.) Do mi nister van nutrine deelt in oen nota bet volgende mode„Bij schietoefe ningen van de loerlingon-kanonniers op do „Jules Mioholet geraakto een kardoes in brand op hot oogertblik van de lading. Twintig personen wer den gekwetst, waaronder vyf ernstig. Een der gowonden was reeds over leden, toen hy in het hospitaal ge bracht werd." Nader meldt men Volgens officiouze inliohtingen was do Jules Michelet op 16 mijlen afstand van IWlon toen de eersto ontploffing in eon stuk van 18 c.M. plaats had. Er werden 13 personen gewond. Hot schieten werd norvat on er gebeurde oen nieuw ongeluk tengevolge van het terugschieten van eon vlam. Dit maal werden er 10 mensohen gewond, waarby een officier, twee onderoffi cieren en drie bootsmannen. Van vyf slachtoffers der ontploffing wordt de toestand hopeloos geacht. Do geostelyke Piton uit Angers, die men zal het zioh herinneren, zoo voo van zich hoeft doen sproken door do monschon in den waan te brengen, dat hij het slachtoffer geworden was van boosdoener» en die zioh ontpopte als oen man, die gold van oen lief dadige vereoniging verduisterd had zal in het bogin der volgende maand voor den rechter verschenen. Het gemeentebestuur van Toutouso hoeft het mot de stakendo bakkers bazen op een accoordje gegooid. Do staking is geëindigd. Ook in Toulon w de bakkersstaking geëindigd. De prefect hoeft don mole naars laten weten, dat hy, als zo geen mooi leverden, hij zich onverwyld 200,000 K.G. per sneltrein door de rogoering uit Parijs zou laten zendou. De molenaars besloten diensvolgens het gemeentebestuur 600 balen mooi terstond en voflgjdrivolgendo dagen tolken* 400 baHtt dag, zoolang de staking dureaHHTte leveren. Dit besluit maakte eêfitor ook aan den tegenstand der bakkorsbazen een einde, die zich nu bereid vorklaarden dan prys van 76 centimes voor de vyf; pondsbrooden te aanvaarden en hun bakkeryon te heiopenen. Rusland. Beesten. Mag mougion bericht uit Warschau aan het CeAal Nows-agentochap ge- looven, dan is, by het dorp Kurdio in het gouvernement Nieuw Ladoga, een afschuwolyko misdadonreeks ont dekt. Het had do aandacht getrokken, dat mannen, -die op bezoek waren ge gaan in de woning van een boeren vrouw, die met haar 17-jarige dochter even buiten de grens van het dorp woonde, verdwenen waren. Verder had men in een naburig bosch lyken aangetroffen, die tot onherkenbaar heid verminkt waren. Er word besloten een nader onder zoek naar het mysterie in te stellen •n het huis der boerenvrouw werd door gendarme» omsingeld en be stormd. De vrouw en haar dochter boden tegenstand, maar dat baatte haar nietzy werden overweldigd en het huis werd doorzocht. In een bij- gebouw werden 27 lijken gevonden verder een groot aantal horloges, beurzen en andere artikels van waarde en een berg mannenkleeren. Het bleek ook, dat in de vloer van het huis een valluik was, waardoor de slachtoffers in een kelder vielen.'In dien kelder vond men moordtaigen, boeien, ketens e. d. De vrouwen bekenden, dat zij aan het hoofd stonden van oen moor denaarsbende waartoe 30 boeren uit den omtrek behoorden. De bende had 40 mannen omgebracht, die stuk voor stuk naar de eenzame woning waren gelokt en daar afgemaakt. Dertig medeplichtigen zijn gegre pen, negen zijn nog voortvluchtig. China. Aan het departement van Staat (buit. zaken) te Washington is bericht ontvangen, dat de Chineesche regee ring het plan van de z.g. „zes mo- Ejendhodenfüening" ad. f 720,000,000 heeft afgewimpeld. Waarschijnlijk is dit geschied om do voorwaarden, die door do bankiorsgroep gesteld waren wat betreft de controle op do wijze waarop het te leenen geld zou worden besteed. Ook hot voorstel om het zoutmono polie in China onder do leiding te stollen van buitenlanders, is afge wezen. Amerika. Bij de opening van de critieke zit ting to Baltimore van gisteren bood do vergaderzaal van do conventie, een zeer levendig schouwspel. De galerijen waren propvol. Overal stonden do po litieagenten op 10 pas afstand van elkander opgesteld. Gisteravond zag men onder het pu bliek mevrouw Taft, en een groot aantal personen van aanzien in do sociale en diplomatieke woreld, die van Washington waren overgekomen. In verband daarmee dat in de zaal de temperatuur van een smeltoven heerschto verschonen verscheiden ge delegeerden en bezoekers mot hun jas uit, in oen onvormelyko, maar nette kleeding. Er waren wel moer dan 1000 be zoekers die geen biljet hadden. Een groote monigte had namelijk de portiers onderste boven goloopon. Zoo vonden velen, die van kaarten waron voorzien, ljun plaatsen bezet. Dit gaf aanleiding tot hevige