Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, Gemengde Berichten. Stadsnieuws. INGEZONDEN. Rechtszaken. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Groote Jaarlijkm-he Telegrafisch Weerbericht Officieele Prft BURGERLIJKE STAND. ËirtcteikudelteAAstcrdin J. 9. Mèenwsen geopend met een rede, waarin hy allereerst releveerde, dat de Middenstandsbond dit jaar kaar 10-jarig bfitaan zal kannen vieren, waarbij hij wees op de ethische beteeken is van hetgeen door den Bond werd bereikt. Spreker wierp een terugblik op de 10 jaren, dat de middenstandsbeweging in ons land aandacht is gaan vragen. De spotternij van weleer is veranderd in achting. Men werkte niet meer tegen, maar hielp de organisatie zich sterker maken. In die jaren zijn de middenstander» zelf vooruitgegaan in de kennis van bun eigen toestand, en ze zijn er in geslaagd hnn bedreigde positie te ver sterken. De organisatie van don middenstand heeft reeds veel tot stand gebracht. Spreker wijst op de kwestie der vak opleiding; vele middenstanders werden in de gelegenheid gesteld hot boek houden te leeren, daardoor hnn zaken in een beter spoor te leidon. De organisntie van den middenstand bracht den broodergeest van voorheen terug tusschen concurrenten, niet door weder-invoering van hot gilde-wezen, maar door de handhaving van de vol komen vrye vereniging. Op 't gebied der coöperatie (mid- denstandsJcredietkanken) beeft de Mid denstandsbond schitterende resultaten bereikt, terwijl vroeger 't woord alléén reed» op de middenstanders werkte nis een roode vlag op een stier. Kr is reeds voel verrichten er moet nog méér gedaan worden, zei do spreker. Het leorling-wezon moet wet- tig geregeld, het vraagstuk der mid- denstaiidscobperatio bestudeerd wor den.Cursussen moeten geopend voor de toekomstige bestuursleden van corpo ratieve voreenigingen. Do oerlyke han del moet wettelijk worden beschermd. Spreker hoopte tenslotte, dat bij de beraadslaging over do kwesties, die aan de orde zyn gesteld, steeds voorop moge staan do handhaving van de vrye organisatie. Besloten werd een telegram van gelukwensching te zouden aan de Ko ningin. In de plaats van don heer Niouwon- huizen aie als eer»to secretaris heeft bedankt, is opgetredon do heer L. B. J. Qorris, Amsterdam. Herkozen werden bij enkele oendidaat- «telling tot leden van het bontlsbestuur (wegons periodieke aftreding on 1 Oc tober a.s.) de heeren M. van Ilont, J. Das Dzn., A. A. Collenteur en II. de Oraaf. In de vacature 0. A. Orebas werd gekozen de heer P. D. Rodenburg, troningon. De secretaris bracht vervolgens het jaarverslag uit. Het geeft een over zicht van don groei van den bond, met het oog op het 10-jarig bestaan op 4 September a.s. Do bond werd 4 Septoraber 1902 te Amsterdam opgericht. Van de toen- toegetreden 33 voreenigingen zyn er thans nog 2(1 lid. Op 1 Juli jl. waren 132 vereenigingen by den bond aan sloten. De oommissie voor het incasso en informatiewezen, bestaande uit de hoeren Hermons, Crebas en de Graaf, heeft een rapport ingediend, met voor stellen en ontwerp-statuten voor een nationaal informatie- en incassobureau, dat 't dagelyksch bestuur van don bond in een vergadering in bet najaar van 1912 zal behandelen waarna 't bondsbestuur een beslissing zal nemen. Het verslag geeft vervolgens een overzicht van de besluiten, genomen op 't buitengewoon congres te Roer mond, op 't buitengewoon congres te, Utrecht van 't vorige jaar, on van eenigo kwesties, in vroegere verslogon ter sprake gebracht. De rekening van den penningmees ter, den hoer J. Das Dzn., sluitende mot f 2754 aan inkomsten, f 2695 aan uitgaven, on eeu batig saldo van f 59, wordt goedgekeurd. Onder de ontvangsten zyn f 1707 van aangesloten vereenigingen, en f 505 van begunstigers. Voor redactie werd uitgegeven f. (100, reiskosten f 1197. De ijnanoieelo toestand laat zich gunstiger aanzien dan vroeger. De rogrooting voor 1912 sluit met f 2878. De contributie is begroot op f 1800. Voor een stenografisch venslag is uitgetrokken V150, en voor on voorzien f 169. 