ra m t MERK ie letten. rrisia merk iveevoeders. edingeii de Jouraat neet. 51e Jaargang. Vrijdag 19 Juli 1912. No. 11921. I I KE*MSGEVI\G. SvLltexxlarxd.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Cm ^buistara SbaaR. bTIXA-. WARENHUIS, Spmslr. Den Haag. V Alle Luxe- en Hulsli. Artikelen Sn kosten slechts taling: voor elke regel Telefoon Interc. 82. lAYZONEN Het Bakkersontwerp- Aalberse. [AU’S I STE RNHEM. SCHOUW Slooten, Wateren en Riolen. en. -^.d.-vertexxtieloleucL voor O-oulcLsl en Oxxxstx eZkceznu. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. aan het Bureau. i' (Uit het Fransch.) ifrrn.w Zd.> Goud*. C. BIJL, EBAART Lz. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post r Kanaries 13, en ‘/i liter Jniverseelvoer) o 13 en ‘/a kilo f 1.25 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiende weg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ZIJN VAN IEM. HEEËN worden d in veraegelde an vijfi twee en en een Ned. ons elding van Nom- rijs, voorzien van and Merk, vol- Vet gedeponeerd, ot de uitvoering erde orders aan* Voor eenige dagen is bij de Kamer een gewijzigd ontwerp Bakkerswet ingekomen. Het is onderteekend door twee Kuyperianen, twee katholieken en twee christelijk-historischen. De lezer zal zich herinneren dat het ontwerp Talma in de Kamer strandde door twee oorzaken.- Öe eerste was het patroonsverbod. Principieel had den verschillende kamerleden be zwaar, dat aan alleenwerkende pa- troond de nachtarbeid ook verboden zou worden. De tweede oorzaak was de belemmering, die het goed ge regelde grootbedrijf van de wet zou ondervinden. Min. Talma weigerde halsstarrg aan deze bezwaren tege moet te komen, en de verwerping van zijn ontwerp was het gevolg. Het ontwerp-Aalberse tracht nu de genoemde bezwaren te onder vangen. De alleenwerkende patroon zal ’s nachts mogen bakken en voor grootbedrijven met een drieploegen- stelsel zal vergunning voor nacht arbeid worden gegeven. Om te voor komen, dat nu het dwergbedrijf en het grootbedrijf een voorsprong op de overige bedrijven zouden hebben, wordt aan beide verboden het ver- sche brood voor een bepaald uur, inwij geregeld tijdig ogen ontvangen v»n loerten, vennakeljk- deue dan in onze len. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA, Gelet op de artt. 199208 der Al- gemeene Politieverordening voor deze Gemeente, Brengen ter kennis van de eigena ren en bruikers van de niet aan de Gemeente toebehoorende, binnen de bebouwde kom gelegen Slooten, Wa teren en Riolen, dat op Maadag den 29 Juli 1912, eene Schouw over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden Herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne Slooten of Wateren voldoen aan de afmetingen, genoemd in art. 204 der bovenbedoelde Verordening en behoorlijk zijn opgesloot, zoodat geene Boomstammen over of Takken in het water hangen en datdieSloo- opgewekt uit, André Hesse T. CREBAS, Telef. 40. [NBICHTINGBN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HIN DERWET Brengen ter nlgemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van N. Verdouw, timmerman, te Gouda om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van 4 P.K., voor het drijven van machines voor houtbewerking, in een steenen gebouwtje staande achter het perceel gelegen aan de Adriaan Vlack- straat No. 10 kadastraal bekend Sectie A No. 3977. Dat op Vrijdag den an Augustus 1912, des namiddags ten i*/s ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een ot meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 19 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd’ R. L. MARTENS. De Secretaris, j Van heusde OVER barsten „U hebt gehoord, jongmensch,” ver volgde de president, „wat Larsan ge zegd heeft. Hoe is volgens u de moor denaar uit den tuin ontvlucht Rouletabille keek juffrouw Mathieu aan, die hem droevig