t' Seizoen-Opruiming, Hit D. SAMSOM, Gouda, 2II STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET. Onze Geïllustreerde Weekbladen I^aatste Berichten Groote Jaarlijksche ALLERLEI. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant 1 Tecle «kaa del te Amsterdam - - - - - - li". h lichting, dat mocht dit wetsvoorstel tot wet worden verheven, het zal blijven z$ n (Ministers Talma's) werk, z ij n verdienste. Zij hebben slechts gepoogd een twee tal bezwaren weg te nemenéén principieel bezwaarhet pa troonsverbod één economisch be zwaar de verkeerde invloed op de bedrijfs-ontwikkeling. Zij bepalen zich in de toelichting tot de artikelen die gewijzigd zijn of geheel nieuw worden voorgesteld. Zij bitoogen, dat het verbod van nachtarbeid vanden patroon alleen uit de wet kan- 'worden gemist, wan neer op eene andere wijze toch de concurrentievoorwaarden weer gelijk worden gemaakt. Dit kan geschieden door te bepalen, dat geen deeg of brood uit de bakkerij of eenige be lending daarvan mag worden ver voerd vóór het tydstip waarop andero bakkerijen, waarin ingevolge de wet geen nachtarbeid mag worden verricht, met het vervoer van brood %een aan vang kunnen maken. Dit tydstip zelf in de wet te leggen, komt onraadzaam voor. Om de con trole minder moeilijk te maken, ia het gewenscht, dat de patroon die van zijn bevoegdheid (Jm des nachts bak- kersarbeid te verrichten, weoscht ge bruik te maken, van dit voornemen kennis geeft aan den burgemeester en het districtshoofd der Arbeidsinspectie, terwijl aan de toegangen tot het ge bouw, waarin de broodbakkerij zich bevindt, gedurende den tijd, dat het vervoer van het brood niet toegelaten is, oen opgave van dien tydsduor zichtbaar moet zijn gelijk men thans aan winkels kennisgevingen ziet „na 8 uur gesloten" of Zondag» wordt hier niet verkocht". Waar het concurrentiebezwaar niet bestaat, wordt nog oen stap verder gegaan. Behouden daarom bleef de slechts eonigszins gewijzigde bepaling, voorkomende in art. 7 jo. art. 8 van het verworpen ontwerp. Wat de opheffing van het tweede (economische) bezwaar aangaat, in het voorstel wordt gettischtdrieploe- Senstelsel (acht-urondag) en niot meer an ééne woek nachtarboid in drie weken. Ook voor dit oontinu-bedrijf zal een soortgelijk (als hierboven be doeld) vervoerverbod gelden. Ver- 5 unning moet worden gevraagd van on Minister, ^ie de vergunning by niet-nakomingwfcr voorwaarden kan intrekken. De Duitscho torpedobooten op dep ityn. Gistormiddag tegen 6 uur zyn de torpedobooten van Ylussoldorp in Keu len gekomen, door een ontolonre mo- nigte menschen met geestdrift begroet. Men had bevolen, dat de torpedobooten Van Dusseldorp af tot Keulen niet meer onder Neaerlandsohe, maar onder Duitache stuurlieden zouden staan. De Frankfurter Zeitung verklaart den maatregel, dat de torpodobooten op hun toont door Nederland onder Neder- landsohe stuurlui stonden, hiermede, dat daardoor zou worden voorkomen, dat het gerucht over spionage, dat sodert den tocht van het luchtschip Viktoria Luise in Nederland zou loopen verder voedsel zou krijgen. (N. R. Ot.) Marl Ternooy Apel. Men deelt ons mede,dat de toestand van den heer Ternooy Apel, die reeds geruime» tyd lydende is, niet zoo ern stig is als men in de laatste dagen berichtte. Niettemin heeft hy besloten, het tooneei vaarwel te zeggen. Negende Middenstandscongres. (Vervolg.) Gisterenmorgen kwam het congres weer by een, tor bespreking van de prneadviezen nopens de vraag„Zyn de belangen van de crediteuren bij faillissementen door do wetgeving vol- doonde gewaarborgd?" Praeadviseurs waren Mr. J. G. Schürmann, Rotterdam en Mr. J. E. llesse, Groningen, die beiden ongeveer tot een zelfde conclusie kwamen. Mr. Jitta, adviseur van den Bond had bericht wegens drukke werkzaam heden niet to kunnen gevolg geven nan do uitnoodiging om een praead- vies uit te brengen. Maar hij gaf oen wenkde Faillis- soraontswet van 1896 is zoo slecht niet, doch in de praktyk kan men er beter profijt van trekken. Mr. Schürmann zet in zy'n artikel te dezer zake don loop van een fail- lisüoment uiteen en wyst er op, dat de crediteuren vooral vyel to weinig gebruik maken van'twee hun door de wet verleende reohtenhet reolame- recht (het binnen 30 dagen na de levering terugeischen van goederen) en de bevoorrechting wegens den nog onbetaalden koopprijs van roezende goederen. Dat laatste betoekent dat de verkooper een voorrecht kan doen gelden op de opbrengst van de door hem geleverde goederen, zoo die nog in handen van den failliet zyn. Praeadviseur raadt de middenstan ders aan, niet te lichtvaardig een fail lissement aan to vragen, beter to in- formeeren naar de soliditeit van de