2y woLlt goedgekeurd na een be merking van den heer Fortuin te 's Gravenhage op den post „Ontvang- steu bondsorgaan". De penningmeester, do heer Das, verdedigde den post, en de voorzitter deelde mee dat de kwestie der uit gifte van het orgaan door hetbonds- bestuur nader bestudeerd wordt. Bin nenkort zullen daaromtrent eventueele wijzigingsvoorstellen worden inge diend. Daarna werden de bovengenoemde praeadviesen behandeld. Praeadviseur* waren de heeren Mr. F. de Vries, Amsterdam pro; en Mr. E. J. Korthals Altes, Amsterdam (contra). De Staatscommissie voor den Mid denstand heeft reeds voorgesteld de oprichting van vijf „Middenstands kamer»", waarvan de leden te kiezen zouden zyn door de verschillende Middenstands vereenigingen en die in lichtingen zouden kunnen geven over den kleinhandel en de klein nijverheid, de opleiding van gezellen in handen konden nemen, enz. Mr. de Vries verklaart zich in zijn praeadvies voor eon dergelijke ver tegenwoordiging met handhaving van vryheid van bedrijf en vryheia van vereeniging. Ze heeft geen zin, zegt hij, als men niet uit eigen aandrift tot aaneensluiting koint. Maar hij voorziet ook de tot-stand- koming van een centraal instituut voor de bevordering van handel en nijver heid. De Middenstandskamers zouden de taak van dit instituut kunnen ver lichten en tévens zorgen voor een nadere uitwerking van en toezicht op do wetten, die middenstands kwesties in algemeene trekken zullen moeten regelen. Praeadviseur is van oordeel, dat een publiekrechtelijke vertegenwoordiging van den middenstand uit den aard dor zaak geen adviseerende, doch be stuursbevoegdheid moet hebben. Eén voorwaarde moet hierbij echter ver vuld zyn dat de middenstand door een krachtig en bloeiend vereenigings- leven zich rijp toone voor deze taak. De tweede praeadviseur, mr. Kort hals Altes, komt daarentegen tot de volgende conclusies Publiekrechtelijke vortegenwoor- diging van den middenstand althans op de wijze als door de Staatscom missie is voorgesteld is in stryd met de Grondwet (art. 78) en met de Nederlandsche Staatsinstellingen en is bovendien niet gewonscht, 1° omdat hot begrip „Middenstand" niet vol doende omlijnd en te omlijnen Is 2* omdat het doel, waarvoor zij zon worden ingesteld, langs anderen weg beter en met veel minder kosten te hereiken is "Een Middenstandsraod zal als advisoerend lichaam belangrijke dien sten aan den z.g. Middenstand kunnen bewyzen, waar 't geldt de voorberei ding van wetten en bestuursmaat regelen, waarbij in de eerste plaats de belangen van kleinhandel en klei^ nyverheid betrokken zyn. Aan do discussie over dezenraead- viezon namen doel hot Kamerlid Mar- chant, de hoor Koppel,'s Gravenhage, waarna de praeadvisours hun rapporten uitbrachten. Een besluit werd niet genomen. Het slot der discussies was «enigs zins heftig. Mr. Evorwyn, chof van do afdeeling Handel van het departement van Land bouw, Woonde de vergadering by. Ook de burgemeester van Deventer was in de morgen vergadering tegen woordig, alsmede de hoer Jules Schoon- heydt, vertegenwoordiger der Belgische Rogoering en van den Belgischen Middenstandsbond. Het officieole feestdiner ving te 6 uur aan. De De ventor Handels veree niging had verschillende autoriteiten uitgenoodigd. De Bondsvoorzitter, de heer Mouwsen, deelde mede, dat er een telografisohe dankbetuiging namens R. M. do Koningin voor hot haar ge zonden telegram van hulde was inge komen, weUce medodeeling met oen driewerf hoera werd ontvangen. Vervolgens dronk de heer Meuwsen op hot gemeentebestuur van Deventer, op de Doventer-Handelsvereeniging en op degenen die de DeVenter-Han- dolavorouniging zoo bereidwillig had den bygestaan, in het bijzonder op haren secretaris, den heer H. W. de "Wal, den man aan wien het geheele welslagen te dankon is. Wegens de groote deelname aan hét diner en de gezellige stemming, werd verder van toosten Afgezien. Dos avonds was het algemeen feest in de stad. Om negen uur trok een vrooiyke lichtstoet door de straten, die voor het raeerendeel feeëriek ver-, licht waren. Van gemeentewege was op den Brink een schitterende illu minatie aangebracht, waardoor de schoone lynen van het gebouw des te beter uitkwamen. Ook op verschillende andere punten had het gemeentebe stuur zijn belangstelling openlyk ge toond. Het magnifique zomerweder kwam het feest zeer ten goededui zenden bewogen zieh r in de straten. Ten laatste had er een volksbal op den Brink plaats terwijl de middenstanders van Deventer en elders zich vereenig- den in den Schouwburg, waar hef tot laat zeer gezellig toeging. Nederl. Aannemersbond. Gisteren werd te VHertogenbosch de algemeene vergadering aangevan gen van de Ned. Aannemersbond welke heden wordt voortgezet. De afgevaardigden werden met het hoofdbestuur den avond te voren of ficieel ten stadhuize ontvangen, waarna hen vanwege de gemeente e^n concert werd aangeboden. Na verwelkoming door de ontvan gende afdeeüng werd de vergadering geopend. Vertegenwoordigd waren 45 afdee- lingen. Het jaarverslag dat in drnk is verschenen, werd goedgekeurd. Daaruit blijkt, dat door do hooge buitengewone ontvangsten, oen voordeelig saldo van f 85.22 kon worden bereikt. Na goedkeuring dezer rekening en verantwoording werd de begrooting voor 1912 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 11247.