QLAZEN, Donderdag 8 Augustus 1013. Su.it en. laxid.. Buitenlandsch Nieuws. lol FEUILLETON. HET OFFER. LTZD-Z^- i 51e Jaargang. TEiN's Inkï slijkde BESTE INSCHADELIJK J-HOILAND. 'ïisia veevoeders. ITieu-vrs- ezx -^-cL-v-extezxtie'bls-d voor Q-oixcLsu ezx Oascxstrelcezx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. JUDE. SI. .lanskerk, der teekeningen ent. RA BET H, I KRAMM, Uitgevers, Minla behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. er beroemde Kerkglazen m JAXSKKRK Antiseptische nawerking’. 6 a Judo 'eer aangename smaak! WARENHUIS, %isir. Ito By g®F Alle Luxe- en Iluish. Artikelen No. 11088. (Wordt vervolgd.) vender ttteel »r voederkosten 40 en 5 kilo merk 60UDSCHE COURANT. PR US V A X H ET A HON N KM ENT: Per kwartaal Idem franco per post f 1.25 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den J ---- BN8 BERICHT DER R emie van Beeldende childert Architect en nie van Bouwkunde echt. I CENT. r pRIJ8 DER~AOf ERTENTIÊN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsipgen worden deze tegen twee berekend. 1.90 -^^1 BRPy Dienstaanbiedingen per plaatsing van regels f0 35 bij vooruit genomen aan ons BureauLange l|wu betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Boekhandel en de Postkantoren Groote lettere en randen naar plaatsruimte. der me th ode. ood or fa or lak ISIA. Enkhuizen. utar bij HII. Wijdstraat. jD, Voorstal. 5) i nHet is nu eenmaal afgesproken, en ik hoop, dat ie als een goede dochter mij niet zult beschaamd maken/ Om haar tot bedaren te brengen haalde hij zijn geldbeurs te voorschijn en gaf haar zestig mark. „Zie, dat je hier de maand mee uitkomt/ „Ah, hebt u geld ontvangen ?u vroeg •zij verwonderd. „Nu, denk dan eens aan die oude rekening van den kolen handelaar, aan de rekening van de glazenmaker, die het fotografisch ate lier in orde heeft gemaakt. Al die menschen wachten reeds lang op hun geld en komen telkens manen. Zij had geen lust meer om haar schoolvriendin te gaan feliciteeren, het vooruitzicht op den avond drukte haar neder. Zij moest ook haar blauwe japon nog in orde brengen. Haar vader schonk al zijn aandacht weer aan den hond. Zij stond dus op en vroeg„Is Oom Hans thuis „Neen, hij is naar zijn broer ge- De avond kwam, een koude avond met scherpen wind en jacht- sneeuw. Toen Marie met haar vader in de gang bij de trap stond om naar beneden te gaan, kwam Hans Assel juist naar boven. „Wat is dat Ga je met zulk weer uit?“ vroeg hij. Op jammerenden toon vertelde Lie- breich hoe de zaken stonden. Marie kon niet zwijgen en klaagde: „Och, Oomhet is om er akelig van te worden, dat wy naar het pijpen van dien verwaanden kerel moeten dansen/ „Stil toch, kind, stil u riep haar vader. „Kom, wij mogen hem niet laten wachten/ Zij gingep naar beneden en Assel trad hoofdschuddend de woning binnen. Beneden stond Goldammer in een prachtige overjas gekleed. Hij was bezig een paar roode glacéhandschoe nen aan te trekken, en hield zijn hoed onder den arm geklemd. In een sterk ruischende japon kwam juffrouw Du- vernier van de tweede verdieping naar beneden. Op haar hoog kapsel droeg *Zij een hoed met opgeslagen rand, versierd of als men wil ontsierd, door verscheidene wuivende veeren, die soms by na haar arendsneus aanraakten. ren begonnen tusschen twee Turksche ambtenaren en twee vertegenwoordi gers van Italië. Een grondslag, voor beide partijen aannemelyk, had men, naar het heett reeds gevonden, toen, een tiental dagen voor het heengaan van het ministerie Said, de Italianen ophielden aan de samenkomsten deel te nemen. Naar het heet, zou volgens de bo vengenoemde afspraak Turkije Barka behouden en Italië oenige nader te bepalen politieke rechten van Turkije op Tripoli erkennen. In ambt olijke kringen bevestigt men dat op het oogenblik geen besprekin gen gaande zijn. De regeering wil eerst de binnenlandsche crisis oplossen. Zwitserland Op den Piz Bernina, de hoogste top van Engadin, is een goedgetraind en uitstekend bergbestijger, zekere heer Möllmann uit Hamburg, doodgevroren. Hij was met 2 gidsen Frans en Se verin Fux uit St.