ijzen iedingen HET OFFER. JHJONG, jsthaven 31. 51e Jaargang. Dinsdag 6 Augustus 1913. No. 11936. en S-o-itexilaxxca.- )LEN WERF. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. SI risia^ Courant Mn kosten slechte lelaling: voor elke regel WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. IK** Alle Luxe- en Huisli. Artikelen Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. T^Tie-ux-ws- ezx voor ezx OaM-streUsezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. a wing! f 1.25 RK Rusland. aan het Bureau. TWEEDE HOOFDSTUK. (Wordt vervolgd.) Kanaries 13, en ’/i liter liverseelvoer) 13 en */2 kilo eender meel jr voederkosten 40 en 5 kilo alle soorten erken. Perzië. Volgens een telegram uit Teheran aan Duitsche bladen, doen in de Per zische hoofdstad geruchten de ronde volgens welke er tusschen Engeland inadruppels! ir f 0.76. merk veevoeders. n de <cce«. wal/Ueiten. dermethode. oederfabriek LIBIA. Enkhuizen. >aar bij HH.: Wijdstraat. jD, Veerstal. von Bohlen, hield een toespraak tot de jubilarissen, waarin hij op de aan staande komst des Keizers wees en den Keizer als eerste arbeider van Duitschland en beschermer van den nationalen arbeid huldigde. Een der jubelarissen dankte in een toespraak. De feestelijkheden duren tot 8 Augus tus. Berlijn, en constateerde, dat de be trekkingen op het oogenblik waren van volkomen vriendschap en goeden wil. En de minister van buitenland- sche zaken zei nog dat een groeiende natie machtig wenschte te zijn, en dat hij dus kon begrijpen dat Duitschland zijn vloot uitbreidde zonder noodza kelijk agressieve bedoelingen te heb ben. Bij veel ongunstigs ten minste dit dit lichtpunt, dat men wederzijds elkaar beter leert begrijpen. Na het middagmaal, toen Marie de keuken opgeruimd en zich wat op geknapt had, ging zij bij oom Hans. De kleine man zat over zijn werk gebukt aan de groote tafel, en was zoozeer in den arbeid verdiept, dat hij haar binnentreden niet hoorde. Achter hem staande bedekte zij on verwacht zijn oogen met haar handen, doch Hans raadde dadelijk, dat zij het was. Zij kwam bij hem zitten op den hoek van de tafel, haar gewone zit- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren plaatsje, sedert de laatste tien jaar als ze in deze kamer kwam. Zoo kon den ze elkaar het best aankijken en met elkaar babbelen. Zij haalde haar breiwerk uit den zak en vroeg„Wat ben je nu weer aan het maken nIk ben bezig aan een machine voor den landbouw. Maar hoor eens, kind, waarom ben je toch zoo on vriendelijk tegen onzen huisheer? Hij kan ons veel kwaad doen." „Ik kan die vervelende Goldammer hoe langer hoe minder uiistaan. Vroe ger ging ik dikwijls naar beneden om met de winkeljuffrouwen te praten, toen heb ik ook dikwijls met Florian gestoeid. Tegenwoordig vermijd ik allen omgang met hen. Mijnheer Gol dammer is zoo overvriendelijk en wil me telkens aanpakken, ik moet grof worden om hem van mijn lijf te houden. En hoe vriendelijker hij is, hoe koeler juffrouw Jeanne is, en vroeger waren we toch bijzonder vertrouwelijk met elkaar.u Met een welzeggend glimlachje haalde de kleine man de schouders op. Wat zij argeloos liet passeeren, begreep hij volkomen. Het zou jammer zijn voor Marie, dacht hij, maar haar toekomst zou verzekerd zijn, en haar vader, zyn arme ziekelijke vriend, die 3) „Het kan nu niet. Ze moet maar eens terugkomen," riep de fotograaf barsch. Assel zeide nog een paar woorden om zijn neef tot nadenken te stemmen, doch hij begreep spoedig, dat in deze stemming niets met zijn vriend te beginnen was. Hij trok dus de deur dicht en wist zelfs de verontwaar digde slagersvrouw over te halen tot debelofte, dat zij zou terugkomen om haar portret te laten maken. Bij Liebreich werd de lust tot wer ken al minder en minder. Zoolang zijn vrouw leefde, had hij aan haar een steun gehad nu hij haar miste, scheen hij naar ziel en lichaam verslapt te zijn. Om zijn flinke dochter bekom merde hij zich weinig, die kon zich wel redden. Tot haar geluk had haar moeder tot haar zestiende jaar het