^0ERP05T:5I6AR Seizoen-Opruiming, Gymnasium te Gouda Café en Uitspanning D. SAMSOM, Gouda, Buitenlandsch Nieuws. 23 In. nenlemd.. Tentoonstelling Dordrecht en Omstreken. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. f:1 i< S2POZ3T. De Kermis- Gemeentelijk» Arbeidsbeurs, LANDBOUW. Groote Jaarlijksche Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. Advertentiën. Tweede Toelatingsexamen te koop aangeboden. voerde soms met geweld de Europee- 1 sche beschaving in, waardoor zijn rijk I een plaats in de rjj der beschaafde I mogendheden begon in te nemen. Vooral heeft hij ook beproefd zijn 1 land te doen zijn een land met een I gepantserde vuist. Het leger en de I vloot werden op Europeesche voet in-1 gericht en wat beiden presteerden, hebben de Enropeesche mogendheden I kunnen gewaar worden in de oorlo- I gen tegen China en Busland. Was hot in den Chineeschen oorlog voor- I namelijk het leger, in den Russischen oorlog' kon ook de vloot toonen, hoe-1 zeer zij zich in dien korten tijd tot oen krachtig verdedigingsmiddel had opgewerkt. Langzamerhand was dus Japan in macht en aanzien toegenomen. Van onbeteekenenden staat heeft het zich opgewerkt tot een mogendheid naar welks vriendschap landen als Enge land en naar het schijnt in den laat- sten ook Rusland het niet beneden zich vinden te hengelen. En zelfs een wereldrijk als de Vor- eeiflgde Staten van Noord-Amerika vreest Japan als tegenstander. Wie echter een blik op de kaart slaat en ziet de verhouding waarin Japan in landsgrootte staat tot de ge noemde mogendheden, die kan zich begrijpen, dat het voor het land van de Èijzende Zon een wedstrijd moet worden welker mededinging op den duur" misdadig zal zijn om op één lijn te kunnen blgven met wereldmogend- heden. Want het is zeker dat er in Japan te veel wordt gezien naar machtsontwikkeling en te weinig naar economische verheffing van het land. Er heerscht in Japan in de laatste tijden voortdurend hongersnood en de ontevredenheid blijft dar. ook niet uit, want er mogen politieke wisselingen van staatsbestuur plaats hebben, er mogen liberale en oonservatievo ka binetten aan het bewind zijn, voor het' volk zelf wordt niets gedaan en de invloed die het kan uitoefenen op de samenstelling van zijn vertegen woordigend lichaam is uiterst gering en berust nog grootdeels in handen van de gegoeden.- De ontevredenheid hoeft zich reeds j •geuit in een anarchistische samen zwering. Onder zulke omstandigheden zal de nieuwe mikado Josjihito in de eerste plaats er zijn krachten aan moe ten .wfden om het land vandaan te brengen onder het juk van don oor logsgod, v i... In de tweede plaats zal hi) zijn .volk aandacht moeten schenken aan de economisohè verheffing van *het Japansche volk en er is dus alle reden om te zeggen dat een zware taak hem wacht. De Italiaansch-Turksche oorlog. De Germania beweert in een heftig I artikel togen Engeland, dat Italië zou I hebben afgezien van nieuwe operaties in de Aegeische zee tengevolge van vertoogen van het kabinet te Berlijn, I dat hierdoor een spanning zou hebben I veroorzaakt tusschen Duitschland en I Italië, waarvan Engeland zou hebben I partijgetrokken. Japan. Volgons een telegram uit Tokio heeft I de Staatscourant bekend gemaakt, dat de officieele naam van de nieuwe aera thans is vastgesteld als die van de „Taisko" d.w.z. van „de groote beslui ten". Keizer Moetoeshito zal voortaan officieel Keizer van de Meyi boeten, d.i. van do Westerscho aera. De nieuwe keizer, Haroe no Mya Joschitito heeft een manifest tot het leger en de vloot gericht, waarin hjj de schitterende, door (loze aan het rijk bewezen diensten in herinnering bracht en opwekte aan de voorschrifton van zijn vader ook in de toekomst trouw te blijven. Brloie. De Franscho priester Fleuret, op wien de vorige wepk te Brussel een aanslag is gepleegd, is in hot hospitaal aan zijn wonden overleden. Amkrïka. Het politieachandaal. Men gelooft dat Dago Frank een bekentenis zal afleggen. Hij werd Don derdag door 3 getuigen herkend nis een van de 4 mannen uit de automo- biel. Men verwacht ook nik oogenbnk do inhechtenisneming van Samuel Schepss, die 12 uur na den moord 1000 doll, van Weber heeft ontvangen en dit bedrag eenigo uren later in de buurt van de plaats waar de moord geschiedde onder de daders heeft ver deeld. Voor ouden van dagen. Het is niet de