CBAPPEN E. Alter racht 269‘ lAG, WAAR- en .eskleeding. >f gedeelten 51e Jaargang. Donderdag IS Juli 1912. No. 11920. ZB^xïtexileixxd-- Buitenlandsch Nieuws. 1/ FEUILLETON. Cm buistere Slaaft. i F WARENHUIS, Spit. Den Bang. 1' f JONG, haven 31. isia w «voeders. "rekening I GAAF VERGOED] 15 CT. I ,E. ALTER ;ht 269‘, AG. eptische irking-. 7uur nqcname aak! -4 Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. XTi.eu.’ws- eaa. voor G-oulcL.su ezx Oxoa.S'txeHsezx. Verschynt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Ie stad aan huil soorten (Uit het Fransch.) vestigde een HOOFDSTUK XXVII. zi ELLE WATER i Woningtoe- .ndscommissie Alle Luxe- en Haish. Artikelen. Er ontstond een ging. Er wm i jeregeld tijdig •ntvangenvan vermakefijk- dan in odm 11 rik iMten. 'anaries en */t liter T joed. f en ADRES: school 6 uur lame biljetten 13”. de” 8V2 uur, >n. Ned. Bond üoieren afd. srseelvoer) en !/j kilo 54) „Ik begrijp niet, Waarom men vader Mathieu in deze zaak moet betrekken,” zei hy. „Ik heb dit ook aan den rech ter van instructie gezegd, maar de moordlustige uitlatingen van den mail maakten hem bij meneer De Marquet verdacht. Ik houd het er voor, dat de moordenaar van juffrouw Stan- gerson en die van den boschwachtdr dezelfde persoon zijn. Men schoot op den moordenaar van juffrouw Stan- gerson, die door den tuin vluchtte; men meende, dat men hem had ge raakt hij struikelde echter slechts een oogenblik en verdween toen achter den rechtervleugel van het kasteel. Daar heeft de moordenaar den bosch- wachter ontmoet, die hem in zijn vlucht wilde tegenhouden. De moor denaar had het mes nog in de hand, waarmede hij juffrouw Stangerson had gewond, hij trof er den boschwachter mee in het hart, zoodat deze stierf. Deze eenvoudige verklaring was des L een geweldige bewe- volstrekt geen eerbied Belgis. Bij gelegenheid van de ontvangst door den Franschen gezant te Brussel van de Fransche kolonie ter herden king van den 14den Juli, is een inci dent voorgevallen, dat wellicht diplo matieke verwikkelingen ten gevolge zal hebben. De voorzitter van de Fransche schoolvereeniging te Brussel, tevens president van de Fransche Kamer van Koophandel in België, protesteerde in heftige bewoordingen tegen de belee- digingen, welke de clericale verkie- zingsleiders en bladen tegen de Fran sche scholen en leiders der Fransche radicale partijen geuit hebben. Belgi sche bladen, aldus sprak hij o. a., meenden in het belang van hun partjj „Dat is alles, wat ik verlang, mijn heer de presidentik ben hier geko men, om mij ter beschikking der jus titie te stellen. Niemand heeft meer eerbied voor haar dan ik Maar ik ben binnen gekomen, zooals ik kon En hij begon te lachen, terwijl ieder een meelachte. „Voer hem weg,” sprak de president. Maar mr. Henri Robert kwam hier tegen op. Hij begon met den jongen man te verontschuldigen, en deed den president begrijpen, dat men moeilijk zou kunnen buiten een getuige, die de heele geheimzinnige week op het kasteel had geslapen, en die beweerde, dat hij de onschuld van den beschul digde kon bewjjzen en den naam van den moordenaar wist. „Zal u ons den naam van den moor denaar noemen,” vroeg de president ongeloovig. „Daarvoor ben ik hier gekomen,” antwoordde Rouletabille. Men begon hem toe te juichen, maar de deurwaarders wisten de stilte te herstellen. „Rouletabille is niet als getuige op roepen,” zei mr. Henri Robert, „maar ik hoop, dat de president hem toch zal willen ondervragen.” „Goed,” sprak de president. „We sullen hem ondervragen. Maar laten Zn., Gouda. goed te doen de Belgische scholen aan te vallen en te verklaren, dat hier de kinderen werden opgeleid voor apa chen van het slag van Bonnot en Garnier. Hierover ter verantwoording geroepen, heette het, dat niet de Bel gische, doch de Fransche scholen be doeld waren. In Vlaanderen zijn zelfs platen ver spreid waarop de Fransche regeerders stonden afgebeeld als kerkschenners en kloosterplunderaars. En de directeuren en hoofdredac teuren van zulke bladen, zei de voor zitter, dragen nog wel het Legioen van Eer in hun knoopsgat. Ik vraag Wie