Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, ZBlx^ra-erxlairLcS.. TTlt d.e Pexs. Gemengde Berichten. CL- K.) Stadsnieuws. SFOJST. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Groote Jaarlijksche Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant E f fee t eihai «lelie Aast«rS»a - - - A jongere broeder Hendrik heeft zijn ontslag uit deft militairen dienst geno men, en leeft als schilder te München. Amcrika. Vrijdag hebben er drie nieuwe ar restaties in zake den gernchtmakenden moord op den speelhuishouder Rosen thal plaats gehad,waaronder een vrouw en de beruchte „Dage Frank", in wien men een der moordenaars meent te zien. ►Shapiro de gevangen genomen chauf feur der auto, van waaruit de moord werd gepleegd, heeft naar verluidt een volledige bekentenis afgelegd, omdat de geest van den vermoorde hem 's nachts niet met rust liet. Naar aan leiding van deze bekentenis zou de rechtercommissaris, Whitman, die het onderzoek leidt, verklaard hebben, dat het moordplan in elkaar was gezet en volvoerd door de „greatest crime students in the worlds." Deselfde Whitman zou ook verklaard hebben, dat hy aan de hulp der New- Yorkscne politie niets heeft, integen deel, omdat deze hem voortdurend op oen valsch spoor brengt. Alleen op Burns en zyn detectives kan hij ver trouwen. Gedep. 8taton van Zuid-Holland. Ingevolge hun daartoe gonomen besluit zal het ooilege van Oed. Staten van Zuid-Holland bestaan uit twee afdeelingen of commission, onderschei den in a/deel ing A en af deeling B. De werkzaamheden dier afdeelingen zyn verdeeld als volgt: Afdeeling A Provinciale en plaat- selyko financiën, onderwys, landbouw, armwezen, jacht en visschery, recla mes belastingen, toepassing der Drank* wet, Tiend wet, Leden dezer af deeling zijn de heeronA. H. 0. M. J. IJzermans, mr. H. A. van de Volde en H. Ch. Vegtel. Afdeeling B.Gomeentezakoa, voor zoover die niet aan de afd. A. zyn opgedragen, plaatselijke strafverorde ningen, kerkelijke zaken, waterstaat en wogen, waterschapsaangelegenhe- den, gezondheidspolitio, ny verheid, militie en landweer, toepassing van do Woningwet en der Ongevallenwet, benovens strandvonderyen, Leden de hoeren mr. J. Limburg, mr. L. E. M. voti Fisonne en jhr. mr. D. J. de Geér, Mercurius-diploma. l)e examen voor het „Mercurius- diploma der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-veroonigingen in Nederland, naar aanleiding dor vak- oxamers, gehouden (volgens de by be sluit van 18 Augustus 1906 verzwaarde programma's) te Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage, Utrecht, 's-fler- togenboNch en Groningen, op 26 en 27 Juni 1912, hadden tot uitslag: Boekhouden. Aangemeld 450oandi- daten niet opgekomen 6geëxami neerd 450; teruggetrokken 3; niet toegelaten 288geslaagd 169. Nod. foandelsoorrespondentie. Aan gemeld 7 oandidatenniet opgeko men 0geëxamineerd 7 teruggetrok ken 0 niet toegelaten 2 geslaagd 6. Franscho handelscorrespondentie. Aangemeld 70 oandidaten niet opge komen 0; geëxamineerd 70; terug getrokken 0; niet toogelaton 40; ge slaagd 80. IToogduiteohe handelscorresponden tie. Angemeld 197 oandidaten niet op gekomen 1geëxamineerd 190terug getrokken 0niet toegelaten 102 ge slaagd 94. Engelsohe Handelsoorrospondentie. Aangemeld 299 oandidaten niet op- gekomen 1geëxamineerd 298terug getrokken 0niet toegelaten 174 ge slaagd 124 Hpaansche handelscorrespondentie. Aangemeld 12 oandidaten; niet opge komen 0geëxamineerd 12 terugge trokken 0; niet toegelaten 5ge slaagd 7. Wetsontwerp voorwaardelyko veroordeeling. Ingediend is een Wetsontwerp, strek kende tot invoering der voorwaarde lyko opschorting van straf, bevorde ring dor betaling van geldboeten eh het instituut der voorwaardelijke in vrijheidstelling. (Hbhl.) Vryzinnige Landdag. Op den Vrijzinnigen landdag, welke Zondag 7 Aug. te Ooevorden wordt gehouden, zullen het woord voeren de heeron dr. P. H. Roessingh, lid van de Tweede Kamer in Den Haag, over: Volksonderwijs W. de Jong, id Den Haag, overVrtihandelaar of protec tionist; O. Polak Daniöls, in Den Haag, over: Het kiesrecht en de reohteche partijen dr. J. H. J. Voe, te Amster dam, met het onderwerp: Jonge Vrij zinnigen, vóree&igC u J F- W. J. Drion, in Den Haag, over: Minister Talma's sociale wetgeving mr. P. A. van En gen, te Utrecht, over: Wat heeft deze regeering voor onze defen sie gedaan Voorts zullen ejkele sprekers nog het vrouwenkiesrecht behandelen. Congres voor Btaatspensioen. Het programma voor het Congres voor Staatspensioen, dat Zaterdag 3 Augustus vanwege den Bond voor