-Nicolaus op den top, toen een hevige storm hen nood zaakte er den nacht door te brengen de uitputting en ontbering heeft hij toen niet kunnen doorstaan. Turkije. Volgens berichten uit Bulgaarsche bron te Konstantinopel ontvangen, veroorzaakte het ontploffen van de bommen te KatsJana"M&chts den dood van 10 personen. Eenige oogenblik- ken daarop vielen de Mohammedanen de Bulgaren aan. Honderdtwintig werden er gedood en meer dan 200 gewond. De Bulgaarsche exarch heeft stappen bij den minister van justitie gedaan deze heeft den ministerraad meege deeld, dat hij een commissie van on derzoek zou zenden, waarin ook een Bulgaar zitting had. DüItschland. Het feest bij Krupp. De familie Krupp te Essen heeft naar aanleiding van de feestelijkheden, ter viering van het honderdjarig be staan der Kruppfabriek, een fonds van veertien millioen mark gesticht, dat ten deele is bestemd voot jubileums- geschenken aan arbeiders en ambte naren bij Krüpp en ten deele voor inrichtingen van algemeen welzijn voor inwoners van Essen en voor manschappen van leger en vloot. Zuid-Amerika. Fuller, de vertegenwoordiger van Hoe meer zij nadacht, hoe sterker die vrees werd. Ach had zij dadelijk eens met Oom Hans kunnen spreken! Dat die geen hulp kon verleenen, wist zij wel, anders had hij het reeds lang gedaan, maar zij zou dan toch haar hart bij hem uitgestort hebben. En met oom Hans kon zy veel beter de zaken bespreken dan met haar vader, die dadelijk erg bedroefd werd en soms heel over stuur raakte. Aan haar moeder had zij moeten beloven, dat zij haar zwakken vader in elk opzicht zou ontzien, en bloedverwanten of intieme vrienden om mee te raadple gen had zij niet. Na veel peinzen begreep zij wel, dat haar niets anders overbleef dan zich in het geval te schikken, en zich te kleeden om dien avond uit te gaan. In haar eenige goede japon van lichl blauwe wollen stof, die zij dien avond wilde aantrekken, was een scheur, en die zou zij eerst dichtmaken. Terwijl zij daar zat bij haar lampje en aan de japon werkte, waren haar gedachten voortdurend bezig meteen dreigend gevaar. Zij besloot echter al het mogelijke doen om dien onuit- staanbaren man te doen afdeinzen. Zij zou hem wel alle lust benemen om naar haar hand te dingen. weer nieuwe ernstige verwikkelingen doet vreezen. De Turksche gezakt te Cettinje heeft een ultimatum pm. de Montenegrijnscho regeering gericht en dreigt met het afbreken der diploma tieke betrekkingen, maar ondank? die vertoogen duren de grensconflicten tusschen Montenegrijnen en Turken voort. Wie hier de eigenlijke aanlei ding heeft gegeven is nog niet dui delijk. Van Turksche zijde beschuldigt men de Montenegrijnen van hulpver- leening aan de Albaneezen tegen de Turksche grenswachten, van Montene- grijnsche zijde daarentegen wijt men de grensconflicten aan onwettige grens overschrijdingen door do Turksche troepen. Generaal Voekotitsj is nu naar de grens gezonden om de orde te herstellen. Volgens een bericht uit Cettinje zou hij in opdracht hebben te trachten met de Turksche autori teiten tot overeenstemming te komen. Waarschijnlijk zullen de mogend heden wel alle mogelijke pogingen doen om Montenegro binnen de perken te houden ten einde een uitbarsting van een algemeenen brand op den Balkan te voorkomen. Volgens een telegram uit Sofia aan de „Voss. Ztg.” zou Bulgarije oen ultimatum aan Turkije hebben gericht wegens aanvallen op Bulgaren in Kotsjana. De Bulgaarsche gezant te Konstantinopel zou opdracht hebben gekregen aan te dringen op onmiddellijke onderdrukking der on geregeldheden, streng onderzoek en bestraffing der schuldigen. Zoo dreigen dus ook hier moeilijk heden en ziet de Turksche regeering zich van alle zijden in het hauw ge bracht. Het gist en woelt op den Balkan. De regeeringen der Balkanstaten zitten op het vinketouw om zoo mogelijk een slag te slaan. De zieke man verkeert nu wel waarlijk in zeer zorgwekkenden toestand. De crisis in Turkije. De scherpe censuur, welke thans weder in Turkije wordt uitgeoefend laat niet veel door. Slechts enkele berichten vinden hun weg, doch deze enkele doen zien dat de toestand daar hoogst ernstig is en steeds ingewik kelder wordt. In het zuiden woedt nog altijd de krijg en ondanks de samensprekingen, die te Évian-les-Bains heeten te wor den gehotidèn, komt er geen enkel definitief resultaat voor