afnemers, te streven naar contante betaling en vooral samen te werken met den curator in een faillissement. Mr. Hesse is van oordeel dat zeer goed kan vervallen bet privilege van den Staat, krachtons hetwelk deze voor grondbelasting een voorrecht hoeft op de goederen aan die belasting onderworpen en tevens op de aan den belastingschuldige toebehoorende veld en boomvruchten, enz. Voorts kunnen z. i. vervallen het privilege van de begrafeniskosten, van de kosten der laatste ziekte en van de vorderingen van kostschoolhouders voor het laatste jaar. Overigens antwoordt hij toestem mend op de vraag of de schuideiscbers bij faillissementen voldoende be schermd zijn. Dat er vaak weinig terecht komt van een faillieten boedel is het gevolg van wanbeheer van den curator of van onverschilligheid der schuldeischers. De crediteuren kunnen er zelf veel aan doen dat de wettelijke voorschrif ten worden fiageleeid. Mr. Schürmann stolt by de discussies in overleg met Mr. llesse een motie voor, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat onderhandse!) oc- coord (als gerechtelijk accoord) wet telijk buiten de faillissemonton worde geregeld. Voorts hondt de motie de wenschelykheid in van benoeming van personen uit vakvereenigingen tor voorlichting bij faillissement. De Algem. Winkeliersvereeniging to Amsterdam bepleit de benoeming van een of meer gesalarieerde des kundigen tot bystand van den curator. Mr. Schürmann persisteert by zijn advies. De motie-Amsterdam bestrijdt spreker. Hij acht den curator onpar tijdiger dan crediteuren. Bij belang rijke faillissementen wordt trouwens oen crediteur-deskundige benoemd. Mr. Hesse is het daarmee eens, en preciseert nader zyn praeadvies, dat op spreker'» eigen ervaring steunt. Mr. Schürmann voegt aan zijn motie de zinsnede toe, dat in de praktyk zooveel mogelük overleg moet worden gepleegd tusschon crediteuren, curator en rechtercommissaris. Amsterdam trekt thans zijn motie in. Mr. Callard, vertegenwoordiger van den minister van Justitie, doet 1hee- deeling van de grooto belangstelling van den minister in de onderw^*pe- lyko kwestie. Hij zal den minister vorslag doen van het gesprokene. Tenslotte wordt de motie der prae adviseurs met algem. stommen aan genomen. Vervolgens wordt de discussie ovor de kwestie der publiekrechtere ver tegenwoordiging vóortgezet. Na een uitvoerige uiteenzetting van den voor zitter trekt mr. de Vries zijn boven meegedeelde motie in, en stelt hij, met den heer Das, voor, het eerste vraag stuk, nl. of publiokrochtclyke verte genwoordiging van den Middenstand gewenscht moet worden geacht, be vestigend te beantwoorden, met voor opstelling van den eisch van 't bestaan van krachtiger, vr\je organisatiesen het tweede vraagpunt: „Moet oen vertegenwoordiging van den Midden stand bestuursbevoegdheid hebben, of behoort zy slechts adviseerend op te tredon?" evenzeer bevestigend, met dien verstande dat die vertegenwoor diging meer bevoegdheid kryge dan de kamers van koophandel en van arbeid, on dus niet alleen zuiver ad viseerend zal zijn. De voorstellers wenschen de zaak dan verder tor nadere studie aan 't bestuur to zien opgedragen. Mrs. Schürmann en Korthals Altos stellen een motie voor, de wonsche- lykheid uitsprekende, dat een uit, en dóór den Middenstand gekozen per manent college van acmes nopens wetsontwerpen betreffende Hen klein handel wordt ingesteld; iqgtopdracht aan hot bestuur de wyze van inrich ting nader te bestudeeren. De heer Barendse (Arnhem) stolt voor, de kwestie oommissioraal to maken. Mr. Marchant steunt dit voor- stol. Na verder debat wordt het voorstel- Arnhem verworpen met 132 tegen 115 stemmen, en het voorstel de Vries-Das aangenomen met 181 tegen öjö stom men. Over de kwestie „Is een vacantieoord voor den Middenstand gewenscht?" is praeadvies uitgebracht dbor den heer J. Das Dzn., uit Utrecht. Hy be antwoordde de vraag bevestijgend en gaf een aantal eischen dergelijke inrichting moet voldoen Wat de ligging betreft geeft de heer Da» de omgeving van Assen, Nun- speet of Valkenburg aan. Met grooto meerderheid werd be sloten deze zaak in banden to stollen van een commissie. Door Arnhem waren een drie-tal voorstellen ingediend, waarvan wordt aangenomen het voorstel inhoudende aan de regeering te vragen of reeds een wetsontwerp betreffende de on eerlijke concurentie in bewerking is en zoo ja, dit aan de Middenstands bond tor inzage te geven, teneinde daarop van advies te dienen. WM Mr. Everwijn, de vertegenwoordiger van minister Talma verklaarde dat hem uit de discussies was gebleken dat de bond beseft dat een wettelijke vertegenwoordiging we'nschelijk is. Spr. besloot met de beste wenschen