Seizoen-Opruiming, D. SAMS0M, Gouda, Buitenlandsch Nieuws. FELJLLETOX. Can iDuistara SLaaR. BinnenlancL STATEN GENERAAL flemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten, Telegrafisch Weerbericht Groote Jaarlijksclie Costumes, Costume-tailleur Blousen, Jupes en .Tupons, Officieele Prijscourant Efrectenhandel teAmstnrdaui Russische minister van Buitenlandsche zaken Sasonof en de Duitsche Rijks kanselier von Bethmann Hollweg. En vooral van de zijde van Epgeland en Frankrijk wordt nogal met een wan gunstig oog naar deze kiezersbijeen komst gezien. ]3r wordt n.l. beweerd datJDuitsch- land Rusland zou trachten te bewegen het verbond met Frankrijk op te geven of de verhouding tusschen Engeland en Rusland minder hartelijk te maken. In beide gevallen zou Duitschland dus de Triple Entente ontwrichten en daarmee dan zijn eigen positie aan merkelijk hebben versterkt. In Duitschland echter tracht men het voor te stellen, alsof de bijeen komst niet het minst een politiek karakter draagt. Volgens de Köllnische Zeitung is het doel van de bijeenkomst enkel en alleen de verstandhouding tusschen beide landen te verbeteren en te trachten het in Rusland heer- schende wantrouwen tegen Duitsch land weg te nemend De Russische bladen zijn echter heel anders gestemd. Zij zien wel degelijk in de zaak een groot belang. Volgens sommige bladon zal op die bijeenkomst in de eerste plaats worden gesproken over de krijgs toerustingen dor Europeosche mogend heden en in het bijzonder over het Russische programma. De Petersburgs- kaja Gazeta weet zelfs te vertellen, dat von Bothmann Hollweg oen an-, dere groepeering der Europeesche mo gendheden zal voorstellen en Rusland tot don Driebond zal toetreden. Hier van kan natuurlijk voorloopig geen sprake zijn omdat Rusland door zijn verbond met Engeland en Frankrijk niet tot den Driebond kan toetreden. De mededeelingen in alle bladen ko men ook hierop neer, dat de Balkan- kwestie zal worden besproken. In de eerste plaats zullen natuurlijk beide landen betoogen, dat zij geen agres sieve bedoelingen hebben en verder wordt misschien een poging gewaagd om een vergelijk te vinden waarop Italië en Turkije zouden kunnen vrede sluiten. Op Zich zelf moeten we echter van do bijeenkomst geen al te groote ver wachtingen hebben. De Fransche minister-president ^Poincaró noemt dan ook het bezoek enkel een contra beleefdheid na het bezoek van den RuBsischen Czaar te Postdam. Zuid-Amebika. Uit Mexico wordt geseindEen overstrooraing heeft ton Noorden van de stad Mexico groote verwoestingen aangericht. Ongeveer 20,000 vierkante mijlen staan onder water. Do Rio de Lorma is buiten haar oevers getreden en het Chapala-meer heeft zijn ge- heelen Zuidelijken oever overstroomd. Do steden Salamanca en Querotaro zijn half verwoest. In de groote steden zijn een groot aanüal waterreservoirs leeggeloopon. Er dreigt oen mislukking van den oogst. Bklgib. De politieke toestand. Do liberale Senaats- en Kamerloden hebben dezer dagen vergaderd tot be spreking van den politieken toestand, die door de laatste verkiezingen is ontstaan en om middelen te beramen teneinde wanneer de nieuwe Kamer bijeenkomt, het volk duidelijk te ma ken, dat de overwinning der olericale partij in hoofdzaak te wijten is aan (Uit het Fransch.) 52} Zoo brak de avond aan. Ik was heel verbaasd, toen ik zag, dat de reporter geen van do voorzorgen nam, die ik verwacht had. Ik zei hem dit, toen we 's avonds in zyn kamer zaten. Hij antwoordde me, dat al zijn maat regelen genomen waren en Hat do moordenaar hem dezen keer niet kon ontsnappen. Toen ik eonigon twijfel uitdrukte en hem herinnerde aan do verschijning van den man in den gang, w.ilk feit nu opnieuw zou kunnen plaats hebben, antwoordde hij mij, dat hij dit hoopte en dat dit alles was, wat hij van dozon nacht verlangde. Ik vroeg niet vorder, daar. ik by on dervinding wist, dat dit mg niet hielp. Hij vertelde me echter, dat het kasteel dien dag zoo werd bewaakt, dot nie mand hot kon nadoren zonder dat hij ervan wist, en dat als er niemand van buiten in kwam, lig volkomen gerust was omtrent alles, wat de op het kasteel aanwezigen betrof. omkooping en knoeierijen. Besloten werd, terstond alle beschikbaar mate riaal aan de Kamer mede te deelen en alle bewijzen der ongeoorloofde pressie is een uitvoerig geschrift bij een te brengen. Voorts herhalen de afgevaardigden, hun, kort na de ver kiezing uitgevaardigde verklaring, dat zij aan het algemeen kiesrecht vast houden en dat het hun eerste plicht zal zijn, den schoolplicht door te voe ren. Bovendien willen zij een veran dering in het stelsel der E. V. in dien zin, dat de kiesdistricten