SCHOEISEL C. SMITS, Seizoen-Opruiming, II I 1 1 D. SAMSOM, Gouda, B-vo.it© nlaxid. Buitenlandsch, Nieuws. BIxu. xxexxlaxxd. Gemengde Berichten. IAITOHGEHEGBT TI GOUDA. 1 1 Stadsnieuws. Over Muziekcritiek. •4rOO® Staats-loterij KERKNIEUWS. Gaatste Be rich teti. tirooto JaarlijkMche Costumes, Costurae-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, BURGERLIJKE STAND. Schoenhandel. li lei weg1 48. Gouda. Fijn Dames- en Heeren Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Hf fee ten ha n del U A nis tor dam - - - - - a - - ter algemeene kennis gebracht en bovendien medegedeeld aan den in geschrevene, wien de uitspraak geldt, en aan hem of haar, die de bezwaren inbracht. Gonda, den 25 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Turkije. Wanneer uit den chaos van elkaar vaak tegensprekende berichten ook maar iets met zekerheid valt op te maken, dan zal het wel in de eerste plaats zijn dat het betere verloop van den toestand in Turkije, waarvan we gisteren melding maakten, nog slechts een zeer tijdelijk karakter draagt. Men kan er vrij zeker van zijn, dat het nieuwe ministerie waarover we giste ren schreven, slechts een overgangs kabinet zal zijn, een overgangskabinet, dat zal plaats maken voor een kabinet Kiamil Pasja. Dit schijnt de man, dio voorloopig althans de zakon zal rege len. Wanneer das van iemand ver betering van don toestand zal moeten komen, dan zal het van hem zijn en men kan er dan ook vrij zeker van zyn, hem binnenkort als groot-vizier te zien optreden. Bij zyn installatie hoeft het nieuwe ministerie en de groot-vizier zich door den Sultan do volgende taak gesteld gezien: Het wegnemen van de oor zaken van de ontevredenheid in Al banië en het herstellen van de orde aldaar. Verder dringt do Sultan er op aan, dat het kabinet zijn krachten zal be proeven om bij alle Turken hot begrip aan te brengenachting voor de grond wet. De vraag is nu hoe staat het nieuwe ministerie tegenover den oorlog. In Italië schijnt men voorloopig ook eens af te wachten, hoe het nieuwe ministerie zal optreden. Intusschen is men echter aldaar bozig plannen te beramen voor de voortzetting van den oorlog. Het ministerio houdt geregeld drukke besprokingen, waaraan zelfs de zieke minister van buitenlandBcho zaken deelneemt. Men kan met vrij groote stelligheid aannemen, dat Italië een geweldig plan van actie in elkaar zet. Als voorproefje van wat or waar schijnlijk dan te wachten staat, kan misschien beschouwd worden de tocht in de Dardanellon door ecnige ltnli- aansche torpedovaartuigen. Eenige torpedo's hebben te middernacht do ingang van do Dardanellon woton te passeeren. Zelfs nadat do flottilje door de kustbatterijen was ontdekt en er oon geregeld vuur op werd geopend, stoomden z(j nog door teneinde to verkennon de ligging van de Turksche oorlogsschepen. Het bleek echter, dat dezo achter eenige versperringen van staaldraad verborgen was. Ondertus- sohon hadden de Turksche kustwach ten elkander gewaarschuwd en zoo werd de Italiaanscho torpedo-vloot onder een geregeld vuur genomen, terwijl do elkander kruisende licht bundels van zoeklicht het don Italianen onmogelijk maakten met eenige kans van zekerheid tot een aanval over te gaan. Zonder noemonswaatdige vor- liezen zooals de Italianen zeggen, de Turken beweren oen paar booten in den grond to hebben goboord, is hot Italiaanscho eskader weer terugge* stoomd. Zeer zoker moeten we dit als oen sterk staaltje van wat de Ita liaanscho marine aandurft, opvatten. Het was een buitongewoon gevaar lijke ondorneming en alle officieren en manschappon hadden dan ook hun laatste beschikkingen getroffen. Daarby komt dat niet het minste resultaat is bereikt. Frankrijk. Aanslag op een trein. De gendarmerio van Pontoise ar resteerde eenige jongens, die den snel trein ParysTroport wilden doen ont sporen, door 25 groote Bteonen op de rails te loggen. De aanslag werd ver ijdeld doordat de machinist tijdig remde. De gearresteerden verklaarden dat zij anarchisten waren, maar de politie meende te doen te hebben met een boefjesstreek. Brug in de lucht gevlogen. Hen zware gasontploffing heeft Dinsdagnacht de pont Charenton te Parys gedeeltelijk vernield. To half- t wee 's nachts wandelde een voorbij ganger over den pont Charenton, die geheel verlaten was. De wandelaar stak een sigaret op en had de vrij algemeeno onvoorzichtigheid de niet uitgedoofde lucifer weg te werpen Nauwelijks was hy vqortyj de brug of een ontzettende ontploffing