Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, Qemengde Berichten. INDISCH NIEUWS. Stadsnieuws. 400» Staats-loterij. "fu8,SS'ïï45J«aaa8g,SÏÏ«S "ML S V. S S13800 w 73 ,aMo WfS iïï &T"9190 LANDBOUW. INGEZONDEN. Rechtszaken. Ooze Geïllustreerde Weekbladen. Laatste Berichten. Groote Jurlijksche Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effects akiidtlte Am ster dm het meeningffverschit thans opnieuw was gebleken, spoedig door eenedni- delijke wetsbepaling of definitie tot oplossing werd gebracht. Enkelen leden bevreemdde het, dat aan de gehuwde vrouw zoo groote rechten ten opzichte van haren arbeid zijn toegekend, in vergelijking met de bepalingen der OctrowMtaan eene regeling als brj het arbeidscontract voor de gehuwde vrouw is aangeno men gaven deze leden de voorkeur. Daartegenover achtten anderen de regeling zeer juist; men mocht de vruchten, welke de vrouw met haar geestesarbeid verwerft, niet verwarren met die door materieelen arbeid ver kregen en voor enkele leden was daarentegon bij de regeling van het auteursrecht der getrouwde vrouw het ontwerp niet ver genoeg gegaan, be treurende zij de niet-aanneming van het amendement-Drucker, daar dat eene verbetering zou gebracht hebben in de positie der gehuwde vrouw ten opzichte van hare bevoegdgeid tot het beschikken over eigen verdienste, een beginsel in de wet op het arbeidscon tract duidelgk neergelegd. By deze gedachtenwisseling oor deelden vele leden, dat het economi sche en intellectueele standpunt der gehuwde vrouw, op wie de wetgever hét oog had by de regeling van het arbeidscontract, zoo veel verschilt van dat der gehuwde vrouw, wier belang by de regeling van het auteursrecht betrokken is, dat alle vergelijking van de rechtspositie van de beide catego rieën ten aanzien der vruchten van harén arbeid scheen uitgesloten. r Bij de behandeling der artikelen vona de bepaling, dat het autersrecht niet voor beslag vatbaar is, bestrijding, teryyl sommigen vreesdon dat het begrip „maken van een werk" aan leiding zou £even tot veel meer on aangenaamheid, waar b.v. dikwijls onderwijsboeken geschreven worden in opdracht van den uitgever. Men vrees de dat deze bepaliug evenals die van art. 13 omtrent veelvoudiging, verta ling en nabootsing enz. een bron zoude worden van ingewikkelde geschillen. De Ryn-tol. Men weet, aldus de N. R. Ct., dat Pruisen indertijd de toestemming van de Zuidduitsohe staten op het plan tot heffing van een riviertol heeft verkregen door de belofte, dat het een evenredig deel van de kosten van de normalisatie van den Main voor zyn rekêning zou nomen. Uit Hanau. in het Pruisische regee- distriot Kassei, wordt nu aan de sulaat van Japan in den arm genomen, om hen een handje te helpen. Köln. Ztg. gemeld: „Naar hier in welingelichte kringen stellig verluidt, is door de houding van Nederland in de kwestie van den riviertol het begin van het werk tot voortzetting van de normalisatie van den Main van Offenbach tot Aschaf- wat belangheb- betreuren." fenburg uitgesneld, wal bende klingen levendig 1 Spionnen vrees. Na de „bespieding" door Japansche spionnen van het fort Antjol nabij 'Tandjong Priok heerscht op het schoone eiland Java spionnenvrees, lezen wy in het Soer. Hbld. Hier te Soorabaja woont in eon der hotels in de Nieuw-Hollandstraat een vreedzame Japanner. Die man staat onder verdenking een spion te zgn. Daar men meende, dat hg kaarten en teekeningen van verdedigingswer ken ia zyn bezit had, heeft de justitie gisteren onverwachts huiszoeking by den Japannees gedaan. Zij vond niets. Thans krygen alle militaire wachten welke van Soerabaja uit geregeld wor den betrokken de instruotie mee om, wanneer deze Japanner zich in de buurt der forten mocht vertoonen, hem onmiddellyk te arresteeren. De aangehouden Japansche „spion nen" zijn op vrye voeten gelaten en loopen weder lustig, medicijnen ven tende, door de kampongs. De mededeeling dat zij geen toe toelatingskaart zouden hebben gehad, is onjuist. Uit Batavia schryft men over-deze Japanners aan het Soer. Hbld. De op heeterdaad betrapte Japan sche spionnen stellen zich nu aan als de beloedigde onschuld. In hoedanig heid van artsenijmengers wilden zy obat verkoopon in de kampongs en de snoode fort wachter heeft hen de politie op hun dak gestuurd. Die uitvlucht is kostelyk. Wie gaat nu obat colporteeren in de nabyheid der forten, in de Oetan Badak, waar men zich liever niet waagt? Van kam pongs in die buurt heb ik nooit ge- Bi saks wordt misschien nog het con Op de kermis te Wormerveer hebben eenige individuen zich vermaakt met een straatfiguur uit Zaandam, zekeren G. Zij dreven hun grap zoover, dat zij hem met sterken drank overlaad den, zoodat hij ten laaste geheel buiten