f I I .E. Alter ïracht269‘ AAG, TEWAAR- jen neskleeding. of gedeelten Woensdag '24 Juli 1912. 51e Jaargang. No. 11925. Sia.itexila3n.d-. Buitenlandsch Nieuws. Einnenland.. FEUILLETON. Can WuMara ZaaR. I IA U’S I tisepfischl werking: i7««! iS? STS. RNHEM. d.E. ALTER 'risia^ veevoeders. XTi©xx"WS- en -A.d-v©3rt©zxt5.©T©lsbcL voor G-o-clcLsu ©zx OzxxstreQsezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. TA. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. WARENHUIS, Spnislr. h Daag. gf Alle Luxe- en Huisb. Artikelen I de stad aan huis dadige (Uit het Fransch.) f (Wordt vervolgd.) in Zn., Gouda. QUELLE NWATER Kanaries 13, en liter nendermeel irvoederkosten 40 en 5 kilo T. CREBAS, Telef. 40. rgoed. Af en ADRES. icht 2691, LAG. merk fiOUME COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post f 0.55 0.10 >n twee berekend. r—-regelsfO.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0 25 per regel. :k op rekening RUGGAAF VERGOEOI A 15 CT. I y geregeld tijdig i ontvangen van ten, vermakelyk** dan in onze Janskerk, ’b av. Iconcert. Schaakbord” SVi missie Openbare EERSTE KAMER. Auteurswet. Voorloopig Verslag. Terwijl erkend werd, dat het wets voorstel met zorg was bewerkt en uit een oogpunt van juridische techniek allen lof verdient, werden door ver schillende leden bezwaren geopperd. Aan de auteurs worden verstrek kende rechten toegekend, zonder dat hun verplichtingen worden opgelegd. Zij kunnen nieuwe uitgaven van wer ken verhinderen en ook de vertaling van hun geestesarbeid beletten. Het „auteursrecht heeft zoodanige uitbrei ding erlangd, dat het bezwaarlijk nog luitenant Becker, den politie-officier tegen wien door Rosenthal een aan klacht was ingediend. Becker zelf bevindt zich nog op vrije voetenechter schijnt het ver hoor, dat hem is afgenomen, zyn on schuld allerminst aan ’t licht te heb ben gebrachthij is althans geschorst en men verwacht elk oogenblik zijn arrestatie. Italië. Frankrijk en de heilige stoel. Door een katholiek orgaan is dezer dagen de stelling opgeworpen, dat het in het belang der Fransche regeering zou zijn, met het oog op haar kolo nies en haar invloed in het Oosten, om de betrekkingen met het Vatikaan, zoo niet officieel-diplomatiek, dan toch officieus te herstellen. De gansche Italiaansche pers, voor zoover zij met het departement van buitenlandsche zaken voeling houdt, heeft zich dadelijk gehaast aan haar bezwaren tegen zoodanige toenadering uiting te geven. Zoo stelt de Corriere d’Italia in ’t licht, dat de Fransche bladen, die een hervatting der betrekkingen tusschen PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer Elke regel meer Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twe Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 035 betalingelke regel moer 6 cis. Reclames Groote letters en randen naar plaatsruimte. iermethode. oederfabriek 18IA. Enkhuizen. aar bij HH.: Wijdstraat. iD, Veental. lonie" 8'/, uur, Kon. Ned. Bond officieren afd. f 1.25 ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren hij niet, dat ik hem verdacht. Maar ik zou hem kunnen zien, als hij uit zijn kamer ging naar die van juffrouw Stangerson... Hij wachtte dien nacht met er heen te gaan, tot ik sliep en myn vriend Sainclair in mijn kamer bij me was. Tien minuten later hoor den we juffrouw Stangerson’s angst kreet.” „Hoe was u er toe gekomen Larsan te verdenken?” vroeg de president. „Eenvoudig door mijn verstand te gebruiken, meneer de president. Maar ik wilde een tastbaar bewijs hebben ik moest hem met mijn oogen zien, nadat ik hem met mijn verstand voor den moordenaar had uitgemaakt. Den dag, na de onverklaarbare gebeurtenis in de gang, toen ik me zoo diep ellen dig voelde, omdat ik niet wist, hoe ik moest beginnen te redeneeren, kwam ik plotseling tot een besluit en ging ik naar de gang. Daar overtuigde ik mij ervan, dat de moordenaar op geen enkele manier uit die gang had kunnen komen. Toen ben ik gaan redeneeren: als de moor denaar er niet uit was, dan moest hij er nog in zyn. Er waren in die gang: vader Jacques, meneer Stangerson, Larsan en ikMet den moordenaar waren dat vyf personen. Maar in de gang waren er slechts vier. De vyfde ministerie dat niet volkomen naar zijn zin was samengesteld, zou opponeeren. Men kan er echter veilig