—, met een begroot nadeelig «aldo van f 1522. In do periodieke vacatures van het hoofdbestuur werd voorzien door de herkiezing van de hoeren J. N. Hen- drix, II. G. Chr. Treep en J. J. Cos te 's-Gravenhage. De heer Hendrix word hierop tot voorzitter gekozen. De heer u. J. C. Hoogondyk alhier br&eht namens de commissie van re dactie verslag uit omtrent het bonds orgaan „De Aannemer,'' dat zeer gun stig luidde. De aftredende leden der commissie van redactie worden bij acclamatie herkozen. Een commissie uit dey bond heeft eon rapport uitgebracht inzake de In validiteit»- en ouderdorasverzekering dat deze conclusie meldt 1°. dat de Bond met de algemeene strekking van het wetsontwerp instem ming kan betuigen 2°. «jat er vooralsnog geen aanlei ding bestaat om deze meening aan de Regeering of Staten-Oeneraal kenbaar te maken 3". dat echter, indien het hoofdbe stuur een andere meening mocht zijn toegedaan, er geen bezwaar bestaat aan de algemeene vergadering mach tiging te verleonen om te zijner tijd en te aangewezene plaatse onder in stemming met de algemeene strekking van het ontwerp kennis te geven van de boven aangegeven opmerkingen. Het hoofdbestuur dank brengerfde voor het uitgebrachte rapport, vorzoekt de vergadering defce machtiging te willen veileenen. Nja verschillende besprekingen wordt besloten mot 104 tegen 77 stemmen aan de Tweede Kamer kennis te geven dat de vergadering instemt met de algemeene strekking van het wets ontwerp/ Goedgekeurd wordt het voorstel be treffende de contributieregeling der internationale federatie. Ter jaarvergadering te Leeuwafden Sneek was oen motie aangenomen, om te betodgen de noodzakelijkheid dat voor den bond zooveel mogelijk eenheid worde gebracht in de begin selen, Welke door alle afdeelingen in aoht dienen te worden genomen bjj de regeling der verhoudingen tusschen patroon, en werklieden. Naar aanleiding van die motie is in de jaarvergadering te Apeldoorn in beginsel aangenomen dat oy de vast stelling van arbeidsvoorwaarden door de afdeelingèn eenige verplichtingen moeten worden nagekomen lo. om zooveel mogelijk den werklieden me dezeggenschap te verleenen by het vaststellen der arbeidsvoorwaarden 2o. om de tusschenpatroons en werk lieden overeen te komen regeling zooveel mogelyk vast te leggen in collectieve arbeidsovereenkomsten, of waar zulks niet mogelyk mocht zijn in individuoele arbeidscontracten 3o. om geschillen langs scheidsrechtelyken weg te doen bealeohten. Het hoofdbestuur stelt jxu voor te besluiten, dat ten aanzien van de vast stelling van arbeidsvoorwaarden met de werklieden zoomede ten aanzien van het verleenen van steun aan met de werklieden in oonfiiot geraakte afdee lingen zullen gelden de vastgestelde bepalingen. Na uitvoerige discussie wordt ten slotte aangenomen een motie-Stam (Wormerveer) waarin wordt gezegd dat het zeer gewenscht is dat de af deelingen zooveel mogelijk overleg plegen met de afdeelingen van den Bond van Onderaannemers. De vergadering werd daarna ver daagd tot Donderdagmorgen, waarop een bezoek werd gebracht aan de kathedraal van St. Jan en gemeen schappelijk werd gedineerd. Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeekunst. In de gisteren voortgezette verga dering van de Maatschappij tot ver betering der Geneeskunst werd het volgende luidend besluit met algemee ne (126) stemmen genomen. De leden der Nederlandsche maat schappij tot bevordering der genees kunde verbinden zich, niet deel te nemen na 8 Juni 1912 aan eenig nieuw op te richten ziekenfonds, of aan eenig ziekenfonds, dat volgens «Ie bepalingen van een in te voeren ziektewet toe gelaten is, tenzij in de statuten aan de volgende hoofdvoorwaarden is vol daan 1®. dat alle geneesheeren, die te goeder naam en faam bekend zijn en wier gewone werkkring zich over het gebied het ziekenfonds of over een deel daarvan uitstrekt; het recht hebben als deelnemer tot het zieken fonds toe te treden, hetzij als huisarts, hetzij als specialist; 2o. dat aan geen der drie, bij het ziekenfonds belanghebbende groepen (apothekers, geneesheeren en leden) een overwegende macht in het bestnnr on in de algemeene vergadering is toegekend 3®.» dat een welstandsgrens voor gezinnen en een voor alleenstaande personen is vastgesteld, waarbij het maximum voor gezinnen het bedrag van f 1200 's jaars, voor alleenstaande personen het bedrag van f 800 's jaars niet mag overschrijden 4°. dat uitdrukkelijk is bepaald, dat de geneesheeren niet gedwongen worden verklaringen af te geven om trent arbeidsongeschiktheid van zie kenfondsleden, die onder hun behan deling zijn of geweest zijn. Voorts bevat het besluit nog een dispensatiebetaling. Vereeniging van Gasf abrikan ten in Nederland. De Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland hield dezer dagen haren 40e algemeene vergadering in Musis Sacrum te Arnhem. Van het vele dat op die vergadering werd