-■ Seizoen-Opruiming, Stadsnieuws. D. SAMSOM, Gouda, Gemengde Berichten. Rechtzaken. KERKNIEUWS. I-iaatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Groote Jaarlijksche Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Ët fee te ii kin tl el te Aoisterdtm - - - - te VGravenhage zal deel genomen worden door Vryz.-Dem. Bond, Soc.- Dem. Arbeiderspartij, Bond van Vrije Liberalen, Liberale Unie, Nederl. Ver bond van Vak vereen igingen, Chr. Soo. Bond, Vrije Vrouwen-Vereeniging en de Vereeniging en de vereeniging tot beh. v. d. bel. der Vrouwverder nog een 60-tal patroons- en werkliedenver- eonigingen en bonden en vele afdee- lingen van den Bond voor Staatspen- sioneering. De deelneming van het congres is nog opengesteld tot 25 Juli. Ver. voor Vrouwenkiesrecht. Te Utrecht had Zondag onder leiding van Mevr. Van Balen -Klaar, vice- presidente oen buitengewone algeinoe- ne vergadering plaats van de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht. De vergadering was druk bezocht. De voorzitster opende de vergadering met eên korte toespraak, waarin zij met genoegen constateerde dat het aantal afdeelingen dat zich heeft laten vertegenwoordigen, weder grooter is dan bij vorige vergaderingen. Ook memoreerde spr. het rapport der com missie voor grondwetsherziening. Een feit noemde zij het dat van deze Re geering wat het vrouwenkiesrecht be treft, niets is te verwachten. Een krachtige propaganda is noodig, doch deze moet er zoo op zijn inge richt dat meer voeling en verstand houding met de rogeeringspartijen wordt verkregen. In de middagvergadering werd de volgende door het bestuur gestelde motie aangenomen: De vereen, voor Vrouwenkiesrecht enz., kennis genomen hebbende van de beslissing welke door de Tweede Kamer is genomen in zake de Auteurs wet, waar het botreft het eigendoms recht van de gehuwde artiste op de vruchten van haar arbeid niet begrij pende dat zelfs hier waar uit den aard der zaak toch geen «Drake kan zyn van ongelijkwaardigheid tusschen mannen en vrouwen waar hot geldt den beter loonenden arbeid, toch onze verouderde en voor de vrouw zoo vernederende h n wel ij ks wetge vi ng bij de moordorheid der Kamerloden meer kracht blykt te bozittten dan alle over wegingen van recht on billijkheid Overwegende de ergerlijke manier waarop door de regeering en door enkele afgevaardigden is geoordeeld overr de wyze waarop door de vrouw het door haar verdiende loon zou wor den besteed, terwijl hot is voorgesteld alsof de man zijn geld steeds alleen zou aanwenden ten bate van het gezin spreekt haar diepe verontwaardiging uit over het feit dat deze beslissing is kunnen genomen worden, en wyst met grooten nadruk op de dringende noodzakelijkheid van de invoering van Vrouwenkiesrecht, opdat de vrouwen rechtstreeks haar belangen zullen kun nen bepleiten en verdedigen, door mid del van het stembiljet. Deze motie werd met op 5 na al gemeen o stemmen aangenomen. Besloten werd de motie ter kennis te brengen van de Regeering en de Staten-Generaal. Aangenomen werd ook een voorstel van inej. H. Verwey Mejan om het hoofdbestuur uit te noodigen voorbe reidingen te treffen voor net houden eener botooging voor Vrouwenkies recht, zoo mogelijk met vrouwen van alle richtingen. De vergadering verklaarde zich voor het houden eener betooging met 461 togen 129 stemnjen. De Nederiandsohe Maatschappij t«t bevordering der Geneeskunst hield gisteren en houdt ook volgende dagen haar 63e algemeene vergadering in een der zalen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te VGravenhage. De Haagsohe af deeling bood eergiste renavond boofdbestnnr en afdeölingen «en welgeslaagd concert, gevolgd door een gezellig samenzijn, aan. In tegenwoordigheid van den Com missaris der Koningin in Zuid-Hol land, bsron Sweerts de Landas Wy- borgh, en van den burgemeester der residentie, jhr. Van Karnebeek, werd gisterochtend de algemeene vergade ring geopend door aen voorzitter der Maatschappij, dr. K. A. F. Deelen te Tilburg, met een rede over „Thalasso therapy", Blykens het jaarverslag, uitgebracht door den hoofdbestuurder-secretaris dr. G. F. Schreve, onderging het getal afdeelingen ook in het afgeloopen jaar geen wijziging. Het bleef 59 be dragen. Het getal leden steeg van 2601 tot 2691. Het verslag bevat voorts een breed voerig overzicht van alle werkzaam heden in het afgeloopen jaar door het hoofdbestuur verricht, o.a. ter uitvoe ring van de besluiten van de vorige algemeene vergadering. Het verslag eindigt aldus „Veel is er gevorderd van de werk kracht van het hoofdbestuur en van zijn adviseerende commissies, toen in begin van dit jaar de behandeling van het ontwerp-Ziektewet door de Tweede