Voor de inmaak. C. P. BUSCH, GROOTE étalages. Tentoonstelling vao Reclamebiljetten Coster's Stremsel en Kleursel. «KOER P05T:5I6AR Wij vestigen uwe aandacht C. A. B. BANTZINGER, JONGE MAN. Bericht vaii inzet Gemaakte Onderkleediug. Bioscoop Salon Hoogstraat. 7e Orgelbespeling IBlz2.nexila.nd.. Oude Wijsheid. Brieven uit de Hofstad. Gemengde Berichten. Ad verten tiën. Onroerende Goederen: Gemeentewerken van Gouda. aan te besteden: Kandljgrulg. Sulkertabletten. Pijpkaneel. Vanille Suiker. Slokjes Vanille enz. enz. L van der Beek. 12. lv£sLr3st 12. van VRIJDAG 12 JULI tot en met ZONDAG 21 JULI NIGHTCAP ECHTE OUDE GENEVER G EG RUIKT Hemden, Nachthemden, Pantalons, Lakens, Sloopen enz. Markt I8-I*. Een Tehuis voor de tusschen-schooluren, een flinke PROGRAMMA VERKOCHT» op Dinsdag 9 Juli 1912, ra mum w MA mms amwalTwirii», van prins Adalbert, den rijkskanselier en eenige heeren van het gevolg. Het was mooi weer. Te 10 uur kwamen Keizer en Tsaar aan wal. Na de bezichtiging van het regiment Wyborg, dankte de keizer de troepen in het Russisch. De Tsaar bracht een hoera op den Keizer uit, en daarna deze op den Tsaar. De beide vorsten en grootvorst Nicolaas Heten zich met het regiment photografeeren. Te half een begaven keizer, Tsaar, Rijkskanselier en prins Adalber^ zich aan boord van de „Standard" waar het dejeuneur gebruikt word. Kindersanatorium te Blaricum. Gisteren is door H. M. de Koningin- Moeder het Kindersanatorium te Bla ricum geopend, welke instelling uitgaat van de vereeniging „Arasterdamsch Kindersanatorium" te Amsterdam. Het gebouw geeft den aanblik van een landhuis en is gelegen in het Gooi op een kwartier afstand van Hoog- Laren. In het geheel kunnen er 64 kinderen worden verpleegd, terwijl op een uitbreiding tot 100 kinderen reeds is gerekend. Prof. Pel van Amsterdam sprak namens de vereeniging de openings rede uit. Koninklijk Bezoek aan de Groninger Veenkoloniën. Gisteren heeft H. M. de Koningin met gevolg een bezoek gebracht aan de Groninger Veenkoloniën. De Koninklijke trein kwam to 9 uur in den morgen het station Stadska naal binnen, waar Hare Majesteit ver welkomd werd door den Commissaris der Koningin, mr. Geertsema en den burgemeester van Wildervank, de heer Uges. Do Koningin was in licht zomer- toilet gekleed. Buiten het station stond een groote menigte, die H. M. bij het verlaten van het station op uitbundige wijze begroette. Daar stonden de auto's klaar, waar mede den tocht door de veenkolonie moest worden gemaakt. Achtereenvolgens werd gereden naar Musselkanaal en vandaar naar Oost- wedde, verder langs Alteveer, waar H. M. een aardappelfabriek bezich tigde naar Nieuwe en Oude Pekela en door de Ommelanderwijk naar Veendam. Daar was alles in feeststemming. Deze hoofdplaats was geheel versierd. De hoofdstraat gaf den indruk van oen oranje-allee. Nadat deze gemeente was beziohtigd werd de tocht voortgezet naar Mun tendam en vandaar naar Zuidbroek, en Sappemeer en Hoogezand. Te Sappemeer werd oen bezoek gebracht aan de papierfabriek van W. A. Scholten. Nu werd teruggetuft naar Veendam, waar in de Sociëteit Veenlust de thee werd gebruikt. Mevr. Geertsema nam hierby de honneurs waar. De plaat- selijko autoriteiten uit de kolonie na men aan deze thee deel. In de gemeente was het intusschen feest en werd een concert gegeven. Na eenigen tijd in Veendam te heb ben verwijld, werd vandaar over het Boven-OoBterdiep en Wildervank de terugtocht aanvaard naar Stadskanaal, vanwaar de Kon. trein het Hooge Gezelschap weer naar het Loo terug voerde. Het was een mooie tocht, die door prachtig weer