voor den bond. Na behandeling van eenige andere voorstellen werd ten slotte aan het Bondsbestuur machtiging verleend be treffende een Middenstandstentoon- stolling te boaden in 1914 te 's-Gra- venhage naar bevind van zaken te handelen en zich in verbinding te stollen met de 's-Gr&vonhaagsche Winkeliersvereeniging. Het congres werd daarop gesloten. Nederlandsche Aannemersbond. (Vervolg). In de gisteren gehouden vergade ring kwam aan de orde een nota van het dagelyksch bestuur betreffende het nemen van besluiten door de alge- meene vergadering en de afdeeling bindend voor alle leden van den BoniH Het doel hiervan is dat aan de al- gemeene vergadering de bevoegdheid zal komen om vast te stollen de voor waarden, w$iktb «toeten worden in acht genpfiTen om naar de uitvoering van eoplg werk te mogen mededingen. Zooyiou o. m. kannen worden bepaald, dol, voor zoover b.v. particuliere wer ken betreft, geen mededinging is toe gelaten, indien a. in het bestek geen bepaling iB opgenomen, dat alle geschillen zullen worden besleoht door arbitrage b. Werkstaking en uitsluiting niet orden beschouwd als force majeur c. de schaderegeling van dien aard dat alle risico voor rekening :omt van den aannemer, enz. enz. Teneinde zulks mogelijk te maken zal wijziging der statuten noodig zyn. Het voqrfrakmste dor daaraan toe te voegen artikelen zal luiden;/ In geval Van niet-naköming der verplichtingen, omschrev/n in de be doelde artikelen, verbeprt het betrok ken lid een som van ton hoogste f 5000. Het dagelijks beétuur van den Bond bepaalt voor elk geval afzonderlyk, doch niet dan nadat het betrokkon lid in de gelegenheid is gesteld om te worden gehoord en behoudens be- roop op hot hoofdbestuur, het bedrag, door dat lid verschuldigd en te be talen. De leden vorbinden zich, onvermin derd hun recht van beroep op het hoofdbestuur, tot onmiddellijke vol- dooning van het verbeurde bedrag. Na toelichting van den voorzitter wordt aan de algemeene beschouwin gen deel genomen door de afd. Utrecht, Gouda, Haarlem, Bussum, Amster dam en door den Secretaris. Na behandeling der artikelen wordt de volgende motie in stemming ge bracht en aangenomen De algemeene vergadering, kennis genomen hebbende van de desbetreffende „Nota" van hot dage- lijkaoh bestuur: gehoord de discussie» acht het wenschelijk en noodzakelijk, dat aan sommige besluiten van de algemeene vergadering voor alle leden bindende kraoht worde verleend en machtigt mitsdien het hoofdbe stuur de daartoe noodige statuten wijziging *op den grondslag van het overgelegde schema voor te bereiden, ter afdoening desnoods in de eerst volgende huishoudelijke vergadering van den Bond. Aangenomen werd nog het volgende voorstel van de afdeeling Eindho ven: Ligt het op don wegban den Nederlandschen Aannemersbond po- fingen in het werk to stollen, waar oor kan worden voorkomen, dat een aannemer boete wordt opgelegd wegens te late oplevering tengevolge van vei* traging in de levering van materialen door een trost of syndicaat of door een vanwege de directie aangewezen leverancier r Besloten werd de volgende verga dering te Nymegen te honden. Na dankzegging van den Voorzitter voor de ondervonden medewerking wefd de 174* alg. vergadering gesloten. Des middags maakte de leden een boottocht near de werken aan den Maasmond, des avonds was er ge meenschappelijk diner en conoert. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 11 Joli. Bij de behandeling van de -aan vul ling» begrooting ten behoeve van de verandering der H. B- 8. met 3-jarigen cursus te Winterswijk en te Meppol, komt de heer Vermeulen er tegen op, dat thans, in afwachting van de waarschijnlijk geheele verdwijning der H, B. S. een dergelijke maatregel wordt getroffen ten behoeve van het neutraal onderwijs. De heer W o 11 j e|r sluit zich daar- by aan. Bnitendien vreest hij, dat de betrok ken ouders zeer teleurgesteld zullen zijn, wanneer scholen, welke opgericht zijn als H. B. S. met 5-j. curcus, straks zullen veranderen jn voorbereidend hooger onderwijs. Dit hadden zij voor hun kinderen niet verlangd. Eindelijk ontstaat nog het bezwaar, dat niet aller onderwijskrachten be voegd zullen blijven aan de inrichting te zijn. I)e heer van dér Feldtz ver dedigt het wetsontwerp met een beroep op het grooto nut van eon H.B.S. met 5-jarigen cursus. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Heemskerk, verklaart, dat het wetsontwerp) geheel in over eenstemming is met de wet. Wanneer het voolratel, waarop de sprekers zinspelen, zal worden inge diend, is thans onmógelijk nog te zeg- fjen. In afwachting zijn er vele leer ingen op de H. B. R. met 3-jarigen cnrsus, die wachten pp een met 5-jari gen cursus. Men kan niet oveiral het openbaar onderwijs laten waqhten op het bij zonder. I Wel zegt hij toe, flat van hem geen nieuwe oprichting v|n Rijks H. B. 8. is te wachten. Het wetsontwerp wprdt zonder hoof delijke stemming aangenomen, evenals tal van andere, waarover niet wordt gedebatteerd. De zitting wordt veirdaagd tot nadere bijeenroeping. Diefstal. Een handelsreiziger uit Nijmegen liet bij een cafédeur te Kerkrade zijn rijwiel staan in een aan de fiets ge bonden koffertje bevonden zich 1500 d 1600 gulden. Een Fransch mijnwerker kwam voorby, sprong qp de fiets en ging er mee aan dep haal. Hy werd evenwel spoedig achterhaald en aan de politie overgeleverd, die den Fransch- man ter beschikking van do justitie Btelde. T Brand. Te Tilburg hoeft weder een hpvige bosch- en heidebrand gewoed. Eenige hectaren brandden af. Gisteren gingen drie onderofficieren mot een bootje roeien op den Rijn bij Arnhem. Onder Huisen begaven zij zich te water, waarbij al spoedig bleek, dat een van hen, de 22-jarige B., de zwemkunst niet goed meestor was. Het duurde niet lang of de stroom had hem te pakken en ofschoon zijn kameraden nog pogingen aanwenden hem te redden, hem nog zelfs even vasthielden, is verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Woensdagmorgen heeft de politie te Kampen aangehouden een jongmensch, genaamd J. 8., wonende te Kamper Nieuwstad, leerling van de rijks-nor maallessen te Kampen, verdacht van oplichting. Hy maakte er werk van in verschillende1 bladen te ad verteeren, dat zij, die uit het woord „Muziek- instrumentenhandel" de meeste Hol- landsche woorden konden samenstellen voor prijzen in aanmerking kwamen. Eerste prys gramophoon van f50, 25 dito van f26 en 1,00 andere fraaie prijzen. De deelnemers moesten 40 cent aan postzegels insluiten, daarna kregen zy bericht, dat zy voor een prijs in aan merking kwamen, waarvoor f 1.25 moest worden overgezonden voor vracht enz. De toezending van de prij zen echter bleef achterwege. Mijnheer deed alles grootscheeps, hj} hield er, een postbus aan het poatlrtrv- toor op na, voor dp vele inkomende hrieven. Verder is nog gebleken, dat hy zich toelegde op het doen van be stellingen zonder dat betaling volgde, tot zelfs in het buitonland. Een goed beginner dus. Hy is thans naar Zwolle vervoerd, tor beschikking van den officier van justitie. (K.C.) Op Schiermonnikoog heeft de amb tenaar van den borgelyken stand in 'teerste halfjaar van 1912 geen enkele geboorte te ooeken gehad. De Prov. Gr. Crt. herinnert er in dit verband aan, dat 'teiland pl.m. 650 inwoners heeft, maar dat de ooivaar er nieten de reiger slechts id zeer enkele exem plaren voorkomen. Een 14-jarige jongen, die de vorige week in een kersenboomgaard te Lent door een geweerschot werd getroffen,, is gisternacht overleden. Gisteren is te Stiens een 3-jarig kind van den gardenier T. in een sloot geraakt en verdronken. Het kind logeerde by zijn grootvader. Gisternacht is er te Leiden door uitsnijden van een rnit in de keuken, ingebroken in de woning van mevr. de wed. Bogaards aan den Zijlsiogel hoek Rijnkade te Leiden. I)e dieven die alles hebben nagesnuffeld zyn vermoedelijk door het blaffen*an een hond verrast. Zij namen evenwel een bedrag van f 60 mede en een drietal promielotea. Eenige in een doek gebonden voor werpen hebben zij laten liggen. De politie stolt een nauwkeurig onderzoek Sperling. Gisterenmorgen geraakte de bekende duiker Sperling bij het opruimen van onder water staande palen aan de kop van de Zuiderpier te Hoek van Holland mot de linker hand tusschen de kraanketting be klemd, waardoor een der vingers werd verbrijzeld. Gisterenmorgen hebben twee zoons van de familie B. te Naarden heime lijk het ouderlijk huis verlaten, 's Mid dags heeft de jongste, korporaal bij het garnizoen te Schoonhoven zijn militaire kleoding in een pakje van Amsterdam naar Naarden verzonden, zonder eenige aanduiding Van de oorzaak van zijn vertrek. Men vermoedt dat zij te zamen in Amerika hun geluk zyn gaan be- proeven. Zooals van zelf spreekt, heersoht er bij de familie grooto verslagenheid en ongerustheid, daar men tot op heden niet weet, waar zij verblijf houden. Te Obdam (N.-H.) bleef de laudbon- bouwer K. K., die vroeg in den mor gen per vaartuig van zijn akker was gegaan, ongewoon lang weg. Men ging zoeken en vond het schuitje onbeheerd drijvende en den ongelukkige verdron ken in een sloot. Vermoedelijk is K. uit het vaartuig gevallen en heeft hij zich niet kuunen redden. K. was eerst onlangs gehuwd. De Duitsche rogeering verzoekt de^ opsporing en aanhouding der drie na volgende personen, tegen wie reeds een bevel tot gevangenneming door het bevoegde gerecht is uitgevaardigd, n.l. 1°. Hease, banklooper, beklaagd van verduistering van 100.000 Mark ten nadeele van de firma American Express Company te Berlijn. 