Kamer der Staten-Generaal zoo goed als zeker werd geacht en later bleek dat met de vooona&mste wenschen der Nederlandsche genees- heeren ten opzichte van de wettelijke regeling der ziekteverzekering, neer gelegd in het adres der Maatschappij van 1911 aan de Tweede Kamer fier Staten-Generaal, in het thans voor ons liggende gewijzigde ontwerp, zelfs door de commissie van voorbereiding, zoo goed als geen rekening is gehou den. Ligt er te dien opzichte niet bittere ironie in de woorden, door den grooten Gerrit Jan Muldef bij de ope ning der twdede algemeene vergade ring onzer maatschappij gesproken „De deskundigen behooren den Staat te besturen. Gij, Mijne Heeren, zijt hierin de deskundigen uw oordeel eerlijk en met nauwgezetheid opge maakt, na een grondig en uitvoerig onderzoek, moet tot wet verheven worden en de Staten-Generaal mogen niet anders, omdat zij desonkundigen in de geneeskunde zyn, dan uw oor deel volgen zij zijn or voor het verband, voor de eenheid, niet voor het uitspreken van een oordeel over dingen, waarvan zij geen kennis heb ben. Zij zijn de Staten-Generaalgij zijt de Staten Speciaal". Die bittere ironie wordt thans maar al te zeer door de Nederlandsche ge- neesheeren gevoeld. Dat de leden der Staten-Speciaal toonen dat het hnn ernst is met hun uitspraken ten op zichte van de eischen, die de wetge ver dient te stellen ten opzichte van goed ingerichte ziekenfondsen, ter wille van den geneeskundigen stand. Dat zy nu toonon de historische daad van het hoofdbestuur op prijs te stellen door geen duimbreed af te wijken van de hoofdvoorwaarden, neergelegd in hot door het hoofdbestuur voorge stelde algemeen bindend besluit, waar- aan goed ingerichte ziekenfondsen behooren te voldoen. Laten wij te dien opzichte eensgezind naar de 63e alg( meeno vergadering optrekken en daarby gedenken de woordon van Jan Pietersz. Coen: „Endo desesperoert niet". Volksonderwijs. In de te Baarn gehouden 46e alge meene vergadering van Volksonderwijs werden o a. de volgende heiluiten genomen Het hoofdbestuur zal aan de af deelingen vragen stellen, teneinde de meoningen te vernemen inzake de middelen,die kunnen worden gevonden tor voorkoming van het verwijderen van kinderen uit de school, wanneer het schoolgeld niet door de ouders kan worden voldaan. Een voorstel van de afd. Baarn De Algem. Vergadering noodige het H. B. uit een geschriftje samen te stellen, waarin uiteengezet wordt, welke school de ouders voor hunne kinderen moeten kiezen. Indien de mogelijkheid blijkt zal worden ingesteld één bureau van het secretariaat, van het alg. penning meesterschap, van Redactie van het Orgaan, een algemeen propaganda- bureau, voor welke functiën zal worden benoemd een goed bezoldigd propa gandist. De afdracht der afdeelingen aan de kas wordt daardoor met f 0.10 per lid verhoogd. Een voorstel van de afd. Giesen- dam—Hardinxveld, gewijzigd door eenige amendementen, bepalend dat do toelatingsleeftijd op alle lagere scholen in ééne gemeente, gelijk moet zijn, waartoe het Hoofdbestuur pogin gen zal aanwenden om deze bepaling door de Regeering in de wet L. O. te doen opnemen. Andere voorstellen van huishoude- lijken aard werden behandeld en aan genomen. De Belgische Ouderdomsvoorziening. Vanwege het departement van Land bouw, Nijverheid en handel is ver schenen: „De wijzigingen in de Bel gische Ouderdomsvoorziening, vervolg op het verslag van een onderzoek naar de werking der ouderdomsvoorziening in België, in 1910 uitgebracht aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, door mr. dr. A. van Rijckevorsel." Twee hoofdagenten te Rotterdam hebben in teon logement aan den Goudscbesingel- aatogehouden den 24- jarigen incasseerder Ch. D. uit Ham burg, wiens aanhouding was verzocht. De man wordt verdacht van verduis tering van 10.000 Mark van ayn patroon te Hamburg. De verduistering dagteekent reeds van 1910. De ver dachte is naar het Hnis van Bewaring overgebracht, in afwachting van zijn uitlevering. Auto-ongeluk. Zondagavond viel een kind van den heer A. uit Tilburg, onder Heusdenhout by Breda, door het opengaan van het portier, uit een in vollen gang zijnden auto. De vader sprong net kind na, werd daardoor zoo ernstig gewond, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden in geroepen het kind bleef nagenoeg ongeaeerd. Men meldt uit MoerdijkEen on geval dat ernstiger gevolgen had kun nen hebben, vond Vrijdagnamiddag aan den Moerdijk plaats. Het zeiljacht van den heer C. J. v. D. te V. lag daar gemeerd, toen een tjalk die in de nabijheid aan het laveeren was en geen kans meer zag uit te wijken, met volle vaart op het jacht invoer met het gevolg, dat dit doormidden gevaren