westen was en de door de politie te hulp geroepen arts reeds meende, dat de dood was ingetreden. De arts slaagde er echter in, hem weder op de been te helpen. (Tel.) Boven Haarlem ontlastte zich dagmiddag een bijzonder hevi^ en langdurig onweer. Een huis in de Schoolsteeg werd getroffen, zonder dat veel schade werd veroorzaakt. Door den zwaren regenval liepen en kele stadsgedeelten dnder. Toen Zondagmiddag de trein, welke ongeveer te halfvier te Middelburg aankomt, daar onder de Hooge Brug reed, werd van af die brug met een ijzeren moet op de machine gegooid, gelukkig zonder iemand te raken. Tegen den 12-jarigen dader van deze baldadigheid is proces-verbaal opge maakt. Uitgewezen. Uit de grensplaats Bocholt zyn Zaterdag twee liolland- sche gezinnen, samen tellende elf per sonen, als zijnde lastige buitenlanders, Pruisen uitgewezen. Zondagavond zagen eenige personen aan de Prins Hendrikkade to Rotter dam, dat een beschonken persoon in de Koningshaven te water geraakte. Hulp kon niet worden verleend, zoo dat de man verdronk. De moord te Geverikbeok. Zekere Pierre Gelissen, een bejaard alleenwonend landbouwer te Geverik, gemeente Beek (Limburg) werd 26 December 1911 dood in zijn woning gevonden. De buren hadden Gelissen in een paar dagen niet gezien, (de moord geschiedde in den nacht van 21 op 22 December 1911) doch hoorde het varken wel bniton gewoon honge rig schreeuwen, zoodat men vermoedde dat G. ziek w&j*, of eon ongeluk had gekregen en de dieren niet kon ver zorgen. Men drong de woning binnen en vond het lijlp van den bejaagden man. De wonden op het lHk en bloedsporen wezen er op, dat deze moord reeds enkele dagen geleden moest gepleegd zyn. De dader had zich toegang tot de woning verschaft door een gat in den leemen muur te maken. Diefstal schijnt de drijfveer tot de misdaad te zijn geweest, want de kasten waren met geweld opengebroken. Als beklaagde van dezen moord stond terecht Petrus Lambertus Ben den, steenbakker, vroeger zwervende, thans gedetineerd on wordt hem ten laste gelegd, dat hy in den nacht van 21 op 22 Deoember 1911 te Geverik, gemeente Beek (L.) opzettelyk en met voorbedachten rade voorn. Gelisson, zonder beroep, oud 74 jaar, aldaar van hot leven heeft beroofd door hem met een bijl of een ander scherp voorwerp en met een „sohlaucht" of „slock" (Limbnrgsohe naam voor „ploerton- dooder") verschillende harde slagen op het hoofd toe te brengen, tenge volge waarvan het schedeldak is in geslagen en gespleten en de hersenen zyn gekwetst en gedoodalthans dat hg op tgd en plaats gemeld, te zamen en in vereeniging met Jozef Petermann en Otto Mechau, althans alleen, voornoemden Gelissen van het leven heeft beroofd, met het oogmerk om de uitvoering van den hom ten laste gelegden diefstal van een buidel met geld pl.m. f86 enz. gemakkelijk te maken. Door de arrond. reohtbank te tricht werd beklaagde deswege by vonnis van 22 Mei 1912 tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld^ tegen welk vonnis beklaagde en hot O. M. appelleerden. Voor de rechtbank te M&astrioht heeft beklaagde ontkend hetgeen hem is ten laste gelegd en beweerde in geen 12 jaar te Beek te zyn geweest. Nadat hg te Breda wegens ver schillende diefstallen 9 jaan in de ge vangenis had doorgebracht, heeft hy te Heerlen, na te noemen getuige Carolina Schulz loeren kennen, met wie hg verschillende nachtelgke roof tochten ondernam en eenige maanden met haar zwervende heeft geleefd en haar zelfs tengevolge van een twiBt wilde vermoorden. Aan deze getuige heeft bekl. ook medegedeeld, dat hu voornemens was den onden man te aooden en hem te berooven van zyn geld. Daar bgkt. echter aan een andere vrouw de voorkeur gaf, hij van den oyrfganjg met getuige Schulz af, zeggende: „ik heb een ander meisje, ga jy maar weg." Van toen af leefde hij met de getuige Johanna Schling- hoff tot aan zijn arrestatie. In hooger beroep van het vonnis der Maastrichtsche Rechtbank, waarbij beklaagde Benden veroordeeld was tot levenslange gevangenisstraf* word deze verschrikkelijke moordzaak gisterén behandeld voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. De zeventien opgeroepen getuigejP legden voor beklaagde zeer zware verklaringen af. Uit deze verhooren bleek dat bekl. een geroutineerde dief was, die niets ontzag, zich met prostituees ophield, kortom alle mogelijke ongunstige an tecedenten in zich vereenigde. Ondanks deze bezwarende getuige nissen bleef beklaagde alle schuld ont kennen. De advocaat-generaal Mr. Tak re quisitoir nemend acht den moord door feiten en waarnemingen bewezen. Spreker stelt dan de vraag: „wie is de dader van dien moord en be wijst aan beklaagde, dat hij 't ia door de uitlatinron van bekl. aan de ge tuigen J. H. van Deursen en Catha- rina Bothmer en verder aan Carolina Schulz. Dan gaat mr. Tak na dat van 8 December tot den dag van den moord beklaagde dien geruimen tijd heeft gebezigd om kalm te overleggen hoe dien ouden man op de geschikste wijze te vermoorden en dit staat ook vast uit de boven weergegeven ver klaring van de getuige Johanna Schlinghoff. Do vraag, of deze beklaagde den moord heeft bedreven, beantwoordt mr. Tak nu bevestigend en beroept zich weer op de verklaring Schling hoff en hot omstandig verhaal, dat beklaagde van den beganen moord aan haar deed. Beklaagde was verder zoo laag om den vermoorden ouden man het lijf goed uit te trekken en ook dat nog moe te nemen. De adv.