i 1 Seizoen-Opruiming, Stadsnieuws. m D. SAMSOM, Gouda, "CTIt <2L© Pers. Gemengde Berichten. J 1 De Kermis. SPORT. Rechtszaken. Groote Jaarlijksche Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant werping der aanhangige Tarief wet in hooge mate gewenscht achten. De loonen bij de Staatsspoor. In een onderhoud, hetwelk de pfge- vaagdigden van het loonpetitionnement van de Nederl. Vereeniging van Spoor en Tramwegpersoneel en van den Nederl. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael, vol gens hun verslag met den directeur- generaal der Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen hebben gehad ter toelichting van het adres om loonsvorhooging, heeft de directeur- generaal p.a. medegedeeld, dat bij de S.S. thans een nieuwe loonregeling in studie is, welke, naar hij hoopte, met 1 Januari a.s. in werking zal treden. De hoer Van Kretschmar gaf te ken nen, dat voornamelijk de laagste loonen herzien zouden worden en verzocht aan de afgevaardigden geenerlei illusies op te wekken, daar hy niet twijfelde, of ook na de nieuwe loonregeling zouden er nog wel verschillende niet vervulde wenschen overblijven. (N. R. Ct.). G. van Rijn f Op 65-jarigen leeftijd is gistermid dag te Rotterdam overleden de heer G. van Rijn, bibliothecaris der ge meente die veel heeft bijgedragen tot reorganisatie der openbare bibliotheek en net stichten van eenige openbare leeszalen, terwijl hij door navorsching en publicatie der geschiedbronnen der Maasstad de gemeente zeer aan zich heeft verplicht. Het tweede Kamer-presidium. Dr. Nolbns, ift de Venlosche Crt. over het voorzitterschap der Tweede Kamer en oVer de geschiktheid van den heer Van Nispen tot Sevenaer voor dat ambt schrijvende, zegt aan het slot van.zyn artikel het volgende dat in meer'dan een opzicht do aan dacht verdient: Het bezwaar dat in sommige or ganen dor pers gemaakt wordt: de heer Van Nispen behoort tot de Kat holieke Kamerfractie, kan niet in ernst worden opgevat. Het kan niet by de rechtsche Ka- mergroepen bestaan, en bestaat niet. bestond ook niet in 1909. Het bestaat voor zoover ik een kijk op de verhouding heb evenmin bij de linksche groepen. Vrees dat hem het voorzittersohap moeilijk gemaakt zal worden, omdat hij tot de Katholieke Kamerfractie behoort, zal er dan ook bij den heer Van Nispen niet bestaan. En de Kamer zal hem dankbaar zijn als hy de taak,,die vooral in het vol gende zittingsjaar nog zwaarder dan gewoonlijk zal zijn, wil op zich nemen. ■Aan het Rapport der grondwets commissie is door Gouda's afgevaar digde, Jhr. Mr. W. Th. O. van Doorn een afzonderlijke nota toegevoegd met, betrekking tot het 'stelsel van erfop volging, zooals dat thans in de Grond wet is vastgelegd. Mr. van Doorn höeft in die nota met klom gewezen op de bezwaren der betrekkelijke grondwets-artikelen, waarin de erfopvolging verbonden is aan den persoon van den eersten Koning. De steller der nota verlangt, aldus schrijft de N. R. Ct., dat in het ver volg in het eerste artikel van de af- deeling van de troonopvolging niet meer wordt gelezen dat „de kroon der Nederlanden is en blyft opgedragen aan Zijne Majesteit Willem Frederik, Prins van Oranje-Nassau", maar dat die kroon „is en blyft opgedragen aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, om door haar en hare wettige nakomelingen te worden bezeten erfelijk", overeen komstig de dan volgende bepalingen. Hij dringt hierop met klem aan, niet zoozeer omdat de omschrijving, zooals zij altijd door is gehandhaafd, de wer kelijkheid niet teruggeeft en voor den niet ingewijde vrijwel onbegrijpeiyk is, maar hierom vooral, omdat hij ernstig betwijfelt dat, bij het onveranderd blijven van de bepalingen, eventueelo zonen van Prinses Juliana, als eenmaal deze prinses hare moeder zal hobben opgevolgd, ooit aanspraak zullen kun nen maken op den troon. In een zeer scherpzinnig ingekleed betoog wordt deze twijfel ontwikkeld en in verband gebracht met het feit dat het. huis Oranje-Nassau in den manstam uitge storven isj Dit zou er toe moeten leiden, dat, als prinses Juliana tot den troon is gekomen, alléén hare dochters kunnen opvolgen, daar de zonen van deze prinses niet zullen zijn „manne-* jijke uit mannen gekomen nakome- ingen" en artikel 11 der grondwet dezen eisch stelt. „Zulke mannelijke uit mannen gekomen opvolgers" schryft de heer Van Doorn „zullen in dat geval en ook telkens wanneer wederom eene vrouw tot den troon komt, ontbreken, en steeds zal zich dus het geval van artikel 12 voor doen" dat opvolging van eene doch ter