pï; Seizoen-Opruiming, Stadsnieuws. D. SAMSOM, Gouda, m - Gemengde Berichten. allerlei. MARKTBERICHTEN. Laatste Herichten. Groote Jaarlijksche Cogtumes, Costume-tailleui-, Blousen, Jupes en Jupong, Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant K f fee e n ba n d e I te A m s t urdi m BURGERLIJKE STAND. 'A LITER a 15 - - - - m. iio - burgemeester van Deventer, sprak de aanwezigen toe. Vervolgens nam de minister van Koloniën, de beej J. H. de Waal Malefijt, het woord. Op verzoek van den heer P. A. van Groningen, voorzitter van het comité, en van het departement Deventer der Maatschappij van Nijverheid, werd hierna door prins Hendrik de koloniale landbouwtentoonstelling geopend ver klaard. Te 12 uur volgde een rondgang door de tentoonstellingszalen in bet gebouw der Buiten-sociëteit. Er zijn tal van hoogstbelangrijke inzendingen. De totaal-indruk,'die de expositie op levert, ia zeer gunstig. Te l uur volgde een officieel noen maal voor genoodigden. Gedurende het noenmaal speelde do Hongaarsche kapel „Zunki Joska". Te half 3 werd de tentoonstelling voor het publiek geopend. Verschillende concerten wordon go- gevon. Zondag werd begonnen met de bios coopvoorstellingen in het Menangkn- banscho huis. Volksonderwijs. Zaterdag en Zondag werd te Baarn de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging ter bevordering van het Volksonderwijs en Schoolbe zoek in Nederland. Uit de redo vand den voorzitter, den heer C. A. Zelverder stippen wij aan dat, Volksonderwijs in lodental sterk is toegenomen het bedraagt thans 13696 leden. Met bezorgheid zag spr. do toekomst in met het oog op de onderwyspara graaf van hot rapport der grondwets commissie. Mocht deze paragraaf als voorstel worden aangenomen, dan zal daarttSedo het openbaar onderwijs in een hoek worden geduwd. Honderdduizenden ouders achten de openbare school nog ais hot beste instituut van opvoeding. Aan het eind zijner rode «prak de voorzitter Als gij uw plicht doet, dan zullen weer de geesten wakker worden, dan zal weer blijken, dat de openbare lagere school de liefde van de meerderheid van ons volk nog bezit. Maar dan moet er gewerkt worden, dan moet van nu af overal in alle afdeelingen dit punt worden besproken, dan moot er go- streden worden met moed en over tuiging voor ons beginselde openbare scliool in Nederland voor allen too- gankelijk en nergens ontbrekend. Voor dien strijd vraag ik al uw liefde voor ons ideaal, al uw kracht, al uw goost- driffcl (Geestdriftig applaus.) De vergadering, die druk bezocht is, wordt o.m. bijgewoond door dr. H Greidanus en jhr. J. H. W. Rutgers vau Rosenburg, beiden wethoudor van Baarn. Er zijn 87 afdeelingen door door 97 afgevaardigden vertegenwoor digd. 'Vrijzinnige samenwerking. Do „Vaderlander", het orgaan van de Liberale Unie schrijft o. m. „De stellers van motie», die op sa menwerking aandrongen, hebben bij de respectieve hoofdbesturen zekor niet aan doovemans deur geklopt. Van deze hoofdbesturen willen wij op dit oogen- blik slecht» dit zeggen, dat elk van hen voor zich ten zeerste overtuigd is, dat er samenwerking tu9schon de drie vrijzinnige fracties mogt zijn in 1913 dat de partij die niet bereid zou zijn aaarovor met de beide andere te onderhandelen, zware verantwoorde lijkheid zon aanvaarden, meer no£, dat goon van de drie hare Schuldigkeit zou hebben gedaan, wanneer ook maar ééne poging om tot samenwerking te komen aohterwego bleef." Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid. Donderdag en Vrijdag is te Arnhem hot congres gehouden van do Ned. Vereeniging voor Armonzorg en Wel dadigheid. Op dit congros women behandeld de preadviezen door de heeren J. Mendos da Pasta,te Amsterdam en G. Zijderveld te Arnhem over hot on derworp „Het uitreiken van don on derstand." Na hot congres hadden eenige fees telijkheden plaats. Cheque en Giroverkqer. De Utrechtsche Handèlsvereeniging heeft naar aanleiding van een lezing van don heer J. Fryda Lzn een com missie in het leven geroepen die tot taak heoft een rapport uit te brengen aan het bestuur over wenschelijkheid van een invoering van het chèque en giroverkeer. De commissie heeft daartoe een vra genlijst samengesteld, die zij aanballen, die door den aard van hun bedrijf als vanzelf met genoemd stelsel in aan raking komen, toezond. Deze vragen zijn 1. Hoe geschieden in uwe plaats betalingen? Meer in contant geld of in chéques of overboekingen 2. Onderhoudt men over het alge meen eene bankiersverbinding ter uwer plaatse? 3. Zoo niet, aan welke oorzaken schrüft u dat toe? (S.v.p. zoo uitge breid mogelijk motiveeren.) 