Rona Cacao :awk DE VOLKSM 51e Jaargang. No. 11017. ourant SuïtexilazicS.. Buitenlandsch Nieuws. De beste voor den prijs. FEUILLETON. (Sen fDuüfere StaaR. [heid. WARENHUIS, Spoistr. Den Haag. 87V; Telefoon Interc. 82. VAN HOUTEN’S by uitneni.»M] in s t rfrd ttm Maandag 15 Juli 1912. XTlo'O-vrs- exx voor G-otoucLs- Ottxxs’txeHazezx- Versdhijnt dagelijks behalve Zon- en -Feestdagen. «Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Vl 101 89% 92% 89 7 212 80'4 80%, 68. 281'4 37% 64% >07'/, >25 78% 88% 90 3% 85% 86 91% 62", (Uit het Fransch.) 02 Zn., Goud». 88% 69% 111", 16”/.e 163% A 501% 119 81'/, 104'/, 84% 36'4 316 80% 79% 88%, 63% OflT Alle Luxe en Huisb. Artikelen. 1 Kg. 1.50 p Kg. r0.42i - 0.80 IVio., - 0.18 3% 10'4 197 180% 189% 47'4 Is It. 79'4 62% 85% 86 regeld tijdig tvangen van vennakelijk- sn in onze 10% 25% 67% Men krijgt, zegt de correspondent der „Times“ te Konstantinopel, nog geen denkbeeld van de uitwerking, die het ontslag van Mamoed Sjefket op de afvallige officieren heeft. De gematigden in het leger bewon deren zijn oprecht patriottisme en roemen de groote diensten, die hij aan het Turksche leger heeft bewezen. Velen evenwel beschouwen sómmige benoemingen, die hij in den laatsten tijd gedaan heeft, vooral die van zijn neef en schoonbroeder Hadi pasja tot chef van den generalen staf als onvoor zichtig. Zij geven te kennen, dat bij vele van die benoemingen en bevor deringen politieke beweegredene eenig gewicht in de schaal konden hebben gelegd. De tegenstanders van den oud-min. beschuldigen hem ook, de oogen ge sloten te hebben voor het feit dat het comité voor Eenheid en Vooruitgang officieren gebruikte en bezoldigde, en onder den invloed te hebben gestaan van de leiders van het comité bij de hooi 6 uur tme biljetten I”. Genoegen”, lijk Muziek- ir, St.-Jans- ig- W oningtoe- dscommissie 51) Meneer de Marquet klopte aan de deur. Er verscheen een kamermeisje. Het was Sylvia, wier blond haar in groote wanorde zat. „Is meneer Stangerson hier?” vroeg de rechter van instructie. „Ja, meneer.” „Zeg hem, dat ik hem wil spreken.” Sylvia ging meneer Stangerson op zoeken. De geleerde kwam naar ons toe hij zag er zoo bedroefd uit, dat het akelig was om aan te zien. „Wat wil u van me?” vrÓeg bij aan den rechter. „Kan u me nu niet met rust laten?” „Ik moet bepaald een onderhoud hebben met meneer Darzac, meneer,” sprak de rechter. „Zou u hem niet kunnen overhalen, om de kamer van juffrouw Stangerson te verlaten An ders zou ik genoodzaakt zijn, er zelf binnen te gaan.” De professor antwoordde niet; hij in de Wehingen van verschillende leden der aristocratie. Verscheidene personen werden gearresteerd. Een officieuse nota» meldt, dat de samenzweerders, die zich te Valverde del Fresne bevonden, tot den aftocht gedwongen werden, dank zij de tus- schenkomst der Spaansche civiele garde.Afdeelingen Spaansche cavalerie Igwamen te' Fuentes de Onoro aan, ®n einde de grens te bewaken. Rusland. Een Chineesch-Russich conflict. Officieel wordt uit Petersburg me degedeeld, dat bij Chotan (Chineesch Turkestan) Chineesche soldaten en in woners der stad het huis van een Russischen onderdaan, genaamd Said gen we dan 42.300:3 14400. Voor de rechtschen 46.100: 3 15.366. Voor de socialisten 16.6001 16.600. Thans behalen dus de socialisten het hoogste gemiddelde. Zij krijgen dus den vijfden zetel. Voor den zesden zetel komt het volgende hoogste ge middelde aan de beurt en hij vervalt dus aan de rechterzijde. De uitslag is dus rechterzijde 3, radicalen 2 en socialisten 1 zetel. Combineeren zich echter de radicale jen de socialistische partij, dan bedragen de resten 16.600 4- 