VAN TBEE ’tMERKte letten. LEvAlter Gracht 269* AAG, STE WAAR- igen meskleeding, - s of gedeelten 51e Jaargang. Donderdag 1 Augustus 1913. No. 11933. SvLltejalaxid.. r. Sixxzxexxlaixd.. FEUILLETON. Can Wuisfara Slaaft. dit Blad. J IwJ Aim ui WAKEN HUIS, Spuislr. Den Haag, aflr Alle Luxe- en Hulsli. Artikelen EL lil MM» ad. E. ALTER UYZONEN Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Buitenlandsch, Niews| XT5-®’vl-wrs- Troor G-ou.c9.su ezx Oxxxstr eDsezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. ABONNEMENT: i de stad aan huil den districts-schoolop- YU NU. (Uit het Fransch.) HOOFDSTUK XXIX. fl ian Zn., Goud». C. BIJL, EBAART Lz: IWMI i manifest gezon- op aandringt dat rij geregeld tijdig n ontvangen ran ten, vennakelijk- te dan in onze etgoed. iMenADJRBS: ■acht 269 AAG. LZIJN VAN HEM. TIEEËN worden ?d in 'verzegelde ran vijf, twee en en een Ned. one leiding van Nom- 'rijs, voorzien van and Merk, vol- Vet gedeponeerd, ot de uitvoering erde orders aan- Kamer-president een den, waarin zij er de Kamer in haar eens aangenomen houding zal volharden. had plaats gehad, die zoo goed als overtuigd van de onschuld van Darzac was, ik verdenk Larsan niet I” Er zijn oogenblikken....” „Er zijn oogenblikken”, viel ik hem in de rede, „waarin het scherpste ver stand Rouletabille liet me niet voortgaan. En toen, hem nog iets wilde vragen, luisterde hij niet meep.... hij sliep. Ik had de. grootste moeite pm hem wakker te makerij toen we te Parijs aankwamen. en Woningtoe- rstandscommissie dat het kapitaal rentegevend moet vaststaan tot het tot 5 millioen mark is aangegroeid. Dan moet de rente worden gebruikt tot ondersteuning van hulpbehoevende tabaks- en sigaren werkers. 66) Hoe komt het, dat hij dien stok geen oogenblik als bewijs, tegen me neer Darzac gebruikte? Het is dood eenvoudig 1 Zoo eenvoudig, dat we er niet aan gedacht hebbenLarsan kocht dien stok, nadat hij licht aan de hand was gewond, door den kogel van juffrouw Stangerson, alleen om daardoor de hand gesloten te kunnen houden, en dus zyn wond te verber gen- Begrijp je Dat heeft Larsan me gezegd, en ik herinner me nu wel, dat ik je eenige malen heb herhaald, hoe vreemd ik het vond, dat hij altijd dien stok vasthield. Als ik met hem at, nam hij altijd dadelyk een mes in de rechterhand, en liet dit niet meer los. Dit alles bedacht ik pas, toen ik mijn meening, omtrent zijn schuld had gevormd, toen het dus reeds te laat was, om er nog gebruik van te maken. Toen Larsan zich dien avond slapende hield, heb ik mij over hem heengebogen, en zonder dat hy het in Amerika. Daarom was hij daarheen gegaan. En wat was nu dat geheim, dat juffrouw Stangerson en Darzac het zwijgen had opgelegd Na zooveel jaren mag het wel bekend worden gemaakt. Het gaat terug tot den tijd, waarin ze als jong meisje met haar vader te Philadelphia woonde. Daar maakte ze op een partij bij een vriend van haar vader, kennis met ’n Franschman, die indruk op haar maakte door zijn geest, zijn zachtheid en zijn liefde voor haar. 'Men zei, dat hij rijk was. Hij vroeg haar hand aan den beroemden profes sor. Deze won inlichtingen in omtrent den heer Roussel, en vernam, dat hij een chevalier d’industrie was. Roussel was natuurlijk een van de vele namen van den beruchten Ballmeyer, die uit Frankrijk naar Amerika was gevlucht.. Maar dit wist professor Stangerson nieten zijn dochter evenmin. Deze merkte dit pas door het volgende pröfessor Stangerson had niet alleen de hand van zijn dochter geweigerd aan Roussel, maar hij wilde hem zelfs niet in zijn woning toelaten. Mathilde, die den man liefhad, was daarover uiterst verontwaardigd. Ze verborg dit niet voor haar vader, die haar naar een oude tante te Cincinnati De volgende dagen was ik nog eens in de gelegenheid om hem te vragen wat hij in Amerika was gaan doen. Hij antwoordde me niet meer, dan hij in den trein had gedaan, en bracht het gesprek op andere onderwerpen. Tot hij me eindelijk zei: „Je begrijpt toch, dat ik moest weten, wie Larsan eigenlijk was „Natuurlijk,” antwoordde ik, „maar waarom ging je> daarvoor dan naar Amerika Hij rookte zijn pijp en