voorschrijft „zoodat, al heeft eene aan, Hare Majesteit volgende ko ningin zonen, dezen niet, welde doch ters zullen opvolgen, en zelfs dat, wanneer er wel zpnen doch geen doch ters zijn, toch niet die zonen zullen opvolgen." Indien dit gevolg inderdaad ver bonden ware aan hyt handhaven, thans weder, van de bestaande grondwette lijke bepalingen, met name van de artikelen 10 en 11, dan zon naar de meening der N. R. Crt. deze piëteit te duur zijn gekocht. Het blad omschrijft haar meening als volgt: In art. 10 ligt do historische grond slag van ons koningschap. Daarom heeft men het in 1848 geëerbiedigd en in 1887 wederom. En daarom moet men het voorschrift ook nu in eer houden, tenzij het tot het ongewild en alleszins ongewenscht gevolg leidt, door den heer Van Doorn waarschu wend voor oógen gehouden. Maar op de commissie heeft het schrikbeeld van den heer Van Doorn klaarblijkelijk geen vat gehad, en dit maakt het aannemelijk dat zijn stelling meer scherpzinnig is dan juist. Op ons heeft het betoog ook niet zoodanigen in druk gemaakt, dat wij het nut kunnen inzien om met de grondwettelijke bepalingen over de troonopvolging tabula rasa te maken en die los te scheuren van haren historischen sa menhang. Dat ooit eventueele zonen van eene regeerende koningin, onder vigueur van de tegenwoordige artike len 10 en 11, door dochters zouden worden uitgesloten, schijnt ons toe hierom niet te kunnen worden aan genomen, omdat de, krachtens artikel 12 tot don troon geroepen, koningin zooals met koningin Wilhelmina het geval is en eventueel met prinses Juliana het geval zal zijn als ko ning is te beschouwen en op haar, op hetzelfde oogenblik dat op haar de* kroon is overgegaan, alles van toe passing wordt wat ten aanzien van den koning is bepaald, ook dus dat de kroon overgaat in de eerste plaats op de zonen. Wat niet wegneemt, zoo besluit het blad, dat de regeering haar volle aan dacht aan de door den heer Van Doorn gemaakte bedenkingen zal hebben te schenken. Dat een jurist van zijn be- teekenis de bepalingen zoo vorstaat, is reden genoog ze nog eens uiterst streng te bezien. Vooral ook omdat, al meenen ook wij dat artikel 11 de opvolging in het eerste gelid van de zonen van elke regeerende koningin voldoende verzekert, wij toch niet zou den durven ontkennen dat voor het geval dat het uitgangspunt van des heeren Van Doom's bezwaar vormt, de uitdrukking „verdere mannelijke uit mannen gekomen nakomelingen" wel zonderling is en twijfel oproepen kan. 'n Tarief-taalbloemp^e. Wat zijn „werktuigelijké muziek spelers0? Zijn dat musici, voor wie het spelen een beroep isals b.v. zoo'n pianist in een tingeltangel, of in een danszaal, die altijd maar machinaal als 't ware doorspeelt, 't eene nummer na 't an dere In het gewijzigde ontwerp-Tariefwet vindt ge de verklaring van dit zeker nieuwe Hollandsche woord. Daar wor den onder no. 463, genoemd„werk tuiglijke muziekspelers", nader nog aldus omschreven„al dan niet in muziekinstrumenten ingebouwd." Deze omschrijving voor pianola's, phonola's, of hoe die automatisch spelende muziekinstrumenten anders mogen hoeten, is nóch duidelijk, noch fraai. Woensdagavond is te Rosmalen het vijf-jarig zoontje van H. van Rosmalen door oen kar o verred j-sn en gedood. Een oude gewoonte. Ruim 1000 ingezetenen van Droch-< ten hebben zich tot ten gemeenteraad gewond om behoud van het klokhuis op het Zniderkerkhof aldaar, gesticht in 1764. De klokken worden geluid bij begrafenissen en deze gewoonte wenscht men niet af te schaffen. Verpleging van verwaarloosde meisjes. Het kasteel Severen te Am by, bij Maastricht, met parken en uitgestrekte landerijen, is voor f 33,000 aangekocht yoor de verpleging van verwaarloosde meisjes. Het géftieht van den H. Vincentius k Paulo to Maastricht, voor verwaar loosde meisjes, speciaal voor voogdij en regeeringskinderen, door de zusters „de la miiséricorde", werd te klein op den duur. Een deel der -kinderen zal nu gehuisvesd worden op Severen, dat weldra bevolkt zal worden er zal o.a. nog een school bijgebouwd worden. Inbraak. Dieven hebben getracht hun slag te slaan in het Sint Dominicus-gesticht te Leur (N.