Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, Uit cie Pers. VSRGADEB1\G VAN DRN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. I#—M4-lf I Stadsnieuws. -4rOOa Staats-loterij. MARKTBERICHTEN. Offlcieele Prijscourant Kffeotenhindel te A nis trrdtm Laatste Oerichten. Groote Jaarlijksche Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, Telegrafisch Weerbericht - - - - - - ij. A heden door regeerrogstroepen omsin geld en gedood. Hierdoor is de opstand eigenlijk ten einde. Het departement van marine te Washington heeft last gegeven om reeds twee compagnieën van de troepen der marine nit Cuba terug te trekken Donderdagavond werd te New-York onder groote belangstelling de ver moorde speelhuishouder, Herman Ro senthal, begraven. De verschillende misdadigers-categoriën van New-York waren allen vertegenwoordigd. Dieven, inbrekers, spelers en talrijke bloedver wanten vergezelden den overledene op zijn laatsten tocht. De gezamenlijke speelhuishouders van New-York waren ook aanwezig, om te toonen, dat zij niets met den moord hadden uit te staan. De door Rosenthal beschuldigde po- litie-officier Becker, die gedurende enkele dagen na de misdaad verdwe nen was, is plotseling voor den burge meester verschenen. Hem werd een langdurig verhoor afgenomen, maar de uitslag daarvan wordt tea Btrengste geheim gehouden. Tot nog toe is Becker niet in hechtenis genomen. Do chauffeur van de automobiel Schapiro heeft verklaard, dat hij na den moord niet verder wilde rijden. Een der moordenaars evenwel riep hem toe: -Vooruit domkop; Weetje niet dat de politie alles in orde ge maakt heeft om ons te laten ontko men Daarop sloegen de misdadigers hem met de loopen van hun revolvers, en dwongen hem verder te rijden. DuiTSOHLAND. De bioscoop in Berlijn. De Berlijnsche politie-prosident is bezig de bioscoop-theaters te regle menteoren. Thans heeft hij een order uitgevaardigd, waarin tot in de kleinste bijzonderheden bepaald wordt, hoe de localiteiten ingericht moeten zijn, op dat bij brand het publiek spoedig in veiligheid kan zyn. De Duitsche keizerlijke familie. Te Camenz (Silezië) is Prinses Frie- drich Wilhelm vati Pruisen Zaterdag nacht gelukkig vhn een dochter be vallen. Gravin Montignoso, anders gezegd mevrouw Toselli of de vroegere kroon- Erinses van Saksen, is aan de betere and. Er is geen operatie aan don Minden darm noodig. Zy heeft haren echtgenoot Toselli een uur lang aan haar ziekbed bij zich ontvangen. Een leerling van 18 jaar heeft te Heil- bronn, toen hij hoorde dat hy voor het eindexamen gezakt was, zijn zakmes voor den dag gehaald en ziohzelf aan den linkerarm oen diepe wonde toege bracht. Vervolgensloste hy een revol verschot op den directeur van de school, die op hein toe kwam. Een agrfnt van politie, die te hulp*werd ge roepen, richtte een waterstraal op hem, om hem aldus baas te worden. De leerling löste andermaal oen revolver schot in zyn richting. Na een uur zakte jongeman eindelijk, door bloed verlies verzwakt, in elkaar. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht, en de dokters achten zyn toestand zeer ern stig. Het negende Middenatandsoongre». In De Midden.ta nils bond geeft de hoofd-redootónr, voorzitter van den Bond, do heer J. S. Meuween, een terugblik over het Deventer congres, en wel voornamelijk over het hoofd onderwerp dkar behandeld, de quaestie van de publiekrechterlijke vertegen woordiging. Vooropgezet wordt, dat een derge lijke vertegenwoordiging negatieve resultaten zou moeten geven als zij niet de bekroning vormde van de uitgesprokeni ernstige wensohen der belanghebbenden. Zou, aldus de schrij ver .verder, hot oordeel over de Ka mers van Arbeid geheel anders luiden, als zjj niet uitsluitend adviseerend, doch ook ipet nader aan te duiden bestuursbevoegdheden konden optre den, evenzeik zijn wij er ton stelligste van overtuigd, dot ontevredenheid zou blijven heertehen, wanneer deze in stellingen niet tevens als de uitingen konden worden beschouwd der belang hebbenden. Op hot congres bleek het .gelukkig zeer duidelijk, en dit sprak zelfs uit alle voorgestelde conclusion dat men vóór alles, eigen vrjjheid van ver- eoniging verkoos, en dézen vrijen vereonigingsvorm als grondslag wilde laten dienen voor alle eventueels vor men van offioieele vertegenwoordiging. Het was toen het congres een maal zoover gekomen was, om dit beginsel te kunnen constateeren. volkomen logisch, dat men met zeer groote meerderheid de wenschelykheid uitsprak van een publiekrechtelijke vertegenwoordiging van den midden stand, als bekroning van zijn eigen, vrije en veel sterker te maken orga nisatie. Op de vraag „hebben de Bondsbe- stuurders hun doel bereikt, dat zij zich, door het aan de orde stellen van dit onderwerp, hebben gesteld ant woordt de heorMeuwüen volmondig: ja. „Want wat was dit doel? Niet an ders, dan in zoo ruim mogelijken kring, belangstelling te wekken Voor deze belangrijke vraag, en tevens om den middenstand zelf er toe te brengen, zich voor zijn eigen belangen in de toekomst eens de moeite te geven wat studie te maken. Dit doel is volkomen bereikt." Financieele steun bij Kamerverkie zingen Men weet, dat zióh te Batavia een comité heeft gevormd om gelden in te zamelen voor steun aan de 4tijzin- nigen bij de verkiezingen in 1913. Dit vinden bladen van rechts nogal zonderling. Het R.