-generaal toont verder aan, dat do getuigenis Schling hoff geheel wordt bevestigd door die van Carolina Schulz en andere ge tuigen. En voor u, zegt mr. Tak, zit nu de meest verstekte, meest koelbloedige moordenaar, die ik in mijn praktijk gehad heb. Ten volle staat dus vast, gaat hij verder, dat deze beklaagde den moord gepleegd heeft en al zijn er ook al een drietal getuigenissen ton voordeele van beklaagde aangebracht, waartegenover de Maastrichtsche rechtbank redeneert lo. dat die getuigen zich vergissen en 2o. indien zij zich niet vergissen, dat dan beklaagde, komende van de wo ning van Bothmer, den moord ge pleegd heeft, met welke laatste bewe ring mr. Tak niet kan meegaan, dan nog bewijzen deze getuigenissen nog niets ten gunBte van beklaagde. Nu kan beklaagde wel zeggen, dat de getuigen nog slechter zgn dan hij, maar dan ontzeg ik hem het recht, want slechter dan deze man is er geen. Ter terechtzitting heeft beklaagde nog bewezen, dat hy een moord kan be drijven, n.l. in zyn uiting tegen Caro lina Schulz. Een dergelyk ondier moet voor goed uit de maatschappij worden ver wijderd. Spreker verklaart den bekl. schuldig aan moord en eischt levenslange ge vangenisstraf tegen hem. De verdediger mr. dr. Ch. v. Oppen, advocaat to Maastricht, wijst in zyn pleidooi op de groote verantwoorde lijkheid van het hof in zijn eindbe slissing tegen dezen bekl. op Je ven of dood. Niemand, zegt hij, heeft den moord zien plegen, en daarom zal uw hof de aanwyzingen met de meeste nauwgezetheid moeten toetsen. De hoeksteen in deze zaak zijn de verklaringen van Caroline Schulz en Johanna Schlinghoff. En nu gaat ver dediger de kwaliteit van deze beiden getuigen na en zegt, dat het twee prostituees zpj die in deze zaak steeds gelogen hebben. Eerst was Ramakers ae schuldige, doch deze heeft gelukkig zyn alibi nog op het kantje af kunnen bewyzen. Nu zit hier Senden op de beklaagdebank. De angst der beide vrouwen voor dezen beklaagde was de dryfveer, hun streven om hem voorgoed op te brengen en voor zyn leven onschadelyk te maken. Gekwetste eigenliefde en haat is drnfveer van beiden. Johanna Schlinghoff is zwan ger van dezen beklaagde en vanaf dat oogenblik heeft beklaagde haar als een vuile lap van zich weggetrapt en verder nog geleefd met de vrouw van Petermann. Door Oaroline Sohnlz in den steek te laten voor een andere vrouw heeft hy ook aan die getuige de grootste beleediging aangedaan, die men een vrouw doen kan. Beide, vrouwen heeft hy dus op een vuile manier verlaten, en is 'fc dus begrijpe lijk dat deze vrouwen een samenzwe ring tegen beklaagde smeden. Op de vraag, wie de dader is, durft pleiter noch te zeggen dat deze be klaagde het is, noch dat hy het niet is, doch waarschijnlijk acht hy 't, dat Senden als lid van een camorra, ge vormd door enkele getuigen, de dupe is en deze camorra hem chirurgisch zeker als lid heeft afgesneden. Op deze en meerdere gronden vraagt plei ter vrijspraak. Hierop neemt mr. Tak nog het woord en ontzenuwt punt voor punt het pleidooi van den verdediger, die zich daarna weer verantwoordt. De uitspraak wordt bepaald op 6 Augustus a.s. Gisternamiddag heeft de politie te Dordrecht naar het huis van bewaring overgebracht den 58-jarigen metselaar M. M., wonende aan de Loverstraat aldaar, die Maandagmiddag bij een huiselijken twist zijn 57-jarige echtge- noote met een mes in den linker schouder en den rug had gestoken. De wonden zyn niet levensgevaarlijk. (D. Ct.) Gisternacht is er, naar de 's-H. Ct. meldt, ingebroken in het klooster der Urselinen te Boxtel. De inbrekers zyn achter over de speelplaats binnenge komen en hebben daarna een glazen deur ingedrukt. Zij hebben het heele klooster doorzocht en een bedrag van van f30 meegenomen. Van doc&ders geen spoor. Een 18-jarige bediende van deNe- derlandsch-Duitsche Transportmaat schappij is dezer dagen verdwenen met medeneming van f4600 en een rijwiel. (Hbld.) Geen ongeluk maar misdaad? Men schrijft aan De Tel. Verleden jaar werd melding gemaakt van een circa 60-jarigen