Seizoen-Opruiming, Dienstaanbiedingen D. SAMSOM, Gouda, Goudsche Courant m Slxa-rLerxlsbrxca.. XJit <SLe Pers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SMOTST Laatste Berichten. Groote Jurlijkscle Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - Zaterdag deden zich nieuwe aard-1 schokken voor. Constantinopel, 11 Aug, De bladen.I meiden, dat het aantal dooden een duizendtal bedraagt, dat der gewonden I van 5000 tot 6000. De havenprefec- teur meldt, dat er te ttodosto 5 doo den en 10 gowonden te betreuren vallen. Te Korombagia stortten 15 huizen in, en te Outchonroumdere 29, waarbij 30 personen gewond werden. I Het stadje Hora i» bijna geheel ver-1 woest. De brand veroorzaakte den 1 dood van HO personen, terwijl er 300 gewond werden. Ook te Miriofito brak 1 brand uit, waardoor 300 personen ge dood en 600 gewond werden. Harkeny is bijna geheel verwoest door een brand. Te öaïlipoli zijn vele huizen ingestort. Van do Par- danellen 1b de torpedojager „Hassorah vertrokken om hulp te gaan brengen. Te Mufty en Miriofito zijn gansohe gezinnen onder do puinlioopen be graven. Nadere berichten melden, dat do branden, die op de aardbeving volg- I den, de steden Miriofito, Hora, Keresto, en Mila geheel, en Ohanos, Balatonna, Fatmos, Outchouroumdere gedeeltelijk verwoestten. Te Miriofito zijn 60 dooden, te tlha- nos 150, te Outchouroumdore 20. Ook in andore dorpen zijn talrijke slacht offers gevallen. Vijftien duizend perronon hebben geen dak boven het hoofd. De regeering heeft tenten en levóns- middelcn gezonden. Te Adrianopel zijn 20 moskcobnen talrijke andere gebouwen verwoest of beschadigd j doodelijke ongelukken kwamen hier niet voor. I Do aardbeving veroorzaakte schade 1 te Dedeagatch, KodoBto, Kelarn, Po- motika, Djesserghama, Karndjah, Or- tikeuy, Moustapha Pasja, en Loule- bourgas. Te Tohourlou verwoestte de brand, die na de aardbeving uitbrak, 200 huizen en een honderdtal magazijnen. Dg schade bedraagt hier 200.000 Turk- sohe ponden. I Se Chargouy verwoestte de brand 200 huizen. Er zijn 60 dooden en 50 gowonden. Alle huizen zyn onbewoon- baar. Vier moskeiien stortten in. Te Cherlou zijn moer dan 500 go- I bouwen, waaronder hot telegraafbnreu on hot station afgebrand. To Loule- bourgas stortten eenigo huizen en 2 minarets in 2 personen kwamen om het leven. Een springvloed te Terremoto be-1 sohadigdo verscheidene vaartuigen, waaronder het jacht van den Khedive. Te Mahroussa, pp het eiland van Marmora zijn bjjna alle huizen, scholen «n kerkon verwoest door de aardbe- ving, terwjjl de brand vernielt, het geen nog gespaard was. Japanaohe ljjn op Ned.-Indië. In aansluiting aan zijn vroeger be richt deelt Consul Barend recht te Eoke thans aan -Handelsboriohthn mode, dat thans definitief besloten is tot de oprichting van eene Japansche lijn op Nod.-tndib onder den naam van Nanyo Kisen-KaUha", waarvan de TOtel te Kobe zal zjjn. Aanvang Cctober zal >do eerste reis worden aangevaB- gen, terwijl het aanloopen van Hong kong, Singapore, Batavia en Soerabaja in het voorplan is opgenomen. Poor de 8 stoomschepen dezer nienwo stoomvaartmaatschappij zullen aan vankelijk 15 reizen per jaar worden gemaakt. Het Motn Proprio. Inzake het verzoekschrift aan H. M. de Koningin, vanwege de Evange lische Maatschappij, naar aanleiding van het pauselijk motu proprio Quan- tavis DiUigentia is ook aan Israel, kerkbesturen verzocht, dit adres to ondersteunen. (Vad.) Mr. T. M. C. Asser. In Duitsoho bladen lozen wij, dat do Altesten dor Kaufmannschoft van Berlijn, na afloop van do Haagseho wissèlreclitconferentie, een hebben geriolit aan mr. 1. M. C. Asser, den voorzitter der conferentie, om dezen d -n dank dor industrioole han delskringen te betuigen voor zijn voor- treffelijke leiding der besprekingen. De derde herhalingsoefening. Men meldt ons Wellicht wordt, nu do miliciens der lichting 1906 vrjj zullen afin van het vervullen van oen derde lierhalings- o -fciiing, de verwachting gewekt, dat ook de volgende lichtingen slechts twee herhalingaoefeningen behoeven te volbrengen. Voorloopig evenwel ligt I dit niet in het voornemen der regee ring. Immers, is thans reeds in be ginsel besloten om de miliciens der lichting 1906, die dit jaar voor den tijd van 26 dagen onder de wapenen zijn geroepen, in het jaar 1913 ge- I durende 11 dagen werkelijken dienst te doen verrichten. Waarschuwing voor werkzoekenden in Californië. Blijkens bericht van den consul der Nederlanden te San Francisco, waar schuwt eene circulaire der arbeid»- commissie aldaar arbeidslooze mannen I i en vrouwen tegen het komen te San I Francisco en in het algemeen in Ca- I lifornië, om