DSCHAPPEN Hl lERKteMn. HAZEN, [No. 11937. 51e Jaargang. AU’S I Buitenlandsch Nieuws. I Sialt en lemcS- FEUILLETON. n HET OFFER. ?isiaw eevoeders. )E JONG, UDE. LY ZONEN KRAMM, TE. MIEM. Op voor de Openbare School. Woensdag 7 Augustus 1913. XsT5.e-o.-ws- ezx -^k.d.wextezxtïeTol®LcL voor Q-cvLd.©. exx OxxxstxeZbcexx. Verschijnt Jagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82, Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. WAHENBUIS, Spuislr. Dea Huj.- beroemde erkglazen BIJL, IA ART Lz. •ndernieel voederkosten 40 en 5 kilo PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Kanarie* I, en Vi lifcer alle soorten jrkeu. erk >8thaven 31. <s t. .lanskerk, der ekeningen enz. CRICUT DER i ABET H, valiteiten. mnethode. oderfabriek SIA. Kakhuizen, ar bij HH. Wydstraat. Veerstal. J IN VAN Of. EEÊN worden in verzegelde i vijf, twee en een Ned. ons ling van Nom- i, voorzien van d Merk, vol- t gedeponeerd, de uitvoering ie orders aan- tie van Beeldende \ilder, Architect en ie van Bouwkunde ht. CENT. Uitgevers, Gouda CUE HAS, Telef. 40. rerseelvoer) 3 en '/i kilo >/2 u.,-verg. Kamer deBouwbedrijven. „Ons Genoegen”, Stafmuziekkorps drie. wij geregeld tijdig jen ontvangen van arten, vermakelijk- eze dan in onze n. man A Zn., Gouda. de eerste plaats recht hebben. We erkennen het recht der ouders, die dat wenschen, aan hun kinderen ook in de school confessioneel onderwijs te doen geven. Wij hebben reeds lang aanvaard het systeem, waarbij ook aan dat onderwijs steun van overheids wege wordt gegeven, maar we ont zeggen aan de confessioneele school het recht op de plaats eener alge- flteene volksschool, dat recht mist zij uit hoofde van haar eenzijdig, haar uitsluitend karakter. Zijn rede vervolgend wijst spr. op den bestaanden tweespalt onder hen wier plicht het is den strijd voor de openbare school aan te binden. Spr. wijst er op dat het de tegenstan ders van de openbare school zyn ge weest die den buit hebben binnenge haald in den vinnigen strijd die ge streden is. „Het ergste wat ons kan gebeuren dreigt thans onze openbare school is in gevaar. „Daartegenover behooren alle ver schillen op zij gezet. De strijd moet schouder aan schouder worden ge- stredenj; er moet luide weerklinken de strijdleuzeOp voor de openbare school.” Deze woorden, slechts een deel be vattend van de uitgesproken kernach tige rede, geven weer wat er door ieder, die niet confessionneel is, wordt gevoeld. Het openbaar onderwijs eischt be scherming, waar het op een dergelijke wijze als door art. 192 bedoeld, in een hoek wordt geduwd. Dat alle voorstanders van de open bare school zich tegenover deze aan randing teweer stellen. opgesloten houden? „Och pa, mag ik ook mee?" „Dat past nog niet voor jou, jongen? „Als Marie er bij is, pa? Ik ben maar één jaar jonger dan zij, en wij houden veel van elkaar? Door bijzondere redenen gedwongen, meende Emil Liebreich zyn huisheer in goeden luim te moeten houden, en met een beklemd hart had hy toege stemd in Goldammer’s wensch. Hij zou echter nog moeite genoeg moeten aanwenden om Marie over te halen. Daar zag hij tegen ophij moest er natuurlijk met haar over spreken, maar hij stelde dat uit zoo lang mogelijk. Het plan was, dat men kwart over acht zou heengaan als hij er in den namiddag over sprak, was het nog vroeg genoeg, dacht hy. Na zijn middagslaapje zou hij het doen, maar toen was Marie uitgegaan. Hij her innerde zich, dat ze gezegd had, dat ze een schoolvriendin zou gaan felici- teeren met haar verjaardag. „Nu, ze zal wel vroegtijdig weer thuis zyn," was de gedachte, waarmee hij zich troostte. Toen Marie, gehuld in een winter mantel en met een bonte muts op het hoofd, de trap afliep en op de eerste verdieping kwam, ontmoette zy Florian, die een kistje in de hand De ItaliaanschZTurksche oorlog. Verschillen bladen te Parijs bevatten berichten uit Rome, welke spreken van een spoedig te verwachten nieuwe actie der Italianen in de Aegeïsche zee. De bestuurbare luchtballon M. 1 zou opgestegen zijn en over de Dar- danellen naar Konstantinopel varen en een groote viootmanoeuvre zou in aansluiting daarmee plaats hebben. Te Rome wordt beweerd, dat dit alles slechts een inleiding is vooreen diplomatiek optreden, beoogende druk op de Porte uit te oefenen om