w Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, Parijsche Brieven. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht Rechtszaken. Laatate Berichten. Officieels Prijscourant Groote Jaarlijksche van Bl'ommestein's InkY - - c - i beweert in antwoord op de herhaalde betoogen der Britsche regeering „dat zij er niets aan kan doen". Daarom heeft de regeering te Londen na, de door haar ontvangen rapporten gepu bliceerd. Turkije. Onderling wantrouwen. Volgens den correspondent van den „Lokal Anzeiger" te Konstantinopel heerscht er in de hoogste regeerings- kringen wantrouwén tegen Enver bei, die, zijn Arabieren een eed heeft doen afleggen, dat ze den strijd zouden voortzetten, zelfs al sloot de regeering vrede met Italië, waarbij gebied ver loren ging. Men verdenkt hem ervan, dat hij een overeenkomst tussehen Turkije en Italië zou willen gebruiken om de Arabieren tot ontrouw aan het Turksehe rijk te bewegen, waarbij het zeer goed kon zijn, dat hij als schoon zoon van den sultan, hoofd werd van een onafhankelijk Arabisch Kalifaat. Men meent ook, dat hij steuu zou vin den bij een groote mogendheid, die den bij een groote mogendheid, die reeds lang blijk gegeven heeft van haar belangstelling voor een mogelijke on afhankelijkheid van de Arabieren. Naar men verzekert, is Kiamil Pasja, die in levendige briefwisseling staat met Lord Kitchener, dezer dagen door regeering ingelicht over de mogelijke gevolgen van het optreden van Enver bei. Vkreenigde Staten. Het Panama-kanaal. De Senaat te Washington heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp betreffende het Panama-kanaal. Een aantal sprekers protesteerden tegen de bepaling tot vrijstelling van Amerik. kustschepen van kanaalgeld. Root verklaarde dat deVereenigde Staten te goeder trouw door een der gelijke vrijstelling geen inbreuk kun nen makefi op het Haji-Pauncefote verdrag met Groot-Brittanje. Hij meende dat de quaestie .aanhangig zou worden gemaakt bij het Hof van Arbi trage te 's Gravenhage, aan welks oordeel de Vereenigde Staten gebon den zonden zijn zioh te onderwerpen, en dat de uitspraak de Vereenigde Staten waarschijnlijk zal verplichten om aan de Britsche, Fransche en andere naties de kanaalgelden te ver goeden. Niemand is duB in staat om te berekenen hoe aanzienlijk de schuld zal worden, welke door ueze nieuwe wet op het land zal drukken. Ook Canada is ontevreden over het Panama-kanaal-ontwerp de Vereenigde Staten en de regeering dreigt, indien Te' -1-4 I het einde van deze week zal worden gepubliceerd, overeenkomstig de on langs op voorstel van de heeren Kuy- per, Lohman en Loeff in het regle ment van orde van de Tweede Kamer aangebrachte wijziging. OLtthöU OU uo 7/ .j 1 J men de „Press Telegraph" wil geloo1 ven, met represaille-maatregelen op de Canadeesche waterwegen, wanneer de "Vereenigde Staten de vrijheid van in- voerreoht voor Amerikaansche han delsschepen in het Panama-kanaal doorzetten. Deze bedreiging is zeer ernstiger omdat de Unie tot voor 60 pCt. aan het scheepsverkeer deelneemt. De pest. Volgens een officieel rapport zijn drie nieuwe gevallen van pest gecon stateerd te Porto-Rico. Gistermorgen werd te New-York de bekende speler Hermann Rosenthal, die de voornaamste getuige was bij een proces, dat gisteren beginnen zou, en waarbij aan de politie werd ten laste gelegd, dat zij deelde in de winsten der speelhuizen, uii zijn hotel op straat gelokt en doodgeschoten door een geweervuur, dat op hem gericht werd van uit een automobiel, waarin 6 personen zaten, van wie twee» als politie-agenten werden her kend. Do moordenaars ontsnapten De zaak bracht te New-York een ge weldige opschudding te weeg. Later meldt men dat hier een man gearresteerd is, dien men voor den chauffeur houdt van de automobiel, waarin de moordenaars van Rosenthal zaten. De man loochent alle schuld. Duitsohland. Ongelukken bij hek baden. In de laatste dagen zijn in het geheel in den Rijn op het gedeelte beneden Keulen 22 menschen bij het baden verdronken. Zij bezweken allen door dat zij in het water afkoelden. Der gelijke ongelukken worden uit de zij dalen gemeldt, zoodat het geheele aantal menschen, dat op die manier in het stroomgebied van den Beneden- Rijn om is gekomen. 30 bedraagt Parijs, 14 Juli, 12. 