den dag. De Jong-Turken blijven in hun ver zet volharden. Zij hebben zooals een telegram reeds heeft gemeld hun zetel overgeplaatst naar Saloniki. Of deze Jong-Turksche partij nu oen meerder heid achter zich heeft, is nog een groote vraag. Men weet volstrekt niet in hoeverre de Jong-Turken op het leger kunnen vertrouwen. Ten gevolge van den langen duur der crisis nl. zijn er drie verschillende stroomingen onder de officieren ont staan er* zijn leden van den militairen bond, aanhangers van het Comité en een derde partij, die tegen elke be moeienis van officieren met de poli tiek is. De garnizoenen van Konstantinopel en Smyrna schijnen grootendeels tot de eerste groep te behooren, het comité heeft overal aanhangers, de derde groep schijnt de meerderheid te heb ben onder het garnizoen te Saloniki, maar telt ook veel aanhangers te Kon stantinopel. Intusschen meent de regeering nog zeker te zijn van alle troepen, behalve de en 218t0 divisie, verdeeld over Ipek, Prisjtina, Katsjanik en Woetsji- troe. Het heet dat de nieuwe verkiezingen weldra zullen worden uitgeschreven. De comité-partij echter zal zich met alle macht hiertegen verzetten en een proclamatie tot het land richten, waarin de jongste gebeurtenissen zullen wor den uiteengezet. Terwijl dus zeer ernstige inwendige politieke beroeringen en moeilijkheden aanstaande zijn, toonen de Albaneezen volstrekt geen neiging ondanks de tegemoetkomingen der regeering, on danks ook de voldoening aan hunnen eisch tot 'kamerontbinding, om de wapens neer te löggen. De opstand woedt voort en schijnt nu zelfs steun te krygen van Montenegro, hetgeen 1 KunciriM 13, on ’/i liter het departement van Staat (buit, za ken) te Washington, die in opdracht heeft van zijn regeering om een on derzoek in te stellen naar de gruwelen, die bedreven zijn (en misschien nog worden) in het Putumayo-gehied, in het bovenstroomgebied van de Ama zone, zal met een Britschen oonsu- lairen ambtenaar van Iquitos vertrok ken naar den bovenloop van de Ama zone, om daar een aan vang te maken met de enquête. Frankrijk. Omtrent het spoorwegongeluk, dat gistermiddag in'een tunnel dicht bij Lozannc en op 20 kilometer afstand» van Lyon heeft plaats gehad verne men wij nog, dat, volgens de door ver schillende reizigers afgelegde verkla ringen, de knalsignalen op de spoorlijn ontploft zijn toen de trein van Paray- le-Monial den tunnel binnenreed. Deze waarschuwing, dat de weg onveilig was, is blijkbaar niet gehoord. Twee wagons zijn vernield. Zooals reeds gemeld, zijn er vier menschen gedood, en twintig gewond, van wie sommige hoogst ernstig. Onder de reizigers bevond zich de dichter Jean Richepin. Hij is ongedeerd gebleven. pKRZlfc. Uit Teheran wordt geseind Een troep gendarmen, ter sterkte van 260 man, verbet' den 5en Augus tus Sjiraz, onder commando van de Zweedsche officieren Siefoert en Nys- trom, om de bandieten onder Sauled ed Dauleh aan te vallen, wier roove- rijen het verkeer op den weg tusschen Sjiraz en Boeshior ernstig storen. De gendarmen werden echter bij Diringan verslagen, en verloren een kanon en bijna alle geweren. Kapitein Siefoert kreeg een lichte wond in de maag streek. Zijn paard werd doodgeschoten. Rusland. Muiterij op de Russische vloot. De marinekrijgsraad te Petersburg heeft, uitspraak doende in de zaak van de revolutionnaire organisatie van eenige zeelieden der Oostzeevloot, elf matrozen verroordeeld tot dwangar beid voor den tijd van 4 tot 4’/j jaar, zeven tot deportatie, twee tot tucht huisstraf voor den tijd van drie jaren, negen tot militaire gevangenisstraf van zes maanden. Negenentwintig be klaagden werden vrijgesproken. Engeland. Te Liverpool is een pestgeval waar- DERDE HOOFDSTUK. „Ons Genoegen”", •t Stafmuziekkorpa terie. nwy geregeld tijdig gen ontvangen van certen, vermakelyk- deze dan in onze en. Éman Zn., Gouda. De Italiaansch-Turksche oorlog. V redeson derhandelingen Konstantinopel, 6 Augustus. Men verzekert dat ongeveer twee maanden voor den val van het ministerie Said te Konstantinopel op initiatief van Italië half-ambtelijke besprekingen wa- Mismoedig verliet zij de kamer. Zoo gaarne had zij nu haar hart uitgestort bij den ouden goeden vertrouweling. Achter