Seizoen-Opruiming, Stadsnieuws. D. SAMSOM, Gouda, BlnnenlaiicL. DUUR BROOD. Gemengde Berichten. SFO^T. Rechtszaken. KERKNIEUWS. Onze Geïllustreerde Weekbladen KTJXTST. Laatste Berichten. Oroote Jaarlijksehe Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupong, BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam sn de stakers beiden bun eiscben handha ven en geen neiging tot toenadering aan den dag leggen. De patroons eiscben dat de stakers onvoorwaardelijk het werk hervatten. Ben Tillett verklaarde gistermiddag weder op den Towerhill, dat de sta kers nooit onvoorwaardelijk het werk zouden hervatten. De toehoorders juichten deze woorden toe. Het bestuur van de haven van Lon den geeft op dat er vandaag 17,256 bootwerkers aan 171 schepen aan den arbeid waren. Albanië. Do opstand in Albanië. In verband met de gebeurtenissen in Monastir en de bekende vlucht der officieren en soldaten naar het geberg te, was te Constantinopel een uitge breid onderzoek ingesteld. Tot dusver is echter nog niemand gearresteerd, ook niet generaal Fethi Pasja, den vroegeren Turkschen gezant te Bel grado, die laatstelijk bevelhebber van het legerkorps in Monastir was. Op aandringen van Albaneesche afgevaar digden had de Ministerraad, in zijn jongste zitting nog besloten, den nieu wen Minister van Oorlog en den vroe geren wali van Saloniki naar Albanië te zenden, met de opdracht de eischen der Albaneezen te onderzoeken en daarover aan de regeering rapport uit te brengen. Opl^engst Rijksmiddelen. De totaal-opbrengst van de midde len AL. heeft in de maand Juni jl, die in de overeenkomstige maand van 1911 meWniet minder dan f 1.440.000 overtroffen. Dientengevolge valt over het eerste halfjaar 1912 een avans te boeken van f3.920.000, een zeer be langrijk bedrag, waarvan de hoegroot heid des te meer de aandacht verdient, omdat de bij de wet verhoogde succes sierechten tot het avans met hebben bijgedragen, daar de opbrengst van dit middel, vergeleken Dij het eerste halfjaar van 1911, ongeveer f 280.000 ten achter bleef. Tot de gunstige uitkómsten van de maand Jani hebben bijna alle groepen van middelen bijgedragen. De directe belastingen brachten f 6.830.000 op tegen f 6.257.000 in Juni 1911, een vooruitgang dus van f 673.000. De frondbelasting deelt hierin voor 41.000, de personeele belasting voor f 117.000, de bedrijfsbelasting voor bjjna f 412.000 en de vermogensbe lasting voor ongeveer f4000. De invoerreohten, met inbegrip van het formaatzegel brachten f 1.106.000 in de schatkist tegen f967.000 in Jnni 1911de vooruitgang bedraagt hier derhalve f 139.000. Van de accijnzen had weder de sniker het leeuwenaandeel in de hooger opbrengst. De groep bracht in totaal f205.000 meer op, de suiker alleen f 334.000; voorts het zont f 11.000, samen f 340.000. Daarentegen bleven bh Jnni 1911 ten achter: de wan f38.000, het gedistilleerd f87.000, het geslacht f 15.000, de bieren en azijnen enkele honderden guldens. Van de indirecte belastingen hebben in de afgeloopen maand meer opge bracht de zegelrechten ongeveer f29.000, de registratierechten onge veer f39.000, de successierechten on geveer f 278.000, samen f 346.000. Daarentegen ging de opbrengst der hypotheekrechten f6000 aohteruit. Verder valt bij Posteraen te wjjzen op een ontvangst in meer ten beloope van f62.000, bij Rgksteiegrafen van f 19.000, bij Staatsloterij van f 84.000 bij Akten voor de jaoht en visBcheri van f7000 en bij Loodsgelden van f25.000. De Domeinen daarentegen brachten sleohts f38.797 op tegen f 46.430 in Juni 1911. De Middelenstaat in zijn geheel maakt een beslist gunstigen indrnk en i», evenals de opbrengstoijfers, door de spoorwegmaatschappijen openbaar gemaakt, een bewijs van toeneming der algemeene welvaart. H. M. de Koningin-Moeder heeft als blijk van belangstelling in bet streven van de Nederl. Vereeniging voor her stel van drankzuohtigen, aan het be stuur van die vereeniging een bjjdrage va» f100 toegezonden. De Koloniale Landbouwtentoonstelling te Deventer. Gisterenmiddag bracht H. M. de Koningin-moeder het aangekondigd, bezoek aan de Koloniale Landbouw tentoonstelling. H. M. was als gevolg vergezeld van de hofdamea baronesse Van Ittersum en jonkvrouwe Van de Poli en door de kamerheeren jhr. mr. Sohimmelpenninok en jhr. Van Tets. De nieuwe Kamerpresident. Naar het „Hbd." uit goede bron verneemt is de rechterzijde het eens geworden over den opvolger van den leer Bylandt als