vergroot en alle liberale en vrijzinnige vereenigin- gen des lands tot een centrale en vrij zinnige voreenigingen des lands tot een centralen bond bijeengebracht worden. Rusland. Den 17 Juni overvielen eenige ge wapende roovers bij het station Ra-» dowoi (in Zuid-Oost-Rusland) in don trein een kassiersbode. Bij het gevecht, dat hierop volgde, werden gewond de bode en tweo passagiers, terwijl de fjolitie-boambte, die don bode bege- eidde, gedood werd. Van de 24,375 roebel, die deze laatste bij zich had, werden 11,000 roebel geroofd. Russische apachen. Een Charkof verschijnend blad meldt: Den 7en Juni vernam de politie uit het gehucht Dmitrjefka (district Ta ganrog) dat zich, in een der huizen van dit plaatsje, een bende van 6 zoogenaamde „expropriatoren" ophield die indgn laatsten tijd meer dan 30 brutale diefstallen met moord in liet steenkolenbekkon bij den Donez had den gepleegd. (Expropriatoren noomt men in Rusland nog altijd personen, die zich mot diefstal en roof bezig houden. De naam is ontstaan gedu rende de jaren^ 1906 en 1907 toon zoo genaamd voor den grooten opstand onteigend werd). De woning werd on middellijk omsingeld. Bij het aanbreken van den dag zond men een werkman om de roovers tot overgave uit te noodigen. Zy weiger den onvoorwaardelijk maar zonden uit het luis twee vrouwen en een kind weg. ipaarna begonnen zij te vuren uit mausers en brownings op de po litie, die inmiddels door kozakken hulp had gekregen. Na een gevecht, dat ongeveer vier uur duurde, vond men in het huis de met talrijke wonden bedekte lijken der vijf roovers, verder een grooten voorraad verschillende wapens en geladon bommen. 'Van do politie en de kozakken werd niemand gewond. Vroeger vond men die rooverbenden niet in het Donez-steenkolongebied, zij ontstonden gedurendo de revolutie^ jaren on duikon telkens weder op. Duitschland. In Steglitz, een voorstad van Ber lijn, heeft de 31-jarige vrouw van een portier hare vijf kinaeren, den een na den ander, in een badkuip verdronken. Daarna heeft zij getracht zichzelf te verdrinken. Men vond haar echter nog bijtijds. De kinderen werden naar hun grootte gerangschikt tegen een muur zittende gevonden. Do vrouw had deze dqad gepleegd uit angst voor de voordurende mishandelingen van haar man. Uit Baltisohport wordt geseind; De Keizer ontving den Tsaar aan de valreep van de „Hobenzollern", waar de beide vorsten elkander harte lijk begroetten met oen handdruk en- kus. Daarna heette de Tsaar prins Het was toen half zevenhij stond op en gaf me een toeken om hom te volgen en zonder eenige voorzorg te nemen, zonder me zelfs te vragen stil te zyn, voorde hij me door de gang; we kwamen aan do rechtergang en liepen die af, tot aan het trapportaal, dat we doorgingen. Daarna vervolg den we onzen weg door de linkergang, en gingen langs do kamer van pro fessor Stangerson-. Aan hot eind van die gang lag de kamer van Arthur Rance. "We wiston dat, omdat we dien middag den Amerikaan aan het raam haddon gozion van dio kamer, dio in den tuin uitzag. De deur van die ka- mor was aan hot eind van de gang, die juist togonovor het oostelijk raam, dat zich aan het eind van de andere rechter gang in den rechtervleugel bevjbnd, waar Rouletabille den bewus tere nacht vador Jacques had geplaatst. Als mon die deur den rug toekeerde, dus als men uit de kamer kwam, zag men de gang geheel voor zichden linkervleugel, het trapportaal en den rechtorvleugel. Men kon natuurlijk al leen de dwarsgang van den rechter vleugel niet zien. „Die dwarsgang houd ik voormyn rekening," sprak Rouletabille. „Ik zal jou vragen om hier te gaan staan.1' En hg liet me een klein, driehoekig Adalbert en den rijkskanselier welkom. De beide keizers bleven daarna op Jiet dek in gesprek tot twee uur. Nadat de Tsaar van de „Hohenzol- lern" vertrokken was, begaf de Keizer zich met prins Adalbert en den rijks kanselier naar de „Standart" om een bezoek te brengen aan de Tsaritza. Bij de lunph aan boord van de „Standart" zat de Tsaritza tusschen den Keizer en prins Adalbert, de Tsaar tusschen den rijkskanselier en den Duitschen ambassadeur. Frankrijk. In een steengroeve bij Marseille is eergisteren een mijn, die er gelegd was, ontijdig gesprongen. Vier arbei ders zijn onder een rotsmassa, wier gewicht op 15,000 kilo geschat wordt, bedolven. Reeds is een der lijken te voorschijn gehaald. Gisteren zijn te 's Gravenhage voor het lidmaatschap .van de Provinciale Staten van Zuid-IJolland officieel can- didaat gesteld de heeren K. ter Laan (S. D. A. P.)mr. M. de Mos (U. L. en V. L.) en R. A. van Sandick (V.D.) Nadat de lijst van candidaten reeds aan de pui van het raadhuis was aan geplakt, ongeveer