14 Juli. Dit beteekent, dat Frank rijk zijn nationaal feest viert. Het is de verjaring van het innemen der Bastille. Wanneer men jaren in een land woont, begint men er zich gêheel thuis te gevoelen. Maar de veertienden Juli blijft steeds een der enkele dagen van het jaar, waarop ik me vreemdeling voel in Parijs. Het feest heeft een werkelijk Fransch karakter. Dit tfil niet zeggen, dat er hier heel andere dingen gebeuren dan bij ons in Holland'bij dito gelegenhe den zooals b.v. op Koninginnedag. In hoofdzaak is zoo'n feest zoowat overal hetzelfde: er wordt gevlagd, er is illuminatie, vuurwerk, openbare vermakelijkheden, enz. Maar de détails, de gebruiken en gewoonten volgens het karakter der volkeren geven aan het feest in elk land een speciaal ka rakter. Als ik me niet vergis, wordt in Holland hier en daar de verjaring van de Koningin ongeveer gevierd als een soort kermisdag. In Frankrijk daarentegen is het hoofdvermaak van het nationale feestdansen. In Parijs hebben we dezer dagen kramen en tenten alleen ii| de twee wijken, waar het altijd pret en jool is het quartier Latind.w.z. de studenten wijk en in Montmartre. Als gaf daar het dansen niet genoeg vermaak, viert men er bovendien nog een beetje kermis. In alle straten van de hoofdstad, in de rijkste avenues en in de nauwste steegjes, vinden we guirlandes van lampions en van miniscule vlaggetjes, terwijl hier en daar café's en winkels versierd zijn met groen en bloemen, waartusschen triomphantelijk het rood- wit-blauw schittert der Fransche vlag. 0) Op kleine afstanden van elkaar, d; waar zich bij een kruispunt van s'tra ten een plein of pleintje vormt, richt men een muziektent op, die eveneens met lampions, vlaggen, groen en bloe ien versierd wordt. Tegen negen uur zetten de restau rants en cafè's hunne tafels en stoelen buiten en zelfs alles wat maar als dusdanig dienst kan doen. En tegen tienen begint het straatbal. Iedereen gaat er heen. Iedereen wil hier ten eerste zeggen, dat er ook heen gaan degenen, die totaal geen lust in dansen hebben. Het is het beste, wat ze doen kunnen, want van slapen komt toch niets. Hoe te slapen als daar beneden uw raam viool, trom pet en fluit om het hardst haar stem doen hooren! Doch zij, die in een stille en legen wijk wonen? Stil? Maar het is nergens stil! Afgelegen van wat? Van een muziektent? Maar lieve he mei! er zijn er overal! Om geen mu ziek te hooren, zou men Parijs uit moeten vluchten en in de velden gaan slapen, als een vagebond verscholen jn een hooiberg. Want ook in de omliggende stadjes en dorpen is het feest, in het kleinste gehucht wordt dien avond gedanst. Een Hollander zegt onmiddelijk „Maar in de rijke wijken is er toch geen herrie. Een fatsoenlijk mensch gaat toch niet op straat dansen!]' Toch wel! Een Franschman is nu eenmaal geen Hollander, weet u. Ik zal nu juist niet beweren, dat de kleine minderheid, die de heel, heel rijke lieden vormen, ook den nacht dan sende op straat doorbrengen, maar toch dansen fatsoenlijke menschen hier wèl. Een Hollander met hoogen hoed zou zich voor zijn leven onteerd voelen, als hij zelfs maar notitie nam van zoo'n straatbal. Hier danst een „mijn heer" met hoogen hoed. En wat lus tig nog! man is niet dien dag eens flink te zuip pardon! te drinken, zijn genot is het te dansen. En hij danst. Ga zoo'n straatbal eens zien Natuurlijk is er verschil tussehen het eene bal en het andere. De heel, heel deftige lui dansen in de opera zelf. Maar vóór de opera is een straat bal, waar het toch nog heel chic is en waar men heeren en dames aan treft, o deftige en waardige Hollander, die ge met plezier in uw salon zoudt ontvangen. Maar ga eens naar een bal kijken in een volksbuurt. Had ik het u niet gezegd, dan zoudt ge nooit geraden hebbgn, dat ge met het populo te doen hebt, zóó keurig zien de men schen er uit en zoo netjes gedragen ze zich. Als ge in Holland een werkman of een arbeidster aanspreekt, zegt ge „hoor eens, vriend", of „luister eens, vrouwtje". Dat moest ge hier niet wagen! Een arbeider, hoe arm ook, heet hier „Monsieur" en de vrouwén en meisjes, die in fabriek of atelier werken, worden nooit anders betiteld dan als „Madame" of „Mademoiselle". En dat is rechtvaardig. De man en de vrouw van het volk hebben hier 'iets, dat hen recht geeft op den titel van „heer" en „dame". In Holland spreekt men veel van deftigheid, hier praat men niet over waardigheid, men heeft ze. De coquetterie, over het algemeen meer beschouwd als zijnde eigen