behandeld, vermelden wij dat door den adjunct-directeur der gas fabriek te 's Gravenhage, en heer J. Rutten een ^voordracht is gehouden over een nieuwe type van een veilig heidsgasmeter, waarbij door den spre ker demonstraties van dit toestel wer den gegeven. De agenda bevatte verder onder werpen betrekking hebbend op de technische zijde van de gasfabricatie. De minister van landbouw, nijver heid en handel de heer Talma heeft voor enkele dagen 's Gravenhage met verlof verlaten. De minister maakt een zoereis en stelt zich voor a.s. Maandag 15 dezer weer in den Haag terug te keeren. De minister Talma is gistermiddag per stoomschip Iris naar Bergen (Noor wegen) vertrokken. N. R. Ct. Ontploffing in een gashouder. Te Krommenie heeft Dinsdagmid dag een ontploffing plaats gehad in den gashouder van de zuiggasinstal- latie der onlangs nieuw gebouwde fabriek der firma Woud en Schaap. Het bovenste gedeelte sloeg met zoodanige kracht tegen het dak, dat de pannen een eind werden wegge slingerd en zelfs in de Wilhelmina- straat terecht kwamen. Het dak was echter van soliden bouw, zoodafhet weerstand wist te bieden, echter waren de ijzeren spanten geheel kromgebo gen. De materieele schade is zeer belangrijkpersoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Omtrent cle oorzaak is niets met zekerheid te zeggenmen gelooft, dat de slechte samenstelling van het gas de oorzaak is. Een zeldzaam staaltje van tegen woordigheid van geest kwam Maandag te 't Hout bij Helmond voor. Een melkmeisje liep daar met haar hon denkar, waarop enkele groote kruiken melk stonden. Plotseling komt de tram haar van achteren opgereden en duwt de kar vooruit met het gevolg, dat kar en hond van de lijn worden geschoven, doch. de blikken bussen op de lyn vallen. Het meisje werd echter dusdanig gegrepen, dat zij op de buf fers kwam te liggen. De machinist zette direct de tram stop, doch daar de tram dan nog een 15-tal meters doorloopt en hy vreesde dat het meisje van de tram zou vallen, sprong hij direct na de tram stop gezet te heb ben van de locomotief, greep het meisje vaat en achteruitlopend en het meisje tegenhoudend, redde hij haar. Door de politie te Deventer is ge arresteerd een zwervende venter we gens onzedelijke handelingen meteen vierjarig meisje. De verdachte, die na het plegen van het feit de vlucht naril, toen hy ontdekte, dat hij werd vervolgd door eenige menschen, werd naby net landgoed Het Schal door enkele burgers gegrepen en met een touw gebonden, totdat de commissaris van politie en de inspecteur, de hee ren Hübscher en Van Tricht, per rij wiel ter plaatse kwamen. De verdachte is ter beschikking gesteld van de justitie te Zutphenen onder geleide daarheen getransporteerd. Een rechercheur van politie- te Zwolle heeft, zoo meldt de Zw. Ct., bij verschillende winkeliers aldaar in 'beslag genomen loten en reclamebil- jetten van de Eerste Rotterdamsche Spaarkas- Vereen iging Zonder Baat zucht, gevestigd te Rotterdamtegen den hoofdagent van deze spaarkas te Zwolle, F. K. van W., is proces-ver baal opgemaakt ter zake van het open lyk bevorderen van het deelnemen aan een ongeoorloofde loterij. Ongowenscht bezoek. Men meldt uit Elburg aan de Zw. Ct. De milicien-stukrijder N. v. H. ge detacheerd in de Legerplaats Olde- broek, dronk een zeer matigen borrel en was steeds een goed soldaat. Echter offerde hij Zondag j.l. in verschillende gelegenheden te veel aan Bacchus. Tegen sluitingstijd moest de terugreis aanvaard. Maar och arme, zijn twee ^vrienden, ook minder bekwaam, dwaal den dra van hem weg en hy geraakte het spoor toen geheel bijster. Lenigen tijd doolde bij rond en verlangend© het vermoeide hoofd neder te leggen, zocht hij zijn. legerstede. Geheel be neveld kwam hij in een veilig oord... buiten de Qoorpoort langs den Zuider- zeeschen straatweg enontkleedde zich aldaar. Zorgvuldig legde hij nit- rusting en kleeding op een hoopje, één sok bovenop. Zijn krib niet in de na bijheid vin<3end liep hij naar het licht op zijn kaïaereen nog brander.de" lantaarn binnen de poort, Bukkelde langs de achterzijde van de woningen der Westenvalstraat, opende de deur van een woning, de eenige waar een flauw licht nog brandde, trad binnen, naderde al zoekend en tastend de bed stede, de plaats waar een jeugdig echt paar in Morpheus armen nieuwe krach ten verzamelde voor den komenden werkdag. De laatste voetbedekking werd op een biistaanden stoel gelegd en ook hij vond rnste. Te middernacht ontwaakte vrouw lief en niet tevreden met de beperkte ruimte haar doorharen wederhelft overgelaten, betuigde zij daarover on tevredenheid, tevens de opmerking makend„Man, wat snork je." Man lief werd ook wakker en verdedigde zich, dat hij slechts een geringe plaats innam. Maar, o wat een