had plaats. De lucifer was in een afvoerbuis ge vallen en bad daar gassen doen ont ploffen. De geheele linkerzijde van de brugoverdekking sprong in de lucht en viel teen gedeeltelijk in het water. Spoedig daarop sloegen de vlammen omhoog en daar de ontploffing ook de waterleiding had vernield, ontstond er eeD kleine overstrooming. Men had den geheelen dag reeds gaslucht geroken, maar de oorzaak niet onder zocht. De brand kon door de brand- Weer spoedig worden gebluscht. De politie zette de brng af. Exoklakd. Onlangs werd te Londen een vrouw voor den politierechter gebracht, die volgens een agent van politie in Hyde Park heeren aanhield. Eon man ge tuigde echter onder eede, dat zij zijn echtgenoote was, en op dat getuigenis werd zij onder borgtocht vrijgelaten. Achteraf bleek, dat de man oen meineed had gedaan om de vrouw uit de ge vangenis te houden. Deswege is hy veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met dwangarbeid. Japan. De Keizer. Volgens het Dinsdagochtend ver schenen bulletin, had de Keizer een goeden nacht gehad en bleven de krachten voldoende. Do dokters gaven, als 4 de toestand zoo bleef, hoop op horstel. Maar hot des avonds verschenen boricht was woor ongunstiger. Het verklaarde, dat er niet de minste be terschap merkbaar was. De pols deed 82 slageiv, mnar was onregelmatig en intermitteerde. Do dag was onrustig geweest. De waterzuchtige zwelling is toegenomen. Het volk heeft waarzeggers geraad pleegd. Volgens hun uitspraak, zou de Keizer na oen langdurige ziekte herstellen. Ter gelegenheid van het feit, dat do minister van binnenlandsche zaken, rnr. Th. Heemskerk, eenige dagen ge leden zijn OOsten verjaardag vierde, boden zijn ambtgenooten hem giste renavond te Sohoveningen een maal- tyd aan, waaraan ook do minister van buitenlandsche zaken, jhr. rnr. do Ma- reos van Swinderen, deel nam, die daartoe zijn verlof, dat hij in Engo- land doorbrengt, voor één dag heeft onderbroken. De zedfelijkheidszorg te Schiedam. De vorordening die ten doel heeft aan do Schiedamsche bevolking voor taan het zedenkwetsondo schouwspel van in het gras zittende paartjes te besparen, is gisteren door den gemeen teraad van Schiedam mot rechts togen links aangenomen. Het voorgestelde art. 13bi» luidt „Het is verboden in gozelschap met iemand van andere kunne, te zitten of te liggen op openbare wegen of dijken of op hun bermen, glooiingen of onderkant. Deze bepaling is niet van toepas sing, indien do bedoelde personon mot elkander gehuwd zijn of elkander in den eersten of tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaat. De voorzitter, wethouder Lager we ij, betoogde dat het noodig was, deze be paling in de politieverordening op te nemen, maar beloofde namens B. en W. een bezadigde toepassing. De hoer Ris (vryz.) meende dat de regeling dezer zaak niet tehuis behoor de in do Alg. Politievel ordening, aan gezien zij bh de strafwet geregeld is. De heer Do Jong (vryz vroeg op grond van welke feiten de bopaling noodig was, en vroeg nadere toelich- ting. De voorzitter zeide, deze mede- deelingen slechts in besloten vergade ring te kunnen doon, waarop de deu ren gesloten werden. Na heropening van de vergadering werd de openbare behandeling voort gezet. In dikwijls scherpe bewoordingen kwamen enkele leden voor hun go- voelen uithet bleek dat het rechts tegen links ging. Do amendementen van den heer De Jong, om na de go- voerde discussie, de Com. voor Straf verordeningen nog eons te hoeren, of eone wijziging van het bewuste artikel beoogende, worden verworpen en ten slotte werd het voorstel van B. en W. met 12 tegen 7 stemmen, rechts tegen links, aangenomen, waarna de geheele verordening met 12 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Voor de eindstemming hadden 5 leden van links by wijze, van proteafc de zaal verlaten. De (chr.