1 ffl w >p’t MERK te letten. p Salon .1 ogramma. Van Houtens esteden: lespeling Maandag 5 Augustus 1913. 51e Jaargang. Nó. 11935. ssage, BxxitexilaïKa.. traat. ‘ii Zondag Buitenlandsch. Nieuws. FEUILLETON. HET OFFER. b werken rouda. 20 en 10 Ct. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BK iwen van de hooi.” DAY ZON EN WAHKMIUIS, Spuislr. De» Haag, ggr Alle Luxe- en Huisli. Artikelen den: met een openhartigheid die bij de meeste diplomaten gewoonlijk zoek is, heeft hij zijn aanvraag verdedigd met dit ééne argumentGeef me schepen, schepen tegen Duitschland! ^Txeu-“ws- en voor G-oiicLa. ezx OxxxstreUsexi Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. EN ZOON. Telefoon Interc. 82. m. - 0.80 een (Wordt vervolgd.) •qUELLE lONWATER vanaf 34 et. 0,15 et. enz. ken enz. dit gebied. lANDAG 5 AUG. •ten wegens ver- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post uitstallingen p de bulten- zen frooten geborduurd. >IE U KUNT LUGUSTUS 1912 en 10 nre, zullen Wethouders van JNGEN TE 7 en 9 UUR. aderen) halve prijs. f Ieder die een proef V neemt met Rona Cacao zal tevredeA ztfn en moeten erkennen dat deze cacao is De beste voor den prijs 1 Kg. 1.50 y4Kg./Q.42i Jfo.. -048 1 )EN OP REKENING ERUGGAAF VERGOED A 15 CT. f 1.25 r 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad«1.50 Idem franco per post r 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: La sue Tiesdeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren jelijks ten 9 ure e n.m. op ’t Stads et teekening tegen verkrijgbaar is. Janskerk te Gouda iugustusl912, »ur, B. Spaanderman, i&dewerkinfe van MAJOFSKI (so- en den Heer M. otterdam. rens bewijzen van betaling van f O bij de boekh. J. ZOON en J. DE oster. aan den gebrekkigen v^tkijk, meer dan aan de buitensporige snelheid van het schip. De Duitsche gezagvoerders heb ben eenparig verHaajd, dat zij de snelheid hunner schepen onder de zelfde omstandigheden niet vermin- zouden hebben. Duitschland. Het stoffelijk overschot van kardi naal Fischer is met groote praal bijge zet in den Dom te Keulen. Do kardinaal-prins bisschop Kopp celebreerde het pontificale Requiem en bisschop Schulte van Paderborn hield de lijkredes De krijgsraad te Saarbrücken heeft een artillerist, die een rekruut met een zweep halfblind had geslagen, tot 2 maanden on 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De man verdedigde zijn handelwijze, met den bewijsgrond, dat het „bij de batterij gewoonte is, de rekruten met slagen op te voeden.” Dezelfde krijgsraad heeft een onder officier tot 7 weken gevangenisstraf veroordeejd, die een dragonder met zweepslagen genoopt had telkens te knielen en weer op te staan. Het sneltste luchtschip. De nieuwe Zeppelin kruiser Hansa, die Zaterdag te middernacht te Frie- drichshaven opsteeg, is des middags om drie uur te Ham&tag voorspoedig geland. De Hansa doorvloog geheel Duitschland van het Zuiden naar het Noorden en heeft bewezen het snelste luchtschip der wereld werd te zijn. Een nieuwigheid bij de telephoon. De Berlijnsche telephoon-directie, schrijft het Berl. Tagebl., stuurt steeds meer in de richting van een automa tische telephoon-bediening. Om het bemiddelingssysteem te vereenvoildige en de telephoon-juffrouwen van een deel van haar inspannende en zenuw achtige taak te ontlasten zal thans ook van de fonograaf gebruik ge maakt worden. Op het bureau Lützow zijn er reeds de eerste proeven mede genomen. Er is daar nl. een fonograaf opgesteld, die in geval van storing in het verkeer de woorden spreekt: „de leiding is gestoord.” Deze fono graaf wordt onmiddellijk op de tele- phoon-verbinding ingeschakeld en be spaart zoo de telefoniste dê moeite van het spreken. Wanneer deze proeven slagen zullen ook andere „mededee- lingen” der telpphoon-j uffrouwen als „in gesprek, verzoeke later nog eens haar fiere houding, als om haar frissche schoonheid. Reeds lang vond hij het prettig haar te zien, en telkens moest hij Van haar denken. Hij begon nu met Liebreich te over leggen, of zij in de eerstvolgende dagen niet eens een vroolijken avond kon den hebben. Hij wilde Jeanne