ram mUteUen. BLASBK, )E JONG, isthaven 31. Donderdag 25 Juli 1912. 51e Jaargang. No. 11920. KENNISGEVING. rum FEllLLEm. £m buister» ZaaR. WARENHUIS, Spoislr Dei Hug. MF Alle L.ie- en Hulih Artlkele. iidWtata. JAMKKU rken. Lwing! 9 Stok, str. 222. roA. XTienws- ezx ^.d.-rrextezxtxeTolsud. voor G-oxlcLöl ezx OaacxstreZbEezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. JUDE KRAMN, Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. a. van (Uit het Fransch.) mm It Znn Good* ^WATUVW. ruAliMI er beroemde- Kerkglazen nadruppela I r i f <75. ille soorten arpakking onser eelvuldig wordt praeparalen van den man te r op, dat rood o Dr. H. Nanning, t woord »Kina- MET uit onse 1. Men eisehe De ingescl aanspraak te INRICHTINGEN WSEKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Van Gouda, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan: De Koninklijke Stearine Kaarsentabriek Gouda" en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der Zeepfabriek, door het plaat* •en van een reserve stoommachine van 15 P.K. in het perceel aan het Buurtje No. 4 kadastraal bekend sectie E No. «024. Gouda, den 35 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. hij zoo re- van L4G, 1 meth. spreken 1 beschikbaar om )ven. Nadere in- taand adres. Schaakbord” 81/, missie Openbare Tweede zitting van den Militieraad. De BURGEMEESTER der Ge meente Gouda maakt bekend, dat de tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de mili tie, lichting 1913, dezer Gemeente zal plaats hebben te Gouda, in de Am- bachtsavondschool aan de Houtmans- gracht, op Vrijdag, den 9°®“ Augustus 1912, des voormiddags te 10’/2 uur. In de tweede zitting wordt uitspraak gedaan omtrent 1®. geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den Keurings- raad niet van gelijke strekking was 2®. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd 3®. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders; 4®. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak kon worden gedaan 5®. uitsluiting van hen, te wier aan zien sedert de eerste zitting van den Militieraad eene reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij niet reeds bij onherroepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of ongeschikt be vonden zijn. Geneeskundig onderzoek. In het algemeen is ieder ingeschre vene omtrent wiens geschiktheid voor den dienst het gevoelen der genees kundigen van den Keuringsraad niet van gelijke strekking was of omtrent wien na de uitspraak van den Keu ringsraad binnen den voorgeschreven (lOllMHi: COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1gewone regels met bewijsnummer f 0.56 Elke regel meer0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels 10 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. „Maar wat kwam Larsan in die kamer doen vroeg de president. „Waarom heeft hij twee maal gepro beerd juffrouw Stangerson te ver moorden „Omdat hij haar liefhad, meneer de president...” „Dat is een reden...” „Ja, meneer, een dringende reden. Hij was krankzinnig van liefde... en daarom en om nog veel andere rede nen tot alle misdaden in staat.” „Wist juffrouw Stangerson dit?” „Ja, meneer, maar ze wist niet, dat de man, die haar vervolgde Larsan was... anders zou hij niet op het kasteel zyn toegelaten en den naeht na de gebeurtenis in de gang met ons naar de kamer van juffrouw Stangerson zyn gegaan. Ik heb trouwens opge merkt, dat hij in het donker bleef staan en de oogen hield neergeslagen... hij zocht zeker het verloren lorgnet... Juffrouw Stangerson heeft de vervol gingen en aanvallen van Larsan moe ten lijden onder een naam en een ver momming, die zij alleen kende.” „En u, mynheer Darzac vroeg de president„u is misschien in dit opzicht in het vertrouwen van juf frouw Stangerson... Hoe komt 1L dat m met niemand heeft gesproken m St. Juskerk,* leekeiiigei en. IEBICHT DER BABETH, van \iUar, Arduttd n u van Bovwknndt cU. CBUT. Uitgevers, Gouda en Woningtoe- ■standscommuBie y geregeld t<jdi< e onjröngenvaa ten, vermabaitpe dan in onm vooral niet in een oogenblik, waarin vrij moest zijn in zijn bewe- Wat beteekende dat lorgnet? het niet begrijpen. Tenzij het een verziende is, dacht ik op eens IIk had Larsan nooit zien schreven of lezen. Hij kon dus wel verziende zijn! Men zou het aan den veiligheidsdienst wel weten, als dit zoo was men kende ongetwijfeld zijn lorgnetHet lorgnet van den verzienden Larsan, gevonden in de kamer van juffrouw Stangerson, na de onverklaarbare geschiedenis op de gang, moest wel noodlottig worden voor LarsanDit verklaarde zijn terug keer in de kamerEn inderdaad, Larsan-Ballmeyer is vérziende en dit lorgnet, dat. men misschien bij den veiligheidsdienst zal herkennen, is van hem „U ziet nu, wat mijn systeem is, meneer,” ging Rouletabille voort; ik vraag niet aan de uiterlijke teekenen, om mij de waarheid mee te deelen, ik vraag hun alleen niet in stryd te ko men met mijn verstand „Om volkomen zeker te zyn, dat Larsan de moordenaar was, wilde ik zijn gezicht zien. Daar ben ik zwaar voor gestraft! Juffrouw Stangerson heeft er de gevolgen van gedragen...” Rouletabille zweeg, heng ontroerd. Ze had de justitie op het spoor kunnen brengenen u, als u onschuldig is, voor de beschuldiging kunnen vrij waren.” „Juffrouw Stangerson heeft me niets gezegd,” antwoordde