boer uiteen dorp bij Kleef, die zich in een clowns pak had gestoken om nog eens vroolijk het carnavalsfeest mede te vieren en toen den volgenden morgen in die stad dood op straat werd gevonden. De kleeren waren hem van het lichaam verbrand, zijn haren waren verschroeid en hij was overdekt met brandwonden. Men- nam toen aan, dat de man in benevelden toestand was neergevallen en de kleeding door zijn sigaar was in brand geraakt. Naar wij uit ver trouwbare bron vernemen, heeft zich nu gisteren in een café te Goch, terwijl over dit geval werd gesproken, iemand laten ontvallen, dat de ongelukkige niet in brand geraakt, maar inbrand gestoken was. Hij had het zelf gezien en kende de daders, doch had uit vrees voor de woestelingen niets durven zeggenEen spoorbeambte, die het gesprek mede aanhoorde, gaf de politie kennis, welke nu een ernstig onderzoek naar de juistheid van 's mans verhaal instelt. Wreed. Men meldt uit ArnhemIn den afgeloopen nacht heeft iemand het paard van den heer S. Van Schaapsdrift de tong uit den bek ge sneden. Het beest dat een veulen oy zich had is afgemaakt moeten worden. De politie doet onderzoek. Sedert Vrijdag wordt de makelaar in diamant E. te Amsterdam vermist. Hij heeft een partijtje diamant van eenige personen bij zich. Maandagavond is naar het Huis van Bewaring te Leeuwarden overgebraoht de 22-jarige R. S., die door de ge meentepolitie is aangehouden verdacht van berooving van een persoon, die op een bank in een der plantsoenen aldaar lag te slapen. Kinkhoest. Te Witmarsum heerscht onder de kinderen een kwaadaardige kinkhoest. In één gezin zyn twee der drie aangetaste kinderen reeds aan de ziekte bézweken. GOUDA, 24 Juli 1912. Negende orgelbespeling. 't Was eene zeer gelukkige gedachte van den heer Spaanderman om zich voor de negende orgelbespeling te ver zekeren van de welwillende medewer king van eenige dames- en heeren- leerlingen van de Solo- en Orgelklasse der Stadsmuziekschool. En uit't groote aantal der bezoekers, die gisteravond 't orgelconoert by woonden, velt niet van alleen op te maken, dat dit denkbeeld van den heer Spaanderman byval vond doch ook, dat de Gondsche muziekschool zich in veler belangstel ling en sympathie mag verhengen. Èn daarvoor is reden 1 Ook wan neer we er geen rekening mee honden, dat we hier leerlingen te hooren kregen en das de praestaties van gisteravond beoordeelen naar den maatstaf, dien we steeds voor de orgelconcerten ge bruiken, dan nog kannen we met volle overtuiging verklaren, dat de uitvoe ring van gisteravond, zeer zeker wat 't vocale gedeelte betreft, voor geen van de acht vorige orgelbespelingen in dit seizoen behoeft onder te i* *™1 Veel heeft ons vooral 't damei bestaande uit Mej. Dercksen (Sopri Mej. Westbroek (Mezzo-Spr.) en Scholten (Alt) te genieten gege Waren de dames in 't „Gebet" Hanptmann en ook in 't terzet „Hebe déine Augen auf" uit „Elias" nog eenigzins onder den indruk, by de drie terzetten der aartsengelen uit Klng- hardt's „Die Zerstörnng Jerusalems" was elk spoor van zenuwachtigheid verdwenen en konden we volop ge nieten. Deze drie dames, die nog leerlingen zijn en 'took niet beneden zich achten nog als leerlingen op 't programma vermeld te worden, hebben in deze drie trio's voortdurend fijne knnst gegeven, 't Zou moeilijk te zeggen zijn, wat meer bewonderd moest worden 't volmaakte ensemble, waarin geen der stemmen praedomi- neerde, ae fijne nuanceeringen, waar door elk woord, elke muzikale phrase tot z'n recht kwam of de innig muzi kale voordrachtVooral 't terzet „So bekehret euch noch" zou door beroepszangeressen kwalijk beter en stellig niet muzikaler voorgedragen kunnen worden. We brengen de dames en haren leeraar, den heer Spaander man, hiervoor onze oprechte hulde Mej. Scholtendie behalve in 't trio ook nog als soliste optrad, is voor muzikaal Gouda geene onbekende. Reeds een paar jaar geleden vestigde ze de aandacht op zich door de mu zikale wijze, waarop ze de rol van „Heksenkoningin" in de operette „Goudmuiltje" van Brandts Buys ver tolkte. En sinds dien heeft de stem van Mej. Scholten aan draagkracht vooral gewonnen, 't Geluid moge voor de St. Janskerk nog niet over matig groot zijn, warm is 't in ieder geval en van een echt, fraai alttimbre. Doch de zangkunst van Mej. Scholten is nog niet geheel af. Ze heeft eene neiging om de rythmische accenten wat te overdrijven, waardoor de zwakke maatdeelen wel eens min of meer in 't gedrang komen. Ook dient 't klankvolume in de lagere tonen nog toe te nemen, doch behoudens deze kleine tekortkomingen, die door voort gezette studie te verbeteren zijn, komt deze zangeres ook als soliste niets dan lof toe voor de zeer muzikale wijze, waarop ze Verhey's „Excelsior" ten gehoore bracht. Ook met z'n orgel-leerlingen heeft de heer Spaanderman veel succes ge had. 