Seizoen-Opruiming, D. SAMSQM, Gouda, Ruime bij ver dienst AGENTSCHAP Jacqueline Stok. Binnenland. (tame&gde Berichten. Stadsnieuws. KTCTfcTST. Laatste Berichten. Groote Jaarlijksfhe Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant BURGERLIJKE STAND. Sweelinckstr. 222 «tan verbitterden strijd zal worden ge voerd, waarvoor echter niet de socialis tische leiders, maar de regeering ver antwoordelijk zal worden gesteld. Welke houding do liberale arbtidera- vereenigingen tegenove^ de beweging zullen aannemen is nog onzeker. Tn ieder geval heblxm zij echter reeds besloten den strijd der socialisten voor het algemeen kiesrecht met kracht te ondersteunen, «onder *ich evenwel openlijk voor de algemeene staking te vi'rklaren. Amerika. Te New-York zal thans op de plaats, waar het eenige maanden geladen af gebrande gebouw van de Equitable ïiiefe Assurance heeft gestaan, het grootste gebouw va» de woreld wor den geplaatst, Pet zal zes en dertig verdiepingen hoog zijn. Het terrein kost 14.000.000 dollars. Niouwonliuta-herdonking, Daar het den 31 en Augustu» 25 jnar i« geleden, dat do heer F. Domein Nieuwenhuia uit de gevangen!» i» ontslagen, na daarin 7 maanden te hebben doorgebracht, beschuldigd van majesteitsschennis, naar aanleiding van een artikel, opgenomen in liet onder zijn redactie staand blad „Recht voor Allen" zal er op Zondag 1'Sep tember, volgens De Tel,, oen groote herdenking- en propaganda-meeting worden gehouden in den tuin van het Tolhuis over het IJ. Deze dag wordt goorgnniseerd door verschillende anarchistische groepen in Amsterdam. Op deze moeting ztillon verschillende personen het woord voeren. Alle socialistische veroenigingen in Nederland worden üitgenoodigd tot deelname. Dienst Kampen—Londen en verder. Volgen» de Zw. Ort..,Worden te Kampen plannon beraamd tot het oprienten eener stoomvaart-maat schappij, ten doel hebbende het in de voert brengen van een 4-tal schoeners, welke goregold een dienst zulloii on derhonden van Kampen «*ar I/reden en andere Engolsohe haven». Reeds is van oen dor groot/te En- gelsrhe firma's steun toegezegd voor het vervoer barer goederen. Dorde Nlenw-Guinea-expedijfie. De Hbld. correspondent te Batavia seint d,d. 14 Augustus Morgen vertrekt van Hoorabaja do <101110 wetenschappelijke expeditie naar Znid-Niouw-Ouinea, onder kapitein Fransohen Herderschee, Tijdon» het reces wordt tegen het a.s. zittingsjaar in do vergaderzaal der Tweode Kamer een verandering aangebracht, die ten doel heeft de thun» reed» hooger dan de vloer go- tegen estrade, waarop de voorzitter en het bureau zetelen, neg eenige treden te doen lijzen, zoodat do leden, om met den president te spreken, zich niet meer tusschen het bureau en de sto- nografenruimte voor zijn tafel kunnen plaatsen, maar hem lang» do trap, die naar den voorzitter leidt, zullen kun nen bereiken. Koninginnedag. Vanwege de Kon. Voreeniging va» gepensioneerde onderofficieren en min deren van hot Ned. leger zal den Uien Augustus a.s., den verjaardag der Ko ningin, aan de hulpbehoevende loden dor Voreeniging, gepensioneerd in den rang van onderofficier, ieder oen bo drag van f 50, die in don rang van korporaal van f 40 en die beneden don rang van korporaal van f 30 wor den uitgekeerd. Onderwijzers en dienstplicht. Do Kroon vernietigde de bepaling dor verordening op de jaarwedden der openbare onderwijzers te Faisohede, dat zij moeten modowerken dat hun opkomst onder do wapenen in den vacantiotijd valt. Oewentchte klanten. Een man, mot twee kleine meisjoa bij zich, stapte een restaurant binnen, bestelde <14n flesühje spuitwater en vroeg den kellner of hij drie glazen Mi drie bordjes wilde brongen. Toon <1« kellner dat gedaan had haalde do bezoeker een pakje met boterhamman „•lt zijn zak en begon de familie te 0 De kellner riep den eigenaar en deze ging naar den bezoeken „Mijnheer, mag ik a er op altent maken, dat dit geen café i» waar men zijn eigen boterhammen meebrengt „Zoo hernam do ander.». „En wie is O?" „Ik bon eigenaar van liet café „Ia u dat «ei do man „Ik heb juiat al naar u gezocht, want ik wilde vragen waarom de muziek niet «peelt." Gisterennacht om ongeveer 2 uur ia te Alkmaar de bliksem gelagen in den watermolen, «taande in den polder Overdie en Achtermeer. De molen ia geheel afgebrand. Oiatoren nacht ia de woning van den hoer 8. de L., eigendom van den hoer J. Th. H., te Doetinchem, totaal door brand vernield. Er kon nieta gered worden. Verzekering dekt de achade. De 64-jarigo heer D. v. Z. te öp- hemert was Maandag bij het verpalen van een geit op oen paal gevallen, die hem daarbij in hot onderlijf wo» gedrongen. Tengevolge