1 No. 11906. 51e Jaargang. en Eerste Klad. r Bttitenla.nd.sch. Nieuws. FEUILLETON. Gen Wuisfera SZaaR. WARENHUIS, Spnislr. Den Haag. XTxetx-w-s- exx -2^-cl-v extexttieTolscd. -xroox Q-o-clqLsl ezx OirxxstrelEezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. E-CLj.tenla.xxrL. Dinsdag 3 Juli 1913. Sïxxrxexxle,xxca.. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. t (Uit h»?t Fransch.) (Wordt vervolgd.) Dit Nummer bestaat uit twee bladen. MP Alle Luxe- en Huisb. Artikelen. De Huisorde van Oranje. De beteekenis van de verleden week aan verschillende Nederlandsche kun- groote oogen, Als vader Ma- fiOUDSCHE COURANT. PRIJS DER AÏVERTENÏTËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze legen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Do ItaliaansehTurksche Oorlog. In Tripoli. Konstantinopel, 1 Juli. Volgens den minister van oorlog trokken do Itali anen bij het gevecht van Sidi Saïd met groote verliezen terug. Do Turken hadden 150 dooden en 200 gewonden. Rome, 1 Juli. Een ambtelijke nota loochent de Turksche voorstelling van hot gevecht van den 28ston Juni bij Sidi Saïd. De Turken hadden 200 doodon op het slagveld achtergelaten. De Ttaliaansche vlieger Sacerdoti heeft Zaterdag een avontuur beleefd, dat slechter voor hem had kunnen afloopen. Bij een verkenning werd hij ongeveer 2Ö K.M. ten Z.W. van Boo- kames door een defect aan den motor gedwongen te landen op den tweeden karavaanweg. Sacerdoti liet zijn vlieg tuig achter, terwijl een troepenafdee- ling uitrukte om hot toestel te halen. Dit werd ook in het kamp terugge- bracht, ponder dat er sporen van den vijand ontdekt werden. Uit Tripoli wordt d.d. Zaterdag ge- meldt, dat do luchtschepen enf vlieg tuigen hebben vastgesteld, dat de toe stand over ’t algemeen onveranderd was. Een luchtschip heeft, met goed gevolg, de Turksch-Arabische kampen bij Fondoek el Tokar en Soeani ben Aden gebombardeerd. Engeland. De staking op de Theems. De transportarbeiders'hebben Zon dagmiddag te Londen in het Hyde Park een openlucht-bijeenkomst ge- Er zit echter ook nog een beden kelijke kant aan de geheele uiting en dat is de verheerlijking, die er uit spreekt voor hot spreekwoordwie den vrede wil hij bereide zich ten oorlog, want de betrokken mogend heden zullen het zich voor gezegd houden, dat zij met een machtigen vijand te doen zullen hebben en zij zullen er de gelegenheid uitscheppen om hun leger en hun vloot opnieuw te vorgrooten en te versterken. zichte van hen verklaard. Ik was er reeds van overtuigd en zocht er een bewijs voor in hun woning. Zooals je weet, ben ik daar binnen gegaan en onder hun bed ontdekte ik strikken on koperdraden. „Daarom waren ze dus dien nacht in het park,” dacht ik. Nu verwonderde het mij niet meer, dat ze niet hadden willen spreken tegen den rechter. Als ze bekend had den, dat ze aan het stroopen waren, zouden ze vrij komen van het gerecht, maar ook hun betrekking verliezen en, daar ze overtuigd waren van hun onschuld aan de misdaad, hoopten ze, dat die zou blijken en men nooit iets van het stroopen zou merken. Ze konden altijd later nog spreken Ik heb hun bekentenis verhaast door hun het door meneer Stangerson on- derteekende papier te brengen. Ze gaven alle mogelijke bewijzen, werdep in vrijheid gesteld en waren mg zeer, dankbaar. Waarom had ik hen niet vroeger vrijgemaakt? Omdat ik toen niet zeker was, dat er nog niet iets anders in het spel was dan strooperij. Ik wilde eerst het terrein bestudeeren. Mijn overtuiging werd echter vaster naarmate de tijd verliep. Den dag na de geschiedenis in de gang besloot ik hen in vrijheid te doen stellen, omdat ik behoefte had aap menachen, op De gewapende vrede. Nu in Oostenrijk-Hongarije de leger- wet is afgedaan, na een harden strijd der oppositie, is het merkwaardig cens na te gaan, welke gevolgen de aan neming vap deze wet op de verhou dingen in Europa, we bedoelen dan natuurlijk de staatkundige verhoudin gen kan uitoefenen. En de beteekenis die deze wet