WARENHUIS. «*- DEZE WEEK V i J REUZEN OPRUIMING t £ïOERP05T:5IBAR Kinadruppels. Middenstands-Credietbank =T S. en S. VAN DANTSI5 WAARSCHUWT tegen deTariefwet „DE G0EDK00PE WINKEL SING ER-MA ATSCH A PPIJ SWARTSENMJRG'S L0TENDEBIE1 MAGAZIJN „DE LUCIFER'' GOÖDSCHE COURANT Het Anti-Tariefwet-Comité TijdgeestpolisseBenTijdgeestbrie^es voor QoucLa en Omstreken. "ft heer Osinga is thans ook uit- genoodigd met „Juliana" naar Nijme gen te komen, teneinde ZK. H. den Prins bij diens bezoek aan de Ten toonstelling aldaar de prestaties van dezen politiehond te toonen. Grands Magasins du Bazar de la Paix. Spuistraat tegenover de Passage. - Tel. Haag 41. VOOETZETTI1T& Kleiweg No. 1, hoek Turfmarkt narkt. i wie een Naaimachine noo<tig heeft cn geene „SI HG EU" koopt, benadeelt zich zelf. inderdaad SI HG ER- Kleiweg 1. Dr. NANNING's KINADRUPPELS Anion Coops, PooP OdoL en Tricot- en Reformgoederen Handschoenen BALT.A.DEJONQ, Uaarwerben. TAMINIAU'S JAM de BESTE. ELST BIJ ARNHEM. 400ste Staatsloterij. Begin der (rekking 99 Juli a.s. 1/4, 15, WO, 1/20, 1/40 Tijdgeestbriefjes. Tijdgeestpolissen A f 11.15 of 1 gulden per maand. Kleiweg 39. Gouda. COÖPERATIEVE A. VAN REEDT DORTLAND NIGHTCAP ECHTE OUDE GENEVER R. ZANDVOORT, Nieuwehaven, Probeer het maarl Tweede Blad. VERG\UERl\(i VAN HEN GËliRENTRRAAO Stadsnieuws. e (J roots te Winkelzaak in Nederland. 5600 M*. Verkoopopper vlakto. 350 Bedienden, liadartikelen. Prachtige kwaliteit Badhanddoeken, flink fqrmaat voor slechts f0.34 Badhandschoenen, verschil lende grootten van af f0.075 Badkleedjes, in diverse dessins o.a. met Hollandsche figuren. Badcostumes voor heeren, da mes en kinderen, in tricot, cheviot enz., benovens Bad mutsen in verschillende mo- dellen en kleuren. I/adlakcns, Badmantels etc., in ruime sorteering. Schorten en Kindergoed. Van onze Jongens blouses en pakje» jannen wij U aanbieden zijn nog enkele maten tegen zéér verminderden prijs voorhanden,o.a. Gestr. Norfolkpakjes vanaf fl.36 Witte blouses m. blauwe kraag n 0.65 Ruime keuze in Huishoudschorten, de nieuwste modellen voorhanden, in verschillende kleuren en modellen vanaf f 0.95 Kinder speel schorten met aardige fi guren in blauw, beige en gestreept. Dinger ie (Witgoed). Aan deze afdeeling hebben wij deze week iets zéér speciaals en raden wij U ten zeerste aan dit artikel eens te komen zien. Witte Rokken, prima kwaliteit, goed model met kantvolant van 8 entre- deux, f2.25, 2.95 en 4.75. Vergeet vooral niet te bezoeken op de gaanderij onze Tentoonstelling echte Pransche Gobelins, zeer arti stiek uitgevoerd naar de Schilderstukken van de grootste meesters In alle maten van ag ct. tot I Naaisterfourni turen. Vraagt onze prima kwaliteit Voile voor damesblouses in verschillende nieuwste kleuren, f 0.45 per el. Garneeringen. Een groote partij gekleurde Galons en Entredeux tegen zeer voor- deelige prijzen f 0.01, 0.04, 0.10 en 0.15 p. el. Nog enkele gekleurde Inzetstukjes tegen lage prijzen. WIJ bevelan U tan zeerste aan onze uitstallingen te gaan bezien en wel acht te geven op de buitenge wone lage prijzen, die wij door onzen grooten omzet kunnen stellen. Fantasie-Artikelen. Zii «oor deze artikelen onze élib^J Afgepaste Robes in wit, écru en 1 Blauw vanaf f 4.95, spotgoedkoop! De nieuwste modellen in smalle Lak- ceintures, Leder en Peau de Suède ceintures. Kanten Mantelkragen vierkant en rond model, prachtige sorteering. Cols Robespierre, verschillende mo dellen. Smal en breed Fluweel-elastiek voor Ceintures met bijpassende Gespen. WIJ wijzen er nogmaal op dat al onze artikelen, zoowel