Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, BinrLexilarLd. Gemengde Berichten. allerlei. Stadsnieuws. 400' Staats-loterij, De Kermis. SMOEST. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Groote Jaarlijksche Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant i:ifectenbandeiteAmst«rd»ni ontboden had onder voorwendsel met hem te onderhandelen voor een boks wedstrijd. De politie te Londen heeft de vrouw, die de gestolen juweelen uit de handen van den dief ontvangen heeft en er mee naar Engeland ge vlucht is, reeds ontdekt. Zij is te /Dover aan wal gestapt, heeft de ju weelen aan een man overhandigd, dien men ijverig opzoekt, waarna zij twee telegrammen zond, een naar Londen en een naar Brugge, waarvah het par ket van Brugge den tekst doet op zoeken. Het is de vrouw, die op de boot den valschen naam van Lewis opgegeven heeft. De Belgische politie zal opsporingen laten doen in Oostenrijk en Dnitsch- land om te weten hoe en door wie de leden van de dievenbende op de hoogte gebracht geweest zijn van het vertrek van de prinses van Thurn- en-Taxis naar Oostende en van de hoeveelheid juweelen, welige zij mee nam op reis. Het is bewezen dat Bever eenige oogenblikken na den diefstal een bij eenkomst had met de tw^e Sagangr Tariefwet. Door den secretaris vali het Anti- Tariefwet-Comité is het volgend schrij ven aan den hoofdredacteur der Maas bode verzonden In uw artikel „Politiek in den Bond" neemt gij de vrijheid van het Anti-Tarief-Comitó te beweren dat het ^jis een zuiver-politieko stiphting, die ^propaganda wil maken vóór de oude stervende vrijhandelsleer maar die nog meer belang heeft bij do bestrijding der tegenwoordige christèlijke regeering." Daargelaten in hoeverre gij gerech tigd zijt te spreken van een „stervende vrijhandelsleer" (les gens que vouz tuez se portent assez bien, is hjier wel ter plaatse), is voorts uwe aantijging dat het Comité eene po)itiek$ stlicnting zou zijn, belanghebbend bij de bestrijding der christelijke regeering ^ene grove onwaarheid tot het uitsprèken waar van gij allerminst gerechtigd zijt. Nog voor slechts enkele dagen heeft uw abonné de heer W.* Dijngemans u op de vingers getikt met de woorden „Maar laat uw blad ons katholiek ge loof om Godswil er buiten", nadat gi en een anoniem inzendeij uw geloo: in deze vraag van staat- en volkshuis houdkunde gemengd had. Indien bij alle polemiek betreffende het ontwerp-Tariefwet de politiek er bij de haren bijgesleept wordt, dan geschiedt dat door sommige voorstan ders van dit rampzalige ontwerp. Het is die onzuivere politiek, die eigen aardige tactiek om debatten te ver troebelen, die ten doel heeft den chris telijken vrijhandelaar in de war te brengen, opdat hij, ware hij zich zelf zijn vrijhandelsgezindheid niet zeer ter dege bewust, zou gaan twijfelen of hg nog wel. een goed ohristpn kon zijn. Tegen zoodanige verfoeilijke poging, als ook gij nu weer onderneemt tee kent het Anti-Tarief wet Comité deze luide protest aan. 1 ten De firma was haar moeilijken tijd nog niet te boven, toen dit geschiedde. Zij bestond uit de heeren C. T. Stork (de vader der tegenwoordige firman ten) J. E. Stork en H. J. Ekker. Zij had in 1868 de machinefabriek uit Borne in Hengelo overgeplaatst en had in 1873 juist de aflevering van haar honderdste machine eenigszins feestelijk herdacht, waarbij de heer C. T. Stork een van die gemoedelijke tevens van ruim economisch in zicht getuigende redevoeringen hield, die de herinnering aan hem bij velen levendig houdt. In 1875 werd de heer D. W. Stork mede-directeur, tegelijk met den heer C. H. Strumphler, die in 1891 de firma verliet om de leiding der Nederl. Fabriek van Werktuigen en Spoor- wegmaterieel op zich te nemen. Bij den heer D. W. Stork heeft sedert 1875 de dagelrjksche commerciëele en administratieve leiding berust, de jaar verslagen der fabrieken en die van de Kamer van Koophandel te Hengelo toonen telkenmale aan met welke schitterende resultaten. Aan hem zijn ook de meeste instel lingen ten behoeve van het steeds meer uitgebreide personeel te danken, waar van het eenige jaren gelpden versche nen gedenkboek van het 25-jarig be staan dier instellingen een volledig beeld geeft. Met 1 Januari 1893 werden ook de heeren H. C. Stork en C. F. Stork in de firma opgenomen, die sindsdien met hun oudsten broeder als leiders werkzaam waren. Na een vierdaagsch verblijf ten paleize Soestdijk, is do koninklijke familie Zaterdagnamiddag ongevoer uur van hot station Banrn naar liet Loo teruggekeerd. Lang voor het ver trok stond op het Stationsplein een dichte menigte de komst van de ko ninklijke familie nf te wachten. II. M. de Koningin-Moeder deed hare gasten