oude dag, maar zwakke I of zieke nieren, die rugpijn, rheuma- I tiek, uri nek walen, waterzucht, graveel, I lendenjicht enz. veroorzaken. Ouden van dagen zoowel als jonge I menschen dienen te weten, dat de I nieren zorg dragen voor de afscheiding I van het urinezuur en andere schade- I lijke stoffen uit het bloed Wanneer deze organen hun werk behoorlijk doen gaat het bloed er ie lere drie minuten door heen en komt het er volkomen gezuiverd uit. I Zijn de nieren echter verzwakt of ziek, dan kunnen de onzuiverheden j in het bloed er niet dóór de nieren uit gefiltreerd worden. Het met on zuiverheden bezwangerde bloed heeft dientengevolge ziekte in plaats van nieuw leven aan alle organan in zijn omloop door het lichaam. Vancfaar dat kwalen als de boven genoemde spoedig volgen, en het is dan ook van het grootste belang, dat menschen op leeftijd acht geven op de werking van hun nieren. Wanneer zij hun plicht niet behoorlijk vor- I vullen, komt hen dan onmiddellijk te hulp met Foster's Rugpijn Nieren I Pillen, de standaardmedicijn voor de I nieren en blaas. Zij versterken de I nieren en .maken hen gezond, zij stellen I hen in staat om hun gewichtig werk I weer behoorlijk te doen en als uw I nieren gezond zijn, houden zij ook u Let er op, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handtee- kening van James Foster op het etiket voorkomen, dit behoedt u voor na maak. De echte zijn te Gouda ver- krijgbaar bij de heeren Wolff &Co., Westhaven 11; en Ant. Coops, Wijd- straat 159. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a i 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Hèt Hdbl. v. Antw. bericht, dat bij het bezoek van Koning Albert en Koningin Elisabeth aan Antwerpen, Koningin Wilhelmina een afvaardiging derwaarts zal zenden om den Koning en de Koningin der Belgen in de grensprovincie uit Haar naam te be groeten. IH. Er is op de Dordtsche tentoonstel- I ling voel te zien. Het aantal inzen- I dingen dat op smaakvolle wijze in de I ruime zalen is gerangschikt is talrijk. I En onder deze zijn vele die wat te I zeggen hebben tot den beschouwor. 1 Die inzendingen troffen wij vooral I aan in' de afdeelingen Handel in In-1 dustrie, Verkeerswegen en Verkeers- I middelen, Hygiëne en Onderwijsdie I geven het beeld van do eigenlijke 1 tentoonstelling, die doen zien wat I Dordt produceert, welk een handels- I j verkeer het onderhoudt en wat er in I de oude stad al niet gedaan wordt voor de geestesontwikkeling van het kind en van den man van de praktijk voor de hygiëne en voor de lichame lijke opvoeding. Indien wij een vluchtig overzicht I willen geven van wat op déze ten- I toonstelling zeker de aandacht vor- I dient, dan zouden wij reeds direct na I het binnentreden van het hoofdgebouw I moeten wijzen op de prachtige mo- I dellen baggermateriaal, van de werf I Conrad en de foto's van ijzerconstruc- I ties en sloepbooten van de firma's van I Dorsser en ter Horst en C. Gips en I Zonen. In de nabijheid hiervan een inzen- ding van de afdeeling Handel van het I ministerie van landbouw, nijverheid I en handel. I In de afdeeling Hygiëne anatomi- 1 sche modellen van normale en zieke 1 organen en lichaamsdeelen van Prof. I Dr. Bremminghoven en Sommer, vor- I bandstoffen en instrumenten van Spruyt, Iiillen en Co. Arnhem, en van de N.V. v/'h. Utermöhlen en Co. Am- i sterdam, een stand van Oxygenium Schiedam, ontsmettingsmiddelen en apparaten van Struyk en Co. Rotter dam. Een groote inzending is er van de Nederlandscho Artsen Geheel-ont- I houders Vereeniging, die een dag van I studio eiBcht. I Er is verder in deze afdeeling een I massa studie-materiaal, door de com- I missie voor de hygiëne bijeengebracht. De Coöperatieve Vereeniging „Cen traal Beheer", Amsterdam, is geken- I merkt door een keur van grafische I voorstellingenDe Nederl. Hoefijzer- I fabriek „Hippos" te Dordrecht heeft I een piramide van hoefijzers opgesta- I peld. De heer W. Lebret stelt kaas- I soorten ten toon. De Gemeentelijke Keuringsdienst I welks directeur, Dr. A. van Raalte, I onze vriendelijke geleider, de zeer I belangrijke inzending vervalsohte le- I vensmiddelen en grafische voorstel- I lingen omtrent den invloed van de I controle op levensmiddelen verklaar- I den wees ons op de prachtige resul- I taten voor dezen dienst in Dordrecht I verkregen. Deze inzending zij