7300 23.900 Hierop gaat het kiesquotient 17.500 1 maal en dus valt deze zetel toe aan de combinatie en wel aan degene, die het grootste gemiddelde in rekening had te brengen, hier dus de socialisten. De zesde zetel komt weer aan de verbonden partijen, omdat die te zamen de volstrekte meerderheid van stemmen hebben be haald, doch ditmaal aan de radicalen, die dus 3 zetels bezetten, terwijl de rechtschen er 2 en de socialisten 1 bemachtigd hebben. Buitengewoon ingewikkeld is dus de verdeeling niet en zeker veel rechtvaardiger, want volgens het thans geldende stelsel kwamen alle zetels aan de rechterzijde of bij een combinatie van radicalen en socialisten aan deze partijen. van de Italiaansche arbeiders. De win kels zijn gesloten. De troepen worden gereed gehouden. Perzik. De Perzische Regeering heeft thans definitief den eisch van Rusland inge willigd, om de Perzische kozakken in Taabrik met 400 man en 2 Russische officieren te vermeerderen, evenwel op voorwaarde, dat de Perzische ko zakken onder het Perzisch Ministerie van Oorlog blijven ressorteeren. Tege lijk drukte de Regeering te Teheran de hoop uit, dat Rusland nu ook in .staat zou zijn, om zijn bezettings troepen terug te trekken. Marokko. Het meerendeel der stammefn in de omgeving van Doukhala is tegen de Kaids in opstand gekomen. Na ver schillende gevechten tusschen Reham- ma en de naburige stammen op Dins dag jl. hebben gedeelten van de Oele- fredi en andere stampen zich ver- --xr.u. gaan plunderen, ^a en ongeregeldheden?» aan de orde van de) de handel geheel tot bracht. D« —..LC J Beni-Amza geplunderd, waarbij rijke inboorlingen zijn’gedood. Turkux. De crisis. krijgt, zegt de correspondent imes^ te Konstantinopel, nog 863/4 84% 46%, 86'4 97'4 33% 164% 4% 104'4 85% keek den rechter en de overige per sonen aan als een slachtoffer zijn beul en ging in dé kamer terug. Dadelijk daarna kwam Darzac er uit. Hij zag heel bleek en bewogen maar toen hij achter Larsan den spoor wegbeambte zag, vertrok zijn gezicht zich nog meerzijn oogen stonden verwilderd en hij kon een zucht niet binnenhouden. "We hadden allen de tragische be weging gezien van dit smartelijk ge zicht en konden een uitroep van me delijden niet onderdrukken. We voel den toen, dat er iets zou gebeuren, om Darzac ongelukkig te maken. Al leen Larsan keek opgeruimdhij deed denken aan een jachthond, die einde lijk zijn prooi meester is geworden. Meneer de Marquet vroeg aan Dar zac, terwijl hij hem op den jongen man met den blonden baard wees: „Herkent u hem, meneer?” „Ja," antwoordde Darzac, met een stem, die hij tevergeefs ferm trachtte te doen zijn, „het is een ambtenaar van de Orlean^rSpoorwegmaatschappij, aan het statiom Epinay-sur-Orge.” „Deze jonge man,” ging meneer de Marquet voort, „beweert, dat hij u te Epinay uit den trein heeftf'jién komen?’ „Gisteravond om half elf,” ging Zwitserland. De algemeens staking te Zürich is Vrijdagmorgen begonnen. Het verkeer staat geheel en al stilenkele tram wagens, die nog wilden uitrijden, wer den gedwongen terug te keeren ook ziet men geen automobielen noch huur rijtuigen meer. In de drukkerijen wordt gewerkt, daar het centraal comité der Typografen geweigerd heeft zich bij de stakers aan te sluiten. In Ausersihl is de orde eenige malen verstoord door Italianen, die de winkels wilden dwin gen te sluiten. De politieke leiders waren tegen de staking. Zij wérden echter door de jongere bnitenlandsche leden der vakvereenigingen overstemd. Volgens latere berichten is de toe stand te Zurich, ten gevolge van de algemeene staking, ernstig geworden. Herhaaldelijk kwam het tot buitenspo righeden, voornamelijk van