aan de rijke Parisienne, vindt ge ook in het volk, zoowel bij den man als bij de vrouw. De geringste arbeider heeft »na zijn werk.een keurig schoon boordje aan, hagelwitte manchetten en net gepoetste laarzen. De Parisienne, al dwingt armoe haar ook zich tevreden te stellen met goed- koope stofjes, weet met zóóveel sinaak hier een lintje of een kantje, daar wat bloemen of tulle aan te brengen, dat ze er altijd lief uitziet. Ge zult j plezier hebben naar zoo'n bal te gaan kijken. Het feest duurt drie dagen. Of beter I gezegd drie nachten. Doch niettegen- I staande de vermoeidheid van het uren lang dansen, gaat het volk over dag naar de vermakelijkheden zien spe- len, het oplaten van ballons, enz., en naar de theaters, die dien dag gratis zijn. F- H. Een deurwaarder uit Den Haag ilde gisteren te Loosduinen een exe cutoriale verkooping houden. Alles werd voor enkele centen door den eigenaar teruggekocht. Toen nu $e deurwaarder echter ook een paar naai machines ten verkoop naar buiten liet brengen, protesteerde de kleermaker daartegen, wijl hij hiermee zijn brood' moest verdienen. Toen protesteerde ook het publiek.' Iedereen kakelde tegen den deurwaarder en men drong zoo op, dat de man geen kans zag zijn werk te zetten. Bakkersknechts en der gelijke hadden 's mans zwarte pak on toonbaar gemaakt De heele politie macht van Loosduinen stond aan de overzij van den weg te kijken maar scheen niets te kunnen doen, zoolang men den deurwaarder niet feitelijk aan randde. Een oplichter. Zekere K. te Heemstede is door de politie aangehouden en naar Haarlem overgebracht. Hij noemde zich hoofd agent van een te Bergen gevestigd ziekenfonds, dat evenwel bij onder zoek niet bleek te bestaan. Aan som migen is wekelijks ziektegeld uitge keerd, maar zieke leden wachten reeds eenigen tijd vergeefs op uitkeering. Omstreeks 200 personen moeten daar van de dupe geworden zijn. De afgetreden burgemeester van Haarlem jhr. mr. J. M. G Boreei van I Hogelanden, heeft naar het Haarl. Dgbl. meedeelt 4000 gld. geschonken aan de algemeene armen van die ge meente. Maandagavond omstreeks halfacht viel een negenjarige knaap, woonach tig ra de Conradstraat te Amsterdam, in het water van de Oostelijke Riet landen. Zijn vader sprong hem na en bracht hem op het droge, doch het mocht niet gelukken de levensgeesten bij den jongen denkeling weder op te wekken. Te Uithoorn had een vierjarig meisje het ongeluk in brand te geraken, door dat haar kleertjes aan een brandende kaars vlamvatten- Zij kreeg ernstige brandwonden. Inbraak in een stadhuis. De „Utr. Ct." verneemt, dat gis ternacht in een paar bureaux ten Stadhuize te Utrecht een inbraak heeft plaats gehad. Er is, tot zoover men tot gisteren j kon nagaan, niets vermist. Zeer waarschijnlijk hebben de daders gehoopt geldswaarden te vinden, doch niets naar hun gading werd gevonden. De politie is terstond een grondig onderzoek begonnen. Reeds een vijftal personen werden in verhoor genomen, doch niemand is gearresteerd. Spoorwegbotsing, l Bz station Tegelen is gisteravond een zandtrein in de flank gereden door een goederentrein uit Yenlo. Zes wa- gons werden geheel vernield, de ze vende beschadigd. De tender van den zandtrein werd uit de rails gelicht. De lijn naar Yenlo is versperd, de passa giers moesten overstappen. Op de scheepswerf Dordrecht op de Staart daar is het, naar de D. Ot. meedeelt, tot oneenigheid over het loon gekomen. Volgens gebruik wor den de loonen daar om het half jaar herzien, in dien vorm, dat wie dat verdiend hebben een verhooging krjj- gen. Een deel van de arbeiders en jongens kwam daarvoor ook ditmaal in aanmorking, maar een ander deel zag zich in zijne verwachtingen te leurgesteld en staakte Maandagochtend liet werk, waarbij relletjes veroorzaakt werden. Gisterochtend hebben de meesten zich weder aangemeld met verzoek om weer aan het werk te mogen gaan, maar de directie heeft dat niet terstond künnen inwilligen en zal eerst een schifting maken, waarbij de niet bruikbare elementen ontslagen zullen worden. Zondagnamiddag heeft het 7-jarige zoontje van den timmerman H. Zwals j te Erm (gem. Sleen), een trap van een paard tegen het gezicht gekregen, tengevolge waarvan het kind enkele uren later is overleden. Gisteren is aan de spoorlijn, tus- I schen Beilen en Weister, een open gesneden postzak gevonden, afkomstig uit Hoogeveen. De politie