't „Fraeludium" van Hesse, dat de heer Nijkamp ton gehoore bracht, is geen dankbare^ compositie en we gelooven stellig, dat 't spel van den heer Nykamp in 'n ander nummer beter tot z'n recht ware gekomen. In „Fefttspiel" van Volckmar toonde de heer Vrijlandt zich 'n muzi kaal organist, die evenwel z'n vinger vlugheid nog dient te verbeteren; de kleine versieringsfignnrties waren nog verre van geacheveerd. De beide „Praeludien met Fuga" van Bach wer den door de hoeren van der Meer en Spaanderman Jr. uitstekend voorge dragen. De inzet van de fan was by den heer van der Meer rythmisoh nog eenigazins onzeker doch de heer Spaanderman Jr. gaf eene vertolking, die in alle opzichten viel te loven. Van de tweede oompositie van Hesse „Alleqpro Vivace e Moderato" hebben we niet ton volle*knnnen genieten; de registratie was hier doorloopend te zwaar, wat 't geheel iets vermoeiends r. Waarschijnlijk is dit echter meer schuld van den componist dan van Mej. Visser en den heer Vrijlandfc, die zeer correct speelden. Ten slotte dienen we nog de zeer muzikale en zeer geacheveerde voordracht te roe men van den heer v. d. Pavoordt, die Offertoire van Dubois ten gehoore bracht. De heer Spaanderman en zyne leer lingen kannen inderdaad met groote voldoening op deze uitvoering terug zien l Intern. Congres voor Zedelijke Op voeding. Het hoofdbestuur van den Nederl. Kinderbond heeft naar het tweede internationaal oongres voor Zedelyke Opvoeding, dat van 22—27 Augustas sj. te 's Gravenhage zal houden, als afgevaardigde r Dr. J. W. Le Grom, voorzitter de afdeeling Gouda. 10" Orgelbespeling m uo uiuuio ivw» r1 zullen mej. Go van den Burg (sopraan), Amersfoort en mej. Elize Lehman (alt) den Haag, hnnne welwillende medewerking verleenen. Kinderwagen te water. Hedenmiddag omstreeka 1 nur ge raakte een kinderwagen, waarin een kindje lag, welke wagen door een zeer jong meisje werd gereden, in de Nieuwe Haven te water. Ook het meisje dat de wagen reed, geraakte daarbij. Twee mannen die het ongeval zagen, sprongen te water en mochten het genoegen hebben de twee kinderen, dochtertjes van den heer de Z., te redden, waarna later de kinderwagen werd opgevisent. Een groote menigte was getuige van dit ongeval. Eindexamen H. B. S. Zuid-Holland. Van de derde groep slaagden heden voor het eindexamen H. B. S.: C. A. van den Bosch, E. Bannink Bolt, W. van Rijn van Alkemade, E. C. J. van der Horst, F. J. Sibbes, allen van de H. B, S. alhier Fn. Ja. Carpentier Alting, Ha. Ma. Aa. Kuijk, E. C. Zee man, C. J. van der Klaauw, allen van de H. B. S. Leiden Ch. M. Berk hout, H. C. ten Brnggencate, J. C. Deknatel, E. A. Kan, C. A. Takken allen van de H. B. S. voor meisjes en Bleijenburg, 's Gravenhage E. M. H. Schaank en H. van Cranenburgh, beiden van Voorschoten. Bovendien slaagde nog J. P. Te- ding van Berkhout, Leiden, die door ongesteldheid by het examen der 2e groep niet tegenwoordig kon zijn. Algewezen werden 9 candidaten. Krimpen a. d. LekDoordat een beitel van de werkbank viel, werd de blokmaker J. M. v. Wijnen zoodanig aan den voet getroffen, dat de pees van den grooten teen werd afgesne den. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen welke werd verleend door dokter N. J. van Dam. JfieuwerkerkafdlJsel. Spelende gèr&akte een 2-jarig kind van C. P alhier, in het kanaal. Gelukkig werd het opgemerkt door een 8-jarig zusje, aan wien het gelukken mocht de kleine te redden. Lekkerkerk. Door den landbouwer W. Brand, is aan A. Stoppelenburg, metselaar, H. Koudstaal, timmerman, M. Nobel, schilder, allen alhier, opge dragen, zijn woning gedeeltelijk ai te breken en weder nieuw op te bouwen en bovendien vyf meter te vergrooten. Ónderkerk ajd. IJ sol. A. De Groot uit Krimpen a/d. IJsel, maakte Zaterdag een tochtje per fiets. Aan den L&genweg kwam hij te vallen en brak een arm. Schoonhoven. De raming van ontvangsten en uitgaven over het kalenderjaar 1913 van de Gezondheids commissie gezeteld te Schoonhoven beloopt, zoowel in ontvang als in uit gaaf, de som van f 1182,5$. Onder de ontvangsten is opgenomen: lo. het saldo van het vorig dienstjaar ad f271,60; 2o. de bijdrage van het Rijk in de toelage voor den secretaris ad f400, benevens 3o. de bijdragen der gemeenten, waarvoor de commissie is ingesteld, ad f511,30. Deze laatste bijdragen zyn berekend ad VL cent per inwoner en beloopen voor de vol gende gemeenten de daarachter ver melde bedragen Krimpen a/d Lek f 34,95Krimpen a/d IJssel f 41,16Ouderkerk a'd IJssel f 40,61Lekkerkerk f 47,61Bergam bacht f40.65 Berkenwoude f8,921/. Stolwyk f28.76; Gouderak f 23,66 Ammerstol f 14,69Schoonhoven f 60,74; Haastrecht f 23,07'/jVlist f5,67 Hekendorp f 8,40Nienw Lek- kerland f43,05; Streefkerk f23,46; Grool-Ammers f 19,50; Langerak f 11,95: Nieuwpoort f8,45; Ameide Tienhoven f4,72'/8. 