kenden en Cacao PPIJ Blad. Van Houten's ÏK.” f». LAIESODA- t -W 51e Jaargang^ Maandag 8 Juli 1913. No. 11911. acht 721, en SnxltexilaxxrL. a Buitenlandse^ Nieuws. ZBlixxxezxlaxn. d. I FEUILLETON. (Sen fluister e Staaft. J ité riefwet n© noodig* NGBR” ich zelf. loops, Wijdstraat 29 R. kroon I ngbord zijn men, waar G KB- it worden. rGOED en GOEDKOOP’ ie 3’s ELS XTieii-Txrs- ezx ^-d.-v-ertezxtie“bls-d- voor G-oixd-su exx Oorrxstxelcexi.. Vei’schynt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. pRus DER ADVEnTENTIgN. - Telefoon inters. 82. Telefoon Tuten». 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. V.. -0-80 l^o-0.18^ •PEM. 101 10-12 1012 'WARENHUIS, Spuistr. Den Haag. W** Alle Luxe- en Haisii. Artikelen. lek, Den Huw.'1 IJTG verkrijg- (Uit het Fransch.) ieuwehaven, het soliedst i van allerlei fors, Poets- eep, Zakjes els, Schoen* PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post oht, Malaria arende Hoofd- outeering. OLIEBAD- voorraad ratle-lnrlchtlnf. LANGE NDEWEG 16. I Kona in vierkante busten bilisten betrokken warenNaar aan leiding daarvan werden 607 personen, waaronder 515 chauffeurs, gestraft. Bij de ongelukken werden 3929 per sonen gedood of gewond, en aan de rechthebbenden werd een totaal bedrag van 150.000 gulden Schadevergoeding uitbetaald. Vanning buiten erk. Volkomen Engeland. Onlusten in Ierland. To Belfast kwam het Zaterdag tus- schen de Orangisten en de katholieken tot kloppartijen. 4000 Orangisten trok ken door de straten, wierpen in een kerk en een school de ruiten in en vernielden de gietvormen in een fa briek. Kol. Landbouwtentoonstelling te Deventer. Zaterdagmorgen werd de koloniale landbouwtentoonstelling Deventerl912 (6 tot en met 11 Juli) officieel geopend. De heer W. H. F. baron van Leem- stra, eere-voorzitter van het comité, De ziekteverzekering in Engeland. Ieder herinnert zich nog dat wij eenmaal in een buitenlandsch overzicht konden neerschrijven, dat de verzeke ringswet door minister Lloyd George in het Engelsche parlement ingediend, door de oppositie zoowel als door de ministerieelen gunstig was ontvangen. Zoo’n feit in de politieke geschiedenis onthoudt men lang. Het komt toch te zelden voor dat een oppositie een wet afkomstig van een ministerie van tegenstanders goed noemt. En te meer vonden wij toen gele genheid daarop te wijzen, waar de oppositie, in Engeland juist bestaande uit de conservatieven, in beginsel het idee van ziekteverzekering toejuichte. Misschien hebben zich door de alge meen gunstige ontvangst, die de wet ten deel viel wel enkelen wijsgemaakt, dat de behandeling van deze wet en de aanneming er van in korten tijd kon worden verwacht. Wie echter de geschiedenis van de wet heeft nage gaan, zal weer tot de waarheid van het spreekwoord terugkeerenMen moet geen hei I roepen, voor men over de brng is. Zoo hartelijk als de wet eerst was toegejuicht, zoo veel be zwaren zijn er later tegen geopperd. Die bezwaren kwamen van de oppo sitie, van de ziekenfondsen, van som mige kringen van verzekerden, van de zijde der medici. De oppositie be weerde dat in de wet die zij wegens de eenmaal door haar uitgesproken beginselen, niet kon tegenwerken, ver schillende groepen van personen waren opgenomen, die er niet in behoorden. Deze tegenstand beteekende echter niets meer dan het politiek verzet van een oppositiegroep. De ziekenfondsen kwamen in verzet omdat zij meenden, nu zij onder staatscontrole waren ge plaatst, te veel op den achtergrond te zullen geraken. Een zeer ernstig verzet dreigde van den kant der doctoren. Zij meenden door de wet in slechtere condities te komen, dan waarin zij zich thans bij de ziekenfondsen bevonden. Zij spra*- ken het duidelijk uit, dat warneer zy hbn wenschen niet ingewilligd kregen, zij zich genoodzaakt zouden zien hun medewerking bij de uitvoering der wet te onthouden. Diezelfde tegen werking beloofden ook de dienstboden, die volgens haar zeggen zeer tegen haar zin in de wet waren opgenomen. fiOUDSCHE COURANT. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel, Groote letters en randen naar plaatsruimte. f 1 25 .150 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1 00 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiesoeweo 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. 1 Kg. 1.50 I^KgZ 0.42f :o de arbeidt- le GOUDSCHE DDING8VEEN, Ie datum gelegeu- chrijven, en wel van 9-1 uur Bij de Tweede Kamer is gisteravond ingekomen het wetsontwerp der rech terzijde tot vaststelling van een nieuwe Bakkerswet. In dit ontwerp komt, naar wij ver men een regeling voor van het drie- ploegenstelsel, zoodat nachtarbeid blijft toegestaan, mits met drie ploegen arbeiders gewerkt wordt, zoodat iedere ploeg slechts een bepaald aantal uren achtereen werkt. Voorts komt het verbod van nachtarbeid voor den pa troon in het ontwerp niet voor, doch wel een verbod, om ’s morgens vóór een bepaalcbjuur brood te vervoeren en rond te Drongen. Dit verbod zal bij algemoene maat regel van bestuur voor iedere plaats afzonderlijk geregeld moeten worden. Op die manier hopen de voorstellers gelijke concurrentievoorwaarden tus- schen groot- en kleinbedrijf mogelijk te maken. Onderteekenaars van het ontwerp zijn de katholieken Aalberse en Pa|- stoors, de christelijk-historischen DF Geer en De Visser en de antirevo lutionairen Duymaer van Twist en Van der Voort van Zijp. tabille zoo zachtjes, dat ik het meer raadde dan verstond „RevolverI” Ik nam die uit mijn zak. „Laad haar,” sprak hij opnieuw. Ik deed dit. Daarna ging hij naar de deur van zijn kamer, deed die zoo voorzichtig mogelijk opende deur maakte geen geluid. We waren op de dwarsgang. Rouletabille gaf me opnieuw een tee- ken. Ik begreep, dat ik mijn waar nemingspost moest gaan innemen. Rouletabille kwam nog even naar me toe, om me de hand te drukken, daarna zag ik, hoe hij met dezelfde voorzorg naar zijn kamer terug ging. Ik ging de rechtergang door, het trapportaal over en door de gang in den linker vleugel naar het kleine kamertje. Voor ik daar in ging,' keek ik naar de em- brasse van het gordijnIk hoefde er maar even aan te raken, om het zware gordijn te doen vallen en Rou letabille het sein te geven. Ik hoorde loopen voor de deur van Arthur Rance. Hij was dus nog niet naar bed. Hoe kwam hij nog hier, hoewel hij toch niet met meneer en juffrouw Stan- gerson gegeten had Ik had hem ten minste niet aan tafel gezien. In mijn kamertje kon ik de heele gang overzien, die helder verlicht was. „Zouden wij denzelfden op het oog hebben „Dat geloof ik niet niet, als u niet van meening veranderd is, antwoordde de reporter. En hij voegde er met overtuiging bij „Meneer Darzac is een braaf man „Is u daar zeker van vroeg Lar- san. „I ben zeker van het tegendeel. Het zal dus een strijd worden „Ja, en ik zal u verslaan, meneer Larsan.” „De jeugd twijfelt aan niets,” ein digde de groote Fred lachend, terwijl hij mij de hand gaf. Rouletabille herhaalde als een echo „Aan niets.” Maar Larsan, die opgestaan was, om goeden nacht te zeggen, bracht opeens de handen op de borat en wankelde. Hij moest tegen Rouletabille aanleunen om niet te vallen en was vreeselijk bleek geworden. „Wat is dat nu riep hij uit. „Zou ik vergiftigd zijn?” En hij keek ons ontsteld aan. Tever geefs vroegen we hem iets naders, hij antwoordde niet. Hij was op een stoel neergevallen en we kregen geen woord meer uit hem. We waren heel onge rust, zoowel omtrent hem, als omtrent ons zelf, want we hadden hetzelfde gegeten als hg. Het scheen, dat hg Amerika. Eigenaardige weddenschap. De Amerikaansche samenleving heeft weer eens reden aanstoot te nemen aan wat onlangs gebeurde op een bal te Long Branch in New-Jersey. Daar gingen twee d^mos een weddenschap aan wie de meeste toiletten had en met haar was natuurlijk het geheele gezelschap