pen [LAZEN, t s» Dinsdag 16 Juli 1913. 51e Jaargang. No. 11918. 'Verschijnt dagelijks jENWERF Bxxxxxexxlaxi d. Buitenlandse!! Nieuws. JA\SKERK JDE Can Wuistare StaaR n's Inkt 'de BESTE. chadelijkI beroemde irkglazen WAKEN HUIS, Spuislr. Den Haag. ■V Alle Luie- en Hnlsli. Artikelen. Janskerk, dor keningon om. ABETH, itgevers, Gouda KBAMM. FEUILLETON. ITieMws- exx ^^.d."vextezi.‘tie"blebcL voor G-oia-d-a. ezx Ozxxs'txeHsexx. behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. - Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. I' 1 FDANTZIG, DIEST. ifleverlng. HOOFDSTUK XXVI. (Uit het Fransch.) HOOFDSTUK XXV. n Zn., Gouda* (Wordt vervolgd.) Düitsohland. In den kelder van een drogist te )LLAND. f 1.25 1 50 1CHT DEH JENT. IK. van Beeldende der, Architect en van Bouwkunde België. Te Ostende, in de nabijheid van den vuurtoren, hoorde een vrouw angst kreten komen uit een woning in de nabijheid. Daar woonde de familie Saelens, bestaande uit een grootmoe-, der, de moeder met haar zoon en haar schoonzuster. Toen genoemde vrouw zich naar de woning begaf, om te zien wat er aan de hand was, werd de deur geopend en vloog de zoon des huizes, gewapend met een bijl, op haar af. De vrouw kon zich nog uit de voeten maken. Toen de politie kwam, was de zoon des huizes verdwenen, doch vond men de drie vrouwen, badende in haar bloed. Twee, de grootmoeder en de moeder, zijn levensgevaarlijk, de schoonzuster der laatste minder ern stig gewond. Saelens, die met zijn bijl in de hand i. HOOGEN. v. ABS- De Kamer-voorzitter, de heer De schanel wachtte echter niet af of er mogelijk een brutale van de uitnoo- diging gebruik zou maken, doch zette zijn hoed op als teekep dat de zitting gesloten was. Zoo liep dus de strijd in de Kamer af. Wat de Senaat te zien zal geven? Men zegt, dat ver schillende senatoren een groote actie voorbereiden, een actie waarin de heer Clémenceau, de bekende omverwerper van Kabinetten, wel van zich zal doen spreken. Of zij echter in staat zal zijn, het in Frankrijk zeer geziene kabinet-Poincaré omver te werpen, dient te worden afgewacht. Denzelfden avond verlieten Roule- tabille en ik le Glandier. We waren er heel blij omer was daar niets meer wat ons kon aantrekken. Ik ver klaarder, dat ik het opgaf, zooveel ge heimen te ontsluieren, en Rouletabille zei, dat hij er niets meer te leeren had, daar hij alles wist. We kwamen tegen acht uur te Parijs aan. We aten gauw, namen afscheid en spraken af, elkaar den volgenden morgen weer te ontmoeten. Op het afgesproken uur kwam Rou- 52) Darzac keek hem aan op een wijze, waaruit bleek, dat hij geen woord begreep van wat Rouletabille hem ge zegd had. Onderwijl kwam het rijtuig met Larsan aan. Men liet er Darzao met den agent instappen. Larsan bleef op den bok. Men bracht den gevangene naar Corbeil. Hamburg zijn twee menschen en een agent, die hen redden wilde, door dam pen van zwavelkoolstof bevangen en omgekomen. De warmte. Zondag bereikte de temperatuur in den omtrek van fferlijn 34 graden Celsius in de schaduw. De Berlijners zijn thans reeds zoo gehard, dat der gelijke temperaturen geen invloed meer op hen hebben. Tienduizenden bega ven zich naar de zonnige en stoffige Grunewaldsrenbanen, waar het reeds bij lagere temperaturen vrij ondrage- li.jk kan zijn. Niettemin kwamen er niet vee) gevallen van zonnesteek voor. Het merkwaardigste geval van zonne steek was misschien, dat een zwaan in een vijver in een voorstad aan de hitte bezweek. De menschen kunnen hier blijkbaar reeds meer verdragen. Frankrijk Aanslag op een caissière. Op de caissière van de Kurzaal te Enghien, is Zondagavond een aanslag gepleegd. Een net gekleed heer ont rukte toen zij met de entree-gelden zich naar het kantoor wilde begeven, haar het aanzienlijk bedrag en vluchtte. De menigte zette den dief na, die door verschillende revolverschoten gewond nederstortte. De dader, Buisson ge naamd, is een spoorwegambtenaar