van do l»eko- rnen wonden ia hij giateron overleden. Staking te Velaeh. Sinds eenige dagen .ataken de boot werkers in dienst van den heer Roij- geraberg en belast met de lossing van de houtbooten voor de firma Smidt van Gelder te Velzen. Daar geen over eenstemming tot oplossing vnn 't ge- achil kon verkregen worden, heeft thana de hoor Keijgorsborg de booten, zonder zelf de lossing ter hand te ne men, aan de firma 8midt van Gelder overgedragen, welke deze nu door eigen personeel «loet lossen. Politie bewaakt dag en nacht het terrein. Ernstige mishandeling. Een viertal jongens van 14 en 16 jaar te Zalt-Bommel, kregen twist, welke zoo hoog liep, dat J. R. een knipmes voor den dag haalde en daarmede M. d. Z. een drietal steek wonden in don rug toebracht. De gewonde moest naar hot gaathui» wordon vervoerd, daar de wonden van zeer ernstigen aard bleken te zyn. Do dader bevindt «ich in arrest. Verdwaald. De oude B. Walles, te Btadskananl, die- zyn broeder te Assen wilde be zoeken, is dwalende nabij "Rolde in deerniawekkonden toostamf gevonden. Maandag ia hij aan de gevolgen over leden. By de opgravingen to Xanten, naby Gennep, werd een gouden armband gevonden dateerendo uit het Rom. tijdperk en te Uodemerfeld in een zandgroeve werden eon aantal urnen met verbrande beenderen resten en scherven gevonden. Brand te Rotterdam. Gisternacht omstreeks halftweo ont dekten wakers van den particulieren nacht veiligheidsdienst te Rotterdam dio in de Baan op wacht stonden, dat brand was uitgebroken in tie electri- sohe drukkery van M. W. F. Bey% rinek Azn., gevestigd op de eerste verdieping en zolder van een pand aan de Baan 40. In het benedenge deelte was het wijnpakhuis van de firma I. de Bruyn A Zn. De bewoners moesten inderhaast de vlocht nemen. De brandweer werkte oen groot doel van den nacht met 7 stralen zoowel van de zydo van den Hohiedamachen- dijk als van uit de Baan. De goheele eerste verdieping en drukkerij is uit gebrand. Alleen het kantoor bleef be houden. In het wynpakhuis, waar een groote party port en champagne was opgeslagen, werd groote waterschade aangericht. Assurantie dekt de schade. Do brand is vermoedelijk ontstaan door het inwaaien van vonken uit den schoorsteen van «en volksgaarkeuken aan den Schiedamschendyk op den papiorzolder van de drukkery. Verduistering. Dezer dagen zjjn een reeks viin ernstige verduisteringen ann het licht gekomen ten nadeele van de rijwielfabriek „Simple*", te Amsterdam Het „N. v. N.'f weet er het volgende van te vertellen Op één der dagen van de vorige wee* vervoegde *Tch" aan de fabriek een heer, die een fiets wenschte te konpen. Hem werd door één der chefs een rywiel getoond, dat f 106 moest kosten, waarop de man «ün verwon dering uitapralc en vroeg noe het dan mogelyk was, dat hy precies dezelfde machine voor f 50 by een klein rywiel- handebukrtje op den Overtoom kon krygen. De Simplex-ohef noemde dit onmogelijk, de aspirant-kooper hield vol, en 't slot was, dat beiden naar bedoelden kleinen handelaar togen. En werkel(jk... daar stond een pracht van een Bimplex-rywiel voor f 50. De verwenden ng van zooeven maakte na weidra plaats" voor ach terdocht. Dit kon niet infden haak zijn. Het was het dan ook niet. Van het één kwam het ander, de politie werd in den arm genomen, een onderzoek ingesteld, en toen kwam er heel wat aan het licht. Twee bedienden van het groot$|a- brieksmagazijn hun namen zijn Poortman en Vogel van wie de één reed» een 7 tal jaren bij de firma in dienst was on hot volle vertrouwen genoot, bleken reeds sinds l'/j jaar in verbinding te hebben gestaan met oen viertal opkoopors van rijwielon- derdeelen. Bij stukjes en beetjes had tien zy telken» iets van de voorraden uit het magazyn weten te smokkelen. Banden, frames, «turen, zadels enz. verhuisden langzaam, maar zeker naar kleine werkplaatsen, werden daar in elkaar gezet, en zoo kwamen de Sim plex-rijwielen van f 60, in de woreld. F/én der opkoopers hield er een eigen manier op na. Hij zond een volgbriefje voor bijv. een dames-zadel. Een der beide ontrouwe magazijn-bedienden kroeg hot briefje in handen en liet, om allo achterdocht bij voorbaat den kop in te drukken, door iemand, die niet in 't geheim was, het gevraagde onderdeel uitreiken. Zelf hield hij echter het volgbriefje in zyn «ak, en de opkooper behoefde nooit bang te zijn later de factuur thuis te krijgen. Op deze en andere manieren is een partij onderdeelon verduisterd, mot elkaar een waarde van ongeveer f 8000. Ten minste dit bedrag werd genoemd. Echter heeft de firma geen schade voor zéóveel als dit bodrag, aangezien bij de arrestatie van drie der vier op koopers, de vierde, de man van de volgbriefjes is op vrije voeten nog een aanzienlyk ge<leelte van het gostolene terecht is gekomen. Te veel water. De vele regenbuien van de laatste dagen hebben het peil van het polder water zoo verhoogd, dat de molens en stoomgemalen, die op Schermer- boezem (N.