bijzonder^n de I aandacht aanbevolen. De Melkinrichting heeft er met de I zuivelfabriek de Graafstroom uit Bles- I kensgraaf een volledig zuivelbedrijf in I werking (installatie van Cleeff). In de groote halMuziekinstru- I j menton van Ferd. Hoosemans, Tilburg, I Biscuits van de fabriek Victoria te I Dordrecht, Goud- en Zilverwerk van J. B. H. van Rijswijk te Dordrecht. I De Levensverzekering-Maatschappij I Dordrecht heeft in het midden der groote zaal een stand. De vaandels van dhr. C. M. van Diemen te Dordrecht munten uit door accurate uitvoering. De bekende fabriek Lips van brand- I kasten, kluizen en sloten exposeer! een I gedeelte van een kluis, waarin een I reusachtige gepantserde deur benevens I een aantal brandkasten. Roodenburg en Co. brengen mon- I sters asphaltdakpapier, dakleer en iso- I latie materiaal. Vlak daarbij zijn de moderne kwik- I Jffsluiters tentoongesteld (patent Traus) ■Tdoor de Mij., te Rotterdam gevestigd, I diet dit patent exploiteert. De heer van Rossum te Papendrecht heeft hier diverse Waf flardmotoren bijeengebracht. De firma A. Mak Dordrecht heeft een groote collectie Kortrijk-potterij tentoongesteld. Kleine draaistroom-motoren van Willem Smit en Co's Electromotoren- fabriek te Dordrecht geven een kijk op het produet van deze nog jonge onderneming. Natuurlijk liggen hier ook vesten I van „Rettung", door de firma Veth I en Co. geëxposeerd. Do Internationale Guano en Super- I fosfaatwerken te Zwijndrecht heeft I een groote collectie kunstmeststoffen I uitgestald. Dat do planten nog zoo- I veel verscheidenheid hebben in hnn I menu Salon- en andere meubelen, naar I eigen ontwerpen, brongen de heeren I C. de Wijs elf 1 Zoon, Dordrechtmo- I dern rietwerk van eigén fabrikaat de I heer C. H. W. Tappe, Dordt. De N. V. „De Klopper" aldaar, die op het I terrein een Engelschen tuin heeft ge- I meubeld, is hier met theater-stoelen. I In de afd. Onderwijs zagen wij nog I het Bijbelsch Museum van Ds. Nieuw- I burg te Winkel, leermiddelen van het I Koloniaal Museum te Haarlem en diverse apparaten ten dienste van het onderwijs van de firma M. Prins te Dordrecht. Van de Middelb. Technische School te Dordrecht zijn er teekeningen en plattegronden van het in wording I zijnde gebouw, dat men van af het I tentoonstellingsterrein ziet. Mog is er een afdeeling Jacht en Visscherij en afzonderlijk eene belangrijke inzending van de Heide- Maatschappii, visschen in aquaria. Wij besluiten hiermede. Waar deze tentoonstelling, bij veel belangrijks, volop gelegenheid biedt tot uitspanning, daar is het een genot daar te verwijlen. In September zullen de volgende tijdelijke tentoonstellingen te Dor drecht gehouden worden6 September van rundvee, schapen en yarkens6, 7 en 8 Sept. van landbouwgewassen; 10 tot 15 Sept. van vlas, werktuigen voor vlasbewerking, griend, rietbiezen zgn gouden horloge met ketting be roofd. Ontvlucht. Uit het het huis van bewaring te I Almelo ontvluchtte Dinsdagavond een gevangene, die in voorarrest zat. On- I middellijk hebben marechausees en 1 politieagenten in alle richtingen per fiets gezocht. I Haas die ingesloten was, in afwach- I ting zijner uitlevering naar Duitsch- I land wegens rijwieldiefstal, ontvluchtte I toen een bewaarder zijn cel opende. Hij liep een gang over en sprong vervolgens over een hek, toen was hij vrij. Aangezien hij blootshoofds was, j vroeg hij bij iemand om een pet, die J hem gegeven werd. Do ontvluchtte werd Vrijdagmorgen door een rijksveldwachter te Weerselo aangehouden. Een 33-jarige bankwerker uit I 's-Gravenhage, is in den nacht, terwijl I hij zat te slapen op een van de banken I aan het Calandplein te Rotterdam, van De wonderdokter. Dr. Macaura, de man van de pul-1 socon, maakt te Amsterdam goede I zaken. Zoo groot was Donderdag de toe- I loop, dat „patiënten" die reeds om I half negen op post waren, tegen twaalf unr nog altijd in alle lijdzaamheid in hun karretjes te wachten zaten vertelt „Het Volk". En onderwijl werd binnen de won derdadige bewerking door Macaura toegepast. Het resultaat bleek belang rijk slechter dan in de „Paleis"-demon- stratie. Althans een aantal slachtoffers verklaarden, dat de bewerking hun stramheid of lamheid wel „verlicht", maar niet genezen had, en anderen bleken in 't geheel geen baat gevonden te hebben. De dokter had hen allen echter tot volhouden aangespoord zij zouden dan zéker genezen. De bewer king konden zij zelf toepassen het daartoe noodige machientje kostte j maar f 35 Versteend. Na een verblijf aldaar van ongeveer 15 jaar is in 't Academisch Ziekenhuis te Leiden gisternacht overleden D. D., bekend onder den naam van Steenen Doris. De man was ten slotte geheel versteend. Te Tongelre (N.