toelachte. „Omdat juffrouw Mathieu haar fout heeft bekend en niet heeft verborgen, dat zij de maitres is geweest van den bosch wachter „Die bedriegster!” riep vader Ma thieu. „Voer vader Mathieu uit de zaal,” gelastte de president. Rouletabille hernam: „Omdat ze die bekentenis heeft ge daan, kan ik u wel zeggen, dat ze dikwijls ’s nachts een bijeenkomst had met boschwachter in de kamer van dBr toren, die vroeger voor ge hoorzaal werd gebruikt. Die bijeen komsten waren vooral veelvuldig in den laatsten tijd, toen vader MathTeu door rheumatiek aan zijn bed was ge bonden. „Een morphine-inspuiting gaf vader Mathieu rust en kalmte en stelde zijn vrouw in de gelegenheid, om zich eenige uren te verwijderen. Juffrouw Mathieu kwam ’s nachts in het kasteel, gehuld in een grooten, zwarten doek, die haw bgna onkenbaar maakte. Om bij algemeenen maatregel van be stuur vast te stellen, te vervoeren naar den winkel en dus te verkoopen. Dit gewijzigd ontwerp zal zonder twijfel door de Kamer worden aan vaard. Maar men vraagt zich toch af, waar de minister zich thans, zooals in rechtsche bladen wordt medege deeld, met het ontwerp-Aalberse vereenigt, deze concessie’s door hem niet reeds gedaan zijn bij de be handeling van zijn eigen ontwerp. Volkomen juist vraagt de R. K. Tijd „Waarom zijn de hoeren Aalberse, v. d. Voort van Zijp, De Geer, De Visser en de minister toén niet eens met elkaar gaan praten, om te trachten een middel te vinden, dat het voor de vereenigde Rechterzijde mogelijk zou maken vóór de wette stemmen Waarom moest toen door een kortonaannemelijk, worden te kennen gegeven, dat de aanneming van de amendementen-De Visser- Snoeck Henkemans drwet eenvoudig zou worden ingetrokken? Het antwoord op dfcze vraag kan geen ander zijn dan„Met den minister viel niet te praten.” Eerst thans komt men op den goeden weg. De bakkersgezellen rijn met hun huldebetoon aan den heer Talma op den verkeerden weg. Zonder zijn halsstarrigheid was de wet wellicht al in het Stbl. geweest. Het verheugt ons, dat de vrijzinnige Kaderleden, hoewel wetend, dat hun stem tegen de wet politiek tegen hen zou wor den uitgespeeld, niet geschroomd hebben een regeling, die overwegende nadeelen met zich bracht, te ver werpen. Het gewijzigd ontwerp toont al reeds, dat de regeling van den bakkersarbeid te verkrijgen is zonder de groote bedrijven met de gunstig ste arbeidsvoorwaarden ernstig te schaden. Fbankkijk. De staking. De afgevaardigde van den bond van vakvereenigingen in het departement van de mondingen van den Rhone hebben de volgende motie aangeno men de afgevaardigden, verontwaar digd over de houding en de brutali teit van de Marseillaansche politie, die verantwoordelijk gesteld moet wor den voor de onlusten op 12 en 13 dezer, besluiten de vakvereenigingen bijeen te roepen ten einde een bewe- ging van 24 uur te organiseeren om hun solidariteit met de ingeschrevenen te bevestigen en te protesteeren tegen de willekeurige uitzettingen en aan houdingen. LW- en Woningtoe- iderstandscommiasie tegen hem aanloopt, die hem dood steekt. Zijn lijk wordt dadelijk opge- jiomen door menschen, die meenen, dat ze den moordenaar hebben, terwijl ze slechte den vermoorde meedragen. Wat doet juffrouw Mathieu in dien tijd? Verschrikt door al dit leven, houdt ze zich in den tuin verscholen, waar ze het lijk wegdragen. Met het hart vol angst gaat ze naar de vesti bule van het kasteel, werpt daar een blik op de trap, die door vader Jac ques’ lantaarn wordt verlicht, en waar op het lijk van haar minnaar is neer gelegd ze ziet dit en vlucht. Had vader Jacques haar opgemerkt? Hij volgt tenminste de zwarte gedaante, die hem al eenige nachten uit den slaap had gehouden. „Dien nacht was hij ook door het gemiauw van het lieveheersbeest ge wekt en had hij de zwarte gedaante langs zijn raam zien gaan Hg had zich haastig