KG )tbank ter UIS itbussen, lies, enz. te geven tijd door en. No. 11028. Zaterdag 27 Juli 1912. 51e Jaargang. ont- I Van 40 op 12 millioen. 'er/anden. E-oJ.texxla.xxd FEUILLETON. Can Hhiutora SLaaR. t crediet aan )ok van niet- WARENHUIS, Spmslr. Deo Haag. ■V Alle Luxe- en Huish. Artikelen k Paradijs .AND feinfybB Eerste Blad. er nwater. IEINER ex; lechts gewoon ata: 7ANDANTZIG, XTïe’VL’ws- exx -Awd.-v-extezxtieToleLd. voor G-otolcLsi. ©xx Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. ir PRIJS DEp ADVERTENTI^N: Tilburg. BE LOKJE Jr, Gouda. Orgel- (Uit het Fransch.) ikhouder, den Heer Dit Nummer bestaat uit twee bladen. EDMU& A Zn., Gouds- Den derden Juli jl. verscheen de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Commissie van Rapporteurs omtrent het 40-millioen- fonds, of zooals het officieel heet, het wetsontwerp tot instelling van een fonds ter verbetering van de Kustverdediging en tot wijziging van de Militiewet 1901 en van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad nr. 128). De Regeering hééft dit moet men haar nageven zich niet over haast met het inzenden van haar antwoord: 7 Juli 1911 verscheen het Voorloopig Verslag (17 pagina’s druks) en 3 Juli 1912, dus haast een vol jaar later, verschijnt de Memorie van Antwoord van nog niet ten volle 7 pagina’s. Dit feit reeds geeft te denken. Onze onafhankelijkheid aan de zeezijde liep ernstig gevaar. Wie de Memorie van Toelichting en de be kende nota der Regeering leest, komt ten volle onder den benauwen den indruk, dat hier niet gedraald mocht worden, geen dag en geen nachtEn waar de vijand niet altijd wil wachten tot wij klaar zijn, d. w. z. tot dat onze bescheiden finan ciën zouden toelaten groote werken en flinke schepen te hebben gebouwd, werd een noodmiddel toegepast. De gewone jaarlijkscbe middelen, op Marine- en Oorlogsbegrooting toege staan, waren onvoldoende. In een paar jaar tijds moest het ontbrekende worden aangevuld en daar men zoo mkar geen 40 (eigenlijk 46) millioen extra kon toestaan, greep de Regee ring naar het „fonds”-middel, ten einde aldus, door leening, het be- noodigde geld te verkrijgen, dat dan over ruimeren termijn kon worden afgelost. v. d. HOOGEN. Gez. v. ABS- uwü geregeld tijdig gen ontvangen vzfl jerten, vermakeRjk- ieae dan in OM* vergeten, dat vader Jacques de kamer binnen zou gaan I Ze vroeg hem, het niet te doen! Vader Jacques ging echter toch naar binnen en merkte er niets, zoo dónker was de kamer Juffrouw Stangerson zal in den grootsten angst verkeerd hebbenMaar ik geloof haast, dat ze niet wist, dat er zooveel sporen van den moordenaar waren achtergelatenZe had na den aahval maar even den tijd gehad om haar hals te bedekken en de kamer uit te gaan. Ah ze had geweten, dat het been, de muts en de zakdoek op den grond lagen, zou ze die wel heb ben opgeraapt toen ze om twaalf uur in de gele kamer terugkeerde. Ze heeft i ze niet opgemerkt, toen ze zich bij het- zwakke schijnsel van het nacht licht ontkleedde... Ze ging naar bed, gebroken door zooveel aandoeningen en den schrik, die haar pas zoo laat mogelijk naar de kamer terug deed gaan. „tk was genoodzaakt te erkennen, dat jnffrouw Stangerson alleen in de kamer was, omdat men den moorde naar niet had gevonden... Dus moest ik de uiterlijke teekenen daarmee in overeenstemming brengen. „Maar er waren nog andere teeke nen te verklaren. Er waren in de woede periode revolverschoten ge- lerk 7>/i u. 62) Ik moest natuurlijk desaak in twee perioden scheiden, twee zeer verschil lende perioden, waartusschen eenige uren lagen de eerste periode, waann men werkelijk had getracht, juffrouw Stangerson te vermoorden, wat ze had verborgen de tweede, waarin ze ten gevolge van een droomgezicht, de in het laboratorium aanwezigen deed