-Br.) is eergister- middag brand uitgebroken in de wo ningen van J. en F. M., aan den Dommel, op Coll. Do brandweer w»s spoedig ter plaatse, doch men had vergetende slangen (te Tongelre zeggen ze de darmen) mee te nemen, zoodat de woningen geheel afbrand den. Eenig huisraad kon nog gered worden van F. M. zijn inboedel en vee verbrand. De Haarlemmermeerspoorwegen. I Gisteren had de officieele opening I plaats van de baanvakken HaarlemI Hoofddorp—Aalsmeer en Hoofddorp I —Leiden van de Hollandsche Elec-1 f)rische Spoorweg-Maatschappij, welke I door de H. IJ. S. M. zullen geëxploi- I teerd worden. Reeds vroeg in den I morgen, stoomde de feesttrein naar I Haarlem. Dank zij de goeden zorgen I van de Aalsmeersche Snijbloemen- I Exporteursvereeniging waren de wa- I gons van smaakvolle bloemenversie- I ringen voorzien. Ter weerszijde van I eiken wagon waren smaakvolle guir- I landes aangebracht van de fijnste I bloemen gevlochten en boven op de I rijtuigen bakken met planten en bloo- I men. Een van de eerste wagons was I van buiten geheel met roode gera- I I niums versierd en van binnen met de I mooiste witte Kaiserin rozen. Ook de andere wagonswaren uit; en in wendig voorzien van een heerlijke bloemenweelde, die niet alleen getuigde van den rijkdom van den Aalsmeer- I schen bodem, maar ook van den smaak en de kunst van zijne bewoners. De opening geschiedde in tegen- I woordigheid van vele officieele per- I sonen, onder wie ook Minister Regout I ("Waterstaat) aanwezig was. Er werden bij deze opening aan de I verschillende halten officieele ontvan- I sten bereid en speechen gehouden, I waarna in Hoofddorp een feestdisch I den dag besloot. De Haarlemmermeer wordt door deze spoorlijnen thans uit I haar isolement verlost. Na een tijd I van voorbereiding van bijna 15 jaren I zullen thans de lijnen in exploitatie I komen. Vftor den handel is deze ver-1 binding een krachtige steun. De pro- I ducten dezer rijke en vruchtbare streek I kunnen nu direct worden geëxpedieerd. I Door Mr. Regout werd nog hulde I gebracht aan de ontwerpers van den spoorweg en werden door hem de I beste wenschen geuit voor de resul- I I taten van dezen arbeid. Een moedig meisje, j Dinsdagavond riepen eenige kinde- I ren, die aan den hoek der Wolwevers- haven te Dordrecht aan het spelen I waren, (lat er een te water was ge vallen. Gelukkig kwam, vertelt de I D. Ct., juist de dertienjarige Jansje I Bouman aanfietsen. Zij zette haar I rijwiel tegen een bank, trok haar man tel nit en zag, dat het ongeveer zes- jarige zoontje van D. in de haven lag. Het was hoog water en dus zéér diep. Het knaapje spartelde nog, doch draaide zich at spoedig op zijn rug en zonk weg. Jansje Boumaii was direct te water gesprongen en slaagde er in het kind te grgpen. Zij bracht het al zwemmende tegen den kant aaner waren menschen te hulp ge schoten en de drenkeling werd voor- i zichtig met een haak opgehaald en I naar huis gedragen. Ook de flinke zwemster werd op den kant geholpen I en ging naar huis. Het eigenaardige is, dat het moedige kind de dochter is van iemand, die zich ook reeds vele malen verdienstelijk heeft gemaakt met het redden van drenkelingen, den heer G. Bouman. Een misverstand. Naar len bericht in het Zwolsch Nieuws- en Advertentieblad meldt be rustte het dezer dagen door de arrond.- Rechtbank te Zwolle uitgesproken faillissement der aldaar gevestigde Cen trale Verzekering-Maatschappij voor Paarden en Vee op een misverstand. Het faillissement is na verzet van den Directeur, de heer Mr. Ch. T. M. de Witt, Zaterdag j.l. op conclusie van den Officier van Justitie vernietigd. GOUDA, 3 Aug. 1912. Schuit gezonken. De schipper J. Droog van het tjalk schip „Hollandia" liggende in de Blee- kersingel was vanmorgen bezig met het losBen van zand in een langszij van zijn vaartuig liggende ijzeren vlet. Vermoedelijk doordat de vlet op het zwaard van het tjakschip bleef han gen $n daarvan plotseling afschoot, maakte de half geladen vlet water en verdween in