IJZERDMAIERS. Eau de Cologne LIHOm SCHOEISEL. zuivere Jenever. C; SMITS, Firma C. LOURENS, 9e Orgelbespeling IJzèrdi:aaiers. Fleschjes Essence ponhare Verkooping te Gouda, Bleekersknecht. Bioscoop Salon Bleekersmeid. Telephoonnet Gouda. ZB-uit©xil©,n.d- Buitenlandsch Nieuws. Rechtszaken. BIïi.rL©xi.la,ri.d. Gemengde Berichten. Notaris J. KOEMAN, Winkelhuis PAKHUIS, 1 Advertentiën. op Dinsdag 23 Juli 1912, Machinefabriek „JAFFA" LOUIS SMULDERS Co. te Utrecht VRAAGT voor directe in- Bekwame Hoogstraat. Varieerend Programma M ATI NÉG. EÜLAIilE^ 4711 ANTON COOPS, Adverteert in dit Blad. h f 0.85 en f 1.per tiesch. ji 30 cent L van der Beek. Schoen handel; Kleiweg 48. Gouda. Fijn Dames- en Heeren L. Tiendeweg 57, is HET ADRES voor uit graan gestookte 40öe Staatsloterij. 3 pCt. TIJDQEESTBRIEFJB^ Zoo is in verschillende landen 1 door protectie teruggekeerd uit vroe-1 gere tijden de geest van het privi lege, de bevoorrechting van parti culiere belangen, en daarmede her steld het ancien régime van arbi traire verdeeling van goederen en winsten. Zoo is 'daarmede de oude maatschappy min of meer gemoder niseerd herleefd in de nieuwede bevoorrechting door de protectie is de worsteling van allerlei belemme rende en autoritaire maatregelen, bestemd om de actie van den voor uitgang te neutraliseeren, tegen de uitvindingen van den nieuweren tijd, tegen de ontwikkeling der moderne wetenschap, die den volksrijkdom helpt vermeerderen door vergrooting van het productievermogen en daar door van de volkswelvaart. Verhooging van inkomende rech ten is in den grond der zaak het oprichten van barrières tegen de macht der machines, tegen de won-1 deren van stoom er. van electriciteit. I Oorlog en strijd tegen de welvaart van andere natiën om eigen voor- j spoed te bevorderen alsof de I verspilling van kapitaal eti de ver-1 nietiging van producten en produ centen, die oorlog en protectie beide karakteriseert, ooit iemand kon ba- I ten 1 oorlog en strijd, dat is de I quintessens van een politiek, die I zich tooit met den schdonen titel van bescherming van den nationalen I arbeid. I .Economische expansie" Och kom, politiek van de zelfzucht, dom inzicht in het waarachtig be lang van beide partijen, die handels transactiën afsluiten. Het protectio nisme, het stelsel van douane-tarie ven, gaat uit van de middeleeuwsche onjuiste gedachte, dat het voordeel van de eene natie noodzakelijk na deel beteekent voor de andere, dat bevordering van de nationale wel vaart slechts mogelijk is ten koste van andere volken. Moet men zich dan nog er over verwonderen dat het zaad van zulke denkbeelden een ruimen oogst van internationale af gunst oplevert dat de verhoudingen tusschen de nation voortdurend ge vaar loopen te worden verstoord? dat er een geest van imperialisme rondwaart over bijna heel de wereld, I met zich brengend tarief krijg en 1 verhooging der militaire lasten en I zich uitend in wrijvingen en bedrei-1 ging der vredelievende betrekkingen I tusschen de volken? Zeker, er wordt geredekaveld over den vrede hoog wordt er opge-1 geven van gelukkige resultaten van ententes cordiales" en van inter-1 nationale solidariteitin alle parle menten worden lofredeilen gehouden over eensgezindheid der naties in het streven om den arbeid te ver gemakkelijken, om het verkeer te j bevorderen, om den 'voorspoed te verhoogen. Schoone woorden, voorwaar, helaas niet gevolgd door de daad. Phrases om de massa's in vervoering te brengen, terwijl als grondslag dei- internationale politiek het „bereidt u tot den oorlog" in praktijk wordt gebracht. „Economische expansie", „uitwe gen voor overbevolking", „vreed zame verovering van afzetgebieden", I e tutti quanti fabels en phrases, I wellicht zich leenend als voorwendsel en politiek adagium, doch in strijd met de zé economische waarheid dat 1 verspilling van arbeid en kapitaal I nimmer voordeel kan brSigen voor welke natie dan ook, dat integen deel vrijlegging van den weg naar een vrij ruilverkeer tusschen de natiën voert tot de grootst mogelijke ar beidsverdeling, tot bet produetivi- teitsinaximum, tot de hoogst denk bare economische expansie. Zoolang echter het protectionisme, dê economische rivaliteit, ten grond slag ligt aan de internationale politiek, zoolang zal ar reden zijn voor eeo- nomischen strijd, voor