-B.) Door inklimming heb ben zij zich toegang verschaft tot de speelplaats en zijn toen door de ramen in de eigenlijke gebouwen gekomen x waar zij met een beitel verschillende deuren en kasten hebben geforceerd. Zij hebben niets van hun gading kun nen vinden, alleen een paar porte feuilles met prentjes worden vermist. Brand. Gisterenmorgen ontstond in het magazijn van benzine, petfoleum enz. der firma Poortenaar te Kampen. Knallen als kanonschoten weerklonken en zwarte rookwolken verduisterden de omgeving. Door het optreden der brandweer werd het gevaar gelocali- seerd en bleef de villa van den heer Poortenaar naast het brandende maga zijn behouden. De braiid is ontstaan door het overkoken van een pot olie. Het villen van palingen. Het bestuur van de afd. Zeeland der Ned. Ver. tot bescherming van dieren doet nog eens een poging om de menschen te bewogen de geraffi neerde en overbodige wreedheid iegens do palingen na te laten. Het is volstrekt niet noodig dat men die dieren levend vilt. Er is een eenvoudig middel (en daardoor in de practijk uitvoerbaar) om het dier zijn bewusszijn te ontne men. Men moet eerst de hersenen kwetsen. Daartoe snijdt men met een scherp mes den kop door en door, in het midden en wel van achteren naar voren tot tnsschen de oogen, vervol gens een dwarssnede op de hoogte der oogen (dus loodrecht op de eerste snede) en een tweede dwarssnede een halve vinger-breedte dichter bij den hals. De zenuwtrekkingen van het lichaam blijven dan eveneens plaats hebben en het schijnt den leek alsof de smar.en van het dier even hevig zijn, men behoeft zich dan echter niet te verontrusten, want het gevoel van pijn is er niet meer. Aan u koopers, de zorg dat dit ge beurt. Gij kunt eischen dat het wer kelijk zoo geschiedt. Gij zijt degeen, die de macht hobt deze gruwelijke marteling te doen verdwijnen en wel door u zelf te overtuigon, dat de paling, die gij eet, niet op zulk een onmen- schelijxe wijze is De Schiedamsche verordening. „De Blijde Wereld",, toch óók een Christelijk blad, !t is het orgaan der socialistische predikanten, schrijft over de Schiedamsche bermen verordening „Schiedam schijnt arm aan plantsoen te zijn, zoodat daar niet van toepas sing is „Wanneer 't bosschage klap pen kon, wat meldde 't al vrijage," Jonge paartjes wandelen en droomen, kozen en kussen daar op wegen en dyken. 't Hindert hun niet, want Cu- fido toovert de kaalste en eentonigste eiwegen om in weelderige paradijs lanen. Maar het oog der Schiedamsche magistraten, die den schoenen en dwa zen tijd der verliefdheid zeker reeds lang achter1 zióh hebben, heeft samen scholingen onder parapluies gezien, mannenarm om vrouwenleest, lippen die elkander zochten en vonden, en zy besloten het vrijen nog wel niet te verbieden, maar toch te regelen. Zij roepen nu al de paartjes een Doorloopen toe en verbieden alle niet ambulante verliefdheden. Rustiger vrijage gunnen z\j alleen aan zekere verwanten. Familiewordt dus het wachtwoord, waardoor de jonge liefde eiken agent ongehinderd kan passee= ren. Cupido, de looze guit, zal het getal neefjes en yichtjes wel sterk doen vermeerderennu immers reeds doet hy den jongeling tot de maagd, die hem wildvreemd is, een hartelijkDag zus toeroepen. „Deze strafbepaling zp.1 Schiedam niet tot een kuische stad maken. Vui ligheden, in 't openbaar gepleegd, zyn toch al strafbaar. Verliefde paartjes znllón thans meer .afgelegen en don kere plaatsen van samenkomsten zoe ken. Bij de toepassing kan men nu mooie en reine oogenblikken in het leven van jonge mensohen verstoren. Onzedelijkheid wordt er door ver plaatst, niet door geweerd. De schijn wordt geredwellustigheden zullen meer in het verborgen gepleegd worden „Wij hebben hier te doen met „Christelijke" overheidsbemoeiing. „De zonde wordt omtuind door de wet. De wet dringt echter niet in het hart door. Zij regelt slechts het uiter lijke leven. De wetgever, die als zede- meester optreedt, verandert aan het hart niets. Al verbood de Schiedam sche overheid alle jongelui des avonds na negen uur buiten huis te komen, zou deze stad toch wel een Sodom en Gomorra kunnen zijn. Christenen be strijden de zonde niet in de eerste plaats van buiten maar van binnen uit. Geen strafbepaling kan de gezindheid veranderen. .