4. Hebt gij zelve het chequeverkeer in uw bedrijf in toepassing gebracht Zoo ja, op welke wijze Welke goede, welke slechte eigenschappen hebt gij bemerkt, dat uw systeem aankleven 5. Acht gij een uitgebreiden chèque- en girodienst voor uwe plaats ge- wenscht en bestaanbaar Zoo niet, wat staat daaraan in den weg? 6. Zijt gij vóór wettelijke rogeling van het chéquegebruik acht gij dit zelf» noodzakelijk 7. Zyt gij bereid tot het gezamenlijk propa^t oren voor het chèque- en giro- gobruik 8. Zoo ja, welke middelen meent gij daartoe te moeten bezigen 9. Betalen uwe cliënten hun wissels enz. over hot algemeen zelve of do- raicilieeron zij deze moost bij hunnen bankier 10. Maakt gij zelve bij voorkeur van giro gebruik? 11. Hoo denkt u^over giro-en ché quegebruik voor dien handel en de particulieren 'A 1 - 12. Zouden naar uwe moening uwe cliënten openbaarheid willon goven aan het feit, dat zij Ueno bank verbin ding onderhouden. 1 door zulks te vqrmolden op hun briefpapier, factu ren enz. 13. Heeft u zolvo bezwaar voor te komen op eon algomeono correspon- dentenlijst? 14. Acht u eene wéttelijke regeling van het bankiorsbodritf noodig, nuttig en mogelijk? 1 Een onpopulair Raadsbesluit. De Gomeentoraad hebft te Katwijk een boslnit genomen, dat een oofonlo kaal voor een Gymnastiek Ver. togen de kerkhofgrens mag gebouwd wor den, tenminste op minder dan 50 M. afstand daarvan. Door vele ingezetenen nu is eon request ingediend, verzoo- kende dit genomen besluit te vernie tigen, want over dit gonomon besluit zijn vole zijn vele bewoners veront waardigd. Nog kunnen we melden dat oen dor ingediende requesten uit- aat van den korkeraad der Ned. Herv. een kabelballonafdeeling met twee vliegerballons en een vrije ballon, instrumenten enz. om het Neder- landsche motorluchtschip Duindigtin gebruik te nemen. en twee vliegtuigen met twee leet- toestellen, een en ander vergezeld van een voorloopige organisatie van het personeel. g» Gemeente. Tentoonstelling te Dordrecht. Dordrecht heoft thans zijn derde tentoonstelling in horten tijd. Thans vraagt do aandacht zeer veel interes sants op het gebied van nijverheid. handel, scheepvaart, jacht en vissoherij, verkeersmiddelen, landbouw, onderwijs en hygiene. Aan de tentoonstelling is verhonden als plaats van amusement oen echt Brabantsoh dorp, dat den naam draagt van -Boerendonck". Het ziet er daar waarlijk aardig uit en wat daar te genieten valt zal menigeen aanlokken er heen te gaan. Zelfs het Raadhuis, waar trouw- scheidplechtigheden kun nen geschieden voor wat klein geld ia daar ook tegenwoordig 1 Het is er in het Brabantsehe dorp gemoedelijk en jolig. Naast de eigenlijke tentoonstelling zullen tjjdelijko tentoonstellingen wor den gehouden van rundvee, paarden en pluimvee, wellioht ook van honden Zaterdag werd deze tentoonstelling geopend met toespraken van de Regee- ringsvertegonwoordiger Mr. Evorwijn, van den Burgemeester van Dordrecht on van 'den heer H. de Graaf, voor. zitter der tentoonstellingscommissie. Uit de rede van dozen spreker stip pen wjj aan dot deze tentoonstelling bedoelt te zjjn een miorocosmos van het Dortsche eiland en omgeving en dat het Brabantsoh dorp is gebouwd als een plekje waar de vermoeide bezoeker gaarne vertoeft. De bovengenoemde afdeelingen zijn door talrjjke exposanten goed verte genwoordigd. Rapport der Militaire Luohtvaart- oommissie. Bij beschikking van den minister van Oorlog van 26 Maart 1910 werd een commissie ingesteld om rapport uit te brengen omtrent den hnidigen stand der militaire luchtvaart en daar mede verband houdende voorstellen te doen. Na ruim twee jaar is dit rapport met de gevraagde voorstellen ver sohenen. „Het Centrum" deelt omtrent den inhoud mede, dat in groote trekken wordt aanbevolen het aanschaffen van Mn kabelvlieger, Donderdagnamiddag zijn twee mijn werkers in de Domaniale myn te Kerk- rado onder afvallend gesteente ge raakt. Een van hen, de houwer Schlosser, uit Bleyerhoide, is aan de gevolgen overleden. Te Bergambacht is Zaterdagmiddag het 6-jarige zoontje van N. S. spelende te water geraakt en verdronken. Te Laren (Geld.) is Zaterdag de landbouwer E. .T. Gofcink onder een wracht hooi geraakt en kort daarna ©verleden. Doodelijke val. De Gl-jarige metse laar Cr., wonende Johannastraat te Arnhem, viel van eon 8 meter hoo- gen steiger aan den Rozendaalschen weg op straat en werd zwaar gekneusd opgenomen en naar zijn woning ge bracht. Zaterdag is do man aan de gevolgen overleden. Doodelijk ongeluk. Zaterdagmorgen bij het