den kant 85 PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem fra’hco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren - f. GOED en GOEDKOOP. VOEDEND «n GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. kunnen. „Ik zal het doen En de stem van Rouletabille klonk bijzonder kalm en vertrouwend. Hij ging voort „Ik zal het doen, meneer Darzac, omdat ik meer wéét dan u.” „Och kom I” mompelde Darzac, bijna toornig. „O, wees maar bedaard, ik zal niet anders weten dan wat noodig is, om u te redden.” „U moet niets weten, jongmensch als u recht wil hebben op mijn dank baarheid.” Rouletabille schudde het hoofd en naderde Darzac zoo dicht mogelijk. „Luister,” fluisterde hij, „dit zal u vertrouwen gevenU weet slechts den naam van den moordenaar; juffrouw Stangerson kent hem maar ten halve; maar ik ken hem in zijn geheel 11% 3"/>. 56%56% f'%, 33% „Robert 1Robert I” We herkenden de stem van juf frouw Stangerson en er was niemand van ons, die niet beefde, toen hij dien smartkreet hoorde. Larsan zelf ver bleekte nu. Darzac was de kamer bin nengesneld. De rechter, de agent, Larsan gin gen achter hem aan Rouletabille en ik bleven op den drempel staan. Een hartverscheurend gezichtjuffrouw Stangerson had zich, met de doods kleur op het gezicht, ondank^ het verbod van de twee doktoren en haar vader, opgericht. Ze strekte de bevende handen uit naar Darzac, die door Larsan en de agent werd vastgehou den Haar oogen stonden wijd open ze zagze begreep ze scheen een woord te zeggen, dat nie mand verstond en viel flauw Men bracht Darzac haastig uit de kamer. We bleven in de vestibule op het rijtuig staan wachten, dat Larsan was gaan halen. We verkeerden allen in de hevigste ontroering. Meneer De Marquet had een traan in het oog. Rouletabille maakte van dit oogenblik van algemeene aandoening gebruik, om tot Darzac te zeggen: „U zal u niet verdedigen „Neen,” antwoordde de gevangene. Darzac voort, „dat is waar.” Er was een oogenblik stilte. „Wat kwam u te Epinay-sur-Orge doen hervatte de rechter van in structie op diep ontroerden toon. Darzac zweeg. Hij boog het hoofd niet, maar sloot de oogen, om zijn smart te verbergen of om te voorko men, dat men er iets van zijn geheim in zou lezen. „Meneer Darzac," drong de rechter aan, „kan u rekenschap geven van de wijze, waarop u den nacht heeft door gebracht Darzac keek op. Hij scheen zichzelf weer geheel meester te zijn. „Neen, meneer!” „Denk goed na, meneer, want als u bij uw zonderlinge neiging blijft volharden, zal ik genoodzaakt zijn u gevangen te nemen „Ik weiger „Dan neem ik u in naam der wet gevangen.” De rechter had die woorden nog niet uitgesproken of ik zag Rouleta bille een beweging maken naar Dar zac. Hij wilde gaan spreken, maar deze legde hem door een gebaar het zwijgen op De agent naderde trou wens zijn gevangene alOp dat oogenblik hoorden we wanhopig uit roepen 2. Vorige .koer» >au Koers. keuze van zijn persoonlijken generalen staf en het personeel van het ministerie. De Albaneesche afgevaardigden der oppositie en een aantal Albaneesche officieren gaan verder. Zij verklaren, dat Mamoed Sjefket pasja tengevolge van zijn Arabische afstamming tot in het dweepzieke tegenstander was van het gebruik van latijnsche karakters in de Albaneesche scholen. Deze laat ste beschuldiging zegt de corresp. is echter misschien uitgestrooid door de heftigsten der Jong-Turksche partij, die verschrikt over hun politiek, de verantwoordelijkheid daarvoor op een ander hebben willen werpen. k Luxemburg. Grondwetsherziening. De Luxemburgsche Kamer heeft een commissie benoemd om de quaestie van het algemeene, gelijke, geheime en directe