JLAZEN, SCHAPPEN E. Alter racht 269‘ lAG, ’E WAAR- en eskleeding. >f gedeelten l risia E JONG, ithaven 31. Nieuws- ©xi. ^.d."v-ext©XLti©Toleud. voor <3-o-uud.su Ono.®tx©3sc©zx. No. 11012. Dinsdag 0 Juli 1912. 51e Jaargang. behalve Zon- en Buitenlandsch Nieuws. Smltenla-xxc^l. f mSKERfc JDE FEUILLETON. Óm tDuiefara Staaft. dit Blad. I WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. eevoeders. .E. ALTER KBAMR, Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Uitloting van Geldleeningen. I Feestdagen. 1 t*i T.ftT» 1 AjTTL1^-. Ie stad aan huis ven (Uit het Fransch.) 7’/, uur. Or- (Wordt vervolgd 1 ifcZan Gouda. beroemde ïrkglazen 'KNT. itgewrs.Geud» Kanarie» 3, en liter verseelvoer) 3 en kilo mdermeel voederkosten 40 en 5 kilo PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post W Alle Luxe- en Huisb. Artikelen. Ie soorten rken. lerk Jaiskerk, der keniegen en. LICHT DKB ABETH, joed. f en ADRES: ■ht 269‘, AG. r tMM Beeldende der. Architect en van Bouwkunde GOEDSCHE OOIIRANT. il Hei ten. trmethode. ederfa brink 8IA- Enkhuizen. ar bg HH.: Vijdstraat. Veental. A f 1.25 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad.1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange w,r„ Tienoeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Groole letters en randen naar plaatsruimte. >or een persoon* I antipathie van binnen. Of het geregeld tijdig ontvangen van aunraiW- dan ia owe f 0.55 O.tO w n twee berekend. 5 regels f0.35 bij vooruit gekozen door het volk er slechts 6 door den koning worden aangewezen, daar is het begrijpelijk dat die volksf vertegenwoordiging ten volle dk eischen onderschrijft. Misschien hoopt de Koning thans d< lijke kennismaking <h de IJslandors te ova hem gelukken zal BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van GOUDA, maken bekend, dat bij 1 o t i n g ter aflossing op 30 September a.s. zijn aangewezen 1°. van de geldleening, groot f 140,000 in 1900 aangegaan, de obli gation Nos. 26, 58, 123 en 136 2°. van de geldleening, groot f 79,000 in 1902 aangegaan, de obli gation Nos. 33, 46, 49, 52 en 73. Gouda, den 4 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders van Gouda, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. Invaliditeitswet. De commissie uit de Tweede Kamer tot voorbereiding dor Invaliditeitswet zal 20 Juli een vergadering houden, waarbij de minister van Landbouw wordt uitgenoodigd tot een mondeling overleg. en keek het park in. Daar bleef hij een halve minuut staan. De maan scheen bij tusschenpoozen helder, maar werd soms door een groote wolk ver duisterd. D<p man in ’t groen lichtte tweemaal de armen op en maakte teekens, die ik niet begreep; daarna nam hij zijn pak weer op en ging door de gang naar het trapportaal. Rouletabille had me gezegd„Als je iets ziet, moet je de embrasse los maken”. Ik zag nu iets. Was dit het door Rouletabille verwachtte Dat was mijn zaak niet, ik moest slechts zijn bevel nitvoeren, en maakte dus de embrasse los. Mijn hart klopte, alsof het zou barsten. De man naderde den trap, en tot mijn groote verbazing zag ik, hoe hij die afliep en naar de vesti bule ging. Wat moest ik doen Onnoozel keek ik naar het groote gordijn, dat voor het raam was neergevallen. Ik had het toeken gegeven en Rouletabille verscheen niet. Ik stond beteuterd. Er ging een half uur voorby, dat mij een eeuw toeleek. Wat moest ik nu doen, als ik iets anders zag? Het teeken was gegeven, ik kon het niet voor den tweeden keer geven. Als ik mij nu in de gang waagde, kon ik al de plannen van Rouletabille in de war brengen. Ik had me in ieder geval Deze had natuurlijk gedacht, dat ze dezen man, die alles zag en allés wist, nog meer had te vreezen dan haar vader! Ik herinner me, dat we uit stekende Chablis hadden gekregen, die zeker van de tafel van den pro fessor en zyn dochter was overgebleven. Er verliep zoo meer dan een uur. Ik besloot toen in deze buitengewone omstandigheden, waarin me meer dan ooit wakker moesten zijn, tot een krachtig middel en gooide Rouleta bille water in het gezicht. Eindelijk deed hij de oogen open, maar er sprak nog geen bewustzyn uit. Toch