aan de afdeellngen als In de uitstalkasten, duidelijk In cijfers geprijsd zijn. Inlichtingen: Bureau Prinsengracht 721, I AMSTERDAM. I DB» aan spotprijzen A contant. KIK WK KTALACK, 50 Aan nevenstaand uithangbord zijn de winkels te herkennen, waar Machines verkocht worden. UTMCHfr GOUDA. Hwu-ijding »n Bloedarmoede. Bleekzucht, Malaria ,Binne»kooris) Algwneene Zwakte, voortdurende Hoofd pijn en Glebrek aan eetlust ay* Alleen ECHT met den naam Dr. H. Nannlng buiten op de roode doos en nevenstaand iabrieksmerk. Volkomen alkohelrrU Prys f 0.75. Dr. II. MANNING'S Pharm. Chemische Fabriek, Pen Haag van Dr. NANKING verkrijg baar by Drogist, Wydstraa# 29. ■n reform flacons^ '/iflic 80 ct. H - 50 VERKRIJGBAAR BIJ MARKT IS, - CODIIA, naast Café „DE BEURS". JANSEN TILANUS, Friezenveen. Hemden, Boorden, Dassen, Kousen, Sokken, Bretels enz. GLACÉ en andere v.n LAIMBÖCK. Tyrol. Coiffeur. Oosthaven 31. in prima kwaliteiten. Levering van alle soorten Verkrijgbaar bjj T. GREB AS, Wydatraat, Gouda. Tolof. 40. met dezelfde kansen als in de Staatsloterij. Verkrijgbaar zyn Prospectus en inlichtingen gratis. Opent rekening courant met- en verleent crediet aan hare leden; neemt gelden in deposito, ook van niet- leden. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den boekhouder, den Heer ten zynen Kantore WESTHAVEN 22, GOUDA. HALF Oil HALFCHERRY BRANDY. CRÈME DE MENTHE.MARASQUlK, EliZENZ- BIJ Gouda, koopt gij beslist Jiet best, het soliedst en het goedkoopst Uwe inkoopen van allerlei soorten Waschartikelen, Lucifers, Poets artikelen, Dweilen, Vaatjes Zeep, Zakjes Kogel- en Stangenblauw, Stijfsel», Schoen- cróams, Doosjes Brons, enz. enz. enz. Aanbevelend, Het goedkoopst adres voor h.h. winkeliers. Vraagt Uw Winkelier ■itililtend B. Z4SDVOOBT» RECLABESOD* EXTRACTI Ze Ie beslist 4e bette. Weckt V veer ssnssk. ZATERDAG '20 JULI 1912. VRIJDAG 19 JULI 1912. Voorzitter: de Burgemeester. i Tegenwoordig de hh. Van de Velde, Bokhoven, Knuttel, Vergeer, van Galen, de Jong, van der Ree, vanlterson, IJsselstijn, Dessing, Kolijn, Broekhuizen, Muijlwijk en Jongen burger. Afwezig de hh. Prince, Neder- horst, Herman, van der Torren en van Eijk. De Voorzitter: De hh. Prince, Nederhorst, Herman en van der Torren hebbën bericht gezonden deze ver gadering niet te kunnen bijwonen, en de heer van Eijk zal waarschijnlijk iets later ter vergadering komen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. De Voorzitter: Door Gedepu teerde Staten dezer provincie zyn goedgekeurd de volgende raadsbe sluiten 1°. van 28 Juni j.l. No. 10 tot het door de gemeente overnemen van den polder Bloemendaal van alle rechten, welke die polder op het zuidelijk ge deelte van een perceel aan het einde van de Van Strijenstraat gelegen, kan doen gelden. 2°. van 28 Juni j.l. No. 11 tot het uitgeven vnn een stukje grond, ge legen aan den Kattensingel, in erf pacht aan M. J. van der Horst, alhier. 3°. van 28 Juni j.l. No. 12 tot het uitgeven van een stuk grond, gelegen aan de zoogenaamde kleine Vest, in erfpacht aan W. M. de Jong alhier. 4°. van 28 Juni j.l. No. 13 tot het wijzigen van de gemeente-begrooting van inkomsten en uitgaven dienst 1912. 5°, het aanvullend kohier wegens schoolgelden voor den dienst 1911/'12. Koninklijk Besluit van 27 Juni 1912, No. 30, waarbij in verband met de wet van 23 Mei 1899 (Stbl. No. 129) het openbaar belang wordt erkend van de door de gemeente-gasfabriek in de kruin van den I Jsseldijk uit te voeren werken. Op den ÏO16" Juli j.l. zijn de boeken en de kas van den Gemeente-ontvan ger opgenomen en in orde bevonden. Het daarvan opgemaakt proces verbaal ligt voor de Raadsleden ter inzage. Deze modedeelingen worden aange nomen voor kennisgeving. Ingekomen 1. De rekening der gemeente over 1911. Wordt gesteld in handen eener commissie en daarin benoemd de hh. Dessing, Bokhoven en Kolijn. 