hij werd gearresteerd en vervolgens 'naar het ziekenhuis vervoerd. Zwitserland. Ernstig ongeluk. Door den sterken golfslag is Zondagmiddag een roei boot, die in het vaarwater vaji een Wurtembergsche stoomboot op het meer van Constans kwam, omgeslagen. Van de zeven inzittenden kon slechts één gered worden. Toen het ongeluk gebeurde, verwekte dit zooveel op schudding onder de inzittende van een andere roeiboot, dat ook deze omsloeg, Van de 8 inzittenden konden slechts 2 gered worden. De verdronkenen zijn allen jongelieden, waaronder 8 meisjes van 15 tot 20 jaar oud' Allen zijn uit Zwitserland afkomstig. Tot dusver is nog geen enkel lijk kunnen geborgen worden. verschillende geruchtmakende misda den belangwekkende artikelen hebben uitgegeven. Ze lieten ons de waarheid vermoeden, zelfs vóórdat het bewon- derenswaard.g vernuft van een Larsan die geheel had ontsluierd. Die artikelen waren geschreven door onzen jongsten redacteur, een jongmensch van acht tien jaar, Joseph Rouletabille, die bin nenkort beroemd zal zijn. Toen de zaak van Le Glandier bekend werd, ging onze reporter naar de plaats, wist overal binnen te komen en ves tigde zich op het kasteel, vanwaar alle vertegenwoordigers der pers wa ren geweerd. Met Larsan zocht hij naar de waarheidhij zag tot zijn grooten schrik, dat de beroemde detec tive een groote dwaling beging; tever geefs beproefde hij hem van dit ver keerde spoor af te brengende groote Fred wilde niet leeren van dien kleinen journalist. We weten, waartoe dit be leid heeft. Maar Frankrijk en de wereld moeten weten, dat de jonge Rouletabille den avond van de gevangenneming van den heer Darzac in het bureau van onzen directeur doordrong en tot hem zei„Ik ga op reis. Ik kan u niet zeggen voor hoelang. isschool 6 uur sclame biljetten 913”. uur, St.-Jans peling. en Woningtoe- tandscommissie I geregeld tijdig ontvangen van m, vermakeljjk- i dan in onze Italiaansch—Turksche Oorlog. Generaal Carioni seinde uit Ferua, dat alle troepen van zijn divisie Sidi Ali aanvielen. De Turksche positie viel gemakkelijk in handen der Ita lianen. De Turken waren zeer talrijk en snelden onmiddelijijk toevanReg- daline en Zouara. Er ontstond een hevig gevecht, dat zes uren duurde en eindigde met de volkomen overwinning der Italianen. De Turken zijn in volslagen terug tocht en leden groote verliezen. De Italianen versterkten de genomen stel lingen. reis naar Petersburg tegen mogelijke aanvallen van Koreaansche zijde zeer streng bewaakt. Hij heeft volmacht om met Rusland over de verdeeling van Mantsjoerije en Mongolië in on- derhandeling te treden, volgens welke regeling Mantsjoerije tot de Sungari en Mongolië tot de rivief Tore aan Japan ten deel zullen vallen.” Amerika. Wolkbreuken. Een telegram uit Mexico aan de „Sun.” meldt, dat vele honderden ge dood, steden vernield, duizenden hec taren onder water geloopen zijn door de wolkbreuken in Guanagnate. De schade beloopt wel 20 milloen dollars. Evenredige VertegS^ordïgïng in Frankrijk. Gisteren noemden we als voordeelen 1® de weinige ingewikkeldheid van het stelsel, 2° grooter rechtvaardigheid. Als derde voordeel zouden we kunnen noemen het samenbrengen van die partijen, die bij elkander behooren of wat op hetzelfde neerkomt, het tegen gaan van het splitsen in groepen en. groepjes. Natuurlijk is het regeerings- ontwerp niet geheel gebleven zooals het door Poincaré was ingediend en dit is begrijpelijk wanneer we weten, dat de radicalen wanneer het ontwerp ongewijzigd was aangenomen, mins tens een derde van hun zetels zouden verloren hebben. Waar elke partij toch eenmaal bestaat uit menschen, die allen deze menschelijke eigenschap hebben, de eenmaal verkregen macht liever niet weer uit handen te willen geven, daar was het te begrijpen, dat de radicale meerderheid heeft getracht en ook werkelijk heeft gedaan gekre gen, in het ontwerp verschillende wij zigingen aan te brengen. De