„Of is deze verordening weer een buiging voor de preutschheid evenals het verbod van pootje baden op een deel van het Scheveningsche strand? Er is een braafdoenerij, die evenmin braafheid is als papieren' bloemen levende, geurende rozen zijn." De vierkante stuiver. Men deelt aan de N. Gr. Ct. mee, dat eerstdaags de tot dusver nog gang bare stuiverstukjes aan de circulatie zullen worden onttrokken. Het nieuwe, vierkante stuiverstukje wordt in Sep tember in gebruik genomen. De nachtsocieteiten. Bij den Amsterdamschen Gemeen teraad komen in den laatsten tijd adressen in van geplaagde en gesarde burgers, wier bestaan en gezondheid wordt bedreigd door de zg. nacht societeiten. In die adressen wordt de toestand waaronder zij leven uitvoerig beschrevén. Het zijn vooral bewoners en neringdoenden in de Warmoestraat die het meest hebben te lijden. Ge klaagd wordt over de hinderlijke over last van die nachtsocieteiten, welke 's nachts om twee uur haar deuren openen en waarvoor zich dan portiers posteeren met een heelen aanhang van mannen en vrouwen<jlan de hinder van rijtuigen en automobielen gevuld met luidruchtige nachtvlinders van beiderlei kunne en waarvan de koet siers en chauffeurs met luider stemme hun aanwezigheid kenbaar maken, ge volgd door\woordenwisBelingen en zg. standjes, lawaai en geraas. Voorts wordt in een der adressen gewezen op de muziek en het rumoer in de nachtsocieteiten enz. Ten slotte wordt er op gewezen dat de Raad bevoegd is, door aanvulling der poli tieverordening te bevorderen, dat rustige en arbeidzame burgers ni$t het slachtoffer worden van de zich in hun nabijheid nestelende nachtsocieteiten en niet in hun welvaart en in hun gezondheid ernstig bedreigd worden door zoodanige inrichtingen. Alle genoemde rédenen worden aan gevoerd ter ondersteuning van het verzoek aan den Raad, om binnen een zeer kort tijdsbestek, ja met den grootst mogeiijken spoed de noodzake lijke aanvulling der politieverordening tot stand te brengen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat ook de Minister van Justitie met de actie van adressen in kennis zal worden gesteld. De beschikking der Haarleïnsche Rechtbank, waarbij mr. Elias ter zake van het maken van een valsohe reispas is verwezen naar de openbare terecht zitting, is in hooger beroep bekrach tigd. Aan een te Katwijk verblijf hou denden Amerikaan, die zich naar Den Haag had begeven om geld te wisselen, is, naar „De N. Ct.'T meldt, op het perron van de H. IJ. S. M. aldaar >00 gld. ontrold. Museum van Kunstnyverheid te Haarlem. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Juli bezocht door 635 belangstellenden. Uit de aan dit Museum verbonden boekerij werden 181 boek- en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. Da boekerij is gedurende de maand Augustus gesloten. In de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid zullen de lessen 2 September worden hervat; nieuwe leerlingen kunnen zich tot dien datum aan bovengenoemd museum aanmelden» GOUDA, 2 Aug. 1912. Elfde Orgelbespeling. Het programma der ll4* Orgelbe speling in de Groote Kerk op Dinsdag 6 Augustus a.s. des avonds 7»/2 unr met welwillende medewerking van Mevr. Ella Majofski (sopraan) Amster dam en den Heer M. Quispel (Bas) Rotterdam luidt: 1. Fuga (Es-dur), Johann G. Al- brechtsberger2. „Kommt, Seelen. Dieser Tag", Joh. Seb. Bach3. Fan- tasia et Fuga, Joh Seb. Bach* 4 „Jerusalem", b. „Gotfc, sei mir gnadig"% uit het oratorium „Paulus" Felix Men- delssohn-Bartoldy5. Largo aus d«r Sonate N°. 289 (für Flöte) Friedrich der Grosse 6. a. „Gebet", Ferd. Hiller- b. „Die Ehre Gottes aas der Natar"' Ludw. van Beethoven; 7. Sonate' (Symphonie) No. 4 en Ré-mineor &1 Allegro assaib. Andantec. Adagio, Allegro vivace con fuoco, Alex. Guil- mant; 8. Halleluja, Ferd. Hummel; 9. Nieuw leven (G-dur) Fantasie Jan W. F. Brandts Buijs. No. 5 en 9 op verzoek; No. 2, 4a en 8 voor Sopraan No. 4b en 6 voor Bas, met Orgelbegeleiding. De 12° (laatste) Orgelbespeling zal plaats hebben Zaterdag 31 Augustus a.s. (Koninginnedag) des avonds ten 7 uur. Gisteren slaagde voor het examen hoofdaete te Arnhem de heer D. Hout- kamp alhier. Een viertal wagens met Zigeuners die hier in den omtrek op grond van de gemeente Waddinxveen verblijf hielden, als gevolg waarvan door verschillende boeren klachten werden ingediend van diefstal van hout en het uitmelken der koeien, zijn gisteren met vereende krachten met dé wagens in de richting Utrecht verdreven. Gisteren zijn door de politie alhier aangehouden 2 meisjes en 1 jongen resp. van 20, 20 en 16 jaar, nl. een uit Zutphen, een uit Nijmegen en een uit Arnhem. Zij zijn op transport gesteld naar de ouderlijke woningen. Goudsohe Zwemclub. De Goudsche Zwemclub zal, zooals reeds eerder is vermeld, op Zondag 18 Augustus a.s. in de Stedelijke Zweminrichting aan de Houtmans gracht een grooten nationalen zwem- wilstrijd honden, welke te 1 uur des middags zal aanvangen. Het volgend programma is daarvoor vastgesteld. 1. Borstzwemmen. Baanlengte 40 Meter. Voor leden der G. Z. C. bene den 16 jaar, 2 prijzen. 2. Borstzwemmen. (Juniores) Baan lengte 80 Meter, 2 prijzen. 3. (Juniores). Baanlengte 40 Meter, 2 prijzen. 