SeizoeibOpruiiiiing, Dienstaanbiedingen D. SAMSOM, Gouda, TAMINIAU'S JAM Goudsche Courant Bir3.an.©3^.1a,n.d.. TTit dLe Pers. gemengde Berichten. Stadsnieuws. 400® Staats-loterij Laatste Hérichten. Groote Jaarlijksche burgerlijke stand. cLe BZ5TE. ELST BIJ \MUVM. Telegrafisch Weerbericht - - - Officieele Prijscourant $1. bijzonder „rijk" en weelderig' is inge richt. Waarin deze rykdom én weelde bestaat, wordt duidelijk als men ver neemt dat de „clou" vko het cafó is het levensgroot» portret van den bokser in een omlijsting Van enkel 20-dollarstukken. Plebs jarordt in Jon- son's cafó niet toegelaten ,en ook geen... negers Vereeniging tot veredóling van het ambacht. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. Ct." Naar wij vernemen zal door boven genoemde vereeniging wier zetel alhier gevestigd is, die elk jaar a^n beoefe naren van verschillende ambachten gelegenheid geeft tot het afleggen van proeven van bekwaamheid tot het verkrijgen van de graden van meester en gezel in hun ambacht, een tentoon stelling gehouden worden in hot ge bouw van de 3e ambachtsschool aan het Timorplein alhier van 11—19 Augustus a.s. Deze tentoonstelling omvat alle werkstukken die door de 207 candidaten, in Amsterdam, Assen, Breda en Zwolle tusschen 22 Juli en 6 Augustus zijn vervaardigd, op het gebied van timmeren, huisschilderen, smeden, meubelmaken en metselen. „Roode Dinsdag"L Naar Het Volk mededeel);, staat de zaak op dit oogenblik als volgt: „Op het verzoek van het Partij be- bestuur is de mededeeling ingekomen, dat de Haagsche burgemeester, de heer Van Karnebeek, tot ongeveer 25 Au gustus met verlof afwezig zou zijn. Namens het partijbestuur hadden daarop Troelstra en Van Kuijkhof een ondernoud met den waarnemenden burgemeester, den oudsten wethouder Jansen. Deze verklaarde geen beslis sing op het verzoek te kunnen nemen, ook geen voorloopige beslissing, aan gezien de uitvoering der politie-maat- regelen in verband met een eventueele inwilliging van het verzoek toch een zaak van den burgemeester zelf zou zyn. De toezegging werd echter ver kregen, dat, zoodra de heer Van Karnebeek weder in Den Haag is teruggekeerd, het Partijbestuur bericht zou ontvangen, wanneer hg een dele gatie tot een onderhoud zou kunnen ynt vangen. Overigens behoeven wy zeker niet te zeggen aldus besluit Het Volk dat, ook al mocht onverhoopt de toestemming tot het houden van den optocht niet verleend worden, daar mede nog volstrekt niet gezegd is, dat er geen Roode Dinsdag zou zyn." De openbare School. In de gisteren te Rotterdam voort- Sezette vergadering van het Nederl. nderwyzersgénootsohap waren aan de orde de voorstellen betrekkelijk de openbare school. Voorstel-HaarlemHet N. O. G. trede krachtig op voor de openbare Bohool en bevordere voor dat doel een concentratie van de linksohe partyen. Het hoofdbestuur adviseerde tot aan neming van het eerste gedeelte en tot verwerping van het tweede, daar de vakvereeniging zich behoort te houden buiten de politiek. Hilversum wilde voor het tweede gedeelte lezen„en het niet dogma- tisoh onderwijs". Hierbij kwam tevens in behandeling een motie Zaandam waarvan de con clusie was dat de algemeène vergade ring als haar meening' uitspreekt dat het de taak is van de N. O. G. met kracht te ijveren voor de instandhou ding der tegenwoordige openbare school. Zutphen wilde het tweede gedeelte lezen „en verzette zich dus met kracht tegen wijziging van art. 192 der G. W." Inmiddels was door het hoofdbe stuur een motie geformuleerd waarbij de algemeene vergadering met nadruk een wijziging van art 192 der G. W. in den geest van het betreffende voorstel in hooge mate schadelijk vor- klaart voor onze volksontwikkeling en onze volkseenheid den wensch uitspreekt dat de Staten- Generaal hun medewerking tot een dergelijke wijziging nieti zullen ver- leeneni en besluit deze motie ter kennis te brengen van regeering en Volksver tegenwoordiging. De afgevaardigde van Haarlem licht te zijn voorstel toe met een rede, welke hij op verlangen der vergadering moest bekorten, terwijl hij ook omtrent en kele uitdrukkingen doorden voorzitter werd geïnterrumpeerd. Zaandam stelde voor voor het tweede gedeelte van het voorstel Haarlem in stemming te brengen. Moge dit ver worpen worden dan zou hjj Hilversum en Zutphon voorstellen zich aan te sluiten bij de motie Zaandam welke hun inzichten volkomen dekt. De voorzitter lichtte de motie van hot hoofdbestuur toe als gevende kort en duidelijk weder wat de meening der vergadering is ten opzichte