I E. Alter racht 269* AG, EWAAR. m eskleeding. gedeelten BHT p n i’ idingen ourant 51e Jaargang. No. 11914. en JJïïïJsffB.ê’ SMitexilaxid. Buitenlandsch. Nieuws. I G’S ADE Bïrixxexxlaxicl. FEUILLETON. Cm buistere ZaaR. WAREN HUIS, Spnislr. Den Haag. i UVERNIJ sett te nM tht tut kaïn kosten slechts iliog: ,E. ALTER ;ht 269‘, AG. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A BRINKMAN EN ZOON. Donderdag 11 Juli 1912. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Verschijnt dagelijks behalve Zon- ui hei Bureau. ■RT e stad aan huis 'i Spanje. ill ;ER bespottelijk I De taak, die Frankrijk sedert 8 jaren in van (Uit het Fransch.) (Wordt vervolgd sa A Zn., Gouda. hMto de* c verilcktM. je iets duidelijk?” tot het lijk W Alle Luie- en llulsla. Artikelen. >U, arana, r n door la Snnlltkt aarMMtate l"8uur, Vergad. 3. Z. C. Ins Genoegen", ledelijk Muziek- le PM. oor* elke regel ;oed. Fen ADRES: f 1.25 .1.50 Met GelUustréerd'Zondagsblad1.50 Idem franco per post1 00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLangs: Tibnoewbg 04, bij onze Agenten, den Boekhandel eu de Postkantoren y geregeld Mjdig i ontvangen van ten, vennakelqk- e dan in ohm der in, maar zal dit blijven Wan neer de toestand in dat opzicht zich eens mocht wijzigen, dan zal het met de vriendschapsbetoogingen tusschen beide Keizers wel uit zijn. Frankrijk. Kiesrechthervorming aangenomen. Na een rede van Minister Poincaré waarin hij de voordeelen opsomdé van het wetsontwerp-kiesrechtnervorming werd dit door de Kamer aangenomen met 339 tegen 217 stemmen. Het protectoraat over Marokko. De Senaatscommissie voor het wets ontwerp op het Marokkaansche pro- tectoraatsverdrag heeft hot rapport van den senator Baudin goedgekeurd en de bespreking op de agenda van den Senaat voor morgen geplaatst. Opmerkelijk in het rapport de slot zin, waarin gezegd wordt, dat de toe stand in Marokko aan Frankrijk nog ernstige moeilijkheden kan berokkenen. De regeert ng is echter op alles voor bereid en instaat aan alle bezwaren het hoofd te bieden. De beschavings- mijn portefeuille. De eerste zool, die ik naar de lompe schoenen van vadbr Jacques had geknipt, paste precies op een der indruksels, die we onder de oogen hadden, en de tweede zool, die naar de elegante voetstappen was ge nomen, verschilde alleen van het an dere indruksel voor ons, doordat de punt eenigszins anders was. We kon den dus niet zeggen, dat ze van den- zelfden persoon waren, maar evenmin, dat dit niet het geval was. De onbe kende zou andere schoenen hebben kunnen dragen. Terwijl we dit dubbele spoor volg den kwamen Larsan en ik weldra bij den vijver, dien we bij ons eerste on derzoek hadden gezien. Maar nu hiel den de sporen er niet op, ze volgden het voetpad en kwamen uit op den grooten weg naar Epinay. Dit was ’n nieuwe macadamweg, waarop we niets konden zien en we kwamen op het kasteel terug, zonder ’n woord te Opreken. In den tuin gingen we van elkaar afmaar doordat we dezelfde gedach ten hadden, vonden we elkaar weer terug voor de deur van de kamer van vader Jacques. We vonden den ouden man in bed liggen en zagen, dat de kleeren, die hij op een stoel had ge gooid, er ontoonbaar uitzagen, en dat en Woningtoe- standscommisBie Amerika. Warmte in de Vereenigde Staten. De eerste groote warme stroom van dit jaar heeft New-York bezocht. De thermometer steeg gisteren te New- York tot 34° C. en s'avonds had een algemeene volksverhuizing naar Coney Island plaats. De warme stroom schijnt onmiddel lijk van Chicago te komen waar de thermometer reeds eenige dagen 34° C. wees en den laatsten tijd 20 menschen stierven tengevolge van zonnesteek. De builenpest. Uit Washington wordt geseind Passagiers van Havana voor de Vereenigde Staten moeten een week in quarantaine blijven. Afdeelingen ratten-verdelgers zijn uit New-York naar Boston, New-Orleans en andere havens vertrokken. Er hebben zich geen nieuwe gevallen van builenpest meer in Havana of Portorico voorge daan. De Keizersbijeenkomst te Baltischport. Nog altoos wordt er over het