werd en spoedig daarop zonk. De inzittende orio heeren en ook het knechtje wisten zich intijds te redden on kwamen met den schrik en een nat pak vry. Vermoedelijk doordat zich een pa troon tusschen de kolen bevond, ont stond op den stoomtrawler A. M. 50 op zee een ontploffing, waardoor twee stokers verwond werden. Na binnenkomst te IJinuiden kon de eene zelf naar huis reizen, terwijl de andere per ziekenwagen naar oen inrichting te Haarlem vervoerd werd. Onweer. Bij een zwaar onweer, dal Zaterdag te Tilburg woedde, heeft de bliksem een groot gedeelte van de tolephoon verbinding stuk geslagen. Hot hemelvuur sloeg door den schoor steen der woning van Erven en ver dween na een kleine vernieling door de openstaande deur. Twee ingezetene te Haarlem, de hoeren G. v. D. B. op de Parklaan en J. H. M. op de Raaks, worden ver rast door eeu brandbrief, waarin ge dreigd werd, dat men hun woningen in brand zou steken, als zij niet zoo- on-zooveol geld zouden geven. Maar de schrijvers hadden geen erg kwade bedoelingen. Zij wildon eenvou dig van de straat en in eon werkin richting komen. Daarom hadden zij de dreigbrieven maar goedmoedig on derteekend. P. W. en J. T., beiden swervers, bleken de daders te zijn. (Haarl. Dagbl.) Inbraken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn te Amsterdam weder inbre kers aan het werk geweest. Zij hebben dien nacht een bezoek gebracht aan de Kon. J. J. B. J. Bouvy, Keizers gracht 403 by de Leidschegracht, en aan het ernaast gelegen kantoor en magazijn van de firma Krom Co., fabrikanten van „Kabouter"-nacht- en theeliohten. Gisterenavond omstreeks acht uur bracht de heer Krom een bezoek aan zijn zijn zaak. Toon hy de binnendeur, die toegang geeft tot het kantoor opende, viel er plotseling een glasruit om, die aan de achterzijde tegen die deur geplaatst was. Deze glasruit bleek heel netjes uit do glazen afscheiding tusschen kantoor en magazijn gesne den te zyn. In het kantoor lag alles overhoop. De inbrekers zijn vermoede- delijk met behulp van een valschen sleutel aan de Keizersgracht binnen gekomen en hebben, gelijk aan de spo ren van een beitel of ander werktuig te zien was, eerst nog tevergeefs hun krachten beproefd op de binnendeur. Om van buitenaf niet gezien te wor den (het kantoor ziet bp de Keizers gracht uit) hadden de dieven degor- dynen dichtgeschoven. Alles was nage snuffeld, doch de heer Krom kon constateeren, dat er niets vermist werd, hij heeft de gewoonte des avonds alle geldswaarden mee naar huis te nemen. Op den grond lagen overal afge brande lucifers en eveneens afgebrande pitten van de „Kabonter"-Iichtjes. Daarmede hebben de inbrekers zich bijgelicht. Het spoor der lucifers en pitten leidde door de werkplaatsnaar het erf achter de fabriek en hield daar plotseling op. Dit erf is slechts door een lage schatting van de glasfabriek der firma Bouvy gescheiden. Langs dezen weg hebben ae dieven zich. ver moedelijk tot het kantoor der gas fabriek toegang weten te verschaffen. De brafidkaat welke op dit kantoor staat, werd geforceerd, terwyl een lessenaar opengebroken werd. Hier werd een bedrag ran f 90 buitgemaakt en een aantal postzegels gestolen, ter wijl een twaalftal glassnijders eveneens weggenomen werden. Op het kantoor der firma vond men eveneens afge brande pitten van de „Kabonter"- lichtjes, verder afgebrande lucifers van dezelfde kleur als die, by de firma Krom gevonden werden, een eindje kaats en een leeg lucifersdoosje. Aan de moeten op de meubelen was voorts te zien, dat nier dezelfde werktuigen gebruikt waren als bij de inbraak in de fabriek der firma Krom. Te Venhuizen (N.-H.) is gisteren morgen het lijk van den heer P. de H., van Broekerhaven, op het erf van den heer R. gevonden. De politie stelt een onderzoek in. Nootlottige val. Zondag is de bejaarde D. Tammeling te Stedum bij het halen van kippen- voeder van den zolder van de ladder, welke uitgegleden was, gestort. De ongelukkige was spoedig een lijk. De Arasterdamsche brandweer werd gisteravond omstreeks 8 uur gealar meerd, omdat de electrische tram naar Haarlem in brand stond. Weldra waren een drie-tal wagens op de plaats des onheils, doch men was inmiddels het vuur, dat in het onderstel van wagen 27 was ontstaan met behulp van eenige emmers zand meester geworden. De drie personen te Amsterdam, verdacht van het vervaardigen en uitgeven van valsche rijksdaalders, zijn ter beschikking van de Justitie gestold. Te Middelburg tijdens een korte af wezigheid der moeder een 2l/3-jarig kind in een putje achter de ouderlijke woning gevallen en gestikt. De justitie te Middelburg heeft na onderzoek termen gevonden het lijkje in beslag te nemen en tier gerechter- lijk onderzoek naar het gasthuis over te brengen. Zondagavond sloeg de bliksem in de woning van Spaaibroek te Oud Drim- melen, N.