douche! Beiden constateerden vol schrik en verbazingoverbevolking. De huis heer wist raad. Fluks verliet hij de sponde greep den zoetrustenden rust verstoorder aan en bracht hem in het nachtelyk duister buiten deechtelyke woning. Onze held dwaalde weer rond, thans van alle voetsohoeisel verstoken en zocht zijn legerstede. Gelukkig werd hij opgemerkt door de politie, die hom verdere rust gunde. Tegen den morgen werd door een nachtwacht de kleeding en uitrusting gevonden en kon de zwerver naar de Legerplaats worden teruggeleid. GOUDA, 11 Juli 1912. Aan de Handelsschool te Rotterdam werd met gunstig gevolg het eind examen afgelegd door den heer M. de Mol, alhier. Aan de Ryks Veeartsenij school te Utrecht zijn bevorderd van de eerste naar de tweede klasse de heeren A. H. J. Pinkse te Nienwerkerk a/d. IJsel en A. Burggraaf te Bodegraven. Vrijheids- en Vredespijpen. Door de firma P. van der Want Gzn., Pijpenfabriek alhier, worden een pair gelegenheidspnpen in den handel ge bracht, met het oog op het herden kingsjaar 1913. Waar het jaar 1913 zal zyn het jasr van het groote feest ter viering van het 100-iarig bestaan van Neerland'! Onafhankelijkheid, waar tegelijk daar mede zal plaats hebben de opening van dat grootsche monumentale ge bouw, het „Vredespaleis" te 's Graven hage, tot de stichting waarvan de Amerikaan Andrew Carnegie door het schenken van een groot kapitaal den stoot gaf, daar heeft blijkbaar ge noemde firma gemeend, die heugelijke feiten op zeer eenvoudige, doch prao- tische wyze tot het volk te doen doordringen, door pypen te vervaar digen waarop één daarvan een afbeel ding prykt van de Aankomst van den Prins van Oranje te Soheveningen op 30 Nov. 1813 benevens het Nederland sche Wapen en het jaartal 1913 en op de andere een afbeelding van het „Vredespaleis"en het portret van Carnegie. Het idee lykt ons heel aardig. De pypen, ons als „proeven" toegezonden zien er werkelijk goed uit, de afbeel dingen zijn goed geslaagd. Ze worden zoowel geheel van steen als wel met apart mondstuk verkrygbaar gesteld; Deze pijpen zullen hun weg wel vinden zoowel in Holland als in den vreemde. Achtste Orgelbespeling. Het programma voor de 8»'® Orgel bespeling in de Groote Kerk op Dins dag 16 Juli a.s. waarbij Mej. A. W. Van Deun (Sopraan) Amsterdam en Mej. M. Petit (Alt.) Rotterdam zullen medewerken, bevat werken van Bach, Haydn, Mozart, Schubert, Mendelssohn Dvörék, Nicolai, Valerius en Guilmant. Goudsche Zwemclub. In de gisteravond in Hotel „de Zalm" gehouden vergadering van het bestuur der Goudsche Zwemclub mot de dames- leden werden tot bestuursleden be noemdmej. E. A. van Aalst en mej. R. van Wijngaarden. Boakoop. Verslag van de openbare vergadering van den gemeenteraad van Boskoop op Woensdag 10 Juli 1912 des*namiddags 2"a uur. Afwezig do heeren van der Tak, van Gelderen, Loef on Grootendorst. Voorzitter: De Burgemeester. Nitdat de vergadering is geopend worden de notulen der vorige verga dering gelezen en onveranderd goed gekeurd, 1®. Worden daarna gelezen enkele missiven van Ged. Staten, waarbij eenige raadsbesluiten goedgekeurd worden teruggezonden. Deze stukken worden v«x>r kennis geving aangenomen. 2®. Worden vastgesteld de loonen van liet personeel «Ier gasfabriek, ge lijk zij door B. en W. zijn voorgesteld. 3®. Is aan de orde een voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceeltje water aan de Zui«ikade voor de som van f 165.teneinde daar door een zinker te leggen voor de gasfabriek en 4®. Een voorstel van B. en W. inzake aanschaffing van een laadtoa- stel voor de gasfabriek, waarvan de kosten worden geruamfl op f2150. De heer Endtz wyst er op dat steeds bij ieder werk aanzienlijk boven de begrooting wordt gegaan, waardoor men over de zaak geen zuiver oordeel kan vellen. Werden bij zoo'n begroo ting werkelijk eens de "sommen ge raamd, zooals die later steeds blijken noodig te zijn day zou men vaak bij den aanvang van een werk anders besluiten, dan nu het geval is. Spreker meent dat men bij den aanvang had kunnen voorzien dat er een tweede zinker zou noodig zyn, zoodat dit een post op de begrooting had moeten zijn. De heer Ottolander wijst den heer Endtz op de debatten by de begroo ting van de gasfabriek. Toen reeds is er duidelijk op gewezen dat bij uit breiding der fabriek een tweede zinker zou moeten worden gelegd, zoodat het niet aangaat het thans voor te stellen alsof er niet op gerekend is, terwijl er toch op had kunnen gerekend worden. De heer Guldemond merkt op dat ook aan den anderen kant aanmerke- 1st boven de begrooting zal worden gegaan, door de vele aansluitingen, doch spreker juicht dit toe en hoopt dat men binnenkort ook nog zal moe ten overgaan tot sluiting van de geld- leening van de geldleening ad f 30000 