Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, Gemengde Berichten. Tegen de Vliegenplaag. Stadsnieuws. SPOET Rechtszaken. Laatste Berichten, Groote Jaarlijksche Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Adverteert in dit Blad. - m'J: 4, 15,' van 19 tot 29 Augustas, van 17 September, telkens van des mor gens half 10 af te Amsterdam, in het gebouw van het Caïé Belvédère, de Ruyterkade, op 17, 18, van 22 tot 25 dezer, van 29 dezer tot 1 Augustus, op 12, 13, van 16 tot 22 Augustus telkens van des morgens kwart over 9 af te Zwolle, in het gebouw der Bui tensociëteit aldaar, van 17 tot 27, op 31 dezer en 1 Augustus, telkens van des morgens kwart over 8 af; te Groningen, in het gebouw de Harmonie, van 17 tot 23 dezer, van 26 dezer tot 20 Augustus, telkens van des morgens kwart over 8 af. (Stct.) Op de Blikkenburgerlaan te Zeist is Zondagmorgen een fietsrijder door de politie aangehouden, daar hij zonder licht reed. Bovendien kwamen zijn handelingen wat verdacht voor en werd hij naar het bureau gebracht, waar bij onderzoek bleek, dat hij dien nacht te Odijk inbraak had gepleegd en aldaar het rijwiel benevens eenig 'gebraden vleesch, dat voor eendoop- maal was bestemd, had ontvreemd. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Zondag hoeft te Leiderdorp een zware brand gewoed in de steehbak- kerij van de firma J. L. Hoos en Zoon nab\j de Spanjaardsbrug, waarvan de oorzaak onbekend is^Het blusschings- werk dat met den meesten spoed werd aangevangen, moest met groote voor zichtigheid plaats hebben om de groote hoeveelheid steenen die zich in de ovens bevonden, zoo min mogelijk te beschadigen. Het aantal dier steenen werd geraamd op ongeveer 2 millioen. Behalve de steenen, die weinig of niet werden beschadigd, was alles tegen brandschade verzekerd. Aanvaring. Op de Schelde heeft gisteren een aanvaring plaats gehad tusschen het Duitsche stoomschip „Pluto", van Rot terdam naar Antwerpen en het En- gelsche stoomschip „Gwynword", komende van Terneuzen. Beide sche pen kregen averij. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Te Delft is Zaterdagavond de werk man O. v. d. B., die te 10 uur nog in de Schie ging zwemmen, verdron ken. Hij laat een weduwe en 4 kin deren achter. Zaterdag is per automobiel de lieer W. F. .Van Rosmalen commissaris" van politie 'te Groningen, met de recher cheurs Lameijer en Slag, naar Roden- Roder wold-Zevenhuizen en de Leek getogen, met het doel om in verband met de jongste diefstallen op ver schillende plaatsen huiszoekingen te doen. Op een aantal goederen werd beslag gelegd. Het onderzoek duurt voort. Bezoek aan Scheveningen. Zondagavond heeft het bezoek aan Scheveningen een ongekende hoogte bereikt. Op het strand en de omgeving werd het aantal bezoekers op 100.000 ge schat. De trams reden tot lang na middernacht. Vergiftigingszaak te Abbenbroek. Op de begraafplaats te Abbenbroek (Voorne en Putten) werd Zaterdag middag het lijk opgegraven van den rijken landbouwer J. H. Westerveld, die aldaar den 5on Mei j.l. zeer plot seling was overleden, na ten huize van zijn buurman G. Stoon, eveneens landbouwer van beroep op diens hof stede een kop koffie en een bittertje gebruikt te hebben. De justitie uit Rotterdam vertegen woordigd door den rechter-commissaris Mr. van Hetten en den officier van justitie Mr. van Steenbergen, verge zeld van don prosector-bacterioloog Dr. De Josselin de Jong en den con troleerenden geneesheèr by <^e Rijks verzekeringsbank Dr. van Herwerden begaven zich naar de begraafplaats gevolgd door een talrijke menigte dorpelingen. Wegens den vergevor derden staat .van ontbinding had de opening van den kist plaats in het lijkenhuisje op het kerkhof. De dok toren namen maag en ingewanden uit het lijk en stélden die ter hand aan den scheikundige en chemicus die uit Rotterdam was medegekomen. De aanleiding tot de opgraving zou daarin gelegen zijn dat by de vrouw van den landbouwer Stoon na het gebruik van melk zich eveneens ver schijnselen van braking zouden hebben voorgedaan. Een der vrouwelijken huisgenooten heeft toen melk ongemerkt achterge houden en ter hand gesteld aan een familielid van de vrouw van Stoon, die, geneesheer te Rotterdam zijnde, op eigen initiatief de melk door een scheikundige deed onderzooken en ver gift vond. Het algemeen gerucht te Abbenbroek wijst den vermoedelijken dader aan, zoodat de justitie termen vond zich in de zaak te maken. Het. scheikundig onderzoek zal thans nader moeten uitwijzen. Vergiftiging