2°. Leo Zebell, kasbediende, beklaagd van verduistering van 120.000 Mark ten nadeele van de „Lantfwirtschaft- lichen Zenti$Jdaflehnkasse fiir Deutsch- land" te Berlijn, sedert 22 Juni voort vluchtig. 3°. Gustav Brunings, banklooper, beklaagd van diefstal van 260000 Mark ton nadeele van de Dresdener Bank te Beflijn. Voor de aanhouding dezer drie per sonen zijn in Dnitschland premiön uitgeloofd resp. van 4000, 8000 en 10.000 mark. Een treurige geschiedenis is te Gro ningen Dinsdagavond afgespeeld. Een dronken man, naar men vermoedt een straatmaker, heeft bij de electrische centrale water gevraagd om te drin ken. Het werd den beschonkene, die op xalles behalve fatsoenlijken toon vroeg, geweigerd. De man verwijderde zich en zag op den hoek vanjjde electrische centrale een bak met |en vloeistof staan, die hy voor water aankeek. Het was ech ter een bak met zwavelzuur. Men zou zeggen, dat dit voor zbo'n vloei stof een vreemde plaats is en zoo is het ook. Maar dit is te verklaren, al is het niet te verdedigen. Werklieden van de accumulatoren- fabriek te Amsterdam zyn namelyk bezig de in de electrische centrale af gebroken accumulatorenbattern af te breken en te verzenden. Zy hebben in opdracht, dadelijk alles van het terrein te verwy deren. Blijkbaar heb ben zy niet in elk opzicht aan dit voorschrift gevolg gegeven. Doch, hoe het ook zij, de hier bo venbedoelde dronkaard heeft, ondank» de waarschuwing, van het zwavelzuur gedronken. Met welk gevolg is niet bekend. Maar zoo juist bereikt ons uit Hoog kerk het bericht, dat by Slaperstil, in de gracht van den heer Wes terhof f, het Tijk gevonden is van den bejaar den straatmaker P. uit Groningen. Nu is het bekend, dat deze P. een dronk aard. En zoo ontstaat het vermoeden, dat de man, die Dinsdagavond zwavel zuur gedronken heeft en de bij Sla pers til gevondene een en dezelfde zijn. (Prov. Gron. Crt.) GOUDA, 12 Juli 1912. Aan de Raadsleden zijn het volgende ingekomen stukken toegezonden. Gouda, 4 Juli 1912 In zijne vergadering van 14 Juni j.I. stelde Uw Raad in onze handen ter fine van praeadvies een adres der afdeeling Gouda van de Socit al-demo cratische Arbeiderspartij in Nederland, waarbij, onder aanvoering, dat uit do resultaten der gehouden woningtelling eene grooto behoefte gebleken is aan goedkoope arbeiderswoningen to Gouda, aan de Gemeente verzocht wordt zelf het bouwen van woningen ter hand te nemen. Aan Uwe uitnoodiging gevolg ge vende, meenen wij te kunnen const» toeren, dat inderdaad uit de uitkomsten dor gehouden woningtelling is geble ken, dat er in deze gemeente behoefte aan woningen voor on vermogenden bestaat. Van de twee wegen, die er voor do Gemeente open staan om in deze behoefte te voorzien, het sub sidieeren van vereenigingen, die zich het bouwen van goedkoope woningen ton doel stellen en het zelf ter hand nemen van woningbouw, geven wij ongetwijfeld dé voorkeur aan den eer ste. Aangezien nu ons uit een bericht in de dagbladbn gebleken is, dat in derdaad in deze het particulier initiatief reeds werkzaam is, meenen wij ge voegelijk het oprichten van oeuo ver- eeniging, als boven bedoeld, te kunnen afwachten en hebben wij daarom de eer Uwen Raad voor te stollen op het ad reft afwijzend te beschikkon. Aan den Raad der gemeente Gnuda. Gouda, 4 Juli 1912. De Controleur der grondbelasting te Rotterdam deelde ons mede, dat de in eigendom der gemeente zijnde ge bouwen, welke in gebruik zijn afge staan aan de Werkinrichting tot wering der bedelarij hier ter stede niet meer onbelastbaar zijn en dus de Gemeento daarvoor in de grondbelasting zal worden aangeslagen, vermits de werk inrichting wel is waar eene inrichting van weldadigheid is, doch niet van wego de Gemeente wordt bestuurd. Wij hebben in deze mededeeling aanleiding gevonden het bestuur der Werkinrichting aan te schreven, dat wij Uwen Raad zouden moeten voor stsdien thans voor die gebouwen een huurprys te eischen tot dekking der voortaan versAiuldigdegrondbelasting, tenzij het besjuur er de voorkeur aan mocht geven fct gemeentebestuur toe zicht over hel* beheer der instelling te geven. Ais antwoord daarop ontvingen wij* van het béstuur een schrijven, waarbij het mededeelde er de voorkeur aan te geven voor de gebouwen een huursom te betalen tot een bedrag van de van de gemeente gevorderde grond belasting. Wij hebben daarom de eer Uwen Raad voor te stellen ons te machtigen met het Bestuur van gonoemde Werk inrichting een overeenkomst aan te gaan, waarbij de thans bij dat bestuur