-hist.) Nederlander schryft over deze verordening: Het is geschied. Het heeft'werkelijk kannen gebeu ren, dat de gemeenteraad van zekere stad, bekend door de vervaardiging van jenever, besloot een verordening goed te kenren, waarbij het verboden wordt, aan den dijk te zitten in samen scholing van meer dan één persoon behoudensbehoudens dan nu ja, u weet welin de eerste en tweede graad van bloed- of aanverwant schap. Men heeft dit was tenminste ver standig de zaak achter gesloten deuren behandeld tbooze tongen fluis teren, dat er een voorstel ter tafel was om ook den derden graad op te nemen in de uitzonderingsbepaling). Toen de deuren heropend waren, werd het vonnis geveld met 12 tegen 7 stemmen werd de bekende verordening aangenomen, en der openluchtliefheb bers den nekslag toegebracht. De zeven'tegenstemmers wacht een serenade van betanghebbenden. Arm SchiedamWat baat het al, of men in uw plaatselijk dagblad deze advertentie zette: „Gevraagd eenige lieve nichtjes, om eenige uren gezellig door te brongen op (Jen berm van den Vlaardingerdijk. Aan hetzelfde adres trouwboekjes gevraagd Voor Huibert en Klaartje is 't niet erg, die trouwon de volgende maand. Maar voor uw jongelingen en jonge- dochteren Zij zullen voortaan moeten verkeeren in den kelder of op het dak uwer huizen, want en dkt hebben uw dozijn vroede Vaderen vergeten de liefde verdraagt alle dingen maar zoekt list. De landbouwer M. 8. te Amby (Limb.) hoeft langs den wog een kof fer gevonden, waarin een klein 'lon- gotje. (L. K.) Dinsdag is, zoo meldt do Zw. Ct. uit het huis van bewaring te Harder wijk de militaire desertour U. P., 25 jaar, ontvlucht. Hij wordt in alle rich tingen gezocht. Hij is gekleed in go- vangen isk loeren. Gisteren zyn te Amsterdam twee jongens aangehouden, die op heeter- daad betapt werden, terwyl zij uit een manufacturen winkel in de Kinker- straat ieder een zwembroekje stalen. In den laatsten tijd werd voort durend de visch in de rivier de Dom mel onder Woensel vergiftigd, en bij massa gevangen. Thans is het aan den rijksveldwach ter te Woensel, bijgestaan door een onbezoldigd collega, gelukt, een 5-tal vischstroopers te overvallen in het weiland onder Eckart. Visch, vischtnig en middelen om visch te be dwelmen, werden onder krachtig ver zet van de zijde der strooper in beslag genomen. De politie van den rijksveld wachter hield de stroopers in bedwang, zoodat de ambtenaren ten slotte de overhand konden behouden. Single en Singel. Het tooneel stelt voorhet achter- balcon van een tram, Loidscheplein te Amsterdam. De conducteur gaat rond om de kaartjes. Een Engelschman is aan de beurt, zoo juist uit het Ame rican Hotel gekomen. Wat blief u Single (enkele reis) zegt de En gelschman. De conducteur, het Engelsch niet machtig, roept wat harder. Blief? Single zegt de Engelschman, en steekt eeij vinger op. Hij moet op den Singel wezen, licht een stuk meneer, meer hulpvaar dig dan juist, in. De Engelschman krijgt zijn kaartje en wordt op hot Koningsplein gereden. „Singel", waarschuwt de conducteur. Maar als hij afgestapt is, merkt onze Brit, die naar Volendamj moot, dat hier zijn bootje niet ligt. Hij wacht op de volgende tram on weer vraagt de conducteur zijn wensch. Single, zegt de Engelschman. Dan bent u al te ver, vorklaart de conducteur, laat den wagen stop pen en wijst, breed-weg Singel is ddér. Do Engelschman heeft twaalfmaal den prijs van een enkelen rit 7!/a ct. betaald, eer hij aan steiger 9 De Ruyterkade was. Toen was zijn bootje reeds weg. (Z. Ct.) Zitting van 24 Juli 1912. De kantonrechter deed de volgende uitspraken J. W. B. te Willeskop f 15.subs. 10 dagen, wegens boter voorhanden hebben met te weinig vetgehalte. M. M. v. d. 8. vrouw H. H. te Gonda f 10.subs. 6 d.T. v. R. h/v. C. de K. te Gouderak f 8.subs 8 d.; A. M. R. h/v. L. v.d.H.f6.^ subs. 4 d.M. d. L. h/v. S. de J. f 6,— subs. 4 d.W. A. v. d. B. h/v. P. L H. f 2 X f 3.— subs. 2 X 3 d. en J. v. N. allen te Gouda f8.sub©. 8 d. wegens hun kind niet gereggy de school laten bezoeken. J. B. te Waddinxveen f 2.subs. 2 d. wegens visschen zonder vergun ning. D. B. te Nieuwerkerk a/d. IJssel bevelen de teruggaaf van den jongen aan zijn ouders, wegens visschen met den hengel. A. C. te Oss 2 X f 3.subs. 2 X 2 d. wegens visschen zonder acte en vergunning. S. M. H. fl.subs. 2 weken tucht school; A. A. v. O., F. H., A. H., L. A. v. d. B., F. E. L. B. A. d. V. en C. K. allen te Rotterdam ieder fl. subs. 1. d. met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen vischtuigen wegens visschen met een hengel. W. V., J. v. B. en G. B. allen te Waddinxveen ieder f 1.subs. 1 d. met verbeurd verklaring en bevel tot uitlevering van de niet in beslag ge nomen hengels of te betalen f 0.50' subs. 1 d.J. P. v. O., N. J. v. d. W., H. B. en W. d. H. allen te Gouda ieder f 1.subs. 1 d. met verbeurd verklaring van de in beslag genomen vischtuigen wegens visschen zonder vergunniifg. Th. K. te Haastrecht f 3.subs. 2 d. wegens een hondenkar doen ge bruiken zonder als houder te zijn in geschreven. G. de J. wed. P. J. de J. te Gouda f 3.subs. 2 d. wegens een hond gebruiken die drachtig is. L. M. te Rotterdam f 2.