ram GLAZEN, 0 F .E. Alter Gracht 269* AAG, I No. 11922. 51e Jaargang Zaterdag 20 Juli 1912. 4 FEUILLETO\. Cm ïïuittora Staaft WARENHUIS, Spmslr. Den Hav. W Alle Luxe- en Huisli. Artikelen •TE WAAR- gen nesHeeding. )E JONG, 'risia merk veevoeders. Uitgevers, Gouda Eerste Blad. Vrede en Vrijhandel. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. »UDE it. Janskwk, der eekeningei en. IABETH, XTïexvw’s- ezx -^^‘rrextexx.txe'Tolsud. voor G-oxxëLec ern. OxxxstxeHscena». behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. J. I i de stad aan huis (Uit het Fransch.) juffrouw (Wordt vervolgd.) Kanaries 13, en */i Hter )&ndermeel )i voederkosten 40 en 5 kilo ille soorten irken. Brgoed. Ken ADRES’. sd, E. ALTER •acht 269‘, AAG. of gedeelten mm 4Zn., Goud*. •sthaven 31. valiteiten. tie van Beeldende 'ilder, Architect en <e van Bouwkunde ht. CENT. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. (Naar aanleiding van het boek van Jhr. J. G. C. den Beer Poortugael, Le Droit dee Gens en marche vers la Paix et la guerre de Tripoli). dermethode. bederfabriek ISIA. Enkhuizen. •aar bij HH. Wijdstraat. J), Veerstal. overtuiging in dalen kwam het bij de pacifisten tot dusverre niet. De freetrade is nog bij lange na niet nummer één op het pacifistisch pro gram, en de ethische beteekenis van het „prozaïsche” handelsverkeer voor den vrede wordt door de pacifisten niet algemeen genoeg gewaardeerd. Zoo werd op het Vredescongres te Londen geweigerd in behandeling te nemen' een van Nederlandsche zyde ingediende motie om „te verzoeken „dat op het program der 3de Vredes conferentie zou worden geplaatst „het onderwerp internationale vrij- handel, als zijnde het meest af- „dende middel om conflicten te voor-: „komen, de toenemende bewapenin-, „gen te doen ophouden, den vrede: „een waarborg te verschaffen.” i Reden tot heuchenis inderdaad,, dat thans van zoo gezaghebbende zijde als eerste middel aan de orde, gesteld wordtde noodzakelijkheid; om de douanetarieven af te schaffen.’ Het. zou ons te ver voeren den' schrijver te volgen in het hoe dit! zou moeten geschiedendaarvoor moge naar het werk zelf worden, verwezen. Doch wel zij het vergund in het kort aan te toonen, waarom juist met dit vraagstuk behoprt te worden begonnen. In een zeer lezenswaardig kapittel, waarin de schrijver opeischt le monde pour tout le monde, legt hij er den nadruk op, dat men met ontwape- nings-sermoenen geen stap verder geraakt is, dat men daarom in de eerste plaats vragen moet naar de hoofdoorzaak van den oorlog. Van waar toch dat wantrouwen, die af gunst, die haat tusschen de volkeren die elkander toch ook weer iederen dag noodig hebben. Voor een groot deel zijn die te wijten aan het op richten der tolbarrières der zgn., „beschermende .rechten”, aan het protectionisme, de politiek van de zelfzucht die leidt tot den econo- mischen oorlog door middel van tariefstrijd, repressailles, retorsie. En volkomen terecht wijst de wij geregeld tydig en ontvangen van irten, vermakelijk- ise dan in om® x. PRIJS VAN 111:1 ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post100 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendewec. 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ehtsschool 1—6 u. Reclame-biljetten 1913”. „Ons Genoegen”, Stafmuziekkorps lederl. Weerbaar- ig, te Amsterdam, monie” 8 Va uur» g Kon. Ned. Bond arofficieren afd. NB BRIGHT DER liverseelvoer) 13 en - en Woningtoe- Brstandscommissie G0UD8CHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIE^ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Les idéés marchent 1 Ook onder de pacifisten. Er behoeft niet langer te worden gevreesd voor een „stilstand der Vredesbeweging op de paden, die zij bewandelt”, wantzij begint andere wegen te