aangekleed, waardoor het duidelijk ie,< dat we hem geheel ge kleed vonden, toen we het lijk van .den boschwachter brachten. Hij had de gedaante dien nacht eens willen zien en herkende haar. Vader Jacques is ’n oud vriend van juffrouw Maihieu. (Wordt vervolgd.) ten, Wateren of Riolen gezuiverd zijn van vast of drijvend vuil, welke de doorstrooming van het water kunnen belemmeren of stank of stankverwek- kendeuitdampingen kunnen veroor zaken. Onverminderd de straf op de over treding gesteld, zijn de eigenaren of bruikers verplicht de geconstateerde gebreken binnen 8 dagen te herstellen. De Naschouw zal plaats hebben op Maandag den 5 Augustus 1912. Gouda, den 19 Juli 1912. Burgemeester en Weth. van Gouda, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. van HEUSDE. haar minnaar haar tegenwoordigheid bekend te maken, bootste zij het ge miauw van de kat van moeder Age- noux na, waarop de boschwachter de deur voor haar open deed. Toen men den toren begon te herstellen, hadden de bijeenkomsten nog plaats in de vroegere kamer van den boschwachter, daar de nieuwe kamer van den onge lukkige, te dicht was bij de vertrek ken van de overige bedienden. „Juffrouw Mathieu had den bosch wachter in de beste gezondheid achter gelaten, toen het drama in den tuin plaats greep. Ze waren samen uit den toren gegaan „Ik weet die bijzonderheden, door dat ik den volgenden morgen de spo ren der voetstappen naging Ber nier, de portier, dien ik met zijn geweer Échter den toren had geplaatst, kon niet zien, wat er in den tuin gebeurde. Hij kwam daar pas laterr toen hij de revolverschoten hoorde, en zelf ook vuurde. De boschwachter en juffrouw Mathieu waren dus alleen in den tuin, en hij zocht zgn kamertje in het eind van den rechtervleugel van het kasteel op. „Hij is vlak bij de deur, als hij revolverschoten hoorthu keert om, komt bij den hoek van den rechter vleugel van het kasteel, als iemand Engelands positie in de Middel landsche Zee. We herinneren er onze lezers aan, dat we indertijd toen minister Chur chill en de minister-president Asquith een reis deden naar Malta om aldaar besprekingen te houden met lord Kit chener, den Engelschen bestuurder van Egypte, er op hebben gewezen, dat van Engelsche zijde men elk politiek verband met deze reis ontkende. Winston Churchill deed zijn gewone inspectie-reis en de minister-president was op een uitstapje. Toch blijkt dat het reisje wel iets meer is geweest dan een enkele inspectie. Dezer dagen is dit gebleken, toen Sir Edward Grey oen verklaring omtrent de buitenland- sche politiek in het Lagerhuis aflegde. Hij zei o. a. betreffende Engeland’s positie in de Middellandsche Zee, dat het noodzakelijk was, dat Engeland aldaar een voldoende zeemacht onder hield om door de Middellandsche Zee mogendheden als gelijkgerechtigde te worden beschouwd. Natuurlek heeft de minister daarmee geheel gesproken in den geest van de unionisten, die geen ander ideaal kennen, dan een Engelsche vloot, die welke combinatie ter wereld dan ook, zal kunnen staan. Of Engeland deze maritieme harddra verij zal kunnen volhouden op den duur, daarom bekommert zich de uni onistische wereld niet. De Daily News, het vooruitstrevende Engelsche or gaan, dat zich steeds heeft verzet tegen die opdrijving van de maritieme uitgaven, is allesbehalve goed te spre ken over de mededeeling van Sir Edward Grey, want hoewel pas bij de aanstaande suppletoire marine-begroo- ting zal kunnen blijken, of werkelijk de vloot in de Middellandsche Zee naar de meening der regeering ver sterkt zal moeten worden of dat zij het thans daar aanwezige eskader vol doende vindt, toch is de Daily News volstrekt niet gerust. Het blad meent, dat daardoor de uiting van minister Churchill, dat een vloot die 60 pCt. sterker is dan deDuitsche, voldoende is, volkomen wordt te niet gedaan. Het blad vreest dat Engeland op