-K. „Centrum" ge looft niet, dat iets dergelijks ooit voor gekomen is. En de „Standaard" toe kende bij het bericht aan „Nu, in Indië zit geld genoeg en heeft men overvloed van „fijnenhaat" zoodat de verkiezingskas der linker- zyde wel gespekt zal wezen, wat ze trouwens in den regel wel is. De rechterzijde kan uit zulke me- dedeelingen zien wat haar wacht". Het is zegt de „Zutphensche Ct". eenvoudig onbeschaamd van een orgaan, aan 't hoofd waarvan dr. Kuyper staat, zulk een oritiek te vel len op oen volkomen geoorloofde ma nier der vrijzinnigen in Indië, om althans iets to doen voor de propa ganda van hun beginselen bij de stem bus. Wanneer het dit comité gelukken mag oen flink bedrag bijeen te bren- fen, wat we van harte hopen, dan zal et zich niet te schamen hebben over ook maar een enkelen der bijeenge brachte rijksdaalders. Geen cent zal het willen accepteeren Van menschen, wier gift werd bestuurd door de zucht naar een lintje. Het comité zal geen bijdragen van duizenden gulden aannemen, welke worden ter hand gesteld door avon tuurlijke juffrouwen, met of zonder relaties metf postzegel-albums bezitten de Amsterdammers, naar wier gelijk gezindheid met de partij, wolko zij willen steunen geen ernstig onderzoek bestand is. De anti-rovol. partij heeft niet ge schroomd, zulke bijdragen te aanvaar- den. Zij heeft er zich niet publiekelijk over gesohaamd, dat ze met zulke hulp de verkiezingskosten kon bestrij den. En nu maakt haar hoofdorgaan er nog aanmerking op, dat de vryzinni- gen in Indië die zoo zwaar worden bedreigd door den bekeerings-drang- met-geweld, welke de heer Kuyper in zijn schild voert het geld van hen zelf en hun partygenooten /willen dienstbaar maken tot bevordering van de zege der kunnen by do stembus. Het is eenvoudig ongehoord. Meer noghet is onbeschaamd dat dr. Kuyper's orgaan nog met vóén woord daarover kikt en dan nog den treurigen moed heeft het werk van het comité aan fynenhaat toe te schrij ven. Bij zulk een gezindheid moeten we werkelijk gaan twijfelon of de alge- meene afkeuring van dr. Kuyper's houding in de LohmanWostmeijer- zaak hem ook maar in 't geringste getroffen heeft. Het boetekleed, dat hem niet ont sierde, schynt hij maar weer vlug te hebben afgeworpen. Het heeft hem blijkbaar gehinderd in zijn bewegingen. Hij vergeet de waarheid van het oude spreekwoord in het huis van den gehangene, spreekt men niet over een touw. VRIJDAG 19 JULI 1912. (Vervolg.) Aan de orde: De rekening over 1911 van: a. hot van Iterson Ziekenhuis, in ontvangst en uitgaaf f 22833.61. DoVoorzitter: Mag ik den heer van de Velde uitnoodigen voor het behandelen dezer rekening rnyn plaats te willen innemen? De heer Van de Velde neemt plaats op den vooraitterszetel. Verlangt een der heeren over deze rekening het woord, of stemming? Zoo niet, dan is *y goedgekeurd. De Voorzitter neemt zyn plaats weder in. Aan de orde: de rekening over 1911 van 6. het St. Elisabeth gast- of oude vrouwenhuis, in ontvangst en uitgaaf f 6968,445 c. het St. Catharine gast- of be- stedelingenhuis, in ontvangst en uit gaaf f 8379,555; d. het Wees- en Aelemoeseniershuis in ontvangst en uitgaaf f 14964,595; e. het Burgerlyk Armbestuur, in ontvangst en uitgaaf f 7894,96; f. het Israëlitisch Armbestuur, in ontvangst en uitgaaf f 10956,255. Worden allen goedgekeurd. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge- meente-begrooting voor 1912. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot verbouwing der Stads-Muziekschool Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel varf de heeren P. J. Kolijn c.s. tot wijziging van Gemeen teblad No. 131. De beraadslaging wordt geopend. De heer Bokhoven: M. de V. Naar aanleiding van de laatste zin- Bnede van het schrijven vanB.enW. no. 78 d. d. 4 Juli 1.1. heb ik ae eer als amendement op het voorstel van de. heeren Kolyn, Broekhuizen en Dessing voor te stellen daaraan toe te voegen „e. Het is den aannemer niet ge oorloofd met de arbeiders, die voor het door hem aangenomen werk werk zaam zijn, overeen te komen dat afge weken zal wbrden van het bepaalde in de artikelen 1638c en 1638<tf van het Burgerlijk Wetboek. f. Ter bestrijding van de