president der Tweede Kamer. Niet dr. De Visser zal daartoe gekozen worden, zooals aanvankelijk iet gerucht lnidde, doch de tegen woordige eerate vice-president, de heer Van Nispen. Wij lezen in „de Tijd" onder het opschrift „Duur Brood' het volgende nogal zonderlinge stukje, dat door een deel der pers zonder commentaar ii overgenomen „Van alle kanten uit het buitenland komen er berichten, dat de graanprij zen stijgen. Duur brood is daar na tuurlek het gevolg van. Maar nu heb ben wij de Tariefwet nog niet. Het brood kan dus ook zonder verhooging van het tarief duurder worden. Wat volgt daaruit Dat de beweringen van het Anti-Tariefwet-Comité handen vol zand in de oogen zijn van sommige kiezers. Och, kom, als 't brood duurder wordt, zijn er wel andere/oorzaken dan een billijk tarief". Een zonderling, gewrongen betoog om nu maar eens een mooi woord te gebruiken met als slot (als eenig doel?) een uitval tegen het Anti- Tariefwet-Comité. Wat wij in „de Tijd" lezen is eigen lijk niets anders als dit: In het bui tenland zijn de graanprijzen hoog en wordt het brood duurder, en dat nog wel zonder, dat in Nederland invoer recht van meel wordt gehevende graan- en broodprijzen in het buiten land (ook in ons land, als men wil) kunnen dus wel duurder worden zon der, dat aan de Nederlandsche gren zen een invoerrecht wordt geheven van meel. En nu zeggen wij op onze beurt Och komMen zou zeggen Maar wie ter wereld denkt er nu eigenlijk aan dit te betwisten? En zoo zouden wij verder willen vragen was het nu noodig, dat de Redactie van „de Tijd" de ruimte van haar blad ging verkwisten om haren lezers deze waarheden als koeien voor te zetten? Onderschat „de Tijd" het gezond verstand harer lezerB niet? Of werd de plaatsruimte naar het oordeel der redactie toch wel nuttig besteed, waar zij bestemd was te dienen voor een aanloopje tot het raadseltje, den lezers opgegeven. Immers op haar vraag: „Wat volgt daaruit?" zou de Redactie nu in de gelegenheid zijn onmiddellijk zelf - want ieder ander zou het toch in tie nen niet hebben geraden te ant woorden: Daaruit volgt „dat de be weringen van het Anti-Tariefwet- Comité handen vol zand zijn in de oogen van sommige kiezers". De Redactie van „de Tnd" zal ver moedelijk wel over zichzelf tevreden zijn geweest, toen zij dit zinnetje aan het adres van het Anti-Tariefwet- Comité weer eens zoo handig had geplaatst. Wat raakt het haar hetgeen zij natuurlijk heel goed weet dat het Anti-Tariefwet-Comité er nooit aan heeft gedaoht en er ook nooit aan denken zal te beweren, dat de eenige oorzaak van Btijging der graan- en broodprijzen zou kunnen zijn gelegen in heffing van meelrechten aan de Nederlanasohe grens. De Tijd-redactie zal met haar, op haar eigen vraag gegeven antwoord wel niet anders nebben bedoeld als: Het Anti-Tariefwet-Comité heeft zich verklaard tegen invoerrechten op meel en werpt dus den kiezers zand in de oogen. Met van haar standpunt beschouwd even veel en volgens alle vrijhande laren even weinig reden zon de redac tie van „de Tyd" op haar pour besoin de la cause gestelde vraag hebben kunnen antwoorden bijv. dit: „Daaruit volgt dat „de beweringen" van den Directeur-redacteur van „deTyd", die een adres aan de Tweede Kamer tegen de heffing van invoerrecht van cou ranten-papier onderteekende, „handen vol zand zgn in de oogen van sommige kiezers". Dit antwoord, dat de Redactie van „de Tijd" zou hebben kunnen geven, zou het behoeft nauwelijks ver meld naar ons inzien net precies even dwaas zyn geweest, als het ant woord, dat zij wel gegeven heeft. Inmiddels, nu de Tjjd-redactie een maal is begonnen over graan- en brood prijzen te schrijven, wiïlen wij daaraan toch nog even iets toevoegen, dat haar blijkbaar is ontgaan. Zij schijnt namel. geheel over het hoofd te hebben gezien, de omstan digheid, dat de klachten over hoogere graanprijzen en duurder brood uitslui tend komen uit landen, waar invoerrechten van granen en meel worden geheven. Daarentegen zijn juist in Engeland en Nederland, lan den waar geen invoerrechten op graan en meel bestaan, de broodprijzen de laatste maanden onveranderd gebleven of zelfs iets gedaald! Terwijl wjj om in Nederland dus, dank zij den vrijen invoer van granen en meel, in ruime voorraden verheugen, en de broodprij zen in ons land laag blijven, komen uit de protectionistische landen klach ten over duur brood. Ja, in sommige streken is de schaarschte zoo groot, dat zelfs tijdelijke