zoeken. liet paci fisme in zijn jonkheid was als een bergstroom, aantrekkelijk zeker door frischheid, bekorend somtijds door bruischende kracht, doch ontwijkend de klippen, overklaterend soms met spattend lawaai de rotsen die hij ontmoet op zijn talrijke wegen niet kennend, doch zoekend zijn richting, nu hierheen dan daar langs, niet wetend nog waarheen hij zal gaan en vaak door eigen onbesuisd heid vertroebelend zijn helderen spie gel door het slik dat hij meevoert' in wilden vaart. Doch langzamerhand stroomend in gevonden rustiger bedding begint hij zich te verbroeden en te ver-, diepen, bevruchtend de aanliggende landen, en met andere stroomen vervloeiend, vormend een band tus schen vaak verre deelen der wereld. In het algemeene belang en tot eigen profijt. Zoo ongeveer want elke ver gelijking mankt nu eenmaal een weinig gaat het de vredesbewe ging. Van zwevend in te hooge sferen, op gevaar van zich te verliezen en verloren te worden in mist en in nevel, bekorend door het onbereik baar ideaal van}„algemeene broe derschap onder de menschen” en „eeuwige vrede” onder de volkeren 1men hoort reeds de engelen- muziek komt het pacifisme lang zaam maar zeker déAr waar het zijn moet om bruikbaar en vrucht baar te kunnen wezen, in de reali teit van het vlakke land der dage lijks gebeurende dingen. Van „onklare fantasterij”, zooals zij vaak werd gescholden, begint de vredesbeweging hoe langer hoe meer te worden een strooming naar we- reld-organisatie, die den vrede niet stelt als eerste doel doch hem ver wacht als eindelijk gevolg. Uiting van maatschappelijk evolutieproces van omzetting van macht in recht, leidend' in de richting van wereld organisatie ter vervanging van de nog steeds bestaande anarchie op internattonaal-rechtelijk en -staat kundig gebied. De vredesbeweging, dochter van het groeiend internatio nalisme, waardoor als van zelf de wereldorganisatie feitelijk ontstaat, langzaam en zeer geleidelijk, docli die er reeds zijn moet alvorens in rechtsvorm te kunnen worden ge kristalliseerd. Dat internationalisme, de aaneensluiting van de beschaafde volkeren, is bezig te volgroeien eerst in materieel opzicht op het gebied der economische belangen van handel en van verkeer, daarna op het terrein der cultuur en be schaving, straks ook op het gebied van het recht dat steeds het verkeer volgt en neerslag zij van wat leeft in een volk, om eindelijk ook in staatkundig opzicht vorm en inhoud te geven aan de komende wereld organisatie, hetzij als volkerencoöpe ratie of als op vrije overeenkomst berustende federatie der gecivili seerde souvereine staten? De eind- vorm moge liggen in het duister der onzienbare toekomst, doch het eind doel is zeker de Vrede. De rechts organisatie veronderstelt drie dingen: 1. de vorming van recht, door de gemeenschappelijke belangen om zou hij nu gaan zeggen „De juffrouw heeft een elegante voet, wat lang voor een vrouw. Be halve de punt aan het eind, is het de voet van den moordenaar Er ontstond eenige beweging onder het gehoor. Rouletabille maakte een gebaar om tot zwijgen aan te manen. Men zou werkelijk gemeend hebben, dat hij de persoon was, die te bevelen had. „Ik moot u zeggen,” ging hij voort, „dat dit niet veel beteekent, en dat men een rechterlijke dwaling zou be gaan, als men op zulke uiterlgke tel kenen een systeem ging bouwen.” Meneer Darzac heeft ook de voeten van den moordenaar en toch is hij de moordenaar niet 1” Een nieuwe beweging. De president vroeg aan Mathieu „Is alles dien avond werkelijk zoo gegaan „Ja, meneer de president,” ant woordde ze. „Het is, alsof meneer Rouletabille achter ons heeft geloo- pen.” „U heeft den moordenaar dus naar den rechtervleugel zien gaan „Ja, en ook zag ik een oogenblik later het Ink van den bosohwaohter