-II.) loozen, weder in wer king zyn gesteld. De meer dan 50 molens van de Schermer hebben sedert April niet gpixpilen. Dit jaar hebben de molens niej. lang in „zomerlaag" gestaan. In het vorige jaar begonnen zo eerst in 't begin van October te malen. Zoowei, de molenaar als de veehouders hopen op t»eter weer. De ontploffiing op de „Vnlcanus". Omtrent het ongeluk dat gisteren heeft plaats gehad op do „Vulcanus" van de Anglo Saxon Petroleum Mij. deelt De Tel. nog de volgende bijzon derheden mede: Het vaartuig dat in hoofdzaak pe troleum en benzine vervoerde, voldeed zeer. I)e laatste reis was op Hamburg en de Zwarte Zee. Het voer ook op Noord- en Zuid-Amerika. Na de reis naar Hamburg en do Zwarte Zee, bracht men het vaartuig ter reparatie naar de werf van den heer Goedkoop. Gedurende vyf weken bleef het schip op de werfalles werd minutieus na gezien en waar noodig gerepareerd. Dos morgens «ou de machine eens proefdroaien en zoo kwam het, dat hot voltallige machinekamer-personeel, de kapitein, de heer v. Hal, en de directeur der Anglo Saxon Maatschap pij, de heer Meyer, zich aan boord oevonden. Juist «ou de machine aan- Ct worden. De 2o machinist, A. lékerke,* hield juist zyn hand op het deksel van het uitblaasvat, om te voelon, of dit soms warm werd, toen plots twee scherpe knallen achter el kaar weerklonken. Het uitblaasvat bleek gesprongen te zijn. De deksel werd van het vat als het ware afgerukt. De tweede machi nist, die zyn hand op het deksel hield, heeft daardoor het meest door het ongeval te fijden gehad. Want de lin kerhand werd den ongelukkige afge rukt, met een gedeelte der arm. De overigen, die in de nabijheid van het vat stonden, waaronder de twee werk lieden van de Nederlandsche Fabriek, werden gewond door de her- en der waarts springende stukken yzer. Zoo gewond al» zy waren ook de tweede machinist renden de slachtoffers, druipende van het bloed, naar Iwven. Daar snelden hun kame raden hen ter hulp. De machinekamer bood eey treuri- gen aanblik. De deelen der machine zyn met bloed bespat, terwyï overal de scherven en ijaeraplinters in 't rond liggen. In een pet had men de rood- doorweekte hand gelegd van den ver minkten machinist Tot ver in den omtrek had men de knallen gehoord, op dit geloid waren vele werklieden van de werf toege sneld, begrijpende, dat een ongeval had plaats gevonden. In den middag werd van verschil lende zijden een onderzoek ingesteld, £De scheepvaartinspectie, de politie, van het bureau ann de Kattenbur gergracht en de directie trachten vast te stellen, wat de oorzaak is van het ongeluk. Er was, naar men ons mededeelde niet anders vast te stellen, dan dat een exploisie heeft plaats gehad in een inblaasvat. Dit vat is geheel opengeslagen. De gewonden zijn voor zoover nu kan worden beoordeeld, bniten gevaar. GOUDA, 15 Aug. 1912. Koninginnefeest. De sub-commissie voor de voorbe reiding van den grooten optocht op Koninginnedag, voorstellende bedrijf en kleederdrachten der elf Provincies van Nederland, is met hare voorbe reidingen zoo ver, dat in hoofdzaak het welslagen daarvan nog zal afhan gen van de medewerking van de daar voor benoodigde personen. Verschil lende vereenigingen zullen worden aangezocht, daartoe met hun leden mede te werken, maar buitendien zal de medewerking van een ieder, die zich daarvoor wil aanmelden, teq zeerste op prijs gesteld worden. Aanmelding daarvan kan geschieden bij het daartoe door de commissio aan gewezen lid, den heer H. N. Valckenier de üreeve. Ook zal een wedstrijd worden ge organiseerd van gevel- en straatver lichting, waarvoor deelnemers per advertentie in dit numraor woraon üitgenoodigd. Het door de Rotterd.imscho Recht bank d.d. 30 Juli jl. uitgesproken faillissement van W. J. Hteenland, meubelfabrikant en koopman, Kleiweg 98, alhier, is vernietigd. Jlollandsche Maatschappij van Land bouw, afd. Gouda en Omstreken. Gisteravond hield tie afd. Gouda en Omstreken van de HoH. Mij. van Land bouw in de «aal „(kmcordia" een leden vergadering. Na opening door den Voorzitter, den heer II. N. Valckenier de Greeve, wer den de notulen gelezen en goedge keurd. Daarop werden door den Voorzitter eenige mededeelingen gedaan betref fende het proces der afdeeling contra de Gemeente Gouda inzake het garan tiefonds der Tentoonstelling 