In een van de grootste hotels te Amsterdam b&tfft vermoedelijk een •ernstige misdaad plaats gehad. Zondag 7 Juli bemerkte de chef-kok van het bedoelde hotel, dat do patis sier zelfs in de keuken zijn genegen heid toonde voor een lid van hot vrouwelijk personeel. Aangezien in onze groote hotels op dit punt de meest strenge discipline wordt gehand haafd, werd bedoelde patissier en een jeugdige assistent, die, zij het dan meer spelenderwijs, ook aan hetzelfde feit schuldig was, tegen 1 Augustus ontslagen. De laatste maakte echter zijn excuses en zijn ontslag werd in getrokken. Den volgenden dag reeds gevoelde de chef-kok zich minder wel on Dins dag werd hij plotseling, na het ge bruik van het middageten, hevig on gesteld. Nog werd aan niets gedacht en zelfs werd verzuimd een genees heer te raadplegen. De chef-kok werd echter steeds zieker en eindelijk, Vrij dag d. a. v., werd den dokter geraad pleegd. Deze vond de verschijnselen dermate verdacht dat hij een collega- specialiteit raadpleegde. Inmiddels werden de uitbraakselen van den patiënt en diens faecaliën scheikundig onderzocht en werden deze doortrok ken van arsenicum bevonden. De justitie werd met het geval in kennis gesteld die onmiddellijk een nauw gezet onderzoek aanving. De lijder kon nog nauwkeurige aanwijzingen geven omtrent hetgeen den bewusten Dinsdag was voorgevallendat hij het laatst tuinboonen met spek had gegeten en zich, toen zijn maaltijd klaar stond, even verwijderd had. Indien er vergiftiging had plaats ge had, kon het alleen tengevolge van dien maaltijd gebeurd zijn. De chef-kok is 's morgens half twaalf overleden. De ontslagen patissier en het vrou welijk lid van het personeel, met wie hij verkeerde, zijn op het politie-bureau aan een zeer ernstig en langdurig verhoor onderworpen. Het lijk zal van Justitiewege nader geschouwd worden. De geneeBheeren die de patiënt be handelden, drs. Rudersdorff en Van Dieren, zijn mede in verband met deze zaak door de Justitie gehoord. Omstreeks kwart voor vier gister nacht werd de sigarenwinkelier van Amerongen, wonende Lepelstraat 86 te Amsterdam, door een sterke brand lucht gewekt. Opstaande zag hijtot zijn schrik, dat de winkel in laaie stond. Onmiddellijk wekt^-liij zijn huisgenooten en de bovenbewo ners van het perceel, waaana hij de brandweer alarmeerde. Toen deze ter plaatse verscheen sloegen de vlammen met vrij groote hevigheid uit en had het vuur zich reeds aan de eerste verdieping, bewoond door de familie R., medegedeeld. Na kortën tijd was men het vuur meester. Het winkel huis en de daarachter gelegen kamer, alsmede de voorkamer der eerste etage waren echter totaal uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Uit den Steiger te Rotterdam werd Zondag opgevischt 't lijkje van de 8- jarige A. Roos, die Vrijdagavond in het Spui bij de schutsluis was te water geraalct en verdronken. Het lijkje is naar Crooswijk vervoerd. Een optocht van woonwagens. Een bericht in de Komeet, dat Leeuwarden weer een echte ouder- wetsche kermis zou krijgen, deed tal van woonwagens op Friesland'® hoofd stad aftrekken Van alle kanten kwa men ze opzetten, doch ze moesten worden geweerd. Volgens een verbod van den burgemeester worderf de woonwagens niet in die gemeente ge duld. Zaterdagnamiddag kwam een rist van 18 wagens uit de richting Marssum in welk dorp Vrijdagavond deze ker misgasten waren aangekomen. Doch Zaterdagmorgen werd de hulp van mareohaassees uit Leeuwarden inge roepen, om dit volkje van daar te ver wijderen. Al het grasland werd daar door de paarden kaalgevreten, terwijl ook hooi van het lartd werd ont vreemd. Zoo kwam de rij wagens Zaterdag namiddag om 3 uur in Leeuwarden, begeleid door marechaussees. Bij het begin van den Marssumer straatweg moest halt worden gehouden. Toen werd hun door den commissaris van politie verzocht, om door de stad de gemeente Leeuwarderadeel in "te trek ken. Aan dit verzoejc wilde men niet voldoen. Op last van den commissaris werden toen, op grond van een artikel in de politieverordening, de hoofdbewoners van de wagens naar het politiebureau geleid. Een massa-arrestatie, welke goedschiks» plaats had. De paarden waren inmiddels uitge spannen en liepen te grazen aan den kant van den weg. De commissaris verzocht aan eenige stalhouders, om paarden te zenden, aan welk verzoek dadelijk werd voldaan. De wagens werden nu tweeën aan elkaar gekop peld, waarvoor de pas aangekomen paarden worden- gespannen. En toen ging het, begeleid door politie, langs