om niet'in gebruik zijnde gebouwen aan hem worden verhuurd voor een jaarlijkschen huurprijs tot een bedrag van de door de Gemeente voor die gebouwen verschuldigde grondbelas ting. Aan den Raad der gemeento Gouda. Hooge Temperatuur. Dat het heden een zeer warme dag was blijkt uit de hooge temperaturen door den thermometer aangewezen. In de zon was deze hedenmiddag 110° F., in de schaduw 88° F. Hedenmiddag ongeveer 2 uur kwam de le Mitrailleur Afdeeling op hare doortocht van de Legerplaats bij Halrokamp naar 'sGravenhage alhier aan. De afdeeling, die aan de schietoefe ningen te Harekamp heeft deelge nomen verblijft hedennacht in de In fanterie Kazerne alhier en zet morgen ochtend den marsch naar 's Hage voort. Te Nunspeet wordt théns gehouden de Zomeroonferentie der Ned. Chist. Stodenten-Vereeniging. De derde dag dezer conferentie werd geopend door onze stadgenooto Mej. A. M. Berkel- bach van der Sprenkel met een Bijbel- bespreking. In de jaarlijksche vergadering van hèt Nedorlandsch Zendelinggenoot schap zijn de leden van het hoofdbe stuur herbenoemd, Van dit hoofdbestuur maakt ook deel uit Ds. J. E. Byl, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Achtste Orgelbespeling. Het programma der 8ste Orgelbe speling in do Grooto Kerk op Dinsdag 16 Juli a.s. des avonds half acht, waarbij do dames A. W. van Deur (sopraan) Amsterdam en M. Petit (alt), Rotterdam hunne welwillende mede- \v er king zullen verleonen, luidt als volgt 1. Canzona, Joh. Seb. Bach, a. An dante; b. Andante con moto. 2. Aria: Nun bent die Flur" Jos Haydn, uit het Oratorium: „Die Schöpfung". 3. Andante, W. A. Mozart, la. lm Abond- roth, Fr. Schubert, b. Biblisches Lied, Ant. Dvör&k. 5. Friihlingslied F. Men delssohn Bartholdy, 6a. Jesuslied, Eu- gen Hildoch, b. Wilt heden nu tred en", c. „O Heer, die daer", Adr. Va lerius. 7. Allegretto grazioso, Berthold Tours. !8, Seelenbrost, W. F. G. Ni- colai. p. Sonate, (Symphonie) No. 2, Alex. Guilmant. a. Allegro moderato; b. Larghetto c. Allegro Vivace. No. 2 en 6 voor Sopraan en No. 4 t 8 voor Alt niet Orgelbegeleiding. De 9de Orgelbespeling zal plaats hebben Dinsdag 23 Juli a.s. Tentoonstelling Gouda 1913. Houïenmiddag 12 uur had in het geboitóv van de Ambachtsschool aan Houtmansgrac^t, alhier,' de opeüing filaatT van do tentoonstelling van teclslne-biljotteii, vanwege do ver- eeniglng Tentoonstelling Gouda 1913. De burgemeester, de heer R. L. Martens, herinnerde aan de kortelings opgerichte voornoemde vensoniging, welke wil trachten ook onder de vreemdelingen, do Goudsche industrie, nijverheid en kunst, grooter bekond- heid te verschaffen. De steun van besturen en corpo raties is daarvoor gevraagd een flink reclame-biljet, dat vooral uit oon oog punt vau reclame voldoetleek eon geschikt middel om ook vreemdelin gen in zoo groot mogelijk aantal naar Gouda te lokken en aldus onze in dustrie, kunst en nijverheid grooter vermaardheid te schonken. Ken prijs vraag voor reclame-biljetten is uitge schreven en spr. .bedankte de kerk voogden der Ned. Herv. gemeento voor den daarbij ondervonden steun Een 26-tal ontwerpen zijn inge komen, welke de jury bestaando uit do heeron H. Knuttel, W. J. van Zanen, W. Kromhout Jzn., Georg Reuter en P. A. Schroot aan een nauw .gezet onderzoek heeft onderworpen Ook dezen juryleden bracht spr. dank voor hun werk, benevens aan 't bestuur der Ambachtsschool en aan colleges on besturen van organisaties, welke hun weiwillenden steun wilden ver- leenen. Vooraleer hot publiek t'iegang tot de expositie der reclame-biljetten te ver- leenen, oordeelde spr. dat vooraf aan dezen personen een blik op de tentoon stelling moest zijn gegund, weshalve spr. de tentoonstelling opende en de genoodigden verzocht de expositie in oogenschouw te willen nemen. Zooals reeds is medegedeeld werden bekroond de biljetten inotto Lint, inzender de heer C. Rol, leeraar Quel linussohool, Amsterdam, 1* prijs, motto C o r,ninzender de heer J. M. Hom buA, Rotterdam en motto De Pr ij s- vraag, inzender de heer E. MoRpn- kamp, Amsterdam, welke beide laat- sten samen de tweede prijs verwierven. De expositie is van af hedenmiddag voor het publiek ter bezichtiging open gesteld. In verband met de vondst van oen kinderlnkje hier ter stede is door de Haagsche Zedenpolitie gearresteerd een bewoner van de Hoefkade aldaar, die vroeger assistent was van een ge neesheer. De aangehoudene wordt verdacht van het misdrüf genoemd in art. 251 bis van het Wetboek van Strafrecht on is ter beschikking der Justitie ge steld en in het Huis van Bewaring opgesloten. Raad van State. Schoonhoven. Blijkens bij den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, ingekomen