oorlogzuchtige stemming in verschillende landen, zoolang zal ook de buitenlandsche I politiek berusten op wantrouwen en afgunst. Zoolang de volkeren niet aan- I vaarden dat de volkshuishoudkunde deel wordt van de wereldhuishouding, dat de „nationalwirtschaft" wordt „weltwirtschaft", zoolang zij ver- keeren in het domme geloof dat I politieke onafhankelijkheid beteekent industrieele afzondering, zullen zij ook in den waan blijven verkeeren, dat de voorspoed van de eene natie I die der anderen benadeelt, en dat op het gebied van den handel de belangen niet alleen van concur- I reerende kapitalisten, doch van ge- heele natiën vijandig staan tegenover I elkander, en zoo lang zal er ook aanleiding zijn voor voortdurend I oorlogsgevaar. De economische eenheid der vol keren is bezig steeds hechter te worden. Dat daarom de vrienden des vredes zich allereerst vereeni gen om de afschaffing der dien groei belemmerende tarieven tot stand te brengen. Den Beer Poortugael zegt zoo terechtde protectie is oorzaak en gevaar voor den vrede, Neem I weg dus die oorzaak, schaf af de douanetarieven, herstelt de interna tionale vrijheid van handel, die voor I ieder volk den zekersten waarborg biedt niet alleen voor eigen mate- rieele welvaart doch ook voor het onafhankelijk en vreedzaam voort bestaan in den rij der tegenwoordige staten. Bevordering van het inter nationalisme, in de eerste plaats op j economisch terrein, is de beste I „nationale" politiek. Wie pakt de koe bij de horens wie slaat den bijl aan den wortel van den boom der protectie, in welks ellendige schaduw het uitgestrooide zaad van den vrede nooit tot vollen wasdom zal komen Dat het Neder land zijn mocht, dat bijeenroept het door den Beer Poortugael gcwenschte I congres van economisten en staats-1 I financiers om de vraag op te lossen hoe tot afschaffing van de douane- I tarieven te komen, hoe de oorzaak I weg te nemen die den vrede voort- durend bedreigt. Nederlands roe ping? Doch ook Nederlands plicht! Dat het Nederland zijn mocht dat op de derde Vredesconferentie het initiatief neemt tot een congres, dat tot taak heeft voor te bereiden een internationale entente tot geleide lijke verlaging en eindelijke afschaf fing der douanetarieven. In den Haag staat op het „Plein 1813" een welbekend monument, als herinnering aan de afwerping van het tijdelijk knechtschap en het I herstel der onafhankelijkheid. Laat 1 Nederland om met Van Hogen-1 dorp te spreken voor zich en I het stamhuis van Nassau, dat zich I in de worsteling voor burger- en I I godsdienstvrijheid met welverdiende I roem heeft bekroond, opeischen de I I taak om door het handhaven en 1 uitbreiden der handelsvrijheid een I luisterrijke overwinning van nieuwen I aard te behalen over onkunde en over verblindheid. Dan zal, wanneer door ons land die zege zal zijn bevochten, de in ternationale vrijheid van handel zijn hersteld, eens op een „Plein 1918" een monument kunnen worden gesticht als dankbare erkenning dat door den prozaïschen band van den freetrade de „Peace and Goodwill among nations" het best werd be- vmjierd. Mr. A. Heeincu. De crisis in Turkije. Turkije maakt wel een benauwden tijd door. Na de revolutie waarbij aan Abdul Hamid het absoluut gezag werd ontnomen is Turkije feitèlijk nooit tot rust weergekeerd. Eerst de contra revolutie van de zijde van Abdul Hamid op hun gezet. Verder de op standen in Yemen en Albanië en ein delijk de oorlog met Italië. Niemand zal durven beweren, dat Turkije over rozen wandelt. En toch vraagt men I zich zoo tusschen beiden af, ligt de I schuld voor een dergelijken wantoe- I stand, is de oorzaak van zooveel on- I geluk ook niet bij de Turken eeniger- I mate te vinden. I j Met de revolutie schijnt een heir- I leger van begeeringen te zijn losge- I komen. Het elkaar een ambt benijden, I het onderling haatstoken is misschien nergens sterker vertoond dan in I Turkije. Eenerzijds het comité van eenheid en vooruitgang, dat alle ambten vöor zijn leden trachtte te I bemachtigen, anderzijds een groep I personen, ontevreden over de leiding die het comité gaf, zelf even begeerig I naar de belangrijke posten. Bij zoo'n toestand moet het prestige van de j I leiders noodwendig in de oogen van het volk dalen. Daarenboven is het I zeker gevolg van een dergelijken strijd I tusschen de