-Brabant. Aan blusschen viel niet te denken, alles brandde af tot den grond. Verzekering dekt de schade. Te Leouwarden zijn Zondag bij het zwemmen twee jongemannen verdron ken, de 17-jarige J. B. en de 14-jarige R. K., de eerste in de Sneeker trek vaart, de ander in de 0reans. Lotisico. J. K., te Amsterdam, heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof te Arnhenh, waarbij hy wegens smaadschrift tégen commis sarissen van Lotisico bpt f 300 boete is veroordeeld. De moord te Beek. Hedenmorgen te 10 d- stond voor de Rechtbank te Arnhem terecht Herman Engelbert Bosch, geboren te Haarzopf, Jemeente Hiersen in Pruisen, den 28n uni 1884, arbeider, wonende te Kilder, gemeente Bergh, beklaagd: „Dat hij op den 18n Februari 1912 te Beek in de gemeente Bergh, opzettelijk Maria Frederika Hartjes van het leven heeft beroofd, door voornoemd kind opzettelijk de keel dicht te knijpen en aldus te verworgen." Tegelijkertijd had de beklaagde zich te verantwoorden vodr een op een vroeger uur van dienzelfden 18n Febr. gepleegde openbare schennis der eer baarheid, die gezien moet zijn, althans kon worden geeien, door Kaatje Van Vliet en Hendrikus Theodoras Lenting en anderen, die daaiby huns ondanks tegenwoordig waren, welk feit met den geïmputeerden doodslag niets te maken heeft. Wat het Openbaar Ministerie er toe heeft bewogen, in één dagvaarding deze twee feiten aan elkaar te koppe len, is ons niet duidelyk. Toch zeker niet zooals het gerucht gaat de bedoeling, om de hoofdzaak met ge sloten deuren behandeld te krijgen. Ware het wel zoo, dan zouden wy daartegen een ernstig protest niet mogen achterwege laten. Deze hoogst belangryke zaak, waarin de justitie reeds tweemaal op Opzienbare wijze heeft misgetast en die in het gefceele land met meer dan gewone aandacht' is gevolgd, mag niet in het verbor gene worden afgedaan. Zoowel de beklaagde zelf als de buitenwereld heeft er aanspraak op en belang bij, dat de grondwettelijke plicht van openbare berechting ten deze onver kort worde in acht genomen en dat men niet ga rechten in het duister van de binnenkamer. Geen enkel zecLe- lijkheidsbelang ook dat er zich tegen verzet. De Rechtbank zal zijn samengesteld uit de heeren: Mr. P. Gratema, pre sident; P. F. A. Cremers en P. C. Klaassesz, rechters, terwyl het Open baar Ministerie zal worden waarge nomen door den substituut-officier van justitie Mr. J. P. Hofstede. Door deze laatste zijn 31 getuigen gedagvaard en als deskundige Dr. G. N. Buddingh r'e Voogt, arts te Arnhem, terwijl nog door den verdediger, Mr. J. R. H. van Schaik, 5 getuigen a décharge zullen worden voorgebracht Wij willen hier nog een overzicht geven, dat wij aan het V a d. ontlee- nen, van hetgeen zich op den bowusten 18n Februari in het rustige dorpie Beek bij 's Heerenberg heeft afgespeeld en wat de volgende dagen geschiedde. Des middags om halfvier was Marietje Hartjes door haar moeder naar den winkel van Ten Bensel gestuurd om een pakje lucifers te halen. Deze winkel, waaraan een café verbonden is, ligt op het kruispunt der wegen van Zeddam naar Didam en van Kil der naar Beek. Daar Marietje niet thuis kwam werden de ouders onge rust en naarmate de duisternis viel nam de ongerustheid toe en daar het kind, zelfs niet een spoor van haar te vinden was, werden alle wegen en paden in de buurt doorkruist en af gezocht. Buren, marechaussee en veld wachters werden te hulp geroepen en dwaalden den geheelen nacht door de bosschen zonder resultaat, zelfs los» gelaten politiehonden wisten geen spoor van het kind te vinden. Bij het aanbréken van den dag, werd opnieuw het onderzoek begon nen, tot men eensklaps achter een houtmijt, waarbij men al meermalen gezocht had, het vermiste meisje zag liggen, in de lengte uitgestrekt, kalm met de handjes gevouwen over haar nieuw Zondagsschortje, als slapende, maar het koude zoo beweegloos en stramme lichaampje deed zien dat hier een eeuwige slaap geslapen werd, ter wijl de dikke opgezette hals ziender- oogen den dood door verstikking deed vermoeden. De ontroering was groot en de vraag wie zou de laaghartige moor denaar zijn, was op ieders lippen. De gemeenteveldwachter Clerx, de brigadier en wachtmeester der mare chaussee Van Bonen en Kelder vingen onmiddellijk een minutieus onderzoek aan. 20 Februari kwam het parket uit Arnhem te Beek aan en nam zitting in het café van Ten Bensel. Dienzelf den dag werd zekere F. Derksen aan gehouden op aanwijzing van mej. Gottsman uit Emmerik, die Zondag 18 Februari in een rijtuig den weg van Didam naar Zeddam