in aanbouw zijnd Thalia- bioscoop-tJieater in do Hoogstraat te Rotterdam oen stukadoorsleerling v. n de stolling Qp derde verdioping door e, n trijsgat gevallen. Naar het Fran- cincusga.sthuis overgebracht, overleed hij aldaar. In de Huidenstraat te Amsterdam hoeft Zaterdagavond een uitslaande brand van vrij grooton omvang ge woed. De brand ontstond in het be nedenhuis Van perceel No. 30, waarin mej. H. Tietental oen bazar hoeft. Bij het aansteken van hot gaslicht viel een brandend kousje in de col- luloid-artikelen, en in een ommezien stond de kloino winkel in iichtelaaio. Ook tot het daarachter gelegen ver trek drongen de vlammen door en daarna klom het vuur naar de eerste verdieping, bewoond door den kantoor bediende J. Spaan (die afwezig was) on naar de tweede verdieping, bewoond door A. Daljiay. Het gohoole huis brandde uit, en zoo fel sloeg de brand naar buiten, dat öok do voorgevels van de aan do overzijde der straat gelegen huizen geblakerd werden. De bewoners van perceel n°. 30 konden zich intijds redden, maar hun have en goed verbrandde. Allen waren ver zekerd. De blus8ching geschiedde met een koolzuurspuit en drie stralen op de V echt waterleidin g. Verdronken. Gisteravond is by het baden in zee benoorden de daarvoor aangewezen standplaats van badkoetsen te Zand- voort verdronken, L. van Kampen, oud 15 jaren, wonende te Amsterdam. Hij was met een familielid zonder toezicht aldaar te water gegaan en vermoedelijk door de zuiging meegetrokken. Met behulp van een roeibootjo is hij uit het water gehaald. Onder toezicht van twee doctoren is ruim 2 uur de kunst matige ademhaling op hom toegep doch zonder resultaat. Het lijk voorloopig overgebracht naar het lij kenhuisje. Het gevaar van onzuivere rauwe vruchten en groenten. „Het „Maandblad tegen de Verval- schingen" schrijft In dit seizoen waarin van rauwe vruchten en salade een zoo ruim ge bruik gemaakt wordt, is het voorzeker van belang op zeer interessante proef- nemingen te wijzen, in verband met het gevaar van besmetting, door on zuivere rauwe groenten en vrachten. In de eerste plaats komt hierbij de besmetting door typhuskiemen in aan merking, en het kan geen verwonde ring baren dat een dergelijke infectie kan voorkomen, in aanmerking nemen de de soort meststoffen die dikwijls gebezigd worden. Het is daarom zeer belangrijk te weten, onder welke om standigheden groenten en vrachten typhusbacillen kunnen bevatten, die in of op den grond tot ontwikkeling zijn gekomen. Typhus-bicillen blijven, zooals de experimenten bewezen hebben, bij ge wone zomertemperatuur zeer lang in leven, volgens sommigen van 65 tot 76 dagen. De laatste proef nem' te dezer zake werden volgent Medical Press", door dr. Chreel geno men op de volgende wijze. Hij zaaide sla- en radijszaad en besprenkelde deze bezaaide oppervlakte twee dagen later met fecale stoffen, waarbij een versche cultuur van typhus-bacillen gevoegd was geworden. In een bed waarbij de planten gedurende een gedeelte van den dag beschaduwd werden, konden typhus-bacillen op de bladeren gecon stateerd worden na een tijdsverloop' van dertig dagen. Op de plaatsen waar voortdurend het volle zonnelicht kon schijnen, waren zij na tien dagen gedood. De meeste zorg werd besteed aan het nemen van slechts zeer zuivere bladeren. Een zeer interessante proef werd genomen inzake het effect van herhaalde wassching der bladeren. Een slablad werd driemaal achtereen in kiem vrij water gewasschen, en des niettegenstaande werden tallooze typ- huskiemen aangetoond. Wij achten deze proefnemingen van zoor groot belang met het oog op het opsporen van ziektegevallen van dik werf raadselachtigen oorsprong. Wie zekorheid wil hebben koke zoowel groenten of vruchten terdege, en waar dit uit den aard der zaak niet geschiedt, zooals b.v. bij salade en sommige vruchten, (aarbeziën o.a.) is het uit een hygiënseh oogpunt van het grootste ;ewicht, dat de tuinbouwer zich bij o bemesting onthoude van het bezi gen van uitwerpselen van raenschelij- ken aard, die de grootste verspreiders der besmetting geacht kunnen worden. Waar kunstmest uit anorganische zouten bestaand#aangewend wordt, is natuurlyk een dergelijk gevaar bui tengesloten. Te Wageningen werd Vrijdag een 3-jarig varken, afkomstig van de boor- derij der Rijks Hoogere Land-, Tuin en Boschbouwschool, afgeleverd, dat het kolossale gewicht had van 398.8 K. G. Het is bestemd voor een slager te Amsterdam. Vergiftiging. Door de marechaussée is naar het huis van bewaring te Breda overge bracht de heer N., handelsreiziger, wonende