4. Borstzwemmen. ('Vrye deelname). Baanlengte 600 Meter, 3 prijzen. 5. Rugzwemmen. (Vrije deelname). Baanlengte 80 Meter, 3 prijzen, 6. Borstzwemmen. Baanlengte 40 Meter. Voor leden der G. Z. C. 2 prijzen. 7. Touwtrekken. Voor leden der G. Z. C. beneden 17 jaar, 2 prijzen (Kunstvoorwerpen). Pauze. 8. Borstzwemmen. Voor Dames (Vrije deelname), Baanlengte 40 Meter, 2 prijzen. 9. Borstzwemmen. Voeff Dames. lie den der G. Z. C. Baanlengte 40 Meter. 3 prijzen. 10. Estafette Race. Baanlengte 120 Meter. Elke vereeniging is slechts ge rechtigd met één ploeg van 3 zwem mers uit te komen. 3 Ciubprijzen. XX' Fraaizwemmen. Voor *Dames, 2 prijken. 12. Duiken. (Gekleed) diepte pl.m. 2»/a Meter. Vrije deelname, 3 prijzen. 13. Waterspringen. 3 Verplichte 2 vrije sprongen, hoogte der spring plank pl.m. 3l/i Meter boven den waterspiegel. Verplichte Sprongen 1 Snoeksprong, 2 Keizersprong en 3 Zweefsalto met aanloop, 3 prijzen. 14. Waterpolo G.,Z. C. Direct na afloop van de wedstrijden zal de prijsuitreiking plaats hebben. De deelneming aan de wedstrijden is opengesteld voor leden van Zwem- vereenigingen (Leden van den Bond) zoomede voor liefhebbers woonachtig in plaatsen, waar geen Zwemvereeni- ging bestaat. De deelnemers moeten gekleed zijn met zwembroek onder donker zwem- tricot volgens voorschrift van den Ned Zwembond. De prijzen bestaan uit verguld zil veren medaille, zilveren medaille en bronzen medaille De inschrijving is opengesteld tot Woensdag 14 Augustus a.s. Door oommissarissen der Spaar-en Hulpbank alhier wordt keums gege ven dat de zitting op Zaterdag 3 Augustus, des avonds van 8 tot 10 I I uur, voor inleg niet zal gehouden wor den; dat voor inleg en terugbetaling de gelegenheid wordt opengesteld op Maandag 5 Augustus van 8 tot 9 uur 's avondsdat de zitting der Halpbank op Zaterdag 3 Augustus op den ge wonen tijd, van 6% tot 7% uur, zal plaats hebben. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder werd heden door het garnizoen parade ge maakt op het sohietterrein aan den H. Sohlelandschen Zeedijk. De troep welke onder bevel stond van Kapitein S. I. Maier, werd ge ïnspecteerd door den Luit-Kolonel F. H. A. J. Hendriksz, garnizoenscom mandant. Van vele openbare gebouwen en particuliere huizen wapperde de drie kleur. Een knecht van den luchtschommel die, gisterenavond door niet uitkijken een schuitje tégen het achterhoofd kreeg en daardoor werd verwond, werd aan het commissariaat van po litie een voorloopig verband aange legd, waarna hij naar het gebouw der Wijkverpleging is overgebracht, waar zijn wond verder door Dr. Evers werd behandeld. Bij een vechtpartij op de Markt tus- schen éenige personen liepen een drie tal vechtenden leelijke klappen op, waarvoor zij aan het politiebureau moesten worden verboden. Ook werd nog de assistentie inge roepen van Dr. Levedag voor een persoon, die aan het ppütiebureau ge wond was binnengebracht. Verslag van den toestand der Gem. Gouda over 1911. VI. Aan het hoofdstuk, Onderwijs Kun sten en Wetenschappen is het vol gende ontleend: Het aantal leerlingen op de Open bare Scholen bedroeg op «H O 474 471 483 446 453 447 444 472 468 488 485 479 Op de school no. 1 481 Op de school no. 2 475 Op de school no. 3 485 Op de school no. 4 478 Op de 1° Burger school v. Jongens 184 Op de 2° Burger school v. Jongens 93 Op de le Burger school v. Meisjes 198 Op de 2e Burger school v. Meisjes 32 183 181 185 102 102 112 193 185 188 29 27 32 t Te zamen 2426 2359 2376 2389 in 1910 waren deze cijfers 2415 2376 2389 2417 Op het einde van het jaar werden deze scholen bezocht door 2371 leer lingen. In het vorig jaar bedroeg hun aantal 2423. Het aantal leerlingen uit naburige gemeenten was aan het einde van het jaar 55, «ijnde 7 meer dan in het jaar 1910, toen het 48 bedroeg. Op de daarvoor aangewezen School No. 3. bevonden zich op genoemd tijdstip schipperskinderen. Op de Herhalingsscholen waren bij den aanvang van den cursus in Sep tember ingeschreven 73 jongens en 103 meisjes. A"hn het einde van het jaar waren op de Herhalingsschool voor jongens 64 leerlingen en op die voor meisjes 81 leerlingen. Op het einde van het jaar ontvin gen 921 kinderen kosteloos en 628 tegen betaling van het verminderd schoolgeld onderwijs op de scholen Nos. 1, 2, 3 en 4, terwijl 8 kinderen dé Eerste Burgerschool voor' Meisjes, 1 kind .de Eerste Burgerschool voor Jongen# en 9 kinderen de Tweede pprgereohool voör Jongens om niet bezóchten en voor 7 kinderen op de Eerste Burgerschool voor Meisjes, 4 kinderen op de Eerste Burgerschool voor Jongens en 25 kinderen op de Tweede Burgerschool voor Jongens het verminderd schoolgeld werd be taald. 