den kortsten weg door (jé stad naar de schrans begeleid, om ae khravaan tot de grens van de gemeente Idaarde- radeel te brengen. De aangehoudenen werden inmid dels door den commissaris gehoord en daarna vrijgelaten, met de mededeeling dat de wagens in de richting Idaarde- radeel waren gebracht. (L. Ct.) In de lst0 Spaardammerstraatte Amsterdam is Zondagmiddag een kind van één jaar uit een kinderwagen ge vallen juist op het oogenblik dat een bespannen melkwagön voorbijreed, met het gevolg, dat het een wiel over het hoofd kreeg en kort daarna aan de bekomen verwondingen overleed. In de buurtschap Aperloo, nabij den Centraalspoorweg, onder de gemeente Doornspijk, is Vrijdagnamiddag een groot bosch, ongeveer 7 a 8 H.A. be slaande, door brand geheel vernield. Door bemiddeling van eenige particu lieren en het flink optreden van het spoorwegpersoneel, bijgestaan door eenige padvinders en militairen, mocht het na veel moeite gelukken het vuur te beperken emdaardoor verder onheil te voorkomen. (Zw. Ct.) In het Rijlfskrankzinnigengesticht te Medemblik werd gisteren, bij het avondappèl, een patiënt vermist. Al spoedig werd hy ontdekt op het d$k van een der gebouwen. Hij weigerde naar omlaag te komen en wierp met eenige dakpannen, totdat het hem be gon te vervelen en hij zich gevangen gaf. Te Zoelen is de 48-jarige W. v. H. tengevolge van de hitte van Zaterdag overleden. Gitermorgen omstreeks halfelf is te Apeldoorn in den nieuwen Enk, een huis, bewoond door van de Vosse, geheel afgebrand. Zoo goed als niets is gered. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het elf maanden oud zijnde doch tertje van Z. te Delft, is dood in de wieg gevonden, volgens mededeeling van den dokter een gevolg van de groote warmte. De tentoonstelling te Dordrecht. Zondag werd op Boerendonck het attractiepunt der Dortsche tentoon stelling de Burgemeester ingehaald. Aan het station waren in open rijtuigen enkele raadsleden, waaronder de beide wethouders, Drieske van de Ven en Peer van der Heuvel en in boeren- sjeezen enkele inweuners van het durp met hunne vrouwen. Bovendien was er een eerewacht van acht man op gröote logge paarden, de ruiters met hooge hoeden en oranjesjerpen en stond een muziekkorps gereed zijn opwekkende tonen te laten hooren. Met den trein van 1.42 kwam Z.E. Achtb. het ia de heer Joh. Schmier aan en na verwelkomd te zyn, nam hy plaats by de wethouders. Op het tentoonstellingsterrein hield de Btoet voor het gebouwtje, waarin het hoofdbestuur zetelt stil en sprak de voorzitter der tentoonstelling, de heer H. De Graaf den nieuwen burgemeester in' een geestige speech toe. Hij feli citeerde hem met zijn benoeming en prees de gemeente gelukkig, dat ze hem, den man van joint en vroolijk- heid, den man met etnische, aesthe- tisohe en intellectueele gaven tot burgemeester kreeg. Spr. hoopte dat hy er zou regeéren met vaste en zachte hand. De burgemeester sprak den wensch dat het hem zou mogen ge lukken allen te krijgen onder zijn hoedje, en eindigde met een „Leve Boerendonck 1" Toen ging het naar het dorp zelf. Van het Raedthuis wapperde de vlag. De „herremonie" met hooge zijen petten en rooie halsdoeken stond al voor het bordes te wachten. Op dat bordes sprak de oudste wethouder den nieuwen burgervader allerhartelijkst toe. Het dorp viert feest, zeide hij, zooals nooit, om de eenvoudige reden, dat uw voorganger te lang bleef. Verder wees hij op den vooruitgang van het dorp én cp de groote vlucht, die. de industrie er neemt, „'t Weef getouw wordt tot in den nacht be wogen" „de molenaar zorgt voor het graan en zijn dochter voor het kijk gat." Aan sport wordt veel gedaan schieten, visschen, dansen, jagen en bierdrinken. In alle estaminets vindt ge kelnerinnen, dat is het beeld der( onschuld van onze dorpelingen. De zedelijkheids wet behoeft hier niet te worden toegepast. „Even blank als haar blousjes is haar kuischheid 1" Ten slotte bood hij den burgemeester den hamer aan in het volle vertrouwen, dat Z.E.Achtb. daarmee het slape rigste raadslid zou kunnen wakker maken en houden. Nog een tweede raadslid kwam den burgervader toespreken, op werkelijk humoristische wijze en de burgervader las oen speech voor geheel op rijm, waarin het heusch niet aan aardig heden ontbrak. Het talrijke publiek schaterde 1 In de raadszaal werd vervolgens plaats genomen. De burgemeester stak een lange pijp op, en het eerebier werd aangeboden. Daar verscheen een deputatie uit Oeteldonck en bood hare gelukwenschen aan önder het