leiders, dat ook de lagere I geesten zich weldra partij gaan stellen I en de scheiding aldus steeds dieper I en dieper wordt doorgetrokken. Die I scheiding zal ten slotte zelf vallen I waar te nemen en openlijk tot uiting I komen, daar, waar zij dit nooit mocht. Dit teekent zich bijzonder sterk op 1 het oogenblik in Turkije af. In de revolutie heeft het leger een zeer voornamen rol gespeeld. De leiding van. den geheelen opstand tegen het absolutisme van Abdul Hamid was feitelijk in handen van officieren voor namelijk van hoogeren rang. Niemand minder dan de than9 af getreden minister van oorlog Mahmoed Schefket Pasja was het, die door zijn cordaat optreden de contra-revolutie door Abdul Hamid in het leven ge roepen, wist te onderdrukken. Echter het verkeerde in dit alles is geweest, dat zij die zich in de allereerste plaats niet met de actieve politiek moesten i bemoeien, daarin juist een leidenden I rol zijn gaan spelen. Eenmaal de lei- I ding hebbende, was het menschelijker- I wijze gesproken, begrijpelijk, dat het I leger zich niet weer uit zqn belangrijke I positie wilde laten verdringen. Zoolang I nu het leger, d.w.z. de nog betrekkelijk I weinige hoofdofficieren, die aan de I politiek deelnamen, eensgezind bleven I met het ministerie, zoolang was het I verkeerde, dat er feitelijk in deze I verhouding steekt, nog niet oogen- I blikkelijk waarneembaar, doch en I hier komt juist het gevaarlijke voor I den dag, wie waarborgt, dat het aan- I tal politikers, niet grooter wordt en I dat èn onder de oude èn onder de I nieuwe leden geen tegenstanders van de regeering zullen komen. Als het I zoover is, d^t dergelijke uitingen waar neembaar zijn, dan is de toestand van I bederf reeds zoo ernstig geworden, I dat een crisis niet kan uitblijven. Die crisis is dan ook thans in Turkije te voorschijn gekomen, beginnende met I den val van Mahmoed Schefket Pasja I is zij uitgeloopen op de ontslagname I van het geheele ministerie Said Pasja. Óver het geheele verloop zullen wij I Maandag schrijven. Belgie. Esperanto in België. Evenals het 5do Int. Esp. congres I te Dresden in 1908 van grooten in- I vloed was op de Esp. beweging in I geheel Saksen, ondervond nu ook Bel- I gië, alwaar verleden jaar het 7de Int. I Esp. congres plaats greep, de gunstige I gevolgen van een demonstratie welke I een paar duizend vreemdelingen uit I een 35-tal verschillende landen gedu- j rende een tiental dagen te Antwerpen I bijeenbracht. Dat bewees o. a. het I onlangs te Gent gehouden congres van Belgische Esperantistende 300 congressisten werden offioieel ten stad-1 I huize ontvangen door één der wet houders, die, als bewijs van de sym- I pathie van den Gentsohen gemeente raad voor de Esp. beweging mede- I deelde, dat deze een som beschikbaar I I stelde om ook middels Esperanto de I wereldtentoonstelling van 1913 bekend I te maken. I In den afgeloopen winter werden in België 48 Esp. cursussen gehouden, waaraan 1100 leerlingen deelnamen. In Sept. a.s. zal de oudste Esp. groep te Antwerpen haar 10-jarig bestaan vieren, bij welke gelegenheid de ar- tisten van het Grand Theatre te Brus sel waarschijnlijk wederom het Esp. tooneelstuk „Kaatje", naar Paul Spaak, hetzelfde dat tijdens het 7de Int. con- gres zooveel succes had, zullen op voeren. De Belgische Kamer, j In de Kamerzitting van gisteren deelde de afgevaardigde Lemonnier als staaltje van de omkooperij mede, dat voor de verkiezingen een kerk bediende van de St. Gudule te Brus sel in opdracht van den vicaris aan versoheidene liberalen en socialisten bons had uitgedeeld goed voor 5 frs I die na de overwinning der clericalen I zouden kunnen worden ingewisseld. De bons droegen het stempel van I Sacró Coeur. Spreker had zelf twee dergelijke bons weten te bemachtigen, j en vervolgens bij den ambtenaar van I het Openhaar Ministerie een klacht ingediend. Deze was niet ongeneigd op grond van de door hem verzamelde I bewijsstukken de zaak te vervolgen. I Opnieuw staat een politiek duel voor de deur, want ten gevolge van een incident, dat in den loop van de vergadering is voorgekomen tusschen I Brifaut en Vandervelde, heeft de socia listische afgevaardigde zijn getuigen I gezonden aan den clericalen Volks vertegenwoordiger. Engeland. Stemrecht-furiën. I Do eerste-minister Asquith is Don- I derdagavond te Dublin