half-vijf, werd er nog een lijst aangeboden, bevattende den naam van Jen heer C. van der Voort van Zijp, welke lijdt, als zynde na het verstrijken van het daarvoor aangewezen tijdstip aangeboden, niet meer kon worden aangenomen. De heer v. d. Voort v. Zijp was door de anti-revolutionnairen en katho lieken candidaat gesteld. "West-Indië. De gouverneur en tal van autori teiten vereerden 12 Juni met hun tegenwoordigheid een feest, gegevon door Britsch-Indiërs die tot welvaart zijn gekomen in Suriname en hun dank daarvoor aan het Nederlandsch bestuur wenschten te betuigen. In zijn antwoord verklaarde de gouver neur, dat omgekeerd ook het bestuur niets dan waardeering hoeft voor den ijver der Britsch-Indiërs. Het feest was schitterend. (De West.) Nederlanders gespaard gebleven. Een te Saskaton in de Canadeescho provincie Saskatschewan gevestig Ne derlander, die op het oogenblik te Londen vertoeft, deelt ons mede, dat hij zich, onmiddellijk nadat hij het bericht omtrent den cycloon, die daar gewoed hoeft, had gelezen, tot het te Londen gevestigde hoofdbureau van de Canadeesche regeering om nadere inlichtingen had gewend en daar het volgende had vernomen: De cycloon heeft alleen gewoed boven de stad Regina (de hoofdstad der provincie) en daar een schade aangericht van 5 millioen doll. De stad Saskatom echter, waar ver schillende Nederlandsche families ge vestigd zijn, is evenals Moose Jaw en Medicine Hat, waar ook Nederlanders schijnen te wonen, gespaard gebleven. Dit ter geruststelling van lezers, die betrekkingen iii de geteisterde pro vincie mochten hebben. Hbld. De overplaatsing van den heerBorel. Uit Soerabaja is aan het N. v. d. D. v. N.-I. geseind: Het Soer. Hdsbl. attakeert op heftige wijze den resident van Soerabaja naar kamertje ingaan, dat links van de deur der kamer van Arthur Rance lag. Van hieruit kon ik alles wat op de gang voorviel, even goed zien, alsof ik voor de deur van Arthur Rance had gestaan en tegelijk kon ik die deur bewaken. In de deur van dit kamertje, dat mijn waarnemingspost moest zijn, waren gewone glasruiten. Het was licht op de gang waar alle lampen waren aangestoken, terwijl het in het kamertje donkor was. Het was een uitgezocht plekje voor een spion. Want iets anders was ik niet, dit stond mij tegen, niet alleen uit een natuurlijken afkeer van spiouneeren, maar ook, omdat ik het beneden mijn waardigheid vond.. Als men er eens in het Paleis óver hoorde spreken, wat zou er dan van gezegd worden! Rouletabille dacht er geen oogen blik aan, dat ik het in het hoofd zou kunnen krijgen, hem dezen dienst te weigeren, en ik deed het dan ook niet. Ten eerste, omdat ik door hem niet voor een lafaard gehouden wilde wor den ten tweede, omdat ik altijd kon zeggen, dat ik in mijn vryen tijd de waarheid kon trachten te dienen, op de manier, die mg het best voorkwam, en eindelyk, omdat het te laat was, om mg terug te trekken. Waarom waren die bedenkingen niet eerder by aanleiding van diens rapport en uit legging aan de regeering van de op sluiting van den hoofdcommissaris van politie, Boon, tijdens de Chineesche relletjes. De ambtenaar voor Chineesche zaken, de heer Henri Borel, moet thans wijken, daar diens rapport min der aangenaam was voor het "beleid van den resident. Het nieuwe Stadhuis te Rotterdam. In de Gemeenteraadszitting van gistermiddag deed <Je voorzitter voor lezing van een schrijven van een in gezetene, die onbekend wenscht te blijven, waarin deze tien duizend gul den aanbiedt tot aankoop van een schilderij of ander kunstwerk, ter versiering van het nieuwe stadhuis, overtuigd als hij is, dat het op den weg der ingezetenen ligt daarin uit eigen middelen tegemoet te komen. Hij hoopt tevens, dat vele burgers zich opgewekt zullen voelen eveneens gel den ter beschikking van het gemeen tebestuur te stellen, hetzij met bepaal de aanwijzing, hetzij tot vorming van een fonds tot afschaffing van kunst werken voor dit doel. De burgemees ter, overtuigd, dat de Raad zich met hem zal verheugen, dat er onder de burgerij mannen zijn, die liefde voor hun vaderstad toonen en met het ge meentebestuur willen samenwerken tot verhooging van haar bloei en aanzien, en dat alzoo het stadhuis zal kunnen worden een monument Van burgerzin, twijfelt niet, of de Raad zal het ge schenk gaarne aanvaarden. Dit werd daarop bij acclamatie aan vaard. TWEEDE KAMER. Vergadering ^an Donderdag 4 Juli. (Vervolg.) Auteurswet. De heer Drucker trekt na de onaan nemelijk verklaring van den minister zijn amendement in. Do Regeeringswijziging wordt zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd", Op artikel 6 bepalende, dat indien de arbeid, in dienst