standjes en de politie was niet in staat de orde to handhaven. Zoo schoon het eerst of er geon sprako was van oen ordelijk verloop der werkzaamheden. Ofschoon de uitslag van de stem ming oyer do gedelogeerdon van Zuid- Dakota oen verrassend sterkte van do partii van Wilson aan het licht bracht, en de stemmoncyfors mot donderend gejuicht werden begroot, zouden ze hem toch niet de meerderheid vaw tweederden kunnen geven, vereischt voor oen candidaatsstelling voor hot prensidentsschap. Een nieuwe Bakkerswet. Wy lozen in Het Centrum „Naar wij vernomen, gaat hot ini tiatief tot het indienen van oen nieuw ontwerp- Bakkerswet, dat trachten zal aan do bestaande bezwaren tege moet te komen, uit van de afgevaar digden mr. Aalberse en Pastoors. Reeds iB ernstig overlog gepleegd, ook mot vroegere togonstanders, en de indioning van het ontwerp is spoedig te verwachten." Hot Kath. Sociaal Weekbl., waarvan mr. Aalberse redacteur is, meldt, dat het noodzakelijk overleg nog niet is afgeloopen. Verder schrijft dit week blad „Het voorloopig geformuleerde voor stel beoogt uitsluitend en alleen te gemoet te komen aan hot principieele bezwaar, dat verschillendo Rameneden hadden tegen 't verbod van nachtar beid ook door de patroons. Met do onkele schrapping van dit verbod is men er echter niet, daar dan alle, zeer ernstige, practischo bezwaren, waarop minister Talma terecht wees, blijvon bestaan. Getracht wordt om ook deze Ïractische bezwaren te ondervangen, ndien alios meeloopt, kan het wets ontwerp binnon twee of drie weken worden verwacht. T/iinfeest Soestdyk. Gistermiddag gaf H. M. de Koningin- Moeder ten paleize Soestdyk het jaar- lyksche tuinfeest, dat word begunstigd door fraai zomerweder. Talryke gasten werden ontvangen door de dames en hoeren van H. M.'s hofhouding. Tot de genoodigden behoorden als gewoon- lijk hoofd- en subalterne officieren uit de garnizoenen Utrecht en Amersfoort, leden van Gedeputeerden en Provin ciale Staten, burgemeesters def ge westelijke gemeenten, leden van de rechteriyke macht, van denCentralen Raad van Beroep, van den Centralen Gezondheidsraad, plaatselijke autori teiten en particulieren, velen met hunne dames. Te 3 uur verscheen H. M. met ge volg te midden van Hare gasten Nadat zij, die voor de eerste maal ten paleize waren genoodigd, aan II. M. waren voorgesteld, onderhield de Ko ningin-Moeder zich met de verschil- ledde bnrgerlijke en militaire autori teiten en hunne dames. Aan welvoorziene buffetten konden de gasten zich van ververschingen voorzien, terwijl do stafmuziek van het regiment infanterie uit Amersfoort het feest opluisterde. Vele gasten maakten eene wandeling in het park achter het paleis. Te 5 uur trok II. M. zich terug m hare appartementen. De versterking van Vlissingen. Do gewoonlijk uit ons land goed ingelicht „Frankf. Ztg." weet mede te doelen, dat minister Colyn van plan is het kustverdedigingsontwerp te wij zigen en opnieuw in te dienen. Het blad herinnert aan het verzet dat het duro ontwerp vond, aan het verschil vaa meening omtrent do vraag of de kustverdediging aan do zeemacht moet worden opgedragen en vermeldt dan dat het in bet voornemen ligt het ontwerp in beperkten vorm opnieuw in te dienon, maar dat de minister het fort bij Vlissingen daarin hand haaft. Dat men in ons land, wat aangaat de beschouwing van de Schelde als Nederlandach grondgebied, niet van meoning is veranderd, de corrospon dent van de „Frankf. Ztg." releveert het even, om dan vast te stellen, dat wij niet voornemens zijn onze rechten te laten verkorten, doch wel ons in geval van conflicten tusschen anderen, volkonym onzijdig te houden en te zorgen dat wij onze onzijdigheid ook kunnen handhaven. Toen, zogt het blad, is de Nedorlandscho minister van bnitenlandsche zaken niet ongeneigd eventueel over do quaostie overleg to plegen, waarbij dan zou moeten wor den uitgegaan' van het principe dat op do Schelde aan koopvaardijschepen vrije doorvaart wordt gegarandeerd, maar dat die voor oorlogsschepen ge sloten wordt. Mijnvelden lang* de Maas. I)e Kamer van Koophandel te Maas tricht hooft besloten een ad res to zon den aan de Tweede Kamor, mot het vorzook eon gedoolte van do langs de Maas golegen mijnvelden over te laten aan particuliere exploitatie. Het motu proprio. Naar „De Tijd" mot zekerheid ver neemt, heeft II. Mdo Koningin aan het hoofdbestuur van de Evangelische Maatschappij in antwoord op het be- kendo request in zake het Motu Pro prio „Quantavis diligentia", laten be richten dat er tot bewilliging van het request geon termen aanwezig zyn. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 27 Juni. R a d e n w o t. (V ervolg.) By het verdere debat verdedigde de heer P a t ij n eenige amendementen, beoogende om te doen uitkomen dat tenzij de Raad van Arbeid het an ders wenscht de betrekking van secretaris van den Raad van Arbeid zal zyn een hoofdbetrekking, en geen bijbetrekking. De heer Teenstra verdedigt een amendement met de strekking dat de secretaris geen rechtsgeleerd behoeft te zyn. De heer de Wyckeralooth verdedigd een amendement, strekken de om do rechtspositie van den secre taris te omgeven met eenige waar borgen, zoodat ontslag, anders dan overeenkomstig eigen verzoek steeds met redenon omkleed moet zyn, en de goedkeuring behoeft van den Ver zekeringsraad. De minister neemt alle deze amendementen over, behalve dat (van den heer Patyn) hetwelk den secretaris de leiding over het personeel zou geven. Op verzoek van den heer Days, die er tegen is dat by de wet een secretaris den Raad wordt opgedron gen, en meent dat het Ran ae Raden zelf moet worden overgelaten of sy al dan niet een secretaris willen aan stellen, wordt de titel van paragr. 7, luidende: „Van den secretaris", in stemming gebracht. Hij wordt goedgekeurd met 45 tegen 14 stemmen. Het amendement-Patyn (de secre taris-chef van het personeel) wordt verworpen met 46 tegen 12 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot ,Vrijdag 11 uur' Botter gestrand. Niet ver van Hoorn strandde de botter van den Volendammer visscher Jb. Tuyp, VD no. 77. De bemanning werd gered. Een sleepboot is uitge zonden, om het vaartuig 'te halen, doch men vreest, dat het schip ver loren zal zij». lipt zit bij den Appe- lonhoek. Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben inbrekers een be zoek gebracht aan de scholen der R. K. Zusters aan de Baronielaan te Breda. Waarschijnlijk zijn ze door den tuin van den p.u^oor in dien der zus ters geklommen en hebben zich telkens door het indrukken van een ruit toe gang verschaft tot de verschillende schoollokalen, waar ze alle kasten hebben nagesnuffeld, maar niets van hunne gading hebben gevonden. J^it het lokaal van het patronaat is een busje, inhoudende ruim twee gul den, ontvreemd. De marechaussee hebben de zaak in onderzoek. Het is binnen zeer korten tijd de twaalfde inbraak in scholen in don" omtrok van Breda. Aan het Rhedensche voer te Rheden zijn eergistermiddag twoe jongens on der een stapel zware denneboomon geraakt, die, terwijl zij er bij zaten to rusten, plotseling uit elkander rolde. I)e 13-jarigo B. J. was onmiddellijk dood, terwijl de andere, H. P., zoo ernstig gekwetst werd, dat men voor zijn leven vreest- Te Amsterdam is aangehouden oen vrouw, die door de Haagsche zeden politie werd gezocht als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt in haar vroegere woning, nan de Krayonhoff- stroat te 's-Gravenhago, aan het voor deel trekken uit de ontucht van min derjarigen. Zij is naar 's-Gravenhage overgebracht en na verhoor ter be schikking van do justitie gesteld. Woensdag is te Amersfoort een 60- jarige tuinman, toen hij aan den vijver in don tuin, waar hij workzaam was, zijn handen wilde wasschen, door eon duizeling overvallen en verdronken. (Tel.) Do zoon van den te Renkum, ten gevolge van vergiftiging, overleden koperslager T., die in verband met dit overlyden in hechtenis is genomen, blijft ontkennen en beschuldigt zijn oudste zuster, dat zij haar vader ver giftigd hoeft. Deze zuster is Woensdag door het parket to Arnhem gehootd. Dit verhoor heeft echter tot niets geleid. De zwaarden vau de 4 hellebar- diers, dienstdoende bij de bloemonteo/ toonstelling te Harlingen, zijn dofcr de politie in beslag genomen, als zijnde hot dragen daarvan in strijd met de wapenwet. Te Swalmen (Limb.) is Woensdag het 4-jarig dochtertje van den heer W. ondor er ri omvallende schuurpoort geraakt, met het gevolg, dat het eenige oogonblikken later aan de bekomen verwondingen is overleden. Te Groningen is gisteren in het academisch ziekenhuis overleden de 20-jarige dienstbode II. H., die Zondag te water was geraakt. GOUDA, 28 JunT 1912. Afd. Gouda van den Volksbond. Gisterenavond hield de afd. Gouda van den Volksbond tegen Drankmis bruik in een bovenzaal der Sociëteit „de Mfcunie" een algemeene verga dering. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer W. Gol. Door den secretaris werd het jaar verslag uitgebracht. Daaruit bleek dat de afdeeling in het afgeloopen jflar weder een actief bestaan heeft gehad. Dat niet alle arbeid even gunstig resultaat heeft opgeleverd is mede wol eenigszins te wijten aan de tegenwerking van buitenstaanden, ja zelfs van zustervereenigingen. Het ledental is dit jaar niet voor uitgegaan. Werd in beginsel op 7 April 19U besloten tot oprichting van een Htai- vers-Spaarbank, na onderzoek dooreen commissie "fe het de afd. gebleken deze nattige zaak niet tot een go«) einde te kunnen brengen. Met betrekking tot het Wacht- Schaftlokaal bij de Mallegatsluis ver meldt het verslag dat de afd een vereeniging in het leven heeft gerot» pen die een buffet in dat gebouw zo* exploiteeren De leden dier vereoni ging bleken daartoe niet in staat te zijn. Uit de afdeeling^ is daarop een commissie benoemd, bestaande uit de hoeren A. J. IJsselstijn, T. Orebas en W. Elshout, die in deze handelend optrad. Uit de kas der afJeeling was een voorschot verstrekt, dat zou wor den aangezuiverd door do leden der bovengenoemde vereeniging. Die leden weigerden zelfs contributie te betalen, zoodat, waar op tie exploitatiekosten nog verlies valt te boeken, middelen moeten worden beraamd om de ex ploitatiekosten te verminderen. Zeker heeft het raadsbesluit, op voorstel van den hoer Kolijn, om den vorkoop van bier te verbieden, aan de exploi tatie geen goed gedaan. Ten slotte memoreert het verslag het besluit dat genomen werd tot het hou den van de Huiavlijt-Tentoonstelling, wolke thans reeds achter den rug is. De penningmeoster dood rekening en verantwoording. Hot totaal be drag aan inkomsten en uitgaven be droeg f 616.355. Er was oen batig saldo in kas van f 186.93. Hot aan de boort van aftreding zijnde bestuurslid, de hoer W. M. Els- hout werd met algemeene stemmen herkozen. Tot afgevaardigden naar do alge- meone vergadering te Apoldoorn wer don benoemd do heeron W. Gol en T. Grebes. Na eonigo huishoudelyko besprekin gen word do vorgadoring door den voorzitter gesloten. Gisteravond kwam zekoro *H. wo nende de Boelekado, z.g. Glazen Kast, i beschonkeu toestand thnis. Toen hij zijn vrouw wildo mishande len nam dezo de vlucht, waarop hij oen stoel nam oh haar daarmede wilde vervolgen. Hij sloeg echter een ruit in en verwondde zich zoo erg dat hij ]met een bloedende hoofdwonde naar hot bureau van politie werd gobracht. Dr. Levodag verbond hem en wilde de man naar het Van Iterson-Ziekon- huis doon overbrengen, doch daarvan wilde hij niets weten en word weder naar zijn huis gebracht. Koninginnefeest. Gisterenavond had op de.bovenzaal van het Cafó „Het Schaakberd" eene vergadering.plaats van de Commissie voor Openbare Feesten. Do verschil lende Commissies van Voorboreiding brachten daar verslag uit van hare bevindingen. De beraamde Tamboermarscli biedt tot nog toe weinig kahs van slagen wegens geringe deelnoming. Toch geeft de Commissie de hoop nog niet op en zal nieuwe pogingen in het werk stellen om deelnemers te verkrijgen. Dit zal echter eenigszins spoedig moe ten beslist worden, daar er tijd vopr oefening moet overblijven. Verder word het plan bosproken een grooten militairen wedstrijd te houden, voornamelijk bestaande in het nemen van hindernissen. Hieraan zou mis schien kannen toegevoegd worden een gymnastiekuitvoering en een voetbal wedstrijd. Tevens bestaan plannen tot het houden van een vischwodstrijd in een der Singelé. De onderhandelingen omtrent de hiervoor-genoemde feeste lijkheden zyn echter nog niet geheel afgeloopen* Het plan werd ter tafel gebracht in den namiddag een grooten optocht to houden, waarin kleederdrachten en bedrijf uit onze elf provinciën zouden voorgesteld worden. Als dit plan wil slagen, zou daarmede een glanspunt bereikt zijn, waardoor de optocht van het vorige jaar zoo nipt overtroffen, dan toch zeker geëvenaard zou worden. Daarvoor is echter ruime medewerking noodig, zoowel van vereenigingen als van particulieren. Eene Commissie werd benoemd om dit plan nit t# werken. Voor attractie op de Markt zouden verder kunnen dienen een ringryden met versierde fietsen, en een „pop en pijpryden" te paard. Mocht het plan tot den optocht onuitvoerbaar blijken, dan zal voor den avond een optocht met fakkels georganiseerd worden voor jonge lieden. Muziek op verschillende plaatsen I De 7e orj der stad en kleine optochten zullen ben Dinsdag 9 zeker meewerken om de feeststemming algemeen te maken, zoo ook een wed strijd in gevel- en straat versiering en verlichting. Een vuurwerk zal het geheel besluiten. Al deze plannen ziin echter nog in voorbereiding. Behalve medewerker» zijn er ook geldmiddelen noodig. De Collecte i» nog niet geheel afgeloopen. Van den uitslag hiervan zal ook veel afhangen. Het is te hopen, dat ook in dit opzicht ieder zal doen, wat hij kan, opdat de Commissie in staat worde