keerde me den rug toe. Ik kwam blijkbaar op het geheim van juffrouw Stangerson. Rouletabille had gemeend, dat dit ge heim betrekking had op haar leven zond, om wat te kalmeeren. Daar zocht Roussel haar op, en juffrouw Stangerson besloot van de gelegen heid gebruik te maken, om met hem te ontvluchten en volgens de Ameri- kaansche wet te trouwen. Dit gebeurde. Ze gingen naar Louisville. Daar werd er op zekeren dag aan hun deur ge klopt. Het was de politie, die Roussel kwam gevangen nemen, terwijl ze aan Mathilde vertelde, dat haar man nie mand anders was dan den beruchten Ballmeyer Wanhopig keerde Mathilde bij haar tante terug. Deze was buiten zich zelf van blijdschap, toen ze haar weer zag. Ze had overaj naar haar laten zoeken, en had nog niets aan haar vader durven vertellen. Mathilde liet haar tante beloven, nooit iets aan haar vader te zeggen Dat wilde de tante natuurlijk graag, daar ze zelf de ver antwoording dröeg voor het gebeurde. Een maand later kwam juffrouw Stangerson berouwvol bij haar vader terug, met slechts één verlangen nooit meer te hooren spreken over haai man, den vreeselijken Ballmeyer, wiens dood eenige weken later be sproken werd en zich in haar eigen oogen te kunnen opheffen door een leven van arbeid en toewijding aan haar vader! (Slot volgt.) vermoedde,- in zijn hand gekeken. Er was nog slechts een kleine pleister op, die verborg, wat er van een lichte wond was overgebleven. Hij had na tuurlijk kunnen beweren, dat hij die wond op een andere manier had op gedragen, dan door een kogel. Maar voor mij was het een bewijs te meer voor zijn schuld. De kogel had zijn hand maar even aangeraakt, heeft Larsan me verteld, ipaar had een hevige bloeding veroorzaakt. Als we slimmer waren geweest, zou Larsan de geschiedenis van den stok wel ten nadeele van Darzac hebben uitgelegd maar de gebeurtenissen volgden elkaar zoo snel op, dat we niet meer aan den stok dachten. In ieder geval, heb ben we het hem moeilijk gemaakt, zonder dat we het wisten „Maar waarom had hij Darzac na gebootst, als hij geen plan tegen hem had met het koopen van dien stok vroeg ik. Omdat hij van de misdaad terug kwam, en toen het plan had, dat je kent. Zijn gewonde hand was hem toen natuurlijk al lastig en hij bedacht daarop een stok te koopen. Het was toen acht uurEen man, lijkende op Darzac, koopt een stok, dien ik in Larsan’s handen vindt!.... En ik, die reeds geraden heb dat het drama toen gulden is reeds in Chineesche aan- deelen volteekend en men gelooft, dat voor het overige door Europeesche firma’s is ingeschreven. Het is een feit, dat de Bank niet zal worden gesticht, wanneer een buitenlandsche leening tot stand komt. Uit zekere teekenen wordt echter afgeleid, da.t de onderhandelingen over oen buiten landsche leening zijn mislukt. Turkije. Het blijft er in Turkije nog maar steeds niet 'rooskleurig uitzien. De regeering kan maar geen besluit ne men in zake Kamerontbinding. De eene helft van het ministerie is er voor, de andere helft er tegen. Wanneer evenwel de Kamer niet ontbonden wordt, dan dreigen ver scheidene ministers en daaronder ook Kiamil Pasja met hun ontslag. Als voorwaarde voor zijn aanblijven stelde 1 Kiamil Pasja onmiddellijke Kameront binding en het ontslag van den eersten secretaris en den eersten kamerheer van den Sultan, door wien deze in verbinding staat met het comité voor Eenheid en Vooruitgang. Bovendien wenscht hij streng optreden tegen de leiders der Jong-Turksche partij. Voorname Jong-Turken hebben aan den correspondent der Frankf. Zei- tung meegedeeld, dat zij zich aan de leiding der partij hadden onttrokken omdat ^ij' den toestand niet wilden verergeren en een crisis die tot aller lei moeilijkheden misschien wel tot vreemde inmenging aanleiding zou geven, niet wilden uitlokken. Maar, zeiden zij, werd de Kamer ontbonden en de grondwet daardoor geschonden, dan zouden zij zeker niet aarzelen en met hen de geheele partij, om den strijd te aanvaarden. Latere berichten vermelden dat het nu wel vast schijnt te staan, dat de Kamer ontbonden zal worden. De leiders der Jong-Turksche partij heb ben nader aan den