Seizoen-Opruiming, I S. SAMSOM, Souda, Gemengde Berichten. SMOEST. KERKNIEUWS. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Laatste Berichten. Groote Jaarlijksche - - is in 1790 te Mdulmein in Burma van teakhout gebouwd, heeft vele reizen I als Ooatindievaarder gedaan en is in don ouden tgd dikwijls met hare zeven I kanonnen met zeeroovers slaags ge-1 weest. In het midden van de vorige I eeuw lag het schip in Australië op de 1 reede op het oogenblik, dat daar de goudvelden ontdekt werden. Deheele bemanning en alle passagiers liepen van boord weg, en de reoders ver kochten het schip aan de Engélsche regeering om als gevangenisschip dienst te doen. Vele misdadigers van de goudvelden hebben in hare cellen opgesloten gezeten, en in dien tgd kreeg de Success den bijnaam van de Hel van den Oceaan. Wat het schip nu in Amerika gaat doen, blijkt thans niet. De bemanning, die op het oogenblik op het schip is, gelooft, naar de Franconia verder bericht dat het aan boord spookt en durft 's avonds niet naar beneden te gaan Amebika. Het Huis van Afgevaardigden te "Washington heeft de wet betreffende draadlboze telegrafie, waarbij onafge broken dienst aan boord van zeesche- I pen wordt voorgeschreven, aangeno- men. I Het genootschap voor draadlooze telegrafie is voornemens het station I Nauen (bg Berlijn) draadloos met Amerika te verbinden. In de nabijheid I van New-York zal het daartoe een gropt station oprichten, dat over een I afstand van 5000 K.M. met Nauen in 1 verbinding zal komen te staan. De politie bn de speelhuizen. De moord op 'den speelhuishouder Herman Rosenthal, waarvan onlangs een telegram heeft melding gemaakt, wekt in New-York algemeene sensatie. Zooals men weet, was Rosenthal de voornaamste getuige in een proces, waarbij de politie beschuldigd werd in de winsten, die door de speelhuizen gemaakt werden, te deelen. De New-York „Evening Post" zegt, dat ten gevolge van deze misdaad de politie een zware crisis doormaakt. Want nooit nog is de New-Yorksche politie er van beschuldigd, dat zij ra het ernstigste geval ook tot moord haar toevluoht nam. Maar thans wordt I deze aanklacht door een ieder geuit. I De New-York World schrijftRo senthal is in koelen bloode vermoord door „the system", dat is het verbond van politieagenten en misdadigers. I Iedere druppel, bloeds, die vloeit uit] de wonden van den gestorvene, is een aanklacht tegen de politie. De beschuldigingen tegen de politie I geuit, worden nog bevestigd door een verklaring, die mevrouw Rosenthal eergisteren aflegde. Zij deelde mede, dat haar echtgenoot dag en nacht deor agenten aohtervolgd werd. Er zijn thans vier personen in hech tenis genomen. Den politiecommis saris werd meegedeeld, dat de auto- mobiel, waarin de moordenaars van Rosenthal gezeten hadden in den be-1 wusten nacht urenlang voor het huis 1 van den door Rosenthal beschuldigden politieofficier Becker, had gestaan. Het sohijnt vast te staan, dat de I politieagenten, die ter plaatse aanwe zig waren, geen pogingen hebben ge daan om den moordenaars het ont komen te beletten. Rusland. Een RusBisch-Japansche Entente. De geruchten uit St.-Petershurg over een Russisoh-Japansch verbond zijn niot geheel juist- Rusland en Japan zijn evenwel tot de meest vol- komen overeenstemming geraakt be treffende beider belangensferen in Mongolië en Mandsjoerije en zoo is een entente gesloten van lipt grootste belang voor het behoud van den vrede in het Verre Oosten, en in gewicht alleen achterstaande bij het Engelsch- 1 Japansch verbond. Turkije. (listeren zijn tc Larre bij Reims in tegenwoordigheid van den Franschen I onderstaatssecretaris van post en tele grafie, met een door oen Franiohen ingenieur uitgevonden zak-toestel voor draadlooze telegrafie proeven genomen. Ondanks de minder gunstige weerge steldheid waren do resultaten zeer be vredigend. Het toestel is zeer lichten uitermatig gevoelig. Men gelooft, dat deze nieuwe uitvinding inzonderheid aan leger en marine goede diensten bewijzen kan, vooral ook bij bestuur bare luchtballons en vliegmachines. In hoeverre de uitvinding van dit znk"-telegraaftoestel ook hot uitzicht Spent, op een „elkeen draadloos-tele grafist" valt moeilijk te zeggen; aan lokkelijk is het denkbeeld zeker. ter kennis van belanghebbenden, ten gevolge op de kennisgeving, voorko mende in de Ned. Stct. van 17 dezer betreffende de dienstregelingen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en van de Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij. dat bij de boekhandelaren firma Gebr. van Cleef, te 's-Gravenhage, tot een beperkt aantal exemplaren verkrijg baar is gesteld het ontwerp voor de winterdienstregeling 1912/1913, aan geboden door de Nederlandsche Cen traal Spoorwegmaatschappij, tegen betaling van f 0.16 per exemplaar en van eventueele portokosten. Eventueele opmerkingen betreffende dat dienstregelingsontwerp moeten, ten einde vóór de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kun nen worden genomen, rechtstreeks I ingezonden worden vóór of op 1 I Augustus aan het departement van I waterstaat. (Stct.) Verkiezing Provinciale Staten. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden verkiezing voor de Provin ciale Staten (vacature-B. Janse Johzn.) zijrtuitgebracht 10,471 geldige stem men, waarvan op den heer K. Ter Laan (s.-d.) 3656op mr. M. de Mos (u.-l. en v.-l.) 4634op den heer R. A. vanSandick (v.d.) 2181; zoodat herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren Ter Laan en de Mos. De minister van Waterstaat brengt Torpedoboottocht minister Colijn. I De minister van Oorlog ad interim I van Marine, de heer Colijn, is voor- I nemens binnenkort met een der tor- 1 pedobooten onzer zeemacht een tocht I te maken van Vlissingen naarlJmui- den. (Hbld) Naar men Aan de Stand, meedeelt, I heeft zich een comité gevormd, met het doel op den aanstaanden verjaar- I I dag van H. M. de Koningin, een Oranjebloem ten verkoop te doen aanbieden. De opbrengst hiervan zal ten bate komen van een philantropi- I schen arbeid voor ons land en voor I onze Overzeesche bezittingen. Invaliditeits en ouderdomsverzekering. Men verwacht, dat de Commissie van Voorbereiding voor de Invalidi teits- en Ouderdomsverzekering, die a.s. Maandag in het gebouw van de Tweede Kamer bijeenkomt met minis ter Talma, de geheele volgende week aan haar werkzaamheden zal wijden. Jhr. Mr. IVF. Rochussen. Met jhr. mr. W. F. Rochussen, oud-1 minister en oud-lid van den Raad van 1 State die "Woensdag in bijna 80-jarigen I ouderdom te 's Gravenhage is overle den is iemand heengegaan, die behalve 1 in de staatkundige en diplomatieke kringen geen onbekende figuur^ waB I in de kringen der kleine burgerij van de stad zijner inwoning. Vele jaren was hij o.a. voorzitter van het bestuur 1 van de Leesinrichting voor den am- I baohtsman, trad meermalen als spre- I ker op en verleende destijds toen er I een jaar of dertien geleden onder het 1 Haagsche tramwegpersoneel een geest van groote spanning heerschte met nog eenige andere personen zijn be- 1 middeling voor het personeel bij de directie, tengevolge waarvan in die dagen een staking voorkomen werd. Na zijn uittreden uit den Raad van State nu eenige jaren geleden, bleef jhr. Rochussen zich nog steeds met groote belangstelling bezig houden met aangelegenheden op wetgevend gebied. Menig artikel o. a. verscheen I van zijn hand ter bestrijding van het r wetsontwerp, tot onderzoek naar het I vadersohap. De teraardebestelling van het stof felijk oversohot zal plaats hebben op I a.s. Zaterdag te 11 uur op Oud Eik en-Duinen. N. Crt. De nieuwe Kamerpresident. Het bericht van het „Hbld.", mel dend dat de rechterzijde het eens is geworden over de verkiezing van jhr. Van Nispen tot Sevenaer als opvolger van graaf Van Bylandt, kan „Het Contrum" niet alleen bevestigen maar ook in zooverre aanvullen, dat die overeenstemming reeds sinds eenige weken verkregen werd. Het onderhoud van geweren. Aan den commandant van het veld leger is door het hoofd der werkplaat sen voor draagbare wapenen oen uit voerig rapport uitgebracht betreffende 'het onderhoud der geweren M. 95, die van de infanterie-regimenten zijn ingeleverd (per regiment 400) en' be stemd zijn om te worden uitgegeven aan de landweer. Het onderhoud bij het leger het te wenschen, blijkende uit het volgende a. Vrij veel loopen kwamen voor, die uitwendig ingevreten roest ver toonden y b. bij zeer veel geweren vertoonde de vizierklep groote schudding tusschen het voetstuk in de breedterichting van het wapen (by één korps 80 pCt.) Ce nageqoeg de helft van de loopen was inwendig zwaar beroest, enkele geweren werden geheel droog beroest ontvangen d. by enkele geweren (tot 8 pCt.) I was de vizierkorrel zoodanig bescha digd, dat het richten niet goed doenliik I was. Voorts wekte het de verwondering I dat, niettegenstaande er reeds zoo I dikwijls gelegenheid heeft bestaan om de slechtste geweren om te rnilen, thans weder ruim 8 pCt. der loopen (bij oen onderdeel 50 pCt.) moest worden afgekeurd, wegens de slechte I schietuitkomsten. J Rechts Den Haag. Onder het hoofdje „Slapensen Haag" schrijft de A.