Staatspensionneering in den Dieren tuin alhier zal worden gehouden, is thans definitief vastgesteld. Achtereenvolgens zullen het woord voeren N. Prins, voorzitter van den Bond voor fttaatspensionneering. Mr. Owen Evans, lid van de Eighty Club te Londen „Over de werking en de betoekenis van do Old Ages Pension Act 1908". E. M. Teenstra, lid van de Tweede Kamer „Wij krijgen in het ontwerp- Talma geen Ouderdomspensioen". Hans Andersen, burgemeester van Rangers (Denemarken): „Les Subven tions a la vieillesse en Danemark". Enka (mej. v. d. Vliep): „Staatspen sioen en Christelijke liefde". Dr. Gustov Bang uit Kopenhagen. Mr. P. J Troelstra, lid van do Tweede Kamer. Herhaald echee. In „De Fakkel" van 26 Juli con stateert do redacteur dat het gerucht; dat de vryzinnig- democratische partij naar buiten weet te maken, hoegenaamd niet in overeenstemming is mot haar invloed in de maatschappij en by het kie zerscorps dat die invloed, voor zoo ver zij nog bestaat, mede door hot parlementaire karakter der Neder- landsche sociaal-democratie danig aan hot tanen is, en dat daartegen over do Bond van Vrye Liberalen als staatkundig partij niet alleen schier dtfgolyks in organisatorische kracht toeneemt, maar ook in het land een bijzonder sterkon aanhang blUkt to hebben, welke slechts een gelegenheid noodig heeft om zich te demonstreeren. Ten bewyze haalt hy vier feiten aan van recenten datum, n.m. de uitslagen van twoo vorkiozingon voor den ge meenteraad te 's-Gravenhage en van twee Statenverkiezingen, onderschei denlijk te 's-Gravenhage on te Am sterdam. Het slot van hot artikel luidt: Aan geen politicus zul de betee- kenis van deze feiten ontgaan. Er blykt o.m. uit hoozeer de oprichting van de Vry-Liberale partij daad ge weest is van goed pplitiek inzicht en wya beleid. Er blijkt ook uit, hoezeer haar machtsvorming zaak is van liberaal belang en hoe door samenwerking met héér de vrijzin nigheid gediend wordt, en voorko men, dat steeds grooter deel van haar vertegenwoordiging in licha men van wetgeving en bestuur via de vryainnig-democratie doorgaat. Wy mooten dankbaar erkennen, dat zij het dan ook niet te vroeg de Liberale Dhie den laatsten tjjd duidelijk blyken gaf ook tot dit in zicht te zyn gekomen en dit verheugt ons te moer, omdat o.i. zóó alleen de kerkolyke coalitie in haar machts ontwikkeling gestuit en zuiverder partijformatio bevorderd kan wor den. Donderdagavond is de bliksem ge slagen op de electrische geleiding van het sanatorium Oranje-Nassau's Oord. Een aantal gloeilampjes werd ver brijzeld. Door de hevige ontlading 'ontstond er eenige consternatie onder de patiënten, doch niemand, werd gekwetst, en brand ontstond er niet. Pas op uw jongens. In „The Near East" van 19 Juli IJ, vonden wy het volgende grappig incidont verhaald In Kaïro werd een Arabier voor den plaatselijken magistraat gebracht, beschuldigd van het prozaïsche rais- dryf van kipmmdiefatal, en gedurende het verhoor meek de beschuldigde den looft ijd van 112 jaar te hebben bereikt. Vele Oosterlingen zyn, zooals wy we ten, op het stuk van hun eigen leef tijd zeer onzeker, maar in dit geval schynt de magistraat reden te hebben gehad, om baklaagdesbewering te gelooven, althans hij besloot, hem niet te straffen. En toen kwam het zon derlinge van het geval voor den dag toen hem werd gevraagd of er nie mand was die voor hem zorgde, ant woordde de achtenswaardig grijsaard onmiddellijk„O ja, ik woon bij mijn moeder." Wy kunnen slacht# opmerken, dat het tyd wordt dat de oude dame haar jongen betere manieren leert. Niets is zoo goed als in die dingen vroeg te beginnen 1 Door de politie te Hoorn is gevan kelijk naar Alkmaar overgebracht W. de F., als verdacht van het plegen van onzedeiyke handelingen met een minderjarig meisje. In de veengronden langs de Duit- sche grens onder Well (L.) is sedert een paar dagen brand. Door de warmte is de bovenlaag geheel uitgedroogd, en nu deze eenmaal aan het smeulen is geraakt, kan het verbranden van grond en gewassen, meerendeels haver, hoogst moeilijk gestuit worden. Men is hier echter druk bezig met het graven van slooten. De gemeente Ber gen is eigenares, doek verhuurde het stuk „grond voor vele. jaren aan een particulier. Te Amsterdam is Zaterdagavond op hoe terdaad betrapt een Pool, die op het balcon van een tramwagen van lijn 5 aan een andere passagiers een gouden horloge met ketting ontrolde. Het stoomschip Rotterdam, van de Holland-Araerika-lijn, is Zaterdagnacht van Rotterdam naar New-York ver trokken met 324 passagiers eerste, 300 tweede en 1300 derde klasso. Wyn en broederschap. Een curieus© reclame drukt de N. Arnh. Ofc. af. 