maatregelen door de overheid moesten worden genomen om verdere stijging der prijzen, en als gevolg daarvan ellende en onlusten tegen te gaan of te voorkomen. En zoo mogen wij er ten slotte de redactie van „de Tijd" dankbaar voor zijn, dat zij de aandacht heeft gevraagd voor de berichten omtrent de stijgende broodprijzen in het buitenland en daar mede zij het dan ook zonder het te willen voor de nadeelige gevol gen van de heffing van invoerrechten van eerste levensbehoeften, zooals granen en meel. Namens het Anti-Tariefwet-Comité, JAC. RINSE. Uit Scheveningen. De twee lijken van den artillerist en den 14-jarigen jongen, die Zaterdag jl. bij de haven verdronken zijn, zijn gistermorgen aangespoeld. De gebroeders Van Eijk. Te Amsterdam doet, volgens De Tel., het gerucht de ronde dat de Neder landsche justitie afgezien heeft van verdere maatregelen tegen de gear resteerde gebroeders Van Eijk en dat ze dientengevolge te Boston weer op vrije voeten zijn gesteld. Dinsdagavond is de 81-jarige C. H. R., uit de Bernardinastraat, in de Tweede Pijnackerstraat te Rotterdam door de warmte bevangen en ineen- ;ezakt. Hij werd bij een familielid in .e Zaagmolenstraat binnengedragen, raar slechts den dood kon worden vastgesteld. Drie hooimijten verbrand. Omstreeks twee uur gisterenmiddag zijn de bewoners van het rustige dorpje Nieuwendam in groepjes naar een weiland getrokken, dat ligt ten zuiden van den voet van den Nieuwendam- merdijk. Op dit weiland, dat het eigendom is van de gemeente Amsterdam en verhuurd is aan den heer B. van den Bosch, stonden een keet en een drie tal hooimijten. Een paar wieders waren in het land bezig en op een petro- leumtoestel hadden de mannen hun bakje koffie gekookt. Doordat dit toestel omviel, vatte het hooi in de keet terstond vlam. Geen wonder, dat eenige oogenblikken later het houten gebouwtje in lichter laaie stond en dat ook weldra de drie hooimijten vlammende vuurbergen ge leken. De Amsterdamsche brandweer, onder leiding van den hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune, rukte aan met een stoomspuit en een handspuit, doch blu8schingswerk bleek hier in de wijde ruimte onnoodig en kalm wachtten de mannen af, tot de vuurgloed was ge doofd, om dan de overblijfselen byeen te harken. De burgemeesters van Nieuwendam en Buiksloot waren ter plaatse aan wezig. Op last van den burgemeester van Stellendam zijn gisternacht, ofschoon de betrokken vissoher G. Hartman aldaar is voorzien van een vischakte en vergunning, door den gemeente veldwachter en een tot heden onbekend persoon zonder eenige waarschuwing de aalkolven uit de sluis en wetering weggehaald, en in het Gemeentehuis opgeborgen. Naar wy vernemen, zal tegen den burgemeester en den gemeente-veld wachter proces-verbaal worden opge maakt. Een bakkersknecht te Hommerts heeft eenige dagen geleden de onvoor zichtigheid gehad op de 17-jarige T. Zijlstra een buks aan te leggen, welke hij ten onrechte meende, dat niet ger laden was. Het meisje werd in den hals getroffen en is Dinsdagavond in het Ziekenhuis te Sneek aan de ge volgen overleden. "Windbloemen. Uit het Hbld. v. Ant werpen knippen weDe Meteorolo gische Inrichting te Rotterdam werd dezer dagen verrast met de kennis gave, dat voor haar uit Antwerpen een pak windbloemen was ontvangen. By opening van de bezending kwa men kompasrozen te voorschijn. Deze als windrozen bij de douane aange geven, waren onder het hoofdstuk bloemen gesorteerd. Een belasting- bloemken dus. J. M., te Gilze (N.-Br.), die de vo rige week dodr het trappen in een hazenstrop viel en zich ernstig be zeerde, is, naar het Dgbl. v. N.-Br. meldt, Dinsdag aan de gevolgen over leden. Toen de tram om half zes Woens dagmiddag Dordschebrug (Drenthe) passeerde, vloog plotseling een kogel door de ruiten en trof den arbeider M. Bies van Barger-Ostveen even boven den slaap. De dader is nog niet bekendde politie doet onderzoek. De Watergraafsmeersche politie heeft gisteren op aanwijzing van eenige burgers een griezelige vondst gedaan. Omstreeks twee unr kwamen deze personen nl. aan het politiepost huis meedeelen, dat zij in de Ringvaart het geheel naakte lijk van een flink gebouwd man drijvende hadden gezien. Toen het door de politie was opgehaald bleek het te zijn van een 40 a 45 jarig Eersoon en kwam men tot de ontdek ing dat aan het lijk de beide beenen en het linkeroog ontbraken. Het door een zware donker bruine baard om ringde