was dit al iets gewonnen. Ik wilde voort gaan, gaf hem een paar tikken in het gezicht en richtte hem op. Gelukkig hoorde ik hem zeggen„Ga voort, maar maak niet zooveel leven Hem in ’t gezicht slaan, zonder leven te maken, scheen me ónmogelijk. Ik begon hem te knijpen en te schudden, en hij kon op zyn beenen staan. We waren gered „Men heeft me een slaapmiddel ge geven,” zei hij. „Ik heb een vreeselyk kwartier doorgemaakt, voor ik aan den slaap moest toegeven. Maar nu is het voorby Blijf bij me Hij had nog niet uitgesproken, toen onze ooren verscheurd werden door een afschuwelijken kreet, die door het niets te verwijtenals er iets was gebeurd, wat mijn vriend niet ver wachtte, kwam dit voor zijn eigen rekening. Daar ik hem niet meer van nut kon zijn, waagde ik allesik ging uit het kamertje en liep voorzichtig op mijn kousen naar de dwarsgang. Daar was niemand. Ik ging naar de kamerdeur van Rouletabille, luisterde, maar hoorde niets. Ik klopte zachtjes. Niets. Ik draaide de kruk om, de deur ging open. Ik was in de kamer. Daar lag Rouletabille lang uitgestrekt op den grond. HOOFDSTUK XXII. kasteel weerklonk, een echten doods kreet „We komen te laat!” huilde Rou letabille. En hij wilde naar de deur gaan maar hy was nog heelemaal suf en viel tegen den muur. Ik was al op de gang met de revolver in de hand en liep als een gek naar de kamer van juffrouw Stangerson. Toen ik op het punt kwam, waar de twee gingen op elkaar uitkomen, zag ik iemand uit de kamer van juffrouw Stanger son gaan en in enkele sprongen het trapportaal bereiken. Ik was me zelf niet meer meester: ik schoot... Het revolverschot maakte in de gang een oorverdoovend geraasmaar de man liep reeds de trap af. Ik liep achter hem, roepende: „Sta stil, of ik schiet je dood Toen ik de trap af liep, zag ik Arthur Rance achter mij uit de gang komen, die riep „Wat is er? Wat is er?”... We kwamen bijna tegelijk onder aan de trap aan, Ranoe en ikhet raam van de vestibule was open we zagen duidelyk de gestalte van den vluchteling. ”8uur, Vergad. h. Z. C. an Woningtoe- tandscommiMie mee, dat ook op Ijsland getracht werd alle invloed van het volk op de wetgeving te smoren en daarom werd in 1800 de Althing het vertegenwoor digend lichaam opgeheven. Als men in Denemarken echter meende, daar mede zijn doel te bereiken, vergiste men zich. Veeleer gebeurde het tegen deel. Een taai verzet begon, dat niet zou eindigen voor in 1874 de Althing weer werd hersteld en aan het eiland een eigen grondwet werd gegeven. Do Althing zou toezicht houden op een verantwoordelijk minister te Ko penhagen. En hot doel van de reis van Christiaan IX was niets anders, dan die dubbele feesten ter eere van het duizendjarig bestaan en de her stelling van de Althing mee te vieren. Zijn kleinzoon heeft zich een andere taak gesteld. Zooals het gaat met Kreta, zooals het gaat trouwens met elk veroverd met IJsland. Bij do bevolking is een zucht naar vrijheid, naar eigen zelf standig volksbestaan. En die zucht is niettegenstaande dé in 18?4 ver kregen rechten, die in 1903 nog zijn uitgebreid, die zucht is eer sterker dan zwakker geworden. En waar er eerst twee partijen waren, waarvan de eene zelfbestuur, Home Rule zouden de Ieren zeggen, vroeg en de andere partij vrijuit afscheiding eischte, daar hebben zich thans die partijen ver- eenigd om in de eerste plaats te ver krijgen autonomie. Zij nebben thans vereenigd nadrukkelijk hun wenschen geformuleerd Geen overeenkomst van Denemarken met een vreemde mogendheid is geldig voor IJsland, tenzy de eigen volks vertegenwoordiging zulks goedkeurt. Een eigen IJslandsche vloot, bene vens een eigen leger. Denemarken heeft niet het recht oorlogsschepen in de IJslandsche wa teren te zenden, noch troepen te landen. De IJslandsche minister te Kopen hagen zal de door de volksvertegen woordiging aangenomen wetten recht streeks aan de goedkeuring van den koning onderwerpen. Men dringt dus aan op een perso- neele Unie en waar de meerderheid van het volk deze eischen onderschryft, daar is het te verwachten, dat de Althing waarvan 34 leden worden PHIJS DER” ADVERTENTIEN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer Elke regel meer Bp drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twe. L. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 L" betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Bond van Staatepensionneering. Aan het congres voor Staatspen sioen, door bovengenoemden Bond te houden op Zaterdag 3 Augustus a.s. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard van het elfde Internationale Congres voor Pharmacie, dat in September 1913 te ’s-Gravenhage zal worden ge houden. Ik boog me in den grootsten angst over het lichaam van den reporter en zag tot mijn blijdschap, dat hij sliep Hij sliep even vBst als Larsan het had gedaan, en was ook het slachtoffer van het slaapmiddel, dat men ons had gegeven. Hoe kwam het, dat ik er niet van had gemerkt? Dit moest zijn, omdat het in den wiin of het water was gedaan, want ik drink niet bij mijn eten. Ik schudde Rouletabille hevig heen en weer, maar slaagde er niet in, hem wakker to krygen. Die slaap moest ongetwyfeld het werk ven juffrouw Stangerson syn. De vierkante stuiver. In de vergadering der Tweede Ka mer waren door Minister Kolkman eenige proefexemplaren van den vier kanten stuiver in de wandeling gege ten. Het nieuwe stuivertje zal, zooals men weet, vierkant wezen, doch met ietwat ronde hoeken. De voorzijde, zoo lezen we in het Hbld., vertoont het cyfer 5 met een kleine c rechts boven een en ander in een uitgeschulpten circel, waaromheen weder (met tus- schenruimte van een vlakken band) oen kralencirkel, aan do vier hoeken van de munt gebroken door vier schelpornamenten het jaartal is over twee van die ornamenten verdeeld. Het cyfer staat vertikaal in dediago- naalrichting van het vierkant. De keerzijde is nagenoeg uitsluitend ornament. Een gostyleerd takje van een oranjeboom staat in een uitge schulpten cirkel waaromheen (na een tasschenruimte van een vlakken band) het opschrift: Koningryk der Neder landen. De ovorgang tusschen cirkel en vierkant wordt ook hier gevormd door opvulling van de hoeken van het vierkant met schelpornament. Tentoonstelling te Meppol. Over do opening der tentoonstelling van hahdel, nijverheid en landbouw werktuigen te Meppel meldt men ons het volgende: Op het ruime „marktplein”, omgeven door de oud-Hollandsche huisjes, heerscht zeer veel gezelligheid. Tal van genoodigenden bewogen zich tusschen de smaakvolle etalages in het hoofd gebouw. In het groote restaurant in Moor- schen stijl opgetrokken, had de ope ningsplechtigheid plaats. De voorzitter van het comité, de heer N. A. Blom, ging in korte woorden de voorbereiding tot deze tentoonstel ling na en sprak den wensch uit, dat het blyken zal dat Meppel zyn ouden roem op gebied van handel en nijver heid handhaaft, zoodat het niet weder Turkije. De muiterij in het Turksche leger. De Secolo verneemt uit Athene, dat in het leger van de Turksche reser visten bij do Dardanellen groote mui terijen zijn voorgokomen. De soldaten zouden hun officieren hebben aange vallen. Een Grieksch soldaat ver moordde een majoor. Daar eenige officieren den strijd wilden beslechten en de soldaten aanvielen, kwam het geheele leger in opstand en een formeel gevecht volgde, over welks afloop nog niets bekend is. Andere berichten spreken van ver betering in den toestand. De regeering zou eenerzijds door een verzoenende houding, anderzijds door een beroep te doen op de vaderlandsliefde der deserteurs, wier eischen niet zijn in te willigen zonder ernstige verwikkelin gen in het geheele land, te bewegen door belofte van zekére hervormingen, zich over te geven. Het is waar schijnlijk, dat als de muitelingen zich overgeven, de regeering bereid zal zijn tot amnestie. Enobland. De internationale conferentie voor draadlooze telegrafie te Londen is, na acht en twintig vergaderingen gehou den te hebben, Vrijdagmiddag ge sloten. De vertegenwoordigers van de 30 eraan deelnemende staten hebben Vrij dagavond een nieuwe overeenkomst geteekend, welke de vorige grondig herziet. De eerstvolgende conferentie zal in 1917 te Washington bijeenkomen. Alvorens uiteen te gaan nam de conferentie een door de