'tls oen circulaire van een Fransch reserve-luitenant, direc teur van een wijnzaak, gericht a „Messieurs les Officiers Hollandais". Het minder smakelyke epistel luidt aldus Monsieur le Capitaine. O'est au double titre *de Lieutenant de réserve etc. que je m'adresse a vous. Excuses la liberté que je prends. Vous ötes Monsieur le Kapitain, Hollandais et officier. La Finesse bien oonnue du goftt du consommateur hollandaié dejmisfci longtemps célóbrée par Vos grands artistes et vos com-' mer^ants, et la confraternité d'armes, doivent vous conduire b devenir le cliënt de notre Cooperation. Et puis, tant. de souvenirs militaires nouB rapprochent dója. Vos illustres aïeux ont mesuré leur taille dogéant avec les nótres sur tant de champs de balaille I et leur gloire est impérissable. Aujourd'hni les veux du monde sont fixés sur votre Capitale oü s'órige le palais do la Foix, mais l'arme que tous nous portons au cótó n'est pos prés d'en ètre détachée etdemeurela meilleure garantie dos nations fortos, iustement fióres de leur passé et ia- louses de leur indépendance comme les Pays-Basle jour ou il faudrait la tirer du foufreau, le vieux vin de France fortifiera votre ooeur et votre main pour mieux la brandir oontre les ennemis de votre belle Patrie et de votre glorieuse liberté. Nous nous permettons d'offrir une caisse de vins fins u M. l'ofticier qui nous rondra le service de nous indiqner un officier en retraite ou bien un of ficier de réserve qui ferait quelques placements de nos vins dans la clientèle civile, moyennant les commissions d'usage. Internationale zakkenrollers. Amsterdam wordt in den laatsten tijd wel door internationaal gespuis onveilig gemaakt. Thans zyn naar het Hm. mededeelt door de politie weer twee vreemdelingen goarresteerd, die verdacht worden van zakkenrollerij, gepleegd op de tram. Zooals men zich herinnert kwamen klachten overdor- gelijko diefstallen in de laatste weken hernaaldelyk bij de politie in. Vrydag- middag omstreeks zes uur bemerkte een stadgenoot, die op de Stadhou derskade van een wagen van lyn 5 stapte, dat hy zyn gouden horloge met ketting kwyt was. Hy kreeg ver moeden op een heer, die naast hem had gestaan en een regenjas over den arm had. Deze heer wilde ook af stappen, maar de bestolene maakte alarm, en met behulp van den con ducteur en een paar politieagenten werd de man aangehouden. Hy bleek het vermiste horloge nog in de hand te hebben! Do arrestant werd over gebracht naar het politiebureau op de Stadhouderskade. Hij sprak Duitech, beweerde te Warschau geboren te zyn, te Londen te wonen en op weg te zyn naar Antwerpen. Een cosmopoli- tische zakkenroller dus Een degelijk geval speelde zich des avonds af onder het ressort van het politiebureau St. Pieterhal aldaar Daar Daar werd eveneens een Doitsch spre kende vreemdeling gevankelijk binnen gebracht, die op een tram iemand een horloge had gerold, en eveneens ter „bemantelng" van zyn misdrijf den regenjas over den arm had gehouden. Het horloge werd teruggevonden in een logement in de Warmoesstraat, waar de man verblijf hield. Vrijzinnige landdag. Op Zondag 8 September zal ook to Hilversum een landdag van den Bond van Vrijzinnige Propaganda-Vereeni- gingen worden gehouden. Deze zal plaats hebben in den tain van de voormalige Trompschool aan den Vaart weg. Een zevental sprekers en eeno spieekster zullen optreden. Na aankomst aan het station zullen de deelnemers zich in optocht naar het terrein begeven. De meeting zal worden opgeluisterd door een muziek korps en oen zangvereeniging. Kantzijdefabriek. Een buitenlandsch consortium heeft te Nijmegen een terrein aangekocht, Soot 3 hectare, gelegen aan de rivier. ierop zal worden gevestigd een kant zijdefabriek, mot den bouw waarvan binnenkort wordt aangevangen. Drie fabrieksgebouwen zullen achtereen volgens worden gesticht. In het eerste zal plaats zijn voor 1000 worklieden. Stakingen. Te Delfzijl hebben de losse boot werkers het werk neergelegd, omdat zy ontevreden zijn over hun finan- cieele verhouding tot de vaste. Aan het geheele personeel van de flesschenfabriek te Delft is heden aan gezegd, dat allen zich heden over een week ontslagen kunnen rekenen. Tentoonstelling te Tilburg. In de maanden Juni, Juli en Aug. 1913 zal te Tilburg een Internationale tentoonstelling worden gehouden van nijverheid, handel, kunst en onderwys. De hoofdleiding der tentoonstelling ia in handen van het comité der ten