— sufifl. 2 weken tuchtschoolP. K. te Wad dinxveen, P. v. d- T., S. H. en A. R. h/v. van A. J. B. allen te Boskoop ieder f 2.subs. 2 d.G. v. T. te Boskoop f 1.subs. 1 d.A. A. W. te Gouda f 1.subs. 2 d.G. J.H. te Zo venhuizen f 2.subs. 2 d.M. V. te Zevenhuizen f 1.subs. 2 d.; F. W. L. v. I. en P. B. te Boskoop ieder f 2.subs. 2d.; D. B. te Gouda f 2.subs. 2 d.G. K. te Geuda f 1.50 subs. 2 d. en D. K. te Haastrecht f 1.— subs. 1 d. wegens 's nachts fietsen zonder licht. J. G. B. te Boskoop f 15.-— subs. 10 d. wegens te hard rijden met een motorrijwiel. A. S. te Zevenhuizen f 25.subs. 15 d. wegens in den trein het rem- werk gebruiken. C. J. A. te Waddinxveen f 15.— subs. 5 d. wegens op de Gouwekade zware voorwerpen leggen. J. P. M. v. L. te Rotterdam f 2. subs. 2 d. wegens in den Zuidplas- polder varen met een motorbootje. G. G. '8 Gravenhage en J. T. te Haarlem ieder f 3.subs. 2 d. wegens in de Gouwe op verboden plaatsen aanleggen. J: v. 0. te Reeuwijk f 1.50 subs. 2 d. wegens te Reeuwijk zijn zwanen niet ophokken. M. d. B. te Waddinxveen f 1. subs. 1 d. wegens geen arbeidsregister aanwezig hebben. C. A. B. te Gouda 1 maand voorw. plaatsing tuchtschool wegens te Gouda met een voetbal spelen. L. J. J. te Gouda vrijspraak wegens te Gonda vuilnis op straat laten staan. A. v. d. B. te Amsterdam f 1.-— subs. 1 d. wegens te Gouda waren venten. A. C. v. d. L. te Rotterdam en H. W. L. woonplaats onbekend ieder f 5.-— subs 3 d. wegens te Gonderak een woonwagen laten staan. T. A. V. te Waddinxveen f 1. subs. 1 d. wegens te Waddinxveen zwemmen in de Gouwe. C. P. de R. te Gouda f 2.subs. 2 d. wegens straatschenderij. L. A. de V. en J. de V. te Gou derak ieder f 7.50 subs 5 d. wegens de orde in het openbaar verstoren. J. K. te Zwammerdam f 2.subs. 2 d. en C. M. A. de B. te Reeuwijk f 15.subs. 5 d. wegens eens voer tuig onbeheerd laten staan. Z. R., J. S., en G. L. H. te Gbuda ieder f 3.subs. 2 d.J. v. d. M. en J. M. v. B. te Gouda ieder f 2.subs. 2 d.H. V., R. S. en 0. L. te Gouda ieder f 2.50 subs. 2 d. wegens nach telijk burengerucht. G. H. te Rotterdam f 3.subs. 2; d.J. D. te Gouda f 2.— subs. 2 d. P. A. v. M. woonplaats onbekend f 3.— suba. 2 d.T. fit. te Gonda en C. S. te Nieuwerkerk a/d. IJssel ieder f 2.— De politie to Zutphen heeft, naar de Z. Ct. meldt, vrouw v. D. bekeurd wegens het in 't openbaar houden hou den van voor <Ve zedelijkheid aan- stootelijke toesprakon in de Spiegel straat aldaar. Belasting op katten. De stad Luzern hoeft een belasting ingevoerd qp katten. Een interes sante proefneming. Iedere kat zal een halsband dragen met haar nummer en do kat zonder halsband wordt op gevangen en afgemaakt, zoodat de vrienden van katten in hot vervolg hun dieren thuis zullen moeten hou den of kunnen betalen voor het kwaad dat deze bniion de deur aanrichten. Allicht heeft men dan minder last van de katten van zijn buurman. De halsband drukt zekere verantwoorde lijkheid op de draagster of liever op haar eigenaar, die daarvan nog wel eens last kan beleven, want een grillig beest als een kat discipline te leeren zal wel onmogelijk zyn. Do beide deskundigen inzake do vermoedelijke vergiftiging van Mej. N. te Breda, de heeren van Wage- ningh en Wetzelaar, hebben gisteren hun rapport uitgebracht aan de justitie. Het doskundig onderzoek heeft de aanwezigheid aangetoond van vergif in het lichaam van mej. N. Haar man, die zich nog steeds in voorarrest be vindt, blijft ontkennen zyn vronw ver giftigd te hebben. Er zijn echter aan wijzingen die don verdachte ernstig bezwaren. Enkele dagen voor den dood van de vrouw achtte de behandelende geneesheer het niet uitgesloten met een vergiftigingsgeval te doen te heb ben. Hij gaf daarom order het braaksel van de vrouw te onderzoeken, wat gebeurde. Er werd echter geen vergif in het braaksel gevonden. Blijkbaar is de verdachte er toen in geslaagd in plaats van het braaksel zyner vrouw, ander braaksel den deskundigen in handen te spelen. Vandaar dat de dokter na den dood vergunning gaf tot begraven. Eerst later hebben praat jes van buren en kennissen van de overleden vrouw nieuwe verdenking opgewekt. Het daarop gevolgde onderzoek heeft nu aangetoond, dat er werkelijk vergiftiging in het spel is. Slachtoffers van de warmte. De Maas. De rivier bij de brug te Maastricht is buitengewoon laager ligt een grind- plaat bloot van minstens 1000 M2., waarop het gras welig tiert. Ten