gesteld een feest te organisee- ren, dat Gouda tot eer kan verstrekken. Vliegdemonstraties Achterwillens. Na al den tegenspoed van weer en wind en de gevolgen daarvan is de vliegenier Van Bussel gisteren in de gelegenheid geweest opnieuw te toonen welke mooie vluchten hij met zijn Bleriot-machine maken kan. Het was gisteren prachtig weer, bijna windstil. Den geheelen dag was de vliegenier bezig geweest om zijn motor uit elkander te nemen, alle deelen nauwkeurig te onderzoeken en deze daarna weder te stellert. Tegen half acht ondernam hij de eerste vlucht en beschreef toen een wijdon cirkel langs do Reeuwijksche Plassen en ovor de weilanden om daarna na enkele minuten op het terrein van den start prachtig neer te dalen. Kort daarop maakte Van Bussel een tweede vlucht waarbij hij zijn cirkel iets grooter nam, waarna hij weder precies op het vliegterrein neer streek. Tijdens dezo beide vluchten bleek dat de motor zoo nu en dan over sloeg. Daarom werden nieuwe bougies aangebracht teneinde dit te vorbeteren. Toon ondernam de vliegenier een derde vlucht. Statig steeg het toestel omhoog, maakte een zelfde cirkel als te voren, maar inplaats van te dalen na de ronde ging het toestel over het vliegveld opnieuw omhoog, beschreef daar een nieuwe ronde langs de uiter ste gedeelten der stad en kwam daarna op zijn landingsplaats aan. Alle keeron geschiedde de landing zonder de minste stoornis. Werd de vliegenier na zijn beido eersto tochten reeds met gejuich be groet, thans werd hem ten ovatie ge bracht door de talrijke op het terrein aanwezige publiek. Aan de loketten was het het laatste uur een geweldige drukte en de politio had handen vol werk om oen goede regeling te bewaren. Op weg van het vliegterrein naar de stad werd de vliegenier begeleid door een groote massa menschen, die hem toejuichton. Zij volgden hem tot voor hot Hotel de Zalm, waar de monigte ten laatsto uiteenging. Het publiek is veranderlijk. Toen de omstandigheden den aviateur don vorigen dag niet gunstig waren, wer den hem allerlei liefelijkheden naar het hoofd geworpon. Booze tongen deden heden zelfs verluiden dat niet Van Bussel, maar een ander gevlogen had. De aviateur was over zijn vluchten j zelf nog niet tevreden, zoodat wij mogen verwachten zeer interessante demonstraties nog te zullen zien. Het weer is ook heden gunstig, zoodat wel bijna met zekerheid kan worden gezegd dat hedenavond ge vlogen wordt en men dus geen ver- geefsche reis naar het terrein 1 maken. Ia) alles gunstig, dan zal een passa gier hedenavond mede de lucht ingaan Zesde Orgelbespeling. Voor de zesde orgelbespeling met welwillende medewerking van mevr. A. PfeidererKramer (mezzo-sopraan) en mej. Lena Snatager (alt), den Haag is 't volgende programma vastgesteld speling zal pUats heb- Juli a.s. Beurs noteering. Wegens onvoldoende telefonische opgaaf der Beursnoteering kan de benrslijst heden niet worden opgeno men. Verkort Raads verslag. In de hedenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren o. a. ingekomen een sehry ven van van deze vergadering een woord van afscheid te spreken, dat volgens uw wensch kort zal zyn. Den 5 Juni 1877 benoemd tot Secre taris van Gouda hebt gn uw ambt den 13 Juli 1877 aanvaard en zijt gij dus op enkele dagen na 35 jaren als den eerstenJtoabtenaar dezer gemeente i in haren dmht geweest. Na. eerJ^(Fe voorbereiding te Wor- merveer hebt gy als Secretaris van Gouda uw levenstaak gevonden. Bij een blik achterwaarts moogt gij on ge neer ik myn ambt eenmaal heb neer gelegd zal het mij een eer zyn voort durend terug te denken aan de aan gename wyze waarop ik het het mogen bekleeden. Ik beveel mij by voortduring in uw vriendschap ten zeerste aan. Rest mij nog dank te brengen voor J het hhjk van w&ardeeftng mij geschon- I het yastloopeu. Als de Kroon de goe i :7IL I IrAtirtnor vniffArt. Stftftt OCH ZH4K op materieel. In het stelsel, thans door denfj minister ontworpen, zullen de raden het recht van initiatief hebben; zy zullen verordeningen mogen maken, waarover de beslissing by de Kroon blijft. Alleen de betaling der premie kan de Kroon zelfstandig regelon. Zooals de minister het voorstelt, zal Ged«potöer.te Staten, waarin 1 hebt vervuld. Toen gij tien jaren ge- 2. a. Conzert-preludium. Georg Riemen- schneider, „Verdi Prati" uit Alcina", b. Aria uit het Oratorium„der Messias". G. F. Hiindel. 3. Fantasdi sonate n°.4 S. de Lange. a. Allegro moderato; b. Andante; c. Maes toso e vivace, Aöi- mato. 4. a. Heer, myn hert is boos en sonuldig. Cath.v.Rennee. b. Troost. W.F.G.Nicolaï. 5. a. A°ses Tod. Edv. Grieg. b. Intermezzo. M.EnricoBosti. 