gelaat, was overigens onge schonden en is dan ook nog wel te herkennen. Het l|jk is naar het lijken huis naast het politieposthuis overge bracht. Door de politie te Middelburg is proces-verbaal opgemaakt tegen de hoofdagenten dér lotery-ven nootschap pen „De Tijdgeest" en „Het Witte Kruis" aldaar, ten einde een gerech telijke uitspraak in deze veelbesproken zaak uit te lokken. Egmondsehe Tentoonstelling. In een zeer groot duindal nab|j de Noordzee vormt het Tentenkamp der Egmondsehe Tentoonstelling met hat duinlandschap een schoon geheel. Het kamp telt ruim 80 linnen tenten, de Bioscoop van Albert Frères, het Lus tige Rad, de Danstent en andere in richtingen van vermaak niet meege rekend. In die tenten zijn hoogst interessante zaken uitgestald. De volledig toegeruste reddingboot, ge heel compleet op wagen en met alles wat er by hoort, zal zeer de aandacht trekken. Niet minder belangrijk zijn de overige exposities, waaraan nu met kracht wordt gewerkt. De plechtige opening geschiedt Vrydag 19 Juli, '8 middags 2 unr. De openingsdag wordt met een groot vuurwerk be sloten. 's Avonds 12 uur rijdt een extra trein naar Alkmaar. Tal van ingekomen berichten van vereenigingen en gezelschappen toonen nu reeds aan, dat Egmond een over druk bezoek is te wachten. Alle Zondagen en Woensdagen zijn bijzon dere feestdagen, met historische op tochten, wedstrijden en andere uitge zochte feestelijkheden. Op ai die dagen rijdt 's avonds 12 uur een extra trein naar Alkmaar. De eerste Zondag zingt het bekroonde Mannenkoor uit Krommenie en is Kokadorus op het terrein. Woensdag 24 Juli zyn er ver schillende wedstryden, terwijl dan de Vliegende Man 's middags van den hoogen toren van het Kurhaus in het dal vliegt. Vrydag 26 Juli worden demonstraties op de Noordzee gehou den met de Reddingboot en met het drrjfb&re doek ^Rettung" van de firma Dikkers, terwijl daarna het brand- bluschmiddel „Kyl Fyre" wordt be proefd. Voor veel electrisch licht, muziek en feestelijkheden wordt ge zorgd. GOUDA, 18 Juli 1912. De Goudsche Winkeliers vereeniging. In aansluiting op hetgeen wij gis teren schreven over de foesttocht der Goudsche Winkeliersvereeniging naar Rotterdam thans nog het volgende: Zoodra de IJsel-boot te Rotterdam was aangekomen, kwam de motorboot „M&rie" van de Kon. Stearine Kaar senfabriek Gouda langs zij om 't gesel schap op te nemen. Deze boot was keung voor dit doel ingericht. Ge dekte tafels waren er in geplaatst, waarby stoelen waren gezet, waarop allen plaats namen. Dank zy de welwillende Directie der Kaarsenfabriek was er een uitste kend buffet aan boord, dat buitenge woon voorzien was van wat de tong kan streelen. De boot droeg een groot zonnescherm, dat de aanwezigen voor de heete zonnestralen beschutte. Het geheel gaf den indruk vau een goed ingericht drijvend restaurant. Toen ving de tocht naar de haven werken aan. Van af de Oosterkade .voer de „Marie" onder de spoorbrug door, de Maas op in westelijke rich- ting, en werden de aan de Noordzijde gelegen Parkhaven, St. Jobshavenen Schiehaven ingevaren. Op de Maas zoowel als in de havens werd men gewaar welk een enorm verkeer Rot terdam met alle werelddeelen onder houdt, welk een reusachtige havenstad zij is, waar elk zeevarende, van welke nationaliteit ook, thuis is. De bewoners van de rustige provinciestad hebben daar bewonderd de reusachtige krach ten, waarover deze groote havenstad beschikt om de ladingen uit de groote zeeschepen over te brengen in de lich ters, die hun vrachten hetzij aan den- wal, hetzij verder de rivier op, depo- neeren. Zij hebben daar in werking gezien, een kolen-elevator, dat mach tig stuk werk der techniek, die in een korten tijd een groot schip van steen kolen voorziet, terwijl daarvoor slechts de hulp van een paar werklieden noo dig is. Nadat dezeyiavens waren bezichtigd werd aan do Lloyd-kade gemeerd, teneinde aan/ de „Tambora," een der mailstoomers/ van den Rott.-Lloyd, een bezoek te brengen. Het geheèle gezelschap begaf zich aan boord van dezen grooten stoomer, die nu onder leiding van daartoe aan gewezen personen werd bezien. Onder de bezoekers waren velen, die nog nooit zulk een zeeschip van binnen zagen en het is dus niet te verwon deren, dat zy zich niet konden voor stellen dat een schip zoodanig wordt ingericht dat het niet anders is dan een groot comfortabel ingericht dry- vend hotel, dat door mechanische be weegkracht wordt voortbewogen. De schoorsteen van dit schip wekte ontzag met zijn omvang van 11.75 Meter. De „Tambora" is bestemd om 27 Juli de reis naar Oost-Indië weer te aan vaarden. Nadat het gezelschap het stoomschip had verlaten en de plaatsen op de „Maria" weer waren ingenomen, werd koers gezet naar „Den Heuvel", waar op het terras van het restaurant de lunch werd gebruikt. 