meneer Darzac. „Schijnt het u waarschijnlyk, wat dit jonge mensch vertelt?” vroeg de president nog eens. Darzac herhaalde slechts zyn antwoord „Juffrouw Stangerson heeft me niets gezegd.” „Hoe verklaart u het,” vroeg de president aan Rouletabille, „dat de moordenaar den nacht, waarin de boschwachter werd vermoord, de ge stolen papieren aan meneer Stanger son terugbracht Hoe verklaart u het, dat de moordenaar dien nacht in de gesloten kamer van juffrouw Stan gerson kon komen „Die laatste vraag is gemakkelijk te beantwoorden. Een man als Larsan- Ballmeyer kon gemakkelijk de noodige sleutels krijgenWat den diefstal der papieren aangaat, ik geloof, dat Larsan er eerst niet aan gedacht heeft... Hij bespiedt juffrouw Stangerson overal, omdat hij haar huwelyk met den heer Darzac wil verhinderen, en juf- volgt hen op zekeren dag in de ma- het, gazynen van La Louvre, waar hij de wn? réticule neemt, die juffrouw Stanger- de zeevisscherij buitenslands Dezen ingeschrevenen staat het vrij, al dan niet op tijd en plaats, in het hoofd dezer be kendmaking vermeld, voor den militieraad te verschijnen en zich aldaar aan het geneeskundig on derzoek te onderwerpen. Voor zooveel deze ingeschrevenen ech ter niet voor den Militieraad verschijnen of, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan het genees kundig onderzoek onderwerpen, worden zij voor geschikt gehou den. 5®. die woonplaats hebben of ver blijf houden in het buitenland. Voor deze categorie van inge schrevenen gelden dezelfde be palingen als voor de categorie onder 4°. vermeld. Voor zooveel de ingeschrevenen van de categorie, onder 5®. vermeld, echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Militieraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij dien Raad vóór de sluiting zijner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven ver klaring, waaruit blijkt: dat de ingeschrevene met ge slachtsnaam, voejrnamen en leef tijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten -staat is voor den Militieraad te ver schijnen b. dat de ingeschrevene door hen, die de verklaring hebben afge geven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aan wezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de ondertee- kening dragen van twee geneeskun digen, die ter plaatse van afgifte be voegd zijn tot uitoefening van de jgenees- en heelkunde. In de Neder- landsche koloniën mag de verklaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een ander geneeskundige alleen dan worden af gegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan één ander ge neeskundige is. De handteekeningen van hen, die de verklaring hebben af gegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bnvoeging, dat zij, door wie de handteekeningen meld, in de tweede zitting van den Militieraad verschijnen. Tekens moet, voor zooveel het minderjarigen geldt, hij of zij, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent, op genoemden tijd en plaats verschijnen tot het geven van de vereischte toestemming, tenzij deze reeds te voren schriftelijk is ge geven. Aan deze overeenkomst wordt echter slechts gevolg gegeven, indien de andere broeder of broeders dan die, welke volgens de overeenkomst zal of zullen worden vrijgesteld 1°. niet om een andere réden hetzij voorgoed hetzij tijdelijk is of syn vrijgesteld 2®. niet hetzy voorgoed, hetzij voor- loopig van den dienst is ofiijn uitgesloten 3®. voor den dienst geschikt is of zyn. Uitspraken. De uitspraken van den Militieraad worden in het openbaar gedaan. Bo vendien worden zij door den Burge meester schriftelyk medegedeeld aan hen, wie zij gelden, of aan hun vader, moeder, voogd of curator. Bezwaar tegen de uitspraken den Militieraad. Tegen de uitspraak van den Militie raad omtrent de geschiktheid voor den dienst kan geen bezwaar worden ingebracht. Tegen de omtrent vrijstelling of uit sluiting door den Militieraad gedane uitspraak kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uit spraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaar worden ingebracht door den Militiecommissaris en 1®. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, mqeder, voogd of curator 2°. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoek schrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zyn, in bij den Burge meester der Gemeente, waar de inge schrevene, wien do uitspraak geldt, voor de militie ingeschreven is. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Verzoekschriften niet ingeleverd op den tijd en de wyze, hier omschreven, kunnen geen gevolg hebben. De uitspraak van Gedeputeerde Staten wordt door den Burgemeester zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde, dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door dokters-djawa of mede-onderteekend door een dokter-djawa, moet boven dien blijken, welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanwezig is. Werd door den buitenslands woon plaats hebbenden of verblyfhoudenden ingeschrevene ook bij den Keurings raad eene dergelijke verklaring inge diend, dan moet de verklaring, be stemd voor den Militieraad, zyn af gegeven door twee andere geneeskun digen dan die de eerste verklaring liebben af gegeven. Indien het vanwege den Militieraad te houden geneeskundig onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Militieraad