ge dood gelooven dat men haar wilde vermoorden I .Toen was ik self nog niet in de geM kamer geweest. Hoe was jnffrouw Stangerson gewond 1 Er waren zooveel teekenen van een verworging en een hevigen slag op den slaapDe tee kenen van verworging maakten het me niet moeilijk. Die konden van te voren zyn toegebracht en juffrouw Stangerson had die onder een hoogen kraag, een boa of wat dan ook kun nen verbergen I Want zoodra ik ge loofde, dat de zaak in tweeën geschei den wsa, moest ik aannamen, dat juf- Wie herinnert zich niet, hoe veel stof er door dit wetsvoorstel werd opgeworpen Vooral door de voor genomen versterking van Vlissingen (waaraan de internationale quaestie vastzat, of Nederland een Engelsche vloot eventueel zou mogen belet ten, de Schelde op te varen ten einde de neutraliteit van België te helpen bewaren) kwam ons goede landje op de tongheel de Euro- peesche pers, tot in Rusland toe, schreef en wreef over de Vlissingen- sche quaestie Vlissingen tot nu toe slechts bekend bij wie via die plaats het Kanaal overstak, was plotseling een Europeesche vermaardheid ge worden. Of dit in opspraak komen ons land ten goede is gekomen, zeer bevoegde beoordeelaars beantwoor den deze vraag in ontkennenden zin. Nederland verkreeg er plotseling en dat na de ongelukkige van Heeck- eren-afl'aire een te groote plaats door aan het internationaal dispuut gezelschap. De ontstemming aan Fransch-Engelsche zijde was zelfs vrij ernstig. Het kon wel niet anders. Wanneer een klein en in militair opzicht meestal onverschillig land als het onze plotseling zoo vele mil- lioenen wil gaan besteden voor de verdediging des lands naar eene zijde, dan kan geen toelichting, officieel of officieus, daaraan den pijn lijken indruk naar die zijde weg nemen. Toch luwde het kabaal in het buitenland vrij spoedig, Blijkbaar zag men alras in, dat het nog slechts een wetsontwerp was en dat er in Nederland een langere weg bestaat tusschen indienen en tot stand komen van een wetsvoorstel dan in menig land om ons heen. Te meer reden was er voor den buitenlander om zich niet al te druk te maken, toen men gewaar wfd, hoe veel critiek het -voorstel in eigen land ontmoette. Van een algemeen enthou- deze drie booten voldoen. En wat nu de eigenlijke kustver- sterkingen aangaat, de Regeering zegt, dat de oorspronkelijk aange vraagde ruim 25 millioen wel noo- dig zijn, maar, weet U, op den duur. (De Regeering cursiveert deze woor den). Alle haast is plotseling ver dwenen I Wat beteekent eën verkla ring, dat „op den duur” zoo vele millioenen noodig zullen zijn Welke toekomstige Regeering zal zich daar door gebondén achten? Natuurlijk geen enkele. En hoe verdedigt nu de Regeering deze merkwaardige zwenking van 25 op 11 millioen Bij minister Colijn is aldus schrijft hij meer en meer en meer de overtuiging gevestigd, dat de behoeften der leven de strijdkrachten, vooral de artillerie en het verplegingswezen 't noodzake lijk maken dat op de verbetering der Kustverdediging bezuinigd moet worden en wel door uitstel van die verbeteringen, welke in belangrijk heid bij die dringende behoeften der levende strijdkrachten geacht moeten worden achter te staan, toteen in financiën) opzicht gunstiger tijd stip. Een en ander heeft er toe geleid, dat van het meerendeel der oorspron kelijk beoogde voorzieningen is af gezien en slechts die worden ge handhaafd, welke in de eerste plaat» worden noodig geacht om in den onvoldoenden toestand onzer kustver dediging te voorzien. Men ziet ’tsimple comme bon jour, Alles is goed te praten. Maar ons vertrouwen in de Regee ring, die nota bene vastheid moest brengen in het militair beleid, is er niet grooter op geworden. Het Ministerie der voltes faces I Gouda der 'tAlge- w- en Woningtoe- lerstandscommissis