de dieptede gezonken vlet ligt niet hinderlijk voor de scheep vaart. Voor den schipper een niet onbe langrijke schadepost. Eindexamen H. B. S. Zuid-Holland. Derde commissie. Van de laatste groep slaagden heden voor het eindexamen H. B. S. de volgende candidaten J. J. J. M. Hermans, M. D. Brom mer van de R. H. B. 8. alhier enP. Dekker, (extraneus) alhierOh. li. li. von Treijburg en H. J. B- Wassenaar van de H. B. S. Voorschoten; M. Ph. Broekhuysen J. Hilgers, E. W. Kolk man, A. Kleijn, allen van deH.B.S. Bieijenburg, te 's GravenhageJ. N. I J Perguin van de H. B. 8. te Lei den en J. M. A. Wind, extraneus. Afgewezen zijn 5 candidaten3 candidaten hébben zich teruggetrok- I ken. j Dq examens zijn hiermede geëindigd. In 't geheol namen er 135 candidaten aan deel, van wie 2 niet opkwamen, 7 zich terugtrokken en 39 moesten worden afgewezen. Door de politie is alhier een kermis reiziger aangehouden die in het Alg. Politieblad staat gesignaleerd om nog een maand gevangenisstaf te onder- gftan' TT De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam over gebracht. Verslag van den toestand der Gem. Gouda over 1911. VII. Het aantal leerlingen op de bijzon dere (christelijke) scholen bedroeg op 1 Jan. 1742, 1 April 1778,1 Juli 1773 en POct. 1774. Het aantal leerlingen in 1910 was lager. De ton behoeve der Burgeravond schoolcursus gedane uitgaven hebben bedragen f4819.876 en die van de Avondschool voor Ambachtslieden f 7229.81s De nieuwe cursns van den Handels cursus begon met 123 leerlingen tegen 116 in 1910. Aan 32 leerlingen werd j kosteloos onderwijs geg<!yen De uit- gaven bedroegen over 1911 f 7414.11. en de inkomsten aan schoolgeld be liepen f 1870. De uitgaven voor het Gymnasium hebben over het afgeloopen jaar be dragen f 24043,68s, waarin door het Rijk is bijgedragen voor f 9769.42. Aan schoolgeld werd ontvangen f I en aan rente van het schoolarchie- fonds f 1166.- u De Muziekschool had een uitgaaf over 1981 van f 6811.31s, waartegen over aan schoolgelden werd ontvangen, f3247.26.kib werd in 1911 door 131 personen bezocht, terwql 200 boe- I kon werden uitgeleend. Omtrent het Museum van Oudheden vermeldt het verslag het volgende Van de in het Museum aanwezige voorwerpen werd het van het voor- malig Cnirurgnnagilde afkomstige go belin-tafelkleed gerestaureerd. De Commissie stelt zich voor om regel matig voort te gaan met de restau ratie van het overige gobelin-werk. De verzameling werd verrijkt met verschillende aanwinsten. Door aankoop kwam het Museum in het bezit van een aqnarel, voor stellende een Goudsoh stadsgezicht, gesohilderd door P. G. Vertin. I Ten geschenke warden ontvangen: 1. Eenige stukken die betrekking hebben op de familie Ter Bruggen, ▼an den heer J. D. Vetter te Gouda 2. een tweetal medailles en eenige geschriften, alle3 betrekking hebbende op de krijgsverrichtingen op Atjeh tegen Samalagan in 1877, van den heer J. Penaat te Amsterdam, namens de weduwe van den gep. Majoor O. I. Leger R. L. Kellerman. 3. Tweehonderd afgietsels van ge laveerde pijpenkoppen, werk van Jieter Scholenaar en Pieter Gerardus Scholenaarvan den heer A. Goede- Waagen te Gouda. 4. Een bakje met looden en koperen penningen, afkomstig van het stad huis, alhier. In bruikleen werd ontvangen van de Vereeniging „de Pijpeneering binnen Gouda" 3 zilveren schilden, gildekist, 1 gil- debord. Bezocht werd het museum door 470 personen, waaronder 287 tegen een entróe van f 0,25 en 183 tegen een entree van f 0.1Q. (Wordt vervolgd.) Waddin&veen. By de heden ge houden herbesteding van den bouw van een blok van 10 woningen voor rekening van de "Woningvereoniging WadJinxveon, was ingeschreven door L. Boon te Gouda f 15000.— A. ven Vliet f 15379. B. v. d. Berg te Gouda, f 15774. W. de Bas f 15831.