heeft, komt dan wel het best uit in een artikel, dat de „Neue Freie Presse” in haar bla^ heeft op genomen. „Twee millioen soldaten”, zegt het blad, zal de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie in de toekomst te velde kunnen brengen. Het leger van het Duitsche Rijk wordt in oorlogstijd op 4 millioen soldaten geschat en iedere vijand, die één der beide bondgenooten wil aanvallen, moet er rekening mee houden, dat een legor van G millioen voortreffelijk toegeruste soldaten voor de verdediging gereed is en steeds slagvaardig om den strijd te aanvaar den. Een leger van 6 millioen soldaten dwingt ook den ovormoedigsten en den meest door haat verblinden vijand tot nadenken over de gevaren, van den vrede te verstoren. Daarom is de legerwet die het volk den twee jarigen diensttijd brengt, tevens een bevestiging van de bondspolitiek, de steun van den arbeid on den welstand en oen noodzakelijkheid waaraan geen staat zich kan onttrekken. 6 Millioen soldaten. Dat is een waarschuwing geplaatst aan de grenzen der verbon den mogendheden, een dtuk op de lichtvaardigen, die in het Westen en Noorden wellicht lus't zouden hebben, zich in avonturen tS wagen. De leger- wet is een Europeesche gebeurtenis, die in samenhang met de pas aange nomen Duitsche legerwet, door het bondgenootschap van zulke, nooit in de geschiedenis is voorgèkomén krach ten, een sterke dam zal zijn tegen elke verstoring van den vrede. Ziezoo, daarmee kunnen voorloopig èn Frankrijk èn Engeland én Rusland het doen. De geheele clausule betee- kent niets anders, dan „raak me niet aan, want ik ben tot de tanden ge wapend.” gisteravond om 5 uur heeft getroffen. Vijftig personen zijn omgekomen. De schade wordt op een millioen dollars geschat. De locomotievenloods vap.de Canadian Pacific en zes elevators zijn vernield. De Amerikaansche kustvaart. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft de gisteren uitgebroken staking onder do bemanning der kustbooten verhinderd, dat de afvaart plaats had van acht booten naar de Zuidelijke Wést-Indische havens on naar Boston, terwijl ook het plaatselijk verkeer met Coney-Island hinder ondervond. Tot nu toe Staken 6000 man. De leiders kondigen aan, dat einde dezer week de kustscheepvaart volkomen stil zal liggen en het niet mogelijk zal zijn, ook slechts oen enkele boot van be manning te voorzien. België. Een trein, komende van Luik, heeft gisteren een anderen trein, die uit Torlemont naar Tongeren vertrok, in elkander gereden. Er zijn een twintig tal gewonden, waarvan slechts wéini gen ernstig gewond zijn. De mate- rieele schade is aanzienlijk. Dditsobland. Het ongeluk bij Schmiedefeld heeft nog meer slachtoffers geöischt dan reeds is gemold. Het getal dooden bedraagt acht, dat van de zwaar ge wonden negentien, waarvan vele been breuken on inwendige kwetsuren waren. De leden van een kaartclub hadden met vrouwen en kinderen, 150 per sonen in het geheel, met 6 jan-plei- ziers een uitstapje gemaakt. Des avonds om 11 uur op den terugweg naar Breslau gebeurde het ongeluk. Een der wagens met 30 personen was midden op het spoor toen de trein aankwam. Tevergeefs legde de koetsier nog de zweep over de paarden. Do trein trof den wagen in het midden en verbrijzelde hem geheel, terwijl de paarden ongedeerd wegholden. De trein werd spoedig tot staan gebracht en toen vond men 4 zwaar gewonden op den tender, die in een groote boog over de locomotief heen geslingerd waren. Het was pikdonker en op den weg was eerst niets te onderscheiden. Gelukkig was in den trein een dokter, die onmiddellijk hulp kon verleenen. Oosteneijk-Hongabije. Onlusten te Praag. In Praag, waar op het oogenblik wie ik kon vertrouwen.” Toen Rouletabille mij dit had ge zegd, bewonderde ik zijn eenvoudige redeneering, die hem in deze zaak tot de waarheid had gevoerd. Dit was een betrekkelijke kleinigheid, maar ik dacht, dat de jonge man ons op de zelfde eenvoudige* manier den nacht in de gele kamer en dien in de gang zou