aldaar werk te zoeken. I Het aanbod van arbeid overtreft ver- I reweg 'de vraag en mededeelingen welke het doen voorkomen alsof er I eene vraag naar arbeid zou bestaan in verband met de a.s. internationale I tentoonstelling in 1910, zijn als valsch en misleidend te beschouwen. Enquête naar de arbeidsvoor waarden van kantoorbedienden. In Mercurius, hot orgaan van den I Nat. Bond van Handels- en Kantoor- I bedienden van dien naam wordt me- I degedeeld, dat Zaterdag 3 Augustus te 'sOravenhage op uitnoodigtng van I den directeur-generaal van den Arboid, 'een samenkomst plaats had met de I vertegenwoordigers van vakbonden I van handels- en kantoorbedienden m Nederland, met het doel deh directeur- I generaal van advies te dienen ten op zichte van een, ingevolge opdracht van den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, vanwege de di rectie van den Arbeid in te stellen I onderzoek naar do arbeidsvoorwaar- den der kantoorbedienden. In zijn openingswoord wees de di- I i recteur-generaal van den Arbeid er I met nadruk op, dat het in te stellen I onderzoek niet do meening moest doen I I postvatten, dat wetgevende arbeid van I dat onderzoek het gevolg zou zijn I daarover had hy geen zeggenschap, dat moest worden overgelaten aan hem, die aan het hoofd van het departe ment van Handel zou staan, wanneer het rapport te zijner tijd zou zijn ver schenen. De bedoeling zou zijn, dat het on derzoek zich zou uitstrekken naar de I toestanden omtrent hygiëne, arbeids- I I tijden, loonen en arbeid van jeugdige personen en vrouwen. I Do directeur-generaal meende, ten- eindo do verschijning van het rapport zooveel mogelijk te bespoedigen, het onderzoek voorloopig te beperken tot handelskantoren, waaronder te ver staan de kantoren van grossiorderyen, expeditie-ondernemingen, banken, oul- tuur-maatachappijen en dergelijke en dus uit te sluiten kantoren van winkels, I prooureurs, advocaten, notarissen en soortgelijke. Op een opmerking, dat door die laatste beperking velen zou- I den worden uitgesloten, op wier ar- beidsvoorwaarden door een onderzoek oen eigenaardig licht zon worden ge- I worpen, wees de direotenr-generaal op de moeilijkheden, waarop men bjj een dusdanig onderzoek zou stuiten, op grond van mindere medewerking of ril verwachten tegenwerking van de rijde der betrokken werkgevers. Even wel verklaarde do directeur-generaal zich gaarne bereid b(j het in te stol- I Ion onderzoek zoo mogelijk met dozo I eischen rekening te houden, i Behalve de genoemde punten zal hot onderwerp ook nog omvatten an dere onderwerpen, als vacantie en Zntordagmiddagrust. De roode Dinsdag. De 8. D. A. P., zoo schrijft „De Fakkel", gebruikt den komkommertijd ter voorbereiding van den rooaen Dinsdag, als herhaling van de kies- rechtdemonstratis, het vorig jaar in do Kosidentie gehonden. Do stoet kon toen op niemand een anderen indruk maken; dan dat zioh - do vrouwen en jongelingen uitgezonderd geen onkole niot-kiozer in de gelederen be vond. Daarom zou liet wol aardig zyn en wij mogen de S. D. A. P. tooh ook wel eene ongevraagd van advies dionon wanneer wij thans een af- doeling aan de betooging konden zien deelnemen, samengesteld louter uit viif-en-twintigjarige onafhankelijke mannelijke Nederlanders, die hetkiee- I recht nog niet bozitten. Wij zullen er dan onze volle aandacht aan wijdon en liet kan nan het doel, waarvoor de kieegerechtigde 8. D. A. P.-er. nu sinds jaren mot opgowarmd enthousiasme Ijveren, niet ander, dan bevordelgk zyn. s INDISCH NIEUWS. f De Soerabaja-relletjes. Het Boer. Hbl. meldt, dat de Land- I voogd zich te Kediri liet voorlichten I door twee notabele Soerabajasche Chi- neezen omtrent de Februari-relletjes. I De Ohineezen gaven een gedetailleerd overzicht, afwijkend op sommige be- I langrijke ponten van hét officieele rapport. Zij noemden de winkelslui- I ting een protest tegen het hardhandig optreden van de politie en verzochten I voorts om afschaffing van de politie- rechtspraak en verbetering van de hygiënische toestanden. Do Landvoogd antwoordde geruststellend. Biboga. De gezondheidstoestand te Biboga laat in den laataton tijd veel te ven- schen over en de moraliteit onder de bevolking is groot Europeanen heb- j benechter ook veel van koortsen meestal kwaadaardige malaria te I lijden. Hierby komen onder de bevol- I king nog choleragevallen. I De verplaatsing van den residents- I I zetel terug naar Padang Sidempoean I is weder in -overweging, vertelt do I Sum. Béde. Hollandsch-Chineesche school met I den bijbel. Den 16en Juli is te Batavia het nieuwe schoolgebouw van de Hol landsch-Chineesche school met den Bijbel te Soekaboerai ingewijd. Het voormalig hotel Ploem is tot een com fortabel gunstig gelegen gebouw in- j gericht. Europeesche, Chineescho en inlandscho autoriteiton waren aanwe zig. Na den president sprak de heer Henny, assistent-resident, den wensch uitend, dat de school in verdraagza- men geest behöerscht wordt en goede onderdanen zou vormen van het Ned.