toonstelling van 1909. Voor de expo sitie is een terrein van 200.000 vierk. M. ter beschikkinger zullen boven dien sportfeesten worden gehouden. By het baden Verdronken. Te Medemblik is Vrijdag de 16- iarige P. "de Koning, afkomstig uit Schermer (Boemster), bij het baden verdronken. De vormen, die de directie van de flésschenfabriek te Delft naar Nieuwer- kerk had gezonden, zijn naar Delft teruggestuurd. De direqtio heeft ze niet aan de arbeiders uitgegeven om een staking te voorkomen. Te Nieuwer- kerk zijn de arbeiders niet georgani seerd. Een oude boom. De bakenmeesters hebben Dinsdag bij hun werkzaamheden op de Maas, tegenover huize Donck (nabij Roer mond), met het booganker van een kiezelschip naar boven gehaald, een ouden eikenboom lang 13 meter en1 met een omtrek van 3 meter. By nadere beschouwing bleek, dat in dezen ouden kolos het jaartal 1553 gegrift was. Het zinken van het s.s. Glanmire. Omtrent het verongelukken van het stoomschip Glanmire, op de reis van Amsterdam naar Grangemouth, ver nam het Hbld. uit een particuliere correspondentie nog het volgende: Op 25 Juli, des ochtends te 6 u. 26, bevond het stoomschip zich nabij St. Abb's Head, toen bet op ongeveer 10Q vards afstand van de kust op de rotsen liep. Onmiddellyk werden ae noodige maatregelen genomen om passagiers en bemanning te redden en lo minuten nadat het schip gestooten had, bevon den allen zien in de scheepsbooten, totaal 36 opvarenden (15 passagiers en 22 man equipage), onder wie 7 dames, nl. 6 passagieressen en de hof meesteres. Tien minuten later is de Glanmire in ongeveer 25 vaam water gezonken. De booten, waarin de schipbreukelin gen zich bevonden, zijn later door visscherlieden in de haven van St. Abb's Head gebracht. Velen der passagies waren nog in nachtgewaad en konden niets van nnn bagage redden. Slechts een enkele ge lukte het iets te b#gen. Ook van de bemanning ging alles verloren. Halve kousen onzedelyk. Men meldt aan het Vad. uit Go*: Waarschnnlyk onder den mvloed der Zedelykheidswet is op de zuster school alhier een actie begonnen tegen het dragen van halve kousen. Een meisje, dat dezer dagen met bioote knietjes op school verscheen, werd ge noodzaakt, deze gedurende de les met een schort te omwinden. Onder een auto. Tijdens den zwaren regen, die het onweer van Donderdag vergezelde reed te Velp een jonge dame, voor overgebogen per rywiel, omstreek» half vijf op de Hoofdstraat Zy be merkte met een anto, komende van de tegenovergestelde richting en reed ardoes er tegen aan, met het gevolg at zij er onder kwam. Met heel veel moeite werd zij onder uit gehaald en in de drogisterij het Roode Kruis binnengedragen. Zij had een erge hoofdwonde, die aldaar verbonden werd en daarna werd zy naar Arnhem per automobiel overgebracht. Hy rij wiel was totaal vernield. (A. Dt.) Auto-ongeluk. Zaterdagnacht omstreeks half 2 uur reed de heer Timperlv, woonachtig te Laren, met zyn auto langs de Wees- perzijde. Op de hoogte van de De Wetstraat, wilde hy zijn auto achteruit zetten. Doordat hij zijn draai te kort nam, reed hy tegen een houten hek aan het hek brak en de auto met de in zittenden een heer en een dame - stortte van den bovendijk en kwam in een sloot terecht Allen kwamen er met den schrik af. Reclameplaat. Door de firma L.- Pool A Zonen, Chemische Fabriek te Amsterdam heeft voor hare fabrikaten Tandmiddelen door den bekenden teekenaar Louis Raemakers een reclameplaat laten vervaardigen, die er wel op berekend is de aandacht te trekken. De plaat stelt voor een kinderslaap kamer, waar een gedienstige bezig is een kleine jongen zijn tanden te poet sen. De uitdrukking der gezichten doet zien, dat de gebruikte tandpasta in den smaak valt. GOUDA, 29 Juli 1912. Door Burg. en Weth. is het vol gende ingekomen stuk aan de raads leden toegezonden. Gouda, 26 Juli 1912. Zooals U reeds is medegedeeld, is de gemeente door de Arróndissements- Rechtbank te Rotterdam in de proce dure tegen de .Afdeeling Gouda en Omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw in het ongelijk gesteld. Naar aanleiding van dat von nis heeft nu' de rechtsgeleerde raads man der gemeente een schrijven aan den Heer Burgemeester gericht, waarin hij medèdeelt dat de raadsman der tegenpartij voor 1 Augustus betaling der hoofdsom en kosten verlangt, want dat deze anders tot het maken van kosten voor de executie zal over gaan. Om het betalen van noodeloose kosten te voorkomen is het dus zaak, dat thans de Raad eene beslissing neemt over het al of niet in hooger beroep gaan. Blijkens