Woensdag 3 Juli 1913. 51e Jaargang. No. 11907. Eerste Blad. B-o.itenlaxx<rl- EïixxxexxlaxxdL. Buitenlandsch, Nieuws. FEUILLETON. Can buistere Staaft. l^Tie-ux-ws- exx -^.<3."V"extezxt5.e-lolsud. voor Gto-clcLsu ezx Oxxxstx©J?c©zx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. WAHENHIIS, Spuislr. Den Haag. Alle Luxe- en Huisli. Artikelen. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. (D. C.) (Uit het Fransob.) Dit Nummer bestaat uit twee bladen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post lijk binnenkort naar haar standplaats terugkeeren. In elk geval kan men het gerucht, dat de opmarsch naar Tesa reeds aanstonds zal plaats hebben, als onjuist beschouwen. Verwerping van de Bakkerswet. Naar wij uit goede bron vernemen zullen de drie ontwerpen bakkerswet, die door de Kamerleden van verschil lende partijen worden bewerkt, tot een ontwerp worden samengesmolten. Vad. (iOIWH L COURANT. f 1.25 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De Delftscho politie-quaestie. Op last van den Minister van Ju stitie is door den procureur-generaal te ’s Gravenhage aan den burgemeester van Delft ter kennisgeving toegezon den het proces-verbaal van het onder zoek in zake de vermeende onregel matigheden bij het politiekorps aldaar, uit welke stukken, zooals reeds is meegedeeld, blijkt, dat door den com missaris van politie geen enkel straf bare handeling is gepleegd. De Paus en de r. k. vakorganisatie. Sedert langen tijd stonden in Duitsch- land de katholieke vakvereenjgingen scherp tegen over elkaar. Er werden z.g. 2 richtingen onderscheiden1°. De Berlijnsche richting en 2°. De Keulsche richting. Wat was het kenmerkende verschil tusschen deze beide groepen van vak verenigingen De Keulsche richting onder aanvoering van den aldaar ge- vestigden aartsbisschop, kardinaal Fi scher wenschten voor de vakorgani satie de vrijheid om zich met de chris telijke vakorganisatie te verbinden teneinde gezamenlijk den strijd voor betere arbeidsvoorwaarden niet alleen, maar voornamelijk om vereenigd den strijd tegen de moderne of te wol sociaal-democratische arbeidersorgani satie te kunnen aanvaarden. Tegen over deze richting stond de Berlijnsche, die als haar meaning liet uitkomen, dat al wat Katholiek was, bij elkander hoorde, maar zich op geenerlei wijze mocht verbinden met op godsdienstig gebied andersdenken den. Onverwacht is die strijd in een bijzonderen toestand gekomen. k In de week na Pinksteren verga- aerden beide richtingen, de een te Berlijn, de ander te Frankfurt am Main. Op deze congressen is plotseling uitgekomen, hoe de hoogste kerkelijke autoriteit voor de Katholieken, hoe de Paus over het al of niet samengaan met de Christelijk-conservatie ven denkt. Van beide richtingen was zooals we weten, een geestelijke de leider, doch in hoofdzaak had de Berlijnsche den steun van de Kerk, de Keulsche den steun van de staatkundige partij, het Centrum. Het Centrum toch kon in Duitschland slechts invloed uitoefenen, wanneer het samenging met de con servatieven. En de Centrum-partij deed dan ook alle mogelijke pogingen om die leden, die de richting Berlijn voor stonden, te loozen. Op het congres, dat nu te Berlijn werd gehouden,^had de richting Berlijn een adres gericht aan den Paus waarin deze Katholieke arbeiders vereeniging zei: „Dat zoo wel zijn leden individueel als devak- Engeland. Dreigende parlementaire crisis. De Pall Mall Gazette meldt, dat de voor te leggen, hoe te komen tot aanvullende verkiezingen te Hanley gelijke behandeling, vanwege de over- en Crewe dreigen een politieke crisis heid, van het openbaar en het bijzon- uit te werken tusschen de liberalen en de arbeiderspartij in het Lagerhui^ De arbeiderspartij verlangt dat de liberalen geen candidaten stellen in beide districten. De arbeiderspartij zou er dan n.l. zelf geen candidaat kunnen stellen, daar zij zich heeft verbonden slechts