v. THEST. ng. je aflevering- dat 1°. daaruit weinig vastheid van beleid spreekt en 2“. Vlissingen niet alleen fiiet is weggevallen, maar zóó'n plaats heeft verkregen, dat men haast van een Vlissinger-fonds zou kunnen spreken. De eerste „wijziging” is er een in de considerans. D. w. z. dat het doel geheel veranderd is. Aanvan kelijk stond daarin, dat wenschelijk was, over te gaan tot aanvulling en verbetering van de kustverster- kingen en tot aanvulling van het materieel der Zeemacht, bestemd voor de verdediging der zeegaten. Het gecursiveerde nu is uit de conside rans weggevallen, wat eventjes ruim 13 millioen verschil maakt. En van de f 25.080.000, voor de Kustver- sterkingen oorspronkelijk uitgetrok ken, is nu f 10.850.000 overgebleven, geen 11 millioen dus; een verschil letje van een ronde 14 millioen dus. Het Ongeluk wil echter, dat van die 11 millioen, f5.360.000 voor Vlissingen bestemd is, d. i. haast de helft en dat de rest alleen dient voor het fort Kijkduin (f 4.760.000) en f 7 30.000 voor het vermeerderen van de vooruitwerking van de forten aan den Hoek van Holland, bij IJmuiden en op de Harssens. Ook de bezetting en bediening van de zeefronten der Kustverster- kingen door personeel der Marine, waarover zoo veel te doen was, is opgegeven, om verschillende redenen meent de Regeering, dat „althans voorbands” daarvan moet afgezien worden. Daardoor zegt de Re geering komt tevens elke aan leiding te vervallen, om de uitgaven voor de Kustversterkingen en voor het materieel in éénzelfde wetsont werp op te nemen. Mitsdien behoort alles wat betrekking heeft op de aanvulling van het materieel der zeemacht uit het w. o. gelicht te worden. Van de 14 aangevraagde* pantserbooten (8 millioen) zijn er thans drie bijna gereedomtrent de andere zal geen beslissing ge nomen worden, voor men weet hoe siasme, waarmee dit „heroiek” voor stel ontvangen werd, was geen sprake de critiek was eer algemeen en scherp. Er zou dan nog wel wat van af gaan, ja, misschien zelfs ver dween wel het heel ontwerp van de tafel. Hoe langer de Memorie van Antwoord uitbleef, hoe meer men be gon te gelooven, dat van uitstel af stel zou komen en vooral de bezoe- kenwisseling tusschen den Franschen President en onze Koningin zou er, aldus werd geredeneerd wel het hare toe bijdragen om den „appel van twist” aan den Scheldemond op te ruimen. Hoe anders is het uitgekomen I De meergenoemde. Memorie van Antwoord i ging vergezeld van een Nota van Wijzigingen en van een gewijzigd ontwerp van wet. Het ware eerlijker geweest het ontwerp in te trekken en een nieuw ontwerp in te dienen, dan een stel zulke „wijzi gingen”, waardoor men het oorspron- kelelijke ontwerp haast niet meer herkent. Maar enfin, dan is ten minste de schyn gered en daa'rvoor doet onze tegenwoordige Regeering heel wat. Het ontwerp is dus gehandhaafd, maar hoe Het is een ware slachting geweest, gelukkig slechts op papier I En zóó weinig is er van het oor spronkelijk geesteskindeke der Re geering overgebleven, dat vier van de zes Ministers, die het oorspron kelijk ontwerp teekenden, hun naam schrapten, zoodat nu nog slechts de Minister van Oorlog overblijft en zijn ambtgenoot voor Financiën, die dan ook geen reden tot klagen heeft het wertw-millioenfondt is tot een lioaaZ/-millioenfonds verschrompeld. Nog één zoo’n .wijziging” en het heele fonds kan verdwijnen. De Regeering heeft zich dus wel ingebondeitvan 40 op 12 millioen is geen kleinigheid en op zichzelf genomen zouden wij er niet over klagen, dat de Regeering zoo veel heeft laten afdingen, ware het niet, frouw Stangerson alle gebeurtenissen van de eerste periode bad geheim ge houden ze had daar ongetwijfeld goede redenen voor, omdat ze niets had gezegd aan haar vader en ze tot den rechter