- Ind. gouvernement. Hij zeide voorts, I dat beheerders en leiders der school I in zekeren zin om hun mooie taak I als zoodanig te benyden zijn. I De school bestaat reeds 3 jaren, is I populair en voorziet in eene behoefte. I Een modern vorst. I De Soesoehoenan is thans bezig, naar Midden-Java meldt, aan het bouwen van oen „modern ingerichte" kliniek, waaraan ook een Europeesche zieken- I verploegBter verbonden zal zijn. Bin nen enkele maanden zal het gebouw gereed zijn. In stokken gehakt. De Europeesche hoofdagent Schol- ten te Soerabaja, die in onmin leefde met de bevolking van kampoeng Goe- beng, waar hi] woonde, is door de I bevolking getjihtjangd. Hij is aan de I bekomen wonden overleden. Vry vervoer gezinsleden van spoor- I wegpersonoel. Tusschen de directie der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegeu en die der Noord-Brabantsch-Duitsche spoorsweg maatschappij is overoenge- komen dat voortaan aan de echtge- nooten van het personeel of aan de persoon die met dé besturing eener huia- i houding is belast, wederkeerig vier vrijbiljetten per jaar worden verleend. Tusschen deze beide maatschappijen en den Etat. Beige bestond reeds sedert oenigen tijd eene dergelijke I ovoreen komst. (Tel.) Verdronken. Vrijdagavond is de 22-jarigo metse- laar J. Bakker, van Hillegom, met de fiets in de Vennepersloot bij Vennep 1 gereden. Zaterdagmorgen heeft men I zijn lijk opgehaald. Op de kermis te Haarlem staat een „Rodelbaan", die een zeer druk bezoek trekt. Van een betrekkelijk groote hoogte dalen de bezoekers pijlsnol in een wagentje naar beneden. Door den regen was de glijbaan zeer glad en i toen Vrijdag een paar meisjes er ge bruik van maakten, schoot het wa gentje te ver door, vloog met kracht tegen het orgel, zoodat eon der metsjes daartegen werd geslingerd en zioh ernstig bezeerde. Auto-ongeluk. Gisterenvoormiddag omstreeks tien uur reed de auto H 3630 komende van de richting Renswoude op den Htjks- weg, op de grenzen tussohen deze en do gemeente Ede, links van achteren I in den melkwagen van G. Healboom aan „De Klomp^. De melkwagen werd I als het ware geheel in elkander ge drukt, terwjjl de koetsier in deernis- waardigen toestand aan den kant van den weg werd geworpen, 't Paard werd I zoodanig gehavend dat het zoo spoedig I mogelijk ter plaatse moest afgemaakt I worden. De auto heeft ook schade op- I geloopen, doch niet van ernstigen aard, I hy kon met een voorspan paarden I weer vervoerd worden. De koetsier van den melkwagen per brancard van het station „De Klomp" I naar zijn woning vervoerd. De inzit tenden uit den anto hebben geen letsel bekomen. Men meldt ons uit Eindhoven: De inspecteur van politie alhier heeft een onderzoek ingesteld naar een geval van vergiftiging in het ge- I zin van J. v. G. op den Groote.n Berg. I De opneming van de gezinsleden in I het gasthuis, man vrouw en drie kin- I deren, bleek noodzakelijk. De vergif tigingsverschijnselen deden zich voor na het eten van een stuk gerookt paardenvleesch, dat op de markt was I gekocht. Het paardenvleesch is in I beslag genomen. (N. Ct.) I Men meldt ons uit Nieuwediep Door de vischschuit H. D. 5$, schip- I per P. v. Heyde, is Vrijdag alhier uit de Noordzee aangebracht het lijk van een 50—60 jarig persoon met grijs haar en grijzen baard. Het lichaam kan niet lang in het water gelegen hebben en draagt een zwemgordel en j zwartgeverfde klompen. Naar de klee ding geoordeeld, is het een visscher- man uit het zuiden des lands. (N. Ct,) De Haagsche barones teruggevonden. I Volgens do „Petit Bleu" is de Haag- I sche barones, die onlangs te Ostende I met geweld in een auto ontvoerd is, I teruggevonden in een zenuwlijdersge- I sticht nabij Brussel. Zij is er in geslaagd haar advocaat I een brief te doen toekomen, waarin I zij op heldere wijze uiteenzet, wat er I met haar gebeurd is en haar verde diger volmacht geeft de noodige stap pen te doen om haar invrijheidstelling te bewerken. Als gevolg van een en ander stelt de Brusselscne justitie thans een on derzoek in. Nader wordt gemeld: Een redacteur van de „Chronique de Bruxelles" heeft een onderhoud I gehad met den directeur van het I I sanatorium Fort-Jacquot, waar de I jonge Hollandsche barones, die uit I I Ostende ontvoerd is, opgesloten is. I De redacteur