was gepas seerd en de vermissing van het meisje gelezen hebbende, zich herinnerde dat zij iemand met een meisje aan den rand van het bosch gezien had. welk kind met gevouwen handen, althans in smeekende houding tegenover den man had gestaan, en welk tweetal later het bosch in was gegaan tus schen het geziene en de verdwijning had zij verband gezocht en had het de marechaussees medegedeeld. Het vermoeden van de politie viel terstond op Derksen, die niet gunstig bekend stond en na gearresteerd te zyn en in Café Ten Bensel onder bewakihg ver toefd te hebben werd hij 's avonds naar 's Heerenberg gebracht. De verklaringen van de dame waren pertinent, maar verdachte hield vol dat hy Zondag, te Bergh en Stokkum was geweest Terwyl het onderzoek in vollen gang was, bracht de telegraaf plotseling het sensafciewekkende be- rioht dat de ouders van het vermoorde meisje waren gearresteerd. Dit vond zijn oorzaak in het feit dat de hond van den heer Rademaker, losgelaten op de plaats waar het lijkje gevonden was, .herhaalde malen het spoor naar het huis van Hartjes gevolgd was. De kinderen van Hartjes werden door de politie in verhoor genomen op verklaring van den 10-jarigen Jan, dat zyn zusje met de lucifers was thuis geweest en dat vader erg op haar gebromd had omdat zy zoo lang was weggebleven. Vader zou haar met de pet gegooid hebben en toen zij wegliep nageloopen hebben, doch alleen zijn thuisgekomenen op deze verklaringen van een kind werden de ouders als verdachten gearresteerden eerst naar 's Heerenberg, later naar Arnhem overgebracht, waar 's avonds de vrouw weer in vrijheid werd ge steld, terwyl Hartjes in het huis van bewaring werd opgesloten. Derksen, wien het gelukt was zyn alibi te bewijzen, was 's middags los gelaten en de justitie meende toen in Hartjes den werkelyken dader te zien. Toch waren er enkele punten die niet vastgesteld konden worden en de twijfel rees opnieuw, maar hy bleef gevangen. De kinderen, die bij zekeren Schut waren ondergebracht, werden later in Welkom te Arnhem verpleegd en de vader uit de ouderlijke macht ontzet. Toen Hartjes gearresteerd werd en er tevens zooveel bezwarends tegen hem bijeen werd gebracht dat twijfel omtrent zijn schuld haast uitgesloten scheen, deden allerlei verhalen de ronde over het huiselijk leven der familie. Vatbaar voor eerste indrukken als de groote menigte is, keerde zich nu de verontwaardiging in haar volle heftigheid tegen hen die zich aan hun kind vergrepen zouden hebl>en en men zag met spanning den loop der dingen tegemoet. Maar niettegenstaande den ijver door de politie uit Beek en 's Heerenberg en de met zorg voort gezette instructie van den rechter commissaris jhr. mr. J. A. v. d. Does, slaagde men er niet in het bewijs tegen Hartjes tot eenige volkomenheid te brengen, welke tot een verwijzing naar de openbare terechtzitting kon leiden, hoewel de gevangenhouding van Hart jes met 30 dagen verlengd was. Het gerechtelijk drama zou niet zonder spannend slot eindigen. Zonder £at iemand er aan dacht kwam het bericht dat in den avond van 19 Maart de uit Duitschland terugkeerende Herman Engelbert .Bosch voor de woning zijner ouders te Kilder was gearresteerd en naar Arnhem over gebracht en in het huis van bewaring ingesloten. Men had nn twee menschen die verdacht werden. De bezwarende feiten die tegen Bosch werden ingebracht waren de volgende. In don middag van 18 Februari was Bosch in café Ten Bensel een glas bier gaan drinken Het was omstreeks 4 uur, op welken tijd Marietje Hartjes daar net pakje lucifers gehaald heeft. Hij moest dus het kind gezien hebben, hetgeen hij ontkent. Verder verklaarde hij van Ten Bensel per rijwiel te zijn gegaan over den Kilderschen weg naar het huis zijner ouders en daar omstreoks half vijf te zijn aangekomen, maar tal van per sonen, die op dat uur, tusschen 4 en 4Vaden Kilderschen weg gopasseerd zijn, verklaren Bosch niet gezien te hebben, terwijl hij niemand kan noemen die hij is tegen gekomen. Daartegenover staat dat de vrouw van Hartjes verklaart op een hoog open punt in het bosch nabij haar woning, van waar men het gezicht op het café Ten Bensel heeft en den kruisweg zien kan, omstreeks 4" uur iemand dat café heeft zien verlaten, 'die per rijwiel den weg naar Zeddam is opgereden. Het bosch heeft den man aan haar oog onttrokken en op een verder gedeelte van den weg dat zicht baar was, niet meer gezien. Nu is het toevallig dat juiBt in dat boschgedeelte mej. Gottman uit Emmerik den man met het kind gezien heeft en het lijkje later is gevonden. Een andere getuige, die aan be- klaagde's verklaring twyfel moet doen ontstaan, is dezede 13-jarige Agnes Te Winkel, die in de buurt