2. De begrootingen der Bank van Leening, van het Hoffmansgesticht en van de Volksgaarkeuken. Worden gesteld in handen eener commissie en daarin benoemd de hh. van Galen, van Eijk en van der Ree. 3. De begrootingen van het Van Iterson-Ziekenhuis, van het Burgerlijk Armbestuur en van de beide gast huizen. Worden gesteld in handen eener commissie en daarin benoemd de hh. van Galen, Jongenburger en de Jopg. De Voorzitter: Ik stel voor in handen van laatstgenoemde Commis sie te stellen de begrootingen van het Wees- en Aelemoezeniershuis en van 't Isr. Armbestuur zqodra die zijn inge komen. 4. Een preadvies van B. en W. be treffende minimum-loon en maximum- arbeidsduur op het voorstel der hh. Kolijn c.s. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 5. Een voorstel van B. en W. tot verhuur van de gebouwen der Werk inrichting aan het bestuur dier in stelling. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 6. Een voorstel van B. en W. op het gedane verzoek om van gemeente wege over te gaan tot het bouwen van arbeiderswoningen. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 7. Een voorstel van B. en W. tot verhooging van het salaris van het politie-personeel en tot uitbreiding van genoemd corps. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 8. Een voorstel van B. en W. tot verhooging van het salaris van den geneesheer der politie. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter viBie gelegd. 9. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, 17 Juli 1912. Bij ons is een schrijven ingekomen van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, waarbij de wenschelijkheid betoogd wordt om den Directeur en de onderwijzeres voor het teekenen van de Inrichting tot opleiding van onderwijzeressen en hoofdonderwijzeressen aan eene Be waarschool met ingang van den nieu wen cursus op 1 October a.s. een hooger salaris toe te kennen. Volgens art. 6 van het thans geldende regle ment bedraagt de jaarwedde van den Directeur f 25, benevens f 40 per wekelijksch lesuur en die van de on derwijzeressen f 40 per wekelijksch lesuur. Het voorstel strekt om beide jaarwedden per wekelijksch lesuur met f 10 te verhoogen. De overige aan de Inrichting verbonden onderwijze ressen genieten dit salaris reeds krach tens de overgangsbepaling van het Reglement (art. 12). Tevens acht de Commissie het noodzakelijk, dat de teekenonderwijzeres, die thans een uur per week les geeft met den nieuwen cursus wordt belast ipet twee weke- lijksche lesuren. Bij aanneming van het voorstel zal dus do jaarwedde van den Directeur van f 25 -f- 9 X f 40 f 385 worden gebracht op f 25 -{- 9 'X 50 f 475 en die van de on derwijzeres in het teekenen van f 40 op 2 X f 50 f 100 gevende teza men eene meerdere uitgave van f 150. Wij kunnen ons met het voorstel der Commissie voornoemd, hetwelk wij U hierbij overleggen, voreenigen en hebben daarom do eer Uwen Raad voor te stellen art. 6 van het Regle ment voor de Inrichting tot opleiding van onderwijzeressen en hoofdonder wijzeressen aan eene bewaarschool, vastgesteld bij Uw besluit van 23 September 1910, N°. 21, Gemeenteblad 1910, N°. 220 aldus te wijzigen, dat in beide alinea's in plaats van f 40 wordt gelezen f 50. Aan den Raad der gemeente Gouda. Ter visie. 