zag bij zijn bezoek de I jonge dame onder de hoede van een I I ziekenzuster wandelen in den tuin van I het gesticht. De directeur deelde mede, dat de personen, die barones Van Coehoorn vergezelden, een verklaring van den geneesheer bij zich hadden, dat het zenuwleven van de jonge dame zie kelijk gestoord was. Deze verklaring was op de voorgeschreven wijze ge- legeliseerd. Daarop was de jonge ba rones in het gesticht toegelaten, waar zij een bijna volledige vrijheid geniet. Haar advocaat, de heerDejardinJwas I niet bij haar toegelaten, omdat de I rechters van instructie te Bregge on I Brussel reeds een onderzoek hadden 1 ingesteld en drie geneesheeren hadden I aangewezen, om de jonge dame in I observatie te nemen. Een bezoek van den verdediger was dos overbodig en kon slechts schade lijk werken op den gezondheidstoe stand van de patiënte. Kwaadwilligheid Vrijdagavond is, naar de Dordt. Ct. meedeelt, te Slte- d recht bij de halte Gasfabriek een zware houten dwarsligger over de rails gelegd. Een goederentrein, die om streeks 9 Vu nar voorbijging, schoof dezen dwarsligger voor zioh uit en I heeft hem ten slotte versplinterd, ter-1 wijl de trein stopte. Er is schade toe gebracht aan het remwerk van del locomotief. 3 Trin 126 en 88 D ondervonden door een en ander vertraging. I De politie stelt een streng onder zoek in. Van de daders is geen spoor to ontdekken. Te Leiden is Zaterdagnamiddag te half zee een felle brand uitgebroken in de fabriek van de N. V. Iteidsche Tepnt- en Mattenfabriek voorheen Weekwerdt Co. aan de Os- en Paar- "^Toen de brand werd ontdekt, sloe- aen de vlammen reeds ver boven het dak uit, terwijl dikke rookwolken mede omhoog stegen. De brandweer werkte aanvankelijk slechts met één slang op de waterleiding, aangezien de oenige meters vanaf de fabriek gestation- neerde brandspuit, hoewel deze met de spuitgasten onder leiding van den opperbrandmeester De Graaf bjjna da delijk na 't uitbreken van den brand gereed stond om nit te nikken, de order daartoe eerst na 10 minuten ontving. Toen eenmaal de brandweer in volle actie kwam, was men het vnur binnen een half nar tijds meestor. Het bleek toen, dat 't bovengedeelte, waarin de garens waren geborgen, geheel was uitgebrand, terwijl 't be nedengedeelte, waarin de machinerieën en weefgetouwen waren gevestigd, belangrijke waterschade 1 ad bekomen. Door den feilen rook wei 1 het bius- schingswerk zeer bemoeilijkt. P; »cha- de wor3t op f 20,000 geschat. Het geheel is verzekerd voor f 30,000. De brand is ontstaan door broeien van I garens op debovengelegen magazijnen. Het auto-ongeval te Rotterdam. Het onderzoek der justitie te Rot- I terdam naar de oorzaak van het auto ongeval op de Blaak te Rotterdam, waarbij vier personen te water go- raakten en de heer T. Minderop ver dronk, heeft aangetoond, dat do wa genbestuurder der electrische tram (lijn 7) die tegen de auto aanreed, niet strafrechtelijk vervolgbaar is en do tram onmiddellijk geremd heeft. De justitie heeft dan ook van de gebruikelijke lijkschouwing afgezien en verlof tot begraven gegeven, het geen Zaterdag op de R.-K. Begraaf- plaats achter Crooswijk geschied is. GOUDA, 12 Aug. 1912. Circus Corty-Althoff. Het Circus Corty-Althoff heeft hier een groot succes. Zoowel Zaterdag als Zondagavond waren alle plaatsen bezet en moesten zelfs velen worden afgewezen. Dit verwondert ons niet. Wat dit circus of het gebied van paarden- dressuur en rijden te zien geeft, is waarlijk buitengewoon en de stallen met het groote aantal prachtige paar- den lokken velen alleen reeds tot een bezoek. Bovendien is de Dierentuin een groote aantrekkelijkheid. De leeu wen, olifanten, drommedarisAon, het I nijlpaard, en welke dieren al niet meer hebben veel bekijks gehad dezer dagen. I Ook op het gebied van do acroba tiek en wat daarmede annex is, en de clowns is dit cirous volkomen by. Vanavond nu zal, zooals uit de advertentie in dit nummer bljjkt, de laatste voorstelling plaats hebben, waarvoor een volledig programma van 20 nummers is samengesteld. De Directeur, de heer Althoff, ver zocht ons mede te deelen, dat, waar het by de meeste circus-ondernemin- I gen de gewoonte is den laatsten avond een minderwaardig programma te ge ven, het Circus Corty-Althoff zulks met doetdoch dat dit een geheel volledig I programma, waaronder eon aantal I nieuwe nummers, zal uitvoeren. Met het oog daarop zal het zeker I aanbeveling verdienen zich zoo vroeg mogelijk van toegangskaarten te voor- eien, teneinde niet te worden teleur gesteld met de mededeeling aan de kas, „uitverkocht" zooals Zaterdagen Zondag moest geschieden. De indeeling der