onkosten, voortvloeiende uit het bepaalde bij d. en e. zal voor elk aan to besteden werk in het bestek een verrekenpost worden ingelascht, waarvan het meer dere of mindere Ba' worden verrekend bij den laatsten betalingstermijn." DeV oorzitter: Mag ik den heer Bokhoven vragen of hij er zich mede kan vereenigen, om in verband met de redactie van Gemeenteblad no. 131, bij eventueele aanneming deze bepa ling te doen voorafgaan aan hetgeen thans in dat Gemeenteblad staat? In de eerste plaats komt dan de door hem voorgestelde bepaling„Het is den aannemèr'irtet geoorloofd" enz., en daarop volgt „De aannemer is verplicht" enz. De heer Bokhoven: M. de V. Daartegen heb ik geen bezwaar. Het amendeinent van den heer Bok hoven wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien oen onderwerp van beraadslaging uit. De heer Bokhoven: M. de V. Ter toelichting van mijn amendement zij het mij vergund alsnog het vol gende in het midden te brengen. Het eenige practisohe bezwaar voor de toepassing van het verbod tot uit schakeling van de artt. 1638 c en 1638 d en van doorbetaling van loon op alge- meene Christelijke feestdagen is, dat het voor den aannemer beslist on mogelijk is van te voren te keunnen berekenen, hoeveel hy daarvoor in zijn begrooting zal moeten opnemen. Immers, men kan van te voren niet zeggen, hoe lang het slecht weder zal zijn, of er veel of weinig menschen ziek zullen worden, hoeveel menschen men op een feestdag aan het werk zal hebbenzoo zijn er nog vele an dere gevallen te noemenbevalling van de echtgenoote van den arbeider, overlijden en begrafenis van één zijner huisgenooten of bloedverwanten, ver vulling van een hem door de wet opgelegde verplichting enz. Waar «jen nu staat voor de aanne ming van een voorstel als dit, daar zal de gemeente toch ook zeer zeker de financieele gevolgen daarvan die nen te dragen en zal iuist door de plaatsing van een verrekenpost voor die gevallen de gemeente altyd het juiste bedrag hebben te betalen, ter wijl, als het risioo aan den aannemer blyft, het zal voorkomen dat der ge meente wel het dubbele bedrag zal worden in rekening gebracht bij een inschrijving. Bezwaren, welke hiertegen zullen worden ingebracht, worden altyd in de besteksbepalingen voorzien. „De heer Kolyn: M. de Y.I Ik wil beginnen met aan B. en W. dank te brengen voor het over ons voorstel uitgebracht advies. Daaruit is geble ken dat de door ons genoemde cyfers kunnen genoemd worden een zuivere afspiegeling van de thans geldende loonen. Ik ben er te meer dankbaar voor, omdat in de voorlaatste Raadsverga dering de door ons genoemde cyfers eenig debat hebben uitgelokt, hetwelk nu niet zulk een aangename zyde had en zeer zeker niet bygedragen heeft tol verhooging van het peil van den Raad van GoudA tegenover buiten staanders. Ik zal op deze zaak niet diep in gaan. Laat ik alleen de verwachting uitspreken, dat men op dergelyke wijze niet meer op een voorstel een aanval zal doen, een aanval, die al dadelijk blijkt allen grond te missen en den aanvaller zelf min of meer in een positie brengt, die hem zeer zeker niet aangenaam kan zijn. De heeren Broekhuizen, Dessing en ik waren voornemens om ons voorstel aan te vullen met een clausule be treffende het verbod van afwijking van de artt. 1638c en 1638d, maar nu er een amendement van den heer Bok hoven op dit stuk is, is het niet meer noodig. De heer Van der Ree: M. de V.! Ik zal in deze kort zijn, aangezien de quaestie van het verbod van af wijking van de artt. 1638c en 1638d in de vergadering van 3 Maart 1911 door mij breedvoerig behandeld is. Ik behoef er dus in geenen deele op terug te komen, to meer niet nu B. en W. zelve te kennen geven dat zij er geen bezwaar in zien dat verbod voor te schrijven. Ik gevoel mij dan ook verplicht het college van B. en W. hulde te brengen, waar het zoo fideel voor den dag gekomen is en zoo bereidwillig voldaan heeft aan mijn in de voorlaatste vergadering tot hen gerichte uitnoodiging, om de zaak eens ernstig onder de oogen te zien. Ik kan dus niet anders dan myn er kentelijkheid daarvoor uitspreken. Het blykt dat de heer Kolijn, die zich verleden jaar nog zoo sterk ver zette tegen het toen door mij gele verd betoog ten gunste van het ver bod van afwijking der artt. 1638c en 1638d, nu bekeerd is en en ik ver trouw dat van nu afaan die artikelen voortaan in de bestekken zullen opge nomen worden. De heer Dessing: Ik kan mij niet vereenigen met het laatste ge deelte van het amendement van den heer Bokhoven, volgens hetwelk een vast bedrag in de bestekken wordt opgenomen. Ik acht het niet noodig. In den beginne was er heel wat te genstand tegen het opnemen van het verbod van afwijking van de artt. 1638c en 1638d, maar spoedig is ge bleken dat het in de practijk tot