uitgelpide, tot hot station. Op het per ron was de burgemeester van Bnarn ter begroeting aanwezig. Het publiek juichte do vorstelijke familie toe eveneens bij aankomst op Het Loo. daartoe aangezocht door den Presi dent der Arrondissements-rechtbank te Zwolle, Woensdag 31 Juli de door haar aan de Rechtbank gerichte klacht tegen den heer N. S. Rambonnet mondeling toegelicht. De verschillende malversatiën wer den nader met de noodige bescheiden nagegaan en de Rechtbank nog ge wezen op de aanwezigheid van eenige schuldbekentenissen ten laste der ge meente tot een bedrag van f 2300 en 't bezit van de Nutsspaarbank te Elburg, in welke schuldbekentenissen opgenomen zijn raadsbesluiten en be sluiten van Gedep. Staten, die in wer kelijkheid niet genomen zijn. De Pre sident der Rechtbank heeft de Com missie toegezegd dat haar in 't begin van September zal worden medege deeld of de Rechtbank de klacht al of niet strafrechterlijk vervolgbaar acht. Verdronken. De 25-jarige matroos De K., van den stoomtrawler „Swift" uit IJmui- dén, die eerst voor eenige maanden gehuwd was, is op de Noordzee door een stortzee overbood gevallen verdronken. Het Centraal Bestuur Van het Alg, Néderl. Werklieden-Verbond heeft, naar De Werkmansbode meldt, beslo ten, den minister van Binnenlandsohe Zaken te verzoeken, de organisatie van de keuring op de voedingsmiddelen wettelyk te regelen, en voorts het daar heen te leiden, dat ook op kleinere plaatsen serum ter genezing van men- schelijke zieken kosteloos worde ver strekt. Geen kerkelijk stemrecht voor de vrouwJ Wegens ongunstig advies der ker kelijke vergadering is Zaterdag het kerkelijke stemrecht voor de vrouw door de synode der Ned. Herv. Kerk, te 's Gravenhage vergaderd, verworpen. Kath. Congres tegen het bier- alcoholisme. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is tot zijn vertegenwoor diger op het te Roermond 6, 7 en 8 Augustus a.s. plaats hebbend Congres tegen 't Bier-Alcoholisme, dat gehou den wordt bij gelegenheid van het P2V2-jarig bestaan van heb Limburgsch Kruis verbond aangewezen mr.Lietaert Peerbolte, referendaris, chef der af- deeling Valksgezondheid aan hel Mi nisterie van Binnenlandsohe Zaken De Minister van Justitie, mr. Re- gout, zal Woensdag 7 Augustus het Congres bezoeken. Congres voor Staatspensioen. Zaterdag werd te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van den heer Frans Netscher het congres voor Staats pensioen gehouden. Na tal van redevoeringen nam hot congres ten slotte deze motie aan op initiatief van den Bond voor Staatspensioneering gehouden den derden Augustus 1912 te 's-Graven- hage vertegenwoordigend 114 politieke en andere organisaties met pl.m. 300.000 leden en andere aangeslotenen gehoord de referaten en de discus sies betreurt de indiening van het Wets- ontwerp-Talma op de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering, o.a. op grond van a. de premieheffing, die een directe belasting is, niet naar draagkracht, terwijl bovendien de vooropgestelde daarmede verband houdende verhoo ging der invoerrechten den minst draagkracht] gen een zwaren last zal opleggen b. den te hoogen leeftijd voor het ouderdomspensioen (70 jaar) en do schrielheid en schraalheid der renten c. de uitsluiting van alle zelfstan dige werkers, derhalve ook van de meeste vrouwen en spreekt de wenschelijkheid uit van een Bpoedige indiening van een Wetsontwerp op Staatspensionneering, waarin met al deze bezwaren rekening wordt gehouden. Het Nederlandsch in den vreemde. Te Hamburg zal met steun van staatswege de Nederduitsche biblio grafie georganiseerd en een fonogra fisch archief voor de Neder-duitsche taal onder leiding van Prof. Borchling ingericht worden. (Neerlandia). Jubileum D. W. Stork. Zaterdag herdacht dq heer D. W, Stork den dag waarop hp vóór veertig ^jaren verbonden werd aan de Machine fabriek van gebr. Stofk Co. te Hengelo. Moordaanslag. Zaterdagnacht 4 uur heeft in de Zandstraatbuurt te Rotterdam oen moordaanslag plaats gehad door een Rus op de publieke vrouw Philippine Berger. Hg had haar f 5 gegevon, doch wilde die terug hebben. Daar de vrouw wijgerde, stak hij haar een mes in den rug. De vrouw werd ernstig verwond naar het Ziekenhuis gebracht en de dader gegrepen. De financiën van Doornspijk. De Raadscommissie, die rapport heeft uitgebracht over de onregelma tigheden in de financieele aangelegen heden der gemeente Doornspijk, heeft, Het ongeluk op de Maas. De bij deze noodlottige gebeurtenis om het levèn gekomen vrouw, blijkt toen zij de stoomboot Paul Kruger op het zeilbootje af zag komen, plot seling uit angst in het water te zijn gesprongen, waar zij den dood vond. Het zeiljachtje was eigendom