Seizoen-Opruiming, Stadsnieuws. D. SAMSOM, Qouda, Gemengde Berichten. 'Hrf De Kermis. kerknieuws: MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten Groote Jaarlijksche Costumes, Costume-tkilleur, Blousen, Jupes en Jupons, Telegrafisch. Weerbericht my, BURGERLIJKE STAND. m Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam - - - Ingekomen. 1; Het rapport der Raadscommissie belast geweest met het onderzoek der begrootingen van de Bank van Lee ning en de beide Hoffmansgestichten. Dit rapport luidt aldus Gouda, 23 Aili 1912. Aan den Gemeenteraad ran Gouda. In uwe vergadering van Vrijdag 19 dezer werd aan ondergeteekenden op gedragen het onderzoek der begroo- Jing voor 1913 van de Bank van Lee ning en de Hoffmanstichtingen, wij'' hebben aan die opdrac'it voldaan en deelpn u medé dat, wat betreft de be- grooting vSor de Bank van Leening, daarop onder volgnummer der uitga ven JaaFwedde oen hoóger bedrag is uitgetrokken van f 125.-—, het komt de commissie alleszins billijk voor dat het salaris van den Directeur die sedert 7 jaren zijne be trekking met grooten ij^r en veel toewijding vervult en zijdij werkzaam heden voortdurend ziet toenemen met f 100.worde verhoogd, terwijl zij voorts in overweging geeft de jaar wedde van den panfdbewaarder D. L. Soer van f 500.op f 525.te brengen. Wij hebbeii tegen deze vorhoogin- gon geen bezwaar, de begrooting sluit zoowel in ontvang als iquitgaafmet een bedrag van f 91485.—T^Wij geven u in overweging dezelve, zooals zij is aangeboden, goed te keuren eenzelfde advies kunnen wij u ge ven voor de begrootingen der Hoff manstichtingen, op beide begrootingen is de bijdrage van de gemeente op eenzelfde bedrag uitgetrokken als voor het loopende dienstjaar tèrwijl de ie dere posten geen aanleiding tot op- of aanmerkingen geven. J. VAN GALEN. N. A. VAN DER REE. J. L. VAN KIJK. De Voorzitter: Ik betuig na mens den raad deze commissie dank voor het uitgebrachte rapport en stel voor dit rapport met de begrooting ter visie te leggen. Aldus besloten. 2. Het rapport der raadscommissie belast geweest met het onderzoek der ■begrootingen van de gesubsidieerde Instellingen van Weldadigheid. Dit rapport luidt aldus Gouda, 25 Juli 191& Aan den Gemeenteraad van Gouoai De Commissie benoemd in Uwe ver gadering van Vrijdag 19 dezer tot onderzoek van do bij U ingediende begrootingen voor de gesubsidieerde Instellingen van Weldadigheid voor het dienstjaar 1913 heeft de eer te rapperteeren dat zij zich van die taak heeft gekweten. Voor zooveel noodig merkt zij U op dat het subsidie van de Gemeente voor het Israëlitisch armbestuur, zoo als destijds is overeengekomen, op nieuw ten bedrage van f 365.— is uitgetrokken, het veroenigd Wees- en Aelmoese- niershuis vraagt een zelfde bedrag uit de gemeentekas aan als voor het loo pende dienstjaar, het van Iterson-Ziekenhuis vraagt f 1000.— meer aan in hoofdzaak ten gevolge van meerdere verplegingskos- ten, uitbreiding /van het personeel belast met de verpleging met óén zus ter, en meerdere kosten voor vuur en licht, het Burgerlijk Armbestuurlvraagt een subsidie van f 5644.50 of &J50.— meer als voor dit loopende dieiretjaar, een gevolg van meerdere aanvragen om onderstand, voor het St. Elisabeth Gast- of Oude Vrouwenhuis is het subsidie uitge trokken op een nagenoeg zelfde be drag als vóór dit jaar, bijzonders valt ^ierbij niet te vermelden, het aangevraagde subsidie voor het Bestedelingenhuis is f 553,55 minder als voor 1912, welk bedrag regenten denken te kunnen dekken door een vermoedelijk meerdere ontvangst van terugbetaling der verpleegden. Bijzondere op- of aanmerkingen heeft de Commissie verder op geen der begrootingen, wij adviseeren U mitsdien tót goedkeuring. J. VAN GALEN. J. DE JONG Hz. R. U. JONGENBURGER. De Voorzitter: Ook deze com missie breng ik den dank der verga dering over voor het uitgebrachte rap port en stel voor dit ter visie te leggen. Aldus besloten. 3. Een brief van de Commissie van Toezicht op hot L. O. aanbiedende het verslag over 1911. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Een brief van Curatoren van hèt Gymnasium van den volgenden in houd Gouda, 27 Juli 1912. Onder terugzending van de solJici- tatiestukken van den Heer dr. J. L. Hoving en met overlegging van de adviezen van den Heer Inspecteur der g^^anasiaTTebben^u^ore^^rj^^ ymnasium alhier dp eer Uwemrtaad ter benoeming tot lperaar jn de schei kunde en tot tijdelijk Jeeraar in de natuurlijke historie aan te bevelen den heer dr. J. L. Hoving voornoemd, be- npeÈid leeraar4in de scheikunde aan de Rijks Hodgere Burgerschool alhier. Met den heer Inspecteur komt het ook' OB» wen schel ijk voor, dat het ge heel# onderwijs in de natuurlijke histo rie aan óén leeraar wordt opgedragen, maar de heer dr. de Groot, die ook tijdelijk leeraar in dat vak aan het gymnasium is, zag zich nietgaarne belast met nog meerdere lesuren. Te zijnertijd zouden Uwon Raad door <#ns voorstellen gedaan worden om het onderwijs in de natuurlijke historie aan één leeraar definitief toe to vor- trouwen. Tevens hebben wij de eer Uwen Ha ad voor te stellen dr. J. L. Hoving te benoemenop hetzelfde salaris als dr. Raabe genoot, f Curatoren bij het. Gymnasium, van der LOEFF, voorzitter. HENGEVE LD, secretaris. Aan den Raad der gemeente Gouda. Ter visie. 5. Een brief van den heer J. van der Meer, ontslag nemende als lid van het Museum van Oudheden on als Librycmeester. De Voorzittor: Het zal zeker don raad leed doen dat de heer van der Meer om gezondheidsredenen ontslag uit genoemde betrekkingen moet nemen. Aangenomen voor kennisgeving. 6. Een voorstel van B. en' W. tot verhooging van het salaris van de hulpapothekeres. 7. Een*, voorstel van B. en W. tot verhooging van het salaris van den /schoolarts. Deze beide voorstellen zijn gedrukt, rondgedeeld en worden ter visie gelegd. 8. Een brief van B. on W. van don volgenden inhoud: Gouda, 23 Juli 1912. De Commissie van Bijstand in hot beheer der Gemeentelichtfabrieken heeft aan ons een schrijven gericht, waarin ze de aandacht vestigt op het gestadig toenemend verbruik van gas over muntmeters. Gelijk den Raad bekend is werd bij de invoering van het muntgas in het vorige jaar voor- loopig gerekend op 400 aansluitingen. Thans zijn er bij de Directie der Gas fabriek reeds 425 aanvragen om aan sluiting binnengekomen. lederen dag komen er nieuwe rfanvragen in, zoodat de Commissie het ndodig acht gelei delijk nog oen 300-tal muntgasinstal- laties, inclusief meters, enz. voor het bedrijf aan te schaffen. Aangezien de koeten van iedere installatie worden geraamd op rond f 50.zullen de to tale kosten der aanschaffing f 15000.— Wij kunnen ons met het voorstel dor Commissie vereenigenen hebben daarom die eer den Raad in overwe ging te [geven ons te machtigen tot het doen der genoemde uitgave. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Ter visie. 9. Een adres van, A. J. Roos van den volgenden inhoud Goudtf, 26 Juli 1912. Geeft eerbiedig te kennen Roos Alexander Jacobus, onder-Inspecteur van politie uwer gemeente dat hij tot 1 Augustus 1908 was hÓUfd-agent van politie dezer ge meente, speciaal belast met de recher chedienst en bijzondere wetten, waar voor hij eene bezoldiging genoot van f 800.'s jaars met vrije geneeskun dige behandeling voor hem en zgn gezin en vrije kleeding en schoeisel tot een bedrag van f 80.'s mars plus eene persoonlijke toelage vUn f 50.'s jaars voor noodwendige uit gaven aan den recherchedienst ver bonden dat hij op 1 Augustus 1909 op voor dracht van den WelEdelon Gestrengen Heer Commissaris van Politie door den WelEdelen Achtbaren Heer Burge meester werd benoemd tot zijn tegen- woordigen rang, onder-Inspecteur van politie, op eene bezoldiging van f900— 's jaars met twee vierjaarlijksche ver hoogingen van f 50.— dat hij door die bevordering in po sitie een schrede vooruitging, doch financieel niets, ja zelfs verminderde, ware het niet, dat door de welwillend heid van genoemden Heer Burgemees ter en Commissaris van politie, als mede «die van den WelEdelen Zeer Geleerden Heer Dr. Niemeijer, hem de gunsten van vrije geneeskundige hulp en vrije kleeding was blijven verleend geworden. dat na 1908 de salarissen van het superieure en inférieure politie-perso- neel reeds eenige malen zijn verbe terd, met uitzondering van dat van requestrant, dat requestrant vermeent nog steeds met denzelfden jjver en ambitie ?jjn soms zeer moeilgke taak vervult en' dat ook hij even als ieder ander ambtenaar, deelachtig is geworden aan de steeds stijgende uitgaven, benoo- digd voor het dagelijksch onderhoud van hejn en zijn gezin. Redenen waarom hij vermeent vrij moedig met het eerbiedig verzoek tot uwen EdelAchtbaren Raad te mogen komen, dat het hem mrge behagen ook een gunstiger regeling van zijne bezoldiging in het leven te roepen. Hetwelk doende, Hoogachtend, UEd. Dienstw. Dienaar A. J. ROOS. Aan den EdelAchtbaren Raad der Gemeente Gouda. Wordt ter visie gelegd en zal tege lijk met de ^andere voorstellen der politie worden behandeld. Aan de orde: Voorstel om niet in beroep te gaan van het vonnis inzake het geschil met de afdeeling Gouda en Omstre ken van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw en om de kosten van het geding te verevenen. De Voorzitter: Alvorens de discussie te openen moet ik mededee- len dat Se rente bedraagt f 38485 zoo dat in totaal een bedrag van f 1137.055 moet worden afgeschreven. De heer K o 1 ij nM. de V. Aan den Raad \y°rdt thans voorgesteld niet in beroep te gaan van hot vonnis inzake het geschil met do Afd. „Gouda en Omstreken van do Hollandsche Maatschappij van Landbouw", en de kosten van het geding te verevenen. Zeker zal het geen bevreemding^ wekken indien do Comm. door den Raad benoemd met betrekking tot deze zaak een en ander mededeelt, waaruit blijkt zijn opvatting in dit De Comm. meent zulks te eerder te moeten doen, daar in zeer blon deren zin gebleken is welke houding door genoemde Afd. is ingenomen. En dan diene het volgende: Bij Raadsbesluit d.d. 30 October 1908 heeft de Gemeenteraad steun verleend aan de Afd. Gouda en O. v/d. H. M. v. L. ten behoeve van hare in 1909 te houden tentoonstelling. Hét is de Comm. gebleken dat dit alzoo is besloten in de vaststaande meening dat genoemde Afd. deze ten toonstelling niet op eenige andere wijze zoude houden dan vorige ge houden tentoonstellingen. Hóe deze dan gehouden zijn Zóó, dat do Afd. waarvan de ten toonstelling uitging finantieel er ten zeerste en ten nauwste bij was betrok ken met eigen ,kas. Dat dit inderdaad zoo is, blijkt uit de gehouden tentoonstelling zoowel in 1860 als in 1894. In laatstgemeld jaar had Gouda f 500.subsidie toegezegd. Na afloop der tentoonstelling kwam bij den fïaad in de mededeeling geen gebruik zou gemaakt worden van ge noemd bedrag: (Gem. Verslag 1894, pag. 56 en toenbedroeg het Baldo der Afd. slechts f 498,32Va- Zooals gezegd, is in 1860 ook de kas beschikbaar gesteld, terwijl het# voor het genomen besluit van den Raad niet van belang ontbloot is en eigenaardige beteekenis heeft dat de kleinere tentoonstellingen alle door eigen kas zijn gehouden. Echter, is bij de in 1909 gehouden tentoonstelling van dezen gang van zaken afgeweken. Wist de Raad dit? 4 Was er eenig vermoeden dat dit zoude gebeuren m.a.w. Was er, bij het desbetreffend besluit kenige ge dachte dienaangaande in het toen ip den Raad verhandelde? Immers neenVeeleer blijkt het tegenovergestelde. Welnu, dat heeft de beslissing doen nemen, ^ooals ze genomen is. Goede trouws*at hierbij voor, en gaf den doorslag. En wat is gebeurd De Afd. voornoemd heeft immers dó tentoonstelling gehouden De Afd. was immers aansprakelijk? Maar de Afd. zelve gaat hiermede blijkbaar niet mede. Immers, wat nog nimmqr had plaats gehad, is toen gedaan, n.l. de tentoonstelling afzon derlijk te administreeren. Het komt de Comm. voor dat dit het zwaarte punt is. Van hier uit is de kwestie begonnen. Had de Raad zulks kunnen vermoeden, zeer zeker meent de Comm. was men dan niet in deze moeiélijk- lieid geraakt. Nog eens goede trouw zat voor. Bekend was dat de Afd. een kas had vah f 3000.—. De Voorzitter der Afd. heeft zulks persoonlijk aan een Hd der Comm. den heer van Eijk medegedeeld en zulks in verband wel het risico. De Afd. houdt de tentoonstelling en begint niet met hare kas, maar met slechts een gedeelte 2/3 van die kas beschikbaar te stellen. De gelden die inkwamen van nieuwe leden - eveneens niet in de rekening der tentoonstelling op te nemen, al thans niet in het jaar der tentoon stelling (sic) en komt dus handelende voor een tekort te staan Een tekort Van 1908 - 1909 werd het aantal leden vermeerderd met 282 (De Afd. gaf op „ongeveer 15" dat een inkomst gaf van f 1692. Zoo bezien, en werkelijk zoo dient het wordt het z.g. tekort van f 657,04veranderd in een batig saldo van meer dan f 1000.Hier mag toch gevraagd wat mag hiervan toch de reden zijn Waarom niet f*1000.— minder be schikbaar gesteld uit de kas, of was het dan ook te veel in het oog loopen Men gevoelt het, hieraan is een reden te meer aan te ontleenen voor de billijke verwachting f 3000. beschikbaar te stellen. M. de V. wat hiervan te zeggen In de ontvangst der Afd. wordt o.m. gevonden rek, boekjaar 1910 Februari 25: Terugontvangen van het Tentoon- stellings-Comitó (Gemeente) f 250. Juni 17 Terugontvangen van het tentoonst. Comité saldo Tentoonstellingskas f92,95'/2- Terugontvangen van eenige anderen welke ook in het Waarborgfonds ge- teekend hebben f 11.70. Ho'e nu? Het Comité geeft aan de Afd. gelden, hoeft dus blijkbaar over en toch wordt de Gemeente aangesproken om dat er een tekort is De kas der Afd. bedroeg op 1 Jan. 1910 f 2036,19' '2 Commentaar is overbodig. De Commissie komt deze houding der Afd. voor te zijn onbehoorlijk wat meer zegt, v.tf, tegenover de Gemeente Gouda niet eerlijk. Is er ook oorzaak? Dat was de vraag bij de