van de openbare school n.l. handhaving van de overheidsschool zooals deze thans is. Voorts wees hij erop dat de poli tiek geheel buiten de zaak gelaten moet worden, daar de vakvereeniging niet in strijd mag komen met ieders politieke overtuiging. Het tweede ge deelte van het voorstel Haarlem moet dus verworpen worden en ook de amendementen van Hilversum en Zut phen zijn ongewenscht en ook on- noodig. Spr. stelde alsnu voor dat de ver gadering zich zou vereenigen met de motie Zaandam enfdie van het hoofd bestuur. Heeren veen wijst erop dat al wilde voorzitter de politiek uitgesloten zien, men daarvoor het oog toch niet ge heel kan sluiten. Hij zou wenschen dat het volgend jaar aan de 43 afge vaardigden voor de Kamer pertinent werd afgevraagd hoe zij staan tegen over de openbare school. Wormerveer is ter voorbereiding van de aanstaande verkiezing voor een krachtige actie in het belang der openbare school. Opsterland wijst er op dat men niet overal dezelfde opvatting heeft van de overheidsschool Hij vreest dus dat men bij aanneming van de motie van Zaandam en het hoofdbestuur een tweeslachtige stemming zal krijgen. De voorzitter meende dat de bedoe ling van de beide moties duidelijk is weergegeven. Nadat Haarlem, Hilversum en Zut phen hun voorstellen hadden inge trokken werden de beide moties bij acclamatie aangenomen. Congres te^en het bieralcoholisme. Gisternamiddag hebben de congres sisten een uitstapje gemaakt naar Vlodrop, waar burgemeester Peeters uit Bergen (L.) over Verkiezingen en Bier gesproken heeft. De oorzaak van bierverkiezingen ligt, volgens spreker, in de omkoopbaarheid van den mensch. Iemand die een vertegenwoordigend lichaam wil binnengaan met behulp van bierkrachten mist alle verant woordelijkheidsgevoel en gevoel van eigen waardigheid. Ook op Bociaal en politiek gebied dient de corruptie ge weerd te worden. Een biercandidaat haalt zichzelf omlaag. Het vergoelij ken van die verkiezingspraktijken is zoo mogelyk nog erger dan de kwaal zelve. Men leere den kiezer, welk een recht het is, kiesrecht te bezitten. Dat wordt niet ingezien. Het gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en besef van eigenwaarde moet worden weg genomen by deze oandidaten. De kiezer moet ontwikkeld. Er moet karakter worden gekweekt. Dan be seffen zy het beleedigende der bier- actie. Sluiten van drankgelegenheden op verkiezingsdagen en beperking van verloven helpen iets, maar niet vol doende. Dit zou door wet en veror dening moeten geschieden, als kracht van argumenten niet meer gelden. In het debat wees dr. Coebergh, van Maastricht, er op, dat er zeer vele plaatsen zijn in Limburg, waar feen bierverkiezingen gehouden wor- en. De hoer Koning van Roermond, maakt ondorscheia tusschen bierver kiezingen op het platteland en in de steden. In de steden is het de tegen partij der katholieken, die van drank gebruik maakt, om den niet-ontwik- kelden kiezer op haar candidaten te doen stemmen. Leeraar Bartels, Roer mond, pleit voor dezelfde politieke organisatie in heel Limburg. Dr. Dec kers, Eindhoven meent, dat de Boe renbonden deze zaak beter moeten aanpakken en men ontwikkkeling moeten brengen door cursussen. Jhr. Ruys wijst er op, dat overal en altyd de katholioke partij bij Her verkiezingen de biermacht tegenover zich heeft. Na afloop van het debat gingen do congresgenoten ontspanning nemeD aan de Dalheimer Münle. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, baron Swoert de Landas Wyborgh is met eenige weken verlof naar Zwitserland vertrokken. Het lid van Gedeputeerde Staten mr. H. A. van de Velde zal in dien tijd de betrekking van commissaris vervullen. Bescherming der industrie. Het Hbl. schryft in een stuk over de gevolgen van het uittreden van Engeland uit de Suikerconventie o. a. het volgende over bescherming van industrieën in het algemeen: In het stuk proza, dat de commissie van voorbereiding over de nieuwe tariefwet onzen medeburgers te lezen gegeven heeft, toonen de voorstanders van bescherming de vólstrekte armoede van argumenten voor de bescherming van enkele industrieën op kosten van den Nedprlandschen verbruiker. Een van de schijnargumenten, daarin ook door hen naar voren gebracht, is, dat landen, die éénsuan bescherming doen, daarvan haast nooit terugkomen. Men zou evengoed ten voordeele van alcohol verbruik kunnen zeggen, dat het zoo moeilijk is een drankzuch tige te genezen en dat het dus wel erg prettig moet wezen om aan den drank te zyn. Wanneer men eenmaal industrieën kunstmatig door bescher