van den heer Kuypers, die er in den loop van een jaar mede had gevaren, echter steeds op den Plas bij de stoomboot schijnt van schuld geen sprake te zijn. De jongen, die mede was gaan, is de 14-jarige H. G., wonende aan den Honingerdijk te Rotterdam. De rivierpolitie heeft ook heden tevergeefs naar het lijk gedregd. Slechts een halsdoek, aan de veron gelukte behoorende, is opgevischt. Asschepoester. Een firma te Rotterdam deelt het volgende merkwaardige en droevige staaltje mede van hoe in ons eigen land, onze eigen taal door groote lichamen als asschepoester wordt be handeld. „Bij verzendingen naar België, schrijft zij, hebben wij de vaste woonte de vrachtbrieven enz. in het Nederlandsch uit te schrij ven, zonder dat dit tot nog toe tót eenig bezwaar aanleiding had gegeven. Zaterdag wei- echter de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij onze goederen naar België te vervoeren, omdat de vracht brieven in het Nederlandsch waren uit geschreven; hot moest in het Duilsch of Fransch zijn." Te Bedum was Zaterdagnacht ruzie in een herberg tusschen boerenknech ten en tichelwerkers. Plotseling werd er geschoten en kreeg de tichelwerker Jan Tuinman uit Roderveld (Dr.) een schot in de borst. De politie heeft 4 personen aangehouden de gewonde is gisteren naar het academisch zie kenhuis te Gronipgen vervoerd. Zaterdag is op Twickel een mooie valk, een zoogenaamde „roode millan" gevangen, die in deze boschrijke stre ken nog nimmer was waargenomen. Het dier is Va meter hoog en heeft een vlucht van 1.75 meter. (N.R.Ct.; Landloopers-manieren Toen de wagens van het Holland- sche circus Roberti, dat eenige dagen in Rees voorstellingen had gegeven, over den Rijn naar Reeserschanz wer den overgezet, troffen de voorliên op den weg eenige wagens aan vaiwonc trekkende ketellappers en korven vlechters. Een knecht van het circus verzocht den landloopers de passage vrij te makenop dit verzoek: werd met hoon- en scheldwoorden geant woord en bij een volgend mondge- vecht werden subiet revolverschoten gelost. Een kogel doorboorde den linker arm van een circus-artist. De hem te hulp snellende collega's werden even eens hevig beschoten en geregeld revolvergevecht ving aan. Binnen tien minuten tgds weraen 40 revolver schoten gelost. De landloopers en weg- stroopers, die met sabels en andere wapenén een geregelden veldslag be gonnen waren, bleken een volledig wapendepót met zich gevoerd te heb ben. Eindelijk trokken zij terug. Verschillende wapenen, die hun door de circuslui afgenomen waren, werden aan de politie, die eerst later had kunnen ingrijpen, uitgeleverd. Vijf personen, drie der aanvallers en twee der verdedigers werden min of meer ernstig gewond. In den ItaliaanschTurkschen oor log zijn wel eens slappere veldslagen geleverd. (Geld.) Een malle Hollander. Voor het raan van een kleermakerij Amsterdam stond Zaterdagmorgen té lezen„Costuums die niet volgens de plaat passen behoeven niet geap- senteert te worden". Later op den dag was er van ge maakt: geaccentreert. 't Was bij denzelfden kleermaker, die onlangs op zijn adreskaart had staan tailleur pour heeren. Te Zaandam brak Vrijdagavond ongeveer halftwaalf brand uit in den molen „De Haan" aan het Molenpad, >ad, toebehoorende aan den hoer F. H. ïoning te Amsterdam. Terwijl de knechts aan het werk waren het maken van houtmeel zagen zij plotseling vonken naar be neden vallen. Men veronderstelt dat de brand veroorzaakt werd deor het warmloopen van de werkas het eerst werd het vuur dan ook waargenomen op den tweeden zolder. Het duurde maar weinig oogenblik ken voor de molen in lichtelaaie stond. De brand leverde bij het stille weer een mooien aanblik op, waarvan dui zenden toeschouwers genoten. Onderwijl sloegen de vlammen over naar de aangrenzende huizen, een huis mot twee woningen, waarin Koo Brand de wed. Brand woonden en dat het eigendom van don heer Roos was, hing evenals de molen met het daarbij behoorende pakhuis en de zaagsel- schuur geheel verloren. De bewoners bewoners waren niet verzekerd, doch kenden een belangrijk deel van hun inboedel redden. Een ander, van steen gebouwd huis met twee woningen, toebehoorende aan Jb. Overtoom en bewoond door J. Grammer en H. Mol, den molen baas, bood beter weerstand, doch ook dat perceel werd voor een belangrijk deel door brand vernield. Een derde huis met twee woningen, waarin G. Bart en Grongriep woonden, die bei den niet verzekerd waren, doch hun inboedel in veiligheid hadden gebracht, leed ook belangrijke schade, doch bleef nog behouden. De molen was op beurspolis verze kerd. Ook de schade aan de huizen wordt door verzekering gedekt. Te Papekop (bij Oudewater) is gis- ternamidaag de