121,27'/, Onder de uitgaven ia o.a. opgeno men: toelage voor den secretaris ad f500; reis- en verblijfkosten f300; schrijf- en bureaubehoeften f 40druk werk en advertentiSn f 80kosten van te verriohten onderzoekingen f 1,75, benevenz enkele kleinere posten van ondergeschikt belang en een post .on voorziene uitgaven tot een bedrag van f62,99. Htolwijk. Hedenmorgen is door jen heer P. D. Stuurman, bouwkun dige te Waddinxveen, alhier aanbe steed het bonwen eener Malerij voor rekening van de Cöoperatieve Ver- eeniging „Ons Belangu te Stolwijk. Ingeschreven was door: P. Bokhoven te Gonda voor f 40690. Nijhoff te Oud-Alblas - 39750.— v. Eikelen te 's Hage - 39000.-— A. de Bouter, Schoonh. - 38900.— Verbeek te Gouda - 36644.— S. v. d. Oever, Schoonh. - 36364.— C. Middelkoop te Gonda - 36209. J. v. Wingerde - 35990.- Mac Daniël te Reeuwijk - 34690.— De raming bedroeg f 36000.—. Aan den laagsten inschrijver is het gegund. l,t0 KI. Trekking v. Woensdag 24 Juli. No. 6996 f 20.000. 2232 f 1500. 578,10365 en 10639 ieder f 1000. 3196 en 6190 ieder f 400. 642, 5201 en 6737 ieder f 200. 3866, 14176 17103 en 17583 ieder, f 100. Prijzen van f 20. S»'5 89 30?9B»8»»«81 86 58O 87 97 087 75 701 H 53 {MS 10?S..,!.8S m» t 190» we 90 1585 1805 80 J711 »S 59 79 130 1800 ai 3,M7 33, 1101 M «8 1951 1990 U18 18 19 07 90 1685 1681 1710 «01 51 1808 90 512 JS 80 w 8886 l"15 81 M ®79 80 06975614 6701 18 91 961551785866 6001 "KJMf «814 10 11 51 09 08 81 «14 79 0180 0009 76 «18 08 14 09 0898 40 87 «79 00 05 «0 »7 7818 01 7! 89 7111 49 09 7610 7000 7780 7817 60 9. 03 79 89 7810 19 61 70 -I'S 81 '7 89 HM 10 8108 19 8609 50 71 70 89 81 80 8097 81 8707 70 8875 8801 76 "K 70 8»9 07 70 M15 71 9117 67 81 9590 ,^L88J18L87118 >9 70 75 M «856 9018 5» 87 '"ff J? lïï'ISi VU12 78 08 10617 88 58 10100 H 16^^00 88 10608 50 87 10000 90 81 10710 61 78 80 14006 00 92 11125 48 14205 8 08 14811 60 14422 68 72 85 «"5^57 86 14001 78 70 87 92 14723 01 14831 ÏSMO 80 16081 35 15708 01 15828 15918 88 90 1» "ran'lïïe i'«* K8!8 8SÜ K 68 183801 7i 80 1850e 77 78 85 9S ma 19797 00 1SS00 07 "SS.A Jïï® ''im 88 88 18385 18i88 71 18518 85 18818 «HM 18 88 77 18006 18900 80018 1O g1™8?» 31 88 SMOl «t 70 87 83 90010 20080 30762 60 20801 SB 23 70 Is Klasse 2" Lijst No. 13147 m.z. 12147 en No. 12462 f 200 m.z. 12455 f 200. Nationale en Internationale Land bouwtentoonstelling in 1913. Het algemeen secretariaat van de in 1913 te 's Gravenhage te houden Nationale en Internationale Landbouw tentoonstelling zond ons dezer dagen een groote reclameplaat voor die ten toonstelling, benevens een lijvig pro gramma. Wat de plaat aangaat, van toeke- ning en uitvoering is deze zaaier figuur zeer mooi, doch als reclame plaat voor deze tentoonstelling komt het ons voor dat ze te weinig sprekend is voor het doel en te groot, daar thans vooral ten plattelanae heel wei nig gelegenheid zal bestaan om een dergelijk groot biljet een goede, in het oog loopende plaats te geven. En daar komt het toch op aan. Voor het programma hebben we respect. Zoo lang reeds te voren een dergelijk tot in kleinigheden uitge werkt programma gereed te hebben, geeft het bewijs, dat voor deze ten toonstelling een secretariaat werkzaam is, dat zijn zaken goed aanpakt. Zooals bekend is het de Koninklyke Nederlandsche Landbouwvereeniging, voorzitter Z. K. H. de Prins der Ne derlanden, die het initiatief heeft ge nomen tot deze groote landbouwten toonstelling. Voor de uitvoering der tentoonstel ling heeft zich een hoofdcommissie gevormd waarvan eveneens Z. K. H. de Prins als voorzitter optreedt. Als eere-leden zyn bij deze hoofdcommis sie opgenomen de Ministers van Land bouw, Nijverheid en Handel, Binnen- landsche Zaken, Buitenlandsche Za ken en Oorlog, alle Commissarissen der Koningin in Nederland, benevens de burgemeester en de wethouder van Openbare Werken te 's Gravenhage. De leden dezer hoofdcommissie zijn gekozen uit het hoofdbestuur der Kon. Ned. Landbouwvereeniging. Als algemeen secretaris-penning meester treedt op de heer V. R. IJ. Croesen, terwijl als Regeerings-com- missariB voor deze tentoonstelling is benoemd de heer P. van Hoek, Direc teur-Generaal van den Landbouw. Aan deze hoofdcommissie zyn toe- ge voeg een drietal commissiën van Bystand nl. een commissie voor terrein en gebouwen, een commissie voor ver voer en een commissie voor huisves te tentoonstelling zal omvatten de afdeelingenrundvee, paarden, var kens, schapen en geiten, pluimvee, konnnen, bijen, zoetwatervisacherij, trekhonden, zuivelbereiding, akker