ming in het leven heeft geroepen en deze, dank zij en uitsluitend door de beschermende rechten loonend zijn geworden, honderden brood geven en grooto kapitalen hebben vastgelegd, is het een zeer moeilijke en in vele opzichten onbillijke en harde daad om die bescherming te doen ophouden. Bescherming is als een pijl met een weerhaak: zij kan gemakkelijk verder in het ecoöomisch lichaam doordrin gen en meer schade aanbrengendoor haar terug te trekken wordt wel vol komen genezing mogelijk, maar aan vankelijk nog grooter schade gedaan. Wij hebben de geschiedenis der sui ker-conventie een les in vrijen handel genoemd. En indien we de illusie hadden, dat lessen en argumenten eenigen invloed konden hebben op de politici, die om politieke redenen be scherming voorstaan, zouden wij mee- non dat die les te rechter tijd gege ven is. De coalitie. In zijn Kroniek in de „Stemmen voor waarheid en vrede" schrijft dr. Bronsveld over de coalitie o.a. Zegeviert de nu oppermachtige coa litie, dan hangen dreigende gevaren ons boven 't hoofd. Dan zal worden de onzalige samenkoppeling van gods dienst en politiek, waarbij de raligie qiet anders dan schade kan lyden dan zal de machtigste fractie in de rechterzijde in de regeerings- en rechts- college's een overwicht verkrijgen, niet in evenwicht met het zielental, dat zij vertegenwoordigtdan zal de Pro- testantsche opvatting van recht en zedelijkheid terug wijken voor de rechtsbegrippen en de moraal der jezuïetendan aal aan de Ned. Herv. Kerk al het kwaad worden gedaan, dat de veroenigde Roomschen en Ge reformeerden, omdat zij heer en mees ter zijn 't land, haar berokkenen kun nen. Dan zal de bloei van handel, landbouw en nijverheid, welke nu alom in ons vaderland een groote welvaart vespreidt, gefnuikt worden door ver hoogde tarieven dan gaan wij den weg op van België, waar depriesters in alles de hand hebben, en een deel der natie gedreven wordt in de armen van socialisme en vrijdenkerij. Wij meenen, dat deze schildering van hetgeen ons te wachten staat bi een overwinning van de coalitie in 1913, niet te zwart is. En daarom doen wjj reeds nu oen beroep op de liefde voor vryheid en waarheid van die Protestanten in ons vaderland, en vooral van alle leden en vrienden der Ned. Herv. Kerk. Wat ik vreeshet is dat vele, ook dusgenaamd ethische en zeker niet- gereformeerde leden en voorgangers, er niet toe zullen besluiten kunnen, om zich los te maken van de Chr.- historischen. Daartoe zullen zij toch moeten overgaan. Staking. Gistermorgen brak bij de firma Wa ning Co. te Rotterdam een staking uit op het bouwwerk van de nieuwe graansilo aan de Jobshaven, onder de losse betonwerkers, die een verhooging vroegen van 2 cent per uur. 85 man zjjn bij deze staking betrokken. Allen zyn ongeorganiseerd. Brand. Gisternacht ongeveer half- vier is op een leege kamer naast de rustkamer op de bovenverdieping der kazerne Waliën te Zutfen brand ont staan, nadat kort te voren de korpo raal van de wacht nog rond geweest was, doch niets had bemerkt. Te zes uur was men den brand meester. Vooral het bovendeel van het middenstuk van het gebouw is erg door het vuur aangetast. De kazerne, door de Ge meente aan het Ruk verhuurd, werd bewoond door de Koloniale Reserve. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Het 3-jarig zoontje van J. Z. te Leidschendam is Maandag in een pot met kokend water gevallen tengevolge waarvan hij zulke brandwonden heeft bekomen, dat hij Dinsdag is overleden. Aan den Schiedamschen singel te Rotterdam is aangehouden de 28-jarige koopman zonder vaste woonplaats L. J. v. L., die in het Politieblad gesig naleerd stond ter zake van diefstal van een rijwiel te Dordrecht. Men vermoedt, dat hij ook de man is, die Maandag onzedolyke handelin gen heeft gepleegd met een 8-jarig meisje, dat op zijn verzoek met hem op den Plas is gaan roeien. De zaak is in onderzoek bij de zedenpolitie. Men schrijft ons Zaterdag kwam er te Hoogezand (Gr) op de gewone wijze na loven en bieden een accoord tot stand tusschen een scheepsjager en een schipper over het vervoeren van een schip naai' de Veenstreek althans in die richting. Toen de scheepsjager het paard ech: ter voor het schip wilde spannen, maakte de schipper bezwaar. Het paard was wit van kleur en toen hij* den vorigen zomer zijn eerste veenreis deed, was het schip ook door een witten ge trokken. En daar hij nog nooit een zoo slecht jaar had gehad, kon dit van niets anders gekomen zyn dan van het witte paard. Een scheepsjager stoort zich echter niet aan zulk een bijgeloof en wilde toch het werk beginnen. 