hofstede met hooiberg van A. van Leeuwen geheel afgebrand. Alleen een schuur bleef staan. De roerende goederen zijn bijna alle den de transportkosten van 1 M3. gas geraamd op 0.268 ct. en die voor de daarmede overeenkomende hoeveel heid gaskolen op 1.44 ct.voor een hoeveelheid gas van 1130 millioen M3., die Londen per jaar verbruikt, zou de besparing op het transport ruim 13 millioen gulden per jaar bedragen. De uitvoering van de gedachte van Siemens, nl. de transportkosten door g'asverzorging op grooten afstand te verminderen, is dus, volgens de G. en W., waaraan bovenstaand is ont leend, niet alleen technisch mogelijk, maar kan ook van een groote econo mische beteekenis worden. GOUDA, 5 Aug. 1912. Een Gouden Jubileum. 20 Augustus 1912 is voor de firma Grootendorst Co. een zeer belang rijke dag. Dan toch is het niet min der dan 50 jaren geleden, dat-de zaak door wijlen den heer J. J. Grootendorst werd opgericht in hetzelfde pand, Wijdstraat 22, waarin zij nog steeds wordt gedreven. Aanvankelijk op zeer bescheiden voet ingericht, heeft zij zich onder energieke leiding ontwikkeld tot een zaak, die er wezen mag. Moge zij onder de bekwame leiding van den tegenwoordigen firmant, den heer B. D. Grootendorst, blijven groeien en bloeien, en nog tal van jaren in Gouda de eervolle plaats innemen, die zij gedurende een halve eeuw zich heeft weten te veroveren. Wij twijfelen dan ook niet, of het zal de firma op Dinsdag, 20 Aug. a.s. aan blijken van belangstelling niet ontbreken. Zondag hield de Postduivon-Ver- eeniging „de Zwaluw" een wedvlucht van uit Arlon België, afstand 270 K.M. De duiven werden door den heer J. Smeets in vrijheid gelaten en bereikten hare hokken als volgt u. m. sec. lBt0 pr. C. M. Holthuijsen 14—11 2d° 1-4-11 P. v. Leeuwen 15—36 J. F. Signer 116—42 P. M. Gerhards 123—43 A. v. d. Pool 1409 W. Jansen 142—46 Gasverzorging op groote afstanden, W. Siemens, de broeder van den oprichter der wereldbekende electri- citeitsfirma, koesterde het plan de kolen direct aan de mijnen te vergas sen, dit gas door lange leidingen naar de verbruiksplaatsen te brengen en daardoor de aanmerkelijke transport kosten der kolen te besparen tot qu toe is het plan van den vooruitzienden man nog niet verwezenlijkt; het is ook nog de vraag of die radicale ma nier van werken in alle gevallen de juiste zou zijn. In de laatste jaren is echter het denkbeeld om het uit kolen ontwikkelde gas kilometers ver te verplaatsen ook in Duitschland wer kelijkheid gewordenin Amerika krijgt bijv. Chicago reeds sedert jaren het natuurgas door een leiding van 200 K.M. lengte en zelfs over afstanden van 500 tot 600 K.M. wordt dit goed- koope gas vervoerd, dat men aan de bron nagenoeg voor niets krijgt. In Duitschland, dat arm aan natuurgas komt voor verplaatsing over groote afstanden alleen het in de groote ste delijke gasfabriekey geproduceerde lichtgas in aanmerkingin de omge ving der steden is men echter nog niet tot meer dan 15 k 2Q K.M. ge gaan. De eerste gaslevering op grooten afstand is echter op het oogenblik in aanbouwmen zal een aantal mijnen in het Ruhrdistrict met Barmen en andere steden verbinden60 tot 60 milllioen M3. gas, ongeveer 2.5 tot maal het gasverbruik van de stad Chemnitz, zullen door een leiding van 400 mM. wijdte weggeperst worden tot op 61 K.M. afstand. Daarvoor zal aan de mjjnen noodig zijn een door blaaswerktuigen veroorzaakte druk van 1 tot ll/i atmosfeer om de groote hoeveelheid gas bij den weer stand in de betrekkelijke nauwe lei dingen zoover weg te persen. Hoe groot de besparing op de trans portkosten» van kolen kan zijn, moge toegelicht worden door enkele cijfers, betrekking hebbende op de gasver zorging van Londen van uit de opd 270 K.M. afstand gelegen mjjnen in Zuid-Yorkshire. In het ontwerp wor- 1ste pr- A. V. Derby-Vlucht, d. Pool 1—40- Zaterdag slaagde te 's Gravenhage voor het examen Engelsch l.o. Mej. A. M. Grebe, alhier. De stoombrandspuit. Hedenmorgen heeft aan de West haven bij het Veerstal de officieele beproeving plaats gehad van de stoom brandspuit, voor welker aanschaffing B. en W. bij raadsbesluit van 19 Jan. 1912 zijn gemachtigd, voor een bedrag van f 6000. Deze brandspuit wordt mechanisch gedreven, moet een capaciteit hebben van 1000—1100 L. water per minuut en straallengten van 45 Meter, (met een straal van 25 m.M.) en 38 Meter (met 2. stralen van 18 m M.) Ze wordt gestookt met olie en wordt door ge wone trekkracht voortbewogen. Uit het rapport der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente werken en uit de discussies in de raadsvergadering is gebleken dat vrij algemeen de olie-stoking werd ver kozen boven die met steenkolen, met het oog