najaarsploeg der lichting 1912 zal alhier plaats vinden pp 30 September a.s. I By Koninklyk besluit is bepaald dat in den vervolge de legerautoriteiten bevoegd zijn aan de onder hunne be velen zijnde militairen buitenlandsch verlof te verleenen en hiervoor dus de Koninklijke goedkeuring niet meer I noodig is. Zuid-Hollandsche Vereeniging tot bevordering van Kunstnijverheid en Volkskunst. Wij ontvingen heden het eerste jaarverslag van bovengenoemde ver eeniging, welke hier ter stede ooki» vertegenwoordigd door een pin tefnijk Comité, waarvan Voorzitter is le heer W. G. T. M. 0. Gol en Seore'aresie, Mevrouw J. M. van Iterson-Gra ifland. Dit jaarverslag vangt aan met een overzicht te geven van datgene wat tot de oprichting der vereeniging heeft geleid. In den herfst van 1909 is op initia tief van Mevrouw de Douairière Van I Harinxma thoe Sloten in een bneen- I komst van daarvoor uitgonooaigde I mannen en vrouwen uit alle deelen I des lands ten huize van den heer R. P. J. Tutein Nolthenius te Amsterdam de vraag gesteld of niet hier, gelyk vooral in de Noordelyke landen van. Europa te aanschouwen valt, een op leving der Volkskunst te verkrygen zon sQn. Men meende toen die vraag toestemmend te moeten beantwoorden. Als een uitvloeisel van die bespre kingen werd in het najaar van 191 een Comité opgericht, waarin uit vei schillende plaatsen vertegenwoordiger zitting namen, voor Gouda, de Bur gemeester R. L. Martens. In Sept. 1910 werd daarop in een bijeenkomst ten stadhuize te Rotter dam de Zuid-Hollandsche Vereeniging geconstitueerd waarbij als Voorzitter werd benoemd de heer J. Hudig te Rotterdam, als öndervoorzitterj de Burgemeester van Gouda en als Secre taris de heer H. van der Mandere te '8 Gravenhage. Door deze vereeniging werd een circulaire in zee gezonden, welke wij destijds hebben gepubliceerd, waarin de beteekenis der Volkskunst voor geheel het volksleven werd aangetoond en gewezen werd op den invloed welke de ontwikkeling van deze Volkskunst hebben kan. In korte trekken werd daarin ook uiteengezet, wat de werk zaamheden der vereeniging zoudenzijn. Deze circulaire heeft niet direct groot suoces opgeleverd, hetgeen daarvan ook niet werd verwacht. Ddor steun en medewerking van den heer Hidde Nijland mocht het bestuur de toezegging ontvangen van de beschikking over een geheel inge- rich|e afzonderl^ke zaal op do Ten toonstelling voor Vak en Kunst te Dordrecht. In het volgend verslag zal over deze Tentoonstelling een en ander worden medegedeeld. In- 1911 werden in een vijftal ge meenten oomité's opgericht, nl. Gouda, Leiden, Rotterdam, Schiedam en Schoonhoven, terwijl Dordrecht en 's Gravenhage in wording waren. Den 19en Sept. 1911 werd ook te Amsterdam de Nationale Bond van Volkskunst opgericht, waartoe de Z.-H. Vereeniging direct als lid toetrad. Het jaarverslag «egt met voldoe ning op het eerste jaar te kunnen terugzien. Öns streven is, zoo schrijft de secre taris, een moeilyk en volharding eisohend, dat druppelsg^wyze zal door dringen on dat alleen door vele klei nen het grootste kan verkrijgen, manr des te meer moeten wij er op be dacht zijd om niets van dat kleine to veronachtzamen, ook om allen te holpen steeds en overal dat kleine te zoeken en te vinden, om daardoor mede bij te dragen tot de ontwikke ling naar het hooge, hetgeen wij ein delijk zullen bereiken. Verslag van den toestand der Gem. «i* Gouda over 1911. XIV. Slot. Bank van Leening. Aan het verslag der commissie van toezicht op de Bank van Leening ontleenen wij hot vol gende Door de herbenoeming van den hoer D. Hoogendijk, kwam in de commissie geen verandering. Gaf het vorig jarig voor [het eerst na vele jaren een batig saldo van f 128.99, dit jaar is er een klein na- deelig Mildo van f 25.83. Doordat een instelling van koop met recht van wederinkoop hier in het laatst van dit jaar heeft opgehouden te bestaan, zijn de omzetten de laatste maanden aanmorkelyk meer geworden en geeft dit uitzicht dat dit ook het volgend jaar het geval zal zijn. Door het daarstellen van een nieuw marktplein zyn aan 't gebouw der bank daar ter plaatse groote verbeteringen aangebracht. In 1911 werden beleend 35501 pan den tot een bedrag van f72242.10; daarentegen werden gelost 34923 pan den tot et i bedrag van f71039.70, terwyl 714 panden werden verkocht voor f 129? 