aan bieden van een Bossche köek met pitjes, 't Was een jolige boelEen poos later vermaakte de burgemeester onder de waranda van het theehuis en met begeleiding van het orkest een talrijk gehoor op „Jantje zag eens pruimpjes hangen", en eindigend met het refrein „Snert, snert, erwtesoep enz." Pas zat Z.E.Acht. weer of een bode bereikte hem met de mededeeling dat een paartje in den huwelijken staat wenschte te worden opgenomen. De ossewagen kwam voor en vergezeld van de wethouders ging het per dit moderne vervoermiddel naar het Raedt huis. Op leuke wijze werden hier een liefhebber en liefhebster in den echt verbonden verklaard. Een echte pan Zoó zal de goeie geest om te fuiven en grappen te maken er wel in komen! Door de recherche te Rotterdam is gisternacht aan boord van een stoom schip aangehouden den zeeman M. op de Laak. Deze was vroeger assuradeur en bierbrouwer te Roermond. Reeds geruimen tijd geleden, was door de Rechtbank te Roermond bevel tot gevangeneming tegen hem uitgevaar digd wegens valschheid in geschrifte en stond hij in het Politieblad ver meld. Tegenspoed van een hengelaar. Een hengelaar uit Augustinusga ging heel vroeg, ver voor zonsopgang, per fiets naar het Kolonelsdiep, om te vis schen. Pas op weg, of hij kreeg proces verbaal wegens fietsen zonder licht. En nauwelijks had hij zijn hengels uitgeworpen, of een tweede verbaal volgde, wegens het visBchen met meer dan één hengel. Een uurtje daarna hij had al wat gevangen kwam een veldwachter de visch meten er waren er bij onder de maateen derde ver baal. Hij had ze geborgen in zijn spek- zak, deel van zijn militaire uitrusting, wat ook niet mag. gierde proces- ver baal. Toen is de hengelaar maar weer naar huis gegaan. De Amsterdamsche waterleiding. Gisteren is bij het pompstation van de Amsterdamsche waterleiding te Leiduin een der buizen gesprongen tengevolge van den hoogen druk, n.l. 70 M., die Zaterdag noodig was, waar door het aantal toegevoerde kub. M, gestegen tot 52,600, terwijl zelfs in de warmste dagen van het vorige jaar geen grooter capaciteit werd gevorderd dan 51,000 kub. M. De waterleiding- directie hoopt, dat het inconvenient te Leiduin zoo spoedig mogelijk ver holpen zal worden, doch in ieder geval zal Amsterdam zich vandaag nog iet wat moeten behelpen. Heden zal n.l. niet meer dan ten hoogste 42,000 kub. M. toegevoegd kunnen worden, en, om te voorkomen dat de stad op een gegeven oogenblik geheel zonder water komt, zal, door een matigen druk, de beschikbare quantiteit over een geheelen dag worden verdeeld. Gratis vertooning. Een bewoner van de Lange Baan- straat te Rotterdam heeft Zondag avond bijna een uur lang de aandacht von het publiek getrokken door zijn waaghalzerij en zwemkunst. Na half gekleed aan de Oudehaven te water zijn gesprongen, zwom hij de Maas in, klauterde tot tweemalen toe bij de Willemsbrug op en sprong dan telkens van de leuning van de brug in de Maas. De rivierpolitie haalde hem ten slotte inet een haak binnen boord en maakte een einde aan zijn toeren. („N. R. Ct.") I Te Oud-Vroonhoven is, naar wij in de Tijd lezen, Zaterdag de 5-jarige B., die voor hare moeder een bood schap ging doen, door de stoomtram gegrepen en gedood. In de dominale mijn te Kerkrade is Zaterdagmiddag, naar de Tijd meldt, de mijnwerker Niester door een kabel zwengel togen het hoofd getroffen. Hij kreeg een schedelbreuk en is kort daarna overleden. Gistermogen is BovemHardinxveld het huis bewoond door de beide ge zinnen De Rover, afgebrand. Van den inboedel kon weinig gered worden. Verzekering dekt de schada. Wie er op gesteld is geen vliegen en muggen te krijgen, moet zoo vertelt „Het Hotelbedrijf" in de eerste plaats voor de grootste reinheid zorg dragen. Herhaaldelijk vloer en wanden «ook in hoeken en reten reinigen met water, waaraan wat carbol of een dergelijke stof is toegevoegd, is een eerste vereischte. Afvoerbuizen dienen herhaaldelijk daarmede te worden door gespoeld. Afval van welken aard ook moet worden verwijderd, liefst ver brand en nooit moeten spijsresten, graten vellen, schillen, beenderen enz. binnen het bezit van vliegen komen. Vliegennetten om spijzen onder te be waren zijn onontbeerlijk en eveneens verdient het aanbeveling de ramen van keuken, kelder of provisiekamer af te spannen met mouseline of een dergelijke stof, die wel de versche lucht, doch geen insecten doorlaat. Er bestaan echter verscheidene an dere middelen om vliegen enz. uit de kamer te houden. Er zijn verschillende planten, die