op het vluggere in- en uit dienst stellen van de spuit. De beproeving welke hedenmorgen geschiedde in tegenwoordigheid van iet college van B. en W., van de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken, van den opper- brandmeester en de brandmeesters, bad een gunstig resultaat. In 7 8 minuten tijd had de spuit stoom en kon water worden gegeven. Het wa ter werd gepompt uit de Haven en spoot direct daarop door verschillende straalpijpen met groote kracht uit op een hoogte die voldoende is voftfr'de gebouwen in deze gemeente. Het olieverbruik bedraagt c.a. 100 Liter per uur. Deze spuit is thans geplaatst op het Stadserf, Turfmakt, waar beproevingen omtrent de hoeveelheid water per minuut zullen worden genomen. Naar wij vernamen moet bij het proef spuiten aan de Veerstal-zijde nog al waterschade zijn aangericht in het bovengedeelte van het pand van den heer W. I. D. van Rijmenam, rijwielen fabrikant aldaar. Op de Kermis zgn door de politie zwervende aangetroffen twee minder jarige meisjes, uit Delft afkomstig. Hedenmiddag zgn zij onder politie- geleide naar de ouderlijke woning ge transporteerd. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een zekeren van L., alhier, een goede bekende van de politie, die, toen hij gewaarschuwd werd niet te gaan vechten op de ker mis, in zgn dronkenschap een politie agent te lijf ging, 'waarna hij onmid- delijk in arrest werd gesteld. Bij de gisteren te Arnhem gehouden internationale zwemwedstrijden, uit geschreven door de Arnhemsche Zwemclub, ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, werd de heer J. Blom (Goudsche Zwemclub) derde-prijs win ner in het nummer borst of zijde zwemmen voor juniores, 3373 ,°P en 3373 M. af. Zijn tijd was 1 min. 6V5 sec. Verslag van den toestand der Gem. Gouda over 1911. VIII. De algemeene toestand van het armwezen was over het afgeloopen jaar niet ongunstig. Ook was er geen aanmerkelijk verschil tusschen het aantal bedeelden van dit en het vorig jaar. De gezondheidstoestand was over het algemeen goed. De bedeeling in geld vorderde dit jaar ongeveer f 400.meer wegens meerdere bedeeling. Ten behoeve van het Vereenigd Wees- en JElemoezeniershuis werden 4 collecten gehouden, welke in totaal hebheifc- opgebracht f 135,695. Het St. Catharina-Gasthuis of Be- stedelingenhuis telde op 31 Dec. 1911 43 verpleegdenvan het Oude Vrou wenhuis bestond de bevolking uit 32 personenhet Oude Mannen- en Vrouwenhuis voor Israëlieten her bergde 32 verpleegden.* Volgens de laatste goedgekeurde rekeningen dienstjaar 1910 bedroegen de subsidiën door de Gemeente aan de instellingen van weldadigheid f 28Ö79.835. Het aantal verpleegden in de Werk inrichting bedroeg in het afgeloopen jaar 42. Bovendien waren er 2 z.g. dagmenschen. In De Spaarkas, onder beheer van het Burgerlijk Armbestuur werd in 1911 door 205 personen ingebracht f 2282.30. Zij ontvingen terug f 2354.04. Van de Spaarbank van het dep. Gouda der Maatschij. tot Nut van het Algemeen werd gebruik gemaakt door 2475 deelhebbers. De inbreng bedroeg in 1911 f 203721.22, de bijgeschreven rente f 16124.76, totaal f 219845.98, terwijl terugbetaald werd f 180013.27. De Hulpbank gaf 90 voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van f 18098.25. Aan het hoofdstuk Landbouw en Veeteelt ontleenen wij het volgende De algemeene toestand was ongun stiger dan in 1910 door de buitenge wone droogte en de geheerBcht heb bende veeziekte. De koop- enhuurprijzen der wei- en hooilanden waren gelijk aan die van het vorige jaar. Er kwamen geen hooge waterstan den voor. Van schadelijk gedierte, als veld muizen had men veel last. De kwaliteit van het hooi van de l"te en 2de snede was uitstekend de opbrengst der wei- en hooilanden was van de l,t# snede goed, van de 2d0 snede daarentegen matig. Het vee ging op tijd naar de weide en behoefde eerst laat naar stal te worden teruggebracht. De gezond- heidstoestand^ was door het optreden van mond- en klauwzeer minder gunstig. De handel in vee was levendig. Voor runderen en varken was de prijs zeer hoog, voor paarden en schapen min der hoog. De handel met het buitenland was gedrukt door de sluiting der Fransche en Duitsche grenzen voor de eerste maal had een vrij belangrijke uitvoer van paardei; naar Zwitserland plaats. De prgzen van boter, maar vooral van kaas waren abnormaal hoog, deels door den geringeren aanvoer, deels door den bijna koortsachtigen aankoop voor Duitsche rekening. Door de zeer gunstige uitkomsten vermeerderden de warmoezerijgronden. De groenten worden voor de klein ste helft langs de huizen gevent en in de Gemeente verbruikt en voor het overige uitgevoerd, hetzij naar andere markten, hetzij rechtstreeks naar het buitenland. Het resultaat, dat de boom- en ,l bloemkweekerijen opleverden, was 0 door de langdurige droogte zeer on- 1 gunstig. De prijzen waren zeer hoog. De vruchtenteelt is van geringe be teekenis evenzoo de handel in vruch ten. Voor zoover bekend, bestond de vee stapel uitdekhengsten veulen- merriën veulens en jonge paarden 2, werkpaarden 207, ezels en muilezels 11 melkkoeien en melkvaarzen 918, kalveren en pinken 126, mestvee 26, schapen 69, geiten deJ en bokken 37, varkens 618. en het pluimvee uithoenders ongeveer 1663, kalkoenen 24, eenden 420, ganzen 12, zwanen 14. Bijenteelt bestaat hier niet. De gemiddelde marktprijzen bedroe gen van paarden (luxe) f 625.