verdeeld in twee partijen. Zij namen aan zich telkens in een nieuw kostuum te vertoonen. Bij de 39e japon verklaarde een van haar, dat dit haar laatste toilet was. Na lang wachten verscheen haar mededingster in een badkostuum. Daarmede waren beide gelijk en reeds wilde de jury dit ver klaren, toen de 2e vrouw verscheen in een zijden badjapon op twee plaatsen vastgespold en aan den hals met een kanten kraag versierd, haastig van een blouse getornd. Dit werd als een toilet erkend en de eigenares kreeg den prijs op voorwaarde, dat zij het gedurende den dans zou dragen. Het graf van den bij de Titanic- ramp omgekomen kolonel Astor wordt voortdurend door vier man bewaakt, omdat de weduwe een anonymen brief ontving, welke verklaarde, dat er een samenzwering bestond om het lijk te stelen. De wachters van wie er twee daags en twee bij nacht het toezicht oefenen, geven niet toe, dat zij hier de wacht houden maar geven zich uit voor tuinlieden. De zaak ziet er zeer geheimzinnig uit. nu geen pijn meer leed, maar zijn zwaar hoofd was op zijn schouder ge vallen en zijn oogen waren gesloten Rouletabille boog zich over hem heen en onderzocht zijn hart Toen hij me weer aanzag, was hij even kalm als hij eerst ontsteld was geweest. „Hij slaapt,” zei hij. En hij nam mij mee naar zijn ka mer, nadat hij de deur van Larsan had gesloten. „Het slaapmiddel vroeg ik „Wil juffrouw Stangerson vannacht iedereen laten slapen?” „Misschien,” antwoordde Rouleta bille, terwijl hij aan iets anders dacht. „Maar misschien hebben wij het zelfde middel ingekregen „Voel je je onwel?” vroeg Roule tabille kalm. „Volstrekt niet.” „Heb je slaap?" „Neen.” „Rook dan dit sigaartje maar eens.” En hij gaf me een fijne havana, die hij van meneer Darzac had gekregen hij zelf rookte als altijd zijn pijp. We bleven tot tien uur in de ka mer, zonder een woord te spreken. Toen trok Rouletabille zijn schoenen uit en gaf mij een toeken, om het zelfde te doen. Daarna sprak Roule- Niets van wat daar gebeurde, kon mij ontgaan. Maar wat zou er gebeu ren? Misschien iets heel ernstigs. Wel licht bevond ik mij in gevaar I Ik greep mijn revolver en wachtte. Ik ben geen hold, maar ook geen laf aard. Ik wachtte een uur, waarin niets voorviel. De regen, die om negen uur was beginnen te vallen, had opgehou den. Mijn vriend had me gezegd, dat er waarschijnlijk niets zou gebeuren voor twaalf of één uur. Maar het was nog niet later dan half twaalf, toen de deur van de kamer van Arthur Rance werd geopend. Ik hoorde haar even knarsen. Ze werd blijkbaar met de grootste voorzichtigheid open ge maakt. De deur bleef een klein oogen- blikje open. Daar die deur op de gang openging, dus buiten de kamer, kon ik niet zien, wat er in de kamer voor viel, noch wat er achter de deur plaats greep. Op dat oogenblik hoorde ik voor de derde maal een vreemd geluid uit het park, waaraan ik eerst niet meer aandacht had geschonken, dan aan het gemiauw van een kat, die in de goot loopt. Maar deze derde maal was het gemiauw zoo eigenaardig, dat ik mij herinnerde, wat men over het lieveheersbeest had gezegd. (Wordt vervolgd.) Dat was natuurlijk absoluut onwaar. Er mag een enkel tegenstander van de wet worden aangetroffen, in meer derheid waren zij slechts tegen de wet in aansporing van haar mevrouwen. De dames, mevrouwen en dienstboden te zamen hebben protestmeeting op protestmeeting gehouden, waarin op hoogst onbehoorlijke wijze minister Lloyd George werd aangevallen. Noch het verzet van de zijde der dienst boden noch van de zijde der medici kon echter den minister van zijn stuk brengen. Geen enkele concessie van beteekenis heeft hij noch naar de eene, noch naar de andere zijde gedaan. En het verzet van de zijde der dienstboden en der mevrouwen, voornamelijk van de laatsten, heeft hij onlangs op de hem eigen, scherpe, karakteristieke wijze geteekend. Ach, zei de minister, verzet zal or tegen elke