een geur afgeven, die de insecten verjaagt. Zoo bijv. de reci- nusplant en reseda. Ook een bos versch geplukte noten bladeren bewijst goeden dienst Er zijn echter nog andere manieren. Bijv. het bestrijken der plaatsen, waar de vliegen het meest voorkomen, met uiensap of een Aftreksel van sassefras. Een liter sterk extract van quassi of bitterhout, vermengd met een ons suiker en een half ons zwarte peper moet ook goede diensten bewijzen, evenals de volgende recepten a. meng een theelepel zwarte peper met twee theelepels bruine suiker en een theelepel room dooreen en verdeel dit op bakjes, waar de meeste vliegen zijn b. los 8 gram extract van kwassia op in een kwart kokend water waar wat stroop of suiker aan is toege voegd. Dit middel is onschadelijk voor kinderen of huisdieren c. leg een spons op een ondiepen schotel en droppel er een half thee lepeltje lavendelolie op. Bevochtig de spons met kokend water. Het resul taat is een aangename geur in de kamer, waardoor vliegen en muggen op een afstand worden gehouden. Het bevochtigen met kokend water van tijd tot tijd herhalen en eens per week de lavendelolie ververschen. Eucalyp tus-olie is ook goed. Tegen muggen speciaal wordt aan bevolen een paai' druppels geranium olie op watten op vensterbank of tafel. Rondom de bedden natuurlijk mus kietengaas. GOUDA, 16 Juli 1912. Nationale Zwemwedstrijden. Naar wij vernemen zullen door de Goudsche Zwemclub alhier op 18 Au gustus a.s. Nationale Zwemwedstrijden worden gehouden. Het programma daarvan zal later worden bekend gemaakt. Tentoonstelling 1913. In verband met de plannen, voor de Tentoonstelling Gouda—1913, werd heden door een tweetal commissies van het Comité een bezoek gebracht aan de Tentoonstelling te Dordrecht. De tocht daarheen gesöhiedde in auto's Hedenmiddag werd ten Raadhuize dezer gemeente aanbesteed het maken van 700 M. Betonschoeiïng langs de Bleekerssingel. Ingeschreven werd door: D. A. Verbeek voor f 4175. P. Bokhoven f 3395. P. Ooms f 3312. De warmte. De warmte houdt aan. Evenals vo rige dagen wijst de thermometer een hooge temperatuur aan. Vandaag steeg zij in de zon tot 108° F. en in de schaduw tot 83° F. Van andere plaatsen in Nederland en ook in het Buitenland wordt overal warmte gemeld. De weervoorspelling van heden luidt ook weerdroog weer, zelfde tempe ratuur. Een ernstig ongeluk. Hedenmorgen heeft ter drukkerij van de N. V. v/h. Koch Knuttel alhier een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het verwijderen van een stukje papier van een der inktrollen terwijl de machine iü werking was, werd de 20-jarige drukker P. door de snel rond draaiende rollen bij zijn mouw ge grepen en geraakte hij met zijn arm er geheel tusschen. Dit geschiedde in een oogenblik, zoodat de machine niet eerder kon worden gestopt. Nadat de machine was teruggezet kon de jonge man uit zijn uiterst pijnlijke positie worden verlost. Door een direct ontboden geneesheer werd een voorloopig verband gelegd en daarop werd ae gewonde naar het Van Iterson-Ziekenhuis gebracht, wtwir oen nader onderzoek zal plaats hebben. Thans kan nog niet worden medege deeld of de arm gebroken, dan wel gekneusd is. In elk geval is de ver wonding van ernstigen aard en zeer pijnlijk. Goudsche Winkeliersvereeniging. Men verzoekt ons mede te deelen dat de boot der Goudsche Winkeliers vereeniging morgenochtend te 8 uur vertrekt. Persoonlijke kennisgeving wordt daarvan aan de leden niet meer verstrekt. Waddinxveen. Tot Brugwachter aan de Hooge Waddinxveensche Brug alhier is met ingang van 22 dezer be noemd de heer A. Kool, te Lekkerkerk. De Geref. kerk alhier heeft van een onbekende 600 gld. ontvangen als tegemoetkoming bij de vergrooting en verbouwing van de kerk. OudewaterDe heer H. C. J. de Man, uit Gorinchem benoemd tot or ganist bij de Herv. Kerk, is nu ook benoemd tot stadsklokkenist alhier. misse in welker handen dit voorstel om praeadvies is gesteld, spreekt de verwachting uit dat Gedeputeerde Staten het voorstel zullen intrekken, omdat niet voldaan wordt aan de voorwaarde dat Rijk en alle provin ciën bijdragen zullen verstrekken en tevens omdat deze zaak niet allereerst maar uitsluitend rijksbelang en geens- deels een provinciaal belang betreft. A t h 1 e t i e k. Het programma van de Nationale Athletische Wedstrijden te Nijmegen te houden op Zondag 4 Augustus luidt ais volgt: No. 1. 100 m. hardloopen n°. 2. 400 m. hardloopen n°. 3.1500 hardloopen n°. 4. 5000 nf. hardloopen kampioen schap van Nederlandn°. 5. 