Noor den der brug liggen eveneens kiezel- banken, die door de visschers worden boniot voor standplaatsen. Woestolingen. In het Volkslogement van Drenth op hot Hilbelinks pad te \Vinterswijk, waar het in den laatsten tyd meer dan rumoerig toegaat, is men Maan dagnacht weer aardig te koer gegaan. Een der logés, de oud-militair Moulin, lieeft men met een bierglas zoo toe getakeld, dat de lappen vleesch bij zijn gezicht hingen. Dr. Koch heeft de wondon zoo goed mogelijk dichtge- nanid. De maréchaussee en dé politie doen in deze zaak onderzoek. Handig. We zitten thans middqn in de pe riode waarin de eene ljielft van de natie de andere helft exapiineert. Zoo poogden voor eenige dagen in de zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhagen vierhonderd en zooveel'onderwijzers de hoofdacte te halen, fien half uur pauzo zou gelegenheid géven om den inwendige mensch weer| wat aan te sterken. Een halfuur is maar dertig minu ten dacht de restaurateur van den Tuin en dan bijna 450 man bedie nen, hoe lever ik 'm dat Alleen met het opnemen van de bestellingen is die tijd al verstreken De Kieswet bracht hem op 'n goed idee. Ieder examinandus vond op zijn tafeltjo een papier, ongeveer bedrukt als een stemoiljet. „Tafel No. zooveel" stond er bovenaan. En dan volgde de bekende zwarte blokjesmet in het midden witte cirkeltjes. Achter die blokjes geen namen vani candid aten, doch de woordenbouillon, koffie, thee, spuitwater, brood;é met dit of met dat, enz., alsmede de prijzen. Door het zwart maken van witte cir keltjes gaf ieder te kennen wat hy tijdens de pauze aan hartversterking begeerde. Tijdens het examen werden de vier honderd en zooveel biljetten opgehaald. En met de pauze was al hetgewenschte fereed en ieder in een oogenblik be iend. subs. 2 d. wegens openbare dronken schap. R. R. woonplaats onbekend f5.— subs 30 d. wegens openbare dronken schap bij le herhaling. J H. te Gouda 3 weken hechtenis wegens openbare dronkenschap bij 3" herhaling. GOUDA, 25 Juli 1912. Door Burg. en Weth, zijn de vol gende stukken aan de Raadsleden toegezonden: Gouda, 17 Juli 1912. Bij Uw besluit van 4 Februari 1910 werd de jaarwedde van de hulp-apothe keres ter Gemeente-apotheek te rekenen van 1 Januari van dat jaar af bepaald op f 700. Wij achten thans dit sa laris voor de tegenwoordige titularis Mejuffrouw J. R. de Voogd, in aan merking genomen de wijze waarop zij haar werk verricht, niet meer vol doende en hebben danTom de eer Uwen Raad voor te stellen haar met ingang van 1 Januari 1913 een jaarlijksche personeele toelage te geven van f 100..i Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 17 Juli 1912. Gelijk U bekend is, zal zich het toezicht van den schoolarts in deze gemeente, krachtens art. 1 van do dien ambtenaar betreffende verordening (Gemeenteblad 1905 No. l'fO) ook uit strekken over de bijzondere scholen, welker besturen daartoe het verzoek tot ons richten. Thans heeft ons zulk een. verzoek bereikt en wel van het Bestuur der Roomsch-Katholieko In richting van Liefdadigheid. De school arts, daartoe door ons aangezocht, heeft verklaard het geneeskundig toezicht over de door die Inriqfcting in stand gehouden scholen wol voor zijne reke ning te kunnen nemen. Wij meenoft echter goed te doon deze meerdere werkzaamheden voorloopig als proef voor het jaar 1913 aan don schoolarts op te dragen en achten hot billijk hem daarvoor een hoogere vergoeding toe te kennen. Wij hebben daarom de eer Uwen Raad voor te stellen ons te machtigen om den schoolarts B. G. J. Evers boven zijn jaarwedde van f (500. voor het aanstaande jaar oene toelage van f 200.— te geyen. Aan den Raad der Gemeente Gouda. De Staatscourant n°. 171 bovat de statuten van de Algemeeno Onder linge Verzekoringbank, alhier. Doel het sluiten van overeenkomsten, tot verzekering van schade aan arbeids inkomen, ontstaan door ongevallen, overkomen aan patfoons eri arbeiders in en ten gevolge van werkzaamhe den bij het land- on tuinbouwbedrijf, en voorts alles wat in het belang dei- vennootschap hiermede verwant kan worden geacht. Duur: tot 30 April 1940. Kapitaal: f 100,000, verdeeld in 200 aandeelen van f 500. Het be stuur dei vennootschap berust bij de directie, bestaande uit een of meer leden, onder toezicht van een raad van commissarissen, bestaande uitten minste 3 en ten hoogste 5 leden. Voor de eerste maal zijn als leden van den raad van commissarissen benoemd de heeren: mr. G. van Baren, advocaat en procureur