Duvers- sier, de directrice van zijn werkplaats meenemen, dan telde het gezelschap evénveel dames als heeren. Liebreich had altijd die Fransche dame gaarne gezien. De fotograaf wist niet, dat hij ooit iets van dien aard had laten blijken, maar zonder nog aan die Fransche te denken, had hij gewichtige redenen om dezen voorslag af te wijzen. Uit zijn aard was hij afkeerig van alles, wat buiten den gewonen loop van zijn eenzelvig leven ging. De drukte, het gedruisch en de walm in de restau rants en in de café-chantants deden hem walgen. Hij zocht uitvluchten, want den vriéndelijk gezinden kapper wilde hij niet ronduit afwezen. Emil Liebreich was trouwens geen man, die fiink een besluit kon nemen. „Natuurlijk betaal ik alle kosten”,, zei. Goldammer, terwijl hij de sleutels in zijn broekzak liet rammelen. „Ik weet wel, vriend, dat ge zulke OAZIJN VA» OTMf. THEEËN worden •erd in verzegelde van vijf, twee en If en een Ned. ene 'melding van Non- Prgs, voorzien van taand Merk, vol- s Wet gedeponeerd, tot de uitvoering eeerde orders aan- ad C. BIJL, LEEBAART Ia Het kan moeilijk ontkend worden, dat we voorloopig ook zelfs nog maar eenigermate hoeven te denken aan een overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland, waar thans nog zulke diepgaande verschillen zich tusschen beide landen afteekenen. Slechts een nog democratischer ontwikkeling ajm beide zijden van de Noordzee zal de volken tot een vergelijk brengen, een vergelijk, dat de regeeringen bevangen dooi* haar machtstheorieën zeker niet zullen kunnen verkrijgen. 2) „Wees maar niet zoo haastig, Ma- rietjeriep Goldammer, terwijl hij Marie in het voorbijgaan trachtte te grijpen. Het meisje nam vlug wat zout uit een papieren zak en wierp hem dat in ’t gelaat. Lachend ver dween zij in de keuken, terwijl hij stond te hoesten en een leelijk gezicht 'tette. Toen Goldammer zich weer hersteld had van dezen onverwachteu aanval, opende hij de deur, die zij achter zich dichtgeslagen had, en riep naar bin nen: „Maar nu weet je toch volstrekt Aiet wat ik eigenlijk kom doen.” Zij had haar keukenschort reeds voorgedaan en was bezig het fornuis aan te maken. Zij keerde haar gelaat zoo half naar hem toe en zeide: „Och, dat kan me niet schelen!" „Nu, luister eens, kleine, en wees niet zoo onvriendelijk. Ik kom vragen, of je lust hebt om van avond met mij naar de opera te gaan, We gaan op den tweeden rang zittenze spelen „Romeo en Julia”, een prachtige liefdesgeschiedenis.” „Vraag dan maar een ander om mee te gaan.” „Allen wensch ik goeden morgen”, klonk daar een zachte mannenstem. De kapper keek om en zag zijn vriend en ouden huisgenoot, den foto graaf Emil Liebreich, naast zich staan. De lange magere man met zijn ge bogen houding en zijn ziekelijk dwee- persgezicht droeg op zijn arm een zwart-bruin dashondje, alsof het een kind was. Terwijl hij het diertje streelde, zeide hij: „Ik heb „Romeo en Julia” dik wijls gelezen, het is een heerlijk schoon dichtwerk. Maar mijn dochter heeft helaas weinig gevoel voor de dicht kunst.” „Wel, mijnheer Goldammer, neem mijn papa mee.” „Neen, mijn waardeIk zal het maar rondborstig zeggen, ik heb liever een dame tot gezelschap.” „Maar dan is mamzel Jeanne u veel nader.” „Zoo’n kribbige kat,”t mompelde onze kapper, terwijl hij Marie den rug toekeerde. „Waarde vriend, neem het mijn dochter niet kwalijk. Ze is nog jong en niet altijd verstandig. Wilt ge niet volgd en in ’t oog gehouden geweest is door geheimzinnige speurhonden der diévenbende, die besloten had haar uit te plhnderen. Het is niet alleen in Frankrijk, in België en in Engeland dat men op de hoogte was van den voorbereiden diefstal. In Oostenrijk en in Duitschland waren de medeleden der bende van alles onderricht. De commissaris van politie Godefroy, van Oostende heeft Dinsdagavond een lang telegram ontvangen, opgestuurd uit een Duitsche stad aan de Oostenrijksche grens en geteekend „Veritas”. In dit telegram wordbn zekere personen be ticht van medeplichtigheid aan den diefstal en aan het overbrengen der juweelen na den diefstalhet telegram geeft ook uitleg over de uitvoering van den