werd begunstigd. Prins Hendrik te Kampen. Gistermiddag omstreeks half drie kwam Z. K. H. de Prins der Neder landen per auto te Kampen aan tot het bijwonen van een vergadering van de,plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis. In de zeer fraai versierde ge hoorzaal werd Z. K. H. ontvangen door den burgemeester der gemeente, mr. Van Blommenstein, waarna deze den hoogen gast aan het comité voor stelde. De voorzitter der afd. Kampen, dr. H. J. van de Stadt, heette den Prins hartelijk welkom en opende met een hurtelyke toespraak do vergadering, waarna hy het woord verleende aan den gepensioneerden luitenant-gene raal der artillerie, J. de Waal. De opperofficier hield een zeer door wrochte rede over het ontstaan, de geschiedenis en de hedendaagsche be- teekenis van het Roode Kruis, zoowel in oorlogs- als in vredestijd. Hierna nam Prins Hendrik het woord. Z. K. H. verklaarde, dat de woorden, door luit.-generaal De Waal gesproken, hem uit het hart waren ge grepen en dat het hem een heerlijke gedachte was, voor het Roode Kruis werkzaam te kunnen zyn. Hg hoopte, dat de aanwezigen zouden opgewekt worden tot steun aan deze edele zaak. Z. K. H. besloot met een „tot weer ziens" aan de afdeeling Kampen. (Langdurig applaus). Platoon's Verdediging van Socrates. Vertaald en ingeleid door Dr. A. Rutgers. Maatschappij voor goede en goedkoope Lectuur. Omdat de lezing van dit nieuwe deeltje der Wereldbibliotheek-uitgaven mij een groot genot gaf en ik de overtuiging heb dat, wie goede, op bouwende, geestverrijkende lectuur zoekt, dankbaar zal zijn als dit stuk „Oude Wijsheid" hem in handen komt, daarom wil ik den arbeid, door onzen stadgenoot Dr. A. Rutgers geleverd, met een enkel woord hier aanbevolen. Laat niemand worden afgeschrikt door namen als Plato en Socrateshet gaat in de gefingeerde verdediging van den meester door zijn leerling, om eenvoudige zaken, om de veroor deeling van een wijze die geen an dere misdaad had gepleegd dan zijn medemenschen tot nadenken te bren gen en te doen vertrouwen op de stem in hun binnenste. En niemand vreeze voor een moeie- lijk te doorworstelen geschrifteen stille namiddag of een rustige avond is voldoende en een uitgave van drie dubbeltjes genoeg, om zich de vreugde te koopen van in geestelijke gemeen schap te staan tot grooten met een goddelijk-reine ziel. Hoe versterven alle wanklanken die uit deze wereld kunnen opstijgen hoe klein en on beduidend gaat worden velerlei men- schelyk gedoe en gezoek hoe be geerlijk rijst voor ons op het leven der Wijsheid, als in klare, begrijpelijke taal het conflict tusschen Socrates en zijn volk wordt geteekend on Plato's verdediging aanleiding geeft, om, zooal niet letterlyk, dan toch in diens geest, ons te doen hooren zoo menig woord, dat niet ons voorbij kan gaan zonder ook tot ons met ernstige, ontroerende klanken te hebben gesproken. Dan gaat dat boekje, dat ons die verdediging geeft in een goede Hol land sche vertaling, een „lieflyk boeke- lyu" worden, waard om gezet te wor den naast het Nieuwe Testament, naast de „Imitatie" van Thomas óKempis, naast de „Stoïsohe Wijsheid" van Epictetus en Marcus Aurelius naast „uit den tuin van Epicurus" 2) naast.... de liefste boeken die wij bezitten, waaruit we leerden, waardoor we wyzer werden en beter, dichter kwa men tot Licht en Waarheid. Het is „Oude Wijsheid" die wij ver nemen, maar geen verouderde, begeer lijk in menig opzicht voor wie boven alle tijdelijkheid wil blijven verheven, zelfbewust, krachtvol, levend in den besten zin. Hoort het, gij zakenman, geldver- diener, eerzoeker, lustendienaar, wat