verklaren. We waren nu bij „l’auberge du Donjon” gekomen en gingen die binnen. De waardin ontving ons vriendelijk lachend. Ik heb -de gelagkamer reeds beschreven en ook al gesproken óver de mooie blonde vrouw, met haar zachte oogen, die dadelijk voor ons ging zorgen. „Hoe gaat het met vader Mathieu vroeg Rouletabille. „Niet veel beter, mijnheer. Hij ligt nog altijd te bed.” „Heeft hij nog steeds rheumatiek „Ja. Ik heb hem den vorigen nacht een morphine-inspuiting moeten geven. Dat is het eenige, wat tegen de pijn helpt.” Ze sprak met een lieve stemhaar heele persoon ademde zachtheid. Het was werkelijk een mooie vrouw, een beetje al te kalm, met als van een verliefde. thieu geen rheumatiek had, moest hij zich wel heel gelukkig voelen. Maar was zij ook gelukkig Het tooneel, vharvan we getuigen waren geweest, was niet geschikt om het ons te doen gelooven, en toch was er in haar hou ding niets, dat aan wanhoop deed denken. Ze ging naar de keuken om ons maal klaar te maken, nadat ze een flesch appelwijn voor ons had neergezet. Rouletabille schonk een glas voor ons in, stopte zijn pijp, stak die aan en vertelde me nu, waaroïh hij mij met revolvers naar Le Glandier had laten komen. „Vanavond verwacht ik den moor denaar, zooals je weet,” sprak hij, ter wijl hij de rookwolken nakeek, die hij uitblies. Hij zweeg een oogenblik en ging toen voort „Gisteravond, toen ik naar bed wilde gaan, klopte meneer Darzac aan mijn kamerdeur. Ik deed die open on hij vertelde mij, dat hij vanmorgen naar Parijs moest. Hij kon niet zeggen waarom, maar de reden was zeer drin gend. „Ik ga weg en toch zou ik de helft van mijn leven willen geven om nu juffrouw Stangerson niet te ver laten,” zei hij, terwijl hij niet voor mij verborgen hield, hoe hij vreesde, dat ze opnieuw in gevaar was. „Het zou mij niet verwonderen, als er den Landverhuizersverkeer door Pruisen. De grensautoriteiten te Bentheim hebben gisternamiddag onder politie- geleide naar Oldenzaal teruggezonden twee Oostenrijksche landverhuizers, wien, volgens hun verklaring, wegens besmettelijke oogziekte geweigerd was, zich in Amerika te gaan vestigen. Ze hadden behoord tot een transport van de Uranium Steamship company. Ze bezaten enkel reisbiljetten tot Bent heim en hadden ook geen geld. 50) Ik dacht dus: „Nu.de portier en zijn vrouw zijn gevangen genomen, moeten we iets bloedigs eten. Nu de portier er niet meer is, is er geen wild meerHoe ben ik juist op dat denkbeeld van wild gekomen De haat van vader Mathieu tegen den boschwachter van meneer Stangerson, een haat, die volgens hem door den portier en zijn vrouw gedeeld werd, bracht mij op het idee van stroopen... Daar het paar op het oogenblik van het drama niet in bed lag, móest er een reden zijn, waarom ze buiten waren. Was die in het drama zelf gelegen Dat kon ik niet gelooven, want ik meende toen reeds, omrede nen, die ik je later zal zeggen, dat de schuldige geen medeplichtigen had - en dat het drama een geheim verborg tusschen juffrouw Stangerson en den moordenaar, een geheim, waarin de portier niet was betrokken. Zoo ze gestroopt hadden, was alles ten op houden, waarop Benn Tilett de ge bruikelijke schimpscheuten over de patroons en hot havenbestuur luchtte, die hij roovers, wreedaards enz. noem de. Verder verklaarde hij, dat hot be roep van het stakingscomitó op de vakvereenigingen om gefdelijken steun teleurstellende uitkomsten had opge leverd en dat de leiders van de stakers besloten hadden, vrouwelijke stakers posten in te stellen. Gosling zeide, dat do staking nog lang niet uit was. Hij rekende, dat de 70,000 man, die thans naar schatting op de Theems staken, het nog ’n maand alleen konden uithouden. Maar leiders wenschen vollen vrede met de patroons te sluiten, indion de patroons beleid zijn mot de ‘voormannen van de trans portarbeiders samen te komen, ten einde zulk een eervollen vrede tot stand te brengen. Intusschen blijkt uit een. nieuw ma nifest van de patroons in do Times, dat zij dit nog