10. Een voorstel van B. enW. van den volgenden inhoud Gouda, 17 Juli 1912. Er heeft ons een sohrijven bereikt van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs waarin onder over legging van een vergelijkenden staat der salarissen genoten door onderwij zeressen aan bewaarscholen van an dere gemeenten, de wenschelijkheid wordt betoogd over te gaan tot een herziening der salarissen van het onder wijzend personeel aan de beide open bare bewaarscholen in deze gemeente. Het voorstel Btrekt om in de eerste plaats aan de hoofdonderwijzeressen een maximum-salaris toe te kennen van f700.dat zij kunnen bereiken in een tijdvak van 4 jaren n.l. door twee jaarlijksche verhoogingen van f 50.Gelijk den Raad bekend is, is dit salaris thans een ficum van f 600.In de tweede plaats> wordt voorgesteld om de jaarwedde Van de hulp-onderwijzeressen met f 100.te verhoogen, dooh haar het maximum in plaats van als tot dusver in 6, in 12 jaar te doen bereiken, door twee jaarlijksche verhoogingen van f 25. Ten slotte wordt in het schrijven de wenschelijkheid betoogd onr de aan de scholen verbonden helpsters of kweekelingen voor het bezit der akte als hulp-onderwijzeres eene toelage toe te kennen van f50.Het ligt in de bedoeling om, wordt het voorstel aan genomen aan dehoofdonderwijzeressen de eerste periodische verhooging met 1 Januari van het aanstaande jaar toe te kennen, zoodat dan door beiden het maximum-salaris op 1 Jan. 1915 zou kunnen bereikt worden. Alsdan zullen de meerdere kosten voor 1913, wat betreft de verhooging der jaar wedde van de hoofdonderwijzeressen f 100.en wat betreft de salarisver- hooging der hulp-onderwijzeressen f300.bedragen. In totaal zullende meerdere aan de herziening verbonden kosten Voor het jaar 1913 f 450. zijn, terwijl gesteld dat alle belang hebbende het maximum-salaris hadden bereikt een bedrag van f800.—meer zou moeten worden uitgegeven. Wh' kunnen ons met het voorstel van de Commissie voornoemd, hetwelk wij hierbij overleggen, vereenigen en hebben daarom de eer Uwen Raad voor te stellen de „Verordening op de openbare bewaarscholen in de Ge meente Gouda" vastgesteld bij Uw besluit van 16 December 1881, zooals die Verordening bij Uwe latere be sluiten is gewijzigd, zoodanig te wij zigen, dat in plaats van het tegen woordige artikel 11, met ingang van 1 Januari 1913 wordt gelezen: Art. 11. De hoofdonderwijzeressen genieten eene jaarwedde van f 600.—, met twee jaarlyksche verhoogingen van f 50.— tot een maximum van f 700.— de hulponderwijzeressen eene sóm van f300.met jaarlijksche verhoo- -5TËÊÊS^fSÊÊÊÊStSÊ^ÊÊÊfÊSSÊÊ gingen van f25.— tot eenmaximnm van f 450. de halpsters of kweekelingen eene van f75,—, met jaarlyksche verhoo gingen van f25.tot een maximum van f 175.en een toejage van f 25. voor het bezit der akte als hulponder- wijzeres de breivrouwen eene van hoogstens f 175.— en de dienstboden eene van hoogstens f 150. Aan den Raad der gemeente Gouda. Ter visie. 11. Een brief van de Kamer voor de bouwbedrijven van den volgenden inhoud Gouda, den 9 Juli 1912. Naar aanleiding van het voorstel Uwer leden, de heeren Kolijn, Broek huizen en Dessing, tot wijziging van het Gemeenteblad No. 131, betreffende het minimum-loon der werklieden, op te nemen in de bestekken voor de uit voering van gemeentewerken, neemt de Kamer de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Gouda de vryheid U beleefd te verzoekan dit voorstel onveranderd aan te nemen. Tevens noodigt de Kamer van Ar beid U uit in die bestekken de be paling op te nemen, dat de aannemers gehouden zijn de artikelen 1638 c en d. van het Burgerlijk Wetboek in volle kracht te laten gelden voor alle werk lieden, die aan dfb gemeentewerken zullen arbeiden. De Kamer van Arbejd voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, M. Gelijnp. W. Roepers. Aan den Gemeenteraad van Gouda. Zal worden behandeld bij punt, 4 der agenda. 