uit Beilen I heeft dezen postzak aan het postkan toor te Hoogeveen gedeponeerd. De zaak is in onderzoek. j schippershaak, bracht de drenkeling op den wal. Eindelijk gelukte het een schipper hem aan den haak naar boven te brengen. Allen meenden echter dat het leven reeds was gewe ken. Na den jongen geruimen tijd te hebben gewreven enz. en kunst matige ademhaling te hebben toege past, mocht het echter gelukken de I levensgeesten weer op te wekken. Handelscursus. Bevorderd van Klasse I tot II: J. J. Brenkman I. Bik G. J. F. v. Blokland bev. W. N. de Jong D. Hollander G. Groeneweg Tht. Jorink A. Burghoorn J. G. A. Reparon P. A. Happel G. v. d. Togt B. L. van Ve< C. Vis L. Zuidveld W». van Munster SU. Creveld F. P. W. Ynwachter A. de Rek J. van Tilburg bev. L. Vermeij J. P. Rodenburg F. J. Lugthart M. Noordegraaff F. A. Wenet N. J. de Heide bev. Afgewezen 12 12 bev. bev. 15 Bevorderd van Klasse II tot III ci -9 H t> bev. bev. bev. n bev. bev. bev. N. Hóudijk G. N Potharst - A. J. de Kok bev. W. A. Kasteieyn J. v. d. Horst bev. J. A. v. Maaren A. F. den Boer J. P. P. Verkaaik J. Donker G. Gravestein J. de Jong Hz. D.. Verhoeff R. Meyer J. C. F. Kapteyn J. v. d. Pool L. A. Boot n J. Göbel n jewezen 9 3 8 7 Bevorderd van Klasse III tot IV F. G- van Vliet bev. |K A. Vis •- I J9»Baas J. Groenendijk A. Mighout D. de Jong G. J. L. v. d. Linden O. B. E. v. d. Kleyn I Eth. C. Arentz I Ja. O. J». de Mink M. Hazenbroek C. H. de Weger P. SliDgerland H. v. Maaren j A. Bardelmeyer bev. bev. I D. Prins bev. Afgewezen 6 5 6 3 bev. bev. bev. bev. bev. lacht, heb ik gezegd, dat er herrie was? Dat is eene bloote veronder stelling van u, die in het nette Ne derland bij dergelijke gelegenheden vaak heel of half dronken troepjes ziet die gieren en joelen en schreeuwen. Doch hier wordt niet gegierd, gejoeld I I en geschreeuwd, hier wordt gedanst. Schreeuwende, hossende groepjes als in Nederland treft men hier niet Hat vermaak van denFransch- Een middel tegen kanker? De Weensche professor dr. Albert Adamkiewicz beweert in een artikel, verschenen in het Weensche weekblad „Der Morgen", dat hij een genees middel tegen de kanker gevonden heeft. De kanker is een infectieziekte, waarvan de oorzaak, de kankerpara- te uouuoii m ««w n siet moet worden weggenomen. Dat Maar, deftige, waardige Hollander,11 geschiedt niet door een operatie, die die uit waardigheid niet eens glim- I alleen het zichtbare kankergezwel ver- - J 1wijdert, doch de oorzaak laat bestaan Het nieuwe middel heeft de naam kankroïnehet dringt volgens prof. Adamkiewicz in alle deelen van het zieke lichaam door en vernietigt den kankerparasiet. Wat een slechten smaak, om plezier te hebben in zoo'n herrie! De Tarief wet. Aan de Tijd wordt uit Den Haag gemeld, dat de commissie van voor bereiding. voor de Tariefsherziening met hare werkzaamheden is gereed gekomen en dat haar eindverslag tegen (i) De kleuren zijn gelijk aan die van de Nederlandsche vlag, doch de banen hangen verticaal inplaats van horizontaal als bjj ons. Door de politie te Loosduinen zijn bij een Hagenaar verschillende voor werpen in beslag genomen, die de man op de begraafplaats Oud Eik en Duinen had ontvreemd. Hij Bcheen i een manie te hebben om bloemvazen I en dergelijke voorwerpen, op de graven geplaatst, te verzamelen. GOUDA, 17 Juli i912. Veroaüebino van den Gemeenteraad op Vrijdag 19 Juli 1912, des avonds 7 3/4 uur. Aan de orde: 1. De rekeningen over 1911 van de Sesubsidieerae instellingen van wel- adigheid. 2. Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1912. 3. Het voorstel tot verbouwing der Stads-Muziekschool 4. Het voorstel van de heeren P. J. Kolijn c.s. tot wijziging van Ge meenteblad No. 131. 5. Het voorstel betreffende de Werk inrichting. Bijna verdronken. Gisterenavond had aan deTurfBingel een ongeluk plaats, dat vrij ernstig had kunnen anoopen. Eenige jongens waren aan de Vest- zijde aan het spelen. Een van hen raakte te water en blijkbaar door de groote hitte bevangen zonk hij oogen- I blikkelijk naar beneden. Eenige ter hulp gesnelden stelden verschillende I pogingen ia 't werk den jongen weer I boven te brengen, doch aanvankelijk zonder resultaat. Noch het herhaalde duiken, noch het visschen met een Eindexamen. Een diploma werd uitgereikt voor I Boekhouden: Dirkje Blazer, J. W. M. Engelbrecht, J. G. de Bruyn, J. J. P. de Vreugt en J. A. Fennet. Afgewezen 4. Fransch: K. L. Gravestein en J. I A. Fennet. Afgewezen 2. D u i t s c hHeiltje de Jong, K. L. Gravestein, J. J. P. de Vreugt en J. A. Fennet. Afgewezen 2. Engelsch: J. H. Beitels, J. J. P. de Vreugt en J. A. Fennet. Afge wezen 3. Stenografie: J. W. M.Engel- I brecht, K. L. Gravestein. J. J. P. de Vreugt en A. R. Smit. Afgewezen 4. Typewriting: Öornelia den Ouden, Magdalena v. d. Steen, K. L. I Gravestein, J. J. F- de Vreugt en A. R. Smit. Afgewezen 3. Naar wij vernemen is de heer Fr. Kleinbloesem, die hier onlangs op een der orgelconcerten meewerkte, be noemd tot lyrisch baryton aan het I Rembrandt-theater te Amsterdam. 