te Bergen op Zoom. De heer N. woonde tot voor korten tijd te Breda, waar zijn vrouw den 9en Juni onder verdachte verschijnselen over load. N. wordt verdacht zijn vrouw te hebben vergiftigd. Het lijk is op last der politie opge graven. Zigeuners. Een troepje van ongeveer 13 Zi geuners, groot en klein, had zich naar Zuid-Beveland begeven en was van gemeente tot gemeente doorgezonden. Vrijdagmorgen kwamen zij te Middel burg, maar de politie daar wilde hee- lemaal niets van hen weten en bracht hen in samenwerking met de veldwach ters der diverse gemeenten door Nieuw- land en 's Heer Arendskerke Naar Heinkenszand. Zoo nu en dan toon den de opgedrevenen zich weinig te vreden met deze wijze van handelen, Men zal trachten ze over Borssele naar Terneuzen en zoo naar België kwijt te raken, Straatroof. De heer J. W. uit Leiden werd Vrijdagavond op den straatweg van Sassenheim naar Leiden door een viertal z.g. kwartjesvinders aangehou den, die hem, nadat hij had medege deeld, dat hij geen geld bij zich had, zijn horloge ontroofden en daarmede zich ijlings verwijderden. Hoewel de bestolene zijn horloge niet gaarne miste, was hii toch tevreden dat hij er zonder verdere molestatie afkwam. Aanvaring. In den naoht van Zaterdag op Zon dag heeft op de Noordzee, 16 mijl W35.W. t/W. van IJmuiden, een aan varing plaats gehad tusschen hetEn- felsche stoomschip „Petrel van IJmui- en naar Londen, bestemd en het Deen- sche stoomschip „Tuborg" op weg van Huelva, naar Danzig. Het stoomschip „Petrel" zonk spoedig na 4e aanvaring, nadat de bemanning op het stoomschip „Tuborg" was overgegaan. Het in de nabyheid zijnde stoomschip „Alte- bama" nam de bemanning van de „Petrel" over, om ze te IJmuiden binnen te brengen. Het stoomschip „Tuborg" heeft zware averij aan den voorsteven en is met den voorpiek vol water, te IJmuiden binnen ge- loopen. Een relletje te Delft. Zaterdag middag omstreeks 5 uur werd een man, in eenigszins beschonken toestand aan de Dertienhuizen gevolgd door eenige jongens. Hij wilde, zoo lezen we ,D. Ot." naar een van hen schoppen, waardoor hij eenfisijner schoenen verloor, die juist inde gracht terecht kwam. De man vepfangde nu dat een der knapen den schoen uit 't water haalde. De jongens liepen echter weg. Een van hen werd even «rel ge- jrepeh, en een eindje meegesleurd, ïetgeen gelijk te verklaren is, de verontwaardiging opwekte van de menschen die dit zagen. Een voorbijganger gaf den beschon- kene in overweging dert knaap los te laten. De man voldeed hieraan echter niet, maar sloeg met een gummistok naar den voorbijganger, waarop deze don man aangreep. Al stoeiende kwam de beschonkene terecht in de winkel ruit van mej. wed. van der S. De ruit werd totaal verbrijzeld, terwijl de in de étalage-kast staande goederen groote schade werd aange- jracht. De man zette het daarna op een loopen, jongens hem achterna al schreeuwende „houdt em!" En het toeval wilde dat aan het Doelenplein nu juist een der politie dienaren aankwam, zoo'n echte van het oude garderegiment van Frederik den Groote, die den hardlooper in zijn uitgestrekte armen opving, hem den gummistok ontnam en den be schonkene onder grooten toeloop naar het oude boterhuis bracht. De bewoners van de Choorstraat, die de schade zagen, welke door die vernieling was aangebracht, gaven allen wat, waardoor reeds een ge deelte der onkosten werd gedekt. Sleepboot gezonken. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur is in het Noodzeekanaal, buiten de ge meente Arasterdam, ter hoogte van het stoomgemaal bewesten de petro leumhaven, de sleepboot „Werkendam" van den heer Van Hattum in aanva ring geweest met een baggerbak van de firma Van Gelder. De aanvaring was zóó hevig dat de sleepboot lek gestooten werd en begon te zinken. De kapitein trachtte haar nog op het droge van den zuid- wal te sturen, doch langzamerhand zakte zij en verdween onder den wa terspiegel, waar zij nu in het groot scheeps vaar water ligt. Op het gezon ken 'vaartuig zal een baken geplaatst worden. Gelukkig vielen geen persoonlijke ongelukken voor. (N. v. d. D.) Levend verbrand. Een vrouw, die Vrijdag bij een binnenbrandje in perceel 3e Helmers- straat 86 te Amsterdam ernstige brand wonden kreeg, is, naar het „N. v. N." meedeelt, in het Wilhelminagasthuis overleden. Het slachtoffer is een 50- jarige gehuwde werkster; zij is ver moedelijk door het omvallen van een brandend petroleumtoestel in brand geraakt. Motorjacht „Meeuw" verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd te Zaandam brand ontdekt in het