wet wel rijzen en de be dreigingen van onze tegenstanders moeten we maar niet al te ernstig opvatten. Nu dreigen zij weer hun dienstboden te zullen ontslaan. Onze aristocratische tegenstanders, ontslaan altijd bedienden. Ik begrijp niet, dat er nog bedienden over zijn. Toen Sir William Harcourt zijn successierechten invoerde, ontsloeg men bedienden. Toen ik den super-tax ging heffen, ontsloeg men bedienden. Nu de ver zekeringswet zal worden ingevoerd, ontslaat men bedienden. Het zal nog zoover komen, dat ge in het West- End briefjes zult vinden aangeplakt: Niet thuis, Mevrouw heeft waschdag. Verder noemde minister de taak van het ministerie een zeer grootsche. Het hoofdbeginsel was het land vrij te maken van het feudalisme, te be vrijden van de voorrechten der aristo cratische klasse, welke slechts meent dat de wetten er zijn om haar eigendom en haar voorrechten te beschermen. Een nieuwe Bakkerswet. De Haagsche correspondent van de „Tel” meldt d.d. 5 Juli De Italiaansch-Turlcsche Oorlog. Gerucht van een wapenstilstand. In Berlijn liep Zaterdag het gerucht, dat een wapenstilstand tusschen Italië en Turkije zeer spoedig te verwachten is. Er werd zelfs beweerd, dat de oorlogstoestand binnen drie dagen zou 54) Larsan en Rouletabille spraken toen met de uiterste omzichtigheid over de aanwezigheid van Arthur Rance in het kasteel, over zijn verleden in Ame rika, waarover ze gaarne iets meer hadden geweten, vooral over zijn ver houding tot de Stangerson’s. Op eens sprak Larsan, die zich, naar het mij voorkwam, onwel voelde: „Ik geloof, meneer Rouletabille, dat we niet veel meer te doen hebben op het kasteel, en we er de meeste avon den hebben doorgebracht." „Dat ben ik met u eens.” „U gelooft dus, dat de zaak geëin digd is?” „Ik geloof, dat ze ons niets meer heeft te leeren,” antwoordde Rouleta- bille. V „Weet u, wie de schuldige is vroeg Larsan. „En u?” Ja.” „Ik ook,” zei Rouletabille. eindigen. Het Was niet mogelijk hier over nadere inlichtingen te krijgen. Noorwegen. Het Noorsche Storting heeft Zater dag overeenkomstig het voorstel van de commissie voor de oorlogsbegroo- ting, 15 miljoen kronen voor 2pant- serschepen toegestaan, 900,000 kronen voor de versterking van de Lofodden, 600,000 kronen voor granaten, een miljoen kronen voor torpedobooten en oen miljoen 200,000 kronen voor onderzeesche booten. Frankhijk. Flinke afstraffing van een kwak zalver. Een zekere Macaura, die onderden naam van „pulsocon” een alleé ge nezend middel aan den man trachtte te brengen, is door het syndicaat der geneeskundigen van de Seine voor den rechter gebracht, en zag zich tot f 25,000 fres boete veroordeeld. Zulk een risico, zegt het „T. v. G.,u kan iemand nog eens tot inkeer brengen. Macaura zul waarschijnlijk naar Lon den terugkeeren, waar hij reeds vroeger heeft gewerkt, en de rechters niet zoo lastig zijn voor een kwakzalver, die een eerlijk stuk brood verdienen. De havenoverheid te Cherbourg heeft mededeeling ontvangen, dat de minis ter van Marine het voorstel van den ingenieur Surcouf, gezonken onder zeesche booten door middel van bal lonnen op te lichten, heeft aangeno men. Iedere oorlogska ven zal worden voorzien van zulk een ballon en binnenkort proeven doen. Düitschland. Bankdiof opgepakt. De ^assiersbediende Haase, die 20 Mei met 60.000 gld. er van door ging, heeft zich Zaterdag bij de politie te Berlijn gemeld. Van het verduisterde geld had hij geen penning meer over. Haase beweert in gezelschap van een vrouw te zijn geweest, die hem 56.000 gld. ontstolen had. Men neemt echter aan dat hij dit geld ergens in Neder land of België in veiligheid heeft ge bracht, om het na zijn straftijd, dip 5 jaren gevangenis zal zijn, te kunnen terughalen. Automobielongelukken. In Duitschland zijn in den tijd van een jaar 6774 automobielongelukken voorgekomen, waarby 7178 ^utomo-

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1