het bovengenoemd schmven bedragen de kosten f 448.47 (hoofdsom) en f 258,27 '/j (gerechts kosten), alzoo te zamen. f 706.74l/i, behoudens de renten der hoofdsom van 12 November 1910 af tot de voldoening. Het zal den Raad niet verwonderen, dat wij niet kunnon aanraden de pro cedure in hooger beroep voort te zet ten en stellen daarom voor het gevor derde bedrag te betalen. Wy achten het wenschelyk dan tevens het hono rarium en de kosten van den raadsman der gemeente te vereffenen, hetwelk blykens een door hem ingediende declaratie een bedrag van f 39132 Vs vertegenwoordigt. De gelden, in totaal f 1098.57, be houdens de renten der hoofdsom, zul len kunnen gevonden worden door afschrijving uit den post Hoofdstuk XIV, Artikel 1 „Onvoorziene Uitga ven" der Begrooting van Uitgaven voor bet loopende jaar en overschrij ving op post Hoofdstuk XXH, Artikel 4 „Kosten vallende op het voeren van gedingen", voor welke af- en over schrijving doqr Heeren"Gedeputeerde Staten by de begrooting zelve goed keuring is verleend. Mocht Uwe ver- besluiten, dan hebben wy^e eer voor deze af- en overschrijving uwe toe stemming te verzoeken. Bealuit de Raad echter van het vonnis in boog» beroep te gaan, dan aal het toch zaak zyn dadelijk reeds de hoofd- ■om met renten te betalen. Immers voor dit deel der veroordeeling is het vonnis door de Rechtbank uitvoerbaar by voorraad verklaard en ook dan kan langer wachten kosten van executie voor de gemeente medebrengen. Het «preekt van zelf dat dan deze gelden door af- en overschrijving op de be grooting moeten gevonden worden. Wy leggen hierbij over de boven genoemde missive van den raadsman der gemeente met de daarbij behoo- rende bijlagen. Aan den Raad der gemeente Gouda. Door de politie is alhier een man aangehouden, die nog 3 dagen hech tenis te goed had. Tot het ondergaan van zijn straf is de aangehoudene naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Mercurius-diploma. Op de vanwege de Federatie van Handels- en kantoorbediendenvereeni- gingen in Nederland gepubliceerde lijst der verkrijging van het Mercurius- diploma komen als gestaagd voor onze stadgenooten de heeren H. R. Kous broek en Ch. Rabouw voor Boekhou den J van Zutphen voor Hoogduitsche Handelscorrespondentie en D. C. Kooi man voor Engelsche Handelscorres pondentie. Zaterdagmiddag is het 7-jarig jon getje D. De Jong alhier in de wetering achter de Snoystraat geraakt en ver dronken. Bii de gisteren te Amsterdam ge houden nationale wedstrijd van „Het IJ", behaalde de heer D. A. IJsselstijn van de Goudsche Zwemclub de le prys in het nummer Borstzwemmen voor juniores 240 M., tyd 4 min. 15 sec. en werd door hem met den heer J. C. den Boer, ook van de G. Z. C., het fr1 nummer „Touwtrekken" gewonnen. Donderdag 1 Augustas a.s zal het derüg jaar geleden zijn dat de heer H. Vergeer als besteller by den post en telegraafdienst werd verbonden. Sociëteit „Ons Genoegen". Hoewel het weer een oogenblik dreigde de Bioscoopvoorstelling in de zaal te moeten houden, kon deze toch in den tuin geschieden. Het publiek was in vry groot ge tale opgekomen om de bioscopische beelden te zien, die op het programma waren aangekondigd. Het was een overwegend komische genre, dat ditmaal werd vertoond. En dat dit werd geapprecieerd, bleek uit het lachen, dat na en dan bij een of an dere grappige vertooning weerklonk. Was er oen meer ernstig beeld, dan was het volkomen stil en zaten de be zoekers in gespannen aandacht om nauwkeurig het verband te volgen tusschen de elkaar opvolgende beel den, teneinde het geheele verhaal goed te begrypen. Deze eerste bioscoopavond heeft góed ingezet en doet verwachten dat velen naar „Ons Genoegen" zullen gaan om zich door de voorstellingen daar wat te verpoozen. De voorstelling dnnrde gisteren avond tot byna elf uur. Voor eiken «vond is een nieuw pro gramma samengesteld. Bioscoop-salon Hoogstraat. De directie van het Bioscoop-salon „Gouda Vooruit", Hoogstraat, heeft een uitgelezen programma samenge steld, dat heel wat bezoekers getrok ken heeft. Het was in het gezellige zaaltje propvol en de velen, die daar waren hebben genoten van de interessante beelden, die op het doek werden ge projecteerd. Het „Victoria-Krnis", belanrijke episode uit den oorlog tusschen En geland en Rusland, hield allen in span ning, „Uit de Achterbuurt'', een film weergevend een boeiende schets uit het volksleven, deed het publiek mee leven hetgeen er op het doek werd afgebeeld, „Door den Bosporus" gaf den aanwezigen een kyk op het schoone panorama dat een vaart door