8*** Orgelbespeling. De beide zangeressen, die gisteren- avond hare welwillende medewerking bij de achtste orgelbespeling verleen- den, kwamen in menig opzicht over een. Zonder over hare praestaties en thousiast te zijn, kunnen we toch zeggen, dat beide wel hebben volden. Beide zongen ze over 't algemeen accuraat, zonder ons echter ook maar eenigzins te ontroeren beide hadden ze af en toe met de zuiverheid te kampen, echter niet meer dan aan 3e ongunstige omstandigheden op 't orgel geweten moet worden. Vooral bij de liederen van de sopraanzangeres, Mej tocht wordt ondernomen en hen een genoeglijken dag toe te wensöhen. De voorzitter, de heer A. D. van Vreumingen dankte den directeur zeer voor de door hem gesproken woorden 't bijzonder voor zijn royaal aanbod om een boot ten dienste der eind weg. De schoenmaker H. V. al daar wist hem een touw toe te wer pen waardoor hij werd gered. Reeuivijk. Maandag had de aan besteding plaats voor het maken van een draai-, ophaal- en een vaste brug van Deun uit Amsterdam, bleek het I vereeniging beschikbaar te stellen. De Voor rekening der gemeente. Er bleken /vnrinrr 'f nnnf.nr»!. I vnnr'ziff.Ar smralr Hftnrhn rlfi hnnn Uit I Snonk^nolnnaliiliallan inrratnmQn weer duidelijk hoe gering 't contacfc tussehen de solisten en den accom- pagnateur is zoowel j,Wilt heden nu treden" als rfO Heer die daer" zette de zangeres te laat in blijkbaar werd ze door 't praeludeeren van den heer Spaanderman in de war gebracht en I een fanfare deed hooren. voorzitter sprak daarbij de hoop uit dat deze van sympathie getuigende daad door de leden op hoogen prijs zou worden gesteld. Een luid „bravo" weerklonk, waarna de muziek, die aan boord meeging, kón ze 'torgel niet voldoende hooren om op tijd in te vallen. Den heer Spaanderman komt in 't bizonder woord van lof toe voor de fraaie modulatie tussehen 't Jesuslied van Hildach en 't eerste lied van Valerius. De manier, waarop de beide liederen componist met scheen ons elkaar werden verbonden, echter minder gelukkig. Mej. Petit, alt uit Rotterdam, heeft wat 't timbre van haar geluid be treft, meer van eene mezzo-sopraan dan van eene alt, ofschoon de o m- vang van hare stem naar boven voor 'n mezzo-sopraan te klein is. Hoe 't ook zij, 't echte alttimbre misten we bij deze zangeres ofschoon ze ons overigens wel voldaan heeft; vooral in 't lied van Schubert wist ze wel eenige bekoring te leggen. De vele jongedames, die de orgel concerten van den heer Spaanderman meestal bijwonen, zullen van de orgel nummers vooral 't Frühlingslied van Mendelssohn wel „erg snoezig" vonden hebben inderdaad kwam de cantilene van dit lied op 't orgel bi zonder tot haar recht, doch de bege- leidingsfiguurtjes schoten er leelijk bij innergens waren die typische drie of vier nootjes voldoende te hooren, 't geen natuurlijk 't gevolg is van t feit, dat deze compositie door Mendelssohn wel allerminst voor orgel gedacht is. Van de overige orgelnummers wer den 't Allegretto Grazioso van Tours en de Sonate van Guilmant prachtig gespeeld in 't bizonder de vertolking van 't Larghetto uit deze Sona'te was söbliem van voordracht en registratie, Voor de 9do Orgelbespeling in de Groote Kerk op Dinsdag 23 Juli a.s. des avonds 7% uur door den Heer J. H. B. Spaanderman zullen mede werken eenige dames en heeren leer- Nadat de heer van der Garden de boot had verlaten, ging dpze van wal en onder opwekkende muziek stoomde „de IJsel" weg. Het was een heerlijke tocht. Hoewel het zonnetje het aardig v deed zijn, werd er aan boord geen last van ondervonden. De zonnescher men zorgden daarvoor en een lekker koeltje, door de vaart der boot ver oorzaakt, deed het bijzondefr aange naam zijn aan dek. Tijdens den tocht