1?e vergeefs bood de schipper een scliadegoeding, groot f 0,50 als de scheepsjager afstand wilde doen van het reeds gesloten accoord. En toen is het gebeurd, dat een arme schipper, die zwaar moet ploe teren voor zijn broodje, aan dien scheepsjager het volle trekloon heeft uitgekeerd, zonder dat van trekken iets gekomen is. De scheepsjager zette zyn witte rossinant op stal en genoot van zijn eersten vacantiedag met be houd van soldij. De bijgeloovige schipper huurde een anderen jager. Een paard met een hult heeft het schip toen in veilige haven gebracht. Ongeluk met een automobiel. Gisterenavond omstreeks kwartier voor negenen is aan den Blaak te Rotterdam een ongeluk met een auto mobiel gebeurd, dat aan een van de inzittenden het leven heeft gekost. Een gezelschap van vijf heeren, be staande uit den 28-jarigen tabakshan delaar J. v. Hees, wonende Henegou werlaan 106, den 27-jarigen handels reiziger G. v. Dijk, wonende Jacob Catsstraat 140b, den 36-jarigen heer S. H. Wanders, wonende Oostzeedijk 12, den 27-jarigen tabakshandelaar J. Mjnderop, wonende Mauritsweg 50, allen te Rotterdam, en den 36-jarigen fabrikant H. Schreuder, wonende te Stratum bij Eindhoven, bevond zich in het café de Commerce en had een automobiel besteld, ten einde daarmede naar Dordrecht te gaan tot een bezoek aan de tentoonstelling. Na te zijn ingestegen, bracht de bestuurder, de 29-jarige M. Schweizer, den open auto, die met den kop naar de zijde van de Vischmarkt yoor het café stond, in beweging. De wagen kwam dwars over de tramrails te staan met de voorzijde ongeveer tegen de boomen langs den waterkant en werd op het oogenblik, dat hij stilstond, en de bestuurdér van plan was hem naar rechts achteruit te zetten, teneinde de bocht te nemen, aan de aohterzijde aangereden door motorwagen 127 van lyn 7, die van het Beursplein kwam. De auto helde dientengevolge vrij sterk over de heer Wanders, die naast den chauffeur zat, sprong van den wagen en de bestuurder zelf werd, volgens zijn zeggen, door den schok eruit geslingerd. Daarbij schijnt hij een handvat te hebben geraakt. De auto sohoot althans in zyn versnelling en liep in het water van den Blaak, de vier inzittenden medenemende. Van alle zijden snelde men dadelyk toe en men slaagde er in den heer v. Dijk die zwemmende den kant had bereikt! met een plank op den wal te trokken. Gelukkigerwijze kwamen enkele oogenblikken nadat de vier inzitten den te water waren geraakt de ge broeders F. en L. van Eijk, resp, wonende Aert van Nesstraat 114 en v. d. Poelstraat 16 te Rotterdam met hun motorbootje den Blaak invaren. Zij begaven zich met den meesten spoed naar de plaats van het ongeluk en slaagden er in drie drenkelingen in hun boot te brengen, den heer v. Hees, den heer Schreuder en den heer P. Goedewagen, een bekend zwemmer van de Goudscfce Zwemclub uit Gouda, die den moed had gehad in het water te springen en die aen heer Schreuder boven hield. Eenigen tyd later werd ook de heer Minderop, die in de diepte was verdwenen, opgevisoht. Men trachtte onverwijld de levensgeesten bij hem op te wekken en is daarmede gerui- men tijd bezig geweest. Het heeft evenwel niet mogen baten, tén slotte is het lijk op advies van dr. H.Mees per brancard naar het Ziekenhuis WD den Coolsingel aldaar gebracht* Van de overige drenkelingen V|l alleen de heer v. Hees korten t§| buiten bewustzijn de heer Schreuder werd bij zijn redding aan het hoofd verwond de chauffeur kwam er met een lichten schram aan den linker arm af. Het droevige voorval bracht dè stad in opschudding en den ganschen avond schaarde zich telkens opnieuw Qp de plaats van het ongeluk een aantal menschen langs den waterkant. Vannacht is men met een bok be gonnen de auto te lichten. N. R. Ct. Dinsdagavond te ruim negen nor is er te Eindhoven een hevige brand uitgebroken in de stroohulzenfabriek van de firma Carün, aan het Kanaal. De fabriek is geheel afgebrand. Het vuur sloeg over naar de naast- bijzijnde timmerfabriek van de firma Hardenbroek en Langenhuijsen, welk gebouw met den grooten voorraad timmerhout eveneens een prooi der vlammen werd. De brandweer kon niets anders doen dan de in de buurt staande perceelen nathouden om te voorkomen, dat ook deze in de vlammen zouden opgaan. De schade is aanzienlijk, doch wordt waarschijnlijk door verzekering gedekt. Omtrent den brand te Eindhoven, bericht men ons nader: De brand heeft zich verder uitge breid. Het terrein van den brand is gelegen op den