diefstal, duidt eenige mede plichtigen aan en wijst op de onschuld van den bokser Kid Mac Coy. Zou dit telegram soms de wraak zijn van een bedrogen medeplichtige In alle geval bevat het veel bijzonderheden, die door de politie reeds waar bevonden zijn. Een der aangeduide medeplich tigen is een persoon, die in ’t Palace Hotel verbleven heeft en een halfuur na den diefstal plotseling uit Oostende verdwenen is. En die persoon is juist degene, die den dag voor den diefstal den bokser Kid Mac Coy naar Oostende eens binnengaan Goldammer wa/reeds verzoend en ging den zoogenaamden salon binnen. Dat was de kamer waar de bezoekers werden ontvangen en vanwaar een trap jiaar het atelier leidde. Dit ver trek was wel met smaak gemeubileerd, maar alle meubelen verlangden naar de goede zorgen van den meubelmaker of van den stoffeerder. Voorzichtig zette de fotograaf zijn hondje in een hoek van de sofa neer en met een handgebaar noodigde hij den gast tot plaatsnemen op een der leunstoelen. Doch Goldammer ging niet zitten met een tevreden glim lach op het gelaat, met de handen op den rug stapte hij in de kamer heen en weer. Op eens bleef hij voor Lie breich staan en zei„Zoo’n beetje preutschheid is toch eigenlijk wel lief. Doe me een pleizier, papaatje, en ga zachtzinnig met het lieve kind om.” Beide mannen waren ongeveer even oud, en Emil Liebreich zag er niet uit, of hij hardvochtig kon wezen. „Jammer dat mijn kind haar moeder reeds moet missen”, zei hij met een zucht. Gewoon aan de kruipende houding van zijn winkeljuffrouwen en haar- werksters, schepte Goldammer even veel behagen in Marie, zoowel om G0UD8CHE COURANT. Q. PRIJS DER ADVERTENTIE N~! Van 1—5 gewone regels met bewysnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 M Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. jj. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f‘0 35 bij vooruit- -W betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. 0F Groote letters en randen naar plaatsruimte. De Italiaansch-Turksche oorlog. Het lot der Aegeïsche eilanden. In diplomatieke kringen te Weenen is men er van overtuigd, dat tusschen Engeland en Frankrijk bij gelegenheid van Je beraadslaging over de tegen woordige belangen in de Middelland- sche Zee ook een entente over het lot der eilanden in de Aeïgische Zee is getroffen. De beide landen moeten het erover eens zijn geweest, dat zij niet konden toelaten, dat Italië op den duur bezit nam van de eilanden. Van wel ingelichte zijde wil Je „Neue Freie Presse” weten, dat Turkije omtrent het lot der eilanden gerustellende verklaringen van Engeland heeft ont vangen. De houding van de nieuwe Turksche regeering ten opzichte van Engeland wees daarop. Het was in elk geval waarschijnlijk, dat de eilanden na het einde van den oorlog door Italië zou den worden teruggeveq. Engeland. Het onderzoek naar de Titanicramp. De „Times” verneemt, van welin gelichte zijde, dat het Engelsche rap port over de ramp der „Titanic” on gunstig ontvangen is in de hoogste scheepvaartkringen in Duitschland. De gezagvoerders van stoomschepen op den Atlantischen Oceaan zijn van oor deel, dat de ramp der „Titanic” hoofd zakelijk moet worden toegeschreven Agressief of niet? Met misschien nooit grooter span ning dan ooit bij eenig Enropeesch feit, wordt al sedert jaren de verstand houding waargenomen tusschen Enge land en Duitschland. Iedereen van den kleinsten leek tot den grootsten diplomaat beschouwde in angstige spanning het hatelijke optreden van beide landen tegenover elkander. En geland trachtte op alle mogelijke ma nieren zijn suprematie ter zee te be houden en Duitschland naijverig als het op Engelands macht en aanzien was, bouwde en bouwde en trachtte Engeland te naderen, in te halen en voorbij te streven. Maar dan ging weer met grooter krachtsinspanning Engeland aan den gang ten einde te handhaven zijn twee-mogendheden- s tand aard. En het was bekend ge noeg, dat de wedloop een naijverige was, Jie zijn oorsprong vond in de haat, tusschen 'beide landen weder- keerig. Als de dag, die verlossing zou bren gen, werd begroet de veelbesproken