de straat van Konstantinopel biedt, terwijl de lachspieren van de bezoekers in be weging werden gebracht door de amu sante beelden, die van de films „Toto haalt de huur op'*, „Zigoto en het kleine vogeltje" en „O, o, die kinderen" op het doek werden geprojecteerd. De Bioscoop „Gouda Vooruit" heeft het publiek gettrokken en zal onge- twyfeld nog vele bezoekers een avond van uitspanning bezorgen. Verslag van den toestand der Gem. Gouda over 1911. H. Van de door den Gemeenteraad be handelde onderwerpen en genomen besluiten noemen wy als ae voor- naamsten Besluit tot het toekennen van een subsidie aan de Pomologische Ver- eeniging te Boskoop ten behoeve van een door haar te houden Bloemen tentoonstelling by gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Besluit tot het doen aanbrengen eener electrische lichtinstallatie in de Raadzaal. Besluit tot het voeren van een rechtsgeding over de betaling van het aandeel der Gemeente in het waar borgfonds van de door de afd. Gouda der Hollandsche Maatschappy van Landbouw gehouden Tentoonstelling. Besluit om tydelyk een waterbouw kundige in dienst te stellen in verband met oen e. o. verbetering van de toe gang tot de gemeente langs de Spoor wegstraat. Besluit tot het stichten van een wachtlokaal voor werklieden aan het Veerstal. Vaststelling van de jaarwedden van het personeel ter Secretarie en van den Commies ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, in verband met do krachtens de herziene verordening toegekende periodieke verhoogingèn. Besluit dat de gemeente Gouda tot een bedrag van f 250 zal deelnemen in het waarborgfonds eener Tentoon stelling van Aardewerk vanwege het Departement Gouda der Maatschappij van Ny verheid van 717 April 1911 te houden. Vaststelling van de jaarwedde van den Directeur der Gemeentelijke Ar beidsbeurs op f 460.en bepaling dat deze ambtenaar, telkens voor één jaar worden benoemd. Besluit om de bijdrage van de ge meente in de kosten der Arbeidsbeurs te verhoogen met f 30.teneinde haar lid te doen worden van de Ver een. van Nederl. Arbeidsbeurzen. Besluit van den Boekhouder der Gemeente-Gasfabriek te belasten met de boekhouding van de Electrische Centrale der Gemeente en in verband daarmftde zijne jaërwedde met f 300. te verhoogen. Afwyzende beschikking op het ver zoek van J. J. Duijm alhier, om be taling van nog een drietal posten, te zamen groot f 102.94, waarop hy als aannemer van den bovenbouw der Electrische Centrale vermeent aan spraak te maken. Afwijzende beschikking op het ver zoek van de afdeeling „Gouda en Omstreken" van de Holl. My. van Landbouw tot wijziging van van het oanvangsuur der kaasmarkt in deze Gemeente. Besluit tot uitbreiding van de Markt overeenkomstig het voorstel van B, en W. Mededeeling dat de financieele re sultaten der door het Departement Gouda der Maatschappy van Nijver heid gehouden Tentoonstelling van aardewerk en Gondsche pijpen zoo danig zyn geweest, dat het garantie fonds, waarin de Gemeente betrokken was, niet behoeft te worden aange sproken. Besluit om de Gemeente-reiniging voor den tijd van zes jaren, met ingang van 1912, in het openbaar aan te besteden. Besluit tot het aangaan eener over eenkomst met de gemeente Waddinx- veen betreffende den afstand van het onder die gemeente gelegen gedeelte van den Brugweg en van het aandeel der Gemeente in de Hooge Waddinx- veensche brug ten behoeve van Wad- dinxveen. Besluit om de Gemeente als lid te doen toetreden van de op, te richten Yereeniging vaA Nederlandsche Ge meenten. Besluit tot het sluiten eener over eenkomst met den heer J. E. van Dongen Bolding ter zake van over dracht en bestrating van wegen in de Korte Akkeren. Beslnit tot het verleenen van eene jaarlijksche gratificatie van f 104. aan de weduwe van den voormaligen stadswerker A. de Koning. Besluit om het nemen van eene be slissing ten opzichte eener reorganisatie van de 2* Burgerschool voor meisjes uit te stellen tot 1914. Besluit om kosteloos en om niet over te nemen een stok buiten de rooilijn vallenden grond in het Buurtje van den Tnrfsingel, van de Koninklyke Stearine Kaarsenfabriek. Aankoop van een stuk grond by de Bleekerskade van Mevrouw wed' A. E. Brediui—Gysberti Hodenpijlte Utrecht voor de stichting vam een pompgebouw ten dienste van ae be maling van de ontpolderde Korte Akkeren. Beeluit tot invoering van het ge bruik van muntgasmeters ten dienste van de Gemeente-Gasfabriek. Besluit tot aanschaffing van eene cokes-breek- en torteerinrichting voor de Gemeente-Gasfabriek. Besluit om aan de