15. Waren op 1 Jan. 1911 4908 panden aanwezig, op 31 Dec van dat jam waren er 4772. Schoolarts. Door den schoolarts den heer B. G. J. Evers is verslag uitge bracht omtrent zijn arbeid. In drie labellen zün de resultaten daarvan ladergelegd. De afwijkingen die deze arts het moest aantrof, zyn die in de mond- keel- neus- holte en die aan de wer velkolom. Meestal betroffen het de z.g. adenoïde vege'-ties. Het lykt den arts van zooveel n it op deze afwykingen te wyzen, om^at aan den eenen kant het bevatting, /ormogen van het kind door deze uitwassen gestoord kan z§n en aan den anderen kant deze stoornis door doelmatige behandeling metjsuc kan worden verholpen. Daarnaast komen ook vele gevallen op rekening van een slecht verzorgde mond. En in het valt den geest van onzen tijd meer op een goede mond- cultuur te letton, waar de ondervin- ons geleerd heoftadat een slecht ver zorgd gebit vaak net begin is voor de niet gewenschto tuberculose. Een regeling, die het mogelyk maakte dat aan kinderen van onver mogende ouders speciale behandeling door een tandarts kon worden ver leend, zou de schoolarts zeer wensche- Hjk voorkomen. De meqptal voorkomende zijdeling- sche verkromming van de wervel kolom kon veelal worden hersteld door het dragen van rechthouders en, door gymnastiek. De schoolarts zou het wenschelijk achten indien deze patiënten in de termen konden vallen voor een herl-gymnastische behande ling. Ter verbetering van de huidcultuur der jeugd zou de schoolarts het Zeer toejui'cheu, indien een volks-schoolbad werd opgericht. Gewezen wordt op de geheel on voldoende lokaliteit voor onderzoek in de 2e Burgerschool voor jongens, waarvan dringend verbetering noodig wordt geoordeeld. Alle scholen zijn voorzien van ver bandkistjes, waarvan een nuttig ge bruik wordt gemankt. Wadditixveen. De heer van der Linde te Dirksland heeft zich als arts alhier gevestigd^ Oiufarkerk ad. IJ nel. Het pro gramma van het Nationaal concours voor muziek- en zanggezelschappen alhier, op 22 dezer is versohenen. Het vermeldt onder meer: te 9 uur's mor gens aankomst; 10'/% uur-opstellen en 10Vu opmarsch naar het concours-tor- rein 103/% aankomst aldaar, feestrede van den eere-voorzitter, burgemeester J. Van Waning en aanbidding van den eerewijn. 11 uur aanvang wed strijd. 5 uur uitspraak juryeere- wedstrijd, bekendmaking prijzen en aanvang marschwedstrijd. Van 89.30 concert, te 9.30 bios cope-voorstellingen, te 10.30 vuurwerk. Buiten het feestterrein worden geenerlei inrichtingen tot verkoop van eet- of -drinkwaren als anderszins toe gelaten. De burgemeester loofde uit een verguld zilveren medaille, terwijl ook de stoorabootreederiier. De l^ek en De IJsel zulk een medaille uitloof den, terwijl zilveren medailles worden uitgeloofd door de concours-commissie. Zang en Vriendschap en Excelsior, welke vereenigingen als gastvrouwen optreden. Van de leden vnn^iet Vorste lijk Huis heeft H. M. de Koningin-Moe der een prachtige medalle toegezonden. Voetbal. Op hot Sportterrein speelde gisteren het Waddingsveensche „Geel-Zwart" (vroeger Be Quick) tegen -een com binatie van Olympia en won met 20. In don Winterdijk speelde T.O.P, I tegen de kampioenen der Rotterd. Kantoor V.-B. „Sirocco". Onvolledig opgekomen, had Sirocco niet veel in te brengen, zoodat T.O.P. gemakkelijk met 81 won. Zwemmen. Bij de wedstryden der Amsterdam- fiche Zwemclub te Amsterdam werd in het nummer Duiken de 1® prijs behaald door den heer J. C. den Boer (Goudsche Zwemclub) in 323/6 sec. Luchtvaart. Per hydroplane over het kanaal. De bekende vliegenier Beaumont is Vrijdag van Havre vertrokken om per hydroplane via Boulogne naar Londen te vliegen. m Beaumont, steeg omstreeks twee uur te Havre op. Hij vloog met een snel heid van 115 K.M. per uur, op een aftand van 400 M. van de kust en be reikte om 3.45 Boulognedaar wilde hij neerstrijken in de buitenhaven, toen de leden van de vereeniging voor luchtvaart hem door teekens beduid den, dat hij in de binnenhaven moest neerstrijken. Toen hy op het punt was dit te doen, sloeg door een hevigen rukwind het vliegtuig om, zoodat de rechtervleugel in net water kwam. De vliegenier klom toen op den linker-, om het evenwicht te herstellen, wat hem ge lukte. Artilleriesoldaten haalden daar op het watervliegtuig binnen. Beaumont hoopte in deri nacht de noodige herstellingen aan zyn toestel te laten verrichten en hedenochtend opnieuw van Parijs te vertrekken. Jan Olieslagers is voornemens einde Augustus den eenen dag met oijn wa- toreendekker met passagiers te vliegen van Enkhuizen naar Stavoren, den anderen dag van Stavoren naar Enk huizen. Dit zal dan de eerste overxeevlucht in Nederland zijn. Wielrennen De Heer H. D. T&mse behaalde gisteren op de wielerbaan te Gronin gen op zyn „Rover-rywiel" den 1. prijs in de kilometermatch en den 3* prijs in do 10 kilometer-wedstrijd. De 1 tfWaï onrijft Hollandsche Elfstedentocht, 'as gewoonweg .hondenweer, zoo scffrijft de correspdndont