voornaamste wijziging die zij hebben aangebracht is, dat niet eenige groepen, doch de enkele departemen ten den grondslag van de evenredige vertegenwoordiging zullen vormen. Toch hebben zij zich tot op het aller laatst als vijanden van het ontwerp doen kennen. Bij de slotzitting toen bekend gemaakt werd dat het wets ontwerp was aangenomen met 339 tegen 217 stemmen, sprongen ver schillende radicale afgevaardigden op en begonnen te schreeuwen „Vive la république! A bas la réaction!” Toen de meerderheid eenigszins van den schrik bekomen was, schreeuwden deze uitrctèpen ter eere van den mi nister-president. Dit maakte de radi calen zoo woedend dat zij zich on middellijk tot de aanwezige ministers wendden en wel in het bijzonder tot den heer Poincaré, en begonnen te schreeuwen„Démission De heer Poincaré sprong met een van woede vertrokken gelaat op en riep te midden van de onbeschrijfe- lijkste herrie: „Heb dan toch den moed op de tribune te komen, dan zal ik u antwoorden. Maar ge durft niet, want ge weet even goed als ik, dat als ik de vertrouwenskwestie ge steld had, ge geen 200 stemmen bijeen gekregen zoudt hebben.” GOIIMIIE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer*0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. letabille mijn kamer binnen. Hij droeg een geruit pak van Engelsch laken, had een ulster over den arm, een muts op het hoofd en een tasch in de hand. Hij vertelde, dat hy op reis ging. „Hoe lang blijf je weg?” vroeg ik. „Een of twee maanden, dat hangt er van af." Ik durfde niet verder vragen. „Weet je wat juffrouw Stangerson gisteravond tegen meneer Darzac zei, voor ze flauw viel „Neen, dat heeft niemand gehoord.” „Jawel,” antwoordde Rouletabille, „ik hoorde het. Ze zei„Spreek I” „En zkl meneer Darzac spreken „Nooit V’ Ik hadnog wel wat langer met hem willen praten, maar hij drukte mij de hand en wenschte mij het beste, ik had nog maar alleen den‘tijd om hem te vragen „Ben je bang, dat er nieuwe aan slagen zullen plaats hebben, als je weg bent?” „Dat zal niet gebeuren, nu meneer Darzac gevangen is genomen I” Met die zonderlinge uitspraak ver liet hij me. Ik zou hem niet terugzien, voor hij in het gerechtshof het onver klaarbare kwam verklaren. in zee gesprongen ^vas, keerde terug en stelde zich vrijwillig in handen der politie. Als reden voor zijn\ daad gaf hij op, dat de drie vrouwen, hem voort durend beleedigden en voor moor denaar scholden. Hij had zich nu op hen willen wreken. Engeland. De staking te Londen. Bij wijze van voorzorgsmaatregel met het oog op de onlusten, die Zater dag in de dokken plaats hadden, wer den troepen naar Tilbury gezonden. Alle dokwerkers te Liverpool en Bir kenhead zijn heden in staking gegaan, tengevolge van een conflict met de werkgevers in verband met de pre miebetaling ingevolge de wet op de arbeiderspensioenen. Op het oogenblik, dat Lloyd George Zaterdagmiddag den schouwburg van Kennington binnenkwam om er de rede te houden, kwam er een man op hem af, die hem een slag boven op zijn hoed gaf. De man verklaarde „ik heb gedaan wat ik wilde ik heb hem te pakken gehad.” Hij werd in hech tenis genomen. Voorstanders van vrouwenkiesrecht stoorden Lloyd George nog een of tweemaal in zijn rede en werden fluks de zaal uitgezet. Te Nuneham itT^xfordshire, trof de politie Zaterdagochtend twee vrou wen aan in de buurt van het huis van Harcourt, den minister van koloniën. Zij weigerden zichzelven bekend te maken en een van de twee werd in hechtenis genomen. De andere ont kwam. De in hechtenis genomen vrouw gaf als haar naam Helen Craggs op, maar geen woonplaats. In haar bezit vond men een mand met flesschen met brand spiritus, petroleum en terpentijn, twee vuurmakers, een beetje krullen, drie borstels, een tasch met valsche sleutels en een electrische zaklantaarn. Zij werd voor een magistraat ge bracht, onder beschuldiging, dat zij Harcourt’s huis in brand had willen steken. De zaak is een week aangehou den. Helen Craggs heette ook een vrouw, die in Juni spektakel maakte in de kathedraal van Llandafftoen de ko- ning en de koningin er een bezoek brachten. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal ÏBem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Rusland. Uit Petersburg wordt aan de „Voss. Ztg.” geseind De „Nowoje Wremja” meldtDe gewezen Japansche minis terpresident Katsura wordt op zijn Den 15den Januari daaraanvolgende, dat wil zeggen, twee en een halve maand na de tragische gebeurtenissen, gaf „L’Epoque” het volgende opzien barende artikel „De jury van de Seine et Oise wordt vandaag opgeroepen, om te oordeelen over een der geheimzinnigste zaken, die ooit zijn voorgekomen. Nooit zijn er in een proces zooveel duistere, on begrijpelijke, onverklaarbare punten geweest. En toch heeft men met ge aarzeld, op de bank der beschuldigden te plaatsen een man, geëerd, geacht en bemind door allen, die hem ken nen, een jong geleerde, de hoop van de. Fransche wetenschap, die zich ge heel aan zyn werk gaf. Toen Parijs de gevangenneming vernam van den heer Darzac, werd er van alle zijden een kreet van verontwaardiging ge hoord. De „Sorbonne” drukte haar vertrouwen uit in den verloofde van juffrouw Stangerson. Meneer Stan gerson zelf sprak het luide uit, dat de justitie een dwaling beging, en nie mand twijfelt er aan, dat het slacht offer, als ze kon spreken, zou zeggen, dat de man, met wien ze verloofd is geweest, onschuldig is. Het is te ho- Acte examens hoofdonderwijzer. De minister van Binnenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat, behoudens onvoorziene omstandighe den, het mondeling gedeelte van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer op de volgende plaatsen en tijden zal worden afgenomen I te Breda, in het gebouw der socië teit Concordia, op 26, 27 dezer, van 29 dezer tot 13 Augustus, van 16 Augustus tot 5 September, telkens van des morgens half negen af; te Arnhem in het gebouw Menthen- straat 12, van 24 dezer tot 13 Augus tus, van 19 Augustus tot 7 September, telkens van des morgens half negen af te ’s-Gravenhage, in het gebouw der Leesinrichting, Oude Molstraat, van 22 dezer tot 1 Augustus, van 5 tot 8, op pen, dat het niet lang zal duren voor juffrouw Stangerson haar verstand terug heeft gekregen, dat nu door het vreeselijk geheim is verstoord. Zou ze het opnieuw moeten verliezen, wan neer ze verneemt, dat de man, dien ze liefheeft, door beulshanden is ge storven Die vraag stellen we aan de jmy, tot wie we ons vandaag willen richten. We zijn besloten, om te verhinde ren, dat twaalf brave menschen een rechterlijke dwaling begaan. Een sa menloop van omstandigheden en het onverklaarbare zwijgen van den be schuldigde hebben het parket een overtuiging doen vormendaar het de waarheid nergens anders kon vin den, heeft het ze daar gezocht. De bewijzen zijn zoo overtuigd tegen den heer Darzac, dat zelfs een zoo ervaren en bekwaam politiebeambte als de heer Larsan er zich door heeft laten ver blinden. Alles werkt tot nu toe samen om den heer Darzac aan te klagen. Wij zullen hem vandaag voor de jury verdedigen, en licht brengen over de geheele zaak. Want we kennen de waarheid. We hebben niet eerder gesproken, in het belang van de zaak, die we wilden verdedigen. Onze lezers zullen nog niet vergeten zijn, hoe we over J. M. van Bosse, f Te Hilversum is gisteren in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer J. M. van Bosse, oud-directeur van de Nederlandsche Bank. De heer Van Bosse was een der meest bekende assuradeuren van Amster dam. Eenigen tijd was hij ook lid van den Gemeenteraad, totdat hij in 1890 benoemd werd tot directeur van de Nederlandsche Bank. Deze functie be kleedde de heer Van Bosse met grooten ijver en scherpzinnigheid tot 1909. Daarna nam hij nog eenige com missariaten waar. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1