-R. „Rott." Den Haag blijft voorgaan op het pad der politieke achteloosheid. I Do zomerwarmte maakt blijkbaar I vooral onder de antirevolutionnoire I leidslieden haar slachtoffers. Pas heeft men vergeten de candi- I datuur van den heer van der Voort I van Zijp over de Provinciale Staten I in te dienen. Een kleinigheidje! Nu dut men echter weer ongestoord I I verder voort. In district III moet een verkiezing I voor den gemeenteraad plaats hebben. I De candidaat der rechtsche partijen I I is daar dr. van Dooren. Verwacht moet worden, dat de van I der Voort-schande door een vurige I van Doorcn-actie zou worden uitge- I wischt. I Maar daar bereikt ons een strooibil- I jet, waarin het bestuur bericht, dat tot zijn leedwezen de gewone aanbe veling per advertentie in de Gerefor meerde Kerkbode van den Haag door een vergissing te laat word ingezon den om geplaatst te kunnen worden. j Zoo goed en kwaad als dit kan, tracht men nu die fout te herstellen. Zoo sluimert den Haag dan rustig voort. „Wel te rusten" is het Haagsche wachtwoord* Straks slapen ze zoo vast, dat heel 1913 wordt verbeten, Winkelsluiting te 's Gravenhage. Een aantal winkeliers voornamelijk in kruidenierswaren in het stadkwar- I tier Schenkweg en Bezuidenhout heb- I ben sedert Maandag j.l. de 9 uur-win kelsluiting voor hunne zaken en filialen 1 toegepast. Verdronken. Naar de Dord. Ct. meldt, heeft de I familie te Sliedrecht bericht ontvan gen, dat A. van Andel, aldaar woon- I achtig, te Brunsbuttel is verdronken. I Aan het politiebureau te Hilversum is een valsche rijksdaalder gedeponeerd die door een winkelier was out vaneen. Het geldstuk is 'van lood vervaardigd, draagt den beeldenaar van Willem II j en het jaartal 1845. Woensdagmiddag omstreeks vier I uur werden Joelen Breestraat te Am- sterdam in rep en roer gebracht door dat eenige opgeschoten jongens het met elkander aan den stok kregen. Eerst was het een plagery. Men gooide elkander met water, maar zeker ten gevolge van de warmte, die op sommige belhamels een slechte uit- I werking scheen te hebben, werd een I der stoeienden plotseling zoo kwaad, I toen het water ook hem trof, dat hij I zijn kameraden aanviel. In minder dan I geen tyd was de vechtpartij, die m de I volkrijke buurt een hoop toeschouwers I trok, in vollen gang. Een van de omwonenden was zoo I verstandig de politie te telefoneeren, I die aan de zaak een einde maakte, en I de vechtersbazen mee naar het bureau nam. Te voren echter was een hunner bloedend en in bewusteloozen toestand een apotheek binnengedragen. Zyn kwetsuren bleken gelukkig niet van ernstigen aard te zijn, zoodat hij, na- dat 'hem een verband was aangelegd ook op het politiebureau kon ver schijnen. Gisterochtend omstreeks halfvijf is het stoomschip Venus, van de Neptun- lijn te Bremen, met kracht tegen de de brug over de Koningshaven te Rotterdam gevaren, waardoor aan het vaste gedeelte van de brug, aan de zijde van de Stieltjesstraat, aanzien lijke schade is toegebracht. De Venus I kwam uit de Rijnhaven en moest stroomopwaarts. In de Koningshaven gekomen, week ze dit voor een schip, dat uit de Binnenhaven kwam, raakte daardoor uit haar koers, liep tegen een dukdalf op, die tengevolge daarvan uit elkaar gerukt is, en vervolgens j tegen het vaste gedeelte van de brug aan de zijde van de Stieltjesstraat. De schok was hevig. Een gedeelte van het voetpad en van de leuning werd ge heel versplinterd, en het vaste gedeelte van de brug werd ter*plaatse, waar het bij het draaibare gedeelte aansluit en op pijlers rust, een voet op zijde gezet. Het stoomschip, waarvan de kop is ingedrukt, heeft aan de Nassaukade hldaar ligplaats genomen. De touwslager P. K. wonende op de Kortekade te Rotterdam, heeft in den Kralingsche Plas een roeiboot drijvende gevonden, waarin een licht grijze pet lag. Bij den verhuurder van de roeiboot ligt een blauw jasje, dan een ongeveer 16-jarige, hem onbe kende jongen bij hem achterliet, toen hij de boot huurde. Deze jongen is vermoedelijk uit de boot geslagen en verdronken. Meer dan 47,000 kilo oud-papier I verduisterd. De handelaar in oud-papier de heer 1 J., H. Menten, die een inkoopmagazijn I bezit in de Wijde Steeg te Amsterdam I kwam dezer dagen tot de ontdekking, I dat de voorman van zijn personeel, in I wien hij het volste vertrouwen had en 1 die ongeveer 8 jaar bij hem in dienst 1 was, in een tijdsverloop van,6jmaanden I vermoedelijk meer dan 47,000 kilo I oud-papier, een waarde van f 560 ver- I tegenwoordigende,verduisterd had. I Wanneer men weet, dat een groote i baal ongeveer 50 kilo bevat, dan kan I men begrijpen, welke een groote hoe veelheid verdwenen i^ Bij het opma ken van de balans in; de papierfabriek aan de Kostverlorenvaart, waar het oude papier, dat in de Wijde Steeg ingekocht wordt, ook gewogen