Engelsche posterijen voorgesteld besluit aan, de noodzakelijkheid uitsprekende, dat ze kere Oceaan-stoomschepen een behoor lijk radio-telegraaf-toestel aan boord hebben. De conferentie kan dit niet Verplichtend voorschrijven. Daarom moet zij het aan de regeeringen over laten het onderling eens'te worden over zulke dwingende bepalingen, ie Tegelijkertijd uitte de conferentie de wenschelijkheid, dat de betrokken staten een overeenkomst aangaan nopens eenvormige wetgevende be palingen op dat stuk on er zorg voor dragen, dat er behoorlijke vaste kust- stations voor de scheepvaart zijn en onderhouden worden. Rusland. Ten gevolge van de voortdurende regenbuien is de rivier Oeda-Tsjoena buiten haar oevers getreden en heeft het laagst gelegen gedeelte van de stad Niajne Oedinks (in Irkoetsk) over stroomd. Het water staat 4l/a M. hoog. De bevolking is op de daken van de huizen gevlucht. Verscheidene bewo ners zijn reeds omgekomen. IJsland. De nieuw opgetreden Koning van Denemarken, koning Christiaan X zal te eenigertijd zooals is aangekondigd, ook IJsland bezoeken. Het is thans byna 4Q jaar geleden, dat een Deensche vorst dit eiland heeft bezocht. Echter is er groot verschil van reden waarom in 1874 Christiaan IX IJsland bezocht en waarom thans Christiaan X dat zal doen. Christiaan IX ging met tweeërlei doel naar het eiland. In 1874 was het 1000 jaar geleden, dat een Noorsch edelman, zekere Arnarson, in IJsland aankwam na zijn vlucht uit het vaderland, waar hij wegens doodslag vervolgd werd. Hij was de eerste Noor, doch werd weldra gevolgd door' meerdere uitgewekenen. Die Noorsche kolonie breidde zich steeds meer uit, schiep zich een eigen staats wezen, een eigen volksvertegenwoor diging, ja kregen zelfs eigenaardige raseigenschappen die het kenmerk van een nationaliteit zijn. Hun zelfstan digheid duurde echter betrekkelijk kort, daar in 1262 koning Haakon Noorwegen of het land der Noren vergrootte met IJsland. Toen later Noorwegen aan Dene marken kwam, ging ook IJsland aan Denemarken over en het Heef by dit land toen in 1814 Noorwegen van Denemarken werd gescheiden. Dene marken heeft altoos getracht IJsland Deensch te maken, maar welke po gingen het daartoe ook aanwandde, steeds mislukten zij. Het absolutis tische systeem van Denemarken bracht 46) Daar die kreet altijd was gehoord bij de drama’s, die op le Glandier waren afgespeeld, huiverde ik. Dadelijk daarna zag ik iemand uit de deur komen, die de deur sloot. Ik herkende hem eerst niet, want hij keerde me den rug toe en boog zich over een vrij zwaar pak. Toen hij de deur gesloten had, kwam hij naar mijn kamertje en zag ik wie hij was. Het was de boschwachterde man in ’t groen. Hij droeg het kostuum, dat hij aan had den eersten dag toen ik hem zag. Er was geen twijfel aan, het was de boschwachter. Ik zag hem duidelyk. Er lag een zekere angst op zijn gezicht. Toen de kreet van het lieveheersbeest voor de vierde maal weerklonk, zette hg zyn pak op de gang én ging naar het tweede raam van myn kamertje af. Ik durfde geen beweging maken, omdat ik vreesde, dat hy me dan zou zien. Hy drukte het hoofd tegen dit raam zal voorkomen, dat, zooals nu, snel treinen deze nijvere stad passeeren. Hierna gaf de heer Blom het woord aan den burgemeester, die de openings rede hield en zijn voldoening te ken nen gaf over wat hier is tot stand ge komen. Hierna kreeg de Commissaris der Koningin het woord. Temeer heeft spr. met genoegen aan de uitnoodiging gevolg gegeven, omdat spr. behoort tot diegenen, die van meeoing zyn, dat de tentoonstellingen haar tijd nog niet hebben gehad. Deze tentoonstelling getuigt vin de energie en uitstekenden smaak van de ingezetenen van Meppel. Hij sprak den wensch uit dat deze tentoonstelling zal bevorderen den bloei van het nijvere Meppel, dat vaak zoo terecht genoemd wordt „klein Rotterdam”. Hierna werd de eerewyn geschon ken, waarna de aanwezigen een rond gang maakten over het terrein. Allen waren vol bewondering voor alles wat hier wordt geboden. (Hbld.) gewest, zoo gaat het ook Bij do bevolking is standig volksbestaan. En

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1