—, werkpaarden f 325.melkvee f 225. slachtvee per K.G. f 0.80, kalveren f 60.bokken en geiten f 8.scha pen f 18.lammeren f 12.var kens f 90.ad f 100.biggen f 12. grasboter per K.G. f 1.70, hooiboter per K.G. 1.45, graskaas per 50 K.G. f 45.hooikaas per 50 K.G. f 32.—. Er werden ter markt gebracht paarden 1732, runderen 745, kalveren 7282, schapen en lammeren 5060, bokken en geiten 769, varkens 13536, biggen 28594, boter 46251 K.G., kaas 777103 K.G. Omtrent de verkeersmiddelen ver meldt het verslag dat deze zijn aan gevuld met een verbinding met Haas trecht door mifldel van eon motor bootje, dat dagelijks meerdere diensten onderhoudt. (Wordt vervolgd.^ Schoonhoven. Voor het examen m. u. 1. 0. slaagden Zaterdag te Utrecht voor diploma B. de heeren C. de Heer, A.P. Kok, W. C. Piera en R. J. J. Schreuder, allen alhier. Woerden. Voor het examen Fransch 1. o. Zaterdag Mej. J. Grebe alhier. Waddinxveen. Gisterenmorgen had alhier weder een droevig ongeluk plaats. Het 6-jarig dochtertje van den heer Th. Koolmees geraakte bij het ouderlijke huis te water, en verdronk jammerlijk. Hedenochtend had alhier een vrij ernstig ongeluk plaats. De 40-ja- rige C. Zwanenburg werkzaam bij de firma Verheul geraakte met zijn hand tusschen de cirkelzaag waardoor hem 4 vingers werden 2do KI. Trekking van Maandag 5 Aug. No. 6989 f 2000. 20193 f 1500. 514 f 1000. 12312 f 400. 16658 f 200. 2115, 2827, 2846, 3791, 9097, 12547, 16956 en 19810 ieder f 100. Prijzen van f 30. 88 61 83 85 112 70 00 224 20 80 816 88 S20 50 54 56 83 95 717 87 65 900 27 054 1047 50 64 1180 58 1210 40 42 64 80 1827 66 1420 29 85 62 1522 70 1602 18 65 1730 1802 96 2071 91 2106 14 23 29 80 46 2201 75 2344 50 2410 57 80 2543 86 2688 64 68 2742 78 2918 78 8210 34 89 8807 14 89 8X08 18 31 49 8510 18 8044 40 3711 8858 75 00 11081 80 4045 4128 44 4200 26 4828 49 78 84 4400 4 40 4507 4601 77 4786 42 05 4808 26 28 70 4028 59 64 5089 08 5108 71 5257 80 90 5408 74 80 5528 5645 85 5728 5860 94 5007 45 6018 81 41 02 0220 58 72 0500 47 49 07 81 0680 43 64 80 6719 80 56 77 80 0850 54 66 6961 92 7065 85 7162 80 7V65 7400 54 71 90 91 7600 48 88 7000 7720 28 45 60 7810 7948 8108 52 54 75 85 88 8205 8818 8494 8501 10 00 8618 39 52 8700 8847 66 98 8020 25 68 60 71 0050 78 9182 67 90 0215 58 81 0881 9410 37 09 9581 0088 9744 58 03 0800 10 9027 72 85 10082 86 10110 18 29 87 88 00 96 10210 10814 45 75 10410 10 00 82 92 10522 58 70 10644 10787 10805 26 11150 08 11220 11428 46 81 68 11500 22 86 87 07 11010 60 11762 11881 84 88 58 80 11941 12080 60 72 78 12106 21 52 80 12208 90 12857 08 12419 85 12524 62 87 12822 80 69 70 71 12706 12827 81 07 12018 03 18011 18161 76 18227 72 18889 13401 41 18554 18686 69 18711 64 80 18878 18006 72 14000 2 24 27 50 54 74 14276 14800 88 85 54 88 14449 14528 78 97 98 14691 14700 54 84 14861 57 14942 51 52 15016 56 16108 18 48 15202 15871 15460 08 15502 15600 67 15764 66 79 15881 57 15617 29 62 10006 17 87 97 16188 57 87 16225 88 75 76 88 16886 16400 62 00 16506 18 81 00 16818 44 67 16722 51 16618 72 96 17142 76 81 84 17211 80 00 90 17852 17458 17515 41 17602 47 60 17780 17888 80 40 81 17951 18002 18121 61 18202 18864 90 18464 18504 94 96 18645 62 08 71 18700 24 82 88 18801 0 18604 8 10 60 78 10027 01 88 19162' 80 90 19218 20 10421 62 10549 19670 94 19781 66 19855 98 19906 50 72 20040 52 55 02 92 20100 19 66 20211 00 20374 20428 24 26 31 80 84 98 20602 16 45 20722 50 20868 20672 78 85 Sociëteit Ons Genoegend Zaterdag- en Zondagavond was het beide keeren vol in de Sociëteit „Ons Genoegen", waar het specialiteiten-ge zelschap, onder directie van den heer William Koster zijn zeer gezochte voorstellingen gaf. In plaats van de soubrette Mej. Livermore trad thans op Mej. Jeanne Horst, die het publiek door haar aardige liedjes een herhaald applaus wist af te dwingen. Het overige van het programma was gelijk aan de vorige avonden. Ook thans werd daarmede succes be haald. Het nummer van Lucienwerd echter tot veler teleurstelling op het programma