meisje aan ernstigen arbeid ge wend, zoodat Marie nu in staat was zichzelf te besturen. Marie gevoelde wat in haar vader GOIDSIIIL COURANT. PRIJS DER~ADVER TENTIÊN Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Te Lissabon werd een voormalig geneesheer van de krijgsschool, Karl Topes als verdacht gearresteerd. Op het voetpad der Avenida da Liberdade te Lissabon is een bom ont ploft toen een soldaat in ’tvoorbij- loopen ertegen schopte. De soldaat werd hevig gekwetst. De royalisten. De politie te Lissabon heeft gearres teerd een vrouw genaamd Ludoviva Ruas, gehuwd met een kleermaker en wonende nabij het Koninklijk paleis te Ajuda. Zij had deelgenomen aan de contra-revolutionaire beweging en ver teld, dat 9 Augustus een oproer te Lissabon zou uitbarsten. Men zou dan de leden van het Congres en de mi nisters arresteeren, en kapitein Con- ceiro zou in het noorden van Portugal binpendringen. China. De strijd in Tibet. Nog steeds duren de gevechten bij Lhassa voort. De Chineezen sloegen een aanval op het klooster Tradsji af en verschaften zich aanzienlijke voor raden levensmiddelen. Uit Setsjoean is nu een hulpexpeditie opgebroken, die in ’t begin van Sptember te Lhassa wordt verwacht. i/2 u., verg. Kamer de Bouwbedrijven, wij geregeld tijdig en ontvangen van jrten, vermakelijk- aze dan in onze D. nan Zn., Gouda. Zooals we weten, had Marie de vriendelijke uitnoodiging om mijnheer Goldammer om naar den schouwburg te gaan afgeslagen. Eenige dflJfcn later zat onze.kapper metjuffrouw Jeanne Duvernier en zijn Florian aan het middagmaal. De juffrouw vervulde op beminnelijke wijze haar plichten als huisvrouw. Haar donkere oogen flon kerden smachtend, en haaï^ kunstig bewerkt kapsel was eon sprekende reclame voor de „zaak". Maria Paulowna in de Millionnastraat. Geen van beide branden was des nachts nog geblusoht. Duitschland. Zaterdag is te Berlijn de, sedert de oprichting van het slachthuis, hoogste prijs voor varkens betaald, n.l. 82 mark de 100 pond, in enkele gevallen bedroeg die zelfs 83 en 84 mark. De Allgemeine Fleischer Ztg. heeft vast gesteld, dat op het platteland overal een groot tekort aan varkens is. Frankrijk. Nieuwe Fransohe koloniën? Sedert Zaterdag heeft, gelijk de „Gaulois” beweert, Frankrijk drie nieuwe koloniën de eilanden Anjouan, Mohelli, en Hand-Comoco, die tezamen den archipel der Comorische eilanden, m. n. van Madagascar vormen. Deze archipel behoort sedert 1886 tot de Fransohe koloniënsfeer, maar was tot nu toe slechts protectoraat. Dit pro tectoraat is door een in de Staatscou rant aangekondigde wet veranderd in een bezit. De archipel behoort thans tot het gouvernement Madagascar. Hij vormt een strategischen en maritiemen voorpost van de groote Afrikaansche eilanden naar het noorden toe. De nieuwe kolonie is dicht bevolkt. Zij moet 100,000 inwoners hebben en zeer vruchtbaar zijn. Vrijdagavond ging te Parijs het ge rucht, dat de Joconde van da Vinei terecht was. Een onbekend man zou het schilderij aan het Engelsche ge zantschap afgegeven hebben. Inder daad heeft een Engelschman, Rathbone geheeten, daar een schilderij gebracht, dat hij kort tevoren te Londen opge duikeld had. Het is echter niet het gestolen doek. Pujalet, directeur der nationale musea, Leprieur, conservator aan het Louvre, en enkele andere des kundigen hebben het door Rathbone aangeboden stuk onderzocht en Pujalet heeft toen als zijn meening te kennen gegeven, dat het een copie naar de echte Mona Lisa is, waarschijnlijk uit de eerste helft der vorige eeuw. Het gezicht is niet slecht gedaan, maar de handen en het landschap in den ach tergrond lijken naar niets. Poincaré naar Rusland. Minister Poincaré is uit Parijs naar Kroonstad vertrokken. jsen. Een der gevangenen in de poli tieke gevangenis van Schlisselbourg heeft ondanks zijn ziekte de knoet- straf ondergaan. De andere directeur van de gevangenis en een van de be wakers die niet wilden tegenwoordig zijn bij deze mishandeling zijn ont slagen. Uit Petersburg wordt aan de Temps gemeld, dat