Comm. Bij het inzage nemen der boeken van het Comité en de Afd. rees menige vraag, en was het lang niet; altijd gemakkelijk zelfs vrij lastig, zöo niet vaak onmogelijk een goed overzicht te krijgen, en maakte het slordige beheer en dicht geplakte bladen, een zeer ongunstigen indruk. Zeer zeker zal de Gemeente prijs stellen op een goede verstandhouding met een Corporatie als dp H. M. v. L., maar de Comm. kan niet nalaten uit drukkelijk er op te wijzen dat een dergelijke wijze van handelen niet bevorderlijk is, integendeel storend werkt. En al moge het dan zijn dat de Rechtbank een beslissing heeft ge nomen, zooals ze heöft gedaan, het komt der Comm. voor dat redelijk deze handelwijze vap de Afd. Gouda en Omstreken van de H. M. v. Jj. is te veroordeelen als zijnde mislei dend en onrechtmatig. Het komt immers zóó te staan, dat bij een dergelijke handelwijze de Raad gunsten zouden uitdeelen, en niet de belangen der Gemeente behartigen, en dat mag en wil hij zeker niet. M. de V.De Comm. meende dit te moeten mededeelen met geen ander bedoelen dan het z.i. juiste licht te laten schijnen op deze zatik, opdat het voor ie<ter openbaar zij, en men zich een ooraeel kan vormen over deze kwestie. Ten slotte Nog eene mededeeling. Enkele leden van dezen Raad heb ben zich bereid verklaart de kosten vallende op dit geding over te nemen van de Gemeentede Comm. is het aangenaam dit te mogen mededeelen, en spreekt de hoop uit dat de afd. Gouda en Omstreken van de H. M. v. L. hiermede moge beschaamd zijn en tot inkeer komen. De Commissie: Was geteekend H. J. NEDERHORST. A..J. IJSELSTIJN. J. L. v. EIJK. P. J. K'OLIJN. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. Vechtpartij. Zaterdagnacht maakte een troep personen met een harmonica op de Hoogstraat te Rotterdam straatrumoer. Toen de politie er zich mede bemoeide, ontstond op de Groote Markt een vechtpartij, waarbij een Agent van politie een oog werd dichtgeslagen. De politie maakte van de vuurwape nen gebruik en loste een revolverschot, dat van uit den troep met een schot werd beantwoprd. Bij het rumoer werd door een der personen een winkelruit ingeslagen van het magazijn van lin nen goederen der Wed. l'Heureux. Toen sloeg de troep op de vlucht. In de Van Oldenbarneveldstraat werden twee der belhamels gegrepen. De per soon die de ruit had ingeslagen, een slagersknecht, wist te ontkomen, doch werd^van zijn bed gelicht. Hij bloedde hevig* aan een der polsenfluit de won den bij het inslaan van de ruitbeko- (N. Crt.) Aanranding. In den vroegen morgen van Zondag werd op den OverschiSschèn weg een melkverkooper door een drietal boot werkers uit Rotterdam aangerand en"" mishandeld. De daders namen toen de vlncht in de richting vah Rotterdam. Een wielrijder had echter den politie post aan den grens van Rotterdam gewaarschuwd, zoodat zg daar geko men, „alle drie werden aangehouden. Zij zijn daarop met den politiewagen naar Overschie vervoerd en daar aan den burgemeester uitgeleverd. Te Den Helder is Zondag de 15- jarige R. Groot bij het baden, in zee verdronken. Hoewel spoedig hulp bij de hand was, kon door den genees heer slechts de dood geconstateerd worden. Inbraak. Tijden* de afwezigheid van den goudbewerker den heer Bogers en zijn vrouw, hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan hun woning in de Rosmarijnsteeg 6 te Amsterdam. De grossier was gisteren voor zaken naar Rotterdam, terwijl zijn vrouw tusschen 12 en 6 uur juist niet thuis was. Blijkbaar waren de inbrekers daarvan op de hoogte. Zij sjoten de deur open, en namen, na een kast opengebroken te hebben, daarqit een groote hoeveelheid goud en zilver, waarmee ze verdwenen. Het goud bestond uit ringen en dasspelden, en ook uit rtrw goud. Het was bestemd, om aan grossiers verkocht te worden. Toen de vrouw thuis kwam, be merkte zij de inbraak. De waarde van het geatolene be draagt ongeveer f 250. Een melkoorlog Naar aanleiding van een besluit der gezamenlijke melkleverancier te Goes om den prijs der melk van af 1 Augustus op 10 cent per liter te be palen, schrijft „De Zeeqw", het aldaar verschijnend dagblad „Ons heugt de tijd dat de melk zes cent was, zeven cent werd, acht centen Wij herinne ren ons niet dat de menschen daar kwaad van spraken. Maar nu voor spellen wij, dat de huismoeders zullen gaan mopperen, En wij geven haar groot gelijk. "VSfij gaan zelfs een stap verder, en geven' dea ram! dat nu een ieder de eerste weken eens probeert de melkleveranciers te boycotten al thans maar net zoo weinig mélk te koopen, als in 't uiterste geval noodig Want dit besluit om de melk 2 k cent verhoogen is kort en goed