Tongerleschen weg te Stratum. Zoo hoog laaiden de vlam men op, dat men deze te Valkens- waard en Helmond heeft gezien. De *roote, volle houtloodsen van de firma Sardenbrook en Langenhuijsen, eige nares van een machinale timmerfa briek, gelegen achter de stroohulzen fabriek, stond spoedig in brand. De Stratumsche brandweer had de hapden vol mot het nathouden van de vlak tegenover gelegen stoomsigarenkisten- fabrieken van de firma Buiaing en Co., die evefieens groot gevaar liepen bij omslaan van den wind en door de zich verspreidende vonken massa's. Tegen half twaalf kwam de Eindho- vensche brandweer op het terrein. Eenige vol geladen schepen met houf, die daar in het Kanaal lagen, werden verwijderd, en massa's hout in het Kanaal geworpen. De timmer fabriek, de houtloodsen en het kan toor werden vernield. De boeken van de firma zijn behouden. De schade is zeer aanzienlijk, en de nog jeugdige firma H. en L. moet niet hoog ver zekerd zijn geweest. Dikke boomen, die achter de loodsen stonden en in vlam gezet werden, waren krachtig voedsel voor het vuur en brachten de vlammen al verder en verder. De sfcroobergplaatsen en de geheele stroo hulzenfabriek zijn uitgebrander staan nog slechts de naakte muren van. De aan de andere zijde rechts van de hulzenfabriek gelegen spijkerfabriek van de firma Caron is behouden, doch heeft veel schade gekregen. Gedurende den brand en ook gister ochtend nog bewoog zich een groote menigte menschen langs het terrein. Ongeveer 3 uur in den nacht was het grootste gevaar geweken. Ongeveer 25 jaar geleden is de stroohulzenfabriek daar ter plaatse ook afgebrand. GOUDA, 8 Aug. 1912. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het examen Fransch 1. o. de heer L. Verjaal, alhier. Circus Corty-Althof f. Het circus Corty-Altholf komt ge durende een viertal dagen hier ter stede voorstellingen geven, waarvan de openingevoorstelling, zooals in de advertentie in dit nnmmer is vermeld, Vrij dagavond zal plaats hebben. Het circus Corty-Althoff, dat c.a. 5 jaar geleden Gouda ook bezocht, is bekend om zyn dressuur. Het is thans nog wel het eenige reizende circus, waar de paardendressuur hoofd zaak is gebleven. De directie van dit circus, dat thans c.a. 60 jaren bestaat, heeft niet alleen altyd zorg gedragen voor zyn steeds grooter wordende stallen, maar heeft zich steeds toegelegd op nieuwe vor men van paardendressuur, waarvoor voortdurend ionge edele raspaarden zyn aangekocht. Thans zal de directeur Pierre Alt hoff die nieuwe (jressuren hier ver- toonen. In den afgeloopen winter zyn de stallen weder verrijkt met een 30-ta' raspaarden, zoodat het geheele aantaj paarden thans 130 bedraagt. Daarbij beschikt het circus over een groot aan tal zger bekw ame kunstrijders, die de naam van deze reuzenonderneming hoog honden. Van Carl Hagenbeek te Hamburg kocht de directie een zeer kostbare verzameling dieren, die te samen een volledige menagerie vormen. Als merkwaardigheid kan nog wor den genoemd, dat dit circus in een groot waterbassin een nijlpaard met zich voert. Alles te samen zal dit circus een groote attractie zyn, met vele beziens waardigheden, dat ongetwijfeld dui zenden bezoekers tot zich zal trekken. Diefstal. Ten nadeele van den eigenaar van een nougat-kraam zijn in de kermis- week ontvreemd een zilveren remon toir-horloge benevens een bedrag van c. a. f25. Van dezen diefstal werd verdacht zekere B., knecht van den nougat- bakker, die na de ontdekking van den diefstal verdween. Gisterenavond is deze ontrouwe knecht op verzoek van den commis saris van politie alhier, te Rotterdam aangehouden en naar hier overge bracht. Op hem werd alleen een bank- van-leeningbriefje b onevens eenig geld gevonden. Voor den commissaris geleid, beken de hij den diefstal te hebben gepleegd. Proces-verbaal is tegen hem opge maakt en heden geschiedde zyn over brenging naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Verslag van den toestand der Gem. Gouda over 1911. XI. Van Iterson-Ziekenhuis. In den loop van 1911 werden opgenomen ter be handeling 365 personen, waarvan 117 voor een geneeskundige en 211 voor een heelkundige behandeling. Van deze verlieten weder 275 patiënten de inrichting, terwijl 70 lijders overleden. Op 31 Dec. 1911 waren in verple ging 55 patiënten. Tot de verpleegden behooren 5 krankzinnigen, van wie 4 zijn opge nomen op last van den Burgemeester, in afwachting hunner, telkens spoedig gevolgde overbrenging naar een krank zinnigengesticht. In het gebouw voor besmettelijk* ziekten werden verpleegd 