heeft zulke lieden geridderd?” De gezant Klobukowsky sloot zich bij dit protest aan en zeide, dat men ten opzichte van deze beleedigingen moest handelen volgens het bekende Arabische spreekwoordde honden blaffen, doch de karavaan gaat kalm haars weegs. De heer Klobukowsky voegde hieraan toe, dat men echter niet moest denken, dat Frankrijk’s geduld onuitputtelijk is. Men mag met belangstelling uitzien naar hetgeen het clericale Kabinet in deze doen zal. Zwitserland. Verscherping van den toestand te Zürich. Door een bezoek van den ambtenaar van het O. M., vergezeld van 40 po litieagenten, in het volkshuis te Zürich, kwam het tot een groote betooging, zoodat de toegangen tot het Volkshuis moesten worden bezet door een ba taljon. Een aantal secretarissen van vakvereenigingen zijn gearresteerd. Andere, zooals de voorzitter van den Arbeidersbond, hadden zich verborgen. In de Tonhalle had een vergadering van 3000 personen plaats, die besloten van de overheid krachtiger bescher ming van de werkwilligen te verlangen en een strenge vervolging van de leiders der algemeene] staking in de openbare bedrijven, en een initiatief tot verscherping van de srafwet tegen stakingsongeregeldheden. Rusland. Huiszoekingen te St.-Petersburg. Huiszoekingen hebben plaatsgehad bij de bladen te St. Petersburg, ver moedelijk in verband met de arrestatie van den agent der politieke politie Kokofski. Deze bood den bladen ma nuscripten met onthullingen aan uit den tijd, dat hij agent-provooateur te Duinkerken tusschen de stakende zeelieden en haven-arbeiders eenerzijds en de politie anderzijds, was het ver bod van den onder-prefect om een meeting ia de open lucht te houden. Tot dat doel waren de straten door politie en soldaten afgezet. ’Tóen de ontslagen spoorwegbeambte Le Guen- niz de 3000 man sterke troep stakers van uit het gebouw der arbeidsbeurs toesprak en tot verzet aanspoorde, werd hem door den commissaris van politie het zwijgen opgelegd. Het ant woord hierop werd dóór de menigte gegeven, die naar den commissaris en de agenten met flesschen en steenen begon te werpen Vervolgens keerde de menigte zich tot de bereden politie en de dragonders, die do agenten te hulp waren gekomen. Hierbij ontstond een vechtpartij, waarvan een oogge tuige het volgende verslag geeftDe laatste aanmaning tot rust was zonder gevolg gebleven. Daarop trokken de gendarmen en de dragonders de sabel. Het treffen leverde een schrikkelijk schouwspel op. Verscheidene arbeiders werden tegen den grond geworpen, terwijl van alle kanten de betoogers op de soldaten aanvielen. Ten leste behield de politie de overhand. Acht betoogers werden door sabelhouwen meer of minder ernstig gewond. De toestand van eenige dezer is zeer ern stig. Ook een politie-ffgent werd ge wond. Toen de orde hersteld was werd de zaal van de arbeidsbeurs ontruimd. Men zocht, doch tevergeefs naar Le Guennizhij bleek spoorloos verdwe nen te zijn. Het doel der leiders van de stakende zeelieden is nu in Duin kerken een algemeene staking uit te roepen. we eerst voortgaan.” De advocaat generaal stond op: „Het zou misschien beter zijn,” merkte hij op, „dat deze jonge man' ons eerst den naam noemae van den persoon, dien hij voor den moordenaar houdt.” De president gaf zijn toestemming „Als meneer de advocaat-generaal eenig gewicht hecht aan de meening van Joseph Rouletabille, heb ik er niets tegen, dat hij ons den naam noemt van z ij n moordenaar Men had een speld kunnen hooren vallen. Rouletabille zweeg en vestigde een geruststellenden blik op Darzac, die hem angstig aanzag, „Nu,” herhaalde de president, „men luistert, meneer Rouletabille. We wachten op den naam van den moor denaar.” Rouletabille nam zijn horloge uit den vestzak; keek hoe laat het was en zei „Ik kan u dien naam pas noemen om half zeven I We hebben nog vier uur den tijd Men hoorde in de zaal allerlei uit roepen van verwondering en teleur stelling. Eenige advocaten spraken hardop„Hij houdt ons voor den gek (Wordt vervolgd.) De Russische vloot. Gisteren hebben we in ons artikel over bovengenoemd onderwerp de tegenstanders