Kon. besluiten, is beslist dat: vernietigd zijn de voorwaarden door B. en W. van Willige-Langerak op gelegd aan de N. V. „Consus", fabriek van melkproducten te Schoonhoven, bij een vergunning tot uitbeiding van het ketelhuis harer inrichting en het optrekken van een steenen schoorsteen tot 22 M. Daar de hier opgelegde voorwaar den niet strekten om tegemoet te komen aart bezwaren aan de uitbrei ding verbonden, maar om de nadeelige gevolgen te keeren welke, onafhan kelijk van de uitbreiding en reeds voordat daartoe besloten was, werden ondervonden van de bestaande inrich ting, mochten zij bij gelegenhoid van deze uitbreiding met zijn opgelegd, maar had dit op andero wijze krach tons de Hinderwet moeten geschieden, indien de ondervinding de noodzake lijkheid ervan had aangetoond. Krimpen a.d. Lek. Een jong mensch wilde de rivier de Noord over zwemmen, toen hij echter gewaar werd, dat hij «le overzijde niet kon bereiken, riep hij óm hulp. De heer E. Klip, roeide met een zijner knechts naar do plaats des onheils en mocht hot genoe gen smaken, den roekoloozen jongen te reddoii. Voetbal. Zondagmiddag 4 uur zal op het ter rein aan den IJssellaan een vriend schappelyko wedstrijd gespeeld worden Excelsior!A. D. O. I (Den Haag). De K. F, C. Tribuno. TéV gelegenheid van haar kampioen schap van don Goudschen Voetbal- Bond hoeft do Kralingsche Football Club haaf clubblad „de K. F. U-Tri bune" in een feestkleed gestoken. Do rood-gele omslag met hot eenvoudige opschrift getuigt alreeds van don goo- den smaak van de redactie, welke richting atij in hot geheele blad houdt. In oen 25-pagina's «lruks bevat het odn overwicht van de K. F. C., het verkregc» kampioenschap, alleraar digste schotsen en enkele gedichten, terwijl hot geheel aangevuld is mot leuke caricatuur-teekeningon. I)e K. F. C.-Tribune mag ditmaal wol gezirtn worden. Voetballors, die een exemplaar wenschen aan to schaf fen, zij medegedeeld, dat zij verkrijg baar zijn bij do fa. 0. G. v. d. Post, Hoogstraat. Korfbal. Do Goudsche Korfbalclub „Swift' is opgenomen in een der competities van don Ned. Korfbal Bond. Zondag a.s. spoelt (yi het Sport terrein a|an den Graaf Floriswog oen 12-tal vfljn de G. K. C. „Swift" tegon een Goudsch Militair Twaalftal. Nieuwo Vliegrecords. De aviatour Frey sloeg te Reims sloeg allo wereldrecords mot passagier Hij deed 10 K.M. in 4 min. 30 sec. 20 K.M. in 9 min. 30 sec., 30 K.M. ii 13 min. 30 sec., 40 K.M. in 18 min. 50 K.M. in 22 min. 31 sec., 100 K.M. in 44 min. 56 sec., 150 K.M. in 1 uur 7 min. Dus oen gemiddelde uursnelheid van 135 K.M, Het Leven van 9 Juli opent met een oproep om actueele foto's van hen die hun vacantietijd in binnen of buiten land doórbrongen. Nieuwe Parijsohe modes het „Buntes Moderne» Theater" in Amsterdam, het nieuwo kindersa natorium in Blaricnm, herinneringen aan het Ardjoeno-gebergtc door Max Blokzijl, de Koloniale Tentoonstelling te Deventer, het leven in caricatuur De Wereldkroniek van 13 Juli opent met een foto van de feesten te Genéve. op den 200*,on gedenkdag van de ge boorte van Joan Jacques Roussoau. Voorts de Koloniale tentoonstelling in Deventer, do Dordtsche tentoonstelling een geïllustreeiid artikel over de Rot- terdamsche uitbreidingsplannen, Kro niek van de week, het Lamoureux- orkest te Scheveningen, actueele por tretten waaronder een van de burge meester van Waddinxveen. De misdaad te Sevres. De laatste berichten melde dat Mme. Clerc tracht de justitie wys temaken dat Paratt misdaad begirtg. Verklaringen van dezen laatste be kentenissen van Mme. Clerc zelf, doen echter het tegendeel denken. Mme. Clerc is de hoofdaanleggter van den moord, met als medeplichtige Noliet, die de revolver heeft geleverd. Ziehier hoe het tooneei van den njoord is geweest. De heer Clerc zou de deur van de villa geopend hebben, zyn vrouw zou voor hem gegaan zijn en daarna de revolver op hem gericht hebben. Te Versailles gelooft men aan de invrijheidstelling vau Paratt. De Staking in Frankrijk. Duinkerken, 11 Juli. De sta kers hebben aan den onderprefect ge vraagd om de troepen te laten ver trekken. Nieuwo manifestaties hebben gisterenmiddag plaat gehad. De stoom- >oot Malta moest gisteravond ver trekken. P a r ij s, 12 Juli. Het Journal zegt dat de toestand 'in Duinkerken zoor ernstig is. Do staking omvat thans de iyscrits maritime», de^. kadewerkers en en karrevoerders, de veemarbeiders, de schuitenvoerders^ Ook de staking van het tramweg personeel ia zeer waarschynlyk. Ontzettende brand. Halifax, 12 Juli. Toint Sutter, hot oindpunt van den interkolonialen spoorweg is door brand verwoest. De spoorweggobouwon, het station, de pier on een 20-tal wagens, 2 hotels, voel