van een ander verricht, bestaat in het vervaardigen van bepaalde werken van letterkunde, wetenschap of kunt, tenzij anders is overeengekomen, als maker van die werken aangemerkt wordt degenen in wiens dienst de werken zijn vervaar digd, verdedigt de heer van Doorn een amendement, dat beoogt boven- bestaande bepaling ook te laten gelden als de arbeid niet alleen in dienst van een ander, maar ook gewoon tegen betaling verricht wordt. De minister van Justitie acht het amendement-van Doorn niet noodig, als ingaande tegen de praktijk. Na repliek van den heer van Doorn verklaart de minister ook diens amendement onaannemelijk, waarop het na nog oenig debat ver worpen wordt met 47 tegen 10 stem men. De heer Drucker verdedigt een amendement om het verbod van het overnemen van courantenartikelen niet te doen gelden ten aanzien van nieuws tijdingen of gemengde berichten en evenmin ten aanzien van nieuwsblad artikelen, politieke geschilpunten be treffende. Spreker wenscht dit verbod niet te doen gelden voor nieuwsbladartikelen, maar dus wel voor tijdschriftartikelen, welke politieke geschilpunten betref mij opgekomen Omdat mijn nieuws gierigheid sterker was dan ik zelf. Ik zou ook kunnen zeggen, dat ik het leven van een vrouw ging redden en er is geen wettelijk voorschrift, dat zulk een edel plan kan verhinderen. We kwamen door de gang terug. Toen we voor de kamer van juffrouw Stangerson stonden, werd de deur van den salon geopend door den man, die het eten opdiende (moneer Stangerson at sedert drie dagen met zijn dochter in den salon van de eerste verdieping) en daar de deur open bleef staan, zagen we, dat Juffrouw Stangerson van het oogenblik gebruik maakte, waarin de bediende afwezig was, en haar vader zich voorover boog, om iets op te rapen, wat ze had laten vallen, om den inhoud van een fieschje in het glas van meneer Stangerson te schenken. HOOFDSTUK XXI. Die handeling, die mij ontstelde, scheen Rouletabille niet te treffen. We vonden elkaar in zijn kamer terug en zonder te spreken over wat wij gezien hadden, gaf hij mijn zijn laatste be velen voor den nacht. Eerst zouden we gaan eten. Daarna moest ik naar het kleine kamertje gaan, om daar te wachten, tot ik wat zou zien. fen, en die door het Regeeringsonfc. werp werden vrijgelaten. De heer Arts \yenscht dat bij overneminh de naam van het blad of tijdschrift voluit vermeld zal worden en niet met een of twee letters. De minister gevoelt het jqiste van de opmerking van den heer Arts en brengt in diens geest een wijziging aan. De minister acht het amendement- Drucker niet gewenscht. *Ook aan het overnemen van politieke tijdschriftar tikelen is een zeker belang verbonden. De heer Drucker trekt zijn amen dement in. Na eenige discussie neemt de Re- geering over een amen dement-van Doorn, waardoor weder meer vrijheid bij ede samenstelling van bloemlezingen wordt gegeven door te bepalen gelijk trouwens do Regeering steeds bedoelde dat als inbreuken op het auteursrecht niet beschouwd wordt het overnemen van enkele korte gedeelten van een openbaar gemaakt werk van letterkunde, wetenschap of kunst of van korte gedeelten van opstellen of gedichten in bloemlezingen en andere werken, bestemd voor het onderwijs of een ander wetenschappelijk doel. Hierna verdedigt de heer van Doorn een amendetnent, beoogende het namaken van portretten van na bestaanden vrij te laten. Na debat wordt het amendement van Doorn aangenomen met 36 te gen 22 stemmen. Met 48 tegen 11 stemmen werd aangenomen een door de Regeering niet beslist bestreden amendement- Drucker beoogende te voorkomen dat het tentoonstellen van kunstwerken door het ontwerp bemoeilijkt worden kan en te maken, dat niet belet zal kunnen worden de gebruikelijke opne ming van afbeeldingen in catalogie van verkoopingen. Verschillende artikelen worden hier op goedgekeurd, deels ongewijzigd, deels met eenige wijzigingen tenge volge van amendementen, welke mee- rendeels door de Regeering worden overgenomen, terwijl de heeren Dru cker en van Doorn ook verschillende amendementen terugnemen. De vergadering wordt verdaagd tot den avond. In de avondzitting waren een aantal kleine ontwerpen aan de orde, welke werden afgehandeld. Onder deze was de pensioenregeling van het spoorwegpersoneel, welk wets ontwerp werd aangenomen en een wijziging en aanvulling der Muntwet, waarover de beraadslaging werd ge staakt De vergadering werd verdaagd tot Vrijdagmorgen 11 uur. Een jeugdig avonturier. Een jongmensch van 14 jaar uit Watergraafsmeer moest voor zijn vader een boodschap doen in Amsterdam. Vooraf had hij van zijn moeder f 1 ontvreemd voor de huur van een rij- wiel. In Amsterdam ging