voor uitbreiding der fabriek, waarop ook reeds is gewezen by de behande ling der begrooting. De heer Jongejan zegt dat de heer Endtz het doet voorkomen alsof 't hem geheel onbekend was dat die zinker er moest komen, als om den schijn aan te nemen, „nu loop ik er wéér in, want ik heb maar gerekend op het bij de begrooting geraamde bedrag." Er is echter indertijd wel de gelijk over deze zaak gesproken en is de heer Endtz er tegen, dan was het toen tijd geweest er tegen te ageeren. De heer Endtz merkt op niet op te komen tegen de noodzakelyke uitbrei ding der fabriek, doch tegen het voor gestelde* handlaadtoestel, waarop als een noodzakelyk werktuig in iedere fabriek, behoorlijk had kunnen zyn gerekend. De heer Guldemond antwoordt den heer Endtz dat men zonder laadma- chine ook 'gas kan prodneeeren. De reden, waarom de directeur indertyd geen laadtoestel heeft voorgesteld, is dat hij zyn geheele begrooting zoo voorzichtig mogelyk heeft geraamd, teneinde eerst te zien of het aantal aansluitingen voldoende zon xjjn. Besloten wordt daarna met alge meene stemmen tot aankoop van het jerceeltje water van Mej. Huijgens en .ot aanschaffing van een handlaad- machine voor de gasfabriek. 5'. Worden benoemd tot leden van de commissie belast met het onderzoek der rekeningen en begrootingende heeren Nieuwesteeg, Ottolander en van Gelderen en tot plaatsverv. lid de heer Grootendorst. 6®. Worden door B. en W. aan den Raad aangeboden de balansen van de gasfabriek en de waterleiding over 1911. |7°. Wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. een kleine wijziging aangebracht in de verordening zege lende de jaarwedden der onderwijzers, in verband met de gewijzigde Militie- en Landweerwet. 8°. Vraagt de heer Guldiemond of bij B. en W. het voornemen bestaat om nog vóór den aanstaanden winter over te gaan tot bestrating van Reyors- koop en Zijde. De Voorz. antwoordt dat hiermede nog voor den winter zal worden aan gevangen. I)e heer Guldemond dankt den Voorz. voor deze toezegging. Omtrent een vraag van denzelfden sproker inzake bijplaatsing van oen lantaarn aan den Biezen weg nabij de brug en twee lantaarns aan het eind van de Zijde; zegt de Voorz. overwe ging door J3. en W. toe. 9°. Geeft de heer Ottolander B. on W. in overweging tot aanstelling van een tijdelijke onderwijzer to willen besluiten, daar de ziekte van den heer Zeijlmans waarschijnlijk nog al oenigen tyd zal duren en hierdoor belangrijke schade voor het onderwijs is te vreezen. De Voorz. antwoordt dat het zijn voornemen was deze aangelegenheid in besloten vergadering te bespreken. 10°. Maakt de hoer Nieuwesteeg er B. en W. op attent dat do lantaarn aan den Biezenweg te veel op den weg staat, waardoor de passage wordt belemmerd. Spreker verwacht hierover mettertijd klachten. Ten slotte merkt do heer Guldemond op dat de verkoopwaarde van tuin grond in het gemeenteverslag wel wat hoog is geschat. Spreker wijst hierop, omdat, dit mogelijk nadeelige gevolgen zou kunnen hebben by de herschatting van de grondbelasting. Do Voorzitter antwoordt dat die schatting slechts om de 20 jaar plaqts heeft en er bovendien geenorlei ver band bestaat tusschen de grondbelas- ting en het gemeenteverslag. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorz. de openbare vergadering en wordt overgegaan in geheime zitting. Boakoop. Gisterenmiddag had de timmerman J. Ötraver wonende te Ha zerswoude het ongeluk van het dak te glijden van het in aanbouw zijnde patronaatsgebouw alhier en met zijn been in een bijtel te vallen, waardoor hij een gapende wond bekwam. Na eerst op het terrein voorloopig ver bondon te zyn, werd hij later vervoerd naar Dr. Van Eijk. v Woerden. Tot hoogheemraad van het Groot waterschap van Woerden (Utrecht en Zuid-Holland) is bij Kon. besluit benoemd Jhr. mr. A. L. J Melvill van Carnbee te Rijsenburg. Haastrecht. Dezer dagen werd te Utrecht vanwege den Waterstaat aanbesteedhet bouwen van een «ïabbele dienstwoning en het afbreken van de bestaande dubbele woning voor de sluisknechts bij de Waaiersin is van den gekan. Hollandschen IJssel te Haastrecht. Raming f 6200. Ingeschreven werd door: J. de Bruin, Stolwijkersluis f 6980L. Boon, Gouda, f 6895; A. Bouter, Schoonhoven f 6888; C. v. d. Grift, Harmeien f 6682P. H. Pel A B. van Rinsum, Montfoort f 6600; Th. Hooft, Haastrecht f 6300. De gunning zal later vjprden be kend gemaakt. Door den Gemeenteraad is vast gesteld dat een rapport zal worden uitgebracht* door «Jen heer A. ten Bosch, electr. ingenieur te 's-Graven- hage, omtrent de mogelijkheid van electrificeering der gemeente. Dit rapport tost niets, 1°. wanneer blijkt dat de oprichting eener ceptrale niet dan met verlies mogelijk is; 2®. wanneer indien het wel mogelyk is, de raad binnen de eerste 5 jaren niet overgaat tot electrificeering der ge meente. Gaat de Raad hiertoe echter wel over, dan zal hot rapport f 1000. kosten. De door de Ambachtsschool te Gou da aangevraagde subsidie is niet ver leend. Voor de motorboot-onderneming, die met aanmerkelijk verlies werkt, is een subsidie van fl00.