van het huis Bosch, woont, heeft gezien dat beklaagde tusschen halfvijf en vijf uur by het huis gaan daar een praatje is komen maken en niet van den grind weg BeekKilden, maar van den Daasenboomschen weg is gekomen, welke weg voorbij de plaats des mis- dryfs, op den weg BeekZeddam uit komt. Deze hoewel zeer vage aanwijzingen, die in een ander geval de justitie wel licht geen aanleiding tot een vervol ging zonden geven, worden nog door andere overwegingen aangevuld. Het feit dat verdachte Bosch reeds eerder wegens aanranding van een minder jarige is veroordeeld geworden en ook onder verdenking stond van andere niet zoo te noemen oneerbare hande lingen met meisjes, zoo ook met de 13-jarige Aleida Hartjes, een zusje van het vermoorde meisje, welk laatste kind hy bij zijn pogingen ook bij den hals moet nebben vastgehouden, moet blijkbaar den doorslag dan ook hebben gegeven. (Zie laatste berichten). GOUDA, 9 Juli 1912. Door de politie alhier is beslag ge legd op een Zaterdag op den Stations weg alhier gevonden kinderlijkje. In verband daarmede is een uitge breid onderzoek ingesteld, waarna proces verbaai is opgemaakt tegen een jonge vrouw, wegens overtreding van de artt. 251bis en 297 van het wet boek van Strafrecht. Zondagavond had in de z.g. Glazen Kast, Boelekade eenoneenigheid plaats tusschen familieleden, die zoo boog liep dat een van hen, die de woning van den ander wilde binnentreden, zoodanig met een stoof op het hoofd werd bewerkt, dat hij bloedend werd verwond. De politie maakt oen eind aan den twist en maakte proces-verbaal op. Wegens openbare schennis der eer baarheid is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen twee oude lieden van 60 en 63 jaar. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs examen voor civiel-ingenieur ook onze voormalige stadgenoot, de heer J. C. Begram van Eeten. Aan de Rijks Veeartsenijschool te Utrecht werd gisteren de candidaat- veearts N. R. Slop bevorderd tot het laatste studiejaar. Zondag werd door den Hollandsehen Herdershond van den politieagent A. J. Osinga alhier deelgenomen aan de oefeningen voor politiehonden op de Internationale Hondententoonsteiling te Nijmegen, waarvoor de eigenaar eon bestuuraprijs werd verleend. Er was groote belangstelling. Nieuwer kerk a.d. IJsel. Bij de aanbesteding van een te bouwen bak kerij met toebehooren, voor rekening van de Coöperatieve Bi oodbakkerij en Veibruiksveroeniging „Ons Belang", werd ingeschreven als volgt A. Timmer-, smids-, verf-, lood- en zinkwerk 0. van Leeuwen, Nieuwerkerk a.d. IJsel, f 3390A. Buis, Oapelle a.d. IJsel, f 3290 C. Buis, idem, f 3255 P. Kerseboom, Zevenhuizen, f3119; G. v. d. Sterre, Nieuwerkerk a.d. IJsel, f 3100C. Middelkoop, Gouda f 2875. B. Metselwerk J. C. de Wit, Nieuwerkerk a.d. IJsel, f 2240C. Pols, Ouderkerk a.d. IJsel, f2218; H. C. Do Wit, Nieuwerkerk a.d. IJsel, f 2180J. Bontebal, Ze venhuizen, f 2110 G. van Wingerden, Gouda, f '2108 J. Looye, Capelle a.d IJsel, f 2083. AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, gohouden door notaris N. F. Cambier van Nooten te Gouda cp 1/8 Juli 1912. Nos. 1—4 en 5. Heerenhuis atn de Gouwe 127, met een perceel bouw grond aan den Raam en een pakhuis daarnaast 37 kooper do heer B. H, van de Werve te Goada voor f 9745.- No. 2. Heerenhuis Gouwe 129 niet verkocht. No. 3. Idem Gouwe 131, kooper de heer N. van der Moer te Gouda voor 4375.— No. 3a. Idem Gouwe 155 niet verkocht. Nos. 6 en 7. Twee huizen met pakhuis aan het Ver loren Kost Nos. 23, 25 en 27, kooper de heer A. Fokkers te Gouda voor 1985.— Nos. 8 en 9. Twee huizen ais voren nos. 31 en 33, kooper de heer C. K. Ga lama te Gouda voor 1535. No. 10. Grond met afbraak aan de Lazarussteeg, koo per de hoer H. J. Neder- noist Jr. te Gouda voor 210. Nos. 11 tot 14. Vierhuizen aan de Vlamingstraat nos. 46, 48, 50 en 52, kooper de heer C. Th. Tholens te Gouda voor 2690. Nos. 15 tot 18. Vier huizen in een poort aan de Vla mingstraat nos. 38,40,42 en 44, kooper de heerH. Eijssen te Gouda voor 545. No. 19, 20 en 21. Een huis aan den Raam no. 56 en twee huizen in de Mease- makerssteeg nos. 1 en 3, kooper de heer J. Kalk man te Reeuwijk voor 1900.— Nos. 22, 23 en 24. Huis Zeugstraat nos. 70 en 72, Smederij Speldemakera- steeg no. 1 en pakhuis daarnaast no. 3 en 5 koo- pers de heeren C. Plomp e. a. voor 389C No. 25. Hnis Boelekade no. 189 kooper de heer W. Verburg te Gouda (provi sioneel) voor 1205.— No. 26. Hnis als voren no. 191 kooper de heer L. de Knoop te Gouda (provi sioneel) voor t 1205. Nos. 27 en 28. Twee huizen als voren nos. 193 en 195 niet verkocht. Nos. 29 en 30. Kleingaren- baan en moestuin aan de Derde Kade, kooper de heer W. Boekenstein te Gonda voor 1340.