motorjacht „Meeuw" der firma Blaas. Het schuitenhuis, waarin het bootje lag, bevond zich in de onmid dellijke nabijheid van het kantoor der firma, dat alzoo ernstig bedreigd werd. De brandweer wist echter den brand tot het jacht en het Bchuitenhuis te beperken, terwijl mede verloren ging het sloepje „Meeuwtje", dat ook in fenoemd schuitenhuisje lag. De belen ende perceelen kregen slechts geringe schade. Het is onbegrijpelijk, hoe 's nachts half twee bfand kon uitbre ken in het vaartuigje, dat 's avonds oen pleziertochtje had gemaakt en daarna door den schipper geheel was nagezien. Het ingesteld onderzoek heeft vrijwel uitgemaakt, dat de brand midscheeps ontstond. De firma had het bootje niet verzekerd. De tuin van den hee Th. Blaas leed nogal schade. Sedert de ramp der „Tttanic" weet iedereen, van hoe groot belang het voor de scheepvaart is, tijdigjjpoor de nadering van ysbergen gewaarschuwd te zijn. Prof. Barnes uit Montreal, die al vroeger door middel van een zeer ge^ voeligen thermometer, waarmee hij voortdurend de temperatuur van het water opnam, de nabuurschap van ys bergen op betrekkelijk verren afstand wist vast te stellen, heeft op zyn reis van Engeland huiswaarts opnieuw proeven met zijn instrument genomen, dat hem in een bepaald geval de na byheid van een ijsberg aanwees, toen het schip nog minstens tien mijlen van dezen verwijderd was. GOUDA, 8 Juli 1912. De Bioscoop-Salon „Gouds Vooruit" ^de Hoogstraat geeft deze week varieerend programma de komische nummersRobinet als Caricaturist, Liefde vindt baar weg en de badkuip vau Patrouillardde mooie actueele opname H. M. de Koningin to Parijs en de dramatische filmsVerkocht en Een ziel vermoord. Het hoofdstuk is Verkocht, een prachtstukje in 2 acten, dat èn door inhoud èn door projectie wel de moeite waard is. De explicatie is als steeds goed, ter wijl goede pianomuziek het geheel veraangenaamt. De zaal was ook nu wdm0oed bezet. De Bioscoop „Internationaal" aan deu Kleiweg heeft wat bezoek aan gaat, gelooven wij, ook niet te klagen. Zoóale bekend, geeft deze bioscoop doorloopende voorstellingen, zoodat men binnen kan komen wanneer men wil en toch hqt geheele programma ziet. Dit vermeldt deze week de dra matische nummers: Dwaalwegen, De Grens en een Schets naar hot leven, Lichtzinnig doch niet bedorven, be nevens een 4-tal komische nummers. De projectie is ook hier goed, terwijl de explicateur de films verduidelijkt en de pianist goed spel geeft. Nieuwe Spoor- en Tramwegen. Aangaande de spoorweglijnen van Utrecht naar Schoonhoven, van Utrecht naar Gouda en de paardentram- weg van Utrecht naar Harmeien meldt men ons De aanvrager-ontwerper dezer plan nen heoft de regeerirtg in overweging gegeven voor de spoorweglijnen ac- coord te gaan met do aangegeven richtingen. Zij zyn de kortste enz. i. tevens de meest gewenschte, om vol doende samenwerking der belangheb bende gemeenten te verkrijgen. De kortste route, voor I jsselstein— Utrecht ontworpefi, was oorzaak, dat het Gemeentebestuur aldaar krachtig optrad en bewerkte, aat tot lieden f 92000.— als locale bijdragen voor den aanleg der lijn UtrechtSchoon hoven werden toegezegd. Verder meent hij uit de onderhandelingen te jyoeten opmaken, dat op het voor beide lijnen gemeenschappelijke ge deelte den HommelUtrecht electri sche tractie de stoomtractie zal moeten vervangen. De ontworpen verbinding Utrecht- Harmeien blijkt door de invoering; van het zeer goedkoope buurttariel' op den Staatsspoorweg niet meer voor verwezenlijking vatbaar. De bereke ning toonc echter aan, dat een paar- dentramlijn station-Harmelen-dorp aanbeveling verdient ei\ als do ge meentetram van Ondewater levens vatbaar moet worden geacht. De Directie der M. tot Expl. v. St. Spw., die het ontwerp Utrecht Schoonhoven onderzocht en bevordert, is ook niet ongenegen het bij haar ingediende project UtrechtGouda grondig na te gaan, mits eerst blijkt, dat de betrokken streek genoegzaam financieele belangstelling toont. Zooals van algemeene bekendheid mag worden geacht, heóft de regee ring zich in beginsel bereid verklaard de tot standkoming der ontworpen lijnen te willen bevorderen. Te 's-Gravenhage is heden op 80- jarige leeftijd overleden de heer J van der Vegt, oud-hoofdingenier van den Prov. Waterstaat - van Zuid- Holland. Onder zijn leiding kwam o.a. tot stand de verbetering van het vaar water van de Mallegatsluis alhier tot aan de Ringvaart van de Haarlemmer meerpolder. In 1907 nam hij eervol ontalag als hoofingeüieur. De Regeering erkende zyn verdiensten door hem te benoe men tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis zal Woensdag plaats hebben op Eik- en Duinen. Stedelyke Zweminrichting. Zooals uit de in dit blad geplaatste aankondiging blijkt, Wordt de Stede lyke Zweminrichting behalve op de reeds vastgestelde uren van 8f 's morgens, thans ook voor vrouwen opengesteld des Woensdags- en des Zaterdagsmiddags van 2 uur tot half vier. Naar wy vernemen hebben zich dit jaar een belangrijk aantal meer dames abonnees voor de inrichting opgegeven dan het jaar te voren, ondanks de toen heerschende hitte. heeren Joh. Staat en Zn., aannemers alhier. Stolwijk. Tijdens een kort maar hevig onweder sloeg jl. Zaterdagavond de bliksem in de bouwmanswoning, bewoond door W. S. van Dam, in 't Beiersche, alhier, rukte een drietkl planken van de hooischuur en trof vervolgens een kleine schuur, waarin o.a. landbouwgereedschappen werden bewaard. Het slot werd van de deur gerukt, een paal versplinterd en een stuk gereedschap vernield. Een begin van brand werd gelukkig spoedig ge- bluscht. Krimpen ojd. Lek. Hoewel de Raad onzer gemeente er tegen stemd heeft, hebben de gemeenterauuu van Lekkerkerk en Krimpen a/d. IJsel dus de meerderheid in het bestuur der waterleiding, besloten den bouw directeurswoning op te dragen aan de Schoonhoven. Door Burgera. en Weth. dezer gemeente zal Donderdag 18 Juli des middags twaalf uur op het Raadhuis worden aanbesteed ver schillende timmerwerken ten dienste van den motorveerdienst over de Lek te Schoonhoven. Bestek en teekening liggen ter ge meente-secretarie ter inzage. Vrijdagavond had in het Hotel Belvédère alhier de 48ste jaarverga dering plaats van het Ziekenfonds der Nij verheids vereeniging „Hulp in Lijden". De bezittingen bedroegen op 1 Mei 1919 f 14798 04'L Voordeelig saldo 1911-1912 f 10.68V2. Uitgekeerd aan pensioenen f 504.00, ziekengeld uitgekeerd f 947.14. Uit de Nijverheidsvereenigiug werd tot lid der commisssie herbenoemd den heer A. Meskor, terwijl tot werklieden leden wordon herkozen de heeren P. A. WendeU en J. don Butter. Acht nieuwo leden traden tot het fonds toe. Per watervliegtuig over het Kanaal. Uit Boulogne s. Mer wordt dd. 7 Juli geseind. Nadat Graham White eenige welgeslaagde proeven met z'n atervliegtuig had volbracht, waarover hij zeer voldaan was, volbacht hij eenige vluchten in de -haven. Daarna trok hij zeewaarts en steeg op 500 M. van de kust uit het water verdween in de richting van Dover. Naar ver luidt, zon hij de Engelsche kust be reikt worden. Zwemmen. Minnes wint in België. In den gisteren door de Brugsche Zwemkriug gehouden internationalen wedstrijd van Damme naar Brugge (4600 M.) wisten onze landgenooten Minnes en Meuring zich te onderschei den door zich in goeden tijd respec tievelijk eerste en vierde te plaatsen. 1. A. Minnes (Het IJ) in 1 uur 28 min.2 Wockesser (Cercle de Natation de Bruxelles) in luur 31 min.3. Ever- aerts (Brugsche Zwemkriug) in 1 uur 33 min.4. Meuring (het IJ) in 1 uur 34 min.5. Kaminker (Otter Club d'An vors) en 6. Henry (Deutsche Zwem- kring.) Voetbal. De Goudsche Cricket- en Voetbal- el id) „Olympia" ITiold gisteren op haar torreiu aan den Graaf Floriswog huis houdelijke wedstrijden, welke beston den uit hardloopen 100 on 300 Meter, vertrappen, zuiver doeltrappon, wed loop met hindernissen 150 M., hard loopen met den bal en partijen voetbal alles voor seniores en juniores. Het terrein was versierd met vele vlaggen, wat het eon feestelijk aan zien gaf. De tribune was goed bezet, de verschillende nummers werden vlot afgewerkt, terwijl een Boskoopscln Muziekcorps het geheél wat opvroo- 1 ijkte. I)e uitslag ia als volgt Hardloopen 100 M. senioreslsto prijs J. Blom in 123/5 sec., 2de prijs C. de Graaff in 13sec. en do 3de F. van Itorson in 13% sec. !dem voor juniores1ste prijs J. Stuijve8and Meijer, 2do prijs W. Koolo, 3de prijs B. van der Ree. Ver trappen sen.lste prijs J. E. Wagner, 2de prys C. Steensma. Hardloopen 800 M.. sen.: lste prijs C. de Graaff in 43% sec., 2de prijs C. Bteonsma in 44 soc. en 3de prijs J. E- Wagner in 44spc. Touwtrekken, jun.lste prijs J. Stufivesand Meijer, 2de prijs A. Dort lana. Hardloopen met den voetbal, 100 M., sen.lste prijs J. H. Bertels, 2de prijs J. E. Wagner. Ver trappen met den bal, iun.lste prijs A. Dortland, 2de prijs J. Stuijve- sand Meyer. Zuiver doeltrappen, sen.lste prijs J. E. Wagner, 2de prys A. Brinkman, Troostprijs A. M. Backers voor een schot, 't welk tegen de bovenlat kwam Hardloopen met hindernissen 150 M., sen.lste prijs L. Duijm, 2de prijs C. Steensma, 3de prijs