110 m. hardloopen met 10 hindernissen, kam pioenschap van Nederland n". 6. Es tafetteloop (4 man ieder 100 m.) n°. 7. 3500 m. wandelen, kampioenschap van Nederland n°. 8. Verspringen zonder plhnkn°. 9. Hoogspringen zonder plank n°. 10. Polsstokspringen zon der plankN°. 11. Speerwerpen (met linker of rechterhand naar. keuze) n°. 12. 100 m, hardloopen voor voet ballers met voorgiftop het inschrij vingsbiljet te vermelden, den tijd wel ken men op de 100 m. denlct te kun nen maken. De wedstrijden worden gehouden onder de reglementen der Nederland- sche Athletiek Unie. Luchtvaart. De „Victoria Louise". Het luchtschip „Victoria Louise" heeft een overzeevaart gemaakt. Het schip voer van Hamburg t over Sege- berg. Nieudorf naar de Oostzee. Deze werd om twee uur bereikt en op de hoogte van Groensund tusschen Moen Falster werd overgestoken. Daar wend de het luchschip en stevende in de riohting van de Mecklenburgsche kust, die bij Heiligedam bereikt werd. Ver volgens voer het schip over Wismar, Schwerin, Friedrichsruh naar Ham burg, Terwijl de windsterkte 's morgens 10li M. per seconde bedroeg, ver minderde deze allengs, zoo Jat later op den dag de lucht geheel rustig werd. Het weer was prachtig. Védrines wereldrecordhouder. Zondag had de Fransche voor wedstrijd plaats voor den wedstrijd om den Gordon Bennet-beker. Naar uit Reims werd geseind, werd Védri nes eerste en verbeterde alle records van 10 tot 200 K.M. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 169 K.M. 810 M. in het uur. De 200 K.M. legde hij af in 1 uur 10 min. 50 sec. Nationalè Rondvlucht 1912. De Ned. Vereeniging voor Lucht vaart had Provinciale Staten van Noord-Holland voor de op te richten vereeniging, de Nationale Rondvlucht 1912, een subsidie gevraagd van f 662.43. Gedeputeerde Staten had den voorgesteld het verzoek in te willigen onder voorwaarde dat de ove rige bijdragen zullen worden gevon den van net Rijk, provinciën, ge meenten en partioulieren. De com- KERKNIEUWS. De Zondag in het bosch te Ter Appel gehouden openlucht-samen komst ter verbreiding van de modern- godsdienstige beginselen is uitstekend geslaagd. Er waren wellicht een 2000 menschen Hooge Raad. De Hooge Raad deed gisteren uit spraak in de zaak van den persoon te wiens opzichte de kantonrechter te Amsterdam had bevolen dat zijn naam op de kiezersliesfc zou worden doorge haald op grond dat hij onderstand had genoten van een instelling, van wel dadigheid, in welke zaak de procureur- generaal concludeerde tot vernietiging van genoemd vonnis en bevestiging van de beslissing van Burg. en Weth. van Amsterdam, houdende dat bedoel de persoon, die voor rekening van particulieren uit daarvoor bepaaldelijk aangewezen golden door tusschen- komst van de bedoelde instelling on derstand genoten van een instelling van weldadigheid. Ook de Hooge Raad vereenigde zich met de opvatting van Burgemeester en Wethouders, dat in dit geval de do naam op de kiezerslijst dient ge handhaafd te worden, en vernietigde dus het vonnis des kantonrechters. Het beroepsgeheim van den De advocaat-generaal van het Ge rechtshof te 's-IIertogenbosch heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest van genoemd Hof in de zaak tegen dr. Diepen, arts te Eindhoven (eeds weigering) om daardoor een beslissing uit te lokken van den Hoogen Raad. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. doen heeft, 't geval wordt ernstiger wanneer die anonieme redactie, arti kelen gaat plaatsen van anonieme schrijvers welker inhoud zoo laag bij den grond is, als het artikel van F. Op dergelijk geschrijf gaat men als weldenkend iqensch niet in. Maar nu echterede T.O.P.'er door blijft werken op dezenv weg, mogen m. i. zij die 't wel meenen met onze sport daartegen niet nalaten een krachtig protest te doen hooren. En 't geval wordt nog bedenkelijker omdat nadat F., in anderhalve kolom heeft trachten uiteen te zetten, dat een vereeniging zich onsportief zou hebben gedragen, dit betoog eindigt met de woorden dat T.O.P. zich vroeg of laat zal wreken. Geachte Redactie, hoe een dergelijk luguber geschrijf aan uw blauwe pot lood is ontsnapt, 't is voor mij een raadsel, om geen sterker woord te igen. En ik kan dan óok slechts verzachtende omstandigheid aan voeren, dat onbekendheid met de jour nalistiek hiervan de reden moet zijn. Maar dan vraag ik mij af, hoe durft men dan de leiding van een dergelijk orgaan op zich te nemen, zonder zich behoorlijk rekenschap te geven van de eischen die aan de leiding van