wegdragen.” schrijver er op, dat achter eiken tegenwoordigen oorlog steeds zijn verscholen economische belangen van handel en industrie, meestal slechts van een gering aantal monopolisten, beschermd door den tariefmugr der inkomende rechten. Is het geen dwaasheid, geen tegen strijdigheid ook, om door alle moge lijke verbeteringen in het verkeer de onderlinge band steeds nauwer toe te halen, en tegelijkertijd aan de denkbeeldige grens, die de volkeren scheidt, een Chineeschen muur op te richten van belasting- papieren, formaliteiten en paperassen? Het toenemend internationalisme op het gebied van het verkeer is on miskenbaar groeiend is het net van spoorwegen, transatlantische lijnen, telegraaf en telefoonkabels, dat de landen aller heeren omspant, en steeds dichter worden de mazen. Alles met het doel om de producten van heel de wereld ter beschikking te stellen van iederen uithoek; om de wereldmarkt te vergrooten, het productievermogen zoo hoog moge lijk op te voeren, het maatschappelijk inkomen en dus ook ieders aandeel daarin te vergrootenen tege lijkertijd gaat men aan de grenzen „inkomende rechten” heffen steeds hooger, steeds meer, om te trachten diezelfde producten, die men zoo vurig begeert en niet meer kim missen, toch te weren van eigen markt I Zelfs de zoetste suiker wordt beschouwd als vergif voor de natie, wanneer hij door den „vreemdeling" geïmporteerd wordtEn dat stelsel, dat men nota bene betitelt met den schoonen naam van „bescherming”, „protectie”, strekt in den grond voor geen ander doel dan aan som mige takken van industrie in het eigen land het monopolie te geven om daar zelf de prijzen te bepalen, los van de concurrentie van buiten- landsche artikelen en zoodoende de landgenooten, de verbruikers en dus in hoofdzaak de arbeidersklassen uit te buiten tot eigen gewin. 56) Zo smeekte hem, haar in dit moei lijk oogenblik te redden 1 Vader Jac ques had medelijden met haar en bracht haar door het eikenbosohje en het park, langs den vy ver tot den weg naar Epinay. Daar had ze nog maar eenige meters te loopen tot haar huis. Vader Jacques ging naar het kas teel terug en trachtte ons zooveel mo- gelijk te verbergen l Ik hoef niet aan juffrouw Mathieu en vader Jacques te vragen of dit waar is, want ik weet, dat alles zoo is gegaan. Ik zal alleen vragen of meneer Larsan zich herin- nert, hoe ik het spoor van de voet- I stappen van vader Jacques en juffrouw Mathieu naging.” Rouletabille keerde zich tot den laatste en ging voort „De indruksel hebben veel overeen komst met die van de elegante voeten van den moordenaar Juffrouw Mathieu beefde en keek den jongen reporter angstig aan. Wat zaam. Ik begon „Ik zal je maar niet vragen, wat je in Amerika hebt gedaan je zult zeker antwoorden, als aan den president, dat je mij dit pas om half zeven kant zeggen „Neen, beste Sainclair! Ik kan je wel dadelijk zeggen, wat ik in Amerika deed, omdat je mijn vriend bpntik heb er den naam gezocht van de twee de helft van den moordenaar I” Zoo, den naam van de tweede helft „Juist. Toen we Le Glandier voor goed verlieten, kende ik de twee helf ten van den moordenaar en den naam van een van die helften. Den naam van de andere helft zocht ik in Ame rika.” We kwamen op dit oogenblik in de Rouletabille er hartelijk. De reporter was heel vriendelyk, behalve tegen Arthur Rance, dien hij opmerkelijk koel behandelde. Toen Larsan binnen kwam, ging Rouletabille naar hem toe, en schudde hem op zijn pjjnljjke ma nier de hand. Larsan glimlachte en vroeg hem, wat hij in Amerika had gedaan. Dat er een logisch verband be staat tusschen vrede en vrijen han del, is ook door pacifisten wel be grepen. De onmiddellijke aansluiting van het freetrade-congres aan dat voor den Vrede te Londen vond haar oorzaak mede