aangekomen I en langs een juichende menigte door I de straten gereden te midden van een fakkeloptocht. In een toespraak ver klaarde Asquith, dat hij kwam als afgezant tot het sluiten van een ver- I drag van eeuwigdurenden vrede tus- I schen Ierland en Engeland. In den loop van den avond bedre- I ven stemrecht-vrouwen tweemaal wan- I daden. Een vrouw wierp een bijl naar I den eerste-minister, toen deze en zijn I vrouw met Redmond in hun rijtuig I door de Princess-straat reden. De bijl I misfe gelukkig het doel. De andere I wandaad werd gepleegd in den ko- I ninklijken schouwburg, waar Asquith I gisteravond sprak. Twee vrouwen I stichtten daar onder de voorstelling I brand. Een van de twee is gepakt. Dö staking in de Londensche haven. Hoewel de onderhandelingen tus- schen lort Devonport en de leiders der I arbeiders zijn mislukt, hebben parle- I mentsleden ernstig beproefd een einde I te maken aan het geschil Zij deden I een aantal voorstellen aan 4® hand, I welke een grondslag zouden kunnen I vormen tot een regeling. I Het stakingscomitó verzette zich I echter tegen elke tusschenkomst van I personen, die op eigen verantwoorde- I lijkheid hun bemiddeling gaven en noemde de voorgestelde voorwaarden I onaannemelijk en niet in het belang I van de arbeiders. De parlementaire medewerker van I do „Westm. Gazette" bepleit sterk de I noodzakelijkheid van de instelling van I een looncomité en van de aanneming I van een wettelijke loonregeling door 1 het parlement, om een einde te maken I aan de staking, die zoo'n nadeel is voor de nijverheid en geheel Londen. I Hij meent, dat voor de instelling van 1 een looncomité een groote meerder- I j heid in het Lagerhuis zou zijn te vin-1 den en dat het Hoogerhuis den maat-1 regel niet zou kunnen verwerpen. Tuinpartij op Windsor. Koning George en Koningin Mary hebben Donderdag een tuinpartij op Windsor gegeven, waar niet minder dan 10,000 gasten genoodigd waren. Twaalf ontzaglijke tenten waren op gericht en er waren 4 niet minder ontzagwekkende buffetten. Honderd i hofrqtuigen haalden en brachten de I gasten onophoudelijk van en naar het 1 kasteel. Aanhet hek onderzocht politie I elke toegangskaart zorgvuldig opdat I er geen suffragettes binnendrongenI Duitsohland. De Duitsche marine. De Torpedoboot G 112 is gisteren 1 bij een nachtaanval voor den boeg I van het pantserschip „Hessen" geko-1 men en werd ter hoogte van den toren geramd. Drie man der equipage van de torpedobooten zijn omgekomen. Boschbrand. In de nabijheid van Baden-Baden heeft een boschbrand gewoed, die zich over een uitgestrektheid van 60 H.A. verbreidde en groote schade teweeg bracht. De- oorzaak is onbekend. Amerika. I Het New-York's politieschandaal. Volgens de laatste berichten uit New- I York is thans in de zaak Rosenthal I een beroepsspeler, Jack Rose genaamd, I in hechtenis genomen Deze ga,f toe, I dat hij do automobiel, waarin de 1 moordenaars van Rosenthal langs diens I hotel gereden waren, gehuurd had. I De gearresteerde is vermoedelijk een I vriend van den door Rosenthal be- I schuldigden politieofficier. De chauf feur van den automobiel, die, zooals men weet, zich eveneens in verzekerde bewaring bevindt, verklaarde dat een der daders hem van te voren gezegd had, dat de politie maatregelen geno- men had, om de moordenaars te laten j ontkomen. Volgens de geruchten staat de arrestatie van een hooggeplaatsten politiebeambte voor de deur. De burgemeester van New-York is gisteren begonnen de tegen de politie ingebrachte beschuldigingen in ver-» band met de moord op Rosenthal te onderzoeken Hij sprak zijn verwon dering uit over het feit, dat de door den speelhuishouder aangeklaagde po- litie-officier Becker, met zijn aanklager j samen gegeten had. De politiebeambte File, die in de eetzaal van het hotel zat, op het oogenblik, dat Rosenthal vermoord werd, is ontslagen. Volgens de beweringen van Rosen thal zou men, gelijk wij van andere zijde vinden medegedeeld, van de New-Yorksche politie door geld alles gedaan kunnen krijgen. De politie zou er zelfs een volledig tarief op nahouden, volgens hetwelk de opening van een speelhuis 1200 gulden kostte, het bedrijf maandelijks 720 gulden het houden van een pokerclub kostte 120 tot 240 gulden per maand enz. Jicht en rheumatiek. Reeds meermalen hebben wij, er in deze