'Toen het geheele gezelschap daar bijeen was, werd op voorstel van den voorzitter, onder enthousiast gejuich, besloten een telegram te zenden aan de Directie der Kon. Stearine Kaarsen fabriek Gouda voor het schitterend onthaal door haar aan de feestvierende vereeniging geboden. Na den lunch werd door de feest vierenden een bezoek gebracht aan de groote magazijnen der firma Sfcko- vis, terwijl een klein gedeelte van het gezelschap zich direct naar de Dier gaarde begaf, waar allen zioh in den namiddag weder vereenig den. De enorme magazijnen der firma Stokvis wekten zeer de belangstelling van allen. Daar waren tal van zalen, waarin een ©normen voorraad metaal waren van allerlei aard aanwezig wa ren, meest voorwerpen met betrekking tot electrische voorziening, salons in verschillende stijlen, waarin de prach tigste kronen voor eleotrisoh lioht hingen, om deze goed te doen uitko men en overal werd het licht door de welwillendheid der firma ontstoken. Dit bezoek was waarlijk interessant. Menige „tentoonstelling" biedt zulk een aanblik niet. Nadat der firma Stokvis dank was gebracht werd per electrische tram naar de Diergaarde gereden, waar door velen van de hun bekende, maar voor een ieder prachtig blijvende flora werd genoten en de andere afdeelingen met belangstelling werden beschouwd. Het geheele gezelschap begaf zioh nu naar het restau^ant-Martinot, aan den Nieuwen Binnenweg, waar ge meenschappelijk werd gedineerd. Het diner werd met een speech door den voorzitter geopend, waarna de de eerste voorzitter, de oprichter der vereeniging, de heer J. Schenk te 's-Gravenhage die dezen feeettooht ook mede maakte, een toespraak hield, waarin hy de oprichting der vereeni- gang memoreerde en welke hij besloot met de aanbieding van een fraaie voorzittershamer aan den heer A. D. van Vreumingen, daarbij de hoop uit sprekend, dat in de vereeniging die voorstellen steeds instemming zullen vinden, die de verheffing van den winkelstand beoogen. Aan tafel werd verder het woord gevoerd door de heeren O. C. Krom, I. van Dantzig, G. P. de Jong, K. de Jong, en P« Rond Pan. terw|jl een telegram van den afwezigen secretaris, den heer T. Crebas, diens gelukwensohen ver tolkte. Tijdens den disch, die goed voorzien was, werd een door één der bestuursle den gedicht „tafellied" waarin het leven en werken der G. W. V. wordt ver haald, gezongen, waarby de voorzitter op de piano accompagneerde. Ook de heeren J. G. C. Kamphuizen, P. J. Bertels en D. B. Grootendorst maak ten zich door hun pianospel verdien stelijk. Van de Kaarsenfabriek-Directie werd een telegram ontvangen, in ant woord op het des middags gezondene. Het diner was zeer gezellig, er heersch- te een amicaliteit, fdie aan de verhou ding der leden onderling zeker ten goede zal komen. Na afloop daarvan begaven allen zich naar de Oosterkade, waar de „Marie" lag gemeerd. Toen allen aan boord waren en de muziek haar plaats had ingenomen, gaf deze' een popu laire mop, waarna de boot afvoer. Aan den wal stond een groote menigte menschen, de feestboot na te kyken, totdat -deze uit het gezicht ver dween. Aan boord ging het gezellig toe. Er werd gezongen en voorgedragen en de muziek zorgde dat de vroolijke toon er in bleef. Ook thans was er een rijk voorzien buffet, dat door de Directie der. Kaarsenfabriek ter be schikking der feestvierenden was ge steld. Zoo kwam de boot tegen half een te Gouda aan. Het bestuur en de leden der Goud sche Winkeliersvereeniging hebben een dag doorgebracht van genot, dank zij de goede leiding, van de heeren C. C. Krom, D. B. Grootendorst en A. D. van Vreumingen, en niet het minst door de schitterende wijze, waar op de Directie der Kon. Stearine Kaarsenfabriek en der Reederij de IJsel van hunne sympathie ten op zichte der vereeniging hebben getuigd. Als een spontaüe hulde van de leden werd het feestcomité hedenmor gen met bloemen verrast. Nationale Zwemwedstrijden uitgaande van de G. Z. 0. Op de gisteravond in Hotel „de Zalm" gehouden algemeene vergade ring der Goudsche Zwemclub werd het programma voor de nationale wed strijden op 18 Augustus als volgt vast gesteld 1. 