- Nos. 31, 32en 33. Driehui zen aan de Vierde Kade nos. 39, 40 en 41, kooper de heer B. H. v. d. Werve te Gouda voor 1045.- De claasicale vergaderingen. Van de onderwerpen welke do vorige week op de claasicale vergaderingen in behandeling kwamen en groote belangstelling trokken tot ver buiten den kerkdijken kring, waron de motie Gheel Gildemeester inzake do benoe ming van dr. Noordtzij en het voorstel tot invoering van vrouwenstemrecht in de Ned. Herv. Kerk wel do voor naamste. Wij zullen van elk dezer punten de namen der voor- en tegen stemmende classes vermelden. Do motie Gheel Gildemeester werd aangenomen door de classes: 's(Jra- venhage, Haarlem, Deventer, Zwolle, Middelburg, Meppel, Ijeeuwarden, Eindhoven, Amersfoort, Gouda, Win schoten, Edam, IJzendijke, Maastricht, pingedam, Winsnm, Kampen, lertogenbosch, Rotterdam en Zie- rikzee. Verworpen werd de motie door Leiden, Alkmaar, Assen, Dokkum, Amsterdam, Tiel, Zutphen, Arnhem, Zaltbommel, Dordrecht, Brielle en Wijk bij Duurstede. Voor zoover ons meegedeeld waren er dus '20 classes voor de motie-Van Gheel Gildemeester en 13 er tegén. Onzijdig- hield zich de classis Gro ningen. Het vrouwenkiesrecht vond 10 clas ses genegen tot invoeringTiel, Winschoten, Groningen, Maastricht, Winsum, Eindhoven, 'gHertogenbosch, Alkmaar, Edam en Leeuwarden. Tegen stemden de classes 's Gravenhage, Utrecht, Leiden Goes, Middelburg, Zwolle, Dokkum, Meppel, Zutphen, Amsterdam, Dordrecht, Kampen, Zio- rikzeo, IJzendijke, Amersfoort, Hee renveen, Appingodam, Zalt-Bommel, Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Gouda, Brielle, Wijk bij Duurstede enFrane- ker. Te Assen staakten de stemmen (15 tegen 15, terwijl-1 blanco werd uitgebracht). Ter navolging. De Fransche kamer heeft gisteren een wetsontwerp aangegeven om de borden-reclames aan banden te leggen en de artistieke landschappen tegen hen te beschermen. Russische Spaarzaamheid. De kranten van Petersburg beriohte dat de groote manoevres in het kamp Borodino in de mpand Augustus, tor gelegenheid van het eeuwfeest, van 1812, die den slag van Moskou zouden weergeven, afgelast zijn, want er zouden 250.000 menschen voor noodig geweest zijn en dit zou te kosteloos geworden zijn. Terechtzitting. Auxerre, 8 Juli. Aubert, die een leerares vermoordde, is gisteren gerecht- gesteld. Om 2.45 's morgens kwam men in zyn cel waar hy rustig sliep. Men moest hem opwokken. Na kort gesprek mét zijn kerkvader ging hij met fikschen pas naar het schavot. Een enorme menigte was getuige van den terechtstelling. Het lyk werd op het kerkhof begraven. „Een „aardige" inbraak. Midden in Parys, boulevard Porsso- nuiere heeff een interessante inbraak plaats gehad. Henri Hornier, juwelier, die een enorme voorraad juweelen had, had de meeste van dezen in een brand kast geborgen, die in totaal wel 2000 Kilo woog. Zondag ging hij bniten de stad Bij zijn terugkomst was do kast geforceerd. Er was een gat van- 30 cM. in, vermoedelijk met een knal gasvlam er in gebrand. Het bedrag van den diefstal beloopt de 100.000 francs. Geen spoor van de dieven, die vier of vijf man sterk geweest moeten zijn. De moord te Beek. Onder groote belangstelling maakte de Rechtbank te Arnhem hedénmor- gen een aanvang met de openbare behandeling van de zaak tegen H. E. Bosch, beklaagd van moord op de 7-jarige Maria Hartjes. De dader ontkende. Hij verklaart het kind tot op den dag van den moord niet te hebben gezien. De President en het 0. M. maken beklaagde opmerkzaam op verschil lende onjuistheden in zijn verklaringen by de de instructie afgelegd. De wachtmeester der marechaussee Kelder meent te mogen zeggen dat op den avond van den moord het lykje niet achter den houtmijt lag. De veldwachter Clerx bevestigt deze verklaring. De deskundige Dr. de Voogt heeft geconstateerd dat het meisje door verworging is gestorven. Van ver krachting zijn door hem goen sporen gevonden. De vader verklaart ook het lijkje niet achter den houtmijt te hebben jevonden, maar, nu hijlater gehoord ïoeft dat hot stijf tegen den houtmijt aan lag, acht hg het ook wel mogelijk, dat het daar toch gelegen heeft. Hij is vroeger tegen beklaagde gewaar schuwd met het oog op zijn kinderen. De moeder verklaart iemand mot een fiets gezien te hebben in het bosch waar ook de houtmijt was. Ook andere getuigen leggen deze verklaringen aan. Mej. Gottman uit Emmerik geeft daarna hare bekende verklaring. Daarna wordt de behandeling der zaak geschorst. Ernstig Mijnongeluk. Londen, 9 JulL Hedenmorgen heeft een ontploffing plaats gehad in de Denaby and Cadry kolenmijnon, nabij Gomisbrough Castle, welke gis teren door den Koning werden