de Atheensche burger te hooren kreeg „gij schaamt u niet, uw best te doen „om zooveel mogelijk geld byeen te „schrapen en roem en eer, maar om „inzicht en waarheid, om uw ziel, hoe „diè het best zal zyn, déirop slaat „gij geen acht en dat baart u geen „zorg?" Hoort het, ouders en opvoederB van jonge menschen, wat het levenswerk was van den Wysheidsdrager„Niet „anders doe ik op mjjn wandeling dan „ook, dan jong en oud onder ulieden „trachten te overreden, om niet het „eerst te zorgen voor uw lichaam of „uw geld, en niet in zulk een, mate „als voor uw ziel, dat die volmaakt „zal zyn; betoogende, dat er geen „deugd uit geld geboren wordt, maar „geld en alle goed uit deugd den „mensch geworden in huis en in de „maatschappij". Hoort het, gy, die uw zedelykheid hebt losgemaakt van de religie „Ia er „iemand, die gelooft, dat erwelmen- „schelijke zaken, maar geen menschen „zijn? Is er wel iemand die gelooft, „dat er geen paarden zijn, maar wei „wat paarden doen? Of die niet ge- looft aan fluitspelers, en wel aan de „werking van hen? Zal iemand wèl „aan hoogere stemmen, niét aan hoo- „gero wezens golooven?" Luister, Publiek, als u wordt gezegd dat uw laster en afgunst veel brave lieden hebben omgebracht en dit nóg zullen doen. Bewonder of leer bewonderen, gy laafaard, oogendienaar, diplomaat, wel berekende, maar karakterlooze, als een onsterfelijk woord„Spreekt my vrij „of niet, mijn handelwys veranderen „doe ik niet, al moest ik duizend doo- den êterven." Dat was den veroor deelde alle9, dat hy niet zondigde tegen god of gebod, want de dood Vertaling van Dr. J. H. Leopold. a) Idem. kon hem geen zier schelen. De wyze vreest het sterven niet. „Laat onsook „dit in 't oog houden, dat er niet wei nig hoop is, dat het iets goeds zal „zijn. Sterven toch is één van tweeën „óf de doode is niets en merkt ook „hoegenaamd niets meer, óf het is „z oals men zegt, dat er verandering „en verhuizing plaats vindt met de „ziel van hier naar ander oord. En „als er geen geesel meer is, maar slechts „zooiet3 als slaap, dan zou, als men „zoo slapend zelfs geen droom aan schouwde, de dood een wonderzoete „winst zijnMaar is de dood iets „als een heengaan hiervandaan naar „ander oord en is het waar wat men „vertelt, dat daar al de gestorvenen „zyn, welk grooter goed zou er dan „zyn dan dat?" En is dit geen, voor alle tijden geldige, wijsheid, do les dat men zijn evenraensch niet moot hinderen, maar zoeken zichzelf te veredelen Dat is goede en goedkoope lectuur, waar we de uitgevende maatschappij dankbaar voor mogen zijn en aller meest den vertaler die in een le^ns- waardige inleiding ons do verplaatsing naar de oudheid vergemakkelijkte. Met den vertaler zien wij overeen komst en verschil tusschen Socrates en Jezus, ook dit verschil dat de laatste verzoening brengt in het ge loof aan een eeuwige Liefde-macht. Maar wat zouden wij ons druk ma ken over de vraag of en in hoeverre Plato's verdediging christelijk is dan niet? Wat een goddelijken klank doet hooren en ons gemoed treft, hoort thuis in den grooten, weidschen Tem pel der Menschheid. Oude en nieuwe WUsheid ontmoeten elkaar in hetzelfde heiligdom. Plato's verdediging van Socrates zetten wij naast het Nieuwe Testament, om nu uit het een, dan uit het ander te putton de Wijsheid die wij noodig hebben in het heden. Mag dan geen orakel ons antwoor den dat niemand wijzer is dan Socra tes, een stem in ons zal zeggen dat ook in hem de Wijsheid was, dat is het menschelijke in reine verschij ningzij het, in onzen tijd van materialisme, vernuft-aanbidding, twij fel