bouw, ontginning, grondverbetering, cultuurtechniek, boschbouw en jacht, landbouwwerktuigen, landbouwgebou- wen, hoefbeslag, staatszorg voor den landbouw, vereenigingsleven, maatre gelen ter verbetering van den toestand ten plattelande, landbouw in de lette ren en demonstraties. De exposities zullen in de volgende orde worden gehouden 35 Septem ber giervogels4 en 5 Sept. trekhon den 6—9 Sept. varkens, schapen, geiten; 9—12 Sept. rundvee; 11—15 Sept. paarden. Van 3—6 Sept. wed- stryd in praktisch hoefbeslag. Voorts zal een concours hippique aan de ten toonstelling worden verbonden. Het doel der tentoonstelling is 1°. een beeld te geven van net ont wikkelingsstadium van de verschillen de onderdeelen van het landbouw bedrijf in Nederland in 1913 2°. kennis te verspreiden omtrent het doel, het wezen en de resultaten van officieele maatregelen en instel lingen en van de vereenigingen werk zaam op het gebied van don land bouw 3°. kennis te verspreiden omtrent de resultaten die bij het toepassen van verschillende werkwijzen en het ge bruik van verschillende productie middelen bereikt kunnen worden. 4°. leiding te geven aan het voort brengen van producten en productie middelen en nan den handel daarin door het tentoonstellen van het beste, wat op dat gebied bestaat en door voor zooveel mogelijk een onderzoek in te stellen naar de gebruikswaarde van het tentoongestelde. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Zeer Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik plaatsing van het volgend stukje, dat door het „Dagblad van Gouda" is geweigerd Aan de Redactie v./h. Dagblad van Gouda. Zoer Geachte Redactie, Hoewel het allerminst mijn gewoonte is mij te mengen in minder verkwik kelijke schrijverijen, die 't gevolg zijn van een ongunstige kritiek, zoo wihk hier, naar aanleiding van 't ingezon den stukje van Mej. van Deun in uw geacht blad van 22 J$li j.l. toch even constateeren dat ik inderdaad Mej. van Deun zelf heb aangeraden deze Aria van Haydn te zingen en ook om 't tempo iets vlugger te nemen dan ze oorspronkelijk deed. In alle bescheidenheid wil ik even opmerken, dat mijns inziens (doch ik geef m'n oordeel gaarne voor dat van iemand, die er meer verstand van heeft dan ik) men onder 't „radbraken" van 'n muzieknummer iets anders moet verstaan dan de wijzp wadrop Mei. van Deun de Aria van Haydn heeft voorgedragen. Met beleefden dank voor de opname Hoogachtend. J. H. B. SPAANDERMAN. De Redaotie weigerde dit stukje, met opgaaf van deze reden „ik kwam een week te laat". Mi. i. is dit echter absoluut onwaar. De kritiek was gericht tegen Mej. van Dean, niet tegen mijeerst nadat Mej. van Deun mijn naam genoemd had was er voor mij reden my inliet debat te mengen, omdat thans ook misschien aan my gedeeltelyk het min der welslagen van „de Aria" kon worden geweten. Ik nieende dan ook niet te veel te zeggen, nogmaals op argumenten aan te dringen, zoo niet deze maal, dan toch in het vervolg. Ook is 'tmy niet duidelijk hoe de Redactie in myn stukje een verkapte hatelijkheid kan lezen. Met beleefden dank Hoogachtend. J. H. B. SPAANDERMAN. Hoewel wij ons niet wenschen te mengen in deze quaestie tusschen het „Dagblad van Gouda" en de zangeres Mej. van Deun, achten wy het vol komen gerechtvaardigd dat de heer Spaanderman in de gelegenheid wordt gesteld in het openbaar datgene te zeggen wat hij meent te moeten zeg gen nn zyn naam is genoemd. Waar net „Dagblad van Gonda" daarvoor plaatsruimte weigerde, zijn wy van meening, waar het verzoek tot opname tot ons kwam, den heer Spaanderman in de gelegenheid te moeten stellen zich nit te spreken. Redactie. Kort na afloop van het rtrafgeding tegen sjjn vrouw werd gij teren de ex-tramconoierge Roerdinkholder self gearresteerd wegena het veroorsaken van opstootjes op straat an het, in strijd met de verordening, luidkeels venten met broehares. Elfstedentocht voor Wielryders. De door de Rotterdamsche Renners club „De Pedaalridders" uitgeschreven Elfstedentocht voor Wielryders aal plaats hebben op Zondag 11 Augustus. De tocht gaat van Rotterdam naar Schiedam, Delft, den Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam. Utrecht, Vianen, Sohoonhoven, Gonda en terug naar Rotterdam. De afstand bedraagt 200 K.M. Het vertrek uit Rotterdam is vaat- r)ld tusschen 's morgens 5 en 6 uur. maximum is een rijtijd gesteld van 16 uren. De inschrijving is tot 4 Augustus opengesteld aan het Secretariaat Goud- sche Rijweg 54a Rotterdam. Het Leven van 23 Juli is voor een groot deel gewijd aan het bad- en strandleven in Holland, geïllustroerd nieuws uit Artis, congressen te Mep pol, Leeuwarden, Enschede en Rot terdam, geeft afbeeldingen van den vierkante stuiver en andere aardige actualiteitenverder de gewone ru