Keizers- bezoek nagepraat. Sommige kranten zitten nog uit-en-te-na te betoogen, welke groote belangen of er wel be sproken, alsof werkelijk in die enkele uren dat deze vorsten bij elkander gaan eten en drinken, zooveel belang rijks wordt besproken. We gelooven en zeker niet ten onrechte, dat in dat opzicht we de zaken heel nuchter moeten aankijken. Want het is toch eigenlijk te bespottelijk om van te praten, dat op het oogenblik Rusland en Duitschland zoo eensgezind de Turksche belangen hebben besproken. Verbeeld je, Duitschland, dat natuurlijk ook niet om niemendal een wit voetje bij Turkije tracht te houden, met Rus land besprekende, hoe zij te zamen zullen trachten de Turksche bezittin gen te beschermen tegenover derden. Alsof er eén erger vijand bestaat voor de Turken, dan juist Rusland. Wie heeft altijd getracht het eerst de Turken uit Europa verdreven te krij gen. Wie heeft altoos geprobeerd de kleinere Balkanstaten in hun verzet tegen Turkije te helpen Wie zit, waar hij ook kan, altijd de Moham medanen dwars Wie heeft nog in den laatsten tijd in Perzië een betere toekomst voor dit Mand in de war ge schopt? Het is Rusland, altijd weer Rusland, dat steeds met dezelfde bij oogmerken zich in zaken van anderen mengt. Als we dat weten, dan is het feitelijk om nOg {.e g6iooven jn wat de Nowoje Wremja zegt„De betuiging van vriendschap van beide staten is een verademing voor alle vrienden van den vrede, ook al had het bezoek van den Keizer geen tast baar resultaat gehad”. We willen nog aannemen, dat èn van Duitsche èn van Russische zijde wel het een en ander over den Balkan is gezegd, maar verder dan woorden zal het wel niet gekomen zijn. En trouwens in de hoogere politiek heeft zelfs een schriftelijk bewijs niet de minste waarde. Wanneer het de heeren niet meer te pas komt, maken zij er scheurpapier van. We hopen morgen aan t© toonen, dat er van die vrede lievendheid van beide staten, al was het maar ten opzichte van elkander niet het minste waar is. Nog loopen de belangen niet lijnrecht tegen elkan- me had kunnen hinderen „Doen ze dat nu niet meer?” „Neen.” „Maken ze „Met betrekking den boschwachter „Ja. Ik heb vanmorgen, toen ik om het kasteel heenwandelde, twee soor ten van voetstappen naast elkaar ge zien. Ze waren daar vannacht tegelijk gezQtdat kon niet goed anders zijn, want als ze naast elkaar waren geko men, zou de één wel eens in den ander hebben moeten overgaan, wat nooit gebeurd is. Ze gingen naar het midden van den tuin en vandaar naar het eikenboschje. Ik ging den tuin uit, de oogen gevestigd op dit spoor, toen Larsan bij me kwam. Hij stelde dadelijk veel belang in mijn werk en het was dan ook merkwaardig. We vonden de lompe en de elegante voet stappen van de gele kamer naast el kaar maar, terwijl ze naar onze mee- ning van denzelfden persoon waren, moesten ze hier aan twee verschillende menschen toebehooren. Dit was wel geschikt om me in de war te brengen. Larsan scheen er juist over te denken als ikdus bleven we die voetstappen met de grootste aandacht bekijken. Ik haalde myn papieren zooltjes uit verscheen in het park met klokslag van twaalven en gleed met groote behendigheid tusschen de boomen door. Het was alsof hij door de boomen heen gingtweemaal was vader Jac ques opgestaan om de vreemde ver schijning te volgen. Den vorigen nacht had hij haar bijna ingehaald, maar ze was bij den hoek van den toren ver dwenen; vannacht had hij de zwarte gedaante opeens uit den tuin zien komen. Hij had haar voorzichtig ge volgd... hoe langer hoe dichter by zoo was hij langs het eikenboschje en den vijver gegaan en op den weg naar Epinay uitgekomen. Daar was de ge daante plotseling verdwenen. „Heb je haar gezicht niet gezien?” vroeg Larsan. „Neen, ik zag niets dan zwarte sluiers „En heb je haar niet aangevallen, na wat er in de gang gebeurd is?” „Dat kon ik niet, ik was zoo ver schrikt Ik had nauwelijks de kracht om haar te volgen „Je hebt haar niet gevolgd, vader Jacques,” en myn stem klonk drei gend, „je hebt tot aan den weg van