qn ontkenning, velen tot leering, nu wij het voorrecht hebben oude Wijsheid te hooren in eigen taal H. VAN ASSENDELFT. Juli 1912. De dezör dagen herdachte Jean Jacques Rousseau heeft o. a. gezegd: „Indien het sterven van Socrates dat „van een mensch is, dan is dat van „Jezus het sterven van een God". CXXXXI. We zitten nu volop in het „seizoen." Scheveningen is een en al leven en bewegen. Het aantal vreemdelingen is er al aardig groot, al kan het nog beter. Maar hot eigenaardige ronddwar- relen van niets te doen hebbende en zich te goed doende dikke Duitschers met opgeprikte vrouwen en dochteren is toch al aardig aan den gang. Het is net alsof de menschen er willen regeeren over de zee, terwijl de waar heid is, dat al dat menschelijk gedoe in wezen zoo oneindig veel kleiner is dan de steeds weer indrukwekkende ontzaglijkheid der groote watervlakte. Scheveningen is wel een geschikte badplaats om de natuur te vergeten en er is zoo veel dat de aandacht vraagt, dat men heusch de natuur zou kunnen gaan vergeten. Ik heb vreem delingen gezien ook onze stadge- nooten maken er zich wel eens aan schuldig die kalmweg hun badstoel plaatsen met den rug naar de zee, ten einde het menschengedoe op en om den boulevard des te beter te kunnen gadeslaan naar de zee kan men altijd nog wel eens kijken I Wel zijn er verzachtende omstandighedenwie altyd tusschen kantoor of huismuren opgesloten zit of in minder mondaine omgeving woont, kan hier inderdaad oen voor hem bevredigend tooneel waarnemen. Het is een en al kleur en fleur, dit leven aan de zee. Alles ziet er aardig en vroolijk uitalles amu seert zich of doet tenminste alsof: narigheid is hier van verrewie ip ellende verkeert, komt niet hierheen, waar weelde en niets-doen regeert. Ik geef 't nog niet op, dat Sche veningen een wereldbadplaats zal wor den. Wij, Hollanders, die den naam van krenterig hebben, weten niet, al thans niet voldoende, wat reclame vermag. Welke ryk-geworden Ameri kaan die dus uit ervaring sprak, zei eens, dat de weg naar rijkdom loopt door de drukkerijen Reclame en nog eens reclameWie onzer kwam niet wel eens in den vreemde in een plaats, waar men nu eenmaal heengaat door dat de reclame voor vermaardheid had gezorgd» en waar het n tegenviel? Toch wilde men 't gezien hebben, omdat het mode was. Ik wil hiermee allerminst zeggen, dat Scheveningen zal tegenvallen en wil slechts wijzen op de macht der reclame. Onze bad plaats ik zeg 't zonder eenig voor behoud mag gezien worden. Zij wordt flink geëxploiteerd en biedt vele en velerlei genoegensdaarbij heeft Scheveningen, behalve het mon daine wat in ons land geen enkele badplaats dermate heeft, dit vóór, dat er een achterland is, dat de moeite waard isonze residentie met hare overschooue omgeving en andere be zienswaardigheden. Daarbij komt, dat Den Haag en Scheveningen een steeds groeiende reputatie in het buitenland krijgen door de vele internationale congressen die hier gehouden worden en die onze Hofstad, tot voor weinige tientallen jaren een groot dorp, tot een stad, die meetelt hebben gemaakt. Vooral de vredesconferenties mogen wij wel op prijs stellenhet is moeilijk te schatten wat de vredesbeweging ons aan voordeel reeds heeft opgele verd en nog opleveren zal. Carnegie's stichting, hoewel nog niet af en dus nog slechts een zeer onvolledig beeld gevend van wat het worden zal, trekt nu reeds duizenden toeschouwers, die men bij het begin van den Ouden Scheveningschen Weg kan zien, met kijkers gewapend, om nu reeds te genieten van dezen grootschen tempel, die aan waardeering steeds meer