van instructie legen wien ze den aanval niet kon ontkennen, sprak alsof die aanval 's nachts had plaats gehad I Ze waa daartoe ge dwongen, omdat haar vader anders gezegd zou hebben „Wat heb je voor ons verzwegen? Wat beteekent het, dat je niets hebt gezegd van zulk een aanval „Ze had dus de halswond verborgen. Maar die vreeselyke wond aan den slaap! Dat begreep ik niet! Vooral toen ik hoorde, dat men in de kamer een schapenbeen had gevonden, het wapen, waarop de misdaad was ge pleegd Die had ze niet onzichtbaar kunnen maken, en toch was die wond blijkbaar in de eerste periode toege bracht, omdat de moordenaar er bij tegenwoordig was geweest! Ik dacht, dat de wond veel minder ernstig was, dan men hei deed voorkomen waar in ik me vergiste en ik veronder stelde, dat juffrouw Stangerson de wond onfier haar kapsel in bandeaux had verborgen. Wat het teeken op den muur aan gaat, van da hand van dan moorde- Engeland. Zooals onze lezers weten, is een lastig punt in de Home Rule kwestie, hoürd en kreten „Help I Moord I" Wat kon mijn verstand me daarom trent zeggen Wat de kreten aangaat: nu er geen moordenaar was, waren die tijdens een droom geuit. „Men hoorde een leven alsof er meubelen werden omgegooid. Ik denk... ik moet dit wel denken, dat juffrouw Stangerson was ingeslapen, terwijl het vreeselijk tooneel van den middag haat voor oogen stondZe droomt... in den droom ziet ze den moordenaar weer voor zich, die op haar afkomt, ze roept: „Help I MoordI” en zoekt de revolver die ze in de la van de nachttafel heeft gelegd. Maar ze stoot zoo hevig togen dit meubel aan, dat ze het omgooit. De revolver valt op den grond, gaat af en de kogel dringt in het plafond... Die ko gel in het plafond deed me het eerst denken aan een ongeluk... Dit kwam zoo goed overeen met mijn onderstel ling, dat ik daardoor overtuigd werd, dat de misdaad vroeger had plaats gehad en juffrouw Stangerson dit met buitengewone geestkracht had ver zwegen... Een droom, een revolver schot.... juffrouw Stangerson wordt wakker in dien vreeselijken toestand. (Wordt vervolgd.) „De Réunie“ 8 u. ftep. r - •- ot Nut van naar, die door de revolver van juf frouw Stangerson werd gewond, dit was blijkbaar een teeken uit de eerste periode, hij moest gewond zijn, toen hij er wasAlle sporen van zijn aan wezigheid, die de moordenaar had achtergelaten, moesten natuurlijk uit de eerste periode dagteekenenhet schapebeen, de zwarte voetstappen, de muts, de zakdoek, het bloed op den muur, de deur en den grond Blijk baar had juffrouw Stangerson die ver langde, dat men niets zou weten, nog geen tijd gehad, om die weg te ma ken Wat my er toe bracht te geloo ven, dat de twee perioden, dicht bij elkaar moesten liggen. Als ze na de eerste periode, dus toen de moorde naar ontsnapt was, en ze weer met haar vader zat te werken keen oogenblik in de kamer had kunnen gaan, zou ze het schapebeen, de muts en den zakdoek, die op den grond lagen, hebben weggeborgen. Maar ze probeerde het niet, daar haar vader bij haar bleef. Ze kon dus niet weer voor twaalf uur in haar kamer gaan. Er was iemand om tien uur binnengegaanvader Jacques die als altijd de blinden sloot en het nacht licht aanstak. Toen ze voor de schrijf tafel zat en deed, alsof ze werkte, had juffrouw Stangerson waarschijnlijk fiOUDSCHE COURANT. PRIJS VAN HeT aÏÏÖTnEMEÏÏ’tT Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad I „1.50 Idem franco per post '„1-90 Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons Bureau: Lanoe Tiesdewe» 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Van I—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meery .io By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen por plaatsing van f—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1