wordt, I bemerkte men, dat er 47,000 K.G. I I ontbrak uit het inkoopmagazijn. De politie te Zalt-Bommel heeft proces-verbaal opgemaakt tegen N. v. d. H., ontslagen letterzetter, en V., ont slagen metaalbewerker, wegens hin derlijk volgen van den heer de J., chef op de drukkerij van de firma H. J. van de Garde en Co, aldaar. (N. R. Ct.) Te Wageningen is gisternamiddag I de 85-jarige wed. v. E door den van I Ede komenden goederentrein nabij I haar woning overreden, waarbij haar I beide beenen heheel verbrijzeld wer- 1 den. De o.ude vrouw werd naar het I ziekenhuis gebracht, waar zij eenige I uren later overleden is. (N. R. Ct.) De staking op den Aschstaal I te 's Gravenhage. Door het bestuur van de Binnen- I schippersvereeniging Door Strijd Ont- I j waakt te 's-Gravenhage is een circu- I laire verspreid, waarin wordt vermeld I dat door de schippers, belast met het I vuilvervoer vanjaen staal te 's-Gra- I venhage, deze week het werk is ge- I staakt en waarin verder wordt mede- I gedeeld, dat reeds een paar maanden I geleden deze werklieden hun patroon I I hadden gewezen op het onhoudbare I van hun toestand en dat van de zijde I van den patroon verbetering was be loofd, doch dat, aangezien het bij j beloven bleef, de arbeiders, het wach- I ten moede, besloten het bijltje er bij neer te leggen, en eischten een gulden loonsverhooging. Voor het vervoer van een vracht vuil, waarmede onge veer 23 uur, zonder schafttijd heen gaat, ontvangen de arbeiders naar bovengenoemd bestuur mededeelt, I f 5.25, waarvan afgaat voor schuiten- I huur f 1 en havengeld f 0.30, zoodat I als verdienste overblijft f 3.95, terwijl I men hoogstens drie vrachten per week I kan doen, weshalve voor een week I van ongeveer 70 u. f 11.85 aan loon I I wordt ontvangen. De Minister van Justitie heeft zijn I byzondere tevredenheid betuigd aan I den onbezoldigden Rijksveldwachter H. Van Bloemendaal te Barneveld, wegens diens van doorzicht getuigend I optreden, dat geleid heeft tot ontdek- I I king van den dader van den moord, I gepleegd op den schaapherder Van I Harten te Nijkerk. V acantiekaarten. In afwijking van vroeger is het thans met vacantiekaarten geoorloofd, op het station van vertrek of onder weg in een hoogere klasse over te gaan. Om met een vacantiekaart 3e klasse j in de 2e over te gaan, of met een vacantiekaart 2e in de le klasse, moet men een gewone plaatskaart 3e klasse bijnemen. Om met een vacantiekaart 3e klasse in de eerste over te gaan, moet men een gewone plaatskaart 2e klasse bijnemen. Deze supplements- I kaarten kunnen door de hoofdcon- I ducteurs worden afgegeven. I Naar aanleiding van het bericht betreffende een inbraak bij Van der I Minne te Hoeven (N.-Br.), waarbij I f 475 zou ontvreemd zijn, heeft de I marechaussee een uitgebreid onderzoek I ingesteld en heeft zij eindelijk de vrouw tot bekentenis weten te krijgen, dat zij uit geldgebrek de inbraak voorge- I wend heeft. I Dinsdag is bij het zwemmen te Moerdijk de zoon van den aannemer v. d. P. verdronken. De vader te Dussen, werd telegra fisch verwittigd. Per stoomfiets naar Moerdijk komend ontmoet deze on derweg een vrouw met een kruiwagen, kan niet wijken, valt en breekt een arm. Na eerst te Zwaluwe verbonden te zijn, kon hij per rijtuig naar Moerdijk. Het lijk, dat Woensdag door de Watergraafsmeersche politie is opge haald, is gisterenmiddag herkend. Het bleek te zijn dat van den 54-jarigen H. C. M., uit Amsterdam, die reeds I geruimen tijd de echtelijke woning verlaten had. Vermoedelijk zijn de beenen van den ongelukkige nadat hij te water is geraakt, afgesneden door den scherpen kant aan de kiel der zandbakken. De 5-jarige P. S., die in de ouderlijke woning aan de Hendrik Sorgstraat te Rotterdam bij het achteruit loopen in een emmer heet water was gevallen, is in het Ziekenhuis aan de brandwon den overleden. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". Door de groote hitte zag het Be stuur der Roei- en Zeilvereeniging „Gouda" zich genoodzaakt den club- tocht naar Boskoop met roeivaartuigen Zondag j.l. niet te doen doorgaan. Yoor den op Zondag 21 dezer uitge schreven onderlingen zeilwedstrijd heb ben zich minder deelnemers opgege ven dan waarop aanvankelijk werd Aan publiek zal het evenwel wel niet ontbreken daar in het Clubgebouw een uitmuntend strijkje zich dien dag zal doen hooren. Voetbal. Programma der Propaganda-wed- strijflen te Haastrecht op Zondag a.s. A. 3—4 uur. Volksweerb. Gouda Excelsior (Moordreoht). B. 4—5 uur. Sparta (Haastrecht)— Be Quick (Waddinxveen). 