J. E. Wagner. Idem voor junioreslste prijs J, Stuyvesand Meijer, 2de prys B. van der Ree, 33e prijs C. Jonker. Na afloop werden de prijzen, welke uit mooie kunstvoorwerpen en een 2- tal medailles bestonden aan de win ners uitgereikt. Gisteravond 6 unr speelde op het terrein aan den Rotterdamschen dijk Volksw. Gouda I een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen Excelsior II. De uitslag was 2—1 voor Excelsior, rust 1—I. Vliegen. Uit Gompiègne wordt geseind Le- gagneux heeft alle wereldrecords voor vliegen met passagiers geslagen. Na 4.46 mui. had hy 10 KM. afge legd, na 9.52 min, 20 KM., na 14,21 min. 30 K.M. na 19.9 min. 40 KM., na 23.59 min. 50 K.M. en na 48.3 min. 100 KM. In een uur legde hu 124 KM. en 385 M. af. catie van rubber te zullen overgaan, daar op de laboratoriumproeven nog uitgebreide onderzoekingen zullen moeten volgen oratreut do eventueel in de praktijk aan te wenden methode. Kunstmatige rubber. In do „Indischo Mereuur" schrijft dr. A. H. Berkhout over 't nieuwe procédé tot vervaardiging van kunst- matigen rubber. Zonder te kort te doen aan de we tenschappelijke beteokenis der gedane ontdekkingen wijst do schrijver or op, dat de uitkomst van laboratoriumproe ven nog volstrekt niet altijd een voor de praktijk bruikbaron maatstaf op levert. Hij herinnert er aan dat in December 1897 to Londen werd op gericht do Gutta Porcha Corporation, waaraan naast den beroemden Engel- schen scheikundige Sir William Ram sey, die thans ook aan hot hoofd der maatschappij voor kunstmatige rubber- boroiding staat, de niet minder be kende natuurkundige Lord Keivin verbonden was. In het leven geroepen onder de gunstigste voorteekonen en in het bezit van een groot kapitaal had de maatschappij zich ten doel gesteld het procédé „oorallas", om door middel van nceton gutta peroha te bereiden uit de bladeren van de Palaquimsoor- ten, toe te passen. Het was overtui gend aangetoond, dat het verkregen product nauwkeurig dezelfde samen tel ling had als dat hetwelk op den gebruikelijken weg uit den stam der boomen werd gewonnen. Lang hoeft de maatschappij niet bestaan. Na een paar honderd kilo's op de markt te hebben gebracht, bleek het, dat het aceton een hoogst nadeeligen invloed op do duurzaamheid van het eind product uitoefende. De kabelfabrikan ten wilden daarom niets van de che misch bereide gutta percha weten en de maatschappij moest worden ont bonden. Dr. Berkhout stelt de vraag of het bij rubber niet evenzoo zon kunnen gaan met een chemisch bereid pro duct. Het natuurlijke plantage-product is bovendien van voortreffelijke kwa liteit, zoodat ernstige twijfel gewettigd is of het langs den omslachtigen schei kundigen vweg gelukken zal een even goed product te fabriceeren tegen even lagen prijs. Zelfs als het metterdijd gelukken zou de overtuiging te grond vesten dat de syntetische rubber even goed en duurzaam is als het plantage product, meent de schrijver dat nog feen vrees zou behoeven te bestaan at daardoor de cultuur van Hevoas overbodig zou worden, daar de mo derne landbouw-wctenschap de jonge Hevea-culuur nog heel wat hulp ver leenen kan tot verhooging van den oogst. Het is volstrekt geen utopie wat de rubber-opbrengst per vlakte eenheid op den duur verveelvoudigen kan, waardoor de kostprys nog zeer aanzienlijk gereduceerd zou kunnen worden. In „Fin. Times" wijst een schrijver over hetzelfde onderwerp op het feit, dat wel is waar zeer eenvoudige en goedkoope grondstoffen zooals keu kenzout bij de beredding, zullen worden aangewend, doch dat deze niet als zoodanig er bij gebruikt zullen kunnen worden, doch eerst gescheiden moeten worden in hun samenstellende deelen, wat kostbare 'felectrische of chemische processen noodig zal maken. De goedkoope prys der grondstoffen is daarom geen maatstaf ter beoor deeling der productiekosten van het kunstmatige product. De kwestie is overigens voorloopig tot een van theoretisch belang terug gebracht, daar de[nieuwe maatschappij heeft medegedeeld minstens In de paar eerste jaren nog niet tot fabri- Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen 4 on Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 42, 2e 38 en 3e 33 cent por half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 30, 2e 27, 3e 23 cent per half kilo. Vette Varkens redel. aanvoer lste kw. 2972, 2e«kw. 28, 3e kw. 25 cenl per half kilo. Schapen en Lammeren redelijk aan gevoerd. Handel in vet vee, vette kalveren, schapen en lammeren prijshoudend, vette varkens iets lager in prijshandel stug. Een ideale stad. Do regeering van