van den vlootbouw aan het woord gelaten. Natuurlijk kunnen de zeeofficieren en andere nationalis tisch gezinden met die argumentatie geen vrede hebben. Zij beweren, dat Rusland een naam heeft op te houden, te meer waar Rusland als groote mo gendheid bij internationale besprekin gen niet alleen moet kunnen mee- - spreken, maar ten slotte moet kunnen mee vechten. Het draait er dus altijd om, dat elk land graag een gepant serde vuist wil laten zien. Nu het programma echter is aan genomen, dringt, zich een nieuw twist punt naar voren. De vraag is ge opperd, wie zal de schepen bouwen, buitenlandsche of Russische werven. Natuurlijk vooral in de hoogere kringen is men voor den bouw op Russische werven. Dit is begrijpelijk, omdat de Russische kapitalisten geïnteresseerd zijn bij Russische werven. Merkwaar dig echter is, dat juist de jongere officieren tegen dit plan veel oppositie voeren. Dezen willen het liefst dat dé schepen op buitenlandsche werven wor den gebouwd of althans dat deze de leiding in handen zullen hebben. Wie eenigermate op de hoogte is van het geknoei, dat er op de Russische wer ven plaats heeft, die kan zich begrijpen, dat de officieren die dan toch ten slotte hun leven op deze zeebodems moeten wagen, liever een soliede bui tenlandsche firma met het werk zien belast. De nationalisten zeggen, wan neer Russische werven het werk uit voeren, blijft het geld nog in het land. Dat is ook een argument. De regeering heeft echter het plan opgevat de schepen te laten bouwen op rijkswerven, maar oók daartegen is heel veel in te brengen, want al beweert nu de minister van marine, dat op de rükswerf geen omkoopbaar heid heerscht, hij zal het best doen, nog eens naar een en ander daar te informeeren. Nog altijd zijn dezelfde heeren in dienst, onder wien indertijd op de werven niet alles even voor beeldig toeging. In elk geval, de vloot zal er komen. In afwachting wat het groote plan verder zal brengen, kunnen de Russen voorloopig tevreden zijn. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsbladw 150 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De Italiaansch—-Turksche oorlog. In de Roode Zee. Konstantinopel, 17 Juli. Italiaansche oorlogsschepen hebben een stoomschip van de Khediviale lijn op weg van Hodeida naar Dzjedda aangehouden en vijf postzakken in beslag genomen. Turksche krijgsgevangenen. Rome, 17 Juli. Het ministerie, van oorlog heeft een lijst openbaar ge maakt van de Turken, die sedert den aanvang van den oorlog zijn krijgs gevangen gemaakt. Op de lijst komen voor: 88 officieren, waarvan 24 naar Kun land zijn teruggekeerd, 57 onder officieren, 160 korporaals en 1436 soldaten, waarvan 2 naar hun land zijn teruggekeerd. Drie korporaals en 19 soldaten zijn overleden. Frankrijk. Apachen als matrozen. De zeeliedenstaking te Marseille heeft hoogst zonderlinge gevolgen. De Fransche stoomboot „Le Provence” die Maandag met 728 passagiers te Rio de Janeiro aankwam, was, wegens de staking te Marseille, groot§ndeels met vagebonden bemand. Gedurende de reis hadden deze de passagiers met revolvers bedreigt en hen mishandeld, zoodat zij herhaaldelijk een paniek veroorzaakten. De gezagvoerder deed terstond bij aankomst de apachen achter slot en gre'hdel zetten en de tocht naar Buenos Aires werd niet voortgezet, dan nadat alle wapens van boord verwijderd waren. De tegenstanders der evenredige vertegenwoordiging hebben Dinsdag onder voorzitterschap van Raynaud in het gebouw van den Senaat een ver gadering gehouden. Uit hun bespre kingen is gebleken, dat zij slechts een hervorming der kieswet willen aan vaarden, die tot stand gekomen is, met de medewerking van de republi- keinsche meerderheid der beide Kamers op den basis van de meerderheid- stemming, waarbij ze, naar zij zeggen de republikeinen in den lande achter zich hebben. Zeeliedenstaking. De aanleiding tot de ernstige botsing xdermeel oederkosten 0 en 5 kilo methode. ïerfabriek IA.. Cnkhuizen. bij HH.: ijdstraat. Veerstal. A te meer aanneembaar, omdat vele be langstellenden in de zaak van Le Glandier, die ook al hadden gevonden. Een