51/(jl)a uiïn Winnaar AWin naar B. om de 1ste en 2de prijs. Vliegen. Jan van Bussel te Wolvega. Naar men ons mededeelt, zal Jan van Bussel 28, 26, en 30 Juli te Wol vega vliegdemonstraties houden. Fransche aviateur gewond. Tours 18 Juli. De aviateur Roger Morin, komende van Tours, passeerde Chateau-Revault, toen overvallen door toestel. Hij brak het dijbeen en ver scheurde eenige spieren. Men vervoerde hem naar het hospitaal te Chfcteau- Revault. Zijn verwondinge rijn mistig. Dl ie andere aviatenrs die met hem reisden, kwamen er goed af. Een belangrijke kerkelijke verkiezing. Men schrijft uit Middelburg aan de N. Crt.: Woensdag had alhier de herstem ming plaats voor 38 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. In herstemming kwamen 44 candidaten van de kiesvereeniging, welke even redige vertegenwoordige voorstaat, en 32 van de confessioneele vereeniging. Eerstgenoemde richting had zes can didaten bjj loting doen uitvallen en nam dus met een lijst van 38 namen aan de herstemming deel. Deze 38 personen werden met een verrassende meerderheid gekozen, namelijk met 1 679 tot 685 stemmen, terwgl het I hoogste ogfer van een der 32 candi- I daten der confessioneele party 484 bedroeg. In het geheel namen niet minder'dan IO80kiezers aan de her stemming deel, terwijl op 3 Jnli by de stemming 1072 personen van hun kiesrecht gebruik maakten. Toen wer den gekozen 24 candidaten van even redige vertegenwoordiging, die allen ook door de Ethische Kiesvereeniging waren gesteld en bovendien 5 gemeen schappelijke candidaten Van de con- fessioneelen en ethischen en ten slotte 1 candidaat, die op de lijsten van elke richting voorkwam. Het kiescollege zal alsnu bestaan uit 62 voorstanders van evenredige ver tegenwoordiging, waaronder 31 mo dernen en 31 ethischen, en bovenge noemde zes personen. Door den uitslag van deze verkie zing wordt de mogelijkheid geopend, dat te Middelburg ook een vrijzinnig predikant beroepen wordt. Reeds vele jaren zijn alle zes predikanten orthodox en herhaalde pogingen om een modern predikant te doen beroepen, bleven steeds zonder gevolg; totdat nu ein delijk de modernen door samenwerking met een gedeelte der ethischen hun pogingen, om aan dit exclusivisme een einde te maken, met goeden uitslag zien bekroond. Dat in het vrijzinnige kamp over dezen uitslag groote vreugde heerscht, laat zich wel begrijpen. GOUDA, 19 Juli 1912. Aan de Raadsleden zijn de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 10 Juli 1912. Krachtens Raadsbesluit van 6 Augus tus 1897 ontvangen de agenten van politie en hunne gezinnen o. a. koBte- looze geneeskundige behandeling. De jaarwedde van den daarmede belasten geneesheer Dr. J. H. Bakker Niemeijer, is bij de behandeling der gemeente- begrooting voor 1908 nader vastge steld op f 200.Sedert dien vermeer derde het aantal der agenten van politie en nam hij ook, onverplicht, op zich de keuring van sollicitanten voor deze betrekking. Wanneer de Raad goedkeurt de bij onzen brief van heden No. 81 gedane voorstellen, o. m. tot uitbreiding \[an het politiecorpi met vijf agenten, zal het aantal door den geneesheer te behandelen personen eu gezinnen wederom toenemen. Zijne toen reeds zeer lage bezoldiging zal dan zeer zeker niet meer m juiste verhouding staan tot de door hem te bewijzen diensten. De Commissaris van politie heeft voorts meermalen in den loop van een onderzoek van strafzaken 'de be hoefte gevoeld aan medische voorlich ting, zonder dat er mogelijkheid was tot het geven van eene bepaalde me- disch-deskundige opdracht, waarvoor aan het Ryk de kosten kunnen worden fedeclareerd. Hij dringt er op aan dat en bovenbedoelden geneeskundige ook deze voorlichting worde opgedra- gen' Ons hiermede wel kunnende ver eenigen en in de veronderstelling dat de Raad zal besluiten tot de voorge stelde uitbreiding van het politie-corps hebben wij de eer U in overweging te geven de jaarwedde van den neesheer, belast met de geneeskundige behandeling van de agenten van po litie, met ingang van 1 Januari 1913 nader vast te stellen op f 300.onder bepaling dat deze geneesheer mede verplicht zal zijn sollicitanten naar de betrekking van agent van politie ge neeskundig te onderzoeken en den Commissaris van politie te dienen van medisch advies bij het onderzoek in strafzaken, in die gevallen waarin daarvoor aan het Rijk geene kosten zijn in rekening te brengen. Aan den Raad der gemeente Gouda. Gouda, 10 Juli 1912. Wij hebben de eer den Raad hierbjj te doen toekomen een aan ons gericht schrijven van den heer Burgemeester dezer gemeente van 25 Juni j.l. No. 748 B, betreffende verhooging der jaarwedden en uitbreiding van het politiepersoneel. Ons met de daarin vervatte voor stellen vereenigende hebben