tegenover unionis tische candidaten de haren te stellen. De arbeiderspartij dreigt nu, als de liberalen dat mot willen doen, uit het Lagerhuis weg te zullen blijven tot na afloop van de verkiezingen te Hanley en te Crewe. De staking te Londen. Men meldt dat binnen eenige dagen een gedeeltelijke bijlegging van het conflict in de haven zal plaats vinden; ten gevolge daarvan en ook door de groote ellende in de stakersfamilies zal de staking worden opgegeven. Leiders van vakvereenigingen voor- Duitschland. De wegwachter, die het toezicht had op den overweg bij Schmiedefeld, waar een janpleizier door een aanko mende trein in elkaar gereden is, heeft een poging tot zelfmoord gedaai^M’ie mislukte. Men heeft hem nuvp&zijn eigen veiligheid opgesloten. Hij ver klaart, dat hij op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde zat te lezen en niet op het sein had gelet. Volgens de laatste berichten zijn tien menschen op slag gedood of later aan uoiu, v»u uet upenuaar on net oijz der lager onderwijs, ook in verband met de a.s. Grondwetsherziening. De commissie, die eerstdaags haar werkzaamheden hoopt aan te vangen, is samengesteld uit de heeren mgr. Am. F. Diepen, te ’s-Hertogenbosch, voorzitter van den R. K. Schoolraad; A. W. Bos, te Bergen-op-Zoom, voor zitter van den R. K. Onderwijzers bond in het bisdom Breda; F. A. Moerel, te Oudewater, voorzitter van de diocesane vereeniging van R. K. bijzondere onderwijzers in het bisdom Haarlem jhr. mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer, te Arnhem, lid van Gedeputeerde Staten van Gelder land en mr. dr. D. A. P. N. Kooien, te Utrecht, voorzitter van den Alge- meenen Bond van R. K. Kies vereen i- gingen. spellen dat het stakings-comitè tegen het einde dezer week bevel zal geven het werk te hervatten. Het bestuur van de haven van Lon den heeft bekend gemaakt, dat van daag 14,886 bootwerkers aan 163 schepen aan den arbeid waren. ik een groot vertrouwen in u stel Ik weet, dat u me niet verdenkt I” „De arme man,” ging Rouletabille voort, „antwoordde mij nog zoo goed en zoo kwaad als het ging. Ik heb medelijden met hem en dat te meer, omdat ik heel goed begreep, dat hij zich liever zou laten dooden dan mij den naam van den moordenaar zeggen De man moet hem en juffrouw Stan- gerson op een vreeseljjke manier in zijn macht hebben en ze schijnen niets zoozeer te vreezen, dan dat meneer Stangerson er achter komt, wie de moordenaar is. Ik beloofde meneer Darzac, dat ik vannacht niet naar bed zou gaan. Hij drong er op aan, dat ik de kamer van juffrouw Stangerson, het boudoir, waar de twee verpleeg sters sliepen en de salon, waar nu meneer Stangerson den nacht door bracht, ontoegankelijk zou maken. Ik begreep, dat hij niet alleen wilde, dat ik het onmogelijk zou doen zijn, in de kamer van juffrouw Stangerson te komen, maar ook, dat ik dit zoo merkbaar zou doen, dat de man het zelfs niet zou probeeren. Zoo legde ik tenminste zijn laatsten zin uit „Als ik weg ben, kan u spreken over uw vermoedens, voor dezen nacht, otot vader Jacques, tot Larsan en tot Ik zeg u dit alles, omdat ^iedereen, en tijdens myn afwezigheid een toezicht uitoefenen, dat geheel van u uitgaat.” „Hij wist niet goed meer, wat hij zei, de arme man, nu ik bleef zwijgen en mijn oogen hem duidelijk maakten, da.t ik drie kwart van zijn geheim had geraden. Hij moest wel ten einde raad zijn, dat hij op zulk een oogenblik tot mij was gekomen „Toen hij vertrokken was, dacht ik na, over de noodzakelijkheid, om slimmer te zijn, dan de man, zoodat deze, als hij vannacht in de kamer van juffrouw Stangerson wilde gaan, geen seconde vermoedde, dat men op zijn komst rekende. Zekerik moest hem zelfs ten koste van mijn leven verhinderen, om binnen te komen, maar hem voldoende laten naderen, om zijn gezicht te kunnen zien! Want er moest een eind aan komen, juf frouw Stangerson moest van die aan vallen bevrijd