op een gevangenisschip te Sebastopol een oproer is uitgebro ken. Zes der gevangenen wierpen een bewaarder in zee en namen de vlucht. Vier van hen zijn weer gevat. Brand te St. Petersburg. Een telegram uit St. Petersburg meldt dat gistermiddag een brand is uitgebroken in een opslagplaats van hout op het Petrowski-eiland. Db brand, die snel op andere gebouwen oversloeg, legde het paleis van Peter den Groote in de asch. De sohade bedraagt twee millioen. Om elf uur des avonds ontstond brand in het paleis van grootvorstin verpakking oneer veelvuldig wordt ipraeparaten van n den man te er op, dat roode iDr. H.Nanuing, et woord >K.ina- i8, MET uit onze jn. Men eische omgingzij begreep zijn treuren om de geliefde doode, want ook bij haar had het lang geduurd eer zij wat be komen was van den zwaren slag. Doch haar frissche jeugd en de noodzake lijkheid van het huiswerk, de verzor ging der beide mannen hiejpeiï^haar de smart overwinnen. Dakr dë foto grafiezaak voortdurend acnteraitging, zou zij haar vader en haar <öom weldra moeten herinneren aan de noodzake lijkheid om geld te verdienen, maar ze zweeg, omdat haar vader nog altijd het geld had gegeven, dat zij voor de huishouding noodig had. Zij was yroolijk en welgemoed, zooals van jonge menschen is te verwachten. Agressief of niet Wat is Engeland nu van plan te doen, om zijn overwicht op Duitsch- latad te behouden? Minister Winston Churchill vroeg daarom ten eerste vlugger aanbouw van schepen en ten tweede uitbreiding van het actieve personeel. De minister acht noodig 4 actieve eskaders, elk van 8 slag schepen, steeds vol bemand. Drie van die eskaders zullen in de Noordzee gestationeerd blij ven,terwijl zij als basis krijgt Gibraltar met Malta als tweede basis. Waar voorloopig die eskaders nog niet voltallig zijn, zal getracht worden in zoo kort mogelijken tijd volle sterkte te bereiken. Intusschen heeft ook de minister ingezien dat hij zijn aandacht niet enkel en alleen tot de Noordzee mag bepalen, maar ook in het bijzonder in de Middellandsche zee heeft Engeland een belangrijke ta*ak. Waar tot nog toe Engeland tegenover zich had maritieme mogendheden van geen boteekenis, daar zal die toestand bin nenkort veranderen. Tegen het einde van 1915 zal Oostenrijk 4, Italië 5 dreaednonghts hebben. Daartegenover diende Engeland een macht te hebben, die in staat is de Engelsche belangen voldoeyde te behartigen, d. w. z. de vloot moet dus de handelsvloot kun nen beschermen en tegelijk een lan ding in Egypte kunnen beletten. Daar voor acht de minister 4 slagkruisers, die alle minstens 25 mijl loopen, vol doende. Natuurlijk had de oppositie in het Lagerhuis nog verder willen gaan, maar de minister weigerde voorshands aan nog grootere uitgaven mee te doen. Ten slotte werd dan ook do suppletoire begrooting met enkel de stemmen der werkliedenpartij en der radicalen tegen, aangenomen. Bij de geheele geschiedenis doet zich echter een gelukkig verschijnsel voor. Zonder dat men blijkbaar de vloot- aanbouw aan eikaars goedkeuring heeft willeu onderwerpen, zijn toch de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland enorm verbeterd. Dit blijkt voornamelijk uit wat de Engelsche minister-president en de beheerder der portefeuille van buitenlandsche zaken bij diezelfde gelegenheid hebben ge zegd. De minister-president herinnerde, aan het bezoek van lord Haldane aan De Italiaansch-Turksche oorlog. Massowah, 4 Aug. Bij de jongste 'beschieting van het kamp bij Hodeida door de Italianen is het kamp in brand gevlogen en zijn de munitie-voor raden vernield. De Turken verloren 23 gesneuvelden. Rome, 5 Aug. Er hebben heden ochtend krijgsoperaties plaats gehad ter voorbereiding van de bezetting van de oase Zuara. Rome, 5 Aug. Een geheel operatie- corps is te Zuara ontscheept en heeft Zoggish bezet zonder op ernstigen tegenstand te stuiten. Het rukte daarna op naar deNtttA wes*-Tn aë 'RüssTschb G^angeniss telijke grens van de oase. Portugal. De samenzweerders. De krijgsraden te Cabeceiras te Basto en Chaves