hij mee met een boot naar IJmuiden, reed vandaar over Wijk aan Zee naar Beverwijk, verkocht het rijwiel voor f 5 en be taalde daarmede een spoorreisje naar Leeuwarden. Na een nacht in een plantsoen te hebben doorgebracht, be zocht hij de weekmarkt te Sneek. Hier kocht de deugniet een paar bok ken, die hij weer met verlies van de hand deed en zette zijn reis voort naar Workum, waar de politie hem „Als je iets vóór mij ziet, moet je mij waarschuwen", sprak hij. Je zult iets vóór mij zienals de man in de rechtergang komt door een anderen weg dan de dwarsgang, omdat je de heele rechtergang overziet, en ik alleen maar de dwarsgang. Om mij te waar schuwen moet je even de ombrassen van het gordijn voor het raam in de rechtergang het dichtst bij het kleine kamertje losmaken. Dan zal het gor dijn neervallen en zal er schaduw komen op de plaats waar licht was, omdat de gang verlicht is. Je hoeft daarom maar eenvoudig de hand bui ten het kamertje te steken. Ik zie in de dwarsgang, die rechthoekig op de rechtergang staat, door de ramen van de dwarsgang alle lichtplekken van de ramen der rffchtergang. Als de bewuste lichtplek donker wordt, begrijp ik wat dit beteekent." „En dan?" „Dan zul je me zien verschijnen op den hoek van de dwarsgang." „En wat moet ik doen „Je loopt dadelijk naar mij toe achter den man aan, maar ik zal reeds bij hem zijn en zijn gezicht zien. (Wordt vervolgd.) oppakte. Na verhoor leverde de bur gemeester den jongen over aan de Haarlemsche justitie, die hem naar zijn woonplaats terug deed brengen. Bijna levend begraven. De arbeider D. H. was gistermorgen werkzaam in een dienen greppel voor de rioleering te Zandvoort, toen plot seling de straatkant inzakte en hij onder den neerstortenden grond be dolven werd. Een dienstmeisje had hem even te voren werkzaam gezien en waarschuwde in allerijl eenige werklieden. Deze togen flink aan den arbeid en hpt gelukte H. nog levend uit te graven. Hij had enkel een paar lichte verwondingen bekomen! Ernstig tramongeluk. Gistermiddag, omstreeks halfvijf, werd een ongeveer 10-jarig meisje, woonachtig in de Bloemstraat te Am sterdam, overreden door een wagen van lijn 3, op de Rozengracht, ter hoogte van „'t Loosje" (Lucas Bols). Het meisje meisje zat op een sleepers- kar, waar zij bij het naderen van den tramwagen van af sprong. Daar zij meteen de rails wilde oversteken, was remmen onmogelijk door de flinke vaart van de tram. Zij raakte onder b$t voertuig en werd verschillende malen rondgeslingerd, zoodat then de tram stilstond slechts de dood gecon stateerd kon worden. Het duurde ge- ruimen tijd voor men het lichaam on- de wielen vandaan had en het tram verkeer ondervond dientengevolge een twintig minuten vertraging. Het lichaam werd door een particuliere auto naar het Buitongasthuis over gebracht. (X. Crt.) Op de voordracht voor directeur der gemeente gasfabriek te Enkhuizen is door B. en W. dier gemeente, ook I geplaatst onze stadgenoot, de heer J. 1 ionda, hoofdopzichter aan de Gasfa briek alhier. De voordracht bestaat uit een zestal, gekozen uit 74 sollicitanten. Dooreen Dames-Comitc, bestaande uit Mevr. H. E. C. BijlJedeloo, Pre sidente, Mevr. N. DercksenHornis, Mevr. M. P. A. Dercksenvan Andel, Secretaresso, Mevr. G. M. L. M. Kolijn- Cutermans, Mevr. M. PiëtaVinger ling, Mevr. C. Burger—Langendijk, Mevr. A. Bijlsma—Boorsma, Mevr. J. Jongenburgervan Walsem, Mevr. C. Goedewagen—de Bruin, Mevrouw L. Bik—Zoet, Mevrouw J. A. van der "WolfBelonge, Mevrouw M. G. BroekhuizenBarends, mej. E. BlommendaalRietveld, Mej. G. E. Maas en Mej. J. P. Petersen worden pogingen aangewend tegen het eind van dit jaar een bazaar te houden, waarvan de baten zijn bestemd om de financieelen toestand te versterken van de christelijke school voor L. en M. U. L. O., lioofd de heer D. Bijlsma, alhier. Een circulaire is dezer dagen rond- w izonden, waarin steun wordt ge vraagd voor dezen bazaar, hetzij in geld of wel door voorwerpen daarvoor af te staan. Zevende Orgelbespeling. Voor de zevende orgelbespeling met welwillende medewerking van mej. Louise Krak (sopraan) den Haag, en den heer C. P. Backers Jr. (bas) Rot terdam is het volgende programma GOUDA, 5 Juli 1912. Paard op hol. Hedenmorgen half tien sloeg een voor een brik gespannen paard van den landbouwer W. v. d. P. uit He kendorp bij de Tiendewogsbrug op hol, doordat het dier schrok van blaf fende honden van een vuilniswagen Het paard rende met den wagen den Tiendeweg op en kwam te vallen op den stoep voor den winkel van den heer Hoogendoorn, waarvan de spiegelruit groot gevaar liep te worden verbrijzeld. Hulpvaardige handen konden echter het paard spoedig in bedwang