—toegestaan MARKTBERICHTEN. Gouda, u Juli 191a. GRANEN j Lusteloos. TarweZeeuwsche 10.— k 10.15 mindere dito 9.50 X 9.75. Afwijkende 9 »5 9 50 Polder 8.50 A 8.75. Rogge /.ecuwsche 8.— 4/8.15. Polder 7.50 A 7.75. Buitenlandsche per 70 kilo 7 25 7 50 Ger*tWinter 6 50 x 7 Zomer /-.4 Che valier 7.50 x 8.—Bui-enl. voergerti per 65 kilo 6 4 6.50. Haver per H.I« 5 50 4 5 60. Per 100 kilo r to.as 4/io 40. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7 75 4 8.—. Kanarie- raad 11.50 4 13 Karwijtaad per 50 Kilo 1875 4 »9-a$. Koolzaad 15 A f f6.— per Hectoliter. Erwten Kookerwten 4 Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 75 4 ƒ8.— Boonen bruine boonen 17.— 4 j 18.witte boonea 4 Paardenbooncn 9.9 50. Duiven- bonnen ƒ9754/ 10 Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed ƒ8.4 8.50. Kleine ronde 9.— A 9.35. Vkrmarkt Melkvee, redel. aanvoer, handel vrijwel, prijsen blijven hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel stug, aó 4 «9 ct. per hall K G. Biggen voor Engeland, handel van geen beteekenis. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel, f 1.35 4 1.60 per week. Vette Schapen, goede aanvoer, handel vtijwel, 15.— 4 30.—. Zuiglammeren, goede aanvoer, handel vrijwel, 17.— 4 sa.—. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, hen del zeer vlug, ia.— 4 18. Graskalverenaanvoer, handel 4/-,-. Pokkalveren 14— 4 *4 Kaas, aangevoerd 15a partijen, handel flauw. te kwal, «9.— 4 3a ade kwal *5- 4 s8. Zwaardere 30.— 1 3».50. Noordhollnndsche a Boter 1003 stukken v. */t K G Handel vlug. Goeboter 1.40 4 1.50. Weiboter i.ao 4 130. Buiten verantwoordelijkheid der Bed Zeer Geachte Redactie Hot zij mij vergund den geachten criticus van uw blad te mogen doen opmerken, dat zoowol deeopie, terug ontvangen van de firma van Bentum (do drukker v. h. programma) als de verschillende couranten, waarin vooraf het programma is medegedeeld, be wijzen dat door mij is opgegeven Weingartner", en nizl zooals 't pro gramma vermeldde „Weingilrtnor". De fout in deze ligt dus by het z. g. drukfoutenduiteltje. Met bel. dank, hoogachtend J. H. B. SPAANDERMAN, Organist v/d. Groote Kerk. W9 twijfelden er niet aan of de heerf Spaanderman zou wel weten, hoe de naam van een der meest bekende musici van d^n tegenwoprdigen tijd wordt geschreven, dochVin 't belang van den opvoedendon jnvloed, die er van de orgelconcerten moet uitgaan is 't wenschelijk/ dat er op 't program ma zoo weinig /mogelijk onjuistheden voorkomen, m. a. w. de heer Spaan derman corrigeere in 'fc vervolg nog iets zorgvuldiger. Was 't niet vermelden van den titel Liebesfeier soms ook een drul&ont. De mnziekverslaggever. Annie Pascal. Door de rechtbank te Arnhem b naar de openbare terechtzitting ver wezen de zich valschelyk noemende „aviatrice-journaliste" G. H., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring aldaar, die zich onder den schuilnaam van Annie Pascal te Heelsum schuldig maakte aan verschillende verduisterin gen, terwijl haar bovendien ten laste wordt gelegd dat zij alstoen zonder middelen van bestaan heeft rondge zworven, .en zich alzoo aan „landloo- perij" heeft schuldig gemaakt. Tevens is hare gevangenhouding bevolen. Als verdediger is haar toegevoegd jhr. W. H. C. M. van Nbpen totPanner- den, advocaat te Arnnem. Groentenveiling te Gouda. 11 Juli 1912. Bloemkool f4.— tot f7.— per h. Wortelen f 1.75 tot f 2.50 per h. bos. Peulen per h. p. f 3.60 tot f5.--. Doperwten per h. p. f4.totfö. Kropsla f0.40 tot f0.75 perh. Kom kommers t 2.— tot f 5.Geele f 4. tot 9.per h. Postelein f 0.30 per mand. Snfiboonen f0)40 p. h. Sper- sieboonen f 0.20 p. h. Andy vie f 1.76 tot f 2.— p. h. Op het kleine eiland Bonaire, dat tot het Gouvernement van Curasao behoort, heerscht groote armoede door een totale mislukking van den oogst. Gebrek aan drinkwater en aan goed voedsel zyn bovendien de oorzaak van vele ziekten. Wij .vernemen dat H. M. de Koningin reeds een bedrag van duizend gulden heeft doen toezenden aan de Gouver neur van Curasao tot leeniging van den nood onder de arme bevolking van Bonaire. Hevige ontploffing. Santiago de Chili, 10 Juli. In een mijn van Rancageix is een hoeveelheid dynamiet ontploft. Acht en dertig personen zyn gedood. Deze ontploffing werd veroorzaakt door een werkman die te dicht met vunr kwam by het dynamiet. De Portugeesche kieswet. Lissabon, 10 Juli. De Kamer heeft de behandeling der kieswet tot de volgende wetgevende