wij de eer ^en raad in overweging te geven om met ingang van 1 Januari 1913: 1°. vast te stellen de hierbijgaande ontwerp-verordening regelende de sa menstelling en de bezoldiging der ge- meente-politie -I 2°. in te trekken de verordening regelende de samenstelling en de be zoldiging der gemeente-politie, vast gesteld bij besluit van 26 Augustus 1905, No. 23 (Gemeenteblad 1905, No. 177), zooals die verordening bij latere besluiten is gewijzigd. Aan den Raad der gemeente Gouda. Gouda, 25 Juni 1912. De Commissaris van politie acht het noodig dat de regeling der jaarwedden van het politiepersoneel wordt herzien en het aantal politie-agenten wordt uitgebreid. Uit een door hem overgelegden staat blijkt dat de salarieering alhier achter staat bij die in verreweg de meeste gemeenten van gelijke of mindere grootte zoodat in den laatsten tijd veel mutatie in het personeel plaats heeft en het moeilijk valt geschikte personen te vinden. Dat die mutatie en het telkens, ten koste van veel tijd, opleiden van nieuw personeel niet is in het belang van den dienst, behoeft niet te worden aangetoond. Met den Commissaris ben ik dan ook van oordeel dat verbetering van de belooning van het politiepersoneel niet langer mag worden uitgesteld, De Commissaris zou het billijk achten dat de jaarwedden werden gesteld voor een agent der2° klasse op f 598.—, met 3 tweejaarlijksche ver hoogingen van f 26. voor een agent der 1® klasse op f 702.—, met 2 tweejaarlijksche ver hoogingen van f 39.en voor een hoofdagent op f 806. met 2 vierjaarlijksche verhoogingen eene van f 52.— en eenevan f 26.—. Bovendien zag hij gaarne toegekend verhoogingen van de jaarwedden met onderscheidenlijk f 26.en f 13. voor het bezit van het diploma van den Algemeenen Nederlandschen Poli tiebond met en zonder aanteekening. Voorts acht de Commissaris, hoewel daartoe noode overgaande, zich ge noodzaakt met het oog op de voort gaande bebouwing der gemeente, de sterk vermeerderende werkzaamheden ter uitvoering van Rükswetten en de steeds toenemende klachten over de verregaande baldadigheid der jeugd aan te dringen op uitbreiding van het personeel met 1 agent van politie der 1° klasse en 8 agenten der 2de klasse. Door deze uitbreiding zou het ook mogelijk worden den agenten iedere acht dagen, in plaats van nu om de elf dagen, een vrijen dag toe te staan. In beginsel acht ook ik eene uit breiding van het politiecorps thans urgent. Rekening dient echter te worden gehouden met de financiën der ge- xfieente. De voorstellen van den Commissaris zouden veroorzaken eene meerdere uitgaaf in 1913, ongeacht latere ver hoogingen wegens verbetering der jaar den wegens uitbreiding van het personeel a. jaarwedden f 5486. b. kosten van klee ding en eerste uitrusting - 1080. f 1703. W ater verspilling. Met het oog op de voorstellen, welke by den gemeenteraad aanhangig zijn, teneinde een einde :te maken aan de waterverspilling door het laten open staan van kranen enz., is het wel van belang kennis te nemen van een cir culaire van de Commissie voor de waterleiding te I Jselmonde, welke aan de ingezetenen daar is toegezonden. Deze circulaire luidt Sedert eenigen tijd wordt veel mis bruik gemaakt van de waterleiding. Er zijn huisvrouwen die, vooral op Zaterdag en Maandag, het water noodeloos^Bffen wegloopen, door de kraan o$en te laten staan. Ook zijn er die des nachts de waterleidingkraan open zetten en daardoor veel water vermorsen. De Commissie voor de waterleiding verzoekt de aangeslotenen vriendelijk, doch dringend geen misbruik te maken van de vrijheid verleend, zonder meter water te betrekken. De Commissie richt het verzoek tot allen om niet meer water te gebruiken dan men noodig heeft. Indien blijkt, dat aan bovenstaand verzoek geen gevolg wordt gegeven, zal daar, waar thans geen meter is, er een geplaatst worden of gedurende don nacht de waterleiding worden af gesloten. 9do Orgelbespeling in de Groote of St.-Janskerk te Gouda op Dinsdag 23 Juli 1912 des avonds 7l/a uur d( den Heer J. H. B. Spaanderman met welwillende medewerking van eenige dames- en heeren-leerlingen van de Solo en Orgelklasse der Stads-Muziek- school alhier. Programma. 