gemist. Den luiden bjjval, die het publiek deze avonden voortdurend heeft ge schonken, geeft blgk dat deze voor stellingen bijzonder in den smaak zijn gevallen. Nieuwe Nederl. Tooneelvereeniging. Zaterdagavond gaf de Nieuwe Ned. Tooneelvereeniging, directie B. Del- monte in haar Sohouwburgloge het militair kluchtspel „De Bigvan het 168e. Dat dit bekende stuk een dankbaar publiek zou hebben, was te verwachten. Het publiek was in grooten getale aanwezig, en het heeft geschaterd van het lachen om het type van den titel rol, <Jat zoo uitstekend door den heer Bern. Delmonte werd weergegeven. De inhoud van dit kldchtspel is in hot kort dezeJean Dubois d'Ombelles, meester in de rechten en doctor in de Oostersche letteren moet soldaat worden en dat bevalt hem niemendal. Zijn tante, bij wie hij woont heeft voor hem „om gezondheidsredenen" uitstel van dienst gevraagd en verkregen. Nu die tijd echter om is, moet hij er toch aan gelooven. Tante noodigt nu den kolonel (Ko van Spriukhuyzen) van het garnizoen waarbij haar neef moet dienen, ten eten, teneinde den kolonel gunstig voor Jean te stemmen. Die maaltijd heeft juist het tegenover gesteld gevolg. De kolonel kan Jean, die er welgedaan uitzieden bovendien een verwaande kwast is, niet uitstaan geeft juist orders hem streng aan te pakken. Dan volgen in de kazerne die aller- vermakelijkste tooneeltjes, waarbij lie soldaten zich vroolijk maken ton koste van don „Big", die zich maar niet kan voorstellen dat de militaire wereld anders is dan het burgerlijk leven, waar hij maar te commandeeren heeft. Zijn vroegere huisknecht neemt hem daar ook danig te pakken en spant met de andere soldaten samen om den Big de meest omgewenschte corveeën te doen verrichten. Na allerlei komische wederwaardig heden komt het slot op een feest ten huizo van den kolonel. Daar ontmoet de „Big", die heel netjes met oen schort voor de wijn moet ronddienen op order van zijn korporaal, zijn tante en nichtjes. Do korporaal snapt hem tot twee maal toe met een nichtje en maakt daarvan rapport. De kolonel komt dan binnen on met hem Madame Blandin d'Ombelles en de nichtjes, waarna de verklaring volgt van het rapport en de korporaal door den kolonel wordt gestraft voor zijn onhandigheid. De Big wordt dan be noemd tot Secretaris van den kolonel en deze gelegenheid neemt hij te baat om zich te verloven met zijn nichtje Lily en voor zijn luitenant de hand te vragen van het andere nichtje dat hem eerst genegen Was, doch nu den luitenant prefereert. Het stuk was een lachsucces. Niet alleen was de „Big" een zeldzaam type doch ook Furlotf (Jan Nooy) de huisknecht, later soldaat en zijn lief de keukenmeid Georgette (mevrouw Kiehl), die naar de cantine verhuist, alsmede de korporaal hebben veel tot het succes bijgedragen. Er was goed samenspel bij allen. Het doek moest meerdere malen wor den gehaald. Het succes van deze opvoering heeft de directie doen besluiten Dinsdag avond een tweede opvoering te geven van 'dit kluchtspel. 6 „De Kroeg zangeres" van Gaston Ma rot en Alévy, welk stuk Zondagavond door dit gezelschap Werd opgevoerd, was van geheel anderen aard dan zijn voorganger. Daarin was een drama tisch gebeuren, dat het talrijke publiek voortdurend in spanning hield. In dit stuk werd door de figuur van Pierre Duchemin (Ko van Sprinkhuyzen) een beeld gegeven van wat een mensch, die door drankzucht en geldzucht wordt beheerscht, in staat is voor onmen8schelijk te verrichten. Misdaad op misdaad wordt doör hem bedreven, een onschuldige wordt als den dader aangezien, maar de zange res, met wie hij eerst omging en die hij daarna tracht te dooden, levert den schuldige aan het gerecht over. De ongelukkige pleegt ten slotte zelf moord. De hoofdrol werd uitstekend ver vuld en ook de andere rollen, waar onder die van Filochet (Jan Nooy), de Kroegzangeres (Mevr. Kiehl) en Marcello Laubier (Betty Yink) afzon derlijk mogen worden genoemd, heb ben een goede vertolking gevonden. Hedenavond gaat „O, die luitenants," militaire klucht in *3 bedrijven van Curt Craatz. Voetbal. Op het Sportterrein speelde gister middag Olympia I tegen Xerxes I, de Rotterdamsche tweede-klasser, een vriendschappelijke wedstrijd. Olympia stelt zich met een gehavend elftal op, terwijl ook Xerxes enkele invallers telt. - Bij, den aftrap is het begin al dade lijk voor de Rotterdammers, die ge ducht opdringen en Cremer veel werk bezorgen, hoewel er over 't algemeen slecht geschoten wordt. Dan opeens gaat Samsom met den bal langs den lijn, schietdoch de bal draait om den paal, achter. Bij dezen uitval blijft het niet, doch Xerxes is overwegend sterker en het duurt dan ook niet lang of de linksbinnen lost een schot dat