wint. Aanvankelijk maakte wat men kon zien geen grootschen indruk. Men zag te veel en te weinig tegelijk. Eigenlijk moest men zulk een bouw net als een standbeeld achter gordijnen of iets dergelijks kunnen verstoppen, om pas te vertoonen als alles gereed is. Dan kreeg men opeens een goeden indruk en bleef voorbarig oordeel achterwege. Ik kan mij dan ook hoe langer hoe meer begrijpen, dat men de critici buiten de deur houdt, al had men dit consequenter moeten handhaven, op dat geen gevoeligheden konden wor den opgewekt. „Als alles klaar is, zal het u meevallen", zei mij onlangs iemand die 't weten kon en ik geloof, naar wat ik reeds nu kan zien, dat do man gelijk krijgt. En dan zal er in dat Vredespaleis goud zitten voor „Vreemdelingenverkeer" dat hetslechts op te delven heeft want de „Palace of peace" hebben nu reeds een mag netische werkipg op vele Engeischen en Amerikanen en waar dezen heen trekken, loopt het vanzelf vol. Het is dan ook geen toeval of brutaal wagen, dat verscheidene hotels hier verbouwings- en uitbreidingsplannen hebben, men gevoelt dat de stad een andere positie gaat innemen en dat men moet voldoen aan de steeds hoo- ger wordende eischen van do veelal uitermate verwende vreemdelingen. Men ziet thans ook bij troepjes de buitenlandsche typen naar het Binnen hof trekken en de publieke tribune der Kamer opklauteren. De vreemde ling krijgt dan meteen eon goeden indruk van don Hollandschen ijver, door in het hartje .van den zomer nog Parlement te houdenmaar over weinige dagen is 't uit en nemen de heeren een welverdienden rust en kan men terugzien op een nog grooter aantal volgeprate „Handelingen"-pa- gina's dan ooit een jaar tevoren 1 Er is hier wederom een automobiel ongeval voorgevallen. Een deftig heer werd aangereden, tegen den grond geworpen en overleed weldra. Volgens den een reed de chauffeur te hard, vqlgens den ander had hij geen schuld iets wat betrekkelijk bijzaak is, want, aangenomen dat in casu geen schuld is, blyft toch het feit bestaan, dat er hier over 't algemeen, zelfs in drukke buurten, zeer snel gereden wordt. Precies zeggen, hoeveel kilometers een auto rijdt, kan ik niet en de meesten met mijmaar wat een ieder hier kan waarnemen, is dat de meeste auto's te woest rijden, dat er maar het minste behoeft te gebeuren waarop niet gerekend is, of een ongeluk moet gebeuren. Een algameene bevoegdheid aan de politie om te bekeuren waar te snel gereden wordt met 't oog op het ver- ceer, schijnt mij hot eenig afdoende middel. Hiervoor is ik erken 't een groot vertrouwen in de politie noodig, maar dit zou men er op moeten wagen. Alle bepalingen van zooveel kilometers helpen toch niets dit leert de ervaring met den dag. Bovendien kan een geoorloofde snelheid op be- >aalde momenten gevaarlijk zyn en >ehoort dus ieder bestuurder van een voertuig te ryden met een snelheid, die bepaald wordt door de omstandig heden van het oogenblik en niet door papieren voorschriften. Overigens roepe men niet al te gauw moord en brand. Het meer mo derne verkeer stelt zijn eischen, waar aan niet te ontkomen is en ongelukken, zelfs ernstige, zullen niet altyd te vermijden zyn. Het is hier trouwens nog zoo erg niethet is gelukkig nog uitzondering, een ernstig auto-ongeluk in onze stad en daarom wordt er dan nog druk over geschreven en gepraat. Men trooste zich met het buiten land, waarmee zoovele mopperaars, die zich altijd op den vreemde beroepen, waar „alles" beter is, zich zouden kunnen troosten, wanneer ze van „het buitenland" niet slechts de schoont zijde kenden. Las ik niet nog pas, dat het aantal