grootvizier ver klaard, dat zij zich niet zullen ver zetten teg&n Kamerontbinding, wan neer de nieuwe verkiezingen op on partijdige wijze plaats hebben. De Jong-Turken zijn vast overtuigd, dat zij door hun organisatie er wel in zullen slagen de meerderheid te behouden. De regeering heeft daaromtrent geen besliste verklaring afgelegd, maar wel verklaard, dat de oorzaken van den tégenwoordigen ongelukkigen toe stand juist zijn de knoeierijen bij de verkiezingen begaan, de deelneming van de officieren aan den politieken strijd. y De regeering zeide verder een on derzoek in te zullen stellen naar de verkiezingen en naar den uitslag van dit onderzoek te zullen optreden. Een groep officieren heeft aan den PRIJS VAN HET Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Frankrijk. Onze lezers zullen zich herinneren, dat er verleden jaar in een krankzin nigengesticht te Braqueville een man gestorven is, die zijn groote fortuin van bijna drie millioen aan koning Alfons van Spanje naliet. De zuster van den overledene heeft toen een eisch tot ongeldigverklaring van dat testament ingesteld. Gisteren zou die eisch door de rechtbank van St. Gaudens in behandeling genomen worden. De vertegenwoordiger van den koning van Spanje kwam een brief overleggen van den erflater, ge schreven op 25 Juli 1908, d. w. z. vóór hij in het krankzinnigengesticht geplaatst w’erd, en op dien datum met het testament naar den notaris ver zonden. De rechtbank van St. Gaudens zal in November over de geldigheid van het testamenl beslissen. Waar schijnlijk zal de bekende Parijsche advokaat Maurice Bernard voor de rechten van koning Alfons opkomen. Turkije. Aan de Neue Er flic Presse wordt uit Konstantinopel gemold, dat alle plaatselijke vereenigingen van het Jong-Turksche Comité op last van de regeering bewaakt worden, benevens het huis van den voormaligen minister van binnenlandsche zaken, Hadsji Adil, waar samenkomsten van offi cieren plaats vinden, die het comité toegedaan zijn. Twee dezer officieren zijn in hechtenis genomen. Vereenigde Staten. Het Rosenthal-schandaal. De arrestatie van den New Yorkschen commissaris van politie Becker is ge daan naar aanleiding van volledige bekentenis, afgelegd door Jack Rose, Webber en Harry Vardon, drie on gunstig bekend staande individuën. Rosenthal had beweerd, dat de politie man Becker geldelijk geïnteresseerd was bij het speelhol, door hem, Ro senthal, gedreven. Becker had toen aan Webber en Vallon, over wien hij macht bezat, te verstaan geve ven, dat Rosenthal moest „verdwijnen” en dat anders Webber en Vallon zouden worden opgepakt. De beide mannen Overvloed van betrekkingen. Aangaande een eigenaardige accu mulatie van -allerlei betrekkingen in éénzelfde persoon, verhaalt het Ilbld. De persoon in quaestie is het a.-r. Kamerlid de heer Pollema. Vooreerst is hij lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, en verleende als zoodanig waarschijnlijk zijne mede werking aan de weigering van dat collega om aan een openbaar onder wijzer toe te staan, tevens agent eener levensverzekering maatschappij te we zen, een beslissing waarvan de betrok kene in beroep ging bij de Kroon, en tot vreugde van vele onderwijzers in het gelijk werd gesteld’ De heer Pollema werd onder het Ministerie Kuyper benoemd tot school opziener in het arrondissement Wei- dum, en liet zich die benoeming wel gevallen, hoewel hij in die betrekking zeer licht in conflict kan komen met het college, waarin hij zitting heeft, dl. indien dit college, in strijd met zijn advies, de adviezen volgt van de boven hem staande ambtenaren, den inspecteur en den districts-schoolop- ziener. Wat moet dan wel zijn hou ding zijn De heer Ketelaar, onlangs benoemd tot lid van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, zag het beter in. Hij was schoolopziener in het arron dissement Hilversum. Hij begreep, dat het tegelijk bekleeden van beide be trekkingen de genoemde schaduwzijde had, en vroeg terstond ontslag als schoolopziener dat hem dan ook door de Koningin werd verleend. Eenige jaren geleden liet de heer Pollema zich de benoeming van lid der Tweede