van op aan, dat het comité stil zal berusten. Im mers slechts door den wil van het leger is het comité tot zijn macht gekomen. Het leger dat thans tegen het comité is, zou evenzeer de macht hebben, het te vernietigen. Dit beseft blijkbaar ook de nieuwe grootvizier, die verschillende nieuwe vejjsiezingen zal dpen houden, den staat van beleg zal opheffen, vrij algemeen amnestie zal verleenen en verschillende voor- loopige wetten geheel zal opheffen. liverseelvoer) 13 en kilo Duitschland. De politie te Maagdenburg zocht sedert eenigen tijd een wielrijder, die in het geheel 17 vrouwen en meisjes met een mes gestoken had. Maandag is hij na een nieuwen aanslag gepakt. Het is een rangeerder van 27 jaar, een getrouwd man met drie kinderen. Amerika. Te New-York zijn weer drie mannen in verband met den moord op Rosen thal in Jiechtenis genomen. Bet is ge bleken, dat de gehuurde sluipmoorde naars voortreffelijke scherpschutters waren, die zich bovendien nog vooraf geoefend hadden in het schieten. De moord op den speelhuishouder. Volgens de New York Herald zijn de daders van den moord op den speel huishouder Rosenthal thans, dank zij het onvermoeid speuren van den o.a. uit Mc. Namara affaire beken den detective Burns, bekend. Zij be- hooren alle tot de klasse der Apachen uit East Side. Vier hunner zouden de wijk uit New York hebben genomen, doch hün signalement was naar alle groote steden geseind en de politie commissaris Doughterny sprak tegen over eenige personen zijn overtuiging uit, dat men hen zeker binnenkort achter slot en grendel zou hebben. Intussohen heeft de politie gisteren nog drie personen in hechtenis geno men, die waarschijnlijk bij de moord- affaire betrokken zijn. Het zijn alle drie beruchte spelers, waarvan een John Rick, een groot vriend is van en Woningtoe- atandscommisBie het Vatikaan en Frankrijk goedkeuren, of zelfs aanbevelen, met het oog op de koloniale belangen van hun land, uit het oog verliezen wat de werke lijke eischen der katholieke Franschen zijn, en ook op welke wijze deze her vatting tot stand zou moeten komen. Men behoeft daartoe slechts, schrijft dit blad, te bedenken, dat alle onder handel! ngen door twee partijen en langs den normalen diplomatieken weg gevoerd moeten worden. M. a. w. er zyn hier zooveel moei lijkheden, dat verandering van den status quo, waarbij het Italiaansche belang gediend is, ónmogelijk is. De officieuze Tribuna merkt op, dat het Vatikaan de zending van een offi- cieeleFransche missie, na de scheiding, als dien overwinning van haar kant zou beschouwen. En de Italia betwij felt of de Fransche bladen, die een toenadering bepleiten, wel de open bare meening in Frankrijk weergeven. Wanneer Frankrijk meester in Ma rokko is, schrijft dit blad, zal de Hei lige Stoel Frankrijk noodig hebben; en wanneer de Fransche gezant te Constantinopel de flaters van het Va tikaan tegenover de Armeniërs moet goed maken, dan zal het Vatikaan hem daarom hebben te verzoeken en daarvoor hebben te bedanken. Beloie. De Koning en de Koningin van België zullen den 14den Augustus een plechtigen intocht in Antwerpen hou den. Een Engelsch oorlogsschip zal, volgens de Belgische bladen, in de haven komen om het vorstelijke paar namens de Engelsche regeering te be groeten. Turkije. Turkije schijnt op het oogenblik in zooverre uit den brand, dat het den Sultan gelukt is, een nieuwen groot vizier te vinden. De verwarring was dan ook tot haar toppunt gestegen. Algemeen was de oppositie tegen het Jong-Turksche comité. Die ontevre-* denheid was vooral het gevolg van de overtuiging dat de Kamer op on wettige wijze was gekozen. Het Jong- Turksche comité heeft zich niet ont zien bij de laatste verkiezingen haar tegencandidaten en de voornaamste leiders der oppositie onschadelijk te maken. Men ging er zelfs toe over de can- didaten en leiders voor den militairen dienst op te roepen of ze eenvoudig in de gevangenis te stoppen. Alge meen was dan ook de eisch, dat de Kamer moest worden ontbonden en nieuwe verkiezingen worden gehouden. Die eisch werd niet alleen door het leger uitgesproken, maar ookTewfik- Pasja, de gezant te Londen, die door den Sultan was aangekocht een nieuw ministerie te vormen, stelde denzelf- den eisch. De Sultan echter die door de Jong-Turken zeer eenzijdig