brutaal, omdat het niet doot eenig malheur of tegenslag gemotiveerd is. Ei* is volop eten. Het hooi kwam heerlijk binnen. Het gras staat welig. De oogst belooft veel. Geen ziekte of pest tierceert den veestapelwaterge brek is er nog niet en het dreigt ook niet. Er is derhalve geen enkele reden voor deze verhooging. En wat beteekent deze verhooging voor. velen Een nieuwe belasting, die zij niet dragen kunnen. Een belasting op het melkgebruik van 25pCt. Wie een liter melk për dag noodig heeft betaalt 14 cent per week, dat is ruim zeven gulden per jaar aan melkbe- lasting Wie twintig cent per dag |betaalt voor melk, een .groot gezin betaalt nog meer dan dat, ja wel dubbel zoo veel, die krijgt er op eenmaal een belasting van 5, 10, 15 eii meer cent per dag bij. Dat isminstens f 32.50 per jaar voor een minvermogend gezin, dat vanwege zijn kleine en zwakke kinderen met niet minder dan 2 en een hal ven liter per dag toe kan komen. Laten de burgers van Goes nu eens niet op deze prijs verhooging ingaan. Waarlijk honderden zijn er die deze verhooging niet hebbeü kunnen, eü het moeten uitwinnen op het gebruik. De melkleveranciers zuilen dit mis schien niet gelooven. Welnu, men late het dan eens óndervinden, en koope nu eens gedurende een onbepaalden tijd weinig of 'geen melk. Laat men het nu eens altegaar sa men eens zijn: geen melk van tien cent de liter!" GOUDA, 30 Juli 1912. Behalve de reeds gisteren gemelde prijzen behaalde de Goudsche Zwem- club door den heer J. C. den Boer, Zondag bij de Nationale Wedstrijden van „Het IJ" te Amsterdam aog de 2e prijs in het nummer „Gekleed Duiken". De heer dea Boer bracht de pop in 35'/s sec. boven. Zondag 28 Juli 1912 hield de Post duiven-vereeniging „de Zwaluw" een wedvlucht vanuit Maastricht, afstand 148 K'M de duiven werden om 6 uur in vrijheid gelaten *en bereikten hare hokken als volgt: uur min. sec. l«to pr. p. v. Leeuwen 82710 2 P. v. Leeuwen 82812 3 C. M. Holthuijzen %-2820 4 W. Jansen 8—309 5 C. M Holthuijzen 8-31-11 6 W. Jansen 83217 7 P. M. Gerhards 83415 8 P. M. Gerhards 83415 Bij de 11° orgelbespeling op 6 Aug. a.B. zullen hun welwillende medewer- king verleenen Mevrouw Ella Majofski y (sopraan), Amsterdam en de heer M. Quispel (bas), te Rotterdam. De gemeenteraad van 's Gravenhage benoemde gisteren onzen vroegeren stadgenoot den heer H. A. C. Arentsep, thans te Rotterdam, tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs aldaar.^ Ingevolge bekomen last van 'het Legerbestuur zal, behalve de oefenin gen in de Stelling van Amsterdam, nog eene oefening worden gehouden in de groep Uitermeer der Nieuwe Hollandsche Waterlinie van 3 tot 12 September. Hieraan zal worden deelgenomen door een gedeelte van het 3° Bataljon 4° Regiment Infanterie sterk 100 man onder commando van den'W-sten lui tenant Lammerts. Door de politie alhier zijn heden nacht aangehouden twee Duitschers, die als zijnde zonder middel van be staan en zonder geld over de grenzen des rijks zijn gebracht. Verslag van den toestand der Gouda over 1911. Besluit om met hetfiGeraeenteboBtuur .van Reeuwijk eene pvereenkonpt aan te gaan tot verdeeling der bezittingen en fondsen van het Voormalig Arm bestuur van Stein. Beslbit om de bediening van het overzetveer aan de Turfsingelgracht in het openbaar te verpachten. Besluit tot voortzetting der heffing van sluisgeld aan het Reeuwijksche Verlaat. Afwijzende beschikking op het adres van de afd. Gouda van den Algem. Nederlandschen Typographen-Bond in zake het stellen van looneischen bij het vervaardigen van door de Ge meente benoodigd druk- en bindwerk. Besluit tot het door de Gemeente verstrekken van een renteloos voor- sohot ad f 40000,voor den aanleg eener spoorwegverbinding tusschen GoudaBoskoop en Alphen. Besluit tot het op de begrooting voor 1911 uittrekken van bedragen voor het stichten van een waterge maal voor de ontpolderde Korte Ak keren en het oprichten van een ver brandingsoven voor afgekeurd vee, vleesch enz. bij dat gemaal. Verkoop van bouwterrein in het nieuwe of tweede gedeelte van het Van Bergen IJzendoornpark, aan P. Bokhoven Wz. tegen een prijs .van f 4,— per M2. Toekenning van schadevergoeding ad f200,aan J. de Bruyn te Stol- wijkersluis, wiens woning voor een groot deel vernield is door het om vallen van een boom der Gemeente in den stórm op 80 September 1911. Herstemming en aanneming der voorstellen van den heer Knuttel tot herziening der salarissen vah het on derwijzend personeel aan de lagere scholen der Gemeente. Nadere regeling der jaarwedden van de leeraren in de natuurkunde en de wis- en natuurkundige aardrijkskunde aan het Gymnasium. Toekenning