een blad worden gesteld Voorts is 't weer een anoniem schrij ven in 't zelfde nummer, nu van een „voetbal-liefhebber" dat onaangenaam aandoet. De schrijver van dat artikel komt, niet geheel ten onrechte, op tegen de houding van een deel van het Goud sche publiek bij voetbalwedstrijden. Het enthousiasme van dien geach- ten schrijver, ten opzichte van één der Goudsche vereenigingen, speelt hem echter parten, zoodat 't spreekwoord van de balk en de splinter hier van toepassing is (men denke aan Voor waarts—K F.C. op 9 Juni). Voorts kan ik mededeelen dat de heer Veldhoven zich niet heeft uitge laten als voetballiefhebber schrijft. Verder ga ik op een en ander niet in, lk wenschte tegen 't geschrijf van dezen heer (en?) slechts protest aan te teekenen. Wanneer 't de T.O.P.'er werkelijk te doen js om ook 't algemeen voet- balbelang te dienen, en daarvoor is zij toch opgericht? dat men dan de redactie en de staf van medewerkers eens aan een grondige correotie onder- werpe. Immers op deze wijze voort gaande, maakt men zich belachelijk om de eenzijdigheid en het ophemelen van club- en persoonlijke belangen. Dit geschrijf stuit de meer ontwik keiden en ouderen in onze sportwereld togen de borst terwijl men tevens een kijkje geeft hoe een blad niet moet worden geredigeerd. U beleefd dankend voor de ver leende plaatsruimte, met verschuldigde achting. (w.g.) HARDEMAN, den Haag, 19 Juni 1912. 16.7.12. Geachte Redactie. Zou ik zoo vrij mogen zijn voor onderstaand schrijven een plaatsje te mogen vragen in Uw veelgelezen blad. De Redactie van de T.O.P.'er weigerde dit op te nemen. Aan uwe lezers laat ik 't over de houding van de Redactie voornoemd te qualificeeren. U mijn beleefden dank betuigend voor Uwe welwillendheid. Hoogachtend, Uw Dw. J. M. HARDEMAN, Een protest. Geachte Redactie, Naar aanleiding van een verslag ingezonden door een anoniem persoon in de T.O.P.'er in verband met den wedstrijd K. F. C.Olympia II gevoel ik mij gedrongen 'een woord van pro test tegen een dergelijke voorstelling te moeten uiten. Om eventueel verkeerde gevolg trekkingen te voorkomen, stel ik er prijs op te verklaren, dat dit door mi) wordt geuit niet in de hoedanig heid van de functie welke door my in den G.V.B. wordt vervuld, maar als particulier persoon, als een voor stander van de openluchtsport. Is 't al een eigenaardig feit dat men met een anonieme redaotie te MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvopr, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 37 en 3e 33 cent per half kilo, Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 29, 2e 26, 3e 23 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw, 35, 2e 30 en 3e 25 cent pér half kilo. Handel in vet vee slepend, prijzen wat lager. Vette kalveren traag, on veranderd in prijs. Stieren lager in prijs, de handel is in België veel min der. Op de magere markt was de handel stug, prijzen iets lager. Groentenveiling te Gouda. 16 Juli 1912. Bloemkool f 9.— tot f 11.— per h. Wortelen f 1.— tot f2.— per h. bos. Peulen per h. p. f5.60 tot f— Doperwten per n. p. f5.— tot f8.—. Tuinboonep per 100 f0.60 tot f 1.50. Kropsla f0.50 tot f 1.— perk Kom kommers f tot fGeele f totper h. Postelein f 0.30 per mand. Spersieboonen f7.50 tot f9.50 per h. p. Snijboonen f0.25 tot f0.40 p. h. Andijvie f 1.80 p. h. Pest. Washington, 15 Juli. Volgens een officieel rapport zyn drie nieuwe gevallen van pest te Porto Rico ge constateerd. Gebleken is dat het eenige verdaphte geval die te Havana is ge constateerd geen geval van pest is, Een fietsrijder gewond. Een ernstig ongeluk is voorgevallen te Perpignan op den tocht door Fran- kryk. Een peleton ruiters passeerde den troep wielrijders toen een paard schrikte en op hol sloeg. Een fietser kreeg een slag van een paard. Hy werd ernstig gewond naar het hospi taal vervoerd. Twee andere fietsers werden licht gewond. De ruiter werd uit den zadel geworpen, en bekwam ook meerdere wonden. In den Archipel. Constantinopel, 15 Juli. De bladen berichten dat vijf Italiaansche torpedojagers kruisen in het kanaal van Chio. Spionnen gearresteerd. Constanti.nopel 15 Juli. Twee Italiaansche spionnen zijn te Sucidie in Syrië gearresteerd. Zij bekenden. Een drama. De Lokal Anzeiger te Berlijn deelt mede dat twee kanó's, door slecht weer overvallen, vergingen op het meer van Constans. Tien personen verdronken. De toestand in China. Parijs, 16 Juli. Het bijna onge- loofelijk bericht wordt gemeld dat de beroemde Hamlin-Academie, waar de grootste Chineesche letterkundigen hun opleiding genoten en onderwijs gaven, op bevel van den president is eschaft. Ook het college van cen soren is opgeheven. De toestand in Albanië. Konstantinopel, 15 Juli. De berichten uit Albanië luiden zeer ernstig. Een hevig gevecht heeft plaats gehad bij Pritsjina. Het gerucht loopt dat Albaneesche opstandelingen een be langrijke strategische pas hebben bezet bij Katsjanik. 