weinig bezwaren aanleiding gaf. Ik wonsch dus het verbod van afwijking van ge noemde artikelen zonder meer. M. de V.Ik zag dus gaarne dat U het amendement van den heer Bokhoven gesplitst in stemming bracht, zoodat ik tegen het laatste gedeelte daarvan zal kunnen stemmen. De Voorzitter: Er bestaat feen bezwaar aan dit verlangen van en heer Dessing te voldoen. Ik doe voorts opmerken, dat B. en "W. zich alleen vereenigen met de opneming van de bepaling betreffende het verbod om van de artt. 1638 c en 1638 d af te wijkeD, wanneer daaraan wordt toegevoegd een bepaling be treffende een verrekenpost, gelijk de beer Bokhoven heeft voorgesteld. B. en W. staan althans de meer derheid van het college nog steeds op het prinoipieele standpunt dat zij ten vorigen jare innamen. Wanneer in de bestekken wordt opgenomen een verrekenpost, dan geschiedt alzoo de betaling van de onkosten, welke het gevolg zijn van de toepassing van die artikelen, door de gemeente en in dien vorm hebben zij er geen bezwaar tegen. Ik kan dus namens B. en W. mede- deelen, dat zij staan aan de zijde van den heer Bokhoven en niet aan de zijde van den heer Dessing. De heer Bokhoven: Ik geloof niet dat de heer Dessing mij goed be grepen heeft. Hij sprak van een vasten gist maar dat is niet de bedoeling, e bedoeling is dat zekere som zon vastgesteld worden in de bestekken, die later verrekend wordt. De ge meente zal niets meer en niets minder te betalen hebben dan zij te betalen heeft. Heeft zij f 10 te betalen, dan betaalt zij f 10, heeft zij f 100 te be talen, dan betaalt zij f 100. Is er nu een post van f 300 daarvoor vastge steld, dan wordt hetgeen er overblijft afgetrokken van de aannemingssom. De heer Dessing: Ik heb zeer goed begrepen, wat de bedoeling van den heer Bokhoven is. Hij wil dat een veste som in de bestekken wordt v«t- rield om te verrekenen. Blijkt aat aannemer meer heeft moeten uit- geven, dan moet de gemeente bijpas een blijkt hij minder te hebben uit gegeven, dan wordt bet van de aan nemingssom afgetrokken. Nu geef ik toe dat er geen groot bezwaar beetaat tegen hetgeen de heer Bokhoven wenscht, maar voor zoover bn verschillende werken gebleken is, is het niet noodig. De aannemer kan zich verzekeren tegen ziekte van het werkvolk, enz.; moeilijkheid leveren alleen op regendagen en het geval dat er geen materiaal op het werk is; daartegen kan men geen verzekering sluiten. Trouwéns, als er geen mate riaal op het werk is, ligt dat aan den aannemer. Qe heer M u ij 1 w ij kM. de Y. Ik zou gaarne van den heer Bokhoven vernemen, hoe hij zich voorstelt dat de gemeente controle daarop kan uit oefenen. Het zal verbazend moeilijk voor de gemeente zijn. De gemeente moet zekerheid hebben dat zij niet meer betaalt dan waartoe zij gehouden is en zou nu de aannemer niet meer in rekening kunnen brengen door b.v. op te geven dat meer personen vrij gehad hebben dan inderdaad liet gevtd is geweest? De gemeente is dus verplicht scherpe controle uit te oefenen, maar hoe moet zij dat doen? De heer Bokhoven: Als de heer Muijlwijk aannemer was, dan zou hij daarvan beter op de hoogte zyn. Aan elk werk van eenig aanbelang wordt een dagboek gehoudendaarin wordt dagelijks aangeteekend hoeveél werklieden op het werk zijn, hoeveel er verzuimd hebben en om welke reden. Aan de hand van dat dagboek kan men dus gemakkelijk nagaan of er aan de gemeente niet te veel in rekening wordt gebracht. De heer Dessing weet toch ook wel dat erbij elk werk van eenig belang een dag boek wordt gebonden. De opzichter houdt het dagboek bij en de aannemer toekent het eiken avond. Betere con- tróle bestaat er mijns inziens niet. De heer M u ij 1 w y k Het was mij bekend dat op elk werk een dagboek gehouden wordt, maar met dat al kan k nog niet inzien, dat die controle afdoende is. Ik vind het inderdaad een bezwaar en het is door den heer Bokhoven niet opgeheven. De Voorzitter: Ik meen dat de vrees van den heer Muijlwijk te groot is. Volgens diezelfde redeneering zou er ook gebrek zijn aan con trole op de betaling van het muni- mum-loon en op den maximum-arbeids duur. Dat moet gehee| worden over gelaten aan het scherpe toezicht van den opzichter, dien de gemeente bij een werk stelt en dat moet ook blyken bij de uitbetaling van de loonen. De arbeiders zyn verplicht volgens deze voorwaarden te teekenen voor hun loon op lysten en wanneer blijkt dat gefraudeerd is, dan kan de opzichter van de gemeente optreden. Maar ook te dien aanzien is geen andere con- tróle mogelijk dan scherp toezicht. De heer Jongenburger: M. de V.Ik kan uw betoog volkomen on derschrijven, M. de V.De heer Muijl wijk vergete toch niet, dat de contröle wat betreft de toepassing van het minimum loon en den maximum ar beidsduur niet zoo gering is. Maar