is in gelicht, weigerde aan deze wenschen van Tewfik-Pasja tegemoet te komen, naar hij zei, omdat hij dezen maatregel onwettig oordeelde. Thans heeft de Sultan den voorzitter van den Senaat, maarschalk Achmed Gazi Moechtar tot grootvizier benoemd. Deze heeft de opdracht aanvaard. Hij behoort niet tot een bepaalde partij en is alom gezien. En wat hij reeds voor zijn land gedaan heeft, is meer dan vol doende om die hoogachting verdiend te mogen noemen. Het schijnt hem gelukt te zijn nog verschillende andere mannen van ver dienste bereid gevonden te hebben met hem in een ministerie plaats te nemen. Van allen kan getuigd wor den, dat zij het nieuwe régime zijn toegedaan zonder echter tot een be paalde party te behooren. Dit heeft natuurlijk dit voordeel, dat dit mi nisterie minder dan een ministerie gevormd uit een bepaalde partij reke ning heeft te houden met de belangen van zoo’n partij. Dit kabinet schijnt dan ook bij uitstek geschikt een beetje orde in den verwarden stand van za ken te brengen. Het Jong-Turksche comité deed eerst, alsof het tegen elk is niet kunnen ontvluchten. Dus moet een van de vier ook de moordenaar wezen Wie van de vier personen kon dat zijn Zeker niet een van hen, die ik tegelijk met den moordenaar had gezien. Op de gang waren tegelijk met den moordenaar, meneer Stan gerson, ook vader Jacques en ikzelf. Dus kon de moordenaar meneer Stan gerson niet zijn, vader Jacques ook niet en evenmin ik zelf. Had ik Larsan tegelijk met den moordenaar gezien? Neen Er waren twee seconden voor bijgegaan waarin ik den moordenaar uit het oog had verloren, want deze was twee seconden voor meneer Stan gerson en mij op het punt gekomen, waar de twee gangen in elkaar uit- loopen. In dien tijd was Larsan de dwarsgang opgegaan, had zijn valschen baard afgenomen, zich omgekeerd en was tegen ons aan komen loopen, alsof hij den moordenaar vervolgde Ballmeyer heeft nog wel sterker stuk jes uitgehaaldEn u begrijpt, dat het voor hem slechts een spel was zich zoo te grimeeren, dat hij bij juffrouw Stangerson kwam met een rooden baard, en op het postkantoor met een baard, die hem deed lijken op meneer Darzac, wiens ondergang hij gezworen had. Ja, mijn verstand bracht mij er toe, in te zien, dat Larsan en de moordenaar, dien ik zocht, dezelfde persoon waren. Die ontdekking deed mij ontstellen. Ik deed nu myn best, bedaard te zijn en de uitwendige teekenen na te gaan om die in overeenstemming te bren gen met myn wetenschap. Wat waren de teekenen, die mij dien nacht Larsan niet voor den moor denaar hadden doen houden: le. Ik had den onbekende in de kamer van juffrouw Stangerson ge zien en toen ik naar Larsans kamer ging, vond ik hem daar in slaap. 2e. De ladder. 3e. Ik had Larsan aan het eind van de dwarsgang geplaatst, terwyl ik hem vertelde, dat ik naar de kamer van juffrouw Stangerson zou gaan om den moordenaar te vinden. Toen ik in de kamer kwam, zat daar de onbekende. Het eerste was niet moeilijk te ver klaren. Toen ik mijn ladder afging, nadat ik den onbekende in de kamer van juffrouw Stangerson had gezien, had deze al gedaan wat hij had willen doen. Tpen ik in het kasteel terug ging, was hij reeds naar zijn eigen kamer gegaan, had zich ontkleed en kon hij my, toen ik b$ hem aanklopte een slaperig gezicht laten zien... Het tweedede ladder, gaf me niet veel meer moeite. Als Larsan de moor- 59) We hadden met hem gegeten en na het eten deed hij alsof hij in slaap viel, want hij wilde, dat we zouden denken, dat hij ook een slaapmiddel had gehad, als het den volgenden dag bleek, dat ik onder den invloed daar van was geweest. Nu we beiden het zelfde lot hadden ondergaan, viel het vermoeden niet op hem. Want ik heb werkelijk een slaapmiddel gehad en wel van Larsan zelf... Als ik niet in dien treurigen toestand had verkeerd, zou Larsan dien nacht niet in de kamer van juffrouw Stangerson zijn gekomen en het ongeluk zou niet zyn gebeurd!... Men hoorde een zucht. Meneer Dar zac kon zich niet goed houden. „U begrijpt,” ging Rouletabille voort, „dat het Larsan dien nacht zeer onaangenaam was, dat ik een kamer naast de zyne had, want hij wist, of kon tenminste vermoeden, dat ik dien nacht zou waken. Natuurlek geloofde met dien naam kan bestempeld worden. Het zal bijv, ook betrekking hebben op de