6. a. Dor Evangeli- mann. Wilh. Kienzl. b. Immanuel. Ed. Nössler. 7. Konzert Fantasie. W. Rudnicb. a. Maestoso b. An dante; Finale (Ani- moto). No. 6a op verzoek; No. 2a en 4 voor Alt; No. 2b en 6 voor Mezzo sopraan. medegedeeld dat gehandhaafd wordt het Raadsbesluit van 15 Maart tot niet-onbe\toonbaarverklaring der wo ningen aan de Bleokerssingel en de Messemakerssteeg, in afwijking van het advies der Öozondheids-Commissie, vöorts een schrijven, dat den Secretaris der Gemeente, Mr. D. N. Brouwer, \rien mot ingang van 1 Juli eervol ontslag is verloend, oen pensioen is toegekend van f 1800.'s jaars, een brief van B. en W. betreffende een verbouwing der Stads-Muziebschool waarvoor F 3000.— benoodigd is enz. Aan Mej. Ulrich te Rotterdam werd op haar verzoek eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Juli als onderwijzeres aan de herhalingsschool voor meisjes. Aan de orde was daarna de bonoe- ming van een curator. Als zoodanig werd benoemd Ds. J. W. Berkelbach d. Sprenkel, pred. alhier met 12 st. tegen 4 op Ds. J. van Walsum. Tot lid der Commissie voor de Volks gaarkeuken werd benoemd de heer A. J. J. Vos. Achtereenvolgens worden zonder stemming goedgek. het preadvies vaa B. en "W. op het verzoek van hetgem.- hestuur van Haastrecht om wijziging der voorwaardon voor de levering van eleetriciteit aan die gemeentehet voorstel tot aankoop van oen stukje sloot van den polder Bloeipendaal hot voorstel tot uitgifte van oon stukjo grond aan den KattonBingol 16 ii erfpacht aan M. J. van der Horst het voorstel tot uitgifte van grond aan de kleino Vest aan W. M. de Jong en het voorstel tot aanstelling van een chef-machinist voor de stoom- brandspuit. Op het voorstel tot vernieuwing der boordvoorziening van den Bleekers- Bingel en de Iloutmansgraoht werd door den heer Dessing een amende ment ingediend om de uitvoering daarvan met het oog op de kosten over drie jaar te verdeelen en do kosten uit de gewone uitgaven te bestrijden. Na breedvoerige discussie word dit amendement verworpen on het voorstel van B. en W. zonder stemming aungenomon. Na toeliohting door den heer Kolijn van het voorstel door hora, mede na mens de heeren Dessing on Broek huizen ingediend, betreffende wijziging van gemeenteblad No. 131, (betref- fonde den arbeidsduur en liet loon van werklieden in dienst bij derden, voor werken vi n de gemeente) werd hierop door don heer Vergeer een motie ingediend, inhoudende dit punt voor heden van de agenda af te voe ren en daarbij het voorstel te doen aan B. en W., hierover preadvies uit te brengen, omdat in het voorstel Kolijn cs. een loonregeling was ge noemd, die door spr. niet kan worden goedgekeurd. Na een zeer warrao discussie, waarby het hier en daar tot persoonlijke uit latingen kwam, werd de motie-Vergoer met 10 tegon 8 stemmen aangenomen. Naar aanleiding van de ingediende voorstellen tot wijziging der Concessie voorwaarden voor de Goudsohe Water leiding-Maatschappij word door de heer H. J. Nederhorst bij wijze van motie voorgesteld dat met bet oog op deze zeer belangrijke voorstellen do Raad ter meerdere voorlichting een com missie zou benoemen bestaande uit drie leden, welke commissie rapport zou hebben Uit te brengen in zake de wijziging dier Concessie-voorwaarden. Die Commissie zou het recht moeten leden uw zilveren ambtsfeest viordet had ik het voorrecht op deze plaats U namens Burgemeester en Wet houders hulde te brengen voor de wijze waarop als Secretaris gij hebt medegewerkt tot de voorbereiding, formuleering en uitvoering van hunne voorstellen en besluiten, U namens den Raad dank te betuigen voor de wijze waarop gii zijne handelingen hebt ge boekstaafd'en niet het minst voor uwe bereidvaardigheid om door het geven van inlichtingen den Raadsleden de vervulling van hun mandaat te ver gemakkelijken. Gij hebt, zeide ik toen den Gemeonteraad velen zien komen en zien gaan, maar allen hebben uwe goede eigenschappen weten te waar- dooren, U als Secretaris van deze ver gadering loeren hoogachten. Do tien jaren, die sedert zyn voor- bijgegaan waren slechts eene voort zetting van het toen afgesloten vijf- on-twintigjarig tijdvak. Zooveel in uw vermogen was bleeft gij uwe krachten aanwendon ten bate onzer gemooente In den laatsten tyd begonnen uwe kroohten u helaas te begeven. En gij moest hot besluit nemen uw ambt neer te leggen, het ovor te dragon op jongere schouders. Hot kan niet anders of dat moet zwaar gevallen zyn. Men scheidt niet zonder leed van wat aan het loven zijn waarde hoeft gegeven. Maar het oogenblik van scheiden daar zal hot u goed