1909, zulks naar aanleiding van het in den ge meenteraad bij monde van den heer Kolijn namens de daarvoor benoemde Commissie van Advies uitgebrachte rapport- Wij laten deze mededeelingen hier in zyn geheel volgen: „Het is zeker een aangename taak voor het Bestuur der Afdeeling tot U te mogen komen met de mededeeling dat do dagvaarding, zoo noodgedron gen aan de Gemeente Gouda uitge bracht bekroond is met den goeden uitslag der procedure die daarvan het noodzakelijk gevolg is moeten worden. Wij,staan daardoor in de eerste plaats voor het feit het Tentoonstellings- Comité, voorloopig reeds ontbonden, thans definitief te kunnen déchargeeren on dan is het jammer dat van de 4 mannen wién deze taak in handen word gegeven, slechts twee hier nog aanwezig zyn. Met dankbare herin nering voor hetgeen hij in ons belang gewerkt heeft brengen wy een wee moedige hulde aan den overleden Secretaris van het Comité Mr. Begram van Eeten en tevens aan onzen ver trokken Penningmeester, den Heer van de Stolpe. Hy was van beroep veearts, maar medelevende in het wel en wee onzer Afdeeling, was hij een goed Penningmeester, wiens eerlijkheid en goede trouw boven allen twijfel ver heven waren. Tegenover deze aangename herin nering staat het schrille contrast voor de eer der afdeeling te moeten ant woorden op lage beschuldigingen die, in het dagelyksoh lever, met een ge voel van verachting voorby gegaan, nu, omdat ze voortkomen uit de ge dachten van Edelachtbare Hoeren, ver tegenwoordigende een groot deel van de bevolking van Goudawaaraan dus qualitate qua aandacht moet worden geschonkeneen wederantwoord niet kan en mag uitblijven. Het Bestuur bedoelt hiermede de Memorie van de Commissie van Advies uit den Raad der Gemeente Gouda voor dit proces benoemd en uitgebracht in de Verga dering van den Gemeenteraad op Maandag 22 Juli jX Ten opzichte hiervan kannen wij de volgende verklaringen geven A. Dat in eene Vergadering gehou den op 8 Mei 1908 in het Hotel „de Zalm te Gouda en bijgewoond door den Burgemeester van Gooda, de Wethouders de Heeren H. J. Neder- horst Sr., C. W. v. d. Velde sa J. van Galen, alsmede de Heeren J. H. van der Torren, J. Breebaart, I. IJseei de Schepper, J. C. van der Torrea, S. Moons, H. Eijssen, A. J..Schilt, P. J. Bt* 11 aart Jr. en C. van Veen Az., waarbij mede üitgenoodigd doch met kennisgeving afwezig waren de Heeren Mr. M. M. Schim v. d. Loeff, J. L. van Eyk, J. N. Both en Mr. D. N. Brquwer, door het Bestnnr is toege licht het geheele ontwerp waarop de Tentoonstelling zou worden opgezet en uitgevoerd. Iu diezelfde Vergade ring is reeds door het Bestuur het zoo gewraakte Tentoonstellings-Comité benoemd en verklaarde de Burgemoes- ter zich op verzoek bereid daarvan het Eere-Voorzitterschap te aanvaar den. Er is toen uitdrukkelijk medege deeld dat de Afdeelingskas f '2000. beschikbaar stelde voor de Tentoon stelling. Zoo openlijk mogelijk en in tegenwoordigheid van de Gemeente lijke Autouriteiten is dos verklaard dat tie Tentoonstelling afzonderlyk zou wordon beheerd en dat nit de kas der Afdeeling slechts f 2000.beschik baar zou worden gesteld. Indien er dus Raadsleden waren, die in de mee ning verkeerden, dat alles ander» sou gebeuren en wel in het bizonder, dat de Afdeeling haar heele kas zou be schikbaar stellen, dan komt dit, omdat zij niet kennis namen van wat openlyk en in tegenwoordigheid der Gemeente lijke Autoriteiten was gezegd. Moet men de Commissie gelooven, dan zijn zy in plaats daarvan g**n snuffelen naar wat in 1860 en 1894 is geschied, doch hebben dat zoo sleoht gedaan, dat zij hierbij de kluts geheel zyn kwijtgeraakt. Wat hiervaiw ook zij, in ieder geval mist men het recht het minste verwijt aan de Afdeeling te maken, die niet meer kan doen dan van den beginne af haar plannen ge heel openbaar maken, zoodat alle ver dere onderzoek van Raadsleden naar wat vroeger geschiedde, geheel over bodig wordt. Zelfs tegenwoordig was een lid van de Commissie van Advies. Het is ons ton eenonmale onbegrijpelijk hoe deze aan het verslag in den Raad zijne medewerking heeft kunnen geve». B. Dat het beroepen op de boeking in het jaar i910 van ontvangsten tot de Tentoonstelling behoorenae, reeds is geschied door den advocaat der Gemeente in zijn pleidooi voor de Rechtbank. Wij begrijpen niet dat de repliek van onzen Advocaat die deze bewering op zoo duidelijke wyze heeft weerlegd, door de Commissie wordt over het hoofd gezien. Nu in 1912 zal er nog een ontvangst in de boeken der Af deeling over de Tentoonstelling voor komen in den vorm van de Gemeen telijke bijdrage in het Garantiefonds, zonder dat daarop aanmerking