Kamer voor het kiesdis trict Gorinchem welgevallen. Nu kan hét er door, dat personen, te ’s Gravenhage of niet ver van daar wonende, tegelijk lid van de Gedepu teerde Staten en van de Tweede Kamer zijn. Na afloop der Kamerzitting zijn China. Mongoolsche kameelen. Verscheidene Mongoolsche prinsen hadden den Keizer van China een paar honderd kameelen als geschenk toegedacht, doch de Mongoolsche re geering verkocht de dieren om sala rissen uit te betalen van de opbrengst. President Joeantsikai heeft thans de Mongoolsche regeering telegrafisch gedreigd, troepen naar Oerga te zen den, wanneer zij niet aanstonds de opbrengst der kameelen naar Peking stuurt. Hij heeft bovendien al de vijf Mongoolsche vorsten verzocht naar Peking te komen. Engeland. De staking te Londen. Gistermorgen hebben op vèrschil- lende punten van de Londensche haven in de dokken ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Drie personen werden door revolverschoten ernstig gewond. De ongeregeldheden zijn het gevolg van aanvallen der vroegere stakers op de niet-uitgeslotenen, welke hun plaats hadden in genomen, gepleegd. Er werd met steenen geworpen, met knuppels geslagen en met revolvers geschoten. Een groot aantal personen werd door de steenen gewond. De politie voerde verscheiden charges uit. De aanvallen schijnen georganiseerd te zijn. e Amerika. Volgens een te New-York ontvangen telegram uit Mexico wordt er thans reeds drie dagen achtereen gevochten tusschen de regeeringstroepen en het opstandelingen-leger, op 45 mijl van de hoofdstad. De verliezen der eersten worden op 50 tot 150 geschat. Duitsohland. Aan de gemeente Emmerik heeft de koopman Joh. Wesendonk, die te Hamburg overleden is, een legaat van 100,000 mark vermaakt, op voorwaarde hadden toen de eigenlijke moordenaars opgescharreld. Zoowel Webber als Vallon erkenden, dat de New York- sche speelholhouders Becker beschouw den als den machtigstenman onder de commissarissen van politie met wie zij te maken hadden. Die speelhuis exploitanten betaalden dan ook groote sommen aan Btecker voor diens clan- destienen steun. Ook andere politie mannen zijn door de onthullingen van Vallon en Webber gecompromiteeerd. Becker toonde zich uiterst verbaasd toen hij in hechtenis genomen werd. Hij wordt beschuldigd van „moord.in den eersten graad”. Belgte. Smokkelen per automobiel. Vele automobielrijders schrijft het H. v. A. die ’s nachts uit België over de Fransche grens kwamen, klaagden over de maatregelen die onverwachts door de Fransche tolbeambten tegen het smokkelen toegepast werden deze tolbeambten zijn in burgerkleedjj, zon der het minste onderscheidingsteeken van hun ambt. Zulks kon betreurens- waardige gevallen voor gevolg hebben. Om een einde aan deze hinderlijk heid te stellen, heeft de Minister van Financiën, in overleg met zijne colle ga’s van Oorlog en Openbare Werken, maatregelen genomen. Deze hebben voornamelijk voor het doel het smok kelen per automobiel te beteugelen, wélk een groote uitbreiding genomen heeft. Voortaan zullen er aan de grenzen zelf, te beginnen van de Belgische grens, bareelen (tolboomen) geplaatst worden, en wel op 100 of 200 meters voor de eigenlijke tolkantoren. Een aanduidingspaal zal automobiel rijders verwittigen, dat er in de na, brjheid een bareel is, en dat zij bijge volg moeten stoppen. De bareelen zullen in den dag openblijven, doch de tolbeambten zullen ze sluiten wan neer zij in de verte een automobiel uit het buitenland zullen zien aanko men. ’s Nachts gullen de bareelen be stendig gesloten zijn. China. De Chineesche financiën. Soenjatsen en generaal Hoeangtsing, de vroegere oppergeneraal van Nan king, die sedert eenige weken te Sjanghai vertoeven, hebben het pro gramma voor de stichting van een „Foreign and Chinese Banku gereed gemaakt. Een kapitaal van 24 millioen (lOllffll E COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen woeden deze tegen twee berekend. Diemaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit- betaHig, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groje letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1