Australië heeft een wedstrijd uitgeschreven om plan nen voor eene ideanestad te verkrij gen, waarvan de bouw 125 millioen francs zal kosten. Twee eerste prijzen resp. 37.500 fr. en 17.500 fr. zijn toegekend aan de architecten Kerkpatrick en Coane. In hot midden staat het parlements gebouw, daaromheen do ministeries. Groote publieke tuinou en parken zwembassins en sportterreinen zijn ontworpen. Voorts een nationaaltheater een enorme openbare bibliotheek, en minstens tweo cathedralon. Merkwaar dig is dat een menigte gezondheids, en artistieke instituton zyn ontworpen. De staking dor Zeelieden, N o w - Y o r k, 6 Juli. De Philadel phia is de eerste transatlantische boot die de gevolgen der zeeliedenstaking ondervindt, 175 stokers van dat schip staakten deze morgen en het schip was genoodzaakt te blyven liggen om nieuwe stokers te monsteren. De Olympic is eveneens tot wach« ten gedoemd. Toen men wilde uitvaren, bleek het stuurtoestel onklaar. Toen dit hersteld was, kon het schip zeo in. Nader meldt menZaterdagavond laat is de Philadelphia vertrokken na genoeg plaatsvervangers geworven te hebben. De Portugeesohe Royalisten. Vigo, 8 Juli. Een telegram uit ïiagardia meldt dat Portugeosche Ko- ningsgezinden hebben beproefd de spoorwegbrug bij het station Tami- ninka te doen springen. De poging mislukte. De schade is gering. De verkiezing in Amerika, N o w-Y o r k, 7 Juli. "Wilton legde heden een verklaring af, waarin de eerste aanwijzingen aangaande de voor naamste resultaten zijner campagne zijn vervat. Hij acht de duurte het 'gevolg van het thans geldende tarief. De paus. Rome, 6 Juli. Volgons de bladen, heeft een sterke koorts den pane go- troffen; zijn zwakte wekt ongerustheid, van alle nog voorhanden zijnde benevens een groote partij Japon- Htoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzen a contant. Specialiteit in Nouveauté Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.1 te Hedaix, laagste stand 747.4 te Vest- manoer. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige, zuidelijke tot weste- 4jke wind. Halfbewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk enkele regenbuien, met kans op onweer. Iets warmer. VAN DEN 8 JULI 1912. Stutsleenittccii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 WADDINXVEEN. Rectificatie. GEBORENGeertuijda Adriana, ouders A. Kreupeling en I de Vink. OVERLEDEN21 Juni. J. Ziege- laar, 28 j. 25. Levenl. aangegeven kind van J. G. van Beusekom enH. C. Jenner. 2 Juli. N. Verschuur, 57 jaar. DRACHEN-QUELLE IFLESSCHEN WORDEN OP REKEMINO GESTELD,DOCH SU TERUGGAAF VERCOEI (EN1N0I FERGOEOl CT. NATUUR BRONWATER pet Obl. (Gr. Russische nji1898 4 pet Ibl. (Nicolai fi^oor- Spw.mn.) 1898 4 pet. i.ÖP weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilank- en Credlet luslel- llè*en. Ned. Bankaandeeleh* Indiutr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Sinelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Cörp. Cert. Gew. Aand Kul. Credlet Inatell. en Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.O.v.A Mijnbouw M(jcn. Ketahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Redjang I jcbong, Myn bouw Mij. Aand. (Ireat Cobar Aand. I'etroleum-Ondern. Dortsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. K onNedM$tot Expl v. Petr. Bronn. O.v. A Shell" The Truusp. Trail Oy. 0. v. 6. A Scheepvaart Mijeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mjj. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rabak-Oudernemingeto. Bindjey Tabak Mij. A. Mr ene*. Max wel Land Gpant Cert. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. bpttnregen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats- •orwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pot. Warschau-Weenen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlagea. Amsterdam Aand.8 pet Hongarije. TbeLs-Re- Vorig* Koer*. [oer* »»u beden 80 80'/, 88V, 88'/, 63 69% 100'/, 88'/, 89'/, 92'/, 87'/, 85»/,. 86% 46'/.. 104 86'/, 104'/, 59"/,. 213 68'/, 68 84'%, 25 25% 71% 199'/, 2821/, 189'/, 199'/, 284'/, 41'/, 40 326 86'/, 326 84% 162'/, 182'/, 613'/, 609 626 177'/, 178 106 17'/,. 17%, 88 89% 4 10'/, 86 10% 86 90 d 62»/,, 62% 186'/ 86»/ 97»/, 35'/,, 84% 174'/ 170'/, 4% 102 148" 447 gs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen minder gunstig. Petro leum lusteloos, Tabakken vaster, Cul turen stil, Rubbers vaster, Theewaar den geen affaires, Nat. Staatsf. stil, doch iets beter, Buitel, onveranderd, Mijnen vast, Tramwaarden iets beter.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2