van eene tegemoetko ming groot f 16,ineens, wegens de duurte der noodzakelijkste levensmid delen aan alle werklieden, mits zij gehuwd of kostwinner en voor vast of reedslangdurig in de Gemeente dienst zijn. Besluit tot het intrekken/der ver bodsbepaling van het opeh hébben van de localiteiten, waarin met ver gunning sterken ditank in 't klein wordt verkocht, op de lotingsdagen voor de Nationale Militie. Besluit tot het doen houden van eene telling van de in de Gemeente bestaande arbeiderswoningen die op zeker tüdschip onbewoond zijn, ge rangschikt naar de huurwaarde, ten einde te kunnen beoordelen of bet aantal arbeiderswoningen al dan niet vermeerdering behoort te ondergaan. Instelling van eene arbitrage-com missie, om te beoordeelen of de bij de openbare aanbesteding van de leve ring van het door de Gemeente be- noodigde drukwerk in de jare^ 1912 tot en met 1917 ingeschreven prijzen al dan niet billijk zijn. Volgens de laatste door Gedepu teerde Staten afgesloten rekening, dienstjaar 1910 bedroegen de ontvang sten f 1022166.326 en de uitgaven f 10118252.06, zoodat de rekening sloot met een voor^eelig saldo van f8914.265. Omtrent de gemeente-eigendommen, werken en inrichtingen vermeldt het verslag dat in verband met het onder brengen van het notarieel archief in het Arehiefgebouw aan de Oosthaven een branddeur werd gemaakt, uitko mende op het erf van het voormalige St. Catharine-gasthuis, terwijl ook an dere voorzieningen werden getroffen. Wat de brandbluschmiddelen aan gaat, werden 2 nieuwe bripidkranen bijgeplaatst en het materiaal werd met 100 M. nieuw linnenslang ter wijdte van bl/2 c.M., beneveps een 4-tal lantaarns aangevuld. In verband met de uitvoering der plannen voor de Nieuwe Markt werd het gebouw van de Bank* van Leoning gedeeltelijk gesloopt en verbouwd. In het gebouw van het Bouw- en Woningtoezicht werd de middenkamer gemeubileerd voor de vereeniging „Arbeidsrecht,'. In de Werkinrichting werden be neden 2 ziekenkamers ingericht en werden op.de slaapkamers voorzienin gen getroffen. Voor den veerman van het IJselveer tegenover het Véerstal werd een waclBt huisje ingericht. Het dak van do Waag werd van nieuwe leien voorzien, met herstelling tevens aan de houtwerken van dak en goten en het lood op de frontes- piecen vernieuwd het gebouw werd tevens van buiten geverfd. In de Zwem- en Badinrichting werd veel vernieuwd of hersteld* en werd ook voor den wedstrijd in Augustus een tribune geplaatst. Voor het onderhoud van de ge bouwen, scholen en meubelen werden in 1911 de volgende bedragen besteed: Raadhuis, materialen en aannemings sommen f 348.27, benevens f 199.68 arbeidsloonen Meubelen f 111.345 en en f 81.22Gebouwen f 3462.02 en f 2294.87 Lagere scholen f 2701.78 en f 2147.78; Meubelen scholen f847.07 en f 272.20Bewaarscholen f 249.77 en f 33.01Gymnasium f 207.41 en f 112.96Meubelen Gymnasium f 41.556 en f 29.03Zwem- en Bad inrichting f 135.90 en f 242.25te zamen vormend een totaal bedrag van f 8105.12 aan materialen en aanne mingssommen en f 5413.00 aan ar beidsloonen. De jaarlijksche schoonmaak der lagere scholen kostte f 1094.50, arbeids loon daaronder begrepen. Hét onderhoud der straten vorderde een uitgaaf van f 143.50.946 aan ar beidsloonen en materialen,' yraaronder f 5023.55 aan arbeidsloonen. Van het straatwerk kwam ten laste van de Electrische Centrale f 823.30 ten laste van de Gasfabriek f 2998.42 ten laste van de Goudsche Waterlei ding Mijf 182.95en ten laste der Goudsche Telephoon Mij. f781.155. Het gewone onderhoud der riolen vorderde een uitgaaf van f 509.635 aan materialen en f 487.12 aan arbeids loonen. Hieronder is niet begrepen wat door den aannemer van de Ge meente-reinigingsdienst werd betaald. De uitgaven voor het onderhoud van de wegen en voetpaden in de gemeente bedroegen f 706.12 aan ma terialen, met inbegrip van geleverd grint en steenslag en' f 124.88 aan arbeidsloonen, die voor den Brugweg te Reeuwijk en het Goudsche Rijpad in Boskoop en Alphen f 1370.565 aan materialen en f 270.09 aan arbeids loonen. Hiervoor werd de geleverde grint en steenslag gebruikt. (Wordt vervolgd.) Bioscoop „Ons Genoegen". Ook de bioscoop-voorstelling in „Ons Genoegen" had gisteren weer tamelijk menschen „getrokken." Een varieerend programma werd wederom gegeven, zoowel ernstig als komisch, o.a. de opname van Kelly en Lage- man's „De gebroken Spiegel", welke klucht hier reeds eerder vertoond werd. De projectie door de fa. Nöggerath liet ook no. niets te wenschen over. Bioscoop Hoogstraat. De Bioscoop-salon „Gouda V^qtuit" aan de Hoogstraat was gisterón niet zoo vol als anders. Het programma