2 patiënton, één aan diphteritis en één aan erysi pelas, die beiden hersteld ontslagen werden. Het aantal verpleegdagen bedroeg van kosteloos verpleegden 9484 van verpleegden ten laste der Rijksver zekeringsbank 1016 van plaatselijke instellingen van weldadigheid 1372 van 3° klasse patiënten 3401 van 2e klasse patiënten 642 en van 1° klasse patiëntén 140, totaal 16055. Er werden 117 operaties verricht. Ten behoeve van het Ziekenhuis werden ter gemeente-apotheek 4781 recepten gereed gemaakt. De gebouwen verkeeren in goeden staat. Wegens het in gebruik nemen van de nieuwe Röntgen-installatie, werd een der vertrekken bij de opera tiezaal hiervoor ingericht, terwijl de oorspronkelijk daarvoor bestemde don kere kamer uitsluitend voor oogonder zoekingen en ontwikkelen van foto grammen is geschikt gemaakt. Het toenemend aantal verpleegden maakte het noodig de reserve-zieken zaal en nog 2 z.g. klassekamers te menbileeren. Aan den gemeente-bouwmeester wordt in het verslag dank gebracht voor zijn geede zorgen ten behoeve van het onderhond van gebouwen en tuin. In de samenstelling van het college kwam geen verandering; de heer G. Prince werd als regent herbenoemd. Van de directrice, zoowel als van de adjunct-directrice getuigt het verslag dat zn hun taak op loffelijke wijze vervullen. Het aantal leerling-verpleegsters werd weder uitgebreid met twee, zoo- dathet verplegend personeel op 31 Dec, 1912 bestond 1 directrice, 1 gediplo meerde verpléegster en 10 leerver- pleegsters. Niettegenstaande soms veel van de verpleegsters moest worden gevergd, verrichtten hun werk met ijver en opgewektheid. Wat de financieele staat aangaat, regenten brengen in herinnering dat het na afbetaling van de kosten van bouw en inrichting van het Ziekenhuis, van de gerealiseerde baten der nala tenschappen van de dames Van Iterson overschietende kapitaal op 16 Juni 1911 werd ingeschreven op het Groot boek der Nationale Werkelijke Schuld tot een bedrag van nominaal f 168100.- en dat deze inschrijving en het voo^ rekening van het ziekenhuis aange-' koehte land aan de Krugerlaan aan regenten in beheer zijn overgedragen, terwijl de ten name der gemeente staande aandeelen in Kon. stearine kaarsenfabriek „Gouda" onder berus ting van den gegxeente ontvanger zijn gebleven, doch de dividenden door zijne tusschenkomst aan regenten wor den uitbetaald. Een der beide dames Drayer, aan wie ten laste van het Ziekenhuis ieder een lijfrente van f 600.'s jaars is besproken, is overleden. De uitgaven hebben over 1911 be dragen totaal f22833.61. De ontvangsten bedroegen aan pacht van land f 329.aan renten f 9452.76, aan vorpleeggelden f 6518.89, terwyl van de door de gemeente toegestane subsidie van f 10.000 slechts f 6541.96 behoefde te worden gebruikt, (Wordt vervolgd.) Schoonhoven. Voor het examen Engelsch 1. o. slaagde gisteren te 's Gravenhage Mej. W. A. Schippers, alhier. In de Zaterdag alhier te houden vergadering van „De Lekstreek" ver eeniging van gemeente-ambtenaren, zal de nieuwe Armenwet worden in geleid. Waar ook anderen dan de leden met name bestuurders van kerkelijke en bijzonder instellingen van welda digheid, bij de uitvoering der wet belang hebben, zal introductie aan belangstellenden worden verleend. De vergadering wordt gehouden in het Nutsgebouw. Capelle a. d. IJ nel. Van het gisteren alhier gehouden zangcon cours was de uitslag als volgt Eerste AfdeelingI A. Door In spanning Uitspanning, Krimpen a. d. IJsel; I B. Volharding, Groot-Am- mers I C. Crescondo, Zwijndrocht II A. Eensgezindheid, StolwijkII B. Excelsior Sliedrecht. Tweede AfdeelingI A. Euphonia, HonselaarsdijkI B. Puttershoek's Gemengd Koor 10. Zang en Vriend schap, MoerkapelleII A. Soli Deo Gloria, DubbeldamII B. Van On genoegen Vrij, OoltgensplaatII C. Vriendschap, Berkenwoude. Derde AfdeelingT A. Zang en Vriendschap, Dordrecht1 B. Har monie, Capelle a. d. IJselII A-. Zanglust, Gorichem II B. Oefening Baart Kunst, Capelle a. d. IJ II C. Oefening Baart Kunst, 's Gra vendeel II D. Zanglust, Barondrecht, De Jury bestond uit de heeren Diamant, Hartog, Nieuwenhoven Spaanderman en Roeske. Vetie Schapen."weinig aanroer, handel flauw 29.4 *3.—» Zuiglammeren, weinig aanvoer, handel vrijwel, 17.-5- f Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug, ia.— f 18. Graakalverenaanvoer, handel f -.-Af Fokkalveren 14if 25 Kaas, aangevoerd 141 partijen, handel matig e kwal. f 29.— 312«ie kwal *5 Zwaardere 30.— i f 31.—, Noordhollandsche a Boter 1523 stukken v. '/,Kü, Handel vlug. Goeboter 1.30 if 1.40. Weiboter f 1.15 i /iao. Groentenveiling te Gouda. 