er is bij deze zaak nog een finantieel belang voor de gemeente betrokken, waarop trouwens door den heer Bok hoven reeds gewezen is. De practijk heeft geleerd dat, zoo geen verreken- post in het bestek wordt opgenomen, vaak veel te hoog wordt ingeschreven wat dit onderdeel van het bestek be treft. De meeste aannemers, die nog niet met den loop'van de zaak bekend zijn, nemen in den regel dien post veel te hoog, en dat zou dus komen ten nadeele van de gemeente. Het komt mij billijker en rechtma tiger voor dat een verrekenpost worde opgenomen; dan betaalt de gemeente zuiver wat betaald moet worden. Daarom zal ik voor het amendement, van den heer Bokhoven stemmen. De beraadslaging wordt gesloten. Het eerste gedeelte van het amen dement van den heer Bokhoven (be- troffende het verbod om af te wijken van de artt. 1638 c en 1638 d B. W.) wordt zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Het tweede gedeelte van het amen dement van den heer Bokhoven (be treffende het opnemen van een ver rekenpost in de bestekken) komt in stemming en wordt aangenomen met algemeene stemmen op 1 na, die van den heer Dessing. Het aldus gewijzigd voorstel van de heeren Kolün, Broekhuilen en Dewing wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (Wordt vervolgd.) Boekendief. Ontvreemd by gelegenheid eener verhuizing per schip van Zierikzee over Dordrecht, Amsterdam, Harlm- gen naar Leeuwarden, 3 exemplaren van Kleine gedichten voor kinderen door Hieronymus van Alphen met plaatjeséén exemplaar in geel kar ton met geel lederen rug, waarop geschreven de naam Ripping, zooge naamde steekjeseditie van 1778; 1 zéér fraai exemplaar m hoorn gebon den met breede narse1 exemplaar in rood gebonden, zoogenaamde hoed jeseditie in 1838. De officier van justitie te Leeuwar den verzoekt opsporing en bericht van deze boekjes en looft f 10 uit per exemplaar. Verdronken. Te Dordrecht is, naar do D,;Ct. mee deelt, de 8-jarige G. bij het zwemmen verdronken. Zijn broertje, die hem poogde te reddeq, liep zelf groot ge vaar, maar werd nog intyds op het droge gebracht. De 12-jarige J. T. te Beverwijk is te water geraakt en verdronken. Donderdag is in de buurtschap den Bosch onder Breukelen de dienstbode van P. v. D. te water geraakt en ver dronken. Eerlijkheid beloond. Maandagmiddag komt een inge nieur aan een groote Nederlandsche Autofabriek op de Westerbouwing bij Arnhem en na eenige vertering te hob- ben gemaakt vraagt hy den kellner om een briefjo van honderd gulden te wisselen. In den tijd dat de kellner by zijn patroon aan het wisselen is verdwijnt de ingenieur. Dinsdag komt een chauffeur en vraagt aan den pa troon om het gold. De patroon wei gert aan den chauffeur het gold te geven daar deze geen bewijs heeft het geld te mogen ontvangen en de pa troon geen kennisgeving ontvangen heeft. Donderdag komt de ingenieur en ontvangt van den kellner de Maandag toevertrouwde honderd gulden en als bewijs dat hij eerlijkheid op prijs stelt, geeft hij den kellner een belooning ten bedrage van.... tien cent en verdwijnt weer. Door de strandpolito te Wijk aan Zee is een zwerveling© Van vreemde nationaliteit aangehouden. 't Is 'n 17-jarig meisje, blijkbaar zeer overspannen, dat toegesproken in 't Fransch, Engelsch,Duitsch, Russisch en PoolBch, hierop geen verstaanbaar antwoord gaf. Nu eens rookte ze kalm tientallen sigaretten, een oogenblik later balde ze de tuisten en keekCfl met wilde oogen de nieuwsgierigen aan. Verteld was dat zy aan een spe- cialiteiten-gezelschap te -Amsterdam ontloopen was. (Alkm. Ct.) Oplichter. Door de politie te Amersfoort is on der hevig verzet gearresteerd een als heer gekleed Duitsch sprekend man. Onder voorgeven, ingenieur te zijn bij de fabrieken van de firma Klörne, te Dortmund, en op toevallige wijze in dringende, doch tydelijke geldver legenheid te zijn, wendde hij zich tot de directie van de gemeentelijke gas fabriek, met het verzoek, hem even aan wat geld te helpen. Toen dit niet gelukte, vroeg hij geld aan twee mon teurs, die hfom ieder f2 gaven, doch een poosje daarna vertelde zij hun wedervaren, ten gevolge waarvan de politie op onderzoek ging. Het is, wègens het onder bedriegelijk voorwendsel zich verschaffen van geld, ter beschikking gesteld van de justitie te Utrecht. Kennelyk is het de man, die ook elders zijn slag trachtte Maan bij direc teuren van gasfabrieken en die in de Zaanstreek opereerde bij apothekers, fcich daar voorgevend als Dnitsch collega. a 5 Vergif tigingsversehij nselen Te WormerVeer 4s het gezin van G. de L.j wonende Krommenieërpad, bestaandeqit man vrouw en vijf kinderen, ernstig ziek geworden onder verschijnselen van Vergiftiging, ver moedelijk tengevolge van het gebruik van 9oep, welke men van den eenen dag tot den anderen