Epinay gearmd met haar geloo- pen.” Negende Middenstandscongres. In de gisteren gehouden zitting van het Middenstandscongres te Deventer waren behalve eenige huishoudelijke zaken twee belangrijke punten aan de orde. Na de vergadering werden behandeld de volgende vragen: a. Is publiekrechtelijke vertegenwoor diging van deh Middenstand ge- wenscht b. Moet een vertegenwoordiging van den Middenstand bestuurs-bevoegd- heid hebben of behoort zij slephts advlseerend op te treden? Daarover zijn preadviezen uitgebracht. De Mar vergadering werd te 10 uur door den bondsvoorzitter, den heer Bevordering der Pharmacie. Gisteren hield de Maatschappij tot bevordering der Pharmacie te Rotter dam hare algemeene jaarvergadering. In de openingsrede van den voor zitter, den heer J. J. Hofman deelde deze mede dat in 1913 te ’s-Graven- hage een internationale byeenkomst zal worden gehouden der vertegen woordigers van de pharmacie derge- heele wereld. Voor dit elfde internationaal congres werd een crediet van f1000 beschik baar gesteld uit het reservekapitaal. In besloten vergadering werd het volgend voorstel benandela: „De algemeene vergadering neme het volgend besluit: „Het is den leden der Maatschappij verboden deel te nemen aan eenig nieuw op te richten ziekenfonds of Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 etsReclames 1 0.25 per régel Groote letters en randen naar plaatsruimte. aan eenig fonds dat ingevolge de be palingen van een in te voeren Ziekte wet toegelaten is, tenzy in de statuten van zulk een fonds aan de volgende hoofdvoorwaarden is voldaan 1°. dat alle in het gebied van het ziekenfonds gevestigde apothekers, die als zoodanig te goeder naam en faam bekend staan en het zelfstandig en onafhankelijk beheer over hun apotheek hebben, het recht hebben zich als deelnemer aan hot ziekenfonds te Ver binden 2°. dat de drie bij het ziekenfonds belanghebbende groepen, apothekers, geneesheeren en verzekerden in het bestuur en in de algemeene vergade ring zijn vertegenwoordigd en dat aan geen dezer drie groepen daarin een overwegende macht is toegekend 3°. dat een welstandsgrens voor gezinnen en voor alleenstaande per sonen is vastgesteld, waarbij het maxi mum voor gezinnen het bedrag van f 1200, dat voor alleenstaande personen dat van f300 ’sjaars niet mag over schrijden 4°. dat ten name van eenzelfden apothéker niet meer dan 6000 bij ziekenfondsen verzekerden mogen in geschreven staan waarbij voor de be rekening van dit aantal drie personen die den leeftijd van 16 jaar niet heb ben bereikt, als een verzekerde be schouwd worden. Het hoofdbestuur heeft de bevoegd heid van dit besluit tijdelijk dispen satie te verleenen waar het geldt aan sluiting bij die fondsen die krachtens een overgangsbepaling in de Ziektewet tydelyk toegelaten zyn. Overtreding van dit besluit worat gestraft met een boete van 1000 gulden. daarom reeds eenige oorlogsschepen naar Porto zond, terwijl andere zullen volgen, blijkbaar om, zoo noodig, de landingsdivisios aan het werk te zetten. Verder wordt aan de „Daily Tele graph” bericht, dat de ex-koning Ma nuel en de pretendent Dom Miguel gemeene zaak maken en dat de roya listische beweging in Portugal steun vindt bij do carlistische partij in (illlIlStlIE COURANT. t'H IJSV AN HET'ABOXNE.mFnT: Per kwartaal Idem franco per post Engkland. De staking te Londen. Aan de haven is gisteren een ern stige vechtpartij gehouden. Des mid dags namen vier tot de vakvereeni- ging behoorende arbeiders, die, trots hot verbod van hot bestuur der vak- vereeniging het werk hadden hervat, de wijk in een herberg. Deze werd terstond door een groote menigte men- schen omringd. Alle ruiten werden mot steenon ingegooid. Vanuit de herberg schoten do in het nauw ge bracht werkwilligen met scherp en wondden vier monschen, waarvan twee doodelijk. Nadat er nog een half uur gevochten was tusschen de sta kers en de werkwilligen, die hun ka meraden waren ter hulp gesneld, slaagde de politie erin om door een charge met den stok de menigte uiteen te jagen. Later is gebleken, dat door de re volverschoten niemand is gewond. Alle kwetsuren zijn snijwonden of builen. 