kolommen op "gewezen, dpt wan neer de nieren tengevolge van zwakte of ziekte niet in staat zijn om het bloed behoorlijk te filtreeren, de onzuiver heden die in het bloed achtblijven en onder déze neemt het urine zuur de eerste plaats in de oor zaak zijn van verschillende ongesteld heden. Op welke wijze deze zich voordoen hangt van het gestel van den patiënt af. Onder meer kunnen de onzuiver heden zich in den vorm van uraten in de holle gedeelten van het lichaam kristalliseeren en zich nestelen in de spieren en gewrichten, waar zij de oorzaak vormen van jicht en rheuma tiek. Uwe spieren en gewrichten in de handen, armen, beenen *of heupen worden als het ware verstijfd. De huid wordt op die plaatsen gespannen en rood van kleur, de scherpe kanten der I kristallen veroorzaken hij de minste beweging hevige pijn en de gewrichten zwellen op. Het zal ons duidelijk zijn, dat wan neer alleen de verschijnselen behan deld worden door pijnstillende mid delen, daarmede geen genezing ver kregen wordt doch alleen tijdelijke verlichting. Wanneer de ziekte niet in haar oorsprong wordt aangetast, ka i de afzetting der onzuivere stoffen I steeds ongestoord voortgaan en de I rheumatiek of jicht zich tot een chro- I nische kwaal ontwikkelen. I Behandelt de nieren, de bron van I uw ziekte, opdat zij de schadelijke I stoffen geregeld uit uw bloed filtreeren I en deze met de urin'b uit het lichaam worden afgevoerd. Voor dit doel be staan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij herstellen de nieren, zij versterken hen en maken hen gezond, zoodat zij hun hoogst gewichtig werk weer vol komen vervullen. Wacht u voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, dra gende de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Gouda, verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co Westhaven 11en Ant. Coops, Wijd- straat 159. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. De zaak-Ewoldt. Het „Weekblad van het Reoht" van 17 Juli 1912 brengt een opstel van dr. T. S. Steenhuis, privaat-docent voor gerechtelijke geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, ge titeld Gerechtelijk-geneeskundige op merkingen naar aanleiding van het proces Ewoldt, waarin hij den onbe- vredigenden afloop van deze zaak aan de onvolledigheid van het geneeskun dig onderzoek toeschrqft. De schrijver behandelt de verschillende conclusies der geneeskundige rapporten en ley6™ er critiek op. Tenslotte noemt hij de verschijnselen, welke als karakteristiek voor verdrinken gelden en concludeert j dan dat aan vrijwel geen enkel dier verschijnselen is voldaan. „Het is aldus besluit dr. Steenhuis „een fout geweest van de deskundigen Pe ters en IJkema, dat zij de zelfkennis misten, dat zq, in hun omstandigheden, geen goed seotie-onderzoek konden verrichteneen fout, dat zij de even- tueele moeilijkheden niet voorzagen en een erger fout was het, dat zij de onvolledigheid en onbetrouwbaarheid van hun onderzoek niet inzagen, bij het bewerken van de conclusies. Hadden zq beseft, dat hun onderzoek niet met de vereischte hulpmiddelen was geschied, dan hadden zij zich van hun positieve gevolgtrekkingen ont- h°Hetzelfde geldt voor den deskundige èL décharge Schoo. Ook voor hem was I het onmogelyk, zioh op goede gronden beslist uit te laten. Ook voor hem was niet meer beschikbaar dan het rapport van het onvolledig onderzoek. Prof. Spronck heeft dezen stand van zaken juist beoordeeld en gemeend, dat aan de hand van het deskundigen rapport geen beslissing kon worden genomen met welk advies de rechtbank accoord ging. Men moet evenwel niet uit het oog verliezen, dat de geneeskundigen Pe ters en IJkema slechts den plicht, hun door de wet opgelegd, vervulden, toen rij het sectie-onderzoek verrichten, en zich naar de mate van hun kennis van hun taak kweten. Het gerechtelijk geneeskundig onderzoek vereischt ech ter zooveel speciale kennis en ervaring, dat met den besten wil een plattelands medicus niet in staat is, een lijkschou wing. als de bewuste naar eisch te ver richten. De volle verantwoordelijkheid voor den onbevredigenden loop van zaken komt daarom ten laste van den rechter, die aan hen het onderzoek opdroeg hij heeft, voor hij aan iemand een onderzoek gelast, zich af te vragen of diens competentie als deskundige wel vaststaataan de rechters is het, te zorgen, dat fouten, zooals in het proces-Ewoldt zijn gemaakt, zich in de toekomst niet herhalen." van 12 onderwijzeressen om deel te nemen aan de viering van de school feesten, bq gelegenheid van het bezoek van de Koningin. R.