beeldende kunsten en bouw werken, ten opzichte waarvan het woord ^auteur” tot dusverre niet ge bruikelijk was. Men vreesde dat hieruit een bron van geschillen zoude ontstaan. Ook was de Reg. in andere opzichten te ver gegaan. Bij het verleenen van bescherming aan de buitenlandsche auteurs tegen de Nederlandsohe uit gevers had men niet uit het oog mogen verliezen, dat daarmede een bron van uitkomsten zoude ophouden te vloeien en aan velen h. t. 1., die geheel of ten deele, vaak door nood gedrongen, door vertaalwerk in hun onderhoud voor zien, nadeel zoude worden toegebracht. Met kracht werd er op gewezen, dat de gevolgen van art. 13, voor ons, bij vertaling van buitenlandsche wer ken, niet anders dan geheel verschil lend kunnen zijn dan die voor andere volken. Ook onze taal wordt door dit artikel in het gebruik beperkt en hare verbreiding tegengegaan. Ook werd door enkele leden de meening geuit, dat in elk geval de nieuwsbladen niet onder de in art. IQ genoemde werken waarop auteursrecht bestaat, hadden moeten zijn opgeno men. Velen onderschreven echter dit gevoelen niet. Zij wezen er op dat het auteursrecht geenszins onbeperkt is. Het geldt niet ten aanzien van geestesproducten, waaraan juist de grootste kosten verbonden zijn om ze te verkrijgen, n.l. van de berichten in de dagbladen, speciaal buitenlandsche telegrammen, beurs- en handelsborich- ten, en in dit opzicht was groote vrij heid gelatenen dit werd zelfs be treurd. Volgens deze leden wordt door de kleine en in het algemeen door de provinciale pers te dien aanzien op bedenkelijke wijze ten nadeele der groote dagbladen roof gepleegd. Zonder dien roof in bescherming te willen nemen, maakten onderscheidene leden tocnNje opmerking dat een ver bod om bedoelde berichten over te nemen, voor de kleine en in het alge meen de provinciale pers zoodanig bezwaar zou meebrengen, dat zij voor een goed deel zou moeten ophouden te bestaan. Omtrent de rechtskracht van het gesloten tractaat waren de gevoelens verdeeld. Vele leden waren echter van gevoelen, dat het gewenscht was met het oog op de snelle ontwikkeling van het internationaal recht, dat het vraagstuk „wet of tractaat”, waarover H denaar was, had hij geen ladder noodig gehad, om in het kasteel te komen, daar hij in de kamer naast de mijne sliepmaar die ladder moest doen gelooven aan de komst van den moor denaar van buiten het kasteel, iets, wat in het systeem van Larsan noodig was, omdat meneer Darzac niet op het kasteel was. In ieder geval kon die ladder de vlucht van Larsan gemak kelijk maken. Maar het derde koste me veel hoofd breken. Daar ik Larsan aan het eind van de dwarsgang had geplaatst, kon ik niet begrijpen, dat hy van het oogenblik, waarin ik meneer Stan gerson en vader Jacques ging zoeken, gebruik had gemaakt om naar de kamer terug te gaan? Dat zou al te gevaarlijk zijn geweestDaardoor zou bij de kans hebben geloopen, om ge snapt te worden.. En dat wist hij!... Hij was bijna gevangen genomen, daar hij niet op zijn post terug had kunnen komen, zooals hij gehoopt had... Hij moest wel een gewichtige reden heb ben gehad, om naar de kamer terug te keeren! Engeland. De staking te Londen. De staking in de Londensche haven heeft Maandag in het parlement tot een incident aanleiding gegeven. De arbeidsafgevaardigde O’Grady drong er bij Asquith op aan, dat deze nieuwe stappen zou doen om een einde te maken aan de staking, waardoor thans zooveel duizenden bittere ellende leden. Toen de premier verklaarde, dat de regeering alles had gedaan wat zij kon, eiseftte hij, dat het parlement de staking tw een onderwerp van be handeling zou maken in plaats van de marinebegrooting„hij was niet van plan een bespreking der marine-be- grooting toe te laten, terwijl 400000 mannen, vrouwen en kinderen in East End van honger en ellende omkwamen, en terwijl men een schurkachtig in dividu als lord Devonport zijn moord dadige praktijken liet voortzetten”. Deze uitlating verwekte een luiden storm van verontwaardiging in het parlement. Te vergeefs trachtte O’Grady zijn voorstel te verdedigen, waarna hij eindelijk boos de papieren, die hij in de hand hield, tegen den grond wierp, en met een#„ik zeg, dat het een verd... schandaal is” de zaal uitstormde.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1