1. Praeludium, Ad. Hesse, de Heer E. J. Nijkamp2a Gebet, M. Haupt- mann, b. Hebe deine Augen auf, uit het Oratorium Elias, F. Mendelssohn Bartholdy 3. Festspiel, Dr. "WÏVolck- mar, de Heer P. W. Vrijlandt4. Excelsior, Th. H. H. Verhey Praeludium et Fuga, Band VIII No. 6, Bach, de Heer Bern van der Meer b. Praeludium et Fuga Band VIII No. 1 Joh. Seb. Bach, de heer J. H. B. Spaan derman Jr.,6. So bekehret euch noch, Aug. Klughardt, uit het Ora torium Die Zerstöring Jerusalems; 7, Allegro Vivace en Moderato (Finale), Ad. Hesse, voor 4 handenen pedaal, Mej. A. Visser en de Heer P. W, Vrijlandt; 8a. Was bernfst au Dich, b. Wan die getrost und furchte dich nicht, uit het,.oratorium; Die Zerstö ring JeruBalems, Au&. Klughardt 9. Offertoiri, Theod. Dilbois, de Heer G. v. d. Pavoordt. No. 2, 6 en Terzetten.'De Dames H. M. Dercksen (Sopraan), A. Westbroek (Mezzo-So praan) en T. Scholten (Alt). No. 4 voor 6566, Totaal f 82( Tot mijn leedwezen kan ik niet medewerken tot eene aanvankelijk reeds zoo groote vermeedering der uit gaven. Ik heb dus gemeend my te moeten bepalen tot het strikt nood zakelijke. En dan geef ik U in over weging den Raad voor te stellen het politie-corps uit te breiden met agent der l,t0 klasse en 4 agenten der 2do klasse en de salaris- regeling te herzien door met behoud van de bestaande periodieke verhoogingen de aanvang8\ aarwedden te verbeteren en deze te stellen voor de hoofdagenten op f806.- f 52.— hoogerdan de tegenwoordige, voor de agenten der l,t0 klasse op f689.of f39.— hooger dan de te genwoordige, en voor de agenten der 2de klasse op f598.— of f26.hooger dan de tegenwoordige. Voorts ware dan, met intrekking der hem toegekende personeele toelage, de aanvangsjaarwedde van den inspec teur nader te bepalen op f 1200.- voor het bezit van het bovenbedoelde diploma eene verhooging der wedden in uitzicht te stellen. In verband met het bovenstaande ontwierp ik de hierbij gaande nieu we Verordening regelende de .samen stelling en de bezoldiging der gemeen te-politie. Volgens deze regeling zouden meerdere uitgaven in 1913 bedragen wegens herziening der jaar weddenf 975. wegens uitbreiding van het corps a. jaarwedden f 3081. b. kleeding en uit rusting ...- 600. 3681, Totaal f4656 terwijl om de 9 dagen een vrije zou kunnen worden toegekend De Burgemeester van Gouda, R. L. MARTENS, eenige bespreking, dit bedrag op f20 gebracht en met algemeene stemmen nomen. Tot afgevaardigden naar ergadering van den Centraien Raad op Maandag 22 Juli a.s. in den Haag, werden benoemd dhnr. H. van Pelt en J. G. Potharst. Vervolgens had een breede en gron dige bespreking plaats der agenda van den Centraien Raad, waarbij o.m. den afgevaardigden werd opgedragen voor te stellen om de eerst-volgende aarvergadering van den diocesanen jond in Gouda te doen plaats hebben. Nog werd een geanimeerde rond vraag gehouden, waar o.m. de fede ratie-kwestie en de 9-uur-winkelslui- ting ter sprake werden gebracht, waarop de Voorzitter te Longeveer kwart na 10 uur de vergadering sloot met den christelijken groet. (N. Z. H.) By de Rijks-premiekeuring op Wou- densteijn te Rotterdam werden toege wezen aan den heer J. H. van der Torren Kzn. alhier een premie van 75 voor de merrie Young Lady aan den heer A. van der Breggen te Waddinxveen een premie van f 100 voor de merrie Amarine en aan den heer P. Oudijk te Moercapelle een premie van f 75 voor de merrie Kol. Schoonhoven. De l®-luit. J. H. A. Krediet, van de Instructie-Comp., op zijn verzoek, met ingang van September 1912, voor één jaar op nonactiviteit gesteld, zonder bezwaar der schatkist. Bij Kon. besluit van 9 Juli is met ingang van 1 Nov.: 1®. benoemd, bij het wapen der artillerie, tot commandant van de In structie-Compagnie de kapt. J. A. Brandon, van het 4e reg. vesting-art.; overgeplaatst bil het 4e reg. ves ting-art., de kapt. J. E. Krieger, com mandant van de Instructie-compagnie en dit onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige betrekking. Alt met Orgelbegeleiding. De 10*° Orgelbes] dag w zal plaats hebben op Dinsdag 30 Juli a.s. De Hanze. Onder matige belangstelling werd Woensdagavond in een der zalen der R. K. Leesvereeniging een vergade ring gehouden der R. K. Miaden- standsvereeniging „de Hanze", geleid door dhr. J. A. Donker. Medegedeeld werd o.m. dat voor het onlangs te Haarlem gevierde lustrum geen bijdragen der afdeelingen waren aanvaard, zoodat de destijds voor dit doel uitgetrokken f 15 niet zijn afgedragen. De Voorzitter bracht vervolgens een uitgebreid en levendig verslag uit van de lustrum-feestelijk heden, waarvoor hij een warm applaus der vergadering uitlokte. Wegens drukke bezigheden had dhr. H. S. H. van Peil bedankt als admi nistrateur voor het Incasso- en Infor matie-bureau. Overwegende, dat men ter vervanging een persoon dient hebben, die steeds voor de leden dis ponibel is, had het bestuur voorge dragen dhr. A. C. van der Geest, welke voordracht met algemeene stem men door de vergadering werd be krachtigd. Ter uitbreiding van het bestuur van het Incasso- en informatie-bureau met zoo mogelijk 4, doch zeker 2 leden, waren