had bewaard. Dank zij de ingeroepen geneeskundige hulp, zijn'alle patiënten thans buiten levensgevaar. GOUDA, 22 Juli 1912. Tusschen trein en perron. Zekere P. nit Gouderak, die Zondag avond half twaalf een familielid naar den trein bracht aan het station alhier, bleef zoolang aan het afscheid nemen dat de trein zich in beweging zette en hy tusschen den trein en het perron op de treeplank terecht kwam. Door onmiddelyk toegeschoten hulp werd hy uit zyn gevaarlyke positie verlost. Dit ongeluk liep nog betrek- kelyk goed af, hoewel de ontboden geneesheer, Dr. Broekhuizen toch nog inwendige kneuzingen constateerde en het noodzakelijk oordeelde den onvoor zichtige per rijtuig naar zijn woning te doen overbrengen. Na een week van gedwongen rust wegens een licht ziektegeval, heeft de directie van de Bioscoopsalon „Gouda Vooruit" aan de Hoogstraat Zaterdag avond weder geopend met een mooi, varieerend programma, met als hoofd nummer Eulalie, een prachtfilm, waar- In zeer mooie tooneeltjes voorkomen. Verder wordt o.a. gegeven de meer ernstige stukken Douanen-liefde en Door vingerafdrukken verraden, terwijl als komische films worden vertoond De Wekker en Onezine is al te ver legen. De zaal was ook nu niettegen staande het warme weder zeer goed bezet. In de Commissie voor de afdeeling Rundvee, Paarden en Varkens (natio naal) op de Nationale en Internatio nale Laudbouw-tentoon8teliing in 1913 te 's Gravenhage te houden, heeft mede zitting de hoer J. C. van der Torren Kzn., Voorzitter van de Regelings- Commissie voor de provinciale Stieren- keuringen in Zuid-Holland, alhier. In de afdeeling B Zuivelbereiding" (nationaal) neemt mede zitting de heer J. F. W. Middelbeek, Voorzitter der Nederlandsche Vereeniging van Kaas handelaren, alhier. Men verzoekt ons er nog even de aandacht op te vestigen dat bij de 9e Orgelbespeling Dinsdagavond in de Groote Kerk eenige Dames- en Hee- ren-leerlingen van de Solo- en Orgel klasse der Stads-Muziekschool alhier, hunne welwillende medewerking zul len verleenen. Do Bioscoop Internationaal aan den Kleiweg geeft deze week een mooi programma, nl. een drietal drama's Woudbloempje, Liefde vaneen Cowboy en Mozes van de molen, een 3-tal komische nrs. en een natuuropname uit Artis. De beide eerste drama tische nummers geven heel aardige cowboy-geschiedenissen, terwijl de na tuuropname van nylpaard, rinoceros en olifant zeer leerzaam is. Ook hier was de zaal goed bezet. Bergambacht. Op de voordracht ter benoeming tot zetters voor 's Rijks belastingen voor deze gemeente* ter voorziening in de vacaturen, welke zullen ontstaan op 31 December a. s., wegens periodieke aftreding van de heeren W. F. van der Wals en K. Hofland, zijn geplaatst de aftredende en de heeren E. Langerak en C. van der Hee. Stolwijk. De vereeniging „Troost der Zieken" alhier, welker doel is wekelijkBche uitkeering aan de leden bij ziekte, vergaderde in het lokaal van den heer A. Natzijl ter benoeming van een commissaris in de plaats van den heer P. 0. Bonkers, de wegens vertrek uit de gemeente bedankt had. Na herhaalde stemming werd de heer C. Kleyn gekozen. De vereeniging neemt steeds in bloei toe. Krimpen ajd. JJael. Door B. en W. is ingewilligd het verzoek van de Maatschappy tot bereiding van kool- ;teerproducten elhier, om op de kada- stralen perceelen sectie 13 no. 630 en 731 een inrichting voor carbolzuivering te maken en om het fabrieksterrein gedeeltelijk te overkappen. Boakoop. In de afdeeling Staats zorg voor den Landbouw, daarvan de groepen C en D, Veeteelt, Land bouw en Statistiek, van de in 1913 te 'b Gravenhage te houden nationale en internationale Landbouwtentoonstel ling zal mede zitting nemen de heer C. H. Claassen, Rijkftninbouwleeraar en Directeur der Rykstuinbouwwinter- school, alhier. Oudewater. De 22-jarige R., uit Oudewater, bij zyn vader in het na burige Hoefikoop werkzaam, had Vry- dag aanhoudend twist met zijn vader, die eindelyk zoo hoog liep, dat zyn vader hem met een beitel wierp, waar van de scherpe punt hem in den rug trof. Na eenige passen geloopen te hebben, viel de gewonde bewusteloos neer. Hy is per brancard naar zyn woning vervoerd. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De vader is ter beschikking van den burgemeester van Hoenkoop gesteld. Schoonhoven. Bij de door B. en W. gehouden aanbesteding tot het verrichten van verschillende timmer- werkzaamheden ten behoeve van den motorveerdienst over de Lek alhier werd ingeschreven door A*. Bonter alhier voor f460 en door G. A. Vi- veen alhier voor f 348. Aan laatstge noemde werd het werk gegund. Ist* KI. Trekking van Maandag 22 Juli. No. 3130 f 6000. 17276 f 1000. 581 en 4172 ieder f 400. 12462 f 200. 1601, 2265, 2577, 11044,11531, 14037 en 15236 ieder f 100. Prijzen van f 20. 