kiesrecht te onderzoeken. In verband daarmede zal de Grondwet ook op andere punten vrijheid van onderwijs, invoering van een tweede, gekozen Kammr worden herzien. Amerika. Ernstig spoorwegongeluk. Uit Chicago wordt geseindBij een botsing tusschen twee sneltreinen werden dertien personen gedood en velen gewond. Japan. Te Jokohama zijn 40 kooplieden gearresteerd, die door frauduleuze speculatiën de rijstprijzen hadden doen stijgen. Er heerscht reeds ellende onder de bevolking door het onrust barend oploopen der rijstprijzen. Velen zijn door den honger ziek geworden, voornamelijk schoolkindern. Portugal. De monarchisten-inval. Er zijn nog tien rebellen uit Cabe- ceiras de Basto gedood, terwijl 15 priesters gevangen genomen werden. Een bende samenzweerders, die bij Grou gekampeerd waren, zijn op de nadering van een afdeeling republi- keinsche ruiterij naar de Spaansche grens gevlucht. Te Coimbra werd een bom in het huis van een samenzweerder geworpen, waardoor materieele schade werd aan gericht. Te Evora werd de schoonbroeder van den aartsbisschop gearresteerd. Te Bellas hadden huiszoekingen plaats 1 De evenredige vertegenwoordiging J in Frankrijk. v, In een overzicht in één van onze vroegere nummers opgenomen ove^, den kiesrechtstrijd in andere landen hebben we bij Frankrijk gewezen op den strijd voor evenredige vertegen woordiging. En wij hebben toen mee gedeeld, dat de radicalen als vreezende dat deze nieuwe wijze van toekenning van zetels hun nadeel zal brengen, zich onder den naam voorstander te zijn, op het hevigst tegen het wets ontwerp van de regeering verzetten. s Echter de regeering is sterker geweest dan de radicalen en zoo heeft zij het genoegen mogen smaken haar wets ontwerp tot invoering van evenredige vertegenwoordiging te zien aangeno men. Hoe de wet zal werken, willen we met een enkel voorbeeld, afkomstig van den oud-rapporteur der^-hajwor- ming Alexandre Varenija^toelicnten. Een departement heeft bijv. 6 afge vaardigden. Elke partij kan nu eeh lijst indienen met 6, maar ook niet meer dan 6 namen, Varenne nam wu hef’ volgende voorbeen: Ingediepd zijn een radicale, een socialistisch en een rechtsche lijst. Hei aantal uitge brachte stemmen bedraagt 105.000. Daarvan verkreeg de raaioale lijst er 42.300, de socialistische 16.600 efi de rechtsche 46.100 stemmen. Nu bere kent men eerst het verkiezingsquotient, dat is dus hier 105.000 6 =17.500. De radicalen krijgen dus alvast 42.300 17.500 2 zetels. De sotiaal-demo- craten 16.600: 17,500 0 zetels en de rechterzijde 46.100: 17.500 2 zetels. Bezet zijn dus reeds 4 zetels. Voor de 2 andere gaat men als volgt te werk. Allereerst berekent men de resten der verschillende lijsten. Voor de radicalen bedraagt de rest 42.300 2 -f- 17,500 7300. Voor de recht schen 46100 2 ■{- 17,500 11100 en voor de socialisten 16.600. Nu kan er tweeërlei plaats hebbenVerschil lende partijen kunnen een schikking treffen, om de resten bijeen te voegen of alle partijen blijven op zich zelf staan. Heeft dit laatste plaats, dan gaat men als volgt te werk. Voor iedere partij berekent men het gemid deld aantal stemme?, wanneer men het aantal verkregen stemmen deelt door het aantal reeds bezette zetels, vermeerderd met die waarover nu nog de strijd gaat. Voor de radicalen krij» GOUDSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE^: Van 1—5 gewone regels met-bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. dag jl. hebben gedeelten eenigd en zijn de huize? hunner Kaids gevechten tóii in deze streek ^dag, waardoor o 'Stilstand is ge- De markt te Kinis is door tal- ordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1