40 M. Borstzwemmen voorleden der G. Z. O. beneden 16 jaar. 2.) 80 M. Borstzwemmen Juniores. 3. 40 M. Rugzwemmen Juniores. 4. 600 M. Vrije deelname. 5. 80 M. Rugzwemmen vrije deel name. 6. 40 M. Borstzwemmen voorleden G. Z. C. 7. Touwtrekken voor leden der G. Z. C. boneden 17 jaar. 8. 40 M. Borstzwemmen voor Dames. Pauze. 9. 20 M. Borst- en 20 M* Rugzwem men voor Damesleden der G. Z. O. 10. Estafette-zwemmen, baanlengte 3 X 40 M. 11. Fraaizwemmen voor Damesleden der G. Z. C. 12. Gekleed-Duiken. 13. Waterspringen. 14. Waterpolo. Doordat op den Graaf Florisweg een wiel afliep van den zwaar met hooi beladen wagen van v. V. alhier, geraakte de geheele lading over den weg, echter zonder ongelukken te ver oorzaken. 9de Orgelbespeling. Het programma der 9de Orgelbe speling, met welwillende medewerking van eenige dames en heeren, leerlin gen der Stads-Muziekschool, zoowel vooaal als instrumentaal, op Dinsdag 23 Juli, des avonds te 7l/t nur, bevat werken van Ad. Hesse, M. Hauptmann, Mendelssohn, Joh. Seb. Bach, Aug. Klughardt, Dr. W. Volkmar en Dubois. OudewaterTen overstaan van de notarissen jhr. P. J. Van Winster te Woerden en J. A. Montijn te Gouda, werd Dinsdag in het hotel „Doelen" alhier verkocht 1°. een woon- en winkelhuis, met afzonderlijke bovenwoning erf en tuin, ingezet door H. Schouten op f 2375, afgemijnd door dezelfde op f 525, er boven 2°. een huis met schuur, stal en erf, ingezet door H. Schouten op f 826, afgemynd door dezelfde op f 250, er boven 3°. twee huizen ingericht tot drie woningen en erven, ingezet door J. Vermey op f 175, afgemijnd door L. Rozenthal op f 10 er boven. Waddinxveen. Door circa een 40-tal leden van de de afd. Gouda van den Alg. Nederlandschen Typografen bond werd gisteravond te omstreeks 7 uren een bezoek gebracht aan de Papierfabriek „De Schoone Haas" al hier van de firma van Lange. Door den heer G. van Lange werden de leden ontvangen en door hem en den heer G. J. Spruijt, boekhouder der firma welwillend rondgeleid. Tevens hadden genoemde heeren de vriende lijkheid een en ander uit te leggen omtrent de werking der verschillende machines, welke werking wij in 't kort zullen weergeven. De in deze fabriek gemaakte papiersoorten zijn hoofd zakelijk vilt- en pakpapier, het eerste wordt gemaakt van lompen en het tweede van cellulose. Deze cellulose wordt in daarvoor bestemde maal bakken ook wel Hollanders genaamd, doör middel van ronde tegenelkaar in draaiende messen fijn gemaleD. Ver volgens wordt deze fijngemalen stof in vier groote vergaarbakken verza meld. In deze bakken bevinden zich schepraderen, die de natte stof er uit scheppen en naar de papiermachines voeren. De grootste papiermachine wordt bewogen door een stoommachine van 200 P. K. welke ook de stoom- cylinders die zich aan de papiermachine bevinden, voor het drogen van het papier van stoom voorziet. Een stoom machine van 30 P. K. bedient speciaal de viltpapiermachine, welke machine op dezelfde wijze werkt als die voor pakpapier en ook het electrisch licht levert. De papiermolen „de Schoone Haas" bestond reeds in 1783, deze molen werk in 1898 op 29 Juni door den bliksem getroffen en brandde ge heel af en werd als fabriek met stoom kracht weder herbouwd. Wat de fabriek „de Schoone Haas" betreft is haar bloei te danken aan wijlen den heer O. W. van Lange, die door noeste vlijt en energie de zaak getracht heeft op de plaats, die u thans in deindu- strieele wereld inneemt. Omstreeks half negen keerden allen zeer voldaan huis- wf&i-ts. Ten slotte dient nog vermeld dat aan ieder der bezoekers een stuk cellulose werd aangeboden. Bij K. B. wordt in de ge Waddinxveen met ing. van 1 Jan 1913 een Kamer van Koophandel en Fabrieken gevestigd, bestaande uit vijf leden. De, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland bracht heden vergezeld van Mr. Bruins, Hoofd der Prov. Griffie, een ambtelijk bezoek aan Ouderkerk a/d. IJsel, Krimpen a/d. IJsel, Krimpen a/d. LekenLekkerkerk. Ouderkerk a,/d. IJsel. Doer de Rotterdamsche Rechtbank is uitge sproken het faillissement van J. Lager waard, rijwielhandelaar alhier. Tot Curator is benoemd mr. A. C. van Blonlmestein. Schoonhoven. Gedurende het ver voer van zandtreinen naar het spoor wegemplacement Schoonhoven, zal de nieuwe weg alhier vöor het openbaar verkeer van bespannen rijtuigen zijn afgesloten. Zwaardere «9.