tot een spoedige opening der vredesonder handelingen te kunnen overgaan. Frankrijk. Het reddingwe*fijj.. De minister van marine, Delcassé, heeft een order uitgevaardigd, betref fende de organisatie van het redding- wezen aan boord der oorlogsschepen en der onder rijksvlag varende pas- sagiersstoombooten. Tot nu hadden alleen de torpedo-jagers een redding- gordel voor eiken opvarende aan boord, de andere schepen hadden er slechts een gering aantal, in de reddingboo- ten. Delcassé heeft thans bevolen, dat alle oorlogsschepen en alle transport steamers voldoende reddinggordels - voor eiken opvarende een met zich zullen voeren, terwijl uitdrukkelijk wordt bepaald, dat deze niet, als tot nu, in een der bunkers opgepakt zul len blyven, doch in de hutten der bemanning en der passagiers opge hangen en voor onmiddellijk gebruik gereed moeten zijn. Turkije. Omtrent de jongste successen van de Albaneezen wordt het volgende uit Ueskjoeb aan de Voss. Ztg. ge seind „In het Noord-Westen van De crisis in Turkije. In den strijd tusschen regeeringen Kamer is thans dus de beslissende slag gevallen. De regeering heefteen Senaatsbesluit weten uit te lokken, waarbij verklaard wordt dat de Kamer slechts een voortzetting was van de vorige ontbonden Kamer, zoodat thans haar wettige zittingstermijn is ver streken en nieuwe verkiezingen zullen moeten plaats hebben. Dat is natuur lijk een wetsuitlegging pour le besoin is, laat ik een rijtuig komen. Een mooi plannetje, niet waar?" En heeft papa de uitnoodiging aan genomen „Wel, natuurlijk „Dat begrijp ik niet! Nu ga ik weer naar boven,u zei zij, en hevig blozend liep zij weg. Met een triomfankelijken blik oogde Goldammer haar na. Marie stormde bij haar vader de kamer binnen en stoorde hem in zyn gepeins. „Is het waar, papa, dat wij heden avond met Goldammer uitgaan? Ik doe het niet, ik doe het stellig niet Zij wierp haar bontmuts op de sofa en zakte buiten adem op een stoel neer. „Stel je tóch niet zoo aan, kind Het is toch geen ongeluk !u „Hoe kon u dat doen De bleeke man keek verlegen in het rond, alsof hij hulp zocht. „Ik begrijp u niet. Ik heb u toch gezegd, dat die man onbeschaamd tegen mij is, en dat ik zyn vriende lijkheid niet kan verdragen? „Wanneer wij allen meegaan, zal hij zich wel betamelijk gedragen? „Maar u houdt heelemaal niet van '•avonds uitgaan? (Wordt vervolgd.) Albanië maken de Serviërs met de Albaneezen gemeene zaak. De Ser viërs hebben duizenden repeteergewe ren en groote hoeveelheden ammunitie uit Servië betrokken, Nadat de Moe- tessarif van Prizrend zijn functie neer gelegd had, ging hij o» de vlucht naar Ueskjoeb. Hij werd echter door Hoes sein gevangen genomen en ter ver antwoording geroepen wegens de mis drijven die hij begaan had tijdens zyn functie. In het geheele villajet Kosso- wo zijn de telegraafkantoren in han den van de opstandelingen. De amb tenaren mogen alleen voor hun zaak werkzaam zijn en geen particuliere of regeeringstelegrammen doorgeven. In de stad Cernalova heeft een strijd plaats gehad tusschen opstandelingen en militairen. Toen de officieren het doellooze ervan inzagen zich langer te verzetten, gaven zij zich over en sloten zich bij de opstandelingen aan. De opstandelingen van Prizrend heb ben den troepen, na een hevig gevecht, 400 geweren, 60 kisten ammunitie,, paarden en muilezels ontnomen. Bo vendien verloren de militairen nog twee machinegeweren. De stammen ten Noorden van Ipek hebben zich in de Drinvlakte vereenigd en zijn gereed voor den opmarsoh. Men schat hun aantal op 15,000. De Moetessarif van Elbassani heeft in het geheim de stad verlateq, die nu volkomen in handen - van epstandaliagen is Engeland. De padvinders, die Zondag zijn ver dronken negen met zeilen aan den mond van de Theems, vier met zwem men in zee bij Rottingdean be hoorden tot kerkelijke verkenners- korpsen. De zeilboot eeu oude marine- kotter sloeg, op 3 K.M. uit de kust van het eiland Sheppey, onder een windvlaag om, richtte zich op en sloeg weer om. De kustwacht bracht snel de reddingsboot uit en kon 20 van de 28 die aan boord waren aan wal bren gen twee van de geredden waren echter bewusteloos. Na anderhalf uur werken van de verhenners kwam een van de twee by, de ander echter stierf. Bij het opngeluk op de kust