8 Met de bestoren der gemeenten Gouderak, Haastrecht, Hekendorp, Moercapelle, Moordrecht, Oudewater. Reeuwijk, Stolwijk, Waddinxveen en Zevenhuizen bestaat een regeling, waarbij zy aan deze Gemeente jaar- lijksch een vaste som per leerling be talen, ongeveer overeenkomende met het verschil tusschen den kostenden prys en het bedrag van het schoolgeld, dat door de ouders of verzorgers zelf moet worden voldaan, terwyl de Ge meentebesturen van Boskoop en Woer den op zich genomen hebben na afloop v#n elk dienstjaar den kostenden prijs van het onderwys der bezochte school per leerling te vergoeden. De bedoelde vaste som is bepaald voor de Scholen Nos. 1 en 2 op f 19.voor School No. 3 op f 14.—voor de beide Eerste Burgerscholen op f 16.en voor de beide Tweede Burgerscholen op f 25. per leerling. De Gemeente ontving door deze regeling over 1911 f 841. De kosten voor het Lager Onder wijs bedroegen over 1911 eene som van f 98985,39. Zij bestonden uit: Jaarwedden van de hoof den der openbare scholen (zonder gratificatiën, zon der de belooning voor her- halingsonderwijs en zonder de vergoeding voor het gemis voor vrije woning) f 13112,50 Jaarwedden van de open bare onderwijzers en onder wijzeressen (zonder grati ficatiën zonder de belooning voor herhalingsonderwijs en zonder de tegemoetko ming in huishuur) - 67833,11 Belooning van hoofden, onderwijzers en onderwij zeressen voor het geven van herhalingsonderwijs, te zamen - 1487,50 Tegemoetkoming in de huishuur4 van onderwijzers - 1698,33 Gratificatiën aan de hoof den, onderwijzers en onder wijzeressen, te zamen - Toelagen aan kweekelin- gen. - 400, Vergoeding aan de hoof den wegens gemis van vrije woning, en huur van tui nen en schoollokalen - 600, Gewoon onderhoud van schoollokalen en onderswo ningen, met inbegrip van assurantie - 2701,78 Schoolmeubelen, school- behoeften en bibliotheek - 5102,66 Vuur, licht en water in descholen,benevensschoon- houden - 4188,24 Kosten van het plaat selijk schooltoezicht en van de Commissie tot wering van schoolverzuim - 619,775 Vergelijkende examens voor hoofden van openbare scholen f - Kosten der benoeming van onderwijzers en onder wijzeressen aan openbare scholen (reis- en verblijf kosten, advertentiën, enz. - 62,28 Kósten wegens aanmoe diging van getrouw sohool- bezoek - 524,215 Kosten van voeding aan behoeftige schoolkinderen - 200, Kosten van den cursus voor volwassenen - 355, Kosten van inning der schoolgelden - 100, Aan schoolgelden werd ontvangen -15283,96 (Wordt vervolgd.): Boskoop. In den nacht van Maan dag op Dinsdag j.l. is ten nadeele van J. B. alhier uit diens schuur ontvreemd een rijwiel. De politie doet onderzoek. Het 2-jarig zoontje van B. was gisteren plotseling verdwenen, men zocht overal totdat men den kleine ten slotte voorover in de waschtobbe vond liggen, waaruit het kind bewus teloos werd opgenomen. Na geruimen tijd kunstmatige adem haling te hebben toegepast, gelukte het de levensgeesten weder op te wekken. Sociëteit Ons Genoegen. Een buitengewoon programma van het specialiteiten-gezelschap, directie William Koster Rotterdam heeft gis teren het talrijk opgekomen publiek byzonder geamuseerd. Het programma bevatte 15 nummers waarvan slechts een enkel geen over weldigend applaus verwierf. Indien wij van elk der nummers datgene wilden vertellen, wat er van te ver tellen is, dan zouden wy kolommen hebben te vullen. Maar wij kunnen niet alles vertellen, want om te kun nen genieten, moet men de nummers gaan zien en hooren. De zonder uit zondering zeer fraaie costumes der artisten moet men gaan zien en be wonderen. En datzelfde mag men ook doen met de talryke dames-artisten, die bovendien door hun voordracht van origineele en leuke liedjes menig oor hebben gestreeld. Het eigenaardige optreden van de Harmony Six Ladies o.a. met hun typisch menu-lied, de buitengewone dressuur van paardjes, honden en apen door de gracieuse Mdlle Tatiana, de acrobatische krachttoeren van The 6 Dankmar Schiller, het altijd gentle- man-like optreden van den echten humorist Luoiën, al die nummers had den een uitbundig succes. Vooral de heer Luciën oogstte een buitengewo nen bijval door zijn bijzonder geestig nummer „Hoe ik vegetarier werd". Dat alles kwam voofr de pauze. Daarna kwam het glanspunt van het programma„Holland in Orient", nieuwste variété-operette van O. Cop- pee in 2 tafereelen, waarvan het eerste speelt op de Kermis en het tweede in den Harem. Die aanduiding was ons