bezoekdag van lord Haldane aan Duitschland. Was er reden om aan dit bezoek iets meer waarde te hechten dan aan al dergelijke conventioneele bezoeken Voor den kenner van den toestand zeker wel. Ten eerste, lord Haldane is absoluut geen Duitscherhater, het tegendeel is eer waar. Ten tweede, met bijna volstrekte zekerheid is te zeggen dat beide regeeringen, èn de Engelsche, èn de Duitsche, gaarne den wedloop een beetje zouden staken, om aan de al te drukkende oorlogg en marinebegrootingen wat te ontko men. Er is dan ook wat gehoopt, dat lord Holdane bij zijn vriend de Keizer eenig resultaat zou weten te bewerken. Voorloopig echter gelooven we nog niet, dat we in dat opzicht veel te wachten hebben. Pas geleden moesten we melding maken van de nieuwe leger- en vloot wetten, door de Duitsche regeering ingediend en door het Parlement be krachtigd. En nauw was het oorlogs rumoer daar verstomd of de Engelsche minister van marine Winston Chur chill, achtte het noodig een suppletoire begrooting van marine bij het Lager huis in te dienen. En nu moge dezen minister ooit verweten zijn wat men wil, één ding kan nooit ontkend wor- op te roepen,” „spreekt u nog?”, „heeft u gehoor gekregen e.d. door een fonograaf worden gedaan. België. De‘ commissie voor deft kiosrecht- strijd en de algemoene werkstaking in België heeft een manifest uitge vaardigd aan het Belgische volk, op gesteld door de Brouckère, Le Keu en Vandervelde, waarin de redenen worden uiteengezet, waarom de Werk liedenpartij de algemeene werkstaking organiseert om tot het algemeen kies recht te komen. Voorts staat op haar program nog de verspreiding van een tweede mani fest, dat binnen 14 dagen verschijnt en waarin de arbeiders zullen worden gewezen op verschillende middelen, om langdurig en gedisciplineerd een staking te kunnen volhouden. Na deze beide manifesten volgt de verspreiding van een reeks brochures, ieder in 1 millioen exemplaren en de volgende onderwerpen behandelend a. algemeen stemrecht b. algemeene werkstaking c. aan de Christelijke werklieden d. de werkstaking en de coöperaties o. het A. S. en de vakbeweging; f. de werkstaking en het leger g. het A. S. en de werkerspensioenen; h. de werkstaking en de alcohol. In dö gröötiT centra zullen betoo- gingen en meeting gehouden worden te Gent op 4 Aug., en te Brussel op 11 Aug. Verder te Brugge, Roeselaere, Kortrijk, Antwerpen, Leuven, Verviers, Luik, Mons, enz. Al de groepen worden verzocht daar nevens vergaderingen in te richten om hun leden in te lichten over de maatregelen, die zij te nemen hebben in het vooruitzicht der algemeene werkstaking. In October en, met het oog op het heropenen van de Kamerzitting, zal een groote propagandatocht worden op touw gezet voor A. S. en A. W. Men stelt zich voor om voor de heropening van de Kamerzitting een duizendtal meetings te houden door het geheele land. De juweelendiefstal te Oostende. Het onderzoek over den juweelen diefstal ten nadeele van de princes van Thurn-en-Taxis, wordt ijverig voort gezet. Gebleken is, zegt de „N. G.”, dat de prinses van Thurn-en-Taxis lang voor haar aankomst te Oostende ge- buitengewone uitgaven niet doen kunt.” „Als ik dat buiten rekening laat, zal er toch niets van komen,” ant woordde de fotograaf zacht. „Mijn dochter zal niet willen, ze is helaas wat eigenzinnig.” „Ja, mijn waarde, hoe ge het klaar speelt met dat stijfkopje, is uw zaak laat me vanmiddag maar weten, of mijn uitnoodiging wordt aangenomen. Kom ik ga wegAdieu f” En hij ging heen. Liebreich verbood den hond, die den kapper nafilafte, nam het diertje op den arm en fluisterde„Wij zijn altijd goede vrienden. Ja, laat' die anderen maar loopen, die gaan ons niet aan.” Zoo sprekende ging hij met zijn hondje op den schoot bij het venster zitten. Daar werd aangescheld en weinige oogenblikken later stak Assel het hoofd door een kier van de deur en, nog buiten adem van zijn werk aan de lift, zeide hij„Een dame met twee kinderen is erik gelooj, dat het de vrouw is van den rijken slager, die op den hoek van de Kro nstraat woont.”

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1