1 7 70 112 44 -JO0 KB 50 ÖM 00 86 707 9 M 888 80 7» 922 89 78 1014 79 1100 84 1908 87 90 1809 43 00 67 1681 87 1691 1722 87 1810 96 77 99 1979 2091 60 52 2120 92 2908 88 288» 2432 73 87 2629 87 96 2862 70 2761 2918 41 3072 97 3142 78 3288 97 8301 22 77 S400 72 8646 3090 3780 38 41 66 69 08B9 71 3680 4177 87 4220 88 63 98 4310 02 94 4401 10 61 70 4007 88 49 80 4711 78 4804 12 4974 76 6096 96 6158 8207 89 77 5807 94 97 98 73 76 6606 6601 3» 42 91 5758 88 6819 98 0010 44 45 6128 84 48 6298 S3 6861 74 8116406 32 78 0607 82 0613 40 57 8798 47 08U6 91 6BB7 84 «8 87 7116 7209 81 80 7848 47 9S 7421 46 96 7688 96 97 7613 46 67 7700 61 68 75 7967 75 88 90 "8068 88 91 8126 61 06 8200 76 88 84 91 97 8654 74 8408 99 8514 8614 88 77 97 8708 90 71 90 8819 88 89 0116 50 65 9280 «000 26 48 01 9421 36 62 9696 55 09 74 9645 9781 50 97 9817 84 10000 14 20 61 10124 10200 10010 10404 48 68 66 10626 62 10088 1O706 10 12 10801 68 11006 41 69 71 76 86 11164 11900 90 11806 B 10 18 79 11488 11613 77 90 00 11660 67 11786 60 11842 48 88 11924 53 12002 76 02 12102 17 67 01 95 12228 40 03 12008 22 12401 48 12506 9 12667 12800 66 129G8 91 18037 81 13111 68 13200 05 89 1832B 48 18480 90 18683 88 51 80 18049 79 18719 2B 09 18801 22 83 40 70 02 1862B 47 70 87 14080 14128 08 78 14272 74 14806 17 71 14414 98 67 76 89 14602 68 67 84 14000 6 12 21 48 68 96 14707 14806 8 98 14917 88 54 77 16008 16184 90 15228 56 16847 84 16470 rt 76 92 16540 15020 28 34 87 47 77 16746 86 15854 16987 40 10002 63 16170 10204 01 10802 30 48 10579 10090 10878 10912 28 0? 81 17021 61 70 98 17148 17223 81 50 07 17821 42 17409 17630 70 87 17705 18 21 45 17760 17800 20 50 17975 70 18091 18140 48 03 18900 8 08 70 18828 72 97 18401 19 18539 57 89 18729 18704 52 82 18896 18002 19104 18 10 10281 73 19445 19005 08 71 19787 19822 82 00 19927 06 97 20027 20105 28 82 48 80 87 90214 60 20016 22 62 96 20420 90670 72 79 02 20087 82 91 29771 20864 20902 99 40 69 W i e 1 r y d e n. Onze stadgenoot de heer H. D. Tamse behaalde gisterenmiddag op de Wieler baan (aardbaan) te-Valkenswaard (N. Brabant) in een 1 uurs-koppelwedstrijd den 3don prijs. Zijn partner was do heer J. v. d. Wiel van Rotterdam. Zwemmen. De Goudsehe Zwemclub. Bij den gisteren door de Bad en Zweminrichting pZwartewater" te Zwolle gehouden nationale wedstryden zijn door de vertegenwoordigers der Goudsehe Zwemclub weder een drie tal pry zen behaald. In het nummer Ongekleed Duiken behaalde de heer J. C. den Boer den liton prüs jn 29% sec., in het nummer Buikzwemmen 80 M. juniores, verwierf do heer J. Blom den 2don prijs in 1 min. 104/ö söc., terwijl in een dergelyk nummer aan de heer Y. C. den Boer den 3do prijs werd toegekend. Postduiven. De Postduiven-vereeniging „De Ooievaar" te 's-Gravenhage hield 23 Juni j.l. een wedvlucht uit Tours. Onder de bekroonden komt voor de heer L. W. Veen alhier met de 52® en de 99° prijs. Zeilen. Op den Reeuwijkschen Plas had gisteren de onderlinge handicap-zeil- wedstryd plaats uitgeschreven doer de Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". De lengte der baan was 9000 Meter. De prijzen bestonden nit kunstvoor werpen. De uitslag was als volgt 1®. „Rio" B. J. M. Leis, 2 u. 16 m. 8 sec.2®. „Waterkip" J. Olman, 2 u. 21 m. 53 sec.3®. „Zwaluw" H. P. van Reedt Dortland 2 u. 27 m. 25 s. 4®. „Elisabeth" P. de Boer, 2 u. 30 m. 6 sec.5®. „Albatros" Mr. F. H. Kra nenburg, 2 u. 30 m. 28 sec.6®. „Vos X" T. B. Grampré Moliere, 2 u. 33 m. 10 sec.7°. „Angela" Mej. Kitty Hoogendijk, 2 u. S3 m. 19 sec. De eerste prijs, bestaande uit een zeer fraai kunstvoorwerp was welwil lend aangeboden door den heer H. J. Nederhorst Jr. Aan de dames die de „Angela" had den bemand, werd een consolatio-prijs uitgereikt. De heer D. W. Westerbaan van Haansbergen fungeerde als handicaper. Voetbal. Gisterenmiddag speelde T.O.P. II een vriendschappelijke wedstryd tegen Concordia. Eerstgenoemde won met 8-0. „Gisterniddag werden te Haastrecht Propaganda-wedstryden gespeeld. De uitslag hiervan lnidt: A. Volksweèrb. Gouda Excelsior (Moordrecht) 21. B. Sparta (Haastrecht) Be Quick (Waddinxveen) 31 Hierna volgde de eindstrijd Volks- weerb. Gouda—Haastrecht. De uitslag was 2—0 voor de Gouwenaars, zoodat deze de lste prijs, een zilveren me daille, wonnen. Sparta won de tweeden pr$s,-een bronzen medaille. Als scheids rechter fungeerde de heer A. Huij- bregtsé. Een R.-K. voetbalclub. *Te Haarlem w opgericht de R.-K. Sportver. St. Bavo, die zich ten doel stelt „de Roomsch-Ratholieken van Haarlem en Omstreken aan te sporen en de gele genheid te verschaffen tot het beoe fenen der verschillende sporten, zon der dat daarin aanleiding is om hun godsdienstige en andere belangen e verwaarloozen". Huishoudelijk reglement en statuten werden vastgesteld, en besloten werd om als eerste onderafdeeling een voet- balolub op te richten. In het voorloopig bestuur hebben zitting de heeren C. A. Dammers, W. M. Steinhoff en S. A. de Boer. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, 1ste kw. 29, 2e 26, 3e 24 cent per half kilo. K /I Vette Varkens redelijke aanvoer lste kw. 29%, 2e kw. 28, 3e kw. 24 cenl per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. De handel was voor al het aange voerde prijshoudend. TAN DIN 22 JULI 1912. Staatsleenincen. Ned. Cert. Werkelijke (Schuld 3 pet. <"bstenr. Belaatingvrye yCronenrente 4 pet. PoH. Obl. 3de Serie é^nort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 De strijd tegen de Trusts in Amerika. De president van de Commissie van de Kamer der Vertegenwoordigden spreekt tegen dat de commissie de ontbinding van de staalcorporatie heeft geeischi. Crisis in Turkije opgelost. Constantinopel, 20 Juli, Schefket pasja heeft de ontbinding der Kamer geëischt, doch de Sultan wilde niet in deze inconBtitutionneele daad toestemmen. De Sultan heeft nu Maarschalk Ahmed Moektar Pasja, voorzitter van den Senaat tot grootvizier benoemd. Deze heeft nu een nieuw Kabinet gevormd. Glasblazersstaking te Delft. Men seint ons uit Delft: Hedenmorgen is de glasblazefssta- king alhier uitgebroken. De staking omvat 300 arbeiders. De rechten op het Panama-kanaal. 4 In den Senaat vérdedigden veel sprekers de stelling dat de zöne ven het kanaal toebehoorend aan de Ver- eenigdo Staten dientengevolge buiten de verdragen met Engeland valt. Wat meer zegt, de Vereenigde Staten heb ben e? nimmer in toegestemd, om aan arbitrage te onderwerpen de eischen van Columbië ten aanzien van zyn frestenties op het grondgebied van 'anama. P a r ii s, 21 Juli. Men heeft Zon dagmiddag in het museum het Louvre een vrouw gearresteerd, die roode inkt wierp op een schildery van Bou cher, Deze vrouw heeft geweigerd haar naam op te geven. Maar het onderzoek heeft uitgelekt dat zij Fre- laine Delarne heet en uit Bretagne af komstig is, zij lykt krankzinnig. Men denkt wel dat de schilderij hersteld kan worden. Duitschland en Japan. Een telegram uit Beriyn gepubli ceerd door de Köln. Zeitnng, betwist de juistheid der informaties te Pe tersburg door de vreemde btAden ont vangen, zeggende dat Rusland de voorstellen van Duitschland strekkende om Rusland tegen Japan op te zetten heeft afgewezen. Te Port Baltique, is niet het minste woord (van de zijde van Duitschland gesproken tegen Japan. Dezé berich ten zijn slechts een anti-Duitsche ma- nuoevre. van alle nog voorhanden zynde benevens een groote party Japon- Htoffen en Zijden tot buitengewoon lagepryzen k contant. Specialiteit in S'ouveauté'». Bekroond op diveree Tentoonstellingen met de noogate onderaoheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 77%% 'W* Seydisfjord laagste stand 754.8 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige winden nit noordelyke richtingen veranderlyke bewolking. Mogelyk regen of onweers buien. Zelfde temperatuur. '5 pot. Obl. (Gr. Russische Spw.mü.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899^4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4* pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Bank- en Crediet-Instel- llnfen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Ajmd. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Crediet lnstell. en Cnltaur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw M(jeu. Ketahoen" Mijnbouw „Mij- Gew. Aand. Red jan g Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsohe Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. NedMytot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mljen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-My. „Zeo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. «fgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Znid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warsohau-Ween en Spoorwegmij. Aaiid. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Ov. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premie!» Amsterdam Ah^d. 3 p Hongarije. ThelT* gmirnngs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4*/%41/a pOt. Amerikanen onveranderd, Petro leum zeer vast, Tabakken kalm, Cul turen zwak, Rubbers zeer stil, Nat. Staatsfondsen flquw, Buitenl. onver anderd, Mynen flauw, Tram waarden lager. 912. Vorige Koer*. Koert van heden- 79'/. 79% 87»/,, 87% 63'/, 101 89 5/„ 89 92s/i 86% 85 86% 85 47'/, 104'/, 84"/, 102% 59% 211 211 56% 57'/, 82 82% 25 26% 69 70% 195 195 Zoo 189% 35'/, 300 82'/, 305 82'/, 171% 170% 503% 499'/, 525 179 178% 112 16% 16"/,, 91% 91% 3% 10", 86 86 91% 62% 62% 186% 86'/, 97% 34 35% 166», 168% 4% 106'/,, 147

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2