werd de koffie rondgediend Aan boord werden de deelnemers aan den tocht nog verrast door een onthaal, hen door de Directie der Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda aangeboden. Na aankomst te Rotterdam werd overgestapt op een motorboot van de Kaarsenfabriek, welke daarvoor wel willend door de Directie beschikbaar was gestold. Daarmede werd>een tocht door de havens gemaakt. Op dezen tocht passeerde de motorboot de sleep boot „Jumbo", aan boord waarvan zich bevonden de heeren I. IJssel de Schepper en Dr. A. C. Geitel, direc teuren der Kaarsenfabriek en de heer H. J. Nederhorst Jr. Zoodra werden zeven inschrijvingsbiljetten ingekomen wel door de heeren P. Macdaniël f3248, W. v. d. Lecq f3094, beiden alhierC. Middelkoop f 3165, D. A. Verbeek f 3075, beiden te GoudaH. v. Jolingen f3024, te Lange-Ruige "Weide; A„ J. Zuiderhoek f3344, te Den HaagB: Scheer en S. Karman f2875, te Bodegraven. De begrooting was f 2950. Aan den laagsten inschrij ver is het werk gegund. Bergambacht. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de eerste openbare lagere school alhier zijn geplaatst de dames: H. J, Bekker te Bergen op Zoom, A. J. van den Bergh te Amsterdam en H. C. F. J. Morrion te.Enkhuizen. Stolwijk. Bij liet te Hoofddorp gehouden Concours Hippique werden door den heer N. Zijderlaan alhier 2 eerste prijzen behaald en wel in het concours eenspannen handelspaarden, toebehoorende aan en gereden door landbouwers en bij het concours tus sehen 1° en 2" prijswinners. De prijzen bestonden uit een groote zilveren medaille, uitgeloofd door de Haarlemsehe Bankvereeniging te Haar lem en f 30 en een zilveren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik en f 30. Op onverklaarbare wijze is Zon dag een zoon van den arbeider A. B. alhier met zijn fiets in een modder de theologische faculteit der Vrije Universiteit in 1911 gecollecteerd: te Bergambacht f7,226; Gouda f 33,41B; Haastrecht f8,l\; Krimpen a./d. Lek f 8,426; Lekkerkerk f 6,88; Moor drecht f 4,50Nieuwerkerk a./d. IJssel f 12,83 Ouderkerk a./d. IJssel f 18,10 Oudewater f 26.63Sluipwijk en Reeu- wijk f 7,91Schöonhoven A f 23,03 Schoonhoven B en Willige-Langerak f 14,08^; Waddinxveen f 23,83 Zeven huizen f 4,755. van h4t Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.9 te Stornoway, laagste stand 758.9 te Clermont. Verwachting tot den volgenden ^ag. Zwakke tot matige, noordoostelijke tot noordelijke wind, toenemende be wolking. Waarschijnlijk droog weer. Daling van temperatuur. of de Goudsche Winkeliers hieven eerf1 driewerf hoera aan voor de Directie der Kon. Stearine Kaarsenfabriek, als dank voor.het hun geboden gul ont haal. De tocht werd daarop voort gezet. Hedenavond te 6 uur vereenigen de estgangers zich aan een gemeen schappelijk diner in het Restaurant- Martinot aan den Binnenweg. De welwillendheid der Kaarsenfa briek- Directie heeft het bestuur in staat gesteld om de terugreis ook te water te doen, door ook daarvoor een eenige dames en üeeren leer- i motorboot ter beschikking te stellen, lingen der Solo en Orgelklasse van de, I Aanvankelijk was bepaald dat de te- Stads-Muziekschool alhier en wel, wat de feestgangers deze heeren gewaar, 1 sloot langs den Gouwweg geraakt en 3. non» I (iaaruit jn bewustoloozen toestand door voorbijgangers opgehaald. Hij moet bepaald door de warmte of door iets anders bevangen zijn geweest, want hij kan fietsen als de beste en de Gouw- weg is breed en effen. Zijn fiets werd met de tijding van het ongeval naar zijn huis gebracht en eenigen tijd later werd hij zelf door een van Gouda komenden wagen opgenomen en naar de ouderlijke woning vervoerd. betreft het vocale gedeelte de dames H. ,M. Dercksen (Sopraan) A. C. W. Westbroek (Mezzo-Sopraan) en T. Scholten (Alt) terwijl het instrumen- tale gedeelte wordt verzorgd door Mej. A. Visser en do Heeren E. J. Nijkamp, I P. W. Vrijlandt, B. v. d. Meer, J. H. B. Spaanderman Jr. en G. v. d. Pavoordt. „De Broederschap". Op de jaarvergadering van de Rem. GerefArbeidersvereniging „De Broe derschap" werd het bestuur samenge steld als volgtP. J. B. van Hensen van Uningen, Voprzitter, Joh. Koppen draaier Pzn., Secretaris, A. Punt, Pen ningmeester en A. de Mooij. Knapenvereeniging „Arminius". Zondag maakte de Knapenvereeni ging „Arminius" een uitstapje naar Rotterdam. Op deze eerste reis werd een bezoek gebracht aan een der