worden „Ja,” verklaarde Rouletabille, nadat hij zijn pijp op tafel had gelegd en zijn glas had leeggedronken, „ik moet zijn gezicht zien.” Op dat oogenblik kwam de waardin binnen, met de omelette. Rouletabille plaagde haar een beetje en zij was zoo vriendelijk mogelijk. „Ze is veel vroolijker,” zei hij, „als vader Mathieu met rheumatiek m ned „Ik ga u verlaten, meneer. Tijdens uw verblijf hier heb ik uw onverge- hjkelijke scherpzinnigheid leeren waar- deeren. Ik vraag u nu een dienst. Misschien is mijn angst voor een aan val in den volgenden nacht ongegrond; daar men alles moet voorzien, reken ik op u'om dien aanval onmogelijk te maken Neem alle maatregelen om juffrouw Stangerson te bewaken. Zorg, dat men niet in haar kamer kan komen. Ga niet slapen en gun u geen seconde rust. De man dien we vreezen is van een ongeëvenaarde slimheid. Die slimheid zal haar redden als u waaktwant het is onmogelijk, dat hij niet zou weten, dat u waakt en in dat geval zal hij niets beginnen.” „Heeft u hierover met meneer Stan gerson gesproken?” „Neen.” „Waarom niet?” „Omdat ik niet wil, dat meneer Stangerson. me zal zeggen, wat u daar juist zei, „je kent den naam vandea moordenaar I” U was al verbaasd, toen ik u zei, dat de moordenaar misschien morgen zal komen, maar hoeveel te meer verbaasd zou meneer Stangerson er over zynHij zou waarschijnlijk gaan denken, dat ik redenen had, voor dit vermoeden en dit vreemd gaan vinden... TL organisaties welke streven naar ver betering van loon en arbeidsvoor waarden, als zoodanig in kwesties van godsdienst en moraal onderworpen zijn aan de instantie die God zelf heeft ingesteld als beschermster van Zijn wet ook voor het openbare leven.' In hetzelfde adres werd er ook op gewezen dat er ook Katholieke orga nisaties bestonden, die zuiver econo misch wilden zijn en zich diensvolgens niet onderwierpen aan de jurisdictie van de Kerk. Op dit adres heeft de Paus geant woord „Ik ken uw principes en uw doel en ook de verschillen tusschen uw organisatie en andere. De uwe prijs ik, de uwe keur ik goed, de uwe erken ik en met alle krachten zal ik er naar streven, dat allen uw prin cipes tot de eigene mogen maken. De andere keur ik niet goed. Ik verdoem hen niet, want het is niet mijn zaak te verdoemen, doch hun principes die verkeerd zijn, kan ik niet erkennen. Men kim niet het in dividu van de organisatie scheiden, zoodat men zegt dat de individueele leden zich voegen moeten naar de autoriteit van de kerk, doch de orga nisatie als zoodanig niet. Dat is vol komen onjuist, niet te verdedigen en ondenkbaar. De kerk heeft ook te gebieden over de organisaties.” Dat is dunkt ons duidelijk.genoeg. De Paus heeft dus voor eens en voor al uitgemaakt dat Katholieke arbeiders thuis behooren in Katholieke organi saties en zich dan nog hebben te onthouden van samenwerking met anderen, hoe geloevigen dan ook. Het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesverenigingen in Nederiand heeft, naar de Tijd meldt, besloten aan een commissie de vraag hun wonden bezweken. Het aantal gewonden bedraagt acht. In den nacht van Zondag op Maan dag werd te Kiel de werktuigkundige Ewald onder verdenking van spionna- ge in hechtenis genomeii. Edwald werd door de politie reeds langen tijd in het oog gehouden. Tegenover de over stelpende bewijzen moest de gevangene erkennen voor Engeland on Frankrijk werkzaam te zijn geweest. Behalve te Kiel had Eweld vroeger in Willems- havon gewoond. België. Buitengewoon Soc.