-k. Dagblad. Men schrijft aan „Het Centrum" De plannen tpt oprichting van een R.-k. lagblad voor de drie noordelijke provinciën beginnen een vasten vorm aan te nemen. Op de vergadering, door het voorloopig comité te Leeu warden gehouden, bleek, dat van ver schillende zqden toezeggingen gedaan waren tot het nemen van aandeelen en wel tot een bedrag van ruim der tigduizend gulden. Er werd dan ook definitief besloten het dagblad op te richten. N.-H, Vereeniging t. b. van Volkskunst. Woensdag 17 dezer heeft in de boekerij van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem plaats gehac de eerste Zomerbijeenkomst van het Bestuur der Noord-Hollandsche Ver eeniging tot bevordering van Volks kunst, waarin verschillende belang rijke onderwerpen ter tafel werden gebracht. Rekening en verantwoording om trent de deelneming aan dè Tentoon stelling te Dordrecht werden afgelegd Voorts heeft de vraag, op welke, zoowel in de productie als in het februik de Volkskunst, bij onze lan- elijke bevolking weder worden in gevoerd, hét* bestuur ernstig bezig gehouden. Door den Voorzitter, die voornemens is de Gewerbe-Ausstellung te Munchen, alwaar de Volkskunst eene voorname plaats inneemt te be zoeken, zal omtrent die v^aag, in zoo verre ze met deze tentoonstelling in verband staat, rapport worden uitge bracht. Met het oog op den arbeid, die men zich voorstelt te verrichten, ge Voelt de jonge Vereeniging ernstige be hoefte tot uitbreiding harer leden. De Secretaresse der Vereeniging is Mej. E. M. Amentde By lakker te Laren (N.-H.) bij wie men zich als lid kan aanmelden. Plan 1913. De centrale commissie voor Plan 1913 heeft den 13den dezer te Utrecht haar zesde vergadering gehouden. Met groote erkentelijkheid werd ken nis genomen van het besluit van de Eerste en de Tweede Kamer tot het verleenen van een subsidie aan de centrale commissie ten behoeve van de buitenlandsche reclame, verbetering van de verkeersmiddelen enz. Er werd een regeling gemaakt om een doeltreffende besteding Van de gelden te verzekeren. Bij het stelselmatige bewerken van het buitenland met het oog op de reclame, zijn reeds waardevolle rela ties aangeknoopt, die ook na J913 het vreemdelingenverkeer zullen blij ven bevorderen. Met de Tucht-Unie is overeenstem ming verkregen over het uitgeven van een leesboekje voor de lagere scholen over: „onze verplichting tegenover den vreemdeling". Yoor de uitvoering van het denkbeeld zal de Unie zorg dragen. Na het publiceeren van de plaatse lijke plannen zijn er weereenige nieuwe plannen beraamd, o. a. te Assen en Breda, terwijl uit mededeelingen van vertrouwelqken aard blqkt, dat ook verschillende particulieren eenen ander op touw zetten. Yan den naam Plan 1913 wórdt echter ook reeds gebruik gemaakt voor doeleinden, die met het streven van de commissie niets hebben te maken Zoo werd onder dit hoofd een vliegend blaadje verspreid voor vrouwenkies recht en werd ook bij het oolporte van een gedenkboek de schijn w wekt, of deze uitgave door de com missie voor Plan 1913 officieel wordt gesteund, hetgeen niet het geval is. De centrale commissie zal dergelnke feiten, als zij te harer kpimis worden gebracht, ook voortaan sïgnaleeren De volgende vergadering zal worden gehouden op 7 Sept. te Rotterdam. Het rqksschooltoezicht heeft het ge meentebestuur van Sappemeer inlich tingen gevraagd over de weigering zedelijkheid worden. over ons land verbreid Door de Belgische Justitie was aan houding verzocht van een persoon, die nog 27 maanden gevangenisstraf moest ondergaan. Gisteren is bedoelde persoon te Breda aangehouden door jrigadier-majoor Parle vliet en ter be schikking der justitie gesteld. Nabij het zeer oude buiten van baron Van Hardenbroek aan do Vee- nenburgerlaan te Hillegom is een oude tafelbel opgegraven, welke circa 1 Va M. ondor den grond begraven lag. De bel heeft een zeer helderen klank; het randschrift lpidt: E. Hemonyme- fecit. Anno 1569. Verder komen op den buitenkant verschillende figuren Voor, als: strijdende ridders, afbeeldin gen van menschenhoofden. Ook de knop, dienende om den bel aan te vatten, stelt het hoofd van een man voor. Bet geheele voorwerp heeft weinig of niets geleden. Te Bobeldijk (N.