bui tenplaatsen onder Hillegersberg. Na daar eenigen tijd te hebben vertoefd, werd per tram gereden naar de Dier gaarde, die het meerendeel der jon gens nog niet hadden gezien. Zij genoten daar veel. Ondanks de warmte hebben zij een zeer genoegeljjken dag doorgebracht. Door de H. IJ. S. M. werd de leve ring van Marinelijnkoord enz. opge dragen aan de Goudsche Machinale Garenspinnerij alhier, voor f 1690.5 ugreis per trein zou geschieden. Dat dit watertochtje zeer wordt w pprecieerd, daaraan is geen twijfel. Over de bijzonderheden van dezen dag vertellen wij morgen. Eindexamen R. H. B. S. Aan het eindexamen der R. H. B. S. met 5 j. c. alhier, werd voor de eerste groep deelgenomen door 24 Candida- ten. Hiervan slaagden H. Greup, H. I. I Kwakzalverij. Maandag werd vóór een Berlynscho rechtbank de aanklacht behandeld van prof. Kouwer tegen den fabrikant? van het kwakzalvermiddèl „Rad-jo", die beweerd had, dat prof. Kouwer dit middel bij de koningin Jiad toegepast, terwijl prof. Kouwer indertijd reeds onder eede verklaard had, dat dit niet waar was. De advocaat van den eischer vroeg gevangenisstraf, omdat een geld straf den fabrikant, die door den ver- De opvolger van Mahmout Che/fhet. Constantinopel, 16 Juli. Ge neraal Mahmout Monhtar is benoemd tot minister van oorlog. Op nieuw? De afgevaardigde Antonio Granjo hepft gisteren te Chaves verklaard te kunnen bevestigen dat de samenzwe ring in de streken aan de Spaansche grens weer opnieuw is gesmeed. Constantinopel, 16 J uli. Men bericht dat men den 27e» Juni een Italiaan heeft gearresteerd die een put te Begdaline had vergiftigd. Deze Italiaan zou bekend hebben en w hebbqp, dat twee andere Italian* last waren geweest met het vm-j van putten in de omtrek vi loum. Staking te Duinkerken. Duinkerken, 17 Juli. Gisteren avond hebben nieuwe opstootjes plaats gehad, waarbij gendarmen tuschen beiden moesten komen. Velen arbei ders werden door sabelhouwen gewond. Ook bekwamen vele agenten kneuzin gen. De monarchisten in Portugal. Lissabon, 17 Juli. Een detache ment ontmoette een bende monarchis ten in het district Braga. Een gevecht ontstond waarbij 2 monarchisten ge dood en een aantal gevangen genomen werden. Straatroof, lïen loopknecht, Francois Nbrrot, oud 53 jaar, is Maandagmiddag op het pogenblik dat hij het Comptoir d'Escompte, place de la Republqjue, te Parijs verliet, aangevallen door twee individuen, die zonder hem te mis handelen hem 1500 francs hebben af genomen. De beide aanvallers zijn gevlucht. Het Panamakanaal Washington, 17 Juli. In het Huis van afgevaardigden heeft Moore een wetsontwerp ingediend strekkende om den Staatsaflfl^aris te machtigen gen^e openen met de ogeridheden tot het neutraliseeren van het onderhandelingen buitenlandsche mo^. Panamakanaal omslaan in de kosten van aahleg onderhoud van het kanaal door treup, H. 1. Privé en G. M. I jjoop van zHn verschillende middelen I de mogendheden. J. Schaub, allen al/hier; J. J. P. van eenige malen millionnair is, niet zou Het wetsontwerp zegt,/Tat de Ewijk, Leiden, M. P. E. de Man, Lei den, A. S. Pinke, J. W. J. Beek, J. J. Logger, H. G. A. Quarles van Ufford, P. Ringelberg, G. J. Ranneft, W. L. Verschoor, J. H. Broers, T. L. Ouden dal, N. A. J. Voorhoeve, G. H. G. Harloff, G. D. Veenhuijzen, C. F. van der Spek, allen te 's-Gravenhage. Afgewezen zijn 5 candidaten. Eén candidaat heeft zich teruggetrokken. eenige malen millionnair is, niet zou treffen. De beklaagde werd echter tot een boete van 600 M. veroordeeld. Bovendien werd aan prof. Kouwer het recht toegekend, het vonnis te publi- Patronenbergplaats De Koninklijke bewilliging is ver leend op de door het Departement van Oorlog voorgenomen oprichting van een patronenbergplaats te dezer stede. Goudsche Winkeliersvereeniging. Hedenmorgen 8 uur vertrokken met de met vlaggen getooide stoomboot der Reederij „De IJsel", welke daar voor, hoewel in gewonen dienst, door de Directie welwillend beschikbaar was gesteld, een 80-tal leden der Goud sche Winkeliersvereeniging, naar Rot terdam, teneinde aldaar de havenwer ken te bezichtigen, een kqkje te nemen in de Rotterdamsche Diergaarde en ook een bezoek te brengen aan de reusachtige magazijnen der firma Stok vis te Delf shaven. Voor het vertrek der boot, kwam de Directeur der Reederij, de heer L. W. C. G. van der Garden aan boord om het bestuur en de leden der G. W. daar