8 Augustus 1912. Bloemkool f 12.tot f 20,— per h. Wortelen f l.tot f2.— per h. bos. Tuinboonen per 100 f0.60 tot f 1.50. Kropsla f 1.per h. Komkommers 1.— tot 4.Geele f 1.— tot 4.—. per h. Postelein f 0.30 pêr mand. Sper- sieboonen f 0.50 tot f 0.60 p. d. Snij- boonen f 1.25 tot f 1.50 p. d. Andijvie f 1.80 p. h. 2de KI. Trekking v. Donderdag 8 Aug. Prijzen van f 30. 879 00 748 872 1878 1492 1703 92 1878 2001 2137 2961 2887 2480 2088 8190 8402 4088 5218 62 5020 67 5400 5020 0075 6106 0248 60 6318 0447 6648 6788 0861 7001 7661 7760 8108 8471 8664 8718 9118 9607 10100 10486 10605 10028 10774 11121 11210 88 11708 11006 11957 70 12275 12817 40 12496 12682 18288 18811 18487 13900 >14112 142% 26 14560 14642 72 14000 08 15000 1.5860 16615 10040 68 76 90 16172 10278 46656 16040 17207 17340 17608 82 17707 17063 16248 18375 18704 19044 19441 19797 19990 2e Klasse 3e Lijst No. 11677 m. z, 11671. MARKTBERICHTEN Gouda, 8 Aug. 1912. GRANEN: Iets vastei. TarweZeeuwsche f 9.75 i f 10.115 mindere dito y 40 i f 9.60. Afwijkende 9.— 4 f 9.25. Polder f Rogge Zeeuwsche f 775 4/8.25. Polder f -.— 4 Buitenlandsche per 70 kilo f 7.25 a 7.50 GerstWinter ƒ625 k f 6.50. Zomer 4 Che valier f 7.50 'i f 7.75, Buitenl. voergerst per 65 kilo f 5 75 4 6.—. Haver per H.L. f 5,35 4 5.50. Per 100 kilo 10.25 4/10 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 K1I9 7.50 4 8.—. Kanarie zaad 13.— 4 f 14.—. Karwijzaad per .50 Kilo 19 25 4 f 19.50. Koolzaad 19.— i f 20.— per Hectoliter. Erwten Kookerwten 4 Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 25 4 7.50 Boonen bruine boonen »6.— 4 f 17.—. witte boonen 4 Paardenboonen 9.— a 9 25. Duiven- boonen f ifMais per 100 KiloAmerilcaansche Mixed 7.75 4 8.—. Kleine ronde 8.25 i f 8.50. Veemarkt Melkvee, weinig aanvoer, handel vlug, prijzen hoog. Vette varkens, vedel, aanvoer, handel vrijwel, 27 4 30 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel matig, 21 4 33 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vooruit, f 1.40 4/1.75 P«r week. Groote Nat. Zwemwedstrijd. De Jury voor den Grooten Nat. Zwemwedstrijd welke hier tor stede op 18 Augustus.zal worden gehouden, zal, naar wij vernemen, uit de volgende leden bestaan W. E. Brodius W. Ban., Voorzitter Ned. Zwembond, P. J. Latenstein, Penningmeester Ned. Zwembond, J. C. Cortlever, Commissaris Ned. Zwem bond, J. Samson,. Voorzitter G.Z. C., J. van Kranenburg en A. Goede- waagen Jr. Vliegen. Van Meel in Oldebroek, Bij het dalen had Van Meel eer gisteren eenige moeilijkhoden, Zijn toestel kwam in aanraking met de draadversperring, waardoor eenige schade werd aangericht aan het vlieg tuig. De motor is echter ongeschon den, zoodat do reparatie slechts eén paar dagen oiachen. Daarna hoopt Van Meel de vliegproeven weer voort te zetten. Diamantbeworkersstaking. Amstkkdam. Naar wij vernemen hebben verschillende ^groote en ook kleinere werkgevers i/i de diamant industrie het voornemen geen der uitgesloten arbeiders d0r firma ABcher in dienst te nemen. Staking Glasfabriékarbeiders. Vlaakdinokn. Het personeel der glasfabriek heeft hedenmiddag het werk gestaakt. Ernstige Mijnramp. Bookum, 8 Aug. Tengevolge van mijnstof heeft een ontploffing plaats gehad in de mijn Lothringon te Gerthe in Westfalen. Tot 11 uur hedenmorgen waren van de 650 man, die in dezên mijn waren, 8 gewonden en 10 dooden bovengebracht. Omtrent het lot der overigen is nog niets bekend. Ongeluk. In den afgeloopen nacht is op het terrein van de Staatsspoor te 's Gra venhage een wisselwachter onder een in beweging zijnden trein geraakt vermoedelijk ouder den laatste wagon. Zijn rechtervoet werd verbrijzeld, zyn linkervoet ernstig gewond. Hij werd door den Gemeentelijken Eerste-hulpdienst verbonden en per ziekenanto naar de Roodl Kruis kliniek gebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaken van het ongeluk. Engelschen gearresteerd in Duitschland. Uit Londen wordt aan de Matin" gemeld De arrestatie van vijf Engelschen te Eckerendorff maakt te Londen een zeer slechten indruk. De Duitsche zaakgelastigde heeft in verband met deze kwestie een bezoek gebracht aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De zaak zal in het Lager en Hoogerhnis ter sprake komen. Uit Kiel wordt heden geseind dat de aangehouden Engelschen zyn vrij gelaten. Turkye en Montenegro. Konbtantinopel, 7 Aug. De Mon- tenegrynsche gezant deed aan de Porte mededeeling dat zyn Regeering aan de troepen op de grens last had ge geven terug