1813—Gedenkboek1913. De Nederlandsche Handel en Indu strie in 1913. Wij ontvingen van de Drukkers- Uitgevers E. de Bont Zoon te Rot terdam een prospectus van boven staande uitgave. De uitgevers wenden zich met hun prospectus tot de Industrieelen, han delaren, Instellingen en Banken van geheel Nederland met het verzoek in deze uitgaaf een of twee pagina's te reserveeren voor hun bedrijf of zaak. Het plan is om deze pagina's door middel van reproductiën naar foto's of teekeningen, ofwel tabellen of be schrijvingen een artistiek aanzien te geven, opdat het een werkelijk pracht werk zal worden, uitbeeldende de Nederlandsche Handel en Industrie in het jaar 1913. Het spreekt vanzelf dat de uitvoe ring van zoodanig werk veel tijd en kosten met zich brengt. Daar het echter in hoofdzaak het streven is een smaakvol, artistiek bewerkt Gedenk boek gratis de wereld in te zenden, zoo stelden de uitgevers de deelne- mingskosten zoo gering mogelijk. Naar het prospectus meldt, worden 5000 exemplaren in Nederland en in het Buitenland verspreid. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzen a contant. Specialiteit in Nouveautê's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.1 te Storno way, laagste stand 760.2 té Clermont., Verwaclhting tot den volgenden dag. Zwakke tot. matige winden uit oostelijke irichtingen, helder tot licht- bewolkt, droog weer. Zelfde tempe ratuur. VAN DEN Effectenhaodel teAmstnrdaoi 16 JULI 1912. Stoatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuldi 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (ut. Russische olono a i- fiing .Obl. Spw.iny.) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 ppt Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. I 5 pot. Brazilië. iFunding Lee- 5 pet. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1|905 3 pet. Mank- en Credlet-Instel- lingeu. Nee}. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Cp. Cert. v. Aand. An^lo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. vi Gew. Aand Kol. Crediet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Hanidelsver. „Amster dam" Aand. JaV. Chltuur Mij. Aand "ed. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen. etahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oudern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A Kon. Ned. My. totExpl. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN12 Juli. Franciscus Hermanus, ouders F. H. Lakerveld en R. A. de Jong. 13. Reginus Al- bertus, ouders A. J. Roos en R. P. J. Siebers. 14. Maria Jacoba ouders J. van der Horst en J. van Groningen. Neeltie, ouders C. van der Klis en W. Schilt. Leopold Willem Laurens, ouders L. G. C. W. Bruns en J. M. A. R. Devos. 15. Elisa beth, ouders A. Winterberg en E. Erardus. OVERLEDEN: 14 Juli. D. Verbij, echtg. van J. Kriek, 74 j. 16. Piket, 9 j. M. J. P. Groenendijk, 10 w. A. H. Nourisse, echtg. van F. Herman de Groot 74 j. 3$. Wertheim. wed. van M. Hertsbergen 81 j. Trad Oy. C. v. G. i Scheepvaart Mijen. Mij. Aand. Stoomvaart-Mij .Zee- Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen [axwel Land G] Cert. v. Aand. 'eruvian Corpora Lam. Cert. v. Aand. Spoorwegen, loll. IJzeren Spot wegmij. Aai Mij. t. Expl. v. Staa spoorwegen Aai lid-Italiaan. Spwn Serie A-H Obl. 3 p W arschau-W eenen Hypb. Obl. 4 d Erie Spoorwog-k Gew. Aand. Union Pacifio Radi o Cv. Cert. v. gew. Wabash Gew. Aai Premieleentngen. Vorige Koers. Koers ren heden- 79% 6 79% 88% 88 63 63% 101 100'%. 89% 89 89 87% 85% 87%- 85% 46-/2 46%. 104% 84% CD O 59"/, 69% 212 212% 56%, 80% 66%. 81% 25% 26 68%, 69 195 283 189% 195 285 36% 315% 82% 310 82%. 165% 166% 600% 600 625 178% 1781/. 111% 111% 16%. 16% 92 93% 3'%, CD O O" 85% 91'/ 91% 63 63 186'/ 86-/ 97 97'/, 33'/ i 4-/ 33% 165% 4 Is t 102 100 1 147-/ 147'/. GELDKOERS. Prolongatie 4'/25 pCt. Amerikanen vast, Petroleum weinig omzet, Tabakken zeer levendig en vast, Culturen iets beter, doch stil, Rubbers geen affaires, Nat. Staatsf. prijsh., Buitenl. onveranderd, Mynen geen omzet, Tramw. stil.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2