niet erg duidelijk. Van de uitvoering kan zonder voor behoud worden gezegd dat ze schitte rend was, in alle opzichten. Schitterend zoowel wat de monteering aangaat, als de decors, schitterend zoowel door zang als spel. De handeling had wel iets typisch. De Volendammer kaas boertjes te midden van een aantal Oostersche vrouweü in dunne wazige kleeding, met flonkerende versierselen rijk bezet maakten een byzonder aardig effect door de verlegenheid waarin zij aanvankelijk verkeerden, maar die toch heel gauw over was. Die boertjes waren weggeloopen van de Volendammer vrouwtjes, die niets meer van hen wilden koopen en nu hadden zij hun toevlucht gezocht in het land van de Zon, waar ook mooie vrouwtjes zijn. Maar die kleine Volen- dammertjes waren daarmee niet teyree en trokken hun vrijers na, en brachten hen weer mee. Met een klompendans werd de vrede geteekend en daarmede was de operette uit. Aan hef applaus kwam geen eind. Er werd gehaald, tot drie, vier maal toe. Dit nummer was het grootst succes van het geheele programma. Maar buiten dit successtuk waren er nog een paar nummers op het programma, die afzonderlijk mogen worden genoemd. Wij zagen optreden de kleinste en jongste chanteuse An- gelika, die met een zuiver stemmetje het lied van den nachtegaal deed hooren. Dat was iets superieurs, iets dat zich speciaal eigende voor die kleine zangeres? Het genre van de andere liedjes kon ons uit dit gorgeltje niet bekoren. Met verbazing heeft het publiek het quite-English dans- en vocaal kwartet aanschouwd. Zulk een voetenvlugheid en tdgelijk pianospel beeft men hier nog niet gezien. Als slotnummer werd gegeven een komische scène: De aanplakker in nood. Men zou geneigd zijn te vragen hoe men zooveel dwaasheden by elkaar weet te brengen. E»-ia gelachen om den ongelukkigen aanplakker, die maar allerlei moest verduren, wy zouden haast zeggen, meer dan gezond is en dat is een heel quantum. Het orkest dat zich den geheelen avond deed hooren heeft zeker mede gewerkt om, zoowel door eigen num mers als door begeleiding van den zang, het publiek in de goede stem ming te houden. De eerste avond in de Sociëteit „Ons Genoegen" heeft zeker beslist over de volgenden, want wy zijn er zeker van, dat allen die dit programma zagen, anderen zullen opwekken er heen te gaan. Nieuwe Nederl. Tooneelvereeniging Gisterenavond werd in de schouw burgtent gegeven het bekende stuk „De twee Weezen", sensatiedrama in 8 tafereelen naar het Fransoh van D'Ennery. De opkomst was niet zeer groot, doch dat is wel eenigszins te verkla ren als men weet, dat de laatste jaren bijna geen winter voorbygaat of men voert hier dit stuk op, zoodat er velen zijn, die dit stuk meer dan eens heb ben gezien. Het spel der artisten was uitstekend, elke rol kwam tot zijn recht. Een krachtig applaus beloonde de spelers voor hetgeen zij hebben gepresteerd. Hedenavond wordt opgevoerd „Ka- zernelucht", dat zeer zeker vele be zoekers zal trekken, na den goeden roep die er van is uitgegaan na de open ings-voorstelling. Circus- Was by de openings-voorstelling de tent San bovengenoemd circus bijna geheel gevuld, gisterenavond was dit weder het geval Het was evenals den vorigen avond een dringen om toch maar toegang te verkrijgen, zoodat een drietal politie-agenten noodig waren om het publiek het binnen dringen te beletten. Ook gisteravond werd een uitgebreid programma gegeven en voor alle num mers werd warm geapplaudiseerd. Het is niet te verwonderen dat de tent iederen avond zoo gevuld is, want werkelijk er wordt uitstekend gewerkt en de clown Sandro weet het publiek aardig aan het lachen te brengen. Naar Avïa verneemt, vorderen de werkzaamheden tot oprichting van de atervliegschool te Scneveningen, on der leiding van de heeren Monnier Harper en Hurlin goed. Er is reeds een tweedekker gereed gemaakt om tot watervliegtnig te dienen. Binnen kort zal er mee gevlogen worden. Ook met den bouw van een hangar is men bijna gereed. Loterijwet. De Kantonrechter te Den Helder, uitspraak doende in geding tegen M. I., Directeur der N. V. „De Tijdgeest", verdacht van overtreding der Loterij- wet, sprak beklaagde vry. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lage pr ij zen a contant. Specialiteit in Nouveauté'8. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. De Mysterieuse verdrijving. Oasa. Blanoa 1 Aug. Berichten af komstig uit Marahesch, aan de Duitsohe vereeniging, waar de heer Opitz en- ployé was, melden, dat deze nog niet ontdekt is. Zijn muilezel is terugge vonden. Men weet niet of Opitz ge vangen genomen is, of wel vermoord. Een mooie tocht. Men seint uit Cherbourg aan het Journ. De onderzeëer „Brunaire" heeft de tocht CherbourgDuinkerken BordeauxCherbourg volbracht. De tocht die 800 mylen -was werd in 72 uur volbracht. De storm teisterde de onderzeëer hevig. s Een drama. Qüimper. 1 Aug. Een boot waarin vier wandelaars waren werd in de golf van Kervalen door de storm overvallen en vernietigd. Het viertal verdronk. Een revolutie. Washington, 1 Aug. De revolutie van Nicaragua, is vau korten duur geweest. Generaal Estrada had aan generaal Mero, minister van oorlog gevraagd, af te treden. Generaal Mero weigerde, maakte zich meester van de forten van Managuan en bezette Gramdi. Generaal Chaurra leverde slag met generaal Mero. Een wapenstilstand werd gesloten en besloten werd dat generaal Mero toegaf, dat generaal Barbarrossa jn het Departement van oorlog benoemd werd. Ernstig ongeluk. Neubenbebq. Hedenmorgen is by den aanbouw zijnde fabrieksgebouwen een ijzeren stolling van het machine gebouw der fabriek-Franken ingestort. De stelling had een lengte van 15 Meter en een breedte van 20 Meter. Tien menschen werden terstond ge dood en 35 gewond. Vyf mannen worden nog vermist. Soldaten helpen by het reddingswerk. Een Hollandsohe barones ontvoerd. Groot opzien baart te Ostende de ontvoering van een Hollandsche baro nes. Den 16e Juni stapten in een nieuw Hotel een jong paar af, uit Brussel afkomstig. De man, 24 jaar oud, heette Henry Besener, uit den Haag en de dame was de 23 jarige Charlotte Girard van Coehoorn, even eens uit den Haag. Den volgenden dag vroegen twee mannen den hotelier deze dame uit te leveren omdat naar zy zeiden, het een krankzinnige was. Tweeduizend francs werd voor de uitlevering geboden. Den volgenden dag werd zij door de mannen in een auto gestopt. De schaker moet de koetsier zijn van haar vader en een vriend uit de jeugd, tot wien zij al lang in goede verstand houding stond. Gisteren zijn zij over de Hollandsche grens gevlucht. Middelburg. Gisteren trachtte twee vrouwen bij een winkelier gouden tientjeB te ontvreemden. Reeds slaag den zij er in er 21 mee te nemen. Hedenmorgen werden zij gearresteerd terwijl zy nog 9 tientjes in bezit had den. De politie heeft met deze aanhou ding een goede vangst gedaan. De vrouwen woonden in woonwagens De 17-jarige Amerikaansche zwem-, ster Miss Tironoff is uit Boston te Dover aangekomen, teneinde te trach ten het Kanaal over te zwemmen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 762.7 te Horta, laagste stand 751.3 te Lerwich. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige, westelijke tot zuidwestelijke of zuiaelyke wind. Ge deeltelijk bewolkt, later waarsohyniyk regen. Zelfde temperatuur. TIN DIK - Kf fectenhaudel te A nis tordtw 2 AUG. 1912. Id. 5 pet Ooi. (Gr. Russische Ipw.inij.) 1898 4 pet, Obl. (Nidblai Spoor- SUatsleeningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrye Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id, Spw.inij.) 1898 4 pet, '3p< weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6pct. Brazilië. Funding Lee- 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank eu Creüiet-lnstel- lingen. Ned. Bankaandeelen (ndustr. Onderueuiiugeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Oo. Oert. v. Aana. Anglo American Tele graph Cy. Oert. v. A. ""teel Vorige Koert. 79'/, 87% 64% 100% 91% 85% 86% 46% 103% 84»%; 59 212% 58% 82% 27% U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kal. Credtet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.C.v.A HUnbauw «yen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cob&r Aand. Petrolenm-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. A Trad Oy. 0. v. G. A Scheepvaart Hyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak My.A. Diversen- Maxwel Land Gpant Oert. v. Aand. Peruvian Corporation Lom. Gert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-ïtaliaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 Dot. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningea. Amsterdam Aand. 8 pet Hongarije. TheLs-R giüirnngs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4% pCt. Amerikanen vast, Petroleum traag, Culturen stil, Rubbers hooger, Tabak ken iets lager, Nat. Staatsf. luier, Bnitenl. weinig varieerend, Mynen vast, Tramwaarden lusteloos. 71 190»/, 287 189»/, 37'/, 288 88'/, 16B 488'/, 825 177»/, 112»/, 16'/» 93'/, i'l, 10 92 62'/, 186'/, 86'/, 97'/, 168»/, 6/, 100"/, 146

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2