QLAZEK, I 1HT jmuu HET OFFER. >E JONG, Mthaven 31. 'ram walitelten. 51e Jaargang. Dinsdag 13 Augustus 1913. No. 11943. behalve Zon- B-CLi.texxlan.c9 Sïxxxxexxlaxxcl. Buitenlandsch Nieuws. FEl ILLETOX. - DDE. UBETH, f WAHEMIUS, Spuislr. Oen Haag. •V Laze- ea Hulst. Artikelen KW A BW, cw. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. XTie-cu-ws- en -^.cL-v-e: Verschijnt dagelijks phIjWTïï h êt abonne mN T telefoon Interc. 82. Uitgever» A. BRINKMAN EN ZOON. DANTZIG, DIE8T. ifleverina. ■QUELLE IONWATER r Ma 4om kvertlchtM. r beroemde kerkglazen - HOOOEN. v. ABS- alle soorten erken. LAVERN1J orët te Biet ;ht bet bette »U, entrew. en deer te Snallght oordeedgete MS u. Jnskerk, der wkeeiigei eni. BRIGHT DBR MM van Beeldende helder, ArcUteet en ie van Benewkeeeede tlU, CBST. Uitgew8,ü«u<U IEN OP REKENING ERUGGAAF VERGOED A 15 CT. Duitschland. Zondag is in het bosch van Duis burg een geregelde slag geleverd tus- schen Duitschers, Polen en Kroaten. Een herberg waarheen de Duitschers de wijk hadden genomen werd uren lang door Kroaten belegerd en bo- geheel verlamd aan beide beenen, in haar onderhond vóórziet met naaiwerk en verder door armensorg wordt be deeld. Hy vroeg tante om geld op haar weigering trachtte hy zich meester te maken van haar portomonnaie, welke op den schoorsteen lag. De verlamde vrouw zag dit en trachtte hem tegen te houden de knaap greep haar aan, wierp haar op den grond en sloeg haar met den pook op het hoofd. Vervolgens greep hij de ongelukkige bij de keel en trachtte haar te worgen. De arme vrouw overleed *s avonds aan de ge volgen der mishandeling, na nog haar neef als haar moordenaar te hebben aangewezen. Deze hemt bekend, doch hield vol niet met voorbedachten rade gehan deld te hebben. De knaap is ter dood veroordeeld. Men seint ons uit Den Haag: H. M. de Koningin heeft de buiten gewone sending belast om het Bel gisch Koningspaar tydens het vorste- lijk verblijf te Antwerpen namens H. M. te begroeten, samengesteld uit de hoe ren H W. J. E. baron Toets van Ameron^on, opperkamerheer van Hr. Ma. Huw, generaal-majoor J. Brace, oommandat der 3e divisie te Breda en ihr. mr. F. van Ryckevorsel, kamer heer in buitengewonen dienst te - 's -Hertogen bosch. Tevens zal bij dften gelegenheid het pantserschip Jacob van lleems- kerek” ter roede van Antwerpen aan wezig zyn. PRIJS DER ~A D V E RTËNTiTN: Van t—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer.0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t—5 regels f 0 35 bij vooruit* betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0 35 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers te Bochum. De Fran- sche dames voerden het plan dadelijk uit en brachten een flink bedrag bij elkaar. Te Berlijn hebben de worst fabriekan ten, die onder de hooge vleeachprijzen zeer te lijden hebben, vergaderd on besloten, een vereeniging tot bescher ming van hun belangen op te richten. Dezer dagen zal ook een groote bij eenkomst uit de burgerij gehouden worden over de vraagWat moeten wy tegen de hoorschendo vleeschduurte doen. tot zachtmoedigheid geitemd en rny met mijn lot verzoend. Ook uw vader heeft bitter geleden, toen hij op de knieën voor het sterfbed van uw moeder lag on niet missen wilde, wat hem het dierbaarst ter wereld was. Hy heeft veel geleden, door het ver lies van haar, die zijn steun was, en zyn geluk uitmaakte. Maar het werd hom niet bespaard don met wreed harteleed govulden beker te ledigen/’ „O, hoe treurig, diop treurig!” weende Marie. „Het loven is geen spel, arm kind, het is een taak, een school, gelukkig degene, die naar zyn geweten handelt. „Wanneer ge een beroep doet op mijn geweten, Oom Hans,” zei Marie op vasten toon, „bedenk dan, dat ge mij niet kunt overreden om voor Gods altaar liefde te beloven aan een man, die ik niet lief heb. Hoe? Zou ik mijn geweten, met een leugen bezoe delen „Gij zult hem de liefde toodragen, die God ons geschonden heeft, die we onze naasten moeten toedragen. Goldammer is niet slecht, hij is een verstandig man en vrooiijk tevens. Gij belooft hem trouw uw plicht als zijn vrouw te volbrengen., Dat kunt ge doen!” (Wordt vervolgd) Dvitsche Arbeiders in Nederland. De