de keuken lag haar kamertje, waar zij woonde en sliep. Hier ging zij zitten en bracht haar huishoudboek in orde. Door haar moeder was zij gewend aan nauwkeurig rekenen, en haar hart was zeer verlicht, nu zij weer geld in handen had. Haar vader h id haar eên bankbiljet van vijftig mark en een goudstuk van tien mark gegeven. Van wie zou hij ‘zooveel geld ontvangen hebbqn Toen zij het bankbiljet glad streek, zag zij, dat er een zwart hoofdhaartje aan kleefde. Waar kwam dat van daan Haar vader had grijs haar. Een koude rilling voer haar door de leden. Was het biljet afkomstig uit de handen van Goldammer? Maar. dan geraakten zij langzamerhand geheel in de macht van dien man Welk een macht het geld heeft, hoe afhankelijk de schuldenaar is, be greep zij maar al te wel. Als het wer kelijk was, zooals zij vreesde, dan konden zij niets meer doen zonder het goedvinden van den schuldeischer. Een hevige angst beklemde haar. By de eerste gelegenheid zou zij aan haar vader vragen, of hij van Gol dammer geld leende. versooi voer) 13 en */i kilo genomen bij een zevenjarigen knaap, die den 25on Juli in de Royal Infir mary aldaar was opgenomen als lij dende aan bloedvergiftiging. Bij de operatie werden opgezette klieren in de lies waargenomen. Deze werden weggenomen en onderzocht en bleken pestbacillen to bevatten. De knaap werd onmiddellyk naar een hospitaal voor bosmettelijke ziekte overgebracht en maakt het nu, naar aan de „Times” bericht wordt, goed. Op de vraag, waar de jongen de infectie kan hebben opgeloopen, meent men het antwoord te moeten vinden in de omstandigheid, dat hij in de nabijheid van de dokken woont en daar waarschijnlijk gebeten is door een vloo van oen met oen schip aan gebrachte rat. Eenige weken geleden werd te Li verpool ook reeds in een der hospi talen een verdacht pestgeval ontdekt. Spoorwegongeluk in Ierland. Maandagavond is een pleiziertrein, die van Killamey naar Nort Wall (Dublin) terugkeerde, met volle vaart door een wissel op een zijspoor gere den, waar het voorbijgaan van een anderen trein moest worden afgewacht. De schok tegen de aanwezige hin dernissen, stootblokken enzoovoort was hevig. De voorste wagen werd totaal verbrijzeld, terwijl de locomotief uit de rails werd geslagen en omviel. Het aantal ernstig gekwetste reizi gers bedraagt twintig. De machinist van den trein bleef als door een won der geheel gespaard, maar de stoker liep twee gebroken beenen op. Behalve de ernstig gekwetsten zijn er nog een aantal passagiers uit den tweeden wagen, die, bij den schok met kracht tegen elkander geworpen en aan het hoofd werden gewond. Suffragettes veroordeeld. Te Dublin zijn gisteren twee suf fragettes, Gladys Evans en Mary Leigh die tijdens het bezuek van eersten minister Asquith op 18 Juli oen po ging hadden gedaan om den konin klijken schouwburg in brand te steken, veroordeeld tot vyf jaren dwangarbeid. Amerika. Johnson, de neger-bokser, die het vorig jaar de superioriteit van het zwarte ras boven het blanke bewees door Jeffries tegen den grond te slaan, heeft zyn beroep vaarwel gezegd en thans te Chicago een café geopend, dat volgens de Amerikaansche bladen Mijnheer Goldammer zei, dat het weer zoo ongunstig was, dat hij aan de dames verplicht was een rijtuig te nemen. Hij had nog niet uitgesproken of de deur ging open en Florian sprong naar binnen. Hij zag wit van de sneeuw. „Het rijtuig staat voor,” riep hij vrooliïk. Onder een paraplu bracht Goldam- mor eerst juffrouw Du vernier naar het rijtuig en hielp haar er in. Daarna verzocht hij Liebreich in te stappen en tegenover de juffrouw plaats te nemen. Hot laatst geleidde hij Marie naar het rijtuig. In zijn ijver om haar te helpen instappen, drukte hij haar zoo stevig tegen zich aan, dat zij hem heftig terugstiet, waardoor hij bijna viel. En toen stapte hij ook in, en ging tegenover haar zitten. Florian vond een plaatsje naast den koetsier op den bok. Onder het ryden trachtte Goldam mer meer dan eens eon gesprek te beginnen, maar Marie bleef stom. In het voorportaal van den Winter tuin verdrongen de bezoeker» elkaar; daar bood Goldammer haar zijn arm om haar naar binnen te geleiden.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1