die manier tot steeds grooter uitgaven zal worden gedwongen, want, zegt de Daily News, wanneer de pantserpla- tenfabrikanten de Middellandsche-Zee- vrees voldoende zullen hebben geëx ploiteerd, dan zullen zij zeker gaan tachtsschool 6 uur z Reclame biljetten ig 1913”. „Ons Genoegen”, rt Stafmuziekkorps Nederl. Weerbaar- ing, te Amsterdam, armonie” 8‘/a nnr, ng Kon. Ned. Bond iderofficieren afd. loendermeel der voederkosten ilo 40 en 5 kilo oedermethode. Voederfabriek •RISIA. Enkhuizen. gbaar bij HH.: »S, Wndstraat. ILD, Veerstal. Engeland. De Londensche politie heeft in een trein, die bootwerkers naar Tilbury bracht 15 revolvers in beslag genomen. De Franconia, een stoomschip van de Cunard-lijn, heeft in Engeland be richt gebracht, dat zij een week gele den midden op den Oceaan het oude houten gevangenisschip Success door middel van draadlooze telegrafie ge praaid had. De Success was toen 66 dagen geleden uit Queenstown naar Amerika vertrokken on had voortdu rend met stormen te kampen gehad. De proviand begon op te raken, en de gezagvoerder had gevraagd, om hem uit NewYork water, vleesch en meel te zenden, daar de bemanning anders honger en dorst zou moeten lijden. De Success is het oudste groote zeilschip, dat nog in de vaart is. Zij 55) De president zag er mr. Henri Robert en waren teleurgesteld. De president sprak „Die aardigheid heeft nu lang ge noeg geduurd. U kan naar de getui genzaal gaan, meneer. Ik houd u te onzer beschikking.” Rouletabille kwam hier tegen op. „Ik verzeker u, mijnheer de presi dent,” riep hij met zijn heldere stem, „dat u later [begrijpen zult, waarom ik u den naam van den moordenaar niet voor half zeven kan zeggen. Maar intusschen kan ik u eenige inlichtin gen geven omtrent den moord op den boschwachter. De heer Larsan, die mij heeft zien werken, kan u zeggen, met hoeveel zorg ik de zaak heb bestu deerd. Al ben ik het niet met hem eens en al geloof ik, dat hij een on schuldige heeft doen gevangen nemen, ^ij twijfelt niet aan mijn eerlijkheid, Mn het gewicht van mgn ontdek kingen Larsan sprak: „Het zal van belang zijn, den heer Rouletabille‘te hooren, omdat hij het niet met me eens is.” Een goedkeurend gem?mpel volg den op die woorden van den detective. Hij handelde als een eerlijk man. Het zou belangwekkend zijn, den strgd tusschen die twee schrandere personen aan te hooren. Toen de president zweeg, ging Lar san voort „We zijn het eens over den mes steek, die den boschwachter werd ge geven, door den moordenaar van juf frouw Stangerson maar nu zal het de moeite waard zijn, te hooren, hoe Rouletabille zich de vlucht van den man voorstelt.” „Dat zal werkelijk de moeite waard zijnI” verklaarde mijn vriend. De geheele zaal barstte in lachen uit, De president verklaarde dadelijk, dat, als dit nog eens voorkwam, hij zijn bedreiging, om de zaal te doen ontruimen, zou uitvoeren. „Ik begrijp werkelijk niet, wat er in zulk een zaak te lachen is,” ein digde de president. „Ik ook niet,” beweerde Ronletabille. Menschen voor mg staken hun zak doek in den mond, om niet uit te (ilHIMIIE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tégen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. HHBSBSBSHB—HBSHSM werken met het Japansche gevaar. En is de vloot in den Stillen Oceaan op „voldoende” sterkte gebracht, dan wordt Amerika natuurlijk de kwade concurrent, die opnieuw de Atlanti sche vloot zal doen uitdijen. Waar is op die manier het eind? De ministerieële Westminster Ga zette tracht de Engelsche politiek ten dezen te verdedigen door te wijzen op het bejang dat Engeland heeft bij den weg naar Indië en Egypte, want, zegt het blad, wanneer ooit voor ons de Middellandsche Zee verloren gaat, dan zal Engeland ter verdediging van Egypte, vooral van Indië heel andere maatregelen moeten nemen.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1