der M. Crt. dd. 11 Aug. uit Rotterdam, toen wy ons hedenochtend half vijf naar het café „De Poort van Kleef' aan den Nieuwen Binnenweg begaven, alwaar de deelnemers aan den elfstedentocht, georganiseerd door de Rotterdamsche rennersclub „De Pedaalridders" zou den vertrekken. Do regen viel by stroomen neer en de zware, grauwe luchten hingen zoo laag en zoo egaal droefgeestig om en om zoo te zeg gen ook op ons, dat we aan doorgaan van den 200 K.M. langen tocht niet konden gelooven. Door en door nat vervolgden we onze lange wandeling langs de eenzame, droefgeestige stra ten, waar slechts een stille, maar zwaar beschonken schepeling en een troos- telooze politie-agent onzen weg kruis ten. Toen echtor 'stonden we plotse ling in een opgewekt en haast geest driftig leven. „Pe Poort van Kleef" daverde van gelach, geschreeuw van namen, van aanmoedigingen en alleen voor sportlui verstaanbare uitroepen. Of de tocht door zou gaan, werd ge vraagd, en ziet hier nu een bijna zeld zaam staaltjd van sportenthuaiasmo en dadenlustniet één der ingoschro- vendn verklaarde zich or tegen. Allen er voor Toen werden contrêloboekjes en tabletten sportchocolade uitgereikt en stelden zich" meer dan honderd deelnemers voor het vertrek op. Onder een hevigen plasregen, maar ook onder oqn 'n krachtig hoera, reden ze weg op hun race-karretjes, de mod der hoog opspattend en elkaar in no- timo onherkenbaar makend. Er waron nog nakomers, o.a. zij, die eerst uit Den Haag waren komen trappen en als verontschuldiging voor hun te laat verschijnen, de slechte weersgesteld heid aanvoerden. Een en ander gaf het bestuur der „Pedaalridders" aan leiding liet sluiten vaji het contróle- uur later te stellen, waarop de nako mers in groepjes vertrokken. Van de 170 ingeschrevenen zijn in 't geheel 136 vertrokken. Het laatste groepje vertrok kwart véér zeven. Vanaf halfdrie kwamen de deelne mers binnen. Te 5 uur waren 38 deelnemers de eindcontrole gepasseerd. Ondanks het slechte weer bleef het publiek de an dere deelnemers afwachten. In totaal hadden bij het sluiten van de controle 124 deelnemers, waaronder één met een houten been, den tocht volbracht. De Pedaalridders hebben dus een groot succes met dezen rit geboekt. De Hollandsche Elfstedentocht liep van Rotterdam over Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, Amster dam, Utreoht, Vianen, Schoonhoven, Gouda, Rotterdam, een lengte van plm. 200 K.M. denzelfden afstand van den bekenden Frieschen Elfiteden- tocht. AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris J. Koeman, te Haastrecht. Een Huis No. 142 aan den Raam te Gouda en annex Pakhuis, kooper T. Blok te ^itouda voor f 1945. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pryzen waren voor lste kw. 43, 2e 40 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren, goeae aanvoer, 1ste kw. 30, 2e 26, 3e 23 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer 1ste kw. 30!/2t 2e kw. 29% 3e kw. 27 cent per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. Handel voor alles prijshoudend. Een Bulgaarsch-Servisch verbond. Uit Weenjsn Volgens de Neue Freie Presse, gelooft men in Servische kringen te Weenen niet aan een alli antie tusschen Servië en Bulgarye. De verhouding tusschen de beide staten is wel veel verbeterd, maar hfct is onwaarschijnlijk dat Kóning Peter toestemt in een alliantie waarin Servië de tweeden rang inneemt. Men heeft te Weenen geen kennis gekregen van een eventueele alliantie. Vredesonderhandelingen. Rome, 11 Aug. De „Stampa" ver zekert dat de vredesonderhandelingen in vollen gang zijn. Het stopzetten van de vyandelykhedeB zal deze week geschieden. Geen vredesonderhandelingen? Konstamtikoprl, 12 Aug. Hudsim David ontkent dat hij in Zwitserland met Italiaansche gedelegeerden vredes onderhandelingen heeft gevoerd. Geen geïnfecteerde putten. Constantinopel, 10 Aug. Men spreekt beslist tegen (nit officieele bron) het bericht uit een Italiaansch blad, volgens hetwelk de Turken put ten van Zouara met typhutbacillen zonden geïnfecteerd hebben. Een aanyaring. Hot Duitsche stoomschip „Barmen", Zaterdag van Rotterdam naar Bremen vertrokken keerde gisteren uit zee terug. Het was in den nacht van Za terdag op Zondag by het Haaksch- lichtschip in aanvaring geweest met het stoomschip van de Norddeutsche Lloyd „Frankfurt" met een groot aan tal passagiers aan boord bestemd van Hamburg naar Rotterdam. Do „Bar men" heeft een gebroken steven, in gedrukte ^boegen terwijl de voorplek vol water zit. De „Frankfurt" komt sleepende naar den Waterweg en werd gisteren binnen verwacht. Volgens berichten maaktt'de „Frqnkfurt" water in de