viel oolr nu weder in den smaak ras het publiek, en de goede explicatie en de piano-muziek veraangenamen als altijd het geheel. Morgenavond wordt weer een geheel nieuw programma ver toond, wattongetwijfeld goed verzorgd zal zijn, zoodat een bezoek aan te be velen is. Theatre „Merveilleux". Op de Markt tegenover de firma Bijl heeft het Theater „Merveilleux" een standplaats ingenomen. Het daar vertoonde werd reeds vermeld in een desbetreffende advertentie in ods num-* mer van Zaterdag. Voor ouderen is het werkelijk aardig er een bezoek te»gaan brongen, voornamelijk om ée Serpen tine- en Vlinderdanseres Miss Cornelia, die overigens voor Goudsche Kermis bezoekers geen onbekende meer is, als mede om de plastische standen van De drie Gratiën. Een afwisseling in het programma brengt tevens nog een equilibrist, die zeker wel mag door gaan vpor een eerste-rangs, zijn toeren alleen zijn de moeite waard. Nieuwe Nederl. Tooneelveroeniging#> Gisteravond gaf de Nieuwe Nederl. Tooneelvereeniging, Directie B. Del- monte van Amsterdam in de Schouw burg-loge in de Boelekade zijn eerste voorstelling. Opgevoerd werd „Kazer- nelucht", groot militair dratna in 4 bedrijven uit het Duitsoh van Martin Stein en Ernest von Sonhgen, ver taald door K. Rentmeester. Waarschijnlijk omdat men het stak niet kende, „Kazernelucht" werd hier nog nimmer opgevoerd, was er betrek kelijk weinig publiek opgekomen. Die niet geweest zijn hebben toch ongelijk gehad, want waarlijk stuk en spel waren van dien aard, dat velen zeer zeker van de opvoering van dit sen- -satiestuk uit den Duitsche Militarstaat zouden hebbdh genoten. In „Kazernelucht" wordt een heel aardige kijk gegeven op het Duitsche militaire leven, over do verhouding tusschen den recruut en den sergeant en hoe deze de macht bezit een soldaat naar eigen willekeur to behandelen. De geschiedenis van dit militair drama komt hierop fiëer dat daarin worden weergegq«tóp een sergeant en een recruut, dija£OTHÏen op hetzelfde meisje verliefd Leetttje wil echter van den sergeant Nailer niets weten en wijst hem af. De recruut Frizz en kan haar bekoren en tusschon die beiden komt het tot Ben verklaring. Nu zint sergeant Faller op wraak. Hij beleedigt Leentje op grove wijze en doet wat hij kan om den reoruut Frizzen het leven onaangenaam te maken. Deze kan ten laatste het gesar niet meer verdragen en een beleedi- ging Leentje aangedaan, in het bijzijn van anderen, doet Frizzen zijn sabel trekken tegen zijn sergeant, waarna hij onmiddellijk wordt gegrepen. Dat was het doel van Sergeant Faller. Frizzen moest worden vernietigd. Frizzen vlucht nu naar zijn vader, die wachtmeester is en dien dag zijn 40-jarigen dienst herdenkt. Terwijl de recruut daar js komt een telegram zijn arrestatie eischen en de oude vader acht het zich ten plicht den zoon bij zijn regiment terug re bren gen. Daar volgt de ontknooping van het spannend verhaal. De sergeant Faller wordt ontmaskerd en onmid- ddfijk gearresteerd, waarna de reernut Frizzen door zijn kapitein in bescher ming wordt genomen voor z\jn deser tie. Een verzoening komt dan ook tot stand tusschen den ouden wachtmees ter, diens zoon en Leentje. Het stuk werd over het algemeen goed gespeeld. Er waren rollen in, die zeer verdienstelijk werden vertolkt. Vooral de recruut Frizzen (Ko van Sprinkhuizen) had evenals sergeant Faller (Ant. Grijnders) en Reentje (Betje Vink) een zware taak, doch zij hebben zich daarvan uitnemend ge kweten. De rol van Marianne, de vrouw van den sergeantmajoor (Mevr. Math. Kiel) verdient evenals die van het zeldzame type van den recruut Lenz (Jan Nooi) afzonderlijke vermelding. Het geheelwas een opvoering waar- waarmede succes werd bereikt, en het dankbaar en herhaald applftus van de aanwezigen moge dén artistén hebben vergoed, dat hun zaal niet geheel was gevuld. Hedenavond gaat Mad. Sans-Gêue, waarvoor wij het gezelschap een volle zaal toewenschen. Op 80-jarigen leeftijd is in Engeland overleden dr. Griffith John, een bekend zendeling in China. In 1885 ging hij naar China en tot verleden jaar is^rj er in verschillende streken als zende ling werkzaam geweest. Hij heeft vele traktaatjes in het Chineesch geschre ven en het nieuwe Testament geheel en het Onde ten deelé in het Chineesoh vertaald, de Wenli-vertaling; daarna bracht hij de "Wenli-vertaling in de gemeenzame Mandarijnentaai over. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 42, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoeg 1ste kw. 32, 2e 28, 3e 24 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 34, 2e 30 en 3e 26 cent per half kilo. Handel in vet vee slepend, prijzen in 't voordeel van kooperü Stieren stug iets lager in prijs. Vette Kalve ren vlug, hooger in prijs. Op de magere markt had de handel een kalm verloop, prijzen onveranderd. Groentenveiling te Gouda. 