altijd weigeren. Er valt niet met de leiders te onderhan delen, zeggen zij, over de twee voor naamste eischon van de werklieden, welke zijn de uitsluitende erkenning van werklieden, die bij het vakverbond zijn aangesloten, en de wederaanstel ling van ontslagenen. Geen van beide eischen zijn naar de meaning van de /patroons voor inwilliging vatbaar. TüB]dJË. De oproerige beweging. Mahmoed Sjefket pasja, de minister van oorlog, heeft in de Kamer ver klaard, dat hij er na den ommekeer steeds het zijne toe had bijgedragen, om de officieren te verhinderen zich met de politiek te bemoeien. Sedert hij minister van oorlog was, wachtte hij slechts op een gelegenheid om een wet in stemming te brengen, waarbij aan hét leger de politiek wordt ver boden. De wet is onontbeerlijk voor het welzijn des lands. De minister brandmerkte de deserteurs van Monas- tir als lage verraders. AmebIka. De verkiezingsstrijd in de V. St. Bij de laatste stemming gisteren te Baltimore kreeg Wilson 479 stemmen en Clart 447. De conventie is tot 8 uur in den avond verdaagd. Uit Ottawa, wordt geseind Regina, de hoofdstad van de pro vincie Sas Ratschewan, is verwoest door een wervelstorm, welke de stad volgenden nacht iets gebeurde,” be kende hij, „en toch moet ik weg. Ik zal niet op Le Glandier terug kunnen zijn voor overmorgenochteiTd." „Ik vroeg hem om een verklaring en hij vertelde mij alleen, dat hij ge vaar vreesde, omdat de aanslagen op juffrouw Stangerson altijd hadden plaats gehad, als hij niet in het kas teel was. Dat hij nu toch weg ging, moest wel komen, doordat hij aan een sterkeren wil dan den zijne gehoor zaamde. Dat zei ik hem. Hij ant woordde: „Misschien.” Ikvroóghem, of het c)e wil van juffrouw Stanger son washij zwoer mij, dat zij er niet voor aansprakelijk was en her haalde mij, dat hij slechts geloofde aan de mogelijkheid van een nieuwen aanslag, om de zonderlinge samen- treffing, die hij had opgemerkt en waarop de rechter van instructie hem ook had gewezen. „Als er iets met juffrouw Stangerson gebeurde,” sprak hij, „zou het vreeselijk zijn voor haar en voor mijvoor haaY, omdat ze nog eens weer in doodsgevaar zou ver- keeren, voor mij, omdat ik haar niet zou kunnen zeggen, waar ik den nacht had doorgebracht. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 125 Idem franco per post - „1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bin eauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren het congres van Al-Slavische gym nasten (Sokols) wordt gehouden, is het gisteren tot een vechtpartij met Duitsche studenten gekomen. Aan de <fle Berlijnsche bladen worden de vol gende bijzonderheden geseind„He denvoormiddag hielden de congresle den een grooten optocht, waaraan ongeveer 15.000 personen deelnamen. Gedurende den optocht was de „Gra ben”, gde straat, waarin, de Duitsche studewen hun Zondagswandeling maaktfn, afgezet. Toen de laatste rijen voorbijgetrokken waren, probeerden de Duitsche studenten uit hun gebouw op den Graben te komen. Daar dit echter niet gelukte, begaven zij zich langs zijwegen daarheen. Nauwelijks echter waren de eerste studenten daar aangekomen, toen een uit duizenden bestaande menigte Tsjechen een drei gende houding tegenover de studenten aannam. Eerst vielen er slechts scheld woorden, doch spoedig daarna ging men tot handtastelijkheden over. De politie was te zwak om de studenten te beschermen tegen de woedende menigte. Een der studenten kreeg zulk een harden slag, dat hij bewusteloos neerviel, waarna hij nog verder door de menigte met vuistslagen werd be werkt. Zijn vrienden hadden groote moeite hem in veiligheid te brengen. Hij is ernstig gekwetst. Nu volgde een algemeene aanval op de studenten. Het regende stok- en vuistslagen. Nog twee studenten werden ernstig gewond en ongeveer twintig licht gewond. Met groote moeite konden de Duitsche studenten zich eindelijk in hun gebouw terugtrekken. De politie kwam hun te hulp.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1