machinekamer. Een later bericht meldt dat eon deel der 460 passagiers van de „Frank furt14 overgenomen zijn door de Juno, die assistentie verleende. Per80onlnke ongelukken schijnen niet te hebben plaats gehad. De „Frankfurt" is onder stoom naar Rotterdam gesloopt. Op 'toogenblik van hot afzenden van dit bericht was het schip daar nog niet aangekomen. De Spaansohe Koning. Madhid, 10 Aug. De koning is om 10 uur 's morgens te Saint-Sobastian gearriveerd. Hij zal Maandag don raad der ministers presideeron. Nieuwe gevechten. Cettinjk 11 Augustus, De geregelde troepen hervatten gisterenavond den aanval op de Monteregrynscho grens nabij Veliko. Het gevecht duurde den geheelen dag. Do aanvallers werden teruggeworpen. Deze nieuwe gevechten veroorzaak ten groote opschudding in Montenegro. Moord te Enschedé. Hedenmiddag werd te Enschedé de werkman A. v. d. B. by een vecht partij in de Koningstraat door een messteek in de borst gedood. De dader, Rolevink genaamd, is ge arresteerd. Groote brand te Hattem. Gisterenmiddag te half twee ia een groote brand uitgebroken in de email- fabriek „Gelria" van de firma Levie te Hattem. In 4 uur tijd lag de ge- heele fabriek in puin. De machine rieën en de kantoren konden worden behouden. De fabriek is verzekerd. Door dezen brand zijn ongeveer 200 man werkeloos. Het bezoek van Poincaré. Madrid, 10 Aug% Het gerucht vol gens hetwelk Poincaré van plan was te Sant-Sebastian te komen voor de teekening van het Fransch-Bpaansche verdrag, wordt niet bevestigd. De president van den Fransohen Minister raad heeft tot op dit oogenblik nog geen enkel plan in die richting. van alle nog voorhanden zynde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japon- êtoffen en Zifden tot buitengewoon lage pry sen k contant. Specialiteit in Nouveauté'e. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. hebben in de tleeMi $ueee». MP Due ftdrertMlIëi kosten slechts bij Tooraltbelallig: 1—6 regel, f 0.35, voor elke regel meer 6 cent., opgaaf niteloitend aan het Bureau, van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.3 te Hórta, laagste stand 745.9 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: Veranderlyke later matige zuidoos telijke tot noordwestelijke wind betrok ken tot zwaarbewolkt. Regenbuien. Zelfde temperatuur. Ipw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. d6l/g 469.',g Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. /ia 10315 j d. Obl. 1889 4 pet. 847» Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. B9,/a Baak- en Cretflet-lnétel- linten. Ned. Bankaandeelon 214 Induitr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. 58 Id .Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. 82 Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 26,s/lé U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 71% Kol. (Jredtec Insteli. en Cnltnur Ondernemingen Handels verA ms ter dam" Aand. 186 Jav. Cultuur Mij. Aand. 278 Ned. Handel-My. C.V.A 189% Mynbonw Myen. Ketahoen" Mynbouw Gew. Aand. 86%| Redjang Lebong, My n bouw My. Aand. 285 Great Cobar Aand. 86 Petrolenm-Ondern. Dortsohe Petroleum In dustrie My. Gew. A. 163 Kon. Ned. Mij. tot Expl. v.Petr.Bronn. C.v.A 490 Shell" The Transp. A Trad Oy. C. v. <S. A Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. 178% Stoom vaart-Mjj. „Zee land" Preferente A. 113 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. lg5/, fabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. 90% Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 4%6 Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. lO'/i Spoorwegen. HoU. IJzoren Spoor- wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zmd-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Woenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Joniss. A merika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningea- Amsterdam Aand. 8 pet 100% 1001 g Hongarije. TheL »-Ro- gulirungB-Gea. 4 pet. 147% 146 GELDKOHRS. Prolongatie 4'/j—4% pCt. Amerikanen tamelijk vast, Petro leum zeer vast, Tabakken lager, Cul turen stil, Rubbers vast, Nat. Staatsf vast, Buitenl. onveranderd, Mijnen iets lager, Tramwaarden lusteloos. Vorig» Koer». VAN DEN Rf fee leu band elie Amsterdam 12 AUCfc. 1912. Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke Sohfüd 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Ooi. (Gr. Russisoho 78% 86'/, 6 VI, 101'/, 91'/, 86'/, «5 *6>/, 79 87'/, 647, 100'/. 59'/, 82"/,, 27 72 2757, 36 2807 85'/,, 1647, 497-/, 1137, 18'/, 107, 867,, 867, 917, 92 627 62!/, 1857, 867, 9«7, 85"/,, 36'/,, 1707, 5 1727, VI,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2