Militair-Politischo Kor respon dent verneemt, dat tusschen de Prui sische en de Noderlandéche regeering onderhandelingen aangeknoopt zijn om door een verdrag ren eind te maken aan den toestand, dat Duitsche arbeiders, die ook in Duitschland wo nen, maar in Nederlandscbe kolen mijnen werken, ‘zoowel door de Ne- derlandscho als door de Pruisische overheid in de inkomstenbelasting kunnen worden aangeslagen, terwijl aan den anderen kant Nederlandsche arbeiders, die op Pruisisch gebied wer ken, in Pruisen geen belasting betalen, maar wel evenals de Pruisische arbei ders alle voordeelen van ongevals-, 9) Ik houd Philip voor een vermogend man, maar hij zegt, dat hij het zuur verdiend heeft. Bij de verdeeling van de erfenis, vijftien jaar geleden, heb ik mijn kapitaaltje uitbetaald gekre gen, daar hij de zaak overnam, en nu is dit geld zoo langzamerhand mij door de vingers geloopen. Daar ge mij den laatsten tijd niets gaf en ik zag, dat ge het niet kon, heb ik zoo nu en dan een paar mark aan myn broer gevraagd hij kon moeilyk van het geld afstand doen en ik geloof, dat' hij mij het huis uit zou gooien, als ik nu om een kapitaal kwam vragen? „Ik heb werkelijk niet aan Philip, gedacht Ik zie wel in, dat alleen Gof- dammer ons kan redden. Gij moet alles beproeven, om haar gedwee te maken r De hond blafte buiten, daarom ging Liebreich kijken wat er te doen was. Toen Hans Assel nu alleen was, stond 'hij gebakt en dacht na. Was dat hu een taak voor hem? Nu het Enoblamd. De mijneigenaars in Zuid-Wales heb ben het loon met 6*/. pot. verhoogd, zoodat het slechts 2*4 pet. onder het in <le overeenkomst vastgestelde maxi mum blijft. Men hoopt, dat de ont stemming, die in de strook nawerkt, er <loor weggenomen zal worden. Een nieuwe staking? Pas is de dokwerkers-staking inde Londonsche havens geëindigd, en de rust in het bedrijf daar hersteld of een nieuw conflict dreigt uit te breken. Ditmaal gaat echter de beweging niet uit van de eigenlijke havenar beiders, doch van de scheeps-offleieren. Hun vakvereeniging, de Nationale Bond van öcheepeofficieren, heeft aan verschillende reederijen den volgenden looneisch doen toekomen op schepen van 3000 tot 5000 ton aal het loon van den kapitein 300 gulden, van den Isten officier 170 gulden, van den 2den officier 144 gulden, van den Bden officier 120 gulden per maand moeten bedragen voor schepen van meer dan 5000 ton luidt de eisch resp. 360,180, 156 en 132 gulden. Bovendien wordt voor overwerk 1.20 per uur gevraagd. Do vertegenwoordigers der officio- ron-vakvereeniging hebben reeds met verschillende readers besprekingen gehouden, waarin dezen werd male- dat wanneer bovengenoemde loon-eischen niet werden ingewilligd, het vertrek der schepen reeds deze week een aanmerkelijke vertraging zou ondervinden. Frankrijk. De nauwelijks 17-jarige Marcel Rou- chès stond Zaterdag voor de Seine- jury terecht, beschuldigd van moord. Twee Maart jl., tegen 5 uur avonds ging hij een bezoek afleggen bij zHn tante, een weduwe op leeftyd, die, ^Dat' nooit nooit, Oom Hans Gij kunt van mij alles verlangen wat ge wilt, maar met dien ouden worm- stekigen pruikebol trouwen, Oom Hans, dat kan geen ernst zijn, om zoo iets van mij te verlangen.” „Het is helaas vreeselijke ernst.” „Ik loop weg, ik doe het niet!” „Nu, luister nog eens naar mij, mijn kind. In het menschelyk leven komen dikwyls oogenblikken voor, waarin men zich in het onvermijdelijke moet schikken. Toen uw moeder voelde, dat zij sterven ging, heeft zij dikwnls gebeden en gesmeekt„Is het niet mogelijk dat deze kelk aan mij voorbij gar” Zij scheidde van ons met angst en zorgen. Ik weet echter dat zij zich onderwerpend aan Gods wil hoeft gezegd „Niet myn wil, maar Uw wil geschiedde.” Toen ik begon te beseffen, dat ik een ongelukkig schep sel ben, toen het meisje, dat ik lief had mij koel afwees met een spotten den blik en ik wist, dat ik nooit zoo gelukkig zou zyn door een vrouw be mind te worden, toen heb ik ook mij njet willen schikken in het lot dat mij beschoren istoen heb ik ge mord en my tegen het noodlot verzet, en myn ziel was bedroefd tot inden dood. En ik kwam hier en vond jou. Je liefkoozende kinderhand heeft mij plantsoen 