brieken. De zeemanoeuvres. Toulon 23 Juli. De zeemanoeuvres die voor doel hadden de diverse aan- valstactieken en verdedigingstactieken zijn gisteren geëindigd. De Edgard Quinet gaat naar Algiers waar Deloassé heeft geaccepteerd om aan te zitten aan een banquet dat hem door de Ka mer van Koophandel is aangeboden. Brand te Lissabon. Een hevige brand is te Lissabon uitgebroken in de school voor de ma rine naby het marine-instituut van Valló de Zebro, op den zuidelyken oever van de Tang uitzicht van Lis sabon. De materiale depots en hnn bijgebouwen zyn verwoest. Geen enkel persoonlyk ongeluk wordt gemeld. Vlootplannen. P a r ij s, 24 Juli. De Matin beweert dat Oostenryk en Italië op aanwijzing van Duitschland nieuwe pantsersohe- pen op stapel zullen zetten. Het programma wordt streng ge heim gehouden. Het blad weet echter te vertellen dat voor Italië 6 dread noughts op stapel worden gezet. Brand Celluloidfabriek. Londen, 24 Juli. Het aantal doo- den bij den brand van de Celluloid fabriek bedraagt 8. Jaloerschheid. Maandagavond 7 uur was een jonge Hollandsche vrouw, Way Luming ge noemd, 28 jaar oud, maitresse van Georges Colea, stalknecht by een cir- oustent te Amiens, om te ontkomen aan de mishandeling van haar geliefde gevlucht naar een jongen man, be diende van een tyger-temmer. Collea kwam by hem en schoot. Juffrouw Luning kreeg twee kogels in den lin kerarm. De bediende van den dierentemmer, wiens identiteit niet is vastgesteld, werd gedood door twee schoten in den buik. De toestand in Albanië. Konstantinopel, 24 Jqli. De ministerraad gaf opnieuw aan de troe pen in Albanië bevel de vyandelyk- heden te staken en benoemde Kolonel Joessoef Rasik tot direotenr-generaal der politie. Kol. Sanfet is benoemd tot plaatselyk commandant. De officieren hebben besloten^ aan de politiek niet meer deel te nemen. van alle nog voorhanden zynde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japon- Ktoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzen (t contant. Specialiteit in IfouveauWe. Bekroond op diverae Tentoonstellingen met de hoogt te onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologiseh Iqatituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.5 te Horta, laagste stand 574.4 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige Oostelijke tot Znidelyke wind, licht tot halfbewolkt droog weer, béhoadens kans op on weer, iets warmer. VAN DEN 24 JULI 1912. ld Staitaleenlnceii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schold 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Or. Russiseke Spw.mn.) 1898 4 pot. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. Bpot. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. ObT. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Sohuld 1905 3 pot. Bank- en Credlet-lmtel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen Ameriean Car A Foun dry Comp. C. v. A. ld.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo Amerioan Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, en Cnltnnr Ondernemingen Handelsver. -Amster dam11 Aand. Jav. Onltnnr MH. Aand Ned. Handel-Mg. C.V.A ■(jnbouw H(jen. Ketahoen" Mjjnbonw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw M|j. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsohe Petroleum In dustrie Mjj. Gew. A. Kon. Ned. Mq.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A „Shell" The Transp. A Trad Oy. 0. v. G. A Scheepvaart Ijlen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mjj. Aand. Stoomvaart-Mjj. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mjj. A. Uvenen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation I dm. Cert. v. Aand. (penrwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmjj. Aand. M^. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zmd-Italiaan. Spwmjj. Serie A-H Obl. 8 pot. Warschau-Weenen 8poorwegm|j. Aand. dito dito Aot.de Jooiza. Amerika. AtohiionAlg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-Hjj. Gew. Aand. Union Paoifio Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premteleeaizgn. Amsterdam Aand. 8 pot Theiis-Re- 4pot. Hongarjje. Theii gmirunga-Ges. Vorip Koert. 79'/, 68'/, 101 89'/, 91'/, 86 85'/, 47'/, 109"/,, 84'»/.. 59»/, 212 57»/, 82'/, 26'/, 70 194 288 189'/, 36'/, 310 81'/, 164'/, 498»/; 625 178", 112 16"/, 91'/, 3'/,. 10'/,. 86'/, 91'/, 62'/, 186'/, 86'/, 97'/. 86»/.| 168 4"/,, 101 147'/, Kotrt na hedan- 79'/. GELDKOERS. Prolongatie 4pCt. Amerikanen lusteloos, Petroleum zeer kalm, Tabakken kalm en lager, Culturen ïeta beter, Robbers priji- houdend, Nat. Staatsfondsen iets hoo ger, Buiten), onveranderd, Mjjnen zeer ■til, Tramwaarden geen affaires.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2