18 Juli 1912. Bloemkool f 9.tot f 14.per h. Wortelen f 1.25 tot f 1.75 per h. bos. Peulen per h. p. f 5.50 tot f Doperwten per h. p. f5.tot f8. Tumboonen per 100 f 0.60 tot f 1.50. Kropsla 1.per h. Komkommers f 1.tot 4.Geele f 1.tot 4. per h. Postelein f 0.30 per mand. Sper- sieboonen f 0.40 tot f 0.60 p. d. Snij- boonen fl.tot f 1.50 p. d. Andijvie f 1.80 p. h. QVERLEDEÏ*\: 27 Juli? D. J. de Jong, 7 j. 29. A- C. Pinkse, 81 j. 30. M. A. Rietveld, 3 j. Den Haag. De befaamde Vrouw Roerdinkholder werd door de Recht bank alhier wegens weerspannigheid, verzet en beleediging verooihïeelcUtot 4 en nu tot 3 maanden hechteriff. De eisch was resp. 1 jaar en 3 maanden. Generaal Lyantey te Rabat. Generaal .pyantey is gisteren opi 3 uur te Rabat aangekomen. Hij werd plechtig door de autoriteiten ontva'n- gen. De troepen stonden in een boog op gesteld en de generaal werd door de menigte We toegejuicht. De staking te Point Creek. Uit New-York aan de Daily Tele graph Ten gevolge van de buiten sporigheden door de stakende mijn werkers begaan, is de staat van beleg afgekondigd in de streek van Point- Creck in Virginië. Een batailjon sol daten is in die streek aangekomen. De spoorwegen en de telegraafver bindingen worden door dezen bewaakt. De mijnwerkers werpen de schuld van zich. De ontbinding der Turksche Kamer. Frankfort. 29 Juli. Naar een infor matie uit goede bron van uit Con- stantinopel om de Frankf. Zeitung is de ontbinding der Kamer aanstaande. Volgens geruchten in dat zelfde blad zijn de kansen op vrede tusschen Tur kije en Italië wederom zeer toege nomen. In Regeeringskringen te Peters- burg wordt de mogelijkheid aange nomen van de neutralisatie van Rhoder met behulp van alle mogendheden. Londen, 30 Juli. Het rapport in zake de Titanio-ramp is heden bekend gemaakt. De aanvaring wordt erin toegeschreven aan de te groote snel heid welke het schip had. New-Jork. De Rosenthal zaak be reikte gisteren het toppunt van sen satie toen de groote Jurv de inspec teur Becker aanwees als de moor denaar. Hij werd gearresteerd, ver klaarde onschuldig te zijn, en werd daarop onder borgstelling vrijgelaten. De beschuldigers volgens wiens ge tuigenis hij werd gearresteerd waren drie spelers die gevangen genomen zijn in verband met de moord op Rosenthal. van alle nog voorhanden z|nde benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzen a contant. Specialiteit in Nouveauté'8. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.4 te Horta, laagste stand 743.2 te Lerurck. Verwachting tot den volgenden dag. Krachtige tot matige, meest zuid westelijke wind, veranderlijke bewol king, waarschijnlijk nog enkele regen of onweersbuien. Zelfde temperatuur. 9 U/2 85% 86 Vi 47 V, 1037/8 84"/,s 693/, 212 67'/, 66'/, 82'/. 81'/, 21n. 26'/. 69»/. 69'/. 288 189% GOUDA. GEBOREN28 Juli. Johannes HendrikuB, ouders H. P. van Buurt en M. J. Vreeswijk. 29. Leendert, ouders H. J. Antonisse en M. Plomp. Hendrik Pieter, ouders H. Schouten en M. van Dolder. Bpw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Iltiuk- en Credlet-lnstel- ltngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. O.v.A MijnbouwMUeu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar AantL Petrolenm-Om Dorische Petrolei dustrie Mij. GdU». Kon. Ned. Mij. totlxpl. v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. i. G. A Scheepvaart Müen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afge8t. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschan-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mg. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Ov. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeniagea. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheL s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen, zeer kalm, Petroleum lager, TaWaxkjèn zeer levendig, Cul turen flauVj^fptubber lager, Nationale Staatsfondsen beter, buitenl. minder, Mijnen zeer stil, Tramwaarden kalm. 92'/, 37. Koert ran heden. VAN DEN 30 JULI 1912. SUatsieeningen Ned. Cert. Werkelijke Sehnld 3 pot. Oostenr. Basting vrije Kronedronte 4 pot. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Vorige Koert. 79'/, 87'/, 61 100"/,, 36'/, 36'/, 294 80'/, 280 81'/* 168'/, 166 496'/, 494'/, 626 178 177»/, 112»/, 112»/, 86 86 91'/, 91'/, 62»/, 63'/, 186'/, 86'/, 97'/, 36'/, 34'/, 168 4% 167% 4'/, 100'»/,, 147'/, 146

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2