te Schiedam; H. M. Dercksen, fabrikant alhier P. J. Ko- lijn, kleermaker, alhier; J. van der Meulen, burgemeester van Nieuwer kerk a. d. IJssel, en L. Vermeulen, kurkwarenfabrikant, to Waddinxveen en als directeur de heer J. P. Kaste- leyn, assuradeur, alhier. Tiende Orgelbespeling. Het programma voor de de lOo Or gelbespeling op Dinsdag 30 Juli a.s. in de Groote Kerk. waarvoor Mej. Go v. d. Burg (sopraan) Amersfoort en Mej. Elize Lehman (alt) den Haag, hunne welwillende medewerking zullen verleenen, bevat werken vanEberlin, Handel, Bach, Otto Dienel (Elegische Fuga. op verzoek), Afn. Mendelssohn, Camilla Saint-Saëns, César Franck. C. Krebs en Alex Guilmant. Hieuwerkerk a/d. IJael. Door dat de dieren schrokken, stortte een wagen, bespannen met twee paarden, van den heer R. O., uit Rotterdam, van den hoogen IJseldijk op Korte- noord alhier. Gelukkig stonden bene- dendijks eenige boomen, die beletten dat alles in een diepe sloot terecht kwam. Met groote moeite slaagde men er na- in den wagen weer op den dijk te krijgen en tot groote verwondering kwamen zoowel inzittenden als paar den er met een lichte ontvelling af. Boakoop. Het faillissement van H. G. Heijbroek vroeger te Boskoop heeft een einde genomen. Hedenmorgen te 10 u. kwamen i 500 schoolkinderen uit Leiden met drie booten alhier aan, teneinde een ommegang met muziek door de ge meente te maken. De kleinen werden langs de Gouwe voor het gemeente huis opgesteld, waarna hét Wilhelmus en enkele andere liederen weerklonken. Na deze aubade aan den Burgemeester trok do stoet langs Voorkade, Biezen, Goudsche Rijpad en Reijerskoop. Omstreeks 12 u. verliet do vroolijke schare de gemeente weer. Maandag jl. werd bij de politie alhier aangifte gedaan, dftt er van een arme weduwe wononde Laag Boskoop N°. 57 uit haar linnenkast waren ont vreemd twee bankbiljetten van f 25. Het is de politie mogen gelukken den schuldige te vinden van het geld was niets moer over. Proces-verbaal is opgemaakt. Door het Gerechtshof te 's Gra venhage werd gisteren bevestiging ge- ëisebt van het vonnis der Ilaagsche Rechtbank waarbij H. C. v. Z boora- kweeker te Boskoop, was veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf wogons mishandeling met epn mos, van oen jongen te Leiden. Mr. G. C. J. Varenkamp, advocaat te 's Gravenhage vroog oplegging van een geldboete. Bodegraven. De rijksveldwachter P. J. Cox is met ingang van 27 Juli naar Mijdrecht overgeplaatst. In zijn plaats is benoemd A. J. Bakker, thans gemeente-veld wachter te Maarssen. (Ingezonden). Open brief aan den muzlekverslafgever van het DSgblad van Oouda. Zeer geachte collega en broeder in de kunst! t Hoe durft ze 'tHoe durft zoo'n mensch, die Mej. Van Deun, so- praanznngeres uit Amsterdam U on mij en do geheele provinciale pers zóó te belecdigenWij zouden liovor geschreeuw en gebrul hooron dan goede muziek! Hoo komt 't mensch er bij? Wij zouden onbevoegd zijn?! Is cr óón verslaggever Onbevoegd,, vraag ik U in gomoedo. Heeft niet ieder verslaggever, qualitato qua, van alles verstand Doch die beleediging nog ter zijde gelaten, hoe haalt 't mensch 't in hare hersens om U tor verantwoording to roepen Is de pers niet de „Koningin der Aarde" en roept men vorsten ter verantwoording? In trouwe, geaohto colloga, ik kan me begrijpen, dat go U aan deze vorro- gaande brutaliteit zoo geërgerd hebt, dat ge do juiste argumenten voor 't geen ge in Uwé critiek had beweerd niet kondet vinden! Doch wat doet dat er toe Makon zelfs de besten onder ons wel niet eens een flater?" Herinnert ge U niet dat veelbesproken geval met onzen collega Daniël de Lange van 't Nieuws van den Dag, den grootste onder de grooten Nu, misschien herinnert ge 't U ook niet, want 'tis reeds een jaar of vijftien geleden en wellicht waart ge toen nog te jong en te oner varen in de kunst van 't eritiseeren. Eh bien, onze collega van 't Nieuws had 'n verslag geschreven over eene matinóe in 't Concertgebouw te Am sterdam en had in schoone bewoor dingen in den breede uitgewijd over „Les Préludes" van Liszt, dat op 't voorloopig programma voorkwam. Doch wat wil 't toeval Op 't defi nitieve programma wordt dit nummer vervangen door „Mephisto's Tanz in der Dorfschenke", terwijl onze ge achte collega door drukke bezigheden geen gelegenheid had op dit concert te verschijnen. Hij stuurt dus zijne recensie, die hij vervaardigd had zon der 't concert bij te wonen, heb ik U niet reeds gezegd, dat hy de grootste onder de grooten