hebben negen samenzweer ders veroordeeld tot 6 jaren celstraf gevolgd door tien of twintig jaren deportatie. Groot gerucht maakt de gevangen neming te Lissabon van freule Con stance de Gama, naar aanleiding van de ontdekking van een uitgebreide correspondentie met de samenzweer ders op het kasteel van haar moeder. Over het geheele land vormen bur gers groepen tot verdediging van de republiek en deze zijn ijverig in de weer om samenzweerders en vijanden van het republikeinsche bewind op te sporen. Zoo is te Vittar de Monta weder een kompfot ontdekt en zijn de pastoor en zeven boeren gearresteerd. Tal van royalisten die zich in Galicië bevonden zijn de Pyreneeën overge gaan om zich naar Zuid-Amerika in te schepen. aan een kostschool in een deftige wijk van Berlijn, thuis waren ze hem tot last. Zijn zoon, die byna volwassen mocht heeten, kon hij echter in den winkel zeer goed gebruiken. Daar Florian geruimen tijd onderwijs in de Engelsche taal had genoten, liet de kapper nu ook op zijn winkelruiten schilderen„Hier spreekt men En- gelsch." Doch hij wilde nu ook genieten van de rijke winsten uit zijn „zaak" en naar hij meende,,paste bij zijn goed gevulde geldbeurs niets beter dan een mooie, jonge vrouw. Spionnage. Uit Berlijn wordt geseindDe spionnenjacht wordt hier met ijver voortgezet. In de EckernfÖrder Bocht zijn Zaterdagavond twee personen aan gehouden, die de schietstanden voor torpedo fotografeerden. Het waren een paar Engelschen, die met een jacht gekomen waren. Dit jacht werd aan den ketting gelegd en de heele beman ning, met de reeds aangehouden hee- ren, uit vijf man bestaande, gevangen genomen. Ondergeschikten waren niet aan boord, alle vijf waren sportlieden. Aan boord werden platen gevonden met allerlei opnemingen van de Duitsche kusten van oorlogschepen. De Berliner Zeitung am Mittag doet nog een verhaal, dat het jacht, dat als een kotter voor de visscherij gebouwd en van een stoommachine voorzien is, geen naam en geen nummer droeg en slechts kenbaar was door het toeken van een onbekende zeilclub. Ook zou het door allerlei verdachte bewegingen opgevallen zijn. Nu moet men afwaoh- ten wat van dit alles waar is. Tegelijkertijd komt uit Metz het bericht, dat drie actieve Duitsche on derofficieren wegens spionnage aange houden zijn. Een later telegram meldt dat de vijf Zaterdagavond in de EckernfÖrder Bocht aangehouden Engelschen, die van spionnage verdacht worden, naar de gevangenis te Kiel zijn overge bracht. Het eeuwfeest der Kruppfabrieken. Het feest van het honderdjarig be staan der firma Krupp te Essen, waaraan ook dë Keizer, de rijkskan- selier en andere Regeeringsleden deel nemen, begon Zondagavond met de huldiging van 821 jubelarissen (be ambten en werklieden), die 25 jaar en langer in dienst zyn van de firma. De directeur der firma, de heer Krupp voortdurend afnam in geschiktheid voor zijn arbeid, zou ook nog in een goede haven aanlanden. Goldammers vrouw was zeer ge^hikt voor de winkelzaak, doch ze Was altijd suk kelende. In haar laatste levensdagen, nu zes jaar geleden, had hij een direc trice in dienst genomen om zijn vrouw te helpen. Zyn keuze viel op een Fransche juffrouw hoofdzakelijk omdat hij nu op zijn winkelruiten kon schil deren „Hier spreekt men Fransch." De keuze was nogal gelukkig uitge vallen. Na den dood van zijn vrouw was juffrouw Jeanne Duvernier lang zamerhand alle plichten der overleden huisvrouw gaan vervullen. Vrienden gaven Goldammer dan ook den raad, zulk een geschikte dame tot vrouw te nemen, doch mijnheer Anatole kon niet tot dien stap be sluiten. Juffrouw Jeanne was reeds diep in de dertig, zij had een grooten arendsneus en een geel&chtige huid zij was klein, mager en druk in haar bewegingen. Neen, terwijl Goldammer aan de steeds toenemende winsten van zyn kapperszaak dacht, meende hij, wat meer schoonheid te mogen ver langen dan de Fransche directrice bezat. Reeds lang had Goldammer zyn twee jongere dochters toe vertrouwd lKASP^A^

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1