in het feit, dat tal van buitenlandsche pacifisten, vooral uit Amerika, overtuigde voor standers zijn van vrijheid van handel. Doch van een omzetting van die te zetten in internationale tractaten 2. de uitlegging daarvan en bij geschillen of overtreding de zegging wat recht is en wie recht heeft de wereldrechtspraalj 3. de handhaving'en executie van het recht door submissie-tractaat, desnoods met „den sterken arm” der internationale politie. Dat ook hier te lande inderdaad het pacifisme meer en meer be schouwd wordt als noodzakelijk sa menhangend met het maatschappelijk evolutieproces, en dus de middelen, waarlangs men wil komen tot op heffing althans tot beperking van de kansen op oorlog, ook meer aan past aan die ontwikkeling tot rechts organisatie, bewijst ook het in Maart 1912 verschenen boek van den oud- minister van Oorlog, thans Staats raad, Jhr. den Beer Poortugael, welk werk is getiteld „Le droit des Gens en marche vers la paix et la guerre de Tripoli”. In dit werk wordt als eindconclusie de wensch uitgesproken dat eens zal komen de dag waarop wij zullen hebben: 1. de economische eenheid met afschaffing van de" (fouane-tarieven, 2. de verplichte arbitrage en 3. een internationale strijdmacht voor de executie der vonnissen van het hof van arbitrage. En het is van deze driedeelige eenheid, neergelegd in een interna tionale conventie, dat de schrijver de grootste victorie verwacht, die voor het welzijn der menschheid het volkenrecht zal hebben gebracht in zijn opmarsch naar den Vrede. Rouletabille keek nog eens op zijn horloge en antwoordde „U kunt my dat nog drie en een half uur vragen ik kan het u pas om half zeven zeggen I” Nu klonk net gemompel, dat ont stond, niet meer vijandig of teleurge steld. Men begon vertrouwen te stellen in Rouletatabille. En men had plezier in de manier, waarop hij den president een tijd vaststelde, alsof het een kame raad van hem was. De president had zich eerst afge vraagd of hij zich ook boos moest maken, maar besloot met de anderen mee te lachen. Rouletabille wist ieder een sympathie af te dwingen. Boven dien had hij de rol van juffrouw Ma thieu in de zaak zoo goed aangegeven, dat meneer De Rocoux wel moest ge- looven, dat hij iets beteekepde. zaal der getuigen. Allen begroetten „Zooals u wil, meneer RoUètabille,” n- zei hij. „Maar laat ik u niet voor half zeven terugzien Rouletabille groette den president en begaf zich naar de deur van ctage- tuigenkamer. Zijn blik zocht me, maar hij zag me niet. Ik wist mij uit de menigte fös te maken en was by na tegelijk met mijn vriend bij den uitgang. Hij was Hij, toen hjj me zag, en zeer spraak - „En wat is er van den moordenaar geworden U bleef alleen in den tuin achter, en zou hem dus hebben kun nen zien Hij wist niet, dat u er was en had dus van het oogenblik gebruik kunnen maken om te ont snappen „Ik heb niets gezien, meneer de president,” zuchtte juffrouw Mathieu. „Het was toen juist heel donker.” „Dus zal meneer Rouletabille ons uitleggen, hoe de moordenaar ontsnapt is,” vervolgde de president. „Zeker!” antwoordde de jonge man, met zooveel vertrouwen, dat de pre sident zelf niet kon nalaten, er om te lachen. En Rouletabille nam opnieuw het woord „De moordenaar kon niet uit den tuin vluchten, zonder dat wij hem zagen. Als we hem niet gezien hadden, hadden we hem moeten aanraken Het is een klein tuintje, een vierkant, om geven door slooten en hooge hekken. De moordenaar had op ons moeten trappen of wij op hemDeze ruimte was even goed afgesloten door water, hekken en ons zelf, als de kamer waarin de moord geschiedde. „Maar hoe komt het dan, dat q den man niet hebt gevonden .Ik vraag u daar al een half uur naar!” •i* beroemde kerkglazen E

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1