kan worden gemaakt of dit aanleiding kan geven onze afdeeling van oneerlijkheid of onbehoorlijkheid te beschuldigen. Het betreft hier inderdaad niet anders dan eêne eenvoudige verrekening van kasvoorschotten door de Afdeeling ten behoeve van de Tentoonstelling ge daan. C. Dat de afdeeling gemeend heeft eer op den dank der Commissie te mogen rekenen doordat zy onverplicht onmiddellyk op eerste aanvrage alle Notulen en Kasboeken, zoowel van Tentoonstelling als Afdeeling en Be stuur ter inzage heeft gesteld van den Raadsman der Gemeente en da Com missie, die daarvan een ruim gebruik .heeft gemaakt en hetgeen haar taak veel vergemakkelijkte. Wij meenen hiermede getoond te hebben dat onze goede trouw boven allen twijfel verheven is. De aange haalde dicht geplakte bladen waren geheel bniten de jaren verband hou dende met de Tentoonstelling. Deze dateeren van vóór dien tyd toen de heer Both nog Penningmeester der ^OrorigLT'gêven de namen van de leden der Commissie tot het nazien der Afdeeling» rekening, alsmede de volledige décharge ons verleend ons de vrijmoedigheid dit verwgt geheel té verwerpen. D. Het raadselsommetie der toege treden leden, ook door den Advocaat der Gemeente reeds in het pleidooi gebracht, weder te berde brengende is absoluut lont en werd de onjuist heid daarvan voor de Reohtbank reeds dqor onzen verdediger zoo dniddgk aangetoond, dat wj verdere toelichting daarop overbodig achten en volstaan met er op te wyzen dat de contribu ties der nieuwe leden evenmin ris de contributies der oude leden tot de in komsten der Tentoonstelling behooren. Bovendien heeft het geen zin de voor den rechter gevoerde debatten op deze wijze wederom te heropenen. Aan iederen belangstellende zijn wy echter bereid alle mogelyke inlichtingen te verstrekken. Onze eindindruk i» dat de Commis sie van Advies zich niet voldoende op de hoogte gesteld heeft van den loop van het proces. Dat haar door het niet bijwonen der pleidooien veel onopgehelderd is gebleven waarom de Recntbank on»e Afdeeling in het gelijk stelde en dat de haar schijnbaar van ééne zijde verschafte gegevens tot een foutieve eindindruk hebben geleid. Had zij alle» gevolgd, hare Nota ware zeker achterwege gebleven. Het boetekleed ons bij monde van de» Rapporteur, den heer Kolijn, aan geboden, kan niet door onze Afdeeling worden aanvaard. De stof daarvoor deugt niet. Waar de Commissie zich ten doel schijnt te hebben gesteld onze Afdee ling volkomen te beleedigen ea ver dacht te maken, daar is zij in lijnrechte tegenspraak met den raadsman der Gemeente die zyn pleidooi aanving met het te betreuren dat Twee Acht bare Colleges als de Gemeente Gouda en onze Afdeeling een geschil als dit door de Rechtbank moesten doen be slissen. Ten slotte nog dit Dit proces is alleen een gevolg ge weest vart de herhaaldelijke lasterlijke uanvalleu in den Raad op onze Af deeling en haar jheheer gedaan. De Afdeeling heeft het nimmer gewenscht, maar iS op aanraden van den Voor zitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw Mr. C. P. Zaaijer, daar toe overgegaan, als zijnde genoodzaakt haar eer en goeden naam te ver dedigen. Het is afgeloopen zooals wij dit ver wachtten en allerminst is het èn voor de Gemeente Gouda èn voor onze Afdeeling te wenschen dat de goede verstandhouding hierdoor zoude zijn verbroken. Het is moeilijk te zeggen wie daarbij de meest lijdende partij zou worden. Maar niet te vergeten is dat de Afdeeling naast het Houden van Tentoonstellingen, ook het bevor deren van het marktwezon in haar Reglement heeft staan. En wanneer men de nu nog niet voldoende be volkte nieuwe marktterreinen tot eén goed gebruik wil zien komen, dan zal krachtige samenwerking in deze noodig zijn om tot heil te kunnen strekken voor de groote omliggende landbou wende bevolking maar ook tot voor deel der Gemeente Goudi." Het Bestuur der Afdeeling Gouda en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. H. N. Valckenier de Greeve, Voortitter. •L. de Vries Jzn., Vice-Voorzitter. B. Roos, Secretaris- Pènnntgmeenter. W. Dogterom. F. van Vliet. J. G. W. Naber. J. Moons. Deze mededeelingen werden door de leden met instemming begroet. Door den heer L. de Vries Jzn die met den heer C- van Veen Azn, als afgevaardigden de buitengewone algemeene vergadering te Amsterdam bywoonde, werd daarvan verslag uit gebracht, waarvoor door den voorzitter namens de vergadering dank werd gebracht. Omtrent de punten van beschrijving voor de Algemeene Vergadering te Medemblik te honden werd besloten de afgevtérdigden een vrfl mandaat mede te gaven, echter met dien ver stande dat in de plaats van den