welkom te heeten, hen te com plimenteeren met het 10-jarig bestaan der vereeniging, waarvoor deze f eest- Beslissing Gedep. Staten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, hebben nadat twee leden van hun college een plaatselijk onderzoek hebben ingesteld, beslist dat de Raad der Gemeente G<ÜFda bp 15 Maart jl. terecht besloten heeft om aan de adviezen der Gezondscommissie tot onbewoonbaarverklaring van een vier tal panden (aan de Bleekerssingel en de Messomakerssteeg) in deze gemeente geen gevolg te geven. AmmerêtolDe heer H. Zanen Wzn., hoofd der school alhier, komt voor op de voordracht voor hoofd der school te Hengeloo. Krimpen ajd. IJssel. Maandag zijn van de openbare school alhier een 30-tal kinderen weggezonden, wegens nietbetaling van het schoolgeld. Boskoop, Hedenmorgen had er al hier een ongeluk plaats dat nog goed is afgeloopen. De 15-jarige boomkweeker v. H. kwam met zijn fiets terecht in de I Gouwe nabij de brug. Door den ster ken stroom dreef hjj' spoedig een hee} Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegeps onbekendheid van de Iresseerden gedurende de le helft maand Juli niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven Binnenland. W. Slenk, Emmer Compascuum Mej. Mathilde Boohacker, Gouda. Wed. Dirksche Utrecht (2 stuks) Briefkaarten. B. Übys&rboschr Rotterdam. R. Sneyer, Drukwerk 7 stuks. Briefkaarten Buitenland. Mej. Marie Eijnwachter, Stechbahn Mej. G. v. d. Kooy, Ruhrort Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. KERKNIEUWS. Volgens het verslag van de vereeni ging voor Hooger Onder wijs op Ge. reformeerden grondslag is indeclasig Gouda der Geformeerde Kerken voor Het wetsontwerp zegt_, tralisatie der kosten van onderhoud aanmerkelijk zal verminderen, den handel aanmoedigen en de wereld vrede bevorderen. De Chineesche leening. In antwoord op de vragen die hen i de Kamer der afgevaardigden zijn 0esteld, heeft de heer Acland onder parlementair secretaris gezegd, dat hij niet heeft vernomen dat de onderhan delingen over de Chineesche leening onderbroken waren, maar hij geloof de niet dat al waren ze tijdelijk ge- sohorst om welke reden dan ook, zij op andere basis moesten worden hervat dat de speciale voorrechten met be trekking tot de leeningen overeenge komen waren tussehen de eene natie bij ontmoeting met een andere. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes erf JuponS, benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzen k contant. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. is proefonden'inoe'ijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELIJK Kil'ecleiihïudel te A dis ter dam 17 JULI 1912. SUwtsleeuIngen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. HÖSstingvrije Kronen$HitG 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889' 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-lnstel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Onderneming en American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Credlet InstelI. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A M(jnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ouderu. Dortsohe Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp Trad Cy. O. v. G Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart-' Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingem. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Tiim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Mfl. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. lid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison A Hypb. Obi. 4 p Erie' .Spoorweg-A! Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet ongarije. TheLs-Êe- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 43/4 pCt. Nat. Staatsf. prijshoudend, Mijnen geen affaires, Tramwaarden zeer stil, Amerikanen open en in vaste stem ming, Petroleum weinig affaires, Portland Cement vast. Vorige Koers. ocra van hedeu. 79 Vg 88 79 87% 63 'h 100"/i6 89 89 89 92% 87 Vs 86% 87% 85% 407/ia 47% OOO 84%6 59 V, 212 V, 663/i6 56 81% 26 81% 26% 69 68% /196 285 1 189s/ 197 290 36s/ 35% 310 82'/, 305 81 u 166V 1. V 6Q0 St 525 188% 504% t-' 178'/ 1781/, 1. IIIs 1U% 16s 16% 93% 315/ is io Vu 93 V* j Ho: 85% 86% 91% 91% 133 62% 185'/, 86% .97% 97% 33% 165% 1% 165'/, 4% 10031! %00 1«% PN- HOLLAND. Ir,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2