12. Een adres van A. Lafeber van den volgenden inhoud Gouda, 19 Juli 1912. Aan den EdelAchtbaren Gemeenteraad van Gouda. Do ondergeteekende vorzoekt bij deze beleefd vergunning tot het uit breiden der Steijnkade door het bij bouwen van drie woonhuizen op het kadastrale perceel Sectie K No. 1729. Met achting, A. LAFEBER. Nieuwe Haven, Gouda. In handen van B. en W. om advies. 13. Een adres van Mej. E. P. Scho tel van den volgenden inhoud Aan den Gemeenteraad van Gouda. Ondergeteekende, Elisabeth Pieter- nella Schotel, hoofd der 2e Openbare Bewaarschool veroorlooft zich de vrij heid deze tot U te richten, met beleefd verzoek uwe welwillende aandacht te schenken. Zooals bekend, had ondergeteekende de eer den 3en Juli 1882 aangesteld te worden, als Hoofd der 2de Open bare Bewaarschool te Gouda, op een salaris van f 500.In 1898 werd dit salaris met f 100.verhoogd, daarbij gevoegd de f 100.— jaarlijks voor de inrichting voor de inrichting tot op leiding van Bewaarschoolhouderessen, maakt te zamen f700.— Na dien tijd is het salaris steeds op de bestaande hoogte gebleven en dit nu is bij de zoozeer toegenomen duurte in levensmiddelen meer en meer moeilijk geworden, om hoewel beschei den toch fatsoenlijk te kunnen leven. Iu vergelijk toch, bij jaren terug, is de levensstandaard zooveel hooger ge worden en de belastingen grooter. Een en ander in aanmerking ge nomen, meent ondergeteekende met vrijmoedigheid te mogen aandringen om na 30-jarige ambtsvervulling, ver hooging van salaris te mogen ver zoeken. Hare belangen met ernst en ver schuldigde eerbied aan U rpijne Heeren opdragende heeft zij de eer te zijn met de meeste hoogachting, UEd. Dw. dienaresse E. P. SCHOTEL. Hoofd der 2° Openbare Bewaarschool. Gouda, 11 Juli 1912. Ter visie. 14. Een adres van de agenten-ver- eeniging „Per Aspera ad Astra" van den volgenden inhoud: Aan den Edelachtbaren Raad der gemeente Gouda. Geven met verschuldigden eerbied te kennen Petrus Leemeijer en Teunis Woudenberg, resp. voorzitter en se cretaris der agenten van politie-ver- eeniging „Per Aspera ad Astra", erkend bij Koninklijk Besluit dd. 14 Maart 1905 No. 45, dat op de laatst leden gehouden vergadering dd. 8 Juni 1912 algemeen is goedgevonden de aandacht van den Edelachtbaren Raad dezer Gemeente er op te ves- tihen, dat de tractementen van Hoofd en verdere agenten van politie hier ter stede op grond van de hierbij ge voegde in de memorie van, toelich tingen vermelde redenen en in ver band met den hierby gaanden staat vermeldende de tractementen in ver schillende Gemeenten, volgens hun bescheiden meening te laag zyn, en zich daarom tot voornoemden Raad wenden, met beleefd en eerbiedig verzoek, hunne tractementen zoodanig te verhoogen en vast te stellen als in de hiernevens gaande memorie van toelichting wordt verzocht. Gouda, Juli 1913. 'tWelk doende, P. LEEMEIJER, Voorzitter. T. WOUDENBERG, Secretaris- Ter Visie. (W ordt vervolgd.) GOUDA, 20 Juli 1912. Verkort Raadsverslag. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad, de eerste vergadering, waarin de heer Mr. J. van Heusde als secretaris op trad, werden goedgekeurd de rekenin gen over 1911 van de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid nl. die van het Van Iterson-Ziekenhuis, slui tend tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 22833.61; die van het Bestedelingenhuis tot een bedrag van f 6968.44°; die van het St. Ca- tharina-Gasthuis tot een bedrag van f 8370.555; die van het Vereenigd Wees- en Aelemoeseniershuis tot een bedrag van f 14964.595, die van het Burgerlyk Armbestuur tot een bedrag van f 7894.96, die van het Israölitisch Armbestuur tot een bedrag van f 10956.255. Zonder stemming werden aangeno men het voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting 1912 en het voor stel tot verbouwing der Stads-Muziek- school, (het maken van een nieuwe koorkla8so op de eerste verdieping) waarvan de kosten zijn geraamd op f 3000.-. Op het voorstel van de heeren P. J. Kolijn c.s. tot wijziging van Ge meenteblad n°. 131, betreffende het minimum loon en den maximum^* beidsduur, opgenomen in de beJBF ken voor de uitvoering van gemeSite werken werd door den heer Bokhoven een amendement voorgesteld, bepa lende dat daarby zou worden opgeno men dat niet mocht worden afgeweken bij'het bepaalde in de artt. 1638c en d van het Burgerlijk Wetboek en voorts dat in de bestekken zou voor komen een verrekenpost, tot dekking der kosten voortvloeiende uit de voor gestelde wijziging van genoemd Ge meenteblad. De heer Kolijn deelde daarop na mens zijn medevoorstellers mede de bedoelde artt. 1638c en d als amen dement op zijn voorstel te hebben willen indienen, hetwelk thans over bodig was. De heer Dessing verklaarde zich met het laatste gedeelte van het amen dement-Bokhoven niet te kunnen ver eenigen. Spr. achtte dit ongewensoht en schadelijk voor de gemeente. B. en W. schaarden zich aan de zijde van den heer Bokhoven. Nadat de bezwaren voor de con- tróle, door den heer Muijlwijk geop perd, waren weerlegd, werd het amen dement-Bokhoven en daarna het ge amendeerd voorstel-Kolijn c.s. aange nomen. Ingevolge dit besluit zyn de uur- loonen thans vastgesteld als volgt een timmerman 21 Ct., een metselaar 23 ct., een opperman 18 ct., een steen houwer 28 ct., een machinesmid 22 ct., een huissmid 20 ct.. een zinkwer- ker 20 ct., een loodgieter 20 ct., een koperslager 20 ct., een stucadoor 24 ct., een verver 20 ct., een behanger 20 ct., een aardwerker 19 ct., een heierhand- langer 17 ct. Een heier bij deitellin- en en machines ontvangt f2.25 per De loonregeling vastgesteld den 3n Sept. 1902 was voor elk dezer cate gorieën van werklieden 1—3 ct. per u. en voor een heier 25 ct. per dag lager. Overwerk wordt thans betaald met 25 50% extra en op christelijke feestdagen met 100 extra. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om aan de „Werkin richting" de gebouwen te verhuren voor den prys tot het bedrag van de door de Gemeente voor die gebouwen verschuldigde grondbelasting, welke de Gemeente, op grond dat de werk inrichting niet is een inrichting van weldadigheid in den zin der wet, moet betalen, werd door den heer IJsselstijn er op gewezen dat de Werkinrichting is een inrichting van philantropie, die zeer veel steun verdient en die daarom, hoewel dit voorstel volkomen gerechtvaardigd is, mot clementie dient te worden behandeld. De traditie der inrichting maakt het bezwaarlijk om de Gemeente op eenigerlei wijze be heer over haar te doen voeren. Spr. verklaarde zich op die gronden tegen het voorstel van B. en W. De voorzitter verdedigde het voor stel, door er op te wijzen dat, hoezeer de Werkinrichting sympathie en steun verdient, B. en W. hebben gemeend t noodelooze uitgaven te mogen i, te peer daar het bestuur der inrichting er de voorkeur aan heeft gegeven den huurprijs te betalen, dan wel de Gemeente toe te staan invloed nit te oefenen op de samenstelling van het bestuur of controle te hebben op de finanoieele zaken. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen, waarna de ver gadering werd gesloten. Voor de mededeelingen, ingekomen stukken en de discussies verwijzen wij naar het Stenografisch Verslag. In de vergadering van de afd. Gouda van den Ned. Politiehonden - bond is tot bestuur gekozen inplaats van de heeren P. C. W. Begeer en Osinga die aftiaden, de heeren O. Boer en Van Stfaaten. De politiehond „Julian*", eigenaar de heer Osinga verwierf op de Ten toonstelling te Meppel den eersten Waarschijnlijk zal de hond „Piëta" eigenaar de heer C. Boer, op de tentoonstelling te Montfoort demon straties geven. Men bericht ons dat de betrekking vaft buffetohef der Sociëteit „Ons Genoegen" alhier is vervuld en dat als zoodanig uit een opgemaakt drietal der heeren H. Vrugtman, Amsterdam; R. H. M. Wernas, Arnhem en A. G. de Bruyn, 's-Gravenhage eerstge noemde is gekozen. Bioscoop Hoogstraat. De Biosooop „Gouda Vooruit" welke in verband met een ziektegeval eenige dagen gesloten is geweest, wordt hedenavond heropend. Wy vestigen de aandacht op het nieuwe programma voor a.s. week, dat in de advertentiekolommen van dit blad is afgedrukt. De Kermis. Naar wij vernemen zal de Goudsche kermis weder worden bezooht door een groot aantal inrichtingen van ver maak als anderszins. De bekende Stoomearoussel annex Cake-Walkbrug van Antoon Benner, de als uitstekend bekend staande Electro-Bioscope van H. Hommerson Fils, een Tobogan met trottoir roulant van J. Kunkels, een Draai en Zweefmolen van Herm. Roels, het Circus-Pierre Semay, dat overal met succes- optrad, een Vroolyk Rad, van L. van Bergen, wat nieuws in Neder land, een Luohtschommel van Ver molens, een Panorama van J. Damman, een klein Beestenspel van W. P. Dieters, een Danssalon van Fr. Schulte, de Sohietsalon en Slagmachine van G. van Engelenburg, het Eleotrisch Vischvermaak van J. Bakker en de Werptent en de Amerikaansche Hoepla van C. J. Visser, vormen de voor naamste der amusementsgelegenheden. Bovendien zijn daar de bekende in richtingen van D. Uiterwijk, de groote Beignets-kraam, de Goudsche Pof fertjes- en Wafelkraam van F. W. van der Steen, ook die ian de firma Zilver, de Haan, Gezush^s van der Steen en Wouters, benevens een IJs salon van H. Bakker lin diverse ge bak-, koek-, galanterie-, suikerwerk en palingkramen van W. Goosen, v. d. Steen, Smit en Jansep, Rutten, Jakes, Kramer en anderen, alsook de Schervenkeuken van G. Regter en als bezienswaardigheid nog ten slotte de Reuzin van Nijmegen. Ujt het bovenstaande blijkt wel dat de kermis weer vol zal zijn, zoodat er voor de liefhebsters en liefhebbers te profiteeren valt. Eindexamen H. B. S. Zuid-Holland. Tweede Groep. Derde Commissie. Heden slaagden Ge. Th". Ch\ IJsselstyn, Ch. de Graaf, P. Herfst, allen van de H. B. S. alhierA. E. van Hutten, Voor schoten E. Broekman, Th. Neijs, A. A. Hueber, G. R. Kampschuur, C. N. van Dis, J. R. van der Reijden, F. L. Falck, allen van de H. B S. Lei den A. M. Boers, E. K. M. Guló, R. M. C. van der Wyck, F. J. Ch. Beek. G. R. van der Laan, C. A. R. Son- neveldt, D. N. de Lange, allen van de H. B. S. Blenenburg, 's-Graven- hage en H. F. Wolff, Extraneus. Afgewezen 4 candid aten. Wegens ongesteldheid komt één candidaat later op. IVaddinxveen. In de gisteren ge houden Raadsvergadering dezer ge-

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 3