Vereeniging Bureau voor Arbeidsrecht" alhier kosteloos gedurende een paar uren per week een lokaal in het gebouw voor het Bouw- en Woningtoezicht in gebruik te geven. Besluit tot het aangaan van twee geldleeningen by het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren, te zamen groot f 115000, (Wordt vervolgd.) Lekker kerk. Voor de tusschen- tijdsche gemeenteraadsverkiezing al hier, (vacature ontstaan door het ont slag nemen van den heer J. Tom),op Donderdag 8 Augustus, zijn tot can- didaat gesteld de heeren G. Neven en J. De Vries Jz., beiden lib. Door het onderwyzend personeel der 4 openbare scholen in deze ge meente, is aan den Raad een adres met memorie van toelichting verzonden ten einde een betere salarisregeling te verkrijgen. Moordrecht. Zaterdagnacht is al hier brand orftstaan in de zeilmakerij van den Heer N. Dirkzwager in het Westeinde. Dezé werkplaats beneven» een groot deel van net belendende woonhuis en twee arbeiderswoningen zyn geheel afgebrand. Oorzaak onbekend. Alles was ver zekerd, uitgenomen de inboedels der arbeiders. Krimpen a. d. IJêel. Zaterdag morgen wilden 0. v. d. Zeiden met zyn roeiboot den IJsel overvaren naar zyn werk te Capelle a.d. IJsel. Hy had daarbij het ongeluk uit zyn boot te vallen en met oen stroom meege sleurd te worden. Gelukkig zag W. Trouwborst het ongeluk, die met veel inspanning den drenkeling van een wissen dood wist te redden. Boskoop. Het Gerechtshof te 's Gra- venhage bevestigde heden het vonnis der ifaagsche Rechtbank waarby H. C. v. Z. boomkweeker alhier veroor deeld werd tot 4 maanden gevange nisstraf wegens mishandeling met een mes van een jongen te Leiden. Voetbal. Gisterenmiddag l1/# aür speelde op het Excelsior-terrein aan de iJsellaan Excelsior I een vriendschappelyken wedstryd tegen Celeritas I (Don Haag) De uitslag waB 2—1 voor Excelsior. Des avonds half zes speelde Excel sior II op hetzelfde terrein een vriend schappelyken wedstryd tegen een ver sterkt V.O.C 4. Tweemaal achterel kaar nam Excelsior de leiding, achter eenvolgens maakten de Rotterdam mers gelijk, rust 2—2. Na de rust wisten de Rood-zwarten nog 4-maal te doelpunten, zoodat het einde kwam met 62 voor V. O. C. Over het geheel was het een vlngge, spannende wedstryd. Beide wedstrijden werden door een groot publiek byge woond. Als scheidsrechter fungeerde de heer A. A. Huijbregtse. Een nienwe fabriek van vlieg machines. Uit Friedrichshafen wordt bericht, dat daar onder den naam van „Flug- zengbau Friedrichshafen" een maat schappy is opgericht, die zich bezig zal honden met de constructie, den verkoop en de exploitatie van vlieg machines. De maatschappij beschikt oVer een kapitaal yan 372000 Mark. Wat de zaak byzonder interessant maakt i« dat de fabrikant Chilling- Worth te Niirnberg president is, en graaf Zeppelin vice-president. Hiermee toont de beroemde constructeur van luchtschepenzyn belangstelling ook voor vliegmachines. Jan Olieslagers. Er wordt te Stavoren aan gedacht de vliegenier Jan Olieslagers een vlucht, mat zijn hydromonoplan, over de Zuiderzee te laten maken, niet alleen van Enkhuizen naar Stavoren, maar ook terug naar,Enkhuizen. Vette Varkens goede aanroer lste kw. 29»/„ 2e kw. 28, 8e kw. 26 cent per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan- iroerd. Handel in vet ree en vette kalve ren redelyke prysen, ongeveer onver anderd. Vette varkens in de zware soorten iet# lager in prys, lichtere soor ten prijshoudend. ►Schapen en lammeren traag, prysen iets lager. D» Hjlau. Qiataroohtond te 6'/, nar werd bread ontdekt in het winkel- maguijn van de mannfactnrier O. in het Weeteinde. In een kwartier tijd. •tonden winkel en beide verdiepingen in lichte laaie. Door het krachtig optreden van de brandweer bleven de Mendende per- ceelen go.paard, niettegenstaande het brandende perceel aan de achterajjde vrijwel was ingebouwd. De mannfactnrier O, wat niet aan- weiig. Huis en inboedel weren ver- (ekerd. Portugal. Men teint uit ('hare. dat Joao Al meida door het krggsgerecht tot ut- jaar gevangenisstraf is veroordeeld en tien jaar deportatie of twintig jaar dwangarbeid wegens het mitdryf van oproer maken. Catastrophe ter see. Picmo, 27 Juli. Bet stoomsohip „Kilhereff" van de vrijwillige vloot die laatstelijk Wladinostok heeft ver laten, met teer veel passagiers aan boord, is verdwenen. Nasporingen sjjn vruchteloos. Te Mequinet. Msntnxrr, 26 Juli. Via Casablanoa telegrafeert men tonder draad Gene raal Lyantei is te Meqninet aange komen. Hij werd bij ijjn komst inde stad verwelkomd door generaal