te verschijnen en aldaar niet op de daarvoor aan gewezen tijd eD plaats verschijnt of die, aldaar verschenen zynde, zich niet aan hot geneeskundig onderzoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hy zich bevindt en zich niet aan het geneeskundig onderzoek onderwerpt, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden, tenzij hij het feit op zettelijk pleegt, in welk geval hij wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Vrijstelling. ■chrevenen, die vermeenen te hebben op vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst of wegens broederdienst en omtrent wier aanvrage om zoodanige vrijstelling in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak is gedaan, kunnen op tijd en plaats, in het hoofd dezer be kendmaking vermeld, hunne aanvrage toelichten of doen toelichten. De ingeschrevenen, die behooren tot in hetzelfde jaar geboren broeders en vermeenen aanspraak te hebben op vrijstelling hetzij enkel op grond van deze omstandigheid, hetzij wegens broederdienst, moeten, zoo zij bij on derlinge overeenkomst wensenen aan te wijzen, wien van hen de vrijstelling zal ten deel vallen, en zij deze over eenkomst niet te voren schriftelyk hebben aangegaan, op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking ver- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post I 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 60) Toen ik vader Jacques naar het eind van de rechtergang zond, dacht ik natuurlijk, dat Larsan nog opzijn post in de dwarsgang stond, en vader Jacques, aan wien ik trouwens geen bizonderheden had gezegd, keek niet of dit zoo was. Hij dacht er slechts aan, mijn bevelen te gehoorzamen. Waarom is Larsan voor den twee den keer naar de kamer gegaan Hij moest er iets hebben achtergelaten! Wat? Had hij het teruggevonden? Ik herinnerde mij de kaars op den grond en den voorovergebogen man... Ik verzocht juffrouw Bernier, die de kamer In orde maakte, te zoeken en ze vond een lorgnet. Dit lorgnet, meneer de president” Rouletabille haalde het lorgnet uit zijn zak, dat we al kennen. „Toen ik dit lorgnet zag, was ik geheel in de war. Ik had nooit gezien dat Larsan een lorgnet gebruikte Hy had er dus geen noodigEn son laat liggen of zich laat ontstelen. In die réticule is een koperen sleuteltje. Hij weet niet, dat aan dien sleutel gewicht wordt gehecht. Dit blykt hem pas uit de advertentie, die juffrouw Stangerson in de dagbladen laat zet ten. Hij schrijft haar poste-restante, zooals in de advertentie wordt ge vraagd. En vraagt haar ongetwyfeld óm een samenkomst, terwyl hij haar meldt, dat de réticule in het bezit is van den man, die haar sedert eenigen tijd met zijn liefde vervolgt. Hij krijgt geen antwoord en gaat zich aan het postkantoor overtuigen, dat de brief er niet meer is. Als hy daarheen gaat, heeft hij zooveel mogelyk zyn bést gedaan om op meneer Darzac te ge lijken, want vast besloten om juffrouw Stangerson te bezitten, doet hij alles om te zorgen, dat, wat er ook ge- beure, meneer Darzac, dien juffrouw Stangerson liefheeft, voor den schul dige wordt gehouden. Ik zeg, wat er ook gebeure, maar ik geloof, dat Larsan, toen nog niet vermoedde, dat hij tot een moordaan slag zou komen. In ieder geval hééft hij zyn best gedaan om op meneer Darzac te lijken. Hij ie trouwens van diens lengte en heeft byna dezelfde voeten. (Wordt vervolgd.) tijd en op de voorgeschreven wijze een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd, verplicht op den bepaal den tijd voor den Militieraad te ver schijnen en zich aldaar aan het onder zoek te onderwerpen. Zoo noodig kan hij met den sterken arm voor den Raad worden gebracht. Hij kan echter aan den Commissaris der Koningin in de provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Militie raad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefran keerd verzonden worden. In afwijking van den algemeenen regel behoeven voor den Militieraad niet te verschijnen de ingeschrevenen voor wien door hen zelf dan wel door hun vader, moeder, voogd of curator een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd, en die bij nader inzien zich niet aan een nieuw geneeskundig onderzoek wenschen te onderwerpen, daar ingeval zij niet verschijnen en zij niet verkeeren in een der gevallen onder 1®. en 2°. vermeld, de aanvrage als vervallen wordt beschouwd. Voorts behoeven niet te verschijnen de inge schrevenen 1®. die doen blyken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn De hier bedoelde ingeschreve nen worden onderzocht op de plaats waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk ge legen zijzij zyn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwer pen. 2°. die zich in verzekerde bewarjng bevinden of die verpleegd wor den in een rijkswerkinrichting, een rijksopvoedingsgesticht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze categorie van ingeschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder 1®. ver meld. 3°. die verpleegd worden in een krankzinnigen-, idioten-, doof stommen of blindengesticht Voor het onderzoek van deze categorie van ingeschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder 1°. ver meld. 4®. die hun beroep maken van de buitenlandsche zeevaart of van w

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1