-H.) iB in de woning van S.' K., die met zqn vrouw op het land was, brand ontstaan, door het vlam vatten van een doekje, hangende over een brandend petroleumstel Huis en inboedel verbrandden. Met moeite kon een klein kind worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Een niet alledaagsche verkooping. Aldus mag op zijn minst heeten de auctie van theater- en carnaval- costuums, wapens en wapenrustingen, zijde, fluweel, borduursels enz. welke op 22 Juli en volgende dagen in de verkooplokalen, Keizersgracht 129/131, te Amsterdam, gehouden zal worden, De collectie, in drie catalogi beschre ven, waarvan de dikte meer dan 4000 nummers telt, omvat den inventaris van het bekende costuummagazijn Helmhout Cie., de costumiers, niet alleen van nagenoeg alle Nederland- sche opera en tooneelinstellingen, doch ook van de historische en allegorische optochten, stüdentenmaskerades, Ju- liana-optocht, RembraDdtfeesten, de loop der jaren gehouden. De kijkdagen zijn vastgesteld op Zaterdag 20 Juli (part.) en Zondag 21 en Maandag 22 JaliMMM 9—3 uur. Uit den Kralingschen Plas is gis teravond opgevischt het lijk van den 17-jarigen A. P. die eergisteren bij het roeien op den Plas uit de roeiboot gevallen en verdronken. Het lijk is naar dè ouderlijke woning vervoerd. Zedelijk Schiedam. Men schrijft uit Schiedam aan het Volk De klerikalen moeten toch wat doen om hun standje op pooten te houden I Zij verzinnen van alles en het eenige, waarover de toeschouwer zich verwonderen kan, is de brutaliteit, waarmede al dat nieuwe weer aan de markt wordt gebracht. Zoo hangt het dagelijksch bestuur onzer gemeente den zedemeester uit. Op welke manier? 's Avonds trekken een aantal politie-beambten naar de buitenwegen en daar worden alle verliefddoendepardon, naar het oordeel van een politieagent verliefd- uitziende mensohen -verjaagd niet al leen, maar zelfs wordl hun de toegang tot de gewone wandelwegen ontzegd 1 Elk paartje, dat zich durfde neerzetten in het gras om te genieten van het avondschoon, werd onverbiddelijk maar geheel onrechtmatig opgejaagd. B. en W. willen dat nu sanktionee- ren en jn een schrijven aan den Raad gericht zeggen zij o. m. „Ten eiqde het politie-toezicht dat waakt t'egen het bekende misbruik dat van glooiingen van dijken wordt gemaakt te ondersteunen, hebben wij op voorstel van den kommissaris van politie daaromtrent een straf bepaling ontworpen." Welnu die strafbepaling is, als we ons niet vergissen, geheel eenig in haar soort, en levert het bewijs, dat er met het juridisch talent, dat te Schiedam verscholen zit, niet valt te gekscheren.. Ziehier „Het is verboden'in gezelschap met iemand van andere te zitten of te liggen op opefuuye wegen of dijken of hun bermeil glooiingen of onderkant. Deze bepaling is nieLvan toepas sing, indien de bedoelde personen met elkander gehuwd zqm of elkan der in den eersten of tweeden graad van bloede of aanverwantschap be stkan." Daar is minister Regout'a-uedelqk- heidswet toch maar prüllewerk bij Elk menschenpaar, dat, vermoeid van een wandeling, onder den rook van Schiedam zich wil neerzetten in het gras, moet voorzien zqn yan trouwakte Kinderen worden blijkbaar gemeten met dezelfde maat. Met neefjes en nichtjes mogen ze raak dollen, maar spelen ze met de kinderen van buur man in hèt gras, dan worden ze een prooi der gereohtigheid. Vermoedelijk zullen nu de andere „christeiyke" gemeentebesturen dit schoone voorbeeld volgen. En zoo zal dan vanuit Schiedam naast defi on versneden jenever de onversneden i (publiek) van lipper liderzee op MAANDAG 12 AUGUSTUS 1912, dea voormiddags f f ure, in de Melk- salon „VREDEBEST" aan de Markt, ten overstaan van den te Haastrecht gevestigden A VAN: No. I. Een goed onderhouden erf aan den RAAM No. 142 te GOUDA, met een vrijen uit- en ingang in de steeg of gang aan de Noord zijde en No. 2. Een onlangs nieuw gebouwd achter perceel 1. De perceelen zijn te zamen groot 93 Centiaren en worden, na afzonder lijke veiling, gecombineerd. Het geheel is in eigen gebruik en te aanvaarden bij de betaling der Kooppenningen op 12 September 1912. Te bezichtigen de laatste 3 werk dagen vóór de veiling van 10 tot 4 uur en op den dag van 