doen opnieuw de verzekering te ontvangen dat uw werk steeds op don rechten prijs is gesteld door den Ilaad en zyne Commission, niet het minst door Burgemeester on Wethouders, tot wie uwe verhou ding van meer intiemen aard waë. De Raad, do Commissie van bij stand in hot beheer der lichtfabrieken en Burgemeester en Wethouders, na mens wie ik u hier hulde breng, wil den u gaarne ook een stoffelijk bewijs van hunne erkentelijkheid en hoog achting aanbieden. U den dank van doze colleges, neen van do gemeente, betuigondo voor de vele en goede diensten aan haar in uw 35-jarige loopbaan bowo- vraag ik u dat blijk van sympa thie wel te willen aanvaarden Mijnheer Brouwerwij wonschen zooveel mogelijk horstel van uwe gezondheid, een zoo lang raogelyken levensavond too, en wij bevelen ons allen in uwe vriendschap aan. (Applaus) Het cadeau, den hoer Brouwer aan- f;eboden, bestaat uit een fraaie chaise- ongue. De heer Brouwer antwoorddo daarop: Het is mij vergund een woord van dank te zeggen voor de instemming die u mij betuigd hebt. Ik dank u voorzitter voor dat woord en ik waardeer het byzonder dat uit uw mond zoo veel lof van mij ge zegd is. Die lof echter heb ik niot verdiend. Want hetgeen ik gedaan heb. heb ik godaan omdat ik 35 jaar geleden toen ik hier kwam reeds verklaarde dat het mij oen eer zou zyn in Gouda tezijn en ben ik die belofte slechts nage komen. Ik heb dien tyd met het grootst mogelyke genoegen doorgebracht en heb getracht werkzaam to zijn in het belang van Gouda. De gemeente Gonda, die toen ik hier kwam vreemd voor mij was, is my een aangename verblijfplaats geworden en ik dank ook oen ieder voor do gast- rijheid die ik* hier heb ondervonden. ken bij mijn afscheid. Ik hoop er lange jaren van gebruik te maken met de gedachte dat het Gouda wel moge gaan. (Applaus.) De roden werden door de Raadsle den staande aangehoord. De secretaris drukte daarop allen persoonlijk de hand. De vergadering werd daarop ge sloten. 9 I)e Raad der Gemeente is bijeen geroepen tegon Maandagmorgen 11 '/s uur, ter beëediging van Mr. J. van lleusd* als Secretaris der gemeente. ira<Wfw-rivc». liedenmiddag is alhier brand uitgebroken bij J. v. d. j Kraan, landbouwer by het 2* Blok. I Huis en schuur worden geheel in do asoh gelegd. Oorzaak is waarschijnlyk het spelen van kinderen met vuur. Het geheel waa laag verzekerd. Schoonhoven. Da. D. J. Boomstra to Montfoort hooft het beroep naar de Ned. Ilerv. Gemeente alhier aangeno men. Voetbal. Zondagmiddag 4 uur zal op het Excelsior-terrein aan den IJssellaan oen vriendschappelyken voetbalwed strijd gespeeld worden Excelsior I-— A. D. (Den Haag.) Zondag a. s. zullen te Moordrecht de demi-finale en finale der Rerio- odstryden dor 2ë* afd. plaats hebben, liet programma hiorvoor luidt A. Excelsior II (Gouda)—-U. 1). L U (Rotterdam i. B. Concordia I (Gouda)—U. 8. C. II (Rotterdam). Winnaar AWinnaar B om d.e l*"* 2d* prijs. Verliezer A—Verliezer B om de 3d* en 4d* prijs. Wederom zal de Muziekveroeniging Euterpe" van Moordrecht do wed strijden met haar muziek opluisteren. De prijzen bestaande uit medailles zullon na afloop aan tie winnende ■reeni^ingen worden uitgereikt. Zooal» wij reods meiddon, hoeft do G. C. en F. C. „Olympia" op Zondag 7 Juli a.s. huishoudelijke wodstrijden georganiseerd, wolke zullen bestaan uit hardloopen 100 en 300 M., hard- loopen met hindernissoti, vor-trappen, dool-trappen, partij voetbal voor soni- ores on juniores enz. Heeren leden en donateurs hebben mot hunne dames vrijen toegang tot het Sportterrein. Vliegen. Gistermorgen om 6 nur heeft op het vliegveld in Johannisthal weor een ongeluk plaats gehad met oen Fokker-eendokVer, waarin Fokker zelf en zijn loorling, luitenant Ritschor, zaten. De luitenant Ritscher werd ernstig gewond. Fokker zelf bleef jedeerd. T)e eendokker had oenigo keuring weigert, haar doode punt. De heer L o e f f (r.k.) kan zich vol komen vereenigon met de strekking van dit amendement, maar niet on- voorwaardelyk kan spr. zyn stem eraan géven. (De zitting duurt voort.) Rusland. Goede oogst. Uit Charkoff. De Commissie belast met het nagaan van het goederenver keer op do spoorwegen schat den landbouwoogst van 1612 op 658 Mil- lioen ponds in de gouvernementen Pol- tawo, Charkoff, Ëkateri-Noslau, Tau- riden Tchemigiff ep het grondgebied van de Don. Dit cijfor betoekent 14°/o meer dan hot gemiddeld der laatste jaren. Voor de veiligheid der mynwerkêïx. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de minister» van J ustitie en Han del, in den ministerraad do kwestie der herziening van het mijnwerkors- regloment hebben opgeworpen met het doel om hunne omstandigheden te verlwteren en om degenen die de veiligheidsvoorschriften overtreden verantwoordelijk te stellen. Luchtschip verbrand. Frankfurt a. M. Hedenmorgen is het luchtschip Sehwaben geheel door brand vernield. U16 i-0minia8ie zou ïeuuv uiuettau i - w *a winnen. Deze motie werd aangenomen. Nadat was goedgekeurd het 2e suppletoire Kohier van schoolgelden op de burgerscholen, dienst 1911/12 en besloten was ontheffing te ver- •leenen op aanslagen- op [de Burger scholen werd overgegaan tot benoe ming der bovengenoemde Raadscom missie. In deze commissie werden be noemd de heeren H. J. Nederhorst, R. U. Jongenburger en A. J. Ussel- stijn Azn. En hiermede M. H., zoo sprak de Voorzitter, terwijl hij zióh van zijn zetel verhief, zyn wy gekomen aan het einde van onze agenda, van de agenda voor de laatste Raadsvergade ring waarin de heer Brouwer als secre taris fungeert. Mijnheer Brouwer 1 Ik »tel er prüs op naftxens den Raad aan het eraae langer hoe meer voelde ik mij thuis en nu ik aan den avond van mijn leven afscheid neem van mijn ambt dat ik met zooveel liefde heb gekweekt stemt mij dit weemoedig, [aar ik kan niet v*n dat ambt scheiden zonder da.nk toe brengen aan allen die mij ter zijde Rebben gestaan; in 'de eerste plaats dank ik het college van B. en w. met zijn voorzitter voor de meegaandheid en het geduld en de welwillendheid waarmede zy my steeds bejegend heeft. Ik breng dien I dank ook over voor de welwillend heid die de Raad mij betoond heeft ge durende de oogenblikken dat ik in zyn midden was en ik dank niet het minst de ambtenaren van de gemeente die my vooral den laatsten tyd met zoo veel yver hebben ter zijde goetaan by de vervulling van znyn ambt, en wan» ongei ronden gedaan, toen Fokker wilde landen. Hierby trok lult. Ritschor het hoogtestuur te scherp om, waardoor het apparaat viel. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De reohtbank heeft gisteren veroor- deeld A. F. IJ., to Gouda, wegens een voudige beleèdiging, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. TWEEDE KAMEH. Vergadering van heden. Radenwet. De behandeling der radenwet werd voortgezet. art. 49 verdedigde de heer de Beaufort (v.l) een amendement strekkende om de raden van arbeid geen geval de bevoegdheid ver* plichtingen op te leggen, welke door straffen zyn te handheven. Bpr. gjng na wat in verband met de bevoegd heden van de raden van arbqid gesproken was door de heeren van Idzhiga en Treub. De minister had meermalen gezegd dat de om schrijving dier bevoegheden wel in de Ziektewet kon plaats vinden. Hierte gen maakte spr. bezwaar. Zyns inziens moezt dit wel degelyk iu de radenwet geregeld worden, zoowel formeel alt Kon. Onderscheidingen. In verband met hot Muziokcongres te A'dam z|jn door H. M. do Koningin begiftigd met do zilveren medaille van de Oranje-Nassau-orde Dr. Alfons Diepenbrock Cath. van Rennee Mor de Haan-Manifargo», Jac. Urlus en Gerard Zalsman. Muiterijen in Albanië. Konstantinopel, 27 Juni. Volgen» offloieelo medodoelingen zyn in hot gehoel 7 Albaneescho officieren en 53 soldaten gedeserteerd. Twintjg sol daten zyn teruggekomen. Drie officieren on 3 soldatup z^jn in hechtenis. Nadere mededeelingon bovestigen dat do muitende officieren en soldaten te Monastir gevangen zjjn genomen. lteur*over*lcht. Nat. Htaatsf. geen affaire. Buitenl. onveranderd. Van Mynen, Ketehoens, Guyana» en Rodjangs betor. Pref. Borneo's en Cobar'z lager, overigens stil, Tramw. boter, Tradings lagor, Amerik. zwak en lusteloos, ook Steels lager, Erios vast. Petr. filauw, Tabakken kalm en iets lager, Cult, lusteloos en lager, Rub bers oveneeu» flauw. KEUKNIEUWH. Do olatsioale vergadoring van de Nod. Horv. Kork te Utrecht heeft zich met groote meerderheid uitge sproken tegen het vrouwenkiesrecht, en wel op grond van het belang van de kerk als van de vrouw zelve. Ook heeft zij zich verklaard togen het ver leen en van kiesrecht aan bedoelden. van alle nog voorhanden zynde Costumes, Costume-tailleur, Blouseii, Jupes en .Inpons, beneven» oen groote partij Japon- Htoffcn en Zijden tot buitengewoon lagepryzen k contant. Specialiteit in Nouveauté Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. vaji het Koninklijk Meteriologisch Instituut te I)E BfLDT. Hoogste barometerstand 771.8 te orta, laagste stand 753.6 te Malin- Verwachting tot den volgenden <}ag. Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind. Veranderlijke be wolking, waarschijnlyk enkele regen, buien, met kans op onweer. Iets koeler.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2