Dal bres, den paoha en de notabelen. Hij denkt twee k drie dagen te Meqninet te vertoeven. Rom, 27 Juli. Het 6e bataillon Asharis dat deelnam aan de oorlog op LybiS, is vanochtend te Napels aan gekomen, waar het gefêteerd is. Dit bataillon is hot eerste dat terugkeert nadat hun diensttijd is afgeloopen. Het aal te Rome de revue pas see ren voor den Koning volgent dien nlt drnkkeljjke wensen. De Sultan van Casablanoa. Ttxoro,* 27 Jnli. De Sultan ls te Casa-blanea gebleven. Hjj deed raor- Sent een gebed in de moskee. Mid- ags rustte hij in het landhuis te Taai, 's Avonds heeft by burgerlijke en militaire entoriteiten geïnviteerd in een oirens dat aich hier bevindt. Mor gen vertrekt hjj om 8 nnr naar Rabat. Groote Brand te Wormerveer. Hedenmiddag half een brak een groote brand nit te Wormerveer, waar door de onde en de nienwe meel fabriek „de Vlijt" van de firma Wee tanen en Laan werden vernield. Men vreest ook voor de belendende perceelen o.a. de Oliefabriek „De Tyd" van deaelfde firma. In see gestort. By het aanleggen van een pleaier- bootaan don steiger te Bins brak gisteren de leuning van de loopplank. 50 k 60 menichen vielen in deOoet- see. Door de tnaaohenkomat der be manning van de 3e diviaie van 't 2e hooge ice-eskader, dit voor Bins voor anker ligt, werden byna allen gered. Waarsohyniyk sijn slechts 6 personen verdronken. Bkblus, 29 Jnni. Van het ongeluk te Bins melden de bladen nog dat reedt 21 lijken geborgen tyn en dat nog een ander deel in levensgevaar verkeert. Het personeel der marine heeft sich kranig gehouden en heeft wel 80 mensehen gered. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prjjzen, waren voor lste kw. 43, 2e 39 en 3#33 oent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 29, 2e 26, 8e 24 oent per h»« kilo. ven elle nog voorbenden eynde benevens een groote party Japon- Dtoffen en Ztfdets tot buitengewoon lageprijzen k contant. Specialiteit in ItouveauWe. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. ven het Koninklijk Metariolo gisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.6 te Horta, laagste étend 768.4 te 8torno- way. Verwachting tot den volgenden dag Krachtige tydelgk stormaehtige eui- delgk tot znidweeteiyke wind, waar- bewolkt, tot betrokken, waarsohyniyk regenbuien, zelfde temperatuur. VAN DIN 29 JULI 1912. Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pot 'lostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 8 pot. Russische Obl. 1906 6 pet ld. Obl. (Gr. Russisehe Spw.mij.) 1898 4 pot ld. Obl. (Nioolal Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japen. Obl. 1899 4 pet. Mexioo Afl. Binnenland Obl. Spot. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. ■aak- ra Crediet-lMtet- llegw. Ned. Benkeendeeten ledestr. Oeéernemtagce American Oer ft Foun dry Comp. 0. v. A. Id.Smelting ftRefining Co. Oert, v. Anna. Anglo American Tele graph Oy. Oert. v. A. U. S. Steel Corp. Oert. v. Qew. Aand. Kei. C red let lastell. ra Caltaar Qadcrnemliga Handelsver. „Amster dam" Aand. Jev. Cultuur My. Aand. Ned. Haodel-Mg.O.v.A ■tyikeew lyra, Ketahoen" Mynbouw Mij. Oew. Aand. Redjang Lebong, Myn bouw My. Aand. Graat Oobar Aand. Petrelraa-Ondara. Dortsohe Petroleum In dustrie My. Oew. A. Kon.NedMy.totEzpl. v.Petr. Broun.O.v.A Shell" The Tranra. Tred Oy. O. v. G. A leheepraart l(jee. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. lleroantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Oud eraemlefM Bindjey Tabak My. A. Mazwel Lknd Opent Oert v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Oert v. Aand. kpeerwsgee. Holl. IJeeren Spoor- regmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zud-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 8 pot. Wersohao-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Aot deJouiss. Amerika. AtohisonAlg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Oew. Aand. Waoash Oew. Aand. Vorig* Koor*- Koor* ra* Uim. 79»/,. 79 87% 87% 64 64 100»/,, 89% 89% 91'/, 91% 88 86% 85»% 47% 100% 84'%. 108% 59%, 59% 912 57% 67% 82% 82% 96% 26»/,, 70»/, 69% 198 ouu 192% #oo 189% ■oo 86% 86'/, 299% 76'%, 294 80% 164 168% 491 495% 626 178 178 112'/, 112% 18'/, 18% 92% 92% 8% 10 9'%. 86 86 81% 91% 62% 62% 1 86% 97% 35%, 36% 166%, 168 101%, 100'%, 147 Hongarfe. Thei GELDKOERS. Prolongatie 41/,—4'/, pOt Amerikanen zeer kalm, Petroleum vaat, Tabakken veel omzet, Coltnren en Robbert iets lager, Nat. Staataf. zeer stil, Bnitenl. onveranderd, Mijnen vast, Tramwaarden vut.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 6