bezocht. Volgens ambtelijke berichten zijn 30 arbeiders gedood en 2 gewond. TWEEDE KAMER. In do hedenmiddag gehouden ver- ;adering van de Tweede Kamer wer en de m*ilifaire Pensioen wetten goedgekeurd. Do voorzitter deelde mede dat het de laatste maal was dat hij presi- deeide. Hij bracht dank aan allo leden en aan de ambtenaren. |Dè heer L i o f t i n c k dankte don voorzitter daarop namens de Kamer. De Minister van Oorlog, de hqjr Col ij n, dood zulks naméns de Regooring. Do Kamer is thans uiteengegaan. EERSTE KAMER. In de heden gehouden vergadering van de Eorstf» Kamer word door het lid, den oud-minister Cremer, de be lofte afgolegd in handen van den voorzitter. Baron Schimmelpennink van der Oye. De Kamer onderzoekt hedon en morgen in do afdeelingen de van de Twoedo Kamer ingekomen wetsont werpen. De openbare zitting werd verdaagd tot Donderdag 11 uur. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waron voor lsto kw. 43, 2e 38 en 3e 33 cent per half kilo. Mageror Ossen Melkvee en Vaar- koeien redel. aangevoerd. Stieren goede aanvoer, lsto kw. 35, 2o 30 en Be 26 cent por half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 30, 2e 27, 3e 24 cent per half kilo. Handel in vet vee prijshoudend, de stieren werden langzaam verkocht. Vette kalveren lager in prys, handel stug. Op de magoro markt was alles hoog in prijzen. van alle nog voorhanden zynde benevens een groote partij Japon stoffen en Zijden tot buitengewoon lagepryzen k contant. Specialiteit in Nouveauté'h. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. GOUDA. GEBOREN 6^Juli. Pieternella, ouders A. Schriek en M. van Ouds hoorn. Hermanus, ouders G. J. Binnendijk en E. Boom. Martinus, ouders A. Kelder en W. van der Laan. 7. Johanna, ouders C. A. van Patten en J. Brink. Martinus Theodorus Petrus, ouders J. P. Dessing en G Peeters. Gezina Geertruida Frede rika, ouders F. M. Huurman en J. E. Kerper. Maria, ouders J. Weyman en A. O. Wiezer. Krijn Johannes, ouders A. Nolte en F. de Beun. 8. Cornelia, ouders R. U Jongenburger en J. D. van Walsem. OVERLEDEN 6 Juli. H. van Dantzig, wed. van J. W. van Buuren 62 j. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.7 te Parijs, laagste stand 741.9 te Vestma- noer. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige, zuidelijke tot westelijken wind. Meest zwaarbewolkt weinig of geen regen, behoudens kans op plaatselijke onweersbuien. Zelfde temperatuur. VAN DKN 9 JULI 1912, Staatsleeniugcn Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 ld. OU (Gr. Russische Spw.my.) 1898 4 pet. pet. Obl. Spw.infi.) 1. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Ëmis- 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obli 6pct. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Baak - en krediet-Instel lingen. Nod. Bankaandoelen (udustr. Ondernemingen American Oar A Foun dry Corop. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aani^- Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. Gow. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand 1. Handel-My.C.v.A Mijnbouw Mi|en. Kotahoon" Mijnbouw My. Gew. Aand. edjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Oobar Aand. Petroleum-Ondern. dustrie Mij. Gew. A. [on. Ned. Mij. tot Expl v. Petr. Bronn. O.v J Shell" The Transp. t Traji Cy. 0. v. G. Scheepvaart Myen. Mij. Aand. Stoom vaort-My. ,Zee- Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ouderneiningen. Bindjey Tabak Mi Diversen. Maxwel Land G; Cert. v. Aand. Spoorwegen. Spo Aai wegmij. My. t. Exp spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwn Serie A-H Obl. 3 p Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aai dito dito Act. de Joui Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pc( Erie Spoorweg-Mi Gpw. Aand. Union Pacific Railroa Cv. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aanc Premleleenlngen. Amsterdam Aand3 pc Hong&rye. Thei. i-J GELd1oEB8. Prolongatie 8'/,—4 pCt. Nat. Staataf. minder geanimeerd. Buitenl. onveranderd, Ooit Borneo's lager, Guyana'» beter, Oobar» zeer. flauw, Tramwaarden iets beter, Poatl. Cement lager, Am. flauw vooral Atnal.- mated en Steel», Petrol, ■til, weinig varieerend, Tabakken eveneens stil eerder iets vaster, Culturen iets min der. evenals Rubbers, Theewaarden zeer stil. Votrige Koer*. koeri t«u beden- 80'/» 80 88% 88% 69% 100% 101 89'/, 89% 92% 92% 86% 85'%, 87% 4«%. 46% 104'/, 86% 104% 69'%, 218 212 68 66% 84'%, 81% 26 71% 70 199'/, 284% 189% 284% 40 89% Si® co 320 77% 162% 162% 609 608 626 178 110 110 17%, 16% 89'/, 89'/, 4 10% 10% 86 90 e. d 02% 62% 186% 86% 97'%, 97'%, 84 83% 170'/, 4'/ 169 •J. 102 147

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2