7*/a uur, oor het Sted. Mu- Joh. G- Arenta. iwy geregeld tijdig gen ontvangen raa jerten, vermakelyk- iese dan in on* MU nnan A Zn., Gouda De toestand in Turkije. Turkije wordt wel geteisterd. De binnenlandsche toestand is hoogst ernstig. Wel verluidt naar de Stampa mededeelt, dat de vredes-onderhande- lid gen met Italië deze week zullen aan vangen in een kleine plaats aan de Adriatische Zee, waarmede dan tegelijk de vijandelijkheden zonden worden ge staakt, maar die mededeelingen ztjn altijd maar geruchten. De berichten uit Turkije laten niets door dat veronderstellingen doet op peren aangaande serieuze vredes-oiider- nandelingen. Turkije kan thans worden beschouwd als een vulkanischen bodem, waar het elk oogenblik tot uitbarstingen kan komen, terwijl de kraters uit de om-' liggende gebergten reeds rookpluimen uitstooten als een toeken dat ook daar werking is. Aan alle zijden wordt Tur kse belaagd. De berichten uit Cettinje doen weer zien dat nieuwe aanvallen door de ge regelde troepen op deMontenogrijnsche grens zyn gedaan. De Montenegrijnsche regeering zond aan de groote mogendheden een rond schrijven, waarin alle conflicten, die tusschen Turkye en Montenegro ont staan zijn, toegeschreven worden aan de Ongunstige ligging der grenzen.' De nota verklaart, dat de Porte de beslissingen der gemengde commissie, ingesteld om de geschilpunten tusschen beide landen te regelen, niet heeft aanvaard. De regeering is overtuigd van de onmogelijkheid om direct met Turkije tot overeenstemming te komen en op vriendschappelijke wijze een einde te maken aan den huidigen toe stand. Zij doet derhalve een beroep op de groote mogendheden, om wel willend van deze voor Montenegro zoo moeilijken toestand kennis te nemen en een afdoend middel te vinden om er verbetering in te breng/ii. Monte negro is van vredelievend bedoelin gen doordrongen, zoo luidt althans het telegra^n. De/Bulgaarsche Regeering grijpt gaarne de gelegenheid aan van de slachtingen te Katsjava om te Kon- J stantinopel een krachtig protest te doen hooren. Te Sofia heerscht, naar vandaar aan de Times wm-dt gemeld groote opge wondenheid. 'De ministerieele pers dringt aan op een gemeenschappelijk meisje zich in sterke bewoordingen had laten ontvallen, dat de onuitstaan bare oude gek dacht, dat hem wegens zijn geld alles veroorloofd was, nu zou hij haar moeten bepraten euiÉle echt genoot© van dien walgelijken man te worden? Waar moest de redding van daan komen, om dit dreigende onheil af té wenden? De zwaar beproefde man stond nog in strijd wat hij doen zou om dit af te weren, toen de deur open gingen Marie met een vrooiijk gelaat binnen kwam. „Papa zegt, dat u mij iets hebt te zeggen. Maak asjeblieft gauw af, want ik heb de aardappelen nog niet ge schild.” Zij ging op den hoek van de tafel zitten, en tikte van ongeduld gedurig met den hak van den schoen tegen den tafelpoot; ondertusschen droogde zij haar handen af aan het blauwe keukenschort, dat zy nog voor had. Hans Assels hart klopte van angst en medelijden. Hij gevoelde, dat het oogenblik gekomen was om jeugd en vrooltfkheid te ontrooven aan dit jonge bloeiende schèpsel, dat hij als zijn eigen kind lief had. Als zy naar plicht deed, en haar vader redde, was haar eigen leven verwoest! Maar het moest zoo gebeuren hy moest er over optreden der Balkan-Staten, met het doel een einde te maken aan de re- geeringloosheid in Turkye. Naar aanleiding van hf$ gehoorde protest heeft de Porte beloofd de ge geven belofte gestand te doen en zul len thans nog de vriendschappelijke betrekkingen niet worden verstoord. In Albanië schijnt het een weinig tot rust te komen. Do president van de door do Turkscho regeering daar heen gezonden commissie van onder zoek deelt mede dat do rust terugkeert en dat do onderhandelingen met do 20 opstandige Albaneescho hoofden terugkoert. Eensgezindheid tusschen hen is er echter niet, daar er onder hen zijn, die aandringen op plundering teneinde in de proviandeering hunner aanhangers to voorzien. Te Turkije zelf laat de toestand öok veel to wensehen over. De mi nister ven oorlog heeft de inhechte nisneming bevolen van majoor Hassan Tassoen bey, die het protest van de