krijgen, waarna het in de daarnaast aanwezige smederij werd gekalmeerd. Het dier was aan één poot bloedend verwond. Van den wagen was een disselboom afgeknapt. Overigens was geen schade aangericht. G. van Zuijlen. Mechelen heeft feest gevierd ter eere van den klokkenist Jef Denijn, die gedurende 25 jaren zijn stadge- nooten met het klokkenspel hoeft verblijd. Aan dit feest was een hulde-concert van beiaardiers verbonden, waarvoor ook was uitgenoodigd de Goudschen klokkenist, de heer G. van Zuijlen, Naar een briefschrijver in het Hbld meldt, heeft onze standgenoot zich daar door zijn spel zeer onderscheiden De heer Van Zuijlen complimen teerde den jubilaris namens zijn Hol- landsche bewonderaars. De Auteurswet. Zoodra mogelijk na aanneming door de Tweede Kamer zal bij de firma G. B. Van Goor Zonen's Uitgevers-Mij alhier een uitgaaf van de niieuwe Auteurswet verschijnen, met aantee- keningen, ontleend aan haar geschie denis, en beschouwd in verband met de nieuwe Berner Conventie. Deze uitgave zal worden bezorgd door mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissen kerke, oud-raad-adviseur bij het De partement van Justitie, thans voorzit ter van den Octooiraad, die o. a. in 1908 de Nederlandsche Regeering vertegenwoordigde op de Conventie te Berlijn, tot* wijziging van eenige be palingen der Berner Conventie. De politiehond Juliana. De Kon. Nederl. Politiehonden-Ver- eeniging heeft den eigenaar van den gediplomeerden hond Juliana, den politieagent A. J. Osinga alhier uit genoodigd zgn hond op de Interna tionale Hondententoonstefling te Nij megen op Zondag 7 Juli eenige oefe ningen te doen uitvoeren, hoofdzake lijk bestaande uit gehoorzaamheid en veiligheidsdienst, teneinde den be zoekers een klein denkbeeld te geven van politiehondenarbeid en tevens als voorbereiding voor den in Augustus a.s. te houden wedstryd. 1. Praeludium et Fuga, Joh. Seb. Bach2. Arie aus „Der Pfingstcnn- tale", Joh. Seb. Bach3. Arie des Caleb, G. F. Handel4. Elegische Fuhe (Larghetto), Otto Dienel5a. „Wo du hingehst" (Ruth Cap I vers 16, 17), Eug. Hildachb. „An ihren bunton Liedern", Felix Weingartner 6a. Largo aus der Sonate no. 189 (für Flote) Friedrich der Grosse b. Abendlied, Robert Schumann7a. „Taiismane", Robert Schumann7b, „Spirito Santo", Carl Löwe8. Toc cata, Theodore Dubois. No. 2 en 5 voor Sopraan en 3 en 7 voor Bas met Orgelbegeleiding. De 8,t0 Orgelbespeling zal plaats hebben op Dinsdag 16 Juli a.s. Leeraar R. H. B. S. Bij Kon. Besluit is benoemd tot leeraar in de plant- en dierkunde aan de R. H. B. S. alhier, de heer J. H. van Burkom, thans tijdelijk leeraar, met ver gunning om tegelijk leeraar te zijn aan eon H. B. S. te 's Gravenhage. Boskoop. Gistermiddag omstreeks 3.20 uur bracht de Commissaris der Koningin in deze provincie een be zoek aan deze gemeente. Zijne Excel lentie was vergezeld van den commies ter prov. griffie den heer Mr. Bruins en den hoofdingenieur der prov. Wa terstaat den heer van Elselingen. Ten raadhuize werd de Commissaris ontvangen door den Burgemeester, Na bezichtiging van het raadhuis, werd een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. Kerk en aan de kweekerij van den heer Van Noordt, waarna Zijne Exc. te 5Va uur weder per motorjacht ver trok naar Den Haag. Door vele ingezetenen word gevlagd De Kerkelijke kwestie te Boskoop. (Ingezonden.) Dp Woensdag 3 Juli 's avonds om 7 uur werd in het kerkgebouw der Ned. Hervormden te Boskoop eene goed bezochte vergadering gehouden van de vereeniging Bijbelschoolfond: Zooals aan velen, doch misschien niet aan alle belangstellenden en be langhebbenden bekend is, wordt de actie tegen Ds. Tuinstra gevoerd on der leiding van het Bestuur dezer Vereeniging. Uit de rede van den voorzitter, de heer K. van Kleef Wz, uitgesproken bij de opening dezer vergadering teekenden we het vol gende aan, hetgeen zeker yele lezers dezer Courant zal interesseeren. Onmiddellijk na de overgang van Ds. Tuinstra tot de orthodoxe partij heeft genoemde vereeniging het ini tiatief genomen tot het verzet der vrijzinnigen tegen do pogingen van Ds. Tuinstra om nu het overwicht te brengen aan de zijde der orthodoxen. Zij was er ook de naaste toe, omdat zij steeds is geweest de propaganda- vereeniging voor de vrijzinnige be ginselen in de Ned. Hervormde ge meente te Boskoop. Zij is daarop al spoedig begonnen met het doen optreden van vrijzinnige predikanten inbijeenkomsten, waar. voor de Kerkvoogdij met veel bereid. vaardigheid het kerkgebouw in de avonduren afstaat. Zij heeft ook weer catechetisch on derricht doon geven, voor welk doel Ds. Kater van- Oudshoorn zich wel willend beschikbaar stelde. Zij"heeft bijdragen