via den paal in het net belandt. Dan zet ook Olympia meer op, be zorgt ook Xerxes'keeper wel eens be nauwde oogenblikjes, doch scoren is uitgesloten, zoodat rust met 10 voor de Rotterdammers, ingaat. Na rust heeft het Goudsche elftal een verandering ondergaan Cremer is wegens blessuur uitgevallen, J. Wagner vervangt hem in goal, zoodat met 10 man verder gespeeld wordt. Beter gaat het dan vóór rust. Een kwartier lang is Olympia de aanval lende partij en weet dit te benutten. Samsom zot van links mooi voor, Duijm is er vlug bij en deponeert den bal langs den keeper in het net. Maar dan is het ook weer uit en hoewel Olympia nog dikwijle het Xerxes-doel bedreigt, is Xerxes toch de meerdere, doch èn door slecht schieten, èn goed werk van den rechts- en »midhalf en uitstekend verdedigen van Wagner, blijft de stand onveranderd, 11. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2d 38 en 3e 31 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 29, 2e 26, 3e 24 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 30, 2e kw. 28, 3e kw. 26 cenl per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. Handel voor vet vee, vette varkens, schapen en lammeren prijshoudend. Vette Kalveren iets lager in prijs. Hoek van Holland. In den ochtend van dezen dag strandde op de Maas vlakte nabij den Hoek van Holland een logger, die gemerkt bleek te zijn Ma 21. Aanstonds toog de reddingsboot er op uit. Van de 13 man aan boord van de logger werden door de reddings boot 10 gered. Later bleek dat de sleepboot Kijk duin er 2 had gered. Eén vond den dood in de golven. Leiden. De Sergeant M. van het 4e Reg. Infanterie alhier is als ver dacht van het plegen van misdrijf be doeld bij art. 249 W. v. S. Subs. art. 249 W. v. S. in het Huis van Bewa ring te den Haag opgesloten ter be schikking gesteld van den auditeur militair aldaar. Parijs 4 Aug. Het internationale congres van doofstommen heeft heden te Versailles den tweehonderdsten ge boortedag van Abbé de 1' Epeé her dacht hun eersten weldoener en den stichter van de eerste school voor doofstommen. Charli Minkel .de 1' Epóe werd te Versailes geboren in 1712 en stierf te Parijs in 1789. Dr. J. Th. Mouton f- Heden overleed te 's Gravenhage in den ouderdom van 72 jaar een be kende persoonlijkheid, de heer Dr. J. Th. Mouton sinds 40 jaren lid van den Haagschen gemeenteraad en oud wethouder van onderwijs. Dr. Mouton heeft op-het gebied van onderwijs en opvoeding een grooten naam verworven. Thans was hij druk werkzaam voor het in September a.s. te Scheveningen te houden internationaal congres voor Zedelgke Opvoeding, waarvan hij als voorzitter zou optreden. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. van alle nog voorhanden zijnde benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzen a contant. Specialiteit in Nouveauté's, Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriojogisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.4 te Horta, laagste stand 745.2 te Malin- head. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige, zuidwestelijke tot zuidoostelijk wind, tijdelijk opklarend later weer kans op onweer of regen buien, iets warmer. TAN DEN 5 AUG. 1912. Staatsleningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. ®ort. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet.. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Ubl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-iuatel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. rediet Insteil. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.O.v.A Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mjjnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. Trad Oy. 0. v. G. A Scheepvaart "Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mjj. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmg. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A, Wabash Gew. Aand. Vorige koers. 79'/, 87'/, 64'/, 100'/, 89'/,, 91'/, 86 85'/. 103'/, 84»/, 59»/, 212'/, 58'/, 83'/, 27'/, 71»/, 190 280 188'/, 37'/, 288 85'/, 167 486'/, 525 beden. 79 87»/,, 64'/, 100'/, 103"/,, 212'/, 58'/, 83'/, 27'/, 71'/, 279'/, 36'/, 291 84'/, 163'/, 482'/, 177'/, 178'/, 112»/, 412'/, 17'/. 17'/, 93'/, 31»/, 4'/, 10 86'/, 92 62'/, 186'/, 86'/, 96'/, 36'/, 170'/, 6'/, 86'/, 92 62'/, 35"/,, 170 5 PremlelecniiigM. Am,tördamAand.3pct 101'/, Hongarije. Thei. ,-Ke- gulirungs-Gea. 4 pet. 167 GELDKOERS. Prolongatie 4'/,—4'/, pCt., Amerikanen zeer kalm, Petroleum lusteloos, Tabakken iets beter, Culturen lusteloos, Rubber, luier, Nationale en Buitenl. Staat,!, onveranderd, Mijnen lager, Tramwaarden stil, doch iets beter.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2