is aan 't Nieuws en dit verslag wordt natuur lijk ongewyzigd opgenomen En wilt ge nu wel gelooven, geachte collega, dat er waarachtig nog menschen waren, die daarover moesten vallen Ik vraag U wederom, moet men ons zoo'n klei nigheid aanrekenen? En niet alleen de groote Daniël, doch ook Sam van Milligen, die vroeger in de Groene schreef en Sibmacher Zijnen, vroeger aan de Rotterdammer, nu aan 't Han delsblad en Van Gigh van de Telegraaf, En mogen dan wij, de dii minores, niet eens 'n enkele maal 't woordje „radbraken" gebruiken, ook als er in 't geheel niet geradbraakt ia? Moet daar zoo'n juffrouw Van Deun, so praanzangeres uit Amsterdam, aanstoot aan nemen en ons gaan uitschelden? Doch laten wy elkaar steunen en kalm blyven recenseeren, zooals we dat steeds gedaan hebben, zakelijk of niet zakelijk en met of zonder argu menten Wy voor ons, geachte collega, zijn er natuurlijk geheel van door drongen, dat we volkomen bevoegd zijndaarvoor zijn we nu eenmaal verslaggeversA propos, weet ge, dat 't Nederlandsch Muziekpaedagogisch Verbond een examen ingesteld heeft voor muziekcriticus en dat deeisohen daarvoor lang niet inalseh zijn? Die idiotenAlsof wij iets van muziek zouden moeten weten Geachte collega, ik wensch U sterkte toe en groet U zeer. De muziekverdaggever van de Goudsche Courant. Zie 't ingezonden stuk iu 't Dag blad van Gouda van 22 Juli 1912. 1*" KI. Trekking v. Donderdag 25 Juli. No. 13807 f 100. Prijzen van f 20. 52 1142 1S05 72 2102 MS 2995 241» 2U40 «Ml 4010 22 73 4222 47.V1 4834 4004 5240 5!*W 5405 6531 5ÖH7 6*81 «161 flioa 5 om «7 twts aou 7540 7150 7012 33 M4H2 MH04 U122 0403 0585 10012 84 10307 15 10478 10785 10851 1111A» 11403 70 11505 25 11604 11708 12201 80 12402 12008 13140 1.1242 13000 10 13000 14516 14048 15208 71) 15823 15704 10 16000 72 16744 10812 «3 16073 17075 17174 17452 17571 17MHO 17007 18038 67 18200 18412 47 18723 18817 19200 NS 10668 19058 10724 20133 20842 20469 20753 20083 1° Klasse 3" Lijst No. 3380 m.z- 10380 en No. 10446 m.z. 10246. (HARKT BERICHTEN. Gouda. «5 Jü'i *9* 5». GRANENStil en onveranderd. TarweZeeuwsche io.— a 10.25 mindere dito ƒ9 50 A 9 75. Afwijkende 9.— A J 9.25 Polder j 8.50 d ƒ8.75. Rogge Zeeuwsche 8.— A 8 25. Polder J 7 5° A 7.75. Buitenlandsche per 70 kilo 7.25 h 7 50 GerstWinter f 6.75 7.—. Zomer A Che valier 7.50 A 8.—, Buitenl. voergerst l>er 65 kilo 5 75 A 6.25. Haver per H.L, 5 50 A 5.6b. Per 100 kilo/10.25 4 10 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.75 A 8.—. Kanarie zaad 13.50 A 14. Karwijzaad per 50 Kilo 10A 19.50. Koolzaad 15 16.per Hectoliter. Erwten: Kookerwten f A Buiten landsche voererwten pe* 80 Kilo 7 75 A 8.Boonen bruine boonen 16.50 A 18.witte boonen A Pa irdenboonen 9.25 A 9.50. Duiven- boonen 9 50 A 9.75. Mais per 100 Kilo: Amerikaansche Mixed 7.75 A 8.—. Kleine ronde 8.50 d 9. Veemarkt. Melkvee, redel. aanvoer, handel stug door de zeer hooge prijzen. Vette varkens, redel. aanvoar, handel matig, 26 d 29 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel matig, 20 A 22 ct. per half R.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel stug, f 1.40 A 1.60 per,week. Vette Schapen,aanvoer, handel van geene beteekenis 4 Zuiglammeren, rodel aanvoer, handel vrijwel, t6.-~ A 22.— Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug, ia,— A J 17. Graskalveren aanvoer, handel f -.-Af Fokkalveren 14 A sa.—/ vV Kaas, aangevoerd 182 partijen, handel matig ie kwal. 30.— A 33 ade kwal 26.A 29.—. Zwaardere 30.— d 32.50. Noordhollandsche a Boter 1747 stukken v. '/,KG. Handel vlug. Goeboter 1.30 A 1.40. VVeiboter 1.10 A l.ao. Mej. G. E. J. Vlielander, onlangs overleden to Leiden, heeft naar het L. I). meldt, aan het fonds ten behoevo van de weduwen en wezen, van pre dikanten der Ned.-Hervormde Kerk in de classis Leiden, een vrij groote som gelds besproken, voorloopig met vrucht gebruik bezwaard. Goedkoop wonen. Sofia, 24 Juli. Men weet dat een froot aantal arme inwoners, gedreven oor de prysverhooging van de huizen, ten slotte oen terrein hebben bezet toebehoorende aan de gemeente om huizen te bouwen. Gisteren zyn deze menschen hun bouwwerk begonnen. Politie en brandweer heboen zich ter plaatse begeven om de bouwwerken te vernietigen en de menschen weg te jagen. Deze laatste hebben weer stand geboden en vele agenten zyn gewond. Ten slotte is de menigte verstrooid en de orde hersteld. Talryke arrestaties hadden plaats. Een tram gederailleerd. Een tramrijtuig van de electrische