48) Êij deed zijn kamerdeur dicht, wees mij een stoel aan, ging tegenover mij zitten, en, stak natuurlijk zijn pijp aan. Ik zag, hoe hij nadacht en viel zelf in slaap. Toen ik wakker werd, was het dag. Mijn horloge stond op acht uur. Rouletabille was er niet meer. Zijn stoel tegenover mij was leeg. Ik stond op en begon mij uit te rekken, toen mijn vriend binnenkwam. Ik zag dadelijk aan zijn gezicht, dat hij geen tijd had laten verloren gaan, terwyl ik sliep. „Juffrouw Stangerson?” vroeg ik dadelijk. „Haar toestand is ernstig, maar niet hopeloos.” „Wanneer ben je uit de kamer ge gaan?” „Zoodra het dag werd.” „Heb je gewerkt?” „Heel veel.” „Wat heb je ontdekt?” „Twee indrukken van voeten, wat Marokko aanvaard heeft, zal nog vele offers vorderener zal veel ijver en volharding noodig zijn om deze taak tot een goed einde te brengen. Negentien Fransche afgevaardigden uit do omgeving van Lyon en St. Etienno hebben bij de Kamer oen wetsontwerp ingediend, waarin voor zijden stoffen en linten en voor fluweel en pluche een algemeen minimum recht van 7.50 francs het kilogram wordt verlangd evenals voor ruwe zijden weefsels uit Azië afkomstig, liet voorstel is verwezen naar de douane-commissie der Kamer. Portugal. Volgons de officieole berichten dor Portugeesche regeering is ook de jong ste poging der monarchisten, om de vaan van den opstand te ontplooien, mislukt. De correspondent van het „Journal” meldt uit Tuy het oen en ander ovor den mislukte^ aanslag op Valen<?a. Het schijnt echter, dat het hier slechts een der colonnes was, die voor den inval in Portugal bestemd waren. Aan de „New-York Herald” werd in een bericht van Zondag jl. uit Lissa bon gemeld, dat de royalisten over omstreeks 2500 man konden beschik ken, die over verschillende punten aan de Portugeesche grens verdeeld -waren en slechts wachtten ep het teeken van de samenzweerders in Portugal zelf, om het land binnen te rukken. De Portugeesche eerste minister verklaarde, dat de regeering geheel op de hoogte was van de plannen der samenzweerders en maatregelen ge troffen had, waardoor zij in het noor den des lands over 8000 man kan beschikken. Zoo staan, volgens den correspon dent van het „Journal”, 4 bataljons infanterie en een escadron cavalerie te Guimaraesz, waar, volgens de eerste officieele berichten, de troepen, die van -Porto kwamen, bevel zouden hebben ontvangen, niet verder te gaan, wijl de monarchistische beweging reeds was onderdrukt. Nu is het toevallig dat Guimaraez zelf een der plaatsen was waar de beweging tot eene uit barsting kwam. Het bevel om daar te blyven werd dus wellicht om een an dere reden gegeven, dap de officieel aangevoerde. Nu meldt men de correspondent van het „Journal” nog, dat de regee ring de troepen in het noorden en zyn schoenen verbazend vuil waren. Hij had zich, niet zoo kunnen toema ken, toen hij het lijk van den bosoh- wachter uit den tuin naar de vestibule hielp dragen, of toen hij een lantaarn uit de keuken haalde, want toen re gende het niet. De goede man zag er erg moe uit en keek ons verschrikt aan. We ondervroegen hem. Hij ant woordde ons eerst, dat hij dadelyk was ingeslapen na de komst van den dokter, die gehaald wasmaar we bewezen hem, dat hij loog, zoodat hij eindelijk bekende, dat hij werkelijk uit het kasteel was gegaan. We vroe gen hem natuurlijk, waarom hij dit had gedaan waarop hij ons antwoord de, dat hij pyn in ’t hoofd had gehad en behoefte had gevoeld aan fnssche lucht, maar dat hij niet verder was gegaan, dan het eikenboschje. Daarna beschreven wij hem den geheelen weg, dien hij had afgelegd, zoodat de grijs aard zich oprichtte, en begon te beven. „Je was niet alleen I” riep Larsan uit. „Heeft u hem dan gezien vroeg vader Jacques. „Wien?” vroeg ik. „De zwarte gestalte I” Waarop vader Jacques ons vertelde, dat hy eenige nachten achtereen een zwarte gedaante had gezien. Deze

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1