auto-ongelukken te Parijs en hoe uitstekend is daar het verkeer niet geregeld waarbij menschen wer den overreden, in de afgeloopen maand Juni niet minder dan 106 bedroeg? Bij de a.s. plaatselijke (tusschentijd- sche) verkiezingen voor Gemeenteraad en Provinciale Staten staan de vrij zinnig-democraten met eigen candi- daten tegenover die der Liberale Unie, hetgeen te moer de aandacht trok, nu het gaat om zetels die aan laatstbe doelde partij behoorden en die door overiijden on bedanken open kwamen. Terwijl er in het land on in de Kamer den laatsten tijd eer een zucht tot samenwerking viel waar te nemen en vooral tusschen Liberale Unie en Vrij- zinnig-Democratischen Bond de ver houding verbeterde, wil het hier ter plaatse nog niet. De vrijzinnigen in den lande behoe ven dit voor hen slechte voorbeeld echter niet tragisch op te nemen. Het is een betrekkelijk klein groepje vrij zinnig-democraten (maar het groepje dat de vergaderingen der kies vereeni ging trouw bezocht en dus regeert) dat zoo strijdlustig is, zelfs tegenover de Liberale Unie, waardoor de ver houding tusschen de vryzinnige groe pen hier eer verslechtert dan verbetert. Maar 1913 nadertdan zullen, zoo Rechts als Links, de partijen als door een magneet tot elkaar worden ge bracht en zal veel worden vergeven en vergeten. Intusschen zet zulk een strijd altyd kwaad bloed en voor de vrijzinnig- democraten-zelven,. die er, evenals de andere vrijzinnige groepen, niet al léén kunnen komen, dunkt mij zulk een taktiek daarom lang niet vrij van bedenking. Of men er in het hoofdkwartier mee accoord gaat Ik waag het te betwij felen. HAGENAAR. Van belang voor vrouwen. Mannen werken van 's morgens tot 's avonds, maa?r het werk van vrouwen houdt nooit op. Wanneer haar rug voortdurend pijn doet, wanneer zij zich afgemat ge voelt na de minste inspanning, wanneer zij voortdurend last heeft van hoofd pijn, duizeligheid, afmattend pijnen in de lendenen en heupen, wanneer zij zich niet bukken kan zonder dat een scherpe, stekende pijn haar rug door trekt, dan is dit een zeker teeken, dat haar nieren aangedaan zijn. Urinezuur en andere schadelijke stoffen, die door de nieren aan het bloed ontrokken moesten zijn, blijven in het bloed achter en worden door het lichaam gevoerd, zoodat zij ziekte verspreiden door uw geheele gestel. En ernstiger kwalen als waterzucht, rheumatiek, urinekwalen, onregelma tige werking van het hart, enz. zullen ongetwijfeld volgen, wanneer de boven staande verschynselen veronachtzaamd worden. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen om uw nieren op streek te brengen en gezond te houden. Wan neer deze organen gezond zyn en zorg dragen voor een behoorlijke zuivering van het bloed, verdwijnen de ziekte verschijnselen, die hun oorsprong von den in een slechte werking der nieren, spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken alleen op de nieren en blaas, zij helpen hen om het bloed te filtreeren en de onzuiverheden met de urine af te voeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) ziin te Gouda ver krijgbaar bij de héeren Wolff Co., Westhaven 11; en Ant. Coops, Wijd- straat 159. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Zindelijkheidswetten voor bakkers. In de rubriek „CosmopoUtisohe Ca ramels" in „Nieuw Vrouwenleven" wijst Mimosa nog eens op het gebrek aan zindelykheid by het rondbrengen van brood. Met vreugde maakt zy dan melding van de volgende voorschriften door den Burgemeester van Rome ge geven lstens. Brood en ander gebak moet in de winkels en magazijnen be schermd worden tegen ieder mogelyke smetstof, hetzij door vitrines, hetzij door bedekking met een dunne stof, waardoor de vliegen, welke van de eene plaats naar de andere vliegen, zich niet op het gebak kannen neer zetten. 