-— A f 38.50. Noordhollandsche a Boter 8a6'/i stukken V. K G. Handel vlug. Goeboter 1.40 i t.50. Weiboter i.ao 4 f 130. Groentenveiling te Gouda. 18 Juli 1912. Bloemkool f9.tot f 11.per h. Wortelen f 1.tot f2.— per h. bos. Peulen per h. p. f5.50 tot f— Doperwten per h. p. f5.— tot f8.—. Tumboonen per 100 f 0.60 tot f 1.50. Kropsla f0.50 tot f 1.perh. Kom kommers f tot f Geele f tot .r— per h. Postelein f 0.30 per mand. Spersieboonen f 7.50 tot f 9.50 per h. p. Snyboonen f0.25 tot f0.40 p. h. Andijvie f 1.80 p. h. MARKTBERICHTEN. Gouda. i3 juli 19/a. GRANEN: Stil. TarweZeeuwsche 10.k f 10.35 mindere dito 9.50 k 9.75. Afwijkende 9.— 1 9.40 Polder 8.50 A 8.75. Rogge Zeeuwsche 8.— k f 8.35. Polder 7 50 4 7*75- Buitenlandsche per 70 kilo 7.^5 1 7 50 GerstWinter 6 50 k f 7.—. Zomer f k f Che valier 7.50 k 8.—, Buiten), voergerst per 65 kilo 5.75 k f 6.35. Haver per H.L. 5 40 k 5 50. Per 100 kilo/10.35 k f 10 50. Hennepiaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.75 k f 8.—. Kanarie- zaad 1*3.k 14. Karwijzaad per 50 Kilo 19 4 19.50. Koolzaad 15 A J 10.— per Hectoliter. Erwten Kookerwten k Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 50 k ƒ8.Boonen bruine boonen 17.— 4 18.witte boonen 4 Paardenboonen 9.4 935. Duiven- boonen 9.50 4 10—. Mais per 100 KiloAmerikaansche Mixed 7.50 4 8.—. Kleine ronde 8.50 A f 9.—. Vismarkt. Melkvee, redel. aanvoer, handel matig, prijzen toch hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 35 A 38 ct. per halt K G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel matig, 30 4 si1/» ct. per half R.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig, f 1.40 4/1.60 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel flauw, ao.A 35.—. Lammeren, geen aanvoer. Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han del minder, 10.— 4 14. Graskalverenaanvoer, handel f —Af Fokkalveren I3 4 30.—. Kaas, aangevoerd 140 partijen, handel matig ie kw«W 30.k 3,,_. sde kwal «6.— kg/ Zwemmen. De Hongaren. De N. R. Ct. verneemt, dat de heeren P. Ooms, K. Meyer en Geuzenbroek, van de zwemvereeniging D. J. K. en de heeren A. Minnes, G. Cortlever en W. F. Bnhlander, van de zwemver eeniging het IJ, allen uit Amsterdam, op verzoek van de Rott, Zwemclub zich op Donderdagavond a.s. in de overdbkte zweminrichting met de Hon garen zullen meten. De wedstrijden zullen om halfacht aanvangen. In de gisteren gehouden terecht zitting van de Kamer van vaoantie der arrondissements-rechtbank te Rot terdam is beëedigd als plaatsvervan gend kantonrechter te Gouda mr. E. M. B. Kortenoever. Buitengewone Generale Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland. De Synode heeft benoemd in de vacature-Noordzij tot hgogleeraar in de exegese van het Oudp Testament dr. C. G. Aalders, te Ermelo, en tot vijf den hoogleeraar, belast met het onder wijs in de ambtelijke vakken, dr. J. C. de Moor, te 's Gravbflbage. Na regeling vtm huréhoudel(jke aan gelegenheden werd dè Synode op de gebruikelijke wijze gesloten. Het Leven van 16 Juli geeft foto's in verband met de Olympische Spelen te Stockholm, een geïllusbeerd artikel over de „Weerbaarheid" in N. H., verschillende sportfoto's in binnen-en buitenland, het bezoek van H. M. de Koningin aan de Groninger Veenko loniën, het costuummagazijn Helmhout en Co. onder den hamer, kijkjes in Oisterwijk, carioatuur. De Vrouw 1813—1913. Het Bestuur djer Tentoonstelling „De Vrouw 1813-1913" te Amster dam heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een reclame biljet. De mededin ging is uitsluitend opengesteld voor Nederlandsche Vrouwen. De voorwaar den waaraan het biljet moet voldoen rijn Ter grootte van 120 X 80 c.M. moet het biljet worden uitgevoerd in twee kleuren, en den tekst bevatten: Ten toonstelling „De Vrouw 18131913 van 1 Mei tot 15 Sept. 1913 op „Meer huizen" Amsteldyk, Amsterdam. De inzendsters aal een fragment van het uitverkoren ontwerp op steen moeten brengen, om hare bekendheid met de lithografische technieken te bewijzen. Het biljet zal in 2 kleuren worden gelithografeerd. Als eerste prys wordt uitgeloofd f 260.—, en bovendien f 100.— voor het op steen brengen, als tweede prijs is f 100.