-Dem. Congres. Het te Brussel gehouden buitenge- „woon congres der Belgische sociaal- democratie heeft besloten, dat door de socialistische Kamerfractie een ont werp tot grondwetsherziening met het doel om tot het algemeene, en kelvoudige kiesrecht te komen zou worden ingediend en dat dit voorstel zal worden ondersteund door het pro- clameeren van een algemeene werk staking, zoodra de partij het oogenblik daartoe gekomen zal achten. Frankrijk. Een schandelijke moordaanslag is gisteren te Parijs in de wijk van Clig- nancourt gepleegd door twee jongens van 16 en 17 jaar op één oude vrouw van 82, die met een\)ude dienstbode stilletjes woonde. Het gerucht zeide, dat het oudje rijk was. De boosdoe ners meldden zich gisterochtend aan de woning der oude vrouw met een brief. Op h$t oogenblik, dat zij den brief wilde openmaken vielen do kna pen op haar aan met een looden stok. Toen zij haar dood waanden, vergrepen zij zich aan de bejaarde dienstbode. Maar gelukkig hoorden buren het hulpgeroep der oude vrouwen. De beide boeven zijn gegrepen en de kwetsuren van de oude vrouw van 82 zijn niet onrustbarend de dienstbode moet er erger aan toe zijn. De Franschen in Marokko. Te Parijs zijn uit Oedsja telegram men ontvangen, waarin wordt gemeld, dat opnieuw verscheidene der voor naamste stammen aan de Moeloeja hun onderwerping hebben aangekon- digd en beloofd hebben, hun wapenen in te leveren en de aan de Franschen ontnomen wapenen terug te geven. Onder deze omstandigheden zal de colonne van generaal Alix waarschijn- PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Amerika. Do Presidentsverkiezing. Uit Baltimore wordt dd. 2 Juli ge seind: Wilson is tot democratisch partijcandidaat voor het presidentschap gekozen. Bij de 43ste stemming won Wilson 78 stemmen. Na de 45ste werd de candidatuur van Underwood inge trokken. Bij het begin van de 46ste stem ming, toen Wilson’s benoeming zeker scheen, trokken de leiders van de partij van Clark hun candidaat terug. Onmiddellijk daarop ontstond een tooneel van de grootste verwarring, te midden waarvan Fitzgerald uit New York voorstelde Wilson bij acclamatie te benoemen. Een toestem mend gebrul volgde, maar op tech nische gronden werd toch onder wilde toejuichingen een stemming gehouden. De cijfers van de eindstemming warenWilson 990 en Clark 84 stem men. Onmiddellijk daarop werd Wilson met algemeene stemmen verkozen verklaard. ligt, dan wanneer hij gezond is Maar ik lette niet op hen beiden ik dacht na over de woorden van mijn vriend en den vreemden stap van meneer Darzac. Toen we onze omelette hadden op gegeten en we weer alleen waren, her vatte Rouletabille zijn mededeelingen. „Toen ik vanmorgen mijn telegram verzond, hechtte ik nog aan de woor den van meneer Darzac„De moor denaar zal misschien in den volgenden nacht komen.” Nu kan ik je zeggen, dat hij zeker komt. Ja, ik verwacht hem.” „En hoe kom je aan die zekerheid Zou het geen toe val kunnen zijn?.. „Zwijg”, viel Rouletabille me glim lachend in de rede, „zwijg, je wilt een domheid gaan zeggen. Ik ben na vanmorgen half elf zeker, dat de moor denaar komt, dus voor dat jij er was en voor we Arthur Rance hebben ge zien „En hoe dan vroeg ik. „Omdat ik om half elf heb gemerkt, dat juffrouw Stangerson evenveel voorzorgen nam, om den moordenaar in haar kamer te laten komen, als meneer Darzac het den vorigen nacht had gedaan, om dit te verhinderen „Hoe is het mogelijkriep ik uit. (Wordt vervolgd.) 61) Ik king instructie heeft me den vorigen keer toen ik in lurend gevolgd, en oom hem kwijt te raken zijn zoo goed -2 „Waarom noemt u den kent dien toch.” weet heel goed, welke verden- er op mij rust. De rechter van en Larsan de laatste ong< Parijs was, voortdu ik heb de grootste moeite gehad, als van mijn schuld overtuigd”. „Waarom noemt u den naam van den moordenaar niet vroeg ik. „U kent dien toch.” Meneer Darzac scheen uiterst ver legen door mijn uitroep. Hij antwoord de mij op aarzelenden toon „Ik zou den naam van den moor denaar kennen Wie zou mij dien hebben gezegd Toen werd hg zoo bleek, dat ik bang was, dat hij ziek werd, maar ik zag dat ik goed geraden had. Juffrouw Stangerson en hij kennen den naam van den moordenaarToen hij weer wat tot zich zelf was gekomen, sprak hij

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1