9 tot 11 uur. Nadere inlichtingen geeft Notaris KOEMAN voornoemd. wien op de Zuiderzee een zesjarig meisje over boord viel en verdronk, aan alle visschers en zeevarenden verzocht, zich bij het vinden van het lijkje, te wenden tot mej. wed. Bresien te De Lutten bij Avereest. Een be looning van f 20 is daarvoor uitge loofd. Hot kind was gezet van postuur, had blond haar, blauwe oogen, is kleed in blauw-bonten boven jurk. zwarte tusschenrok, blauwe onderrok, witte broek en zwarte kousen. Tentoonstelling Roddingwezen enz. Gisternamiddag te 2 uur is te Eg- mond aan Zee in tegenwoordigheid t verschillende autoriteiten in een groot duiudal dioht bij de zee, waarin een tentenkamp opgeslagen is, een tentoonstelling geopend, die gewijd is aan het reddingwezen, Oud-Egmond, het badbedrijf en de verzorging van oude zeelieden en van zwakke kin daren. De heer A. C. Bos hield een rede, waarna de eere-voorzitter van het be stuur, de burgemeester van Egmond aan Zee, de tentoonstelling opende, Op de lijn Scheveningen-Rotterdam is gistermorgen kortsluiting ontstaan. De reizigers van de electrische trei nen, die te 8.5 en 8.15 uit Soheve- ningen en te 8.4 uit 's Gravenhage vertrekken, werden omstreeks half tien bij de Btations Berkel en Rodenrij opgenomen door den stoomtrein, welke te 8.40 uit Scheveningèn vertrekt eü tengevolge van een en ander met ongeveer 50 minuten vertraging te Rotterdam aankwam. Te 10 uur was het verkeer weer geheel normaal. De tooneelvereeniging Vondel te Hillegom heeft ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan een tooneelwed- strijd uitgeschreven. Donderdag is er een opengesneden ïdige postzak, afl ;evonden aan de spoorlijn tusschen Viister en Hoogeveen. Enkele dagen gelijk gemeld een geleden is dergelijke zak toisohen Beilen en Wijster gevonden Aan den Achterweg tusschen Mur- merwoude en Dokkum is door onbe kende oorzaak de landbouwerswoning bewoond door D. Wiersma, geheel afgebrand. De inboedel kon gedeelte lijk gered worden. Alles was verzekerd, in de Groote of St. Janskork te Gonda des avonds R*/a uur, door den Heer J. H. B, Spaanderman, Aet welwillende medewerking van eenige Dames- en Heeren-leerlingen van de Solo-en Orgelklasse der Stads Mnziekschool alhier. Programma's, tevens bewijzen van toegang, zijn tegen betaling van f O cent verkrijgbaar bij de boekh. J. VAN BENTmi ZOON en J. DE VEN en bq den Koster. Op een Stoom-Wasscherij te ROT TERDAM van niet te grooten omvang wordt gevraagd voor terstond of later een flinken BLEEHEnSHNECHT geheel op de hoogte met het vak en zelfstandig kunnende werken. Aanvangssalaris f 12. Brieven met opgaaf van laatste be trekking en verdere inliohtingen wor den ingewacht onder no. 2695, bu reau van dit blad. 4iensttreding van 20 tot 26 JULI, iederen avond van 8 tot 10 uur. Zaterdags van 7 tot 9 en van 9 tot 11. Zondags van 5-7, van 7-9 en van 9-11^ WOENSDAG en ZONDAG van 2-4 uur Deze week als Hoofdnummer DOOR VINGERAFDRUKKEN VER RADEN. DOUANE-LIEFDE. ONEZINE IS AL TE VERLEGEN. DE WEKKER, ENZ. ENZ. lste Rang 30, 2e R. 20,3e R. 10 ot. Op een Stoom-Wasscherij te ROT TERDAM wordt voor terstond of later gevraagd een heldere RLEBKERSIHEIO om de geheele leiding der wasscherij op zich te nemen. Aanvangssalaris f 6. Brieven mat noodige inlichtingen en laatste betrekking worden ingewacht onder no. 2699 bureau van dit blad. bij DROGIST, WIJDSTRAAT »9. Aangesloten Tel. No. 326. TURION, J. F. W., Electro-techn. Installa tie-Bureau, Rijwielhan del „Struisvogel" Lange Tiendeweg 124. 327. VEEN Azn., C. VAN, B Commissaris - Directeur Sociëteit „Ons Genoe gen"', Turfmarkt 103. 327. SOCIËTEIT „ONS GE NOEGEN" Woning Di recteur, Turfmarkt 103. Heldef en Troebel. Voor de flesch wordt 5 ct. terug betaald. Tevens verkrijgbaar om zelf D/j Liter heerlijke Limonade te maken. Aanbevelend, Eenig adres: SPECIALITEIT IN g-even dezelfde rechten en prijzen als Staatsloten. 1/4, i'5 en 1/40 Tijdgeestbriefjes kunnen lóór de 5e klasse, gesplitst worden. Verkrijgbaar te Rotterdam a,h. Hoofdkantoor Wijnhaven 15 en te Gouda bij J.. T. SWARTSENBURG, Kleiweg 39, Hoofdagent, S. VAN WIJN GAARDEN, Spieringstraat 81, en J. P. ARTS, Tiendeweg, B. VERGUNST," Boomgaardstraat 99; te Nieuwerkerk a/d. IJsel bn A. VIS, te Reeuwiik bii J. v. n. KLEIJ.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2