door het bestuur voorgedragen dhn. J. van Gennep, G. M. Peetere, J. G. Potharst en W. I. D. van Rij menam, waafaan door de vergad nog werd toegevoegd dhr. van Rooijen. Van de 19 uitgebrachte stemmen ver wierven er resp. dhn. v. Gennep 16, Peeters 13, Potharst 17, V. Rijmenam 14 en van Rooijen 12. Dhr. v. Gennep en Peeters, ter vergadering aanwezig, aanvaardden hunne benoeming. De bijdrage voor het 40-jarig pries terfeest van Mgr. Callier, welke bij dragen, zooals bekend, zullen worden aangewend tot steun van een fonds tot stichting van nieuwe kerken het bisdom, werd door het bestuur voorgesteld op f 15 te bepalen. Op voorstel vad een der leden, werd m het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.1 te Horta, laagste stand 752.7 te Karlsruhe en Munohen. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige, noordwestelijke tot noordoostelijke wind, zwaar tot half bewolkt, waarschijnlijk enkele regen buien met kans op onweer. Iets war mer. VAM DEN EffeotCBhandel te A mstnrdam 19 JULI 1912. Staatsieenineen. Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische ObL 1906 5 pot. .Obl. (Gr. Russische Madrid, 18 Juli. Het gerucht van een nieuwen inval der Portugeesche monarchisten is gebleken niet juist zijn. Men schrijft ons uit den Haag Het aantal rijwieldiefstallen is de laatste dagen weer onrustbarend hoo{ Was het getal verleden jaar gemi< deld één per dag, thans moet dit tegen de twintig per dag loopen. De bru taliteit der dieven gaat alle grenzen te buiten. Raampjes in voordeuren worden geforceerd, sloten vernield, ja zelfs gaat het gerucht dat huizen gemerkt worden naar goede slagen te slaan zijn. De politie staat vruchteloos. Bi, toeval komt een enkele fiets terug by haar eigenaar. De ontstemming tegen de politie, die hier al jaren zeer groot is, wordt er niet beter op. De zeden politie loopt het vuur uit haar sloffen om iedere verdachte vlinder te vangen maar de fietsen-dieven peddelen onge stoord. De Pest op Java. Een Regeeringstelegram aan het Ministerie van Koloniën meldt dat ge durende den tyd van 3—15 Juli in de afd. Malang 59 pestgevallen voor kwamen, waarvan 68 lijders - over leden. Italiaansch-Turksche oorlog. Konstantinopel, 19 Jul. Men verzekert dat de ministerraad besloten heeft de Dardanellen opnieuw geheel af te sluiten. Te half twee in den mcAgen deden 8 Italiaansche torpedo- boft ten een aanval op Bauksjou-Tete. D| forten beantwoordden het vuur. Twee torpedobooten werden in den grond geboord en de zes overige be schadigd. J. L. "W. Seijffardtf. Men seint ons uit Amsterdam Heden is alhier overleden de heer J. L. W. Seijffardt, een in Nederland en in het Buitenland zeer bekend boekhandelaar en uitgever. SDw.inij.) 1898 4 pet. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. licolai Spoor- van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote party Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lagepryzen a contant. Specialiteit in NouveautV». Bekroond op diverae Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pot. Bank- en Credlet-Initel- Ungen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefinin Oo. Cert. v. Aan, Anglo Amerioan Tele graph Cy. Cert. v. A. S. Steel Corp. Cert. v. Gear. Aand. Kol. Credlet loste», en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoep" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lebong, My n- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dorische Petroleum In- duotrie My. Gew. A. Kon. Ned. My. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Oy. 0. v. G. A Sckeepmrt H(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mg. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pot. Warsohau-Weenen Spoorwegmg. Aand. dito dito Aot. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mg. Gew. Aand. Union Paoifio Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pot ije. Theis-Re- igs-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 4'/*—4'/a Vorige Koer». (oere van heden. 78'/, 79'/, 87»/, 87»/,, 63'/, 101 QQ5/ 897, 92'/, 87'/,, 86'/, 86'/, 85'/, 47'/, 104'/, 84'»/,, 59»/, 69'/, 212'/, 211 66"/,, 56'/, 82»/,, 82'/, 26V, 69»/, 196 288 189'/, 35'/, 300 82'/, 170 506 525 178'/, 112 16%, 91V: 10'/,, 91'/, 63»/, 185'/, 86'/, 25»/,,. 36'/, 300 81'/, Hoi 171'/, 508'/, 179», 1« 7. 3 10», 86 91'/, 62»/, 97'/, 97'/, 34»/,, 34 167 4'/, 166'/, 4 100»', 100»/, 147'/, pa. Amerikanen weinig omzet, Petro leum lnateloos, Tabakken tamelijk kalm, Culturen stil, Staatsf. Nationale en Bnitenl. .stil en prijshoudend, Rub bers prgshondend, Mijnen lager, Tram waarden geen affaires.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2