van Sussex waren een aantal verkenners aan het zwemmen. Een kreeg er kramp vermoedt men, waarop de andoren hem te hulp kwamen, maar drie verdwenen er evenals hij in de diepte, toen gaven de anderen het op. komen te staan in een poging om de regeeringsmacht te behouden. En in- tusschen woelt het in het geheele Balkangehied, roeren zich de nationa listen in Servië en Bulgarije en dreigt reeds de strijd met Montenegro waar de grenstwisten aanleiding hebben ge geven tot een ultimatum van Turk- sohe zijde. Zoo dreigen dus ernstige verwikkelingen in den Balkan en m Turkije, die zeer verstrekkende ge volgen kunnen hebben. door deze smakelooze begroeting, zij bloosde er van. Liefst zou zij op staanden voet weggeloopen zyn, als zij die doos met flacons niet vastge houden had. In haar verwarring kon zij geen geschikte woorden vinden om hem terecht te wijzen. De kapper kwam naderbijhij moest naar haar op zien. Zij beviel hem weer buitengewoon goed. Die bontenmuts stond heel lief bij haar frisch gelaat. Hij nam een der mooiste kristallen flacons met violengeur en wilde haar die ten geschenke geven. Maar zij wilde het geschenk niet aan nemen. „Ik heb een afschuw van al die reuk' waters," zei ze. „Het liefst ruik ik de frissche wasch? Hij haalde de schouders op, maar uit het veld geslagen was hij volstrekt niet. Weer begon hij„Ik ben al blij om de pret van hedenavond, Hef kind Ik zal u heel net onthalen je mag zelf zeggen, wat je wilt eten en drin ken. Niets is mij te duur voor zoo’n lief meisje!* „Hedenavond vroeg zij verwon derd, terwijl zij de doos met kristallen flacons aan Florian toereikte. „Ja, hedenavondWij gaan naar den „Wintertuin" uw papa met u, juffrouw Duvernier en ik en ook nog deze lummel. Als het weer niet mooi 4) Als Goldammer smakelijk gegeten had, was hij altijd in goeden luim hij noodigde juffrouw Jeanne uit om dezen avond met hem naar „den Wintertuin" te gaan. „Er is een mooi programma," zeide hij, „wel zestien specialiteiten van den eersten rang? Verheugd nam de juffrouw zijn uit noodiging aan. „Het hoofdnummer is „Het meisje met de gouden lokken," vervolgde hij. „Dat heeft nu eens betrekking op ons vak? „Ja, en u houdt nog al van goud blonde lokken," antwoordde zij eenig- zins snibbig. „Och, waarom niet? Mijn vriend Liebreich en zijn dochter gaan ook mee? „Hé? Ik dacht, dat de fotograaf liever s’avonds thuis bleef," sprak de juffrouw, terwyl ze haar stoel heftig achteruitschoof. „Ja, maar hij heeft een volwassen dochter; die mag hy toch niet altyd Het in het rapport der Grondwets commissie nieuw ontworpen artikel 192 „Voor zoover zich eene behoefte aan ander algemeen lager onderwijs openbaart, dan waarin door de inge zetenen wordt voorzien, wordt dit on derwijs van overheidswege verstrekt”, hetwelk m. a. w. inhoudt dat de open bare school als bijzaak wordt be schouwd, is gisteren in de 67e alge- meene vergadering van het Neder). Onderwijzers genootschap te Rotter dam door den voorzitter, den heer Th. Lancée aan een felle critiek on derworpen. „Mocht dit artikel wet worden, zoo heeft de spr. gezegd, dan zou de Grondwet niet alleen toelaten, maar er zelfs op berekend zijn dat de open bare school worde teruggedrongen of verdwijne. „Dan zal het regel worden dat de kinderen in onze scholen streng van elkaar gescheiden worden, omdat hun ouders behooren tot verschillende kerk genootschappen en den toestand, dat de ouders hun kinderen sturen naar de school, waar onderwijs wordt ge geven met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen, zou men aan treffen in die uitzonderingsgevallen, waarin de staat aanvullend optreedt. Spreker haalde een en ander aan uit de aan het verslag toegevoegde nota van de heeren Van Doorn, Drucker, Van der Feltz, Cort van der Linden, Oppenheim en Tydeman, en bracht hen dank voor de wijze waarop zij zijn opgekomen voor de eer en de belangen van de openbare school. „Gewagende van onze school, be doelt spr. geenszins een overheids- school, waarin naar het verlangen der ouders dogmatisch onderwijs zou kun nen worden gegeven, maar onze open bare school, zooals die thans is, de school, waarin onderwijs wordt gege ven met eerbiediging van ieders gods dienstige overtuiging, de school waarin onze kinderen worden opgeleid tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, de school waarin het ten ernstigste is verboden, iets te leeren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van anders denkenden. „Die school” dus vervolgt spr. „wenschen wij te zien gehand haafd, onverzwakt, als de school, waarop de kinderen van ons volk in droeg. „Wil je eens kyken, Marie? Alle maal mooie, nieuwe artikelen „Wat zyn het voor artikelen „Mooie doozen met zeep, kristallen doosjes met tandpoeder en nog veel meer. We hebben nog nooit zoo iets moois gehad. Kom maar mee in de werkkamer, dan kan je alles zien? De uitnoodiging van den vroegeren speelkameraad lokte haar aan, zij wilde helpen uitpakken en volgde hem in de werkkamer. Op stoelen, op de tafel, ja zelfs op den vloer lagen losse bun dels haar, sommige nog in het pak papier, waarin ze ontvangen waren haar van allerlei kleur, rood en wit, van lichtblond tot gitzwart. Aan den muur stond een kast met open vakjes, w.iarin de fijnere soorten wer den bewaard. Daarheen droeg Florian het kistje. Nu begonnen de jonge lieden alles te bekyken en het eene stuk na het andere uit het kisje te nemen. Juist hield Marie met beide handen een groote doos met kristallen flacons vast, toen Goldammer binnen trad. Zoodra hy Marie zag, straalde zyn gelaat van blijdschap. „Wel, dat is aangenaam bezoek!" riep hij. „Ein- delijk zie ik onze lieve engel weer eens in mijn huis? Marie was volstrekt niet gevleid GOlIDSCHËCÖlRANT. pRU8 DER adveRTENTIEN: f 1.25 Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 .1.50 Eire regel meer,0.10 Met Geïllustreerd "Zondagsblad1.50 By drie achtereen volgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Idem franco per post1 90 Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0 35 bij vooruit- Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 45 per regel Tienueweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de PostkantorenGroote letters en randen naar plaatsruimte. W Alle Luxe- en Huish. Artikelen de la cause. De regeering wilde de Kamer ontbinden, zij zocht naar een conflict dat haar tot deze ontbinding een uiterlijke aanleiding kon geven, maar daar de Jong-Turksche meerder heid, deze tactiek doorziende, elk con flict zorgvuldig vermeed, moest zij eindelijk wel uit den-hoek komen en ook zonder conflict tot het ontbin- dingsbesluit overgaan. De regeering die aan het bewind van het Jong-Turksche „Comité voor eenheid en vooruitgang” een einde maakte heeft nu ook de consequentie van haar optreden getrokken en ook een einde gemaakt aan het leven van de Kamer, waarin de Jong-Turken nog oppermachtig waren. Het kabinet heeft dus nu de handen vrij. Het heeft aan den eersten en voorn aam- sten eisch der Albaneezen voldaan en kan nu ook de vredesonderhandelin gen met Italië beginnen die, naar velen meenen, in zijn bedoeling liggen, waarvoor men een aanwijzing ziet in het feit, dat een christelijk minister. Norandoengian, van het kabinet deel uitmaakt, omdat de ervaring leert, dat steeds, als de Tnrken tegenover de christelijke staten tot toegeven zich genoopt gevoelden, ze een christelijken staatsman het sluiten van een over eenkomst opdroegen. Echter, het blijft nog de vraag of de regeering niet te laat is met haren maatregel. De tijd a alert de verdrij ving van het Jong-Turksche kabinet verloopen, heeft door de aarzeling tegenover de Kamer al weer reeds velen tot de Jong Turken terugge voerd en ook de Albaneezen, onge duldig over het uitblyven van de Kamerontbinding zyn het oorlogspad al weer opgegaan. Zullen zij zich nu met de voldoening aan dezen eisch tevreden stellen? De toestand is dan ook uiterst ver ward en het is nog niet mogelijk zich een juist denkbeeld van den stand van zaken te vormen. Uit de telegrammen blijkt dat de Jong-Turken niet gezind zijn, zich bij het regeeringsbesluit maar zonder meer neer te leggen. De Kamer wil zich blijven verzetten. Zij heeft, toen het Senaatsbesluit reeds bekend was, nog een motie van wantrouwen in de regeering aangenomen en daarop hare zittingen tot nadere byeenroeping ver daagd^ Zij erkent dus de maatregel van de regeering niet en de waar schijnlijkheid is groot, dat ministerie en Kamer dus tegenover elkaar zullen

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1