periode uit gesteld. Do toestand in Turkije. S a 1 o n i k i. De onderhandelingen met de gedeserteerde officieren hebben een goede wending genomen. Volgens officieele berichten hebben bloedige gevochten plaats gehad by Ferindagh tusschen Bulgaarsche bon den en de gendarmerie. Bijzonderhodon ontbreken. Hevige brand te Rotterdam. Hedennacht te 4 uur is een zware brand uitgebroken te Rotterdam in het perceel Goudsche Singel, waarin de kantoren en magazijnen gevestigd zijn van de firma Aykema, welke firma agenturen heeft in machinerieën, lino leums, wrijfwaa en vornissen. Do brand brak uit op de tweede étage en vond gretig voedsel in de magazynvoprradon, zoodat «1e brand zich direct ernstig liet aanzien. De brandweer rukte onmiddellyk uit met groot materiaal en was weldra ter plaatse: Na korten tyd drpigdo de zware topgevel, die door het vuur was aan getast, naar beneden te storten. Nog hadden niet allen zich kunnen bergen, toen de gevel omlaag kwam. Een 19- jarig jongmensch. W.H. Schadd, werk zaam aan der sectie-spuiten werd door de vallende zware stukken getroffen. Een ontboden dokter constateerde schedelbreuk. De jongeman werd per raderbrancard naar het Ziekenhuis vervoerd, dooh was by aankomst daar reeds overleden. Drie andere brandweerlieden werden licht gekwetst. Het vuur woedde hevig. De brand weer kon niet verhinderen dat het geheele perceel uitbrandde. Thans is het miur gobluscht. De belendende nerceelen bekwamen groote waterschade. van alle nog voorhamlen zynde Costumes, Costume-tailleur, Blouse», Jupes en Jupons, benevon» oen groote party Japon' stoffen en Ziften tot buitengewoon lagepryzen a contant. SpceluUteit in Nouveauté*s. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. ran het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.2 te Breelau en Kopenhagen, laagste stand 736.2 te Seydiafjord. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke wind, nit snidelijke rioh- tingen, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, behouden* kans hp onweer. Warmer. GOUDA. GEBOBEN9 Juli. Elisabeth Jo hanna Cornelia, ouders W. A. Huiler en C. J. de Hol. Adrians Martina, ouders P. Verdnin en M. ran der Dassen. Cornells Jacobus Johannes, onders K. C. Ottevanger en A. Zever- boom. 10. Maria Catharina, onders J. L. Oravesteijn en M. Appel. II, Dirk, onders A. G. de Jong en J, 0. de Brnijn. GEHUWD10 Jnli. P. Timme en G. Groeneweg. OVERLEDEN: 9 Juli. M.H.Koot 13 j. 10. J. van der Kroef, wed. van G. Streng 68 j. REEUWIJK. GEBOREN: Johanna, ouders J. van Falpen en H. tie Bree. Tennis onders T. van Esschoten en J. van dar Woensel. Gerrit Jan, onder» N. J. van Dam en M.- J. Brnnink. fwrig* Ktara ril li Mn 46'/,, 11 JULI 191 Staats le«elB(ta Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oosteur. Belastingvrye Kronenrente A pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Sohuld 3 pet. Russische Obl, 1906 6 pot. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.ma.) 1898 4 pet. ld. Obl. (NioolaiSpoor- ■eg) 1867-69 4 pot. ld Obligatie 6o Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pot. Brasilia. Funding Lee ning pet. L Obl. 1889 4 pot. Venoxuela Dipl. Schuld 1906 3 pot. Mank- en Credlet-lutel- llncea. Ned. Bankaandeelan ■ndutr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Anna. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. Gew. Annd, Kol. Credlet Instelt, en Caltaar Ondernemingen Handelsver. .Amster dam- Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Nod. Hsnclol-My.C.v.A mjokouw Kjjea Ketahoen" Mynbouw My. Gew. Aand. Redjang Lobong, Myn bouw My. Aand. Great Oobar Aand. Petralenm-Ondern. Dortsohe Petroleum In dustrie My. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bron n. 0. v. A Shell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart lyea. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. .Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation lam. Cert. v. Aand. Üpeerwegra. Holl. IJneren Spoor- wegmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 8 pot. Wanohau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouisa. Amerika. Atohison Alg Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeatagea. Amsterdam Aand. Spot Hongarije. TheLs-fte- gtdirangs-Gee. 4 pet. «7% 86"/,, 09% 212 57 82 25% 70 199'/, 189> 38'/, 320 82 102 607'/, 178 Hl'/t 16% 88% 68% 80% 25'/, 67% 197 280% 37% 319 81% 164'/, 607% 178% 16'%, 8% 10% 86 91% 62% 185 87 97'%, 38% 169% 164%- 102 147% 62% 86 83% 8% 147'/. GELDKOERS. Prolongatie 4 pOt. Amerikanen flauw, Petroleums xeer vaat, Tabakken weinig omzet, Cultu ren wat beter, Rubbers geen affaires, Nat. Staatsf. beter, Buitenlandsche onveranderd, Tramwaardon vast, Mij nen zeer stil.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2