Turksche officieren aan den Sultan had opgesteld en geteekend. De ma joor is nu van Saloniki gevlucht naar Monastir, doch ook daar wordt zijn arrestatie gelast. Het geheele Jong-Turksche comité is thans te Saloniki b(jeen. Do krijgs raad is geconstitueerd. De clubs en vereenigingen zijn ontbonden. Het land is in beroering. En bij dat al kwam nog een aard beving dat rijk teisteren. De berich ten, die wij daar gisteren van ontvin gen, deden roods verwachten dat het een ontzettende'ramp is, die over dat land en zijn bewoners is gekomon. De werkelijkheid moet echter harder zijn dan reeds kan worden geschilderd. Duizenden ongelukkigen zijn dak loos en de verwoestingen die zijn aan gericht zijn niet te beschrijven. Arm land! sprekon. Goldammer zou een beslis sing eischen. Mot bleek gelaat en ril lende alsof hij kou leed, stapte hij op haar toe. „Waarom kijkt ge zoo ernstig, Hansje „Er is iets zeor ernstigs gebeurd, lieveling, er valt iets zeer moeilijks te overwegen.” Hij herinnerde haar, hoe haar vader in zyn droefheid weinig had gewerkt, en achteruitgegaan was, hoe Goldammer had geholpen en hoe haar vader, gebukt gaande onder een grooten schuldenlast, thans geheel afhankelijk was van den rijken huis heer. Daarbij noemde Hans haar de groote som die haar vader schuldig was. Marie liet zich van de tafel glijden en riep handenwringendwel gedacht Ach, niet zonder reden was ik angstig! Wat moeten wy doen? Hoe raken wij weer vrij? „Arm kind „Maar ik kan nog werken ik wil alles doen om vader te helpen „Alles?” Zij begreep hem en zag hom met een strakken blik aan. Luidkeels zuch tende sloeg zij het keukenschort voor haar'gelaat en leunde tegen de tafel. „Ik zie,” zei Assel treurig, „gij weet reeds wat er van u gevorderd wordt om uw vader te redden.” schoten. Pas toen de mareohaussee met een sterjee afdeeling politie op kwam dagen en met de blanke sabel van leer trok, waarbij tal van Kroaten gekwest werden, vluchtten dezen onder dekking van de duisternis, terwyl zy hun gewonden meenamen. Een Neder- landach onderdaan, Frederik Baars, is doodelijk gewond. Van de Duitschers werden twee zwaar, een aantal anderen licht gekwetst. Gisterochtend heeft men de vervol ging van de Kroajen in de omliggende bosschen voortgezet. De politie kijkt tegelijk naar gewonden uit. Zaterdagmiddag om vijf uur heeft men to Bochum weer een lyk boven gebracht. Daar reeds in den loop van don ochtend een doode gevonden was, is het aantal werklieden, dat bij do ramp om ia gekomen, met inbegrip van de drie dio nan hun wonden be zweken zijn, tot 106 geklommen. Vier mijnwerkers worden nog venmist on zijn als verloven te beschouwen. Het gehoele aantal dooden zal dus wel 110 bedragen. De Keizer zal zich vandaag bij de begrafenis laten vertegenwoordigen. Do regeering heeft» buitengewone maatregelen getroffen om de onver wijlde uitbetaling van de renten aan de achtergebleven betrekkingen van de slachtoffers te verzekeren. Nog voor de begrafenis sauden 4b weduwen en wezen modedeeling ontvangen van de rente, waarop zy krachtens de onge vallenwet récht hebben, en van dit bedrag zal hun onmiddellyk de eerste termijn uitbetaald worden. Van de slachtoffers waren, voorzoover men tot nu heeft kunnen uitmaken, 74 getrouwd en 36 ongetrouwd. De ge trouwden hebben 74 weduwen en 214 kinderen achtergelaten. De geheele som van de jaarlyksche renten beloopt 64,081 mk., waarvan aan weduwen renten 18,869 en aan kinderrenten 44,581 mk. Aan uitkeeringen voor een maal zal 11.838 mk. betaald worden. Het geld, dat de Keizer geschonken g®doeldj heeft, is gisterenmiddag verdeeld. Elk loon-eisc gezin ontving tusschen de 100 en 150 mk. Op het oogenblik is een gezelschap van 1300 Franschen te Berlijn, die deelnemen aan een reis, welke hët Journal d’Alleinagne op touw heeft gezet. Zaterdag gebruikten zij hot mid dagmaal in de Diergaarde. Een van de Franschen kreeg toen den aardigen inval om een inzameling te houden (ÏOIDSCIIE COURANT Per kwartaal Idem franco per postJ Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per postI 80 Alwnnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLAHOS Tisxosweo M, l>ü onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1