gemompel van goedkeuring deed zich hooren. „En wat werd er van den moor denaar?” vroeg de president. „Hij heeft zich natuurlijk in een donker hoekje van den tuin verbor gen, en na het vertrek van de men- schen van het kasteel die het lijk wegdroegen, is hij gemakkelijk kunnen ontvluchten.” Op dat oogenblik hoorde men uit het publiek een jeugdige stem. Tot aller groote verbazing riep die „Ik ben het eens met Larsan over die messteek in het hart, maar niet over de wijze, waarop de moordenaar uit den tuin is gevlucht!” Iedereen keerde zich om; de deur waarders gelastten stilte. De president vroeg wie daar gesproken had en gaf bevel den man onmiddellijk te ver wijderen maar men hoorde dezelfde stem roepen „Ik ben het meneer de president, Joseph Rouletabille!” GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER AD VER TENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. was. Men schijnt in het bijzonder te zoeken naar deze manuscripten, die aanvallen tegen het geheele politiewe zen bevatten. Uit Kief wordt aan de National Zeitung geseind Op de spoorlijn Kiëf- Warschau heeft men een sneltrein doen ontsporen. De locomotief en de vier eerste wagens werden verbrijzeld. De andere wagens beschadigd. Een con ducteur werd gedood, 13 personen zwaar gewond. Van de gewonden lig gen er drie op sterven. Zes gendar mes, die met de bewaking van de lijn belast waren, en een verdacht persoon zijn aangehouden. Spanje. De infante Isabella, tante vaa ko- ning Alfons XIII, is gisteren te Bar celona aangekomen op een automo- bieltocht, dien zij door Catalonië doet. Hoewel de infante incognito reist, hadden toch de koningsgezinde ele menten der stad en de overheid een vriendelijke ontvangst aan de prinses bereid, die zich voorstelt drie dage^ in het roerige Barcelona te vertoeven. Niet alleen vriendelijk was de ont vangst, ook hoogst eigenaardig, men oordeele. Duizend auto’s hadden zich ter weerszijden van den weg geschaard langs welken de infante Barcelona binnenreed. Die auto’s hadden de lantaarns aangestoken en toen de prin ses door de dubbele haag wagens reed, zijn die duizend tuffen gaan toeteren en blazen, metsignaalhorens en sirenen, dat de arme prinses hooren en zien wel vergaan moet zijn. Inderdaad een hoogst oorspiJonkelijke manier om een vorstelijk persoon te ontvangen, die daarenboven incognito reist. De over- groote meerderheid van de bevolking van Barcelona is voor het bezoek van de tuffende tante des konings geheel onverschillig gebleven. Zuid-Amerika. De wolkbreuken. Nadere berichten uit Mexico over de wolkbreuken in den staat Guana juato stellen het aantal dooden op over de 1000, de aangerichte stoffe lijke schade op 500,000,000 gulden. De bewoners aer geteisterde streken hebben door het geweld van het water alles verloren. Engeland. De staking te Londen. De toestand van de staking blijft op het doode punt, daar de patroons en meer voor de majesteit der justitie. Het was een ontzettend gedrang. Iedereen wilde Rouletabille zien. De president riep, dat hij de zaal zou ontruimen, maar niemand luis terde naar hem* Intusschen sprong Rouletabille over de balustrade, die hem van het publiek scheidde en ging naar zijn directeur, nam dezen zijn brief uit de hand, stak dien in den zak, en ging naar de bank der getui gen. Hij droeg nog het Engelsche pak, dat hij op den morgen van zijn ver trek had aangehad, maar hoe zag hij er uit! den ulster over den arm en de pet in de hand. En hij sprak „Ik vraag om vergeving, meneer de president. De boot heeft eenige dagen vertraging gehadIk kom uit Ame rika. Ik ben Joseph Rouletabille- Men barstte in lachen uit. Iedereen was bln over de komst van den jongen man. Het scheen alsof een zware last van allen werd afgewenteld. Men her ademde, want men had de zekerheid, dat hij de waarheid bekend zou maken. Maar de president was woedend. „Zoo, u is Joseph Rouletabille,” hernam de president„nu, ik zal u leeren met de rechtbank te spotten Terwijl het hof over uw zaak beraad slaagt, houd ik u ter beschikking der justitie.”

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1