— beschikbaar gesteld. De Jury zal bestaan uit mevr. Thó- rèse van üuyl—Schwartz©, Mej. Nellie Bodenheim, Mej. Marg. Verweij, mevr. Baanders Fockema en de heeren Ny- hoff, Roland Holst en Dr. M. Boisse- vain. Volledige voorwaarden zijn te be komen aan het secretariaat Damrak 29—30, Amsterdam. Italiaan de putten te Regdaline zou vergiftigd hebben. Eeu aanslag. N e w-Y o r k, 19 Juli. De corres pondent te Washington van de New- fork Tribuna seint dat de secretaris van Taft in Taft's schrijfbureau een >akje vond, inhoudende brandende ont en zes pond dynamiet. Een nieuwe geiser. Men seint uit Pyrmont d.d. 15 Juli dat Zondag een geweldige fontein water uitgebarsten is met enorm ge weld, stijgende tot een hoogte van 30 M. De sprong herhaalt zicj} zoowat om het kwartier. Het water is zeer zwavelhoudend en zout en lijkt op de bronnen van Pyrmont. De Staking in Engeland. Londen, 18 Juli. Het stakings comité maakt bekend dat de onder handelingen zijn afgebroken daar de werkgevers onvoorwaardelijke onder werping vroegen. Hervatting der onderhandelingen wordt voorbereid op den grondslag der voorwaarden, die golden voor het uitbreken van het conflict. De Monarchisten in Portugal. Madrid, 18 Juli. Er wordt ge meld dat bij de politie een waarschu wing ontvangen is dat de Portugee- sche samenzweerder hedenn|»cht een nieuwen* inval zouden doen. De nationale defensie. Londen, 16 Juli. De parlemen taire vereeniging in het Keizerrijk heeft op dezen avond een eere-ban- uet gehouden ter eere van den heer borden, eerste minister van Canada, die in een! gesprek heeft verklaard dat hij het niet mogelijk aohtte dat de groote kolonies deel kunnen nemen aan de verdediging van het Keizerryk zoolang zij geen stem hebben in de politieke leiding. Pest? P a r ij s, 18 Juli. Uit Algiers wordt gemeld' dat aan een geheimzinnige ziekte in een familie 6 personen 'zijn overleden. Men gelooft dat het pest is. Vliegenier doodgevallen. Leipzig, 18 Juli. Hedenmorgen vroeg is Luit. Preusser op het vlieg terrein Lindenthai naby Leipzig met zyn toestel neergestort en gedood. Het Turksche Kabinet. Konstantinopel, 18 Juli, Tenfik Pasja, ambassadeur te Londen is benoemd tot Groot-Vizier. Men verwacht dat Nazim Pasja in het nieuwe Kabinet zal optreden als mi nister van Oorlog. Tegenspraak. Rome, 17 Juli. De Tribuna ver klaart als absoluut valsch het bericht uit Turksche bron volgens hetwelk een van alle nog voorhanden zijnde benevens een groote party Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzen 4 contant. Specialiteit in Houveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. GOUDA. GEBOREN16 JuJJ Arie, ouders J. C. van der Zaan en G. van Eijk. 17. Harry, ouders F. H. Weurman en S. J. Vogelaar. GETROUWD 17 Juli. J. Meijer en N. Both. A. Goris en C. Puik. OVERLEDEN16 Juli. J. P. de Bruyn 4 mnd. M. G. Gravesteijn 6 d. A. Lambert 62 j. 18. O. Ketelvijlder. echta. van O. W. de Key zer 53 j. REI Hf IJ K. GEBORENJacobus, ouders van der Star en A. Verkleij. OVERLEDEN: P. van der Pouw, wedr, eerst van A. van Swanenburg laatst van C. van der Hoven. A Codée, echtg. van J. van der Woen sel 70 j. KCMT JA» •fcinU* van het Koninklijk Meteriologiach Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.7 te Horta, laagste stand 756.4 te Skagen en Clermont. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige noordoostelijke tot noordwestelijke wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. VAN DEN 18 JULI 1912. Staat8leeningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Baak- en Credf et-Instel lingen. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. 0. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele- graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Credlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.C.v.A Mtynbouw MUen Ketahoen" Mijnbouw Mïj. Gew. Aand, Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A, Kon. Ned. My. totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart N|jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoerwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Ahnd. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngea. Amsterdam Aand. 8 pet Hongarije. Thei s-Re- gxüirungs-Qea. 4 pet. Vorig» Koers. 79 87'/, 63 100"/,9 89 923/i Koers tsd heden 85'/, 47'/, 104-/, 84'/, 59i/s 212 56 81'/, 26V, 68»/, 197 290 189»/, 35'/, 305 81 168'/, 604'/, 626 178'/, I"7/, 16»/, 93", 4 10'/,, 86'/, 91'/, 62'/, 185'/, 86'/, 97'/, 83»/, 166'/, 4'/, 100"/,, 147'/, 84"/,, 59»/, GELDK0ER8. Prolongatie 4'/,—6 pOt. Amerikanen vast, Petroleum aeer kalm, Tabakken lager, Culturen zeer stil, Rubbers kalm, Nat. Staatsfondsen stil, Bnitenl. onveranderd, Mijnen iets beter, Tramwaarden iets minder.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2