— Aan .L. Boon te Gouda is het werk gegund. Zondagmiddag a.s. om 4 uur vriend schappelijk tegen de 2® klasser Xerxes nit Rotterdam voor de vele sport liefhebbers in Gouda zeker een aan gename afwisseling. Vanwege de pers- en propaganda- commissie van den Nederlandschen Voetbalbond is een geschriftje uitge geven, dat handelt over de organisa tie van de voetbalsport in Nederland. Het doel is omtrent den werkkring van den Nederlandschen Voetbalbond en de plaatselijke en gewestelijke voet balbonden juiste denkbeelden te ver spreiden. Wielrennen. De te houden Elfstedentocht op Zondag 11 Augustus a.s. georganiseerd door de R. R. C. „De Pedaalridders" belooft een waar succes te worden. De inschryving is op veler verzoek alsnog opengesteld, tot en met 8 Aug. aan het Secretariaat Goudscherijweg 54, Rotterdam. Door de firma's „A. Driessen" en „C. Jamin" te Rotterdam en „Kwatta" te Breda daartoe in staat gesteld, zul len de deelnemers bij vertrek, alsmede aan de controles te Leiden en Am sterdam gratis sportchocolade van bovengenoemde firma's worden aange boden. De officieele te rijden route, is door eenige bestuursleden gereden, en de Controle-etation8 zijn in de te passeeren plaatsen vastgesteld. ramp te Cadeby in Engeland. Olympische spelen te Stokholm, 3 foto's Zweedsche vrouwelijke g" Sociëteit Ons Genoegen. De tweede specialiteiten-voorstelling gisterenavond in „Ons Genoegen" ge geven, werd bijgewoond door een zeer talrijk publiek, dat blijkens het her haald, luid applaus wel ingenomen was met wat er te zien en te hooren ward gegevep. Bijzonder succes had nu ook weer de heer Lucién met zijn geestige coupletten, Mademoioèlle Tatiana met haar alleraardigst gedresseerde honden, paardjes en apen, de kleine zangeres Angelika, the 6 Dankmar Schiller, waarvan vooral de dames blijk gaven buitengewoon sterke toeren te kunnen verrichten. Ook het nummer Holland in Oriënt had bijzonder .veel succes, niet het minst door de schitterende costumeering en de sierlijke dansen der dames. We zullen de andere nummers van het programma niet vérder vermelden, dat hebben wij gisteren al uitvoeriger gedaan. Genoeg zij het, dat het pro gramma dat gegeven wordt, een gang naar „Ons Genoegen" overwaard is. Circus-Semay. Het Circus-Semay was gisteren avond weer propvol. Evenals de vorige dagen was er bij den ingang reeds geruimen tijd voor het aanvangsuur een gedrang om in de tent te komen en was het noodig dat de politie de orde handhaafde. Een betere regeling zou wel gewenschfc zijn. Ook kwamen ons klachten ter oore, dat gereser veerde plaatsen niet waren vrij ge houden. Wat de voorstelling aangaat, daar van kunnen wij evenals van de vorigen niet anders dan met lof gewagen. Er was uitnemende dressuur van paarden, het rijden en de toeren op het paard werden correct uitgevoerd, de door een clown gedresseerde honden gaven blijk van buitengewone dressuur, de fraai gecostumeerde danseressen op het metalen koord oogstten veel ap plaus voor hun prestaties en van de andere artisten kan datzelfde worden gezegd. De clown Sandro was een type, dat het publiek ,van de eene lachbui in de andere brapht. De twee clowns-acro baten slaagden daarin eveneens uit stekend. Nieuwe Nederl. Tooneelvereeniging. In de Schouwburg-Boelekade werd gisteren de 2e opvoering van „Kazer- nelucht" gegeven. Evenals Maandag avond werd er ook nu uitstekend spel vertoond, vooral het spel van Hans Frizzen, Faller, Schmitz, Mej. Koster, Leentje en wachtmeester Frizzen was zeer te roemen. Het goed opgekomen publiek dankte de spelers met een lang en hartelijk applaus. Hedenavond gaat „De Big van het 168e", morgen „De Kroegzangeres" en Maandag zal worden opgevoerd het militair kluchtspel „O, die Lui tenants. Voetbal. Op het Sportterrein speelt Olympia I De met Zweedsche vrouwelijke gym nasten Kullerstrand bij den loophoog sprong Hovine (Amerika) bij den loophoogsprong. La Pia, de be roemde danseres te Berlijn. Hol landsche kindergroep te Berlijn. Vrouwelijke brandweer in Oostenrijk. De zoon van Keizer Wilhelm als sportman. De schietwedstrijden te Frankfort am Main, met portret von den heer Ch. Brosch, winner van den zilveren beker, uitgeloofd door Vorst Adolf zu Sehaumburg-Lippe en eene reproductie van den beker. -Défilé van de Grenadiers en Jagers voor hnn oud-Commandant den gep. Luit.-Gen. E. J. van Bel, bij gelegenheid van 90*tan verjaardag, met het portret van den Jubelaris. Spoorwegongeluk te Tegelen. Het nieuwe schip „Vic toria" van de Victoria-bron te Ober- lahnstein. Esperanto-Carsus (negen de les). Voorts: Portretten van bekende landgenooten. Het vervolg van de Gedenkschriften van Madame Stein- heil. Heldenfeiten uit het leven van Ridders van de Militaire Willemsorde. Ten slotte de rubriek van Redacteur X. en het Kindernummer „Ons Prin sesje", met onderhoudende en leerzame kinderlectuur. Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 26 Juli tot 2 Aug in de gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD S. van der Vegt uit Vlaardingen in Kleiweg 38. J. Overeijnder uit Hilversum in Peperstraat 86. W. Davidson uit Zalt-Bommel in Turfmarkt 3. A. Maas uit Breda in Spiering straat 75. A. van Vliet uit 's Gravenhage in Graaf Florisweg 8. G. van der Laan uit Lange Ruige Weide in Oosthaven 10. H. de Bruin uit Waddinxveen in Boomgaardstraat 68. D. Cohen uit Rotterdam in Wale steeg 24. J. C. Meeder uit Rotterdam in L. Tiendeweg 76. J. A. Goedewagen uit Amsterdam in Gouwe 56. A. Verhoef nit Rotterdam in Kar- nemelksloot 23. W. H. Peute uit Rotterdam in Gouwe 73. VERTROKKENEN: S. Hijmans uit Oosthaven 33 naar Rotterdam K. Wagenstraat 25. J. D. Sanders uit Spieringstraat 125 naar Alphen Otweg B. 66. P. Kok uit Gouwe 14 naar 's Gra venhage Kanaalsweg 74. A. F. de Nijs uit Raam 378 naar Amsterdam Konijnenstraat 12a. C. Broekhnisen uit Karnemelksloot 136 naar Boskoop Reijerskoop. W. Stal uit Ridder van Catsweg 28 naar Amsterdam Kweeksch. voorZeev, J. P. Koemans uit Reg. plantsoen 15 naar Singel 395. J, T. Bertels nit Kleiweg 8 naar Rotterdam Ged. Slaak 24. J. T. Bertels uit Kleiweg 8 naar Prin8enhage. D. Rothuizen uit R. van Catsweg 30 naar Arnhem. J. M. Bezem uit Kuiperstraat naar Rotterdam Sleepersvest. A. v. d.' Rijst uit Oosthaven 38 naar Èoosendaal Spoorstraat 56. N. van Os uit Turfmarkt 82 naar Waddinxveen Zuidkade D. 66. N. D. den Hoed nit IJssellaan 108 naar 's Gravenhage Boreelstraat 22. Ome Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek van 3 Ang. heeft geïllustreerde artikelen over Japan met een portret van den den overleden keizer Z. M. Mutsutrito, De Cnltnnr en voedingswaarde van bananen, kro niek van de week waarbij o.a. de groote brand te Wormerveer, actueele por tretten, carieatnren. Ons Premieblad Pak me mee no. 18 van 3 Aug. 1912 bevat een portret van H. M. de Koningin-Moeder, bij gelegenheid van haren 54,ten verjaar dag. Het Zangersfeest op hetKo- ninkljjk domein te Soestdijk, met 2 foto's. Avondschemering aan het strand te Scheveilingen. Een sluip tocht met de Rotterdamsche Padvin ders, met 2 foto's. Een geheimzin nige gasontploffing. Bruggenbouw door Pontonniers. De vliegtocht Paryi—-Katwyk-aan-Zee. De myn afwezig is, gelieve men s. v. p. de gaven tot dien rijd te deponeeren by P. W. Kamphuizen, Gouwe 33. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 's Morgens 10V* uur. Ds. H. VAN ASSENDELFT. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7'/i ure- H®- DEUR. Voorm. ten 10 ure. Ds. P. v. d. KOOIJ, pred. te Reeuwijk, Namiidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. P. v. d. KOOIJ pred. te Reeuwijk. Kindorpreek ten 5 ure. De Heer J, VISSER, Godsdienstonderwijzer. LUTHERSCHE KERK. Voorm.. ten 10 ure. Ds. M. PUNSELIE pred. te Leiden. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Aug., Ds. DEUR. Woensdag 7 Aanvragen van werknemers op 2 Augustus. Volwassenen. 2 kantoorbedienden, 1 reiziger, 1 stoker, 1 letterzetter, 1 banketbakker, 1 kruideniersbediende, 6 grondwerkers, 4 pakhuisknechten, 2 loopknechten, 6 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende 1 kantoorbediende, .Leerlingen en jongens. 3 klerken, 1 timmerman. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 6 timmerlieden, 1 metselaar. Halfwas of aankomende: 1 timmerman, 1 pakhuisknecht, Reeuwgk. Aangeboden. 1 2d® dienstbode. Gevraagd. 1 dienstbode, 1 opperman. INGEZONDEN, Buiten verantwoordelijkheid der Red. POSTBBIJBN- Postkantoor te Gouda. Lgst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ;eadresseerden gedurende de 2e helft er maand Juli niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van bestemming. Brieven Binnenland. Oud Holl. Voorschotbank, A'dam. J. Smit Jz., Oliebergstraat 44 Haag. G. Dekker, W. de Vries, Hoorn. Briefkaarten. Chrs. Engelbrecht, A'dam. fam. Verkouteren, Haag. J. J. v. Schonneveld, 5e tocht 1 zonder adres. Bede om hulp. De ondergeteekende doet bij deze een beroep op de hulpvaardigheid zgner medechristenen. Het geldt een meisje nit zijne gemeente, dat alles voor anderen heeft overgehad en zich lettorlgk verteerd heeft in den dienst der liefde. Nu is zg ernstig longziek en slechts een ^gblgf in een sanatorium kan haar wRer Gods zegen redden. Zij heeft niets. Ze heeft al hare overge spaardepenningen voor anderen be steed. Willen anderen haab nu hel pen? Bgdragen (mogen het milde en vele zgn) zullen dankbaar worden ontvan gen door ondergeteekende. Ds. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel en mede door Ds. A. Wartena em. pred. van Gouda naar 's Gravenhage. Ds. J. H. Gunning, Utrecht. Daar Ds. Berkelbach tot 22 Aug. 15 stuks. Drukwerk. Briefkaarten Buitenland. Landiesch, Paris. Nota', Aan de afzenders wordt aan bevolen hnn naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Mond- en Klauwzeer in Ierland. Het mond- en klauwzeer is opnieuw uitgebroken te Swords in het graaf schap Dublin. Morgen zullen 800 stuks rundvee worden afgemaakt. 5 Aug. Geb. Bouw- en Woningtoe zicht, verg. Onderstandscommissie Armenzorg. Beleefd verzoekenwg geregeld tijdig mededeeling te mogen ontvangen van vergaderingen, concerten, vermakelgk- heden enz., om deze dan in onze agenda te vermelden. van alle nog voorhanden zgnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lage prjjzen k contant. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND GOUDA. GEBOREN31 Juli. Marinus Ja cobus, ouders P. Sas en M. Rabouw. 1 Ang. Snzanna Martha, ouderB A. Rabouw en T. E. van 'tVeld. Pieter Martinus, ouders T. v. Welzenis en M. Kranendonk. 2 Aug. Anton, oüders D. van der Pool en A. Hoegee. ONDERTROUWD: 1 Aug. F.van Mastrigt en F. Slobbe. J. M. Heg en N. de Knegt. T. Verkaaik en M. J. Endenburg. OVERLEDEN: 31 Juli. A. van Zanten 7 w. J. G. Kulik 10 w. HAASTRECHT. GEBORENPeters Hubertus, onders Ch. Clfisters en M. B. Keenen. Pieter Marinna, ouders J. de Korte en G. van Dam. Wilhelmina Christina, ouders W. Priem en A. van Donver- den. Kasper Jan, ouders J. K. Dijk en B. W. Gerritsen. Johannes Cor nells onders A. J. Boere en A. M. Bouwman. AdrianaGijsberta, ouders F. M. Streng en Chat. M. Versteej Evert, onders J. Groen en I Blotenburg. GEHUWD: P. G. Teene en A. M, Versteeg. OVERLEDEN P. M. de Korte 2 d, A. Nobel, 84 j. wedn. van J. Schoonderwoerd. VLIST. GEBORENGerrit Jacob, ouders J. Stubbe en H. van Gelderen. OVERLEDEN T. Verkaik 1 j. WADDINXVEEN. GEBOREN20 Juli. Cornelis, ouders W. van der Spek en T. Barendsz. Jansje, ouders M. Verzijden en G. van 't Wout. 27. Arie, ouders G. van der Loo en M. de Raadt. 29. Wouter, ouders W. Verblaauw en A. Hol. van het^jConinklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.3 te Horta, laagste stand 747.0 te Seydis- fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige, zuidelyke tot zuidoostelgke wind, gedeeltelijk be wolkt, waajrschijnlgk droog weer, be houdens kans op onweer. Warmer. Een bom. Op het [trottoir van de Vrijheids- avenue te Uissabon was een bom neer- Een soldaat, die passeerde, schopte tegen en de bom sprong uiteen. De soldaat werd zeer ernstig gewond Een dokter gearresteerd. Li8sabo>!, 2 Aug. Dokter Karei Toyes een oud-geneesheer van de militaire school is gearresteerd als verdaoht van samenzwering. Meisjes verdronken. Parijs, 2 Ang. Een troepje Jschool- meisjes vijftien in getal, baadde in zee op het strand van Sagatte, toen een vloedgolf er vgf meevoerde. Vier werden tei dreef zee in. Twee van de vier zyn overleden, ondanks e^lle middelen die toegepast werden. De Japansche Keizer. Toms, li Ang. De begrafenisplech tigheid vafi den Keizer zal te Tokio en de begrafenis zelf te Kioto plaats hebben. maar de vijfde Ondergeteekende betuigt hier mede zijn hartolijken dank aan allen, in 't bizonder aan het Kerk-Bestuur der Remonstr. Geref. Gemeente, voor de velen bewijzen van belangstelling op 31 Juli j.l. ondervonden. G. BOOT,' Koster. Gouda, 3 Augustas 1912. i1 Hiermede betuigen wij onzen hartelgken dank voor de vele blgken van belangstelling op 31 Juli j.l. on dervonden. i J. DE JONG Hzn. M. B. S. DE JONG- Weijman. Gouda, 3 Augustus 1912. Het zal plaats hebben op Maandag 2 SeptemberDinsdag 3 September en zoo noodig Woensdag 4 Sep tember U.s. Aangifte met opgave van nameiji, leeftijd, vroegere opleiding van den candidaat en de Klasse, waarvoor toelating verlangd wordt, worden voor den 20,t#n Augustus a.s. ingewacht; bij den Rector, Dr. A. VAN IJSENDIJK. flinke STALLEN, TIJIN en ERF in een welvarend stadje aan de Lek wegens ziekte zeer billgk Terstond te aanvaarden. Een gedeelte der koopsom kan op het pand ge vestigd bin ven. Brieven franco onder No. 2698, bureau van dit blad. OOUOA.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2