tram komende van de Carour-straat te Rome, is gederailleerd en in het Forum Romanum gevallen. Tien per sonen gewond. Aardbeving te Guadelorijen. Poite h Pitre. Een hevige aard beving is hier voorgekomen. Veel ver woesting is toegebracht. Zeshonderd arrestaties. Men seint uit Tug in Portugal dat do arrestaties in heel Portugal door gaan. Te Braga overtreft het getal arrestaties de 600, waarvan meeren- deels vrouwen. Het seminarium en het notarieel col lege zijn in gevangenissen veranderd. De ongerustheid wordt grooter naar mate het getal arrestaties toeneemt. Rijnschip gebroken. Gisterenmiddag is te Rotterdam op de Maas het Rijnschip Rotterdam V door midden gebroken. Met stoompompen wordt getracht het schip drijvende te houden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Aardbeving in Peru. Lima, 24 Juli. Een aardbeving, die 40 seconden duurde heeft de stad Pïure in Noord-Poru byna geheel ver woest. Vele menschen zijn omgekomen, velen zijn gowond. L)e stad tolde 8000 inwoners. De Mikado van Japan. Tokio. 25 Juli. De toestand van den Mikado is zeer ernstig. Men vreest het ergste. Noodweer. Pittsburg 25 Juli. Stortregens hebbenen West-Pensylvanië en West- Virginië ontzaggelijke verwoestingen aangericht. liet spoor wog vorkoor is 'gestremd, dot oogst is vernield. Véle personon zijn verdronken.' De straton zyn verspord door vele ingestorte huizon. Vele bewoners zyn zonder dak. De decoratie-zaak. Do correotiovo rechtbank te Parys heoft govonnisd in de zaak der deco ration en de volgende voroordeelingen uitgesprokenJules Moulemans (Bel gië) 4 maanden gevangenisstraf, Eugè- ne Roveillard idem, Pay! Clemente 3 maanden, Pioroe Dutruel on Edmond Evrard elk 2 maanden. Moulemans heoft dadolijk appél aangetoekond. van alle nog voorhanden zynde benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lage pr ij zen k contant. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. GOUDA. GEBOREN24 Juli. Willem Pre- derik, ouders J. F. Signer en H. Willemse. Jacobus Leonardos, ouders J. van der Vliet en A. J. Straver. Antje, ouders J. Tuiloo en D. H. de Vos. GEHUWD 24 Juli. B. J. van Dam en J. C. Koridon. L. Platteel en A. H, Zandijk. J. Birik en G. van Vliet. OVERLEDEN: 24 Juli. G. H. Flux, 75 j. REEUWIJK. GEHUWDA. Ravenstem en W. Verhoef. A. Nederhof en J. Verhoef. OVERLEDEN: A. Codóe, echtg. van J. van der Woensel 70 j. Eenig adres SPECIALITEIT IN van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.0 te Memel, laagste stand 574.4 te Valentia. Verwachting tot den volgenden da£. Zwakke tot matige winden uitEui- delyke richtingen, bewolkt, droog weer behoudens toenemende kans op on weer, iets koeler. VAM DEN 25 JULI 1912. Mutsltealugen Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pot. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. Bpct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 8 pot. lUnk- en Crehlet-Initel- llnffcn. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondcrueuilufeu American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting AReflning Co. Cert. v. Aan»I. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. redlet lnstell. en Cnltour Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A Mijnbouw NUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v.Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. k Trad Oy. 0. v. 6. A Scheepvaart MUeu. Nod.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Oy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spwsrwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. My. fc. Expl. v. Staats- ipoor wegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Aot. de Jouiss. Amerika. Atohison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Oert. v. gew. A. Wabash (Tew. Aand. I'remleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pot Hongarije. Thei s-Re- grüirungs-Ges. 4 pet; GELÜKOI Prolongatie 4l/%^l/2 P^t Amerikanen zeer kalm, Petroleum zeer flauw, Tabakken lusteloos, Cul turen prijshoudend, Rubbers zeer vast, Nat. Staatsf. iets beter, Buitenl. onveranderd, Mynen vast, Tramwaar- den vast. Vorige Koer». Koer» vee beden- 79% 88 79% 87% 63 V, 63'/, 101 ioo"/„ 89% 91% 86% 85% 47% 103% 212 212 67% 57 82 81'%, 26'/,, 69%, 69% 193% 288 189% 35% 805 80 800'/, 77% 104% 164'/, 498'/, 492 525 178 178 112' 16%, 16'/, 91 92% 8% 10'/,. 10 86 91% 91% 62% 62% 186'/, 86'/, 97% 35'/, 35'/,, 167% 166%, 101", 147% IBS. 101%,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2