woningen en kantoorgebouwen zijn oen prooi der vlammen geworden. Do Koningsgezinden in Portugal. Uit Lissabon wordt gemold Do bisschoppelijke pastorie te (V bec.eiroH is in brand gestoken nadat zo overmeesterd was. Geen andere ge- bom tenis in deze streek is voorgeko men. Do monarchistische benden zijn naar Galioiü teruggedrongen. Te Chavez zijn de lijken der mo narchisten begraven:$©8 samenzweer ders, die ernstig gewond zijn, liggen in hot hospitaal. Een gouverneur gearresteerd. Do gouverneur van Valencia is ge arresteerd. Zondag behaalden de roya listen daar eon succes. De kapitein van het garnizoen is op de vluoht. Men gelooft dat hij heulue met de monar chisten. De Portugeoscho royalisten. Madrid, 12 Juli. Vele Portu geoscho samenzwoerdors zijn by hot overtrekken der Portugeoscho grens op Spaanscli grondgebied gearresteerd. Teneinde |nieuwe invallen te voorko men zullen allen, die op Spaansch gebied vluchten, in hechtenis wordon genomen. van allo nog voorhanden zyndo Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een grooto partij Japon* h to ff en on Zijden tot buit ongewoon lage pr ij zen k contant. Specialiteit in Nouveauté'*. Bekroond op divorseTentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.4 te Wisbij, laagste stand 748.3 te Veat- mauvor. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakko tot matige meest oostelijke tot zuidelijke wind, lichtbewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op on- weor, zelfde temperatuur. Op 8 Aug. zal het 40 jaar geleden zyn, dat do heer J. J. Becker de be kende fabriek van weeg werk tuigen der firma Becker's SonsJ^fjtotterdam stichtte. Het is den heer Becker gelukt om in dit betrekkelijk kort tydsbestek zyn instrumenten, welke als bekend door hun uitnemendheid zeer geroemd wor den, over geheel de wereld ia te voe ren, zoodat er bijna geen laboratorium, universiteit, chemist, dokter of apo theker is, zoowel in Europa als in Amerika etc., waarde balansen en ge wichten der firma Becker's Sons niet in gebruik zijn. Stolbindend middel voor wegen. Te Hengelo (O.) wordt een proef genomen mét het besproeien van stra ten met een oplossing van chloor cal cium als stofbindend middel. Te Hengelo (0.), werd gisteren voor rekening der Kon. Weefgoederenfa- briek, vooheen C. T. Stork Co., aanbesteed het bonwnjL van pl-m 210 M2. hoogbouw en^Jb. 1110 M2. shedbouw op een terrein van genoemde fabriek. Hoogste inschrijver was: J Fikkert te Almölo met f 5L777 en laagste Gebr. Thomassen ty» Hengelo met f 43,643. VAK DRN 12, JULI 1912. .StaatslMHincen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. Pont. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Ol>l. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Aft. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. ftmk- en Credlet-lMtel- 11 men Nod. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Oorap. 0. v. A. ld.Smelting A Refining Co. Cert. v. Anna. Anglo American Tele graph Cy. Cort. v. A. U. 8. Steel Corp, Cert. v. G«w. Aand* Kol. Credlet Initell. en Cnltnur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" A and. Jav. Cultuur Mij. A and Ned. Handel-My.C.v.A Mfinbonw H(Jett Ketahoon" Mijnbouw Mti. Gew. Aand. Rodjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobor Aand. Petrolenra-Ondern. Dortscjho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A, Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart iU«n. Ned.-Am. Stoomvaort- Mij. Aand. 178'/J Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Ill«/J 111*', Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. lfiM/i« 16*/, Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. 88% 90 Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 3% 3% Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 10% 10% Spoorwegen. Holl. IJzeren Rpoor- wogmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Bpwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika- Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy; Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet 102 iiongarye. TheL s-Re- gnlirungs-Ges. 4 pet. Vorig» Koor». Koor» ra» beden- 79 79", 88'/. 88»/,. 09 68 V, 101 89'/, 92s/, 86 s/, 84»/, 89 46'/,. 104'/, 84'/, 212 56'/, 50'/, - d 80'/, 80»/,, 25 67*/, 68 281'/, 97'/, 86'/, 319 81'/, 316 80'/. 164'/, 163»/, 507'/, 5Q1'/, 525 86 86'/, 91'/, 62'/, 186'/, 86 86'/, 07%, 97'/, 38 V. 33'/, 164V> 164'/, 4 147% GELDKOERS. Prolongatie 4—4 pOt. Amerikanen w&nig omzet, Petro leum lusteloos, Tabakken veefomzet, Culturen en Robbers zeer stil, Nat. Staatsfondsen flauw, Buiten!, onver- -anderd, Mijnen en Tramwaarden lager.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2