te trekken van Kolasjine. De vijandelijkheden zijn gestaakt. Een onderzoek zal nu worden ingesteld. Het Panama-kanaal. Washington, 7 Aug. Bij bijzondere boodschap, verzoekt Taft het Congres onmiddellijk de instolling van een Corps troepen toe te staan voor de versterking van de bezetting aan de Amerikaansche Zone van het Panama kanaal en onmiddellijk het maximum cijfer van de doortochtgelden vast te stellen. Taft voegt er bij dat de kwestie [der privelegies voor de Amerikaansche schepen spoedig geregeld zal kunnen worden. De politieke processen. Lissabon, 7 Aug. De krijgsraden te Chavez en te Cabaceiras zullen weldra gereed komen met de recht spraak over de politieke beklaagden. Voor dien to Braza moeten nog vele beklaagden te rechtstaan. Voor de raden te Lissabon en te Porto zullen veel minder beklaagden verschijnen dan voor dien to Braza. Verscheidene be klaagden zijn al weer in vryheid ge steld, omdat de beschuldigingen valseh bleken te zijn of niet voldoende be wezen konden worden. V rede8ondorha ndeiingen HKkuleK, 7 Aug. De correspondent van de Köln. Zeitung te Petorsburg heeft van het ministerie van buiten landsche zakon de bevestiging ontvan gen van het feit dat de onderhande lingen plaats hebben te Ziirich tus schen de Turksche en Italiaansche diplomaten. Deze onderhandelingen die gedurende eenigen tijd onderbro ken Waren, zijn hervat. De gezant van Italië te Petersburg zou de leiding hebben der onderhandelingen. De her vatting kwam van de zijde van Turkije, dat zich thans zeer verzoeningsgezind zou betoond hebben. van alle npg voorhanden zijndo Costumes, Costume-taillem', Blousen, Jupes en Jupons, benevens oen groote partij Japon- stoffen en Zijden tot bti it ongewoon lage pry zen k contant. Specialiteit in Nouveauté Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. GOUDA. GEBOREN5 Aug. Cornelis Adri- aan, ouders A. Verboom en N. Ooms, 7. Abraham, ouders A. van de Water en A. Gazing. Johannes Cornelis, ouders J. C. de Keijzer en C. de Bruijn. GEHUWD7 Aug. E. S. H. van Straaten en J. W. Vrancken. T. L. P. Kouwenhoven en M. A. Kasteleijn. D. de Vries en J. A. van dor Kleij G. Schouten en A van Vliet. M. Sinnecker en G. M. van der Paatfw. C. Breedijk en J. C. Brandse. OVERLEDEN3 Aug. Q J. W. Woudenberg. 12 w. REEUWIJK. GEBOREN Cornelia Adriana Eli sabeth, ouders B. Kraan en J. Verkleij. Ingetje, ouders K. Wensveen en P. de Knegt. Neeltje, ouder» M. Oóstrom en D. C. Dijksman. OVERLEDEN: G. Straver, 4 Verkrijgbaar bij Wijdstraat, Gouda. CREBASf Telef. 40. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.7 te Horta, laagste stand 747.2 te Swi- nemünde. Verwachting tot den volgenden dag: Matige, meest zuidwestelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. hebben in de tletd» mceei. ttf Deze idvertrotieo kosten slechts hij vooraitbelallug: 16 regel, f 0.35, voor elke regel meer 6 cent,. Opgaaf uitsluitend aan hetBnreau. Vorig» koers. koers ven heden. 78'/, 78'/, 86'/, 86'/, w/„ 100'/, 1017,, 88'/, 92 91'/, 86"/., 86% 86'/, 46',, 103'/, 84"/,, 83'/, 59'/, 59'/, 213 58'/, 58'/, 82"/!, 83 27 27'/,, 70'/, 72 186 276 189»/, 185'/, 277 VAN DEN Eifectenluodel te Amsterdam 8 AUG. 1912. StiMtsleeniiigeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrenfe 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet,. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuola Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uauk- en Cretfiet-Instel- lingen. Nod. Bankaandeelen ludustr. Onderneming en Amorican Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Oert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Insteli. ea Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.C.v.A Mijnbouw M(jcn. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleniu-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A, Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zóe land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mjj. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gow. Aand* Premieleenlngen Amsterdam Aand. 3 pet Hongaryo. Thoi s-Re- gnlirnnga-G es. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 41/243/4 pCt. Amerikanen vast, Petroleum flauw, Tabakken omzet, Culturen luier, Rubbers verhoogd, Nat. Staatsfondsen flauw. Mijnen lager, Tram waarden vast. 35 V, 28(i 81'/, 154'/, 490'/, 525 178'/, 113 17'/, 90'/, i'lu 10'/, 86'/,, 86'/,, 92 91'/, 627 h 62'/, 186'/, 86'/, 96'/, 35'/, 39'/, 169'/, 5'/, 171'/, 47. too'/, 100»/, 146'/, 147»/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2