heer J. H. van der Torren, die 31 Dec. 1912 mo«| aftreden en niet herkiesbaar is, als candidaat voor het hoofdbestuur wordt aangewezen de heer H. N, Valckenier de| Greeve. De voofaitter verklaarde deze. candi- datuur te aanvaarden. Tot afgevaardigden naar de Alge meene Vergadering te Medemblik wer den gekozen de heeren H. N. Valcke nier de Greeve en B. Roos, terwijl als plaatsvervangers werden aange wezen de heeren L. de Vries Jzn. en M. Verdoold. De heer S. Moons, daar voor eerst gekozen was verhinderd. De Bestuursleden L. de Vries Jzn., W. Dogterom en F. van Vliet, die periodiek moesten aftreden, werden allen met groote meerderheid herkozen. Het bestuur werd daarna aangevuld met 2 leden uit de gemeenten Stolwyk en Berken wonde, waarbij de Voorzitter wees op het belang dezer vertegen woordiging. Daarvoor werden gekozen de heeren M. Verdoold te Stolwijk en M. C. de Jong Aan. té Berken wonde. Door den Voorzitter werd mede deeling gedaan dat door de Atfd. in den a.s. winter een cnrsns zal worden gehouden in Veekennis an een in Zuivelbereiding voor vrouwen en meisjes te Stolwijk, waarvoor reeds deelneming is. Gok de Landbouw- curaua te Berkeawoude wordt a.s. winter weder gehouden. Bij de rondvraag werd door den heer de Vries verzocht aan het Hoofd bestuur te vragen de verkiezingen voor het Hoofdbestuur in de Alg. Verga dering niet te doen plaats hebben vóór de vergadering, doch in de pauze, opdat alle afgevaardigden aanwezig kunnen zijn. Besloten werd een schrijven dienj aangaando aan het H. B. te richten:- Nadat door den heer Jonkers Both nog een voorstel werd gedaan in ver band met de procedure der Afd. en de Gemeente, welk voorstel echter onmiddellijk na toelichting der onjuiste gronden, waarop het was gebaseerd, werd ingetrokken, werd overgegaan tot de verloting van een 6 tal prijzen onder de aanwezigen, waarna de ver gadering door den Voortitter werd gesloten. WaddiHjrveen. Door het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie te VGravenhage werd gisteren aan besteed, het bijspannen van draden aan de telefoonlijnen Bodegraven-Utrecht (Merwedekanaal) en te Utrecht, het verleggen van draden aan de tele- phoonlijn Moordrecht "(aansluiting)— Harmeien en het leggen van kabels te Utrecht en door de dubbele Wiericke bij Nieuwérbrng. Minste inschrijver P. Van den Borg alhier, voor f 1762. Schoonhoven. In de Zaterdag 10 Augustus te Dordrecht gehouden ver gadering van do Vereeniging tot Be hartiging der Stoomvaartbelangen in Nederland is als noodzakelijk uitge sproken, dat er te Schoonhoven een flinke vluchthaven voor booten en schepen gomaakt wordt, daar de af-l stand van Rotterdam naar Vroeswijk te groot is, zonder geschikte vlucht haven. Dé gunstige ligging van Schoonho ven en de goede gelegenheid, die er is voor een vluchthaven, zoomede het feit, dat de gemeente binnen korten tijd aan de spoorlijn verbonden zal zyn, maken dat die gemeente in hot belang der scheepvaart voor het ge-j noemde doel als aangewezen is. Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Voor de tentoonstelling van silhou etten, die in het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem wordt voor bereid, werden vele welwillende toe zeggingen gedaan en belooft deze tentoonstelling hoogst merkwaardig /te worden, zoodat de Directie het voornemen heeft, aan den catalogus eene korte inleiding toe te voegen. Zij doet derhalve een bezoek op allen, die over dit onderwerp eenig licht kannen doen schijnen, naar daarom trent mededeeliug te willen doen, ter wijl zij het op hoogen prijs zal stellen, indien men haar omtrent de inzen dingen zooveel mogelijk nadere bij zonderheden wil doen toehooren. MARKT BERICHTEN. Gouda, 15 Aug. 1912. GRANENPrijshoudend. TarweZceuwsche 9.85 10.*$ mindere dito 9 50 i 9.75. Afwijkende 9.— 1 9.25. Polder 8.25 A 8.75, Rogge Zeeuwsche 7 50 4/8 25. Polder 6.50 4 f.—. Buitenlandse!» per 70 kilo 7.— a 7.50 GerstWinter 6 i 6 40. Zomer 4 Che- vslier 7.50 4 ƒ7.75, Buiten!, voergerst per 65 kilo 5 50 4 6.—. Haver per H.L. 5.25 4 5.60. Per 100 kilo/ 1040 4 10 75. Henneptaad 1 Buitenlandsche per 50 Kilo 7.50 4 8.—-. Kanarie zaad 13.— 4 14. -. Kar wij zaad per 50 Kilo 19 4 19.50. Koolzaad 19.—-Af 20.— per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 4 Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 25 A 7.50 Boonen bruine boonen 4 witte boonen 4 Paardenboonen 9.25 a 9 50. Duiven- boonen 10.4 10 25. Mail per 100 KiloAmerikaansche Mixed 7.75 4 8.—. Kleine ronde 8.— A f 8.50. Vkbuarkt. Melkvee, weimp aanvoer, handel stug, door de hooge prijsvraag. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vrijwel, 27 4 31 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, red. aaaroer, hande) vrijwel, 21 4 23 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel veel beter, 1.50 4 1.80 per week. Vette Schapen, redel. aanvoer, handel matig 22.4 25.—. Lammeren, goede aanvoer, handel matig, 16.- 4 20.— Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han del vlug, ia.-— 4 18.—. Graskalveren weinig aanvoer, handel vlug< prijzen zeer hoog. Fokkalveren 14.4 24.—. Kaai,aangevoerd 74 partijen, handel vlug ie kwal. 30.— 4 32 aée kwal «7.4 S9.— Zwaardere 32.— 4 34.—. Noordtiollandsche a - Boter 1313 stukken v. '/,KG. Handel gewoon. GoSboter 140 4 t.50. Weiboter i.ao 4 1 30. Oroentenveiling te Gouda. 15 Augustus 1912. Wortelen f 1.— tot f 2.— per h. bos. Tuinboonen per 100 f0.60 tot f 1.60. Kropsla f 1.— per h. Komkommers I.tot 4.—. Geele fl.— tot 4. per h. Postelein f 0.30 per mand. Sper- sieboonen f 0.50 tot f 0.60 p. d. Snn- boonen f 1.26 tot f 1.50 p. d. Andijvie f 1.80 p. h. Marokko. Rabat. Moulaï-Youssef is tot sul tan goproclameerd. Talrijke saluut schoten zijn te Rabat en Sali gelost De bevolking scheen onverschillig. In de Siècle lezen wy het volgende over dezen nieuwen, sultan Moula'i-Youssief is een armzalig persoontje zonder invloed en zonder wil, weinig ontwikkeld en zeer week. Daaruit volgt dat hü weinig prestige zal hebben. Maar heeft oen sultan lat ooit? Het is duideiyk, dat allo fanatieken altijd tegen hem «uilen iijn, zooals ze ook waren tegen Abdel Aziz later tegen Hafid. De sulUn beschermt dus Frankrijk, zal nimmer andere autoriteit hebben dan dfe verzekerd wordt door geweren en kanonnen. Youssef zal een leerzaam en trouw instrument zijn, die niet veel kwaad zal doen on niet veel goed. De Storm. 1 Do storm richt in Frankrijk zeer veel schade aan. In het departement van Gironde is veel oogst vernield. Te Arachon zijn 150 visschersbooten vernield. Andere leden veel schade. Bij Saint-Malo is de Engelsche stoomboot Elonore, komende van Car diff met een lading steenkolen, op oen rots geloopen. Reddingsbooten konden alleen de passagiers en de bemanning redden, die zich op booten hadden begeven. Het schip zit zeer gevaarlijk en het zal wel onmogelijk zijn het te behouden. In Albanië. De kwesties van dé teruggave der wapenen aan de Albaneezen zal ge deeltelik plaats hebben. Deze soorten luxe-wapons zullen teruggegeven wor den. De overige worden bewaard on zullen in geval vin nood aan hun eigenaars worden teruggegeven. Hertogin Elisabeth van Genua f. Romk, 16 Aug. Hertogin Elisabeth van Genua, de grootmoeder van den Koning van Italië is gisterenavond overleden. Geboren 4 Febr. 1830, huwde zij in 1850 met Prins Ferdinand van Savoye, Hertog van Genua. Nieuwe Staking. Aan de glasfabriek van do Firma Van Deventer te Schiedam heeft heden de <lagploeg het werk gestAakt. Turkije en Montenegro. Konstxnttnopel, 15 Augr. Kolonel Alizira, president van de grenscom- missie is benoemd tot zaakgelastigde van Turkije te Cetftimjo. Hij had had een onderhoud met den koning van Montenegro, die zich be klaagde over het foit, dat Turkije nog steeds het protoool betreffende de grensregeling niet had geteekend. De koning zyi dat dit feit bewees dat Turkije geen goede betrekkingen mot Montenegro wenscht te onder- houdeh. Kolonel Alizira heeft de Portoden raad gegeven de zaak spoedig te re- ter in Griekenland en Montenegro benoemd Jacob Gould Schurman, president van de Universiteit van Cornell. In Arabië. Massaocat, 14 Auga. (Italiaansche bron). Volgens berichten uit Medina waar de saïd Idriaé ter gelegenheid van de feesten van den Ramadan «ich bevindt, hebben de troepen van Idriss, na vyf dagen strüd de Turksche tron en bij den berg Shansan verslagen en ion zeer ernstige verliezen toegebracht. Do Xariers. Athene, 14 Aug. Een delegatie van de bewoners van het eiland Xaria, gelegen in de Egëesche Zee en niet bezet door de Italianen hebben aan de vertegenwoordigers der mogend heden oon proclamatie gericht waarin gezegd wordt dat de geweldplegingen van de Porte en de verkrachting hun ner privilegiën de bewoners er toe gebracht hebben het Turksche gezag af te zweren en autonomie teproola- raeeren na do Turksche 'autoriteiten verdreven te hebben. Zij vragen hun vereeuiging met Griekenland en als dat oninogelyk is, hun geheele autonomie. Monarchistische samenzweerders. Londen, 14 Aug. De bladen be richten dat kapitein Paira Gonceiro op het oogenblik te Gent Jean-de-Lui vertoeft. Men ontdekt steeds moer monar chistische snmonzworingon. In som mige plaatsen zyn de gevangenissen te klein om ze te bevatten. Het getal gearresteerde officieren loopt over de honderd en van pries ters over de vierhonderd. De royalisten «yn van plan hun hoofdkwartier naar Rio de Janeiro over te brengen. van alle nog voorhanden zynde Costume*, Costume-tailleur, Blouscn, Jupe* en Juponn, benevens een groote party Japon- to ff en en Zijden tot buitengewoon lage pryzen a contant. Specialiteit in ffouiiauté'*, Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. De Montenegryosche zaakgelastigde te Konstantinopel heeft tot de Porte een vertoog gericht naar aanleiding van de iongste incidenten te Mokra en te Velika, waarby Turken aanval lend zijn opgetreden. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft daarop geantwoord dat hij do noodige instructies zal geven. Italië en Rusland. Uit Rome aan de „Éclair" In hofkringen spreekt men met be slistheid van een aanstaand hnwelyk van een prins uit het hui» van Savoye met'een Russische groothertogin. De koning zelf zou de onderhandelingen leiden. Vereenigde Staten. Taft haaft tot gevolmachtigd minis- door een aangenaam gemakkelijk geen risico geen kosten Brieven onder II. C. 77 Adver tentie-bureau H. GRÜNFELD A Co., Prinsengracht 739, Amster- dam. van het Koninklük Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.3 te Coruna, laagste stand |747.1 .te Ler- wich. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige, zuidelyke tot weste lijke wind, zwaarbewolkt, met tydelyke opklaring. Waarschyniyk regenbuien. Zelfde temperatuur. VAN DEN KfrecteikiidelteAMStRrdtn 15 AUG. 1912. G0ÜDA. GEBOREN13 Aujf. Anna Hen- drica, ouders J. P. Hak en C. J Blaaier 14. Johanna Wilhelmin», ouders I. van der Want en J. W. Bos. Willem Frederik, ouders W. F. Wil- lemse en W. 0. Sas. GEHUWD14 Aug. G. C. Dekker en A. Koops. F. van Mostrigt en F. Slobbe. J. M. Hey en N. de Knegt. T. Verkaaik on M. J. denbnrg. REEUWIJK. GEBOREN: Elisabeth Jaantje,ou ders, A. van Kampen en E. J. Stol- wyk. Sygje Adrians, onders J, Rijlaarsdam en M. Schouten. Maar ten, ouden M. Schouten en L. van Es, Staatsleealacea nJ, Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. 79 Oostenr. Belastingvrije Kronenrente w pót. 87Vis Port. Obl. 8de Serie Amort. Schuld 3 pet. 84'/a Rnasische Obl. 1906 6 pet. 1007/j l*d. Ooi. (Gr. Russische Spw.mfi.) 1898 4 pet, W/j ld. Obl. (Nicolai 8poor- eg). 1867-69 4 pet. »11/, ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet ööVis Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. öpet. 46»/» Brazilië. Funding Lee- ning 5 pot. 108'Viêl Obl. 1889 4 pot. 847, Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. 59 Buk »Ciwll«t-lMlel- Ul(M. Nod. Bankottmioelen 214 ladutr. U»4er«eml»f»« American Car A Foun dry Comp. O. v. A. 60 ld.Stfielting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo Amerioan Tele- DBN IIA AO, leerjirM aolo-xang mi meth. «preken heeft nog eenige nren beschikbaar om in Gondn leiiea te geven. Nadere in lichtingen een boren»taand adree. graph Oy. Cert. v. A. O. 8, Steel Oorp. Gert. v. Gew. Aand. Kei. CredlM Inuell. en (altaar Oaderaealacea Handeltver. Am»ter- dam" Aand. Jar. Cultuur Mij. Aand. Ned. Haudel-Mg. O.rA ■Uakeav Ketahoen" Mgnhouw Mjj, Gew. Aand. Kedjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petreleum-Oadera- Dorteohe Petroleum In- du»trio Mij. Gew. A. Kon.Ned.My.totExpl. v. Petr. Broun. O.v.A Shell" The Tranip. A Trad Oy. O. r, <S. A Scheepvaart h(Jaa. Ned.-Am. Stoomvaart- Mjj. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afge»t. Pref. A. Takak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. Mveraen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Urn. Cert. v. Aand. hpaarwegea. Hall. IJzeren Spoor wegen g. Aand. Mjj. t. Expl. v. Staats- •poorwegen Aand. Zmd-Ibaliaan. Hpwmfj. Serie A-H Obl. 8 pet. Warschau-Weene ii Hpoorwegmy. Aand dito dito Act. de Jouiu. Amerika. Atchison Alg. Hypb. OU. 4 pot. Erio Bpoorweg-lCy. Gew. Aend Union Paoific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preaaleleenlngea. Amsterdam Aand. 8 pot Hongarije. Thei..«-R«- gnlirungs-Ges. 4 pot. 84'/, 277 72", T8V„ 87 'I, 927, 86'7„ 1087. 84'/, 59 607, 86», 27 74 188 274 1897, 86 277 88'/,. 1647, 610 626 180 114 18»/. 188 273 86 274 88 1687, 6047, 181 1147, i#7, 907, 907, «V. «/u 107, io'/, 86 '/a 80'/, 92 92 62'/,, 62'/, 186'/, - 86'/, - 8®'/, - 8«7, 88'/, 1727, 178 6»/,. 5'/, 100»/, - 146'/, - GELDKOERS. Prolongatie 4'/,—4'/, pGt. Amerikanen levendig, Petroleum geringe omzet, Tabakken onveran derd, Unituren ieta beter, Rnbbera vaat, Nat. Staataf. lager, Bnitenl. on veranderd, Mijnen zeer atil, Tram waarden stil.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2