ingezameld, waar uit de kosten der godsdienstige bij eenkomsten en van het godsdienston derwijs werden gestreden. De Godsdienstige bijeenkomsten hebben eiken Zondagavond plaats onder leiding van verschillende vrij zinnige predikanten, terwijl om de twee maanden in- een ochtend-godsdienst- oefoning door een vrijzinnig predikant doopsbediening wordt gehouden. Het Godsdienstonderwijs wordt go- volgd door 78 leerlingen. De bijdragen tot bestrijding der onkosten vloeien ruim en velen ver klaarden zich bereid om bij den oersten oproep nog meer te geven. Het getal leden der Vereeniging klom van 20 tot 110, zoodat de vrij zinnigen alle recht hebben tevreden te zijn. We kunnen dan ook een woord van lof niet onthouden aan het ijverig bestuur dezer vereeniging voor zijn onvermoeid streven en zijn krachtige werkzaamheid. Met dankbaarheid vermelden we hier tevens de krachtige medewerking van Ds. Kater van Oudshoorn, aan wien onze gemeente in deze dagen van strijd veel verschuldigd is. De door hem verleende steun en hulp worden op lioogen prijs gesteld. Dat alle vrijzinnigen in onze vrije ge meente de heeren, die zich zooveel moeite en inspanning in 't belang van onze partij getroosten, steunen met alle kracht, niet alleen financieel maar ook moreel, zal den wcnsch zijn, die bij allen, die 't wel meenen met onze schopne beginselen, instemming vindt naar we hopen ook met do daad. Nog werd besloten samenwerking te trachten te verkrijgen mot de af- deeling „Boskoop" der Ned. Protestan tenbond, teneinde te trachten in de behoefte aan Bijbelonderwijs voor schoolkinderen te voorzien. Dit onder richt eertijds door Ds. Tuinstra namens de Vereeniging gegevon heoft nu op gehouden. Door sommige leden werd de wen- schelijkheid betoogd om to trachten moer samenwerking te verkrijgen met genoomde afdeeling en met de Remon- strantscho gemeente alhier, omdat't h. i. noodz akelijk .is, dat alle vryzin- nigen in Boskoop samenwerken, ten einde do rustige ontwikkeling onzer beginselen in onze gemeente te bevor deren. We juichen dit streven van harte toe. Eertijds heeft steeds eei goede verstandhouding bestaan tus schen deze drie colleges, die allen het zelfde beoogen. Er werd gezamenlijk Kerstfeest gevierd. De hervormings dag werd gezamenlijk herdacht en zoo werd op velerlei gebied samengewerkt, Dezq^ goede verstandhouding werd helaas sedert eenigen tijd verstoord tot schade van onze partij. Van harte hopen we, dat de eerste schrede tot herstel van de vroegere goede vorstandhouding spoedig gedaan moge zijn en dat weldra weer, als eertijds, alle vrijzinnigen zullen staan schouder aan schouder tegen de op dringende macht der orthodoxie. X. beantwoordde .den heer Heemskerk en ontried het amendement. De heer Heemskerk (a.-r.)trok het amendement in. De Radenwet. Nadat de heer Troelstra in een scherpe rede had medegedeeld dat de sociaal-democraten zouden tegen stemmen, omdat het zelfbesturend karakter der Raden geheel was ge wijzigd en hij der Regeering volks misleiding en valsch politiek spel had verweten door met medeplichtig heid der kamer de Ziektewet van de baan te schuiven met het politiek doel do Invaliditeitswet en do Tarief- wet te doen voorgaan en nadat M i- istor Heemskerk geprotes teerd had tegen dezo qualifieatie werd de Radenwet aangenomen met 54 tegen 41 stemmen. Rechts to on Links met don heer Van d S'i n g a. De Muntwetten werden z. h. s. aangenomen. Er komen dus vierkante stuiverstukken. De Auteurswet werd ovoneens h. st. aangenomen. (Do zitting duurt voort.) Het pauperisme Jte Londen. De laatste statistiek die met betrek king tot het pauperisme te Londen is gepubliceerd, toont aan, dat er op Zaterdag 22 Juni 104.204 personen werden geholpen, en wel 76.636 in de werkkringen, waarbij 12.184 kin doren beneden do 16 jaao. Deze cij fers wijzen een toename aan van 3108 personen vergeleken bij de correspon- doeronde periode in 1911. Do verhou ding is thans 23 paupers op de 1000. De Italiaansch-Turksohe oorlog. Do Lokal Anzeiger deelt mede, dat de luitenant-aviateur Jahnow en de joods Ronzel naar Turkije zijn ver trokken om hun diensten aan te bieden aan het Ottomaanache leger, waar zij de functie van instructeurs zullen vervullen. Daarna zullen zij zich naar het oorlogsterrein begeven. De Spaansch-Fransche onder handelingen. Madrid. Het onderhoud tusschen Sir Buaren 6n Garcio Trieto duurde een uur. Kort na het vertrek van den Engolschen gezant, heeft Garcie Trieto den .minister van oorlog ontvangen met wien hij een zeer lang onderhoud had. Keizer en Czaar. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Bij den aanvang der vergadering deelde de voorzitter melde dat als de Kamer hedenmiddag niet gereed kwam met do agenda, er hedenavond verga derd dient te worden. De heer Ter L a an (s.-d.) meende dat het beter was de militaire pensi oenen van de agenda af te voeren, te meer waar de kosten voor de vee markt mij niet zijn uitgerekend en het wetsontwerp omtrent ae reorganisatie nog niet gereed is. Daar kan de rp- geering in de vacantie over nadenken Het was onmogelijk alles dezen dag af te doen. Spr. stelde voor ze van de agenda af te voeren. De heer Thomson (u.-l.) bleef zich daartegen verzetten. Het voorste 1-Ter Laan werd verworpen 53 tegen 8 stemmen. De heer Eland (u.-l.) stelde voor indien wij heden niet gereed komen Dinsdag te vergaderen. Dat voorstel werd verworpen mot 38 tegen 26 stemmen. Dus is er hedenavond vergadering. De Voorzitter stelde voor he denmiddag aan het slot der vergade ring de eindstemming over de auteurs wet te houden. i Muntwet Vervolgens was aan de orde de be handeling der muntwet, die gisteren avond was afgebroken. De minister van Financië van het Koninklijk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.2 te Horta, laagste stand 753.7 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige, meest oostelijke wind, dicht tot half bewolkt, droog weer, warmer. B a 11 i b c h-P o r t 5 Juli. De Duit sche Keizer verleende den Russischen oersten minister Kokostsof de Orde van don Zwarten Adelaar en den Rus sischen minister van Binnenlandsche Zaken do I"ruisische kroonorde „Pour le Merite". De toestand in Albanië. Konstantinopel, 5 Juli. Een telegram uit Uskub meldt dat na een gevecht van 12 uur de troepen de aanhangers van Issabalatine versloegen de versterkingen vernielde. Burgeroorlog in Mexico. Mexico, 4 Juli. Een telegram uit Chihuahua meldt dat de opstan delingen de hoofdstad hebben ont ruimd na een bezetting van 5 maanden. Zij zullen nu trachten Juarez te be zetten en tot hoofdstad te maken, Morgenavond viert K. F. C. (Kra lingen) haar. kampioenschap dit jaar in de 1° klasse G. V. B. benaald, met een groot diner in het Cafó-Restaurant Fürstenberg te Rotterdam. Tevens verschijnt haar officiëel or gaan morgen in feestgewaad en dub bele grootte. Een bijlage voetbalcari- catuur van den bekenden teekenaar Ton van Tast en een vijftal illustratiës in den tekst versieren dit nummer. Luchtvaart. Grahame White, die de vorige week gehuwd is, zooals we gemeld hebben, is nu op zijn huwelijksreis en vertoeft met zijn jongo vrouw te farijs. Hij is voornemens met haar van Parijs naar Londen terug te vliegen. van alle nog voorhanden zijnde benevens een groote partij Japon stoffen en Zijden tot buitengewoon lage pr ij zen contant. Specialiteit in Kouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. Vorige Koere. Koen Tan hedeu. «O'/, 6 80 87'/, 88»/, 63'/, 63'/, 101 100»/, 88 3/„ 88»/, 93 92'/, 865/, 86' /t 87'/, - 104'/, 86'/, 104 59»/, 59"/,, 213 58'/,BS1/. 8Ei»/„84'/, -1 B8'/„ 72'/. VAN DEN JULI 1912. Staatsleeningeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. OoBtenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- eu CreUiet-Instel- lingeii. Ned. Bankaandoelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A, Id .Smoltin g ARefi ning Co. Gert. v. Aand, Anglo American Tele graph Oy. Cort. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mflen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Ge.w. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Pdtr. Bronn. C.v.A „Shell" The TVansp. A Trad Oy. O. v. G. A Scheepvaart HUen. Ned.-Am. Stobmvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zeo- land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy, afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mg. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij, Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet, Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad 200 285 189»/, 199'/, 282»/, 38'/, 41»/, 322'/, 89 326 86»/, 164'/,, 162»/, 520»/, 618'/, 525 177'/, 106'/, 109 17»/,, 17»/, 91'/. 88 4 10»/, 10'/, 85'/, 86 90 o. d - 63 62'»/,, 185'/ 86»/, 97 35 97'»/,, 35'/,, 171'»/, 4 171»/, J 4»/, 102 148" Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenfngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei-s-Re- gTÜirungs-G es. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33/k—4 pOt. Nat. Staatsf. flauwer, Buitenl. on veranderd, van Mjjnen Guyana en Cobar flauw, Oost-Borneo vast, overi gens stil, Tramw. en Portlandcoment prijshoudend, Tradingr 17®/o, Amerikanen kalm, Petroleum flauw en lusteloos, Tabakken kalm, Culturen prijshoudend, Rubbers eerder wat beter, Thee waarden stil.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2