2dens. Is het verboden datkoopers het brood of ander gebak, nog niet hun eigendom zijnde, met de handen aanvatten om er de frischheid als an derszins van te onderzoeken. Waar schuwingen moeten in de winkels voor ieder zichtbaar worden geplaatst, dat het brood door vreemde handen aan geraakt niet meer aan anderen mag verkocht worden. 3dens. Het is den bakker verboden zijn te veel aan restauraties geleverd en later teruggenomen of door zijn huisgenooten overgelaten brood onder eenige voorwaarde of vorm weer aan anderen te verkoopen. 4dens. Het brood moet in de res- tauraties toegediend worden in papier gewikkeld (zooals nu reeds met sui kerklontjes geschiedt) en nooit mag aan gasten brood worden voorgezet dat te voren door vreemden was aan gepakt of na hnn vertrek op de tafel tjes is blijven liggen. Overtreding van deze voorschriften zal volgens de wet worden gestraft met boeten als anders zins. Dit voorbeeld verdient zeker navol ging 1 Door een machine gegrepen. Te Nijmegen is de knecht van den heer H., bezig zijnde met het malen van meel, door de machine gegrepen en zoodanig getroffen, dat hij onmid dellijk aan de bekomen wonden over leed. Hij is 45 jaar oud en laat een vrouw en 4 kinderen na. Misdadige onvoorzichtigheid. In een der hangars te Tandjong Priok lag op een tafel een revolver, die door de recherche aan een reiziger was ontnomen,daar gelijke wapens niet mogen worden ingevoerd. Een Chinees, het pistool ziende lig gen, nam het wapen in de hand het gebeurde hedenochtend te 12 uur speelde er een oogenblik mede en trok toen af. Als een donderslag klonk het schot door de holle ruimte; ieder ontstelde ten zeerste, doch gelukkig bleek wel dra dat niemand gewond was. Een der aanwezige boomklerken, een zekere de H., greep de revolver en wierp de hub eruit, denkende dat daarmede het magazijn geledigd was. Om dit aan de omstanders te bewijzen, trok de H. opnieuw den trekker over. Wederom knalde een schot, een kreet weerklonk en even daarna zonk de heer C. B.f opzichter der Droogdok Maatschappij, die in de nabyheid stond, door den kogel in het onderlijf getrof fen, stervende ineen. Is het niet om te vloeken van erger nis Bijna dadelijks gebeuren er der gelijke ongelukken, doordat óf niet de minste voorzichtigheid wordt in acht genomen óf doordat personen die geen revolvöt van een mondharmonica kun nen onderscheiden, hunne kennissen eens willen vèrmaken door eenige ma noeuvres met het wapen uit te voeren. (N v. d. D. v. N.-I.) Kermis-geneugten. Te Culemborg is ©en 12-jarige ker- misjongen door zyn ouders achterge laten. Er wordt getracht dezen op te sporen. In hetzelfde kermisvierende stadje kregen eqnige opgeschoten jongens twist met een kermisgast, waarbij de laatste met een mes in den hals ver wond werd. Aan het politiebureau werd de eerste geneeskundige hulp verleend. Tegen den gearresteerden dader is proces verbaal opgemaakt. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 10 Juli, Ds. DEUR. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 's Morgan, 10'j^uur. Ds- H. VAN GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7ore. Ds. BIJL. Voorm. ten 10 ure. Da. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. B. Avondmaal. Namidd. ten 2 nre. Oeen dienst. Avond ten 6'/, nre. Da. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Dankzegging. KLEINE KÉRK. Namiddag ten 2 ore. Da. DEUR. LOTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 nre. Ds, GEEL" HÜYSEN. der op 1 JULI j.l. door den onder- I geteekenden Notaris in veiling ge- I brachte No. 1. Heerenhuis Gouwe 127 f7750.-. I No. 2. Idem Gouwe 129 f 4900.I No. 3. Idem Gouwe 131 f 4150.—. I No. 3a. Idem Gouwe 155 f 6600.—. 1 Verhoogd met f 200.I No. 4. Bouwterrein Raam f 810.I No. 6. Pakhnis Raam 37 f1125. I Verhoogd met f 25.I No. ,6. Woonhuis met Pak huis Verloren Kost 23 en 25 f 1040.—. Verhoogd met f 50.—. I No. 7. Woonhuis idem 27 f 845. Verhoogd met f 50. No. 8. Woonhuis idem 31 f 720. No. 9. Woonhuis idem 33 f 805.—. No. 10. Grond met afbraak Lazarussteeg f 200. No. 11. Woonhuis Vlaming straat 52 f 716. No. 12. Idem idem 50 f 680. No. 13. Idem idem 48 f 630.—. No. 14. Idem idem 46 f 645. No. 15. Woonhuis in.een poort aan de Vla mingstraat 44 f 100.—. No. 16. Idem idem 42 f JL00. No. 17. Idem idem 40 f 90.—. No. 18. Idem idem 38 f 80. No. 19. Woonhuis Raam 56 f 1060.—. Verhoogd met f 50.—. No. 20. Woonhuis Messe- makerssteeg 1 f 370. Verhoogd met f 25. No. 21. Woonhuis idem 3 f 340.—. - Verhoogd met f 25. No. 22. Woonhuis Zeug straat 70 en 72 f 2490.-. No. 23. Smederij Speldema- kerssteeg 1 f 650. No. 24. Pakhuis met boven woning daarnaast 3 f 490. No. 25. Woonhuis Boeleka de 189 f1205.—. No. 26. Idem idem 191 f 1205. No. 27. Idem idem 193 f 1205.—. No. 28. Idem idem 195 f 1220.—. No. 29. Kleingarenbaan Derde Kade f 370. No. 30. Moestuin idem f 920. No. 31. Woonhuis Vierde Kade 41 f 455.—. No. 32. Woonhuis idem 40 f 270.—. No. 33. Woonhuis idem 39 f 320.—. De afslag en combinatie blijven be paald op MAANDAG 8 Ju LI a.s., des avonds xeven uur precies in de Sociëteit „ONS GENOEGEN". Verhoogingen der peroeelen worden aangenomen tegen genotvau 10 °/0 der hoogsom. N. F. CAMBIER VAN NOOTEN, Notaris. DINSDAG 16 JULI des namiddags ten l'/j ure zullen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van G O U D A trachten ,Het maken van ruim 700 Meter BEtONSCHOElïNG langs de Bleekerssingel- gracht.'1 Dagelijks liggen bestek en tee ken i n g ter inzage en zijn inlich tingen te verkrijgen op 't STADSERF. Aanbevelend, OPRUIMING ingekomen op de door het Comité „Tentoonstelling 1913, Gouda" uitgeschreven prijsvraag te houden in het GEBOUW DER AMBACHTSSCHOOL van des namiddags ftuur. ENTREE Vrijdag 12 Juli 23 ©ff. per persoon. overige dagen MO HALFOM HALF. CHERRY BRANDY. CRÈME DE MENTHE.MARASQUIN, ENZ ENZ- a /w| prijzen hebben (laarmede kaasmakers 1U5# behaald op de laatste Tentoonstellingen. COIinkHoofdkantoor en fabriek. kLHMtkR: Bijkantoor en Magazijn. UntiCHTT GOUDA. OP ONZE AFDEELING Solide Stoffen. Prima afwerking. Goed passende modellen. WORDT GEVRAAGD by een nette familie voor een school- gaanden jongen, met gelegenheid voor Koffiedrinken. Aanbiedingen a/h Bureau v/d Blad. Onder No. 2694. Voor loop- en eenvoudig a d m i- nistratiewerk wordt gevraagd Adres te bevragen aan het Bureau van dit Blad. VAN 6-12 JULI. 2. HobInet als Caricaturist (Komisch). 3. H. M. de Koningin te Parijs (Actueel). 3. Drama in 3*Acten. 4. Liefde vindt haar weg (Kom). 8. Een stel vermoord (Drama). 6. De badkuip van Patrouillard Komisch. in de Groote of St. Janskerk te Gouda des avonds ft1/* uur, door den Heer J. H. B. Spaanderman, met welwillende medewerking van Mej. LOUISE KRAK (So praan), den Haag en den Heer C. P. BACKERS Jr., (Bas) Rotterdam. Programma's, tevenB bewyzen van toegang, zijn tegen betaling van f O cent verkrijgbaar bij de boekh. J. VAN BENTUM ZOONfen J. DE VEN en bij den Koster.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4