iwot, ISEL [TS, and el; jzen ar I HET OFFER. Vrijdag 16 Augustus 1912. 51e Jaargang. No. 11945. behalveZon- S-ciitenlaxxd.. jENWERF. IDE Sïixxxexxlan.d.. FEUILLETON. beroemde irkg-Iazen WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. a*~ Alle Lore- en Hulsli. Artikelen Janskerk, keningen éni. Gouda. i Heeren Feestdagen. Telefoon Interc. 82. I. xpliril Buitenlanwch Nieuws. XTie“CL"WS- ezx voor Q-oixcLsl eon. Oxxxstr eHsezex. Verschynt dagelijks v behalveZon- en Feestdagen. Telefoon Interc? 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. J fiOUDSCHE COURANT j 14 Zn., Gouda. i> (Wordt vervolgd.) 'BXT. itgevers, G#n<li van Beeldende ür, Architect en van Bouwkunde ICHT DHR abeTih, Orgelconcert H. B. Spaan- T IN 12) Een paar minuten lang wetenden zij in eikaars armen, de een omdat zij hem niet wilde hebben, en de ander, omdat zij hem, dien zij zoo lief had, niet krijgen kon. Zij voelden beiden met diepe smart de onvolmaaktheid in de toestanden van deze wereld, waarin zooveel ver keerd gaat; en zooveel wat den een genot geeft, den ander leed veroor zaakt. ging van christen-zijn en socialist-zijn in een persoon acht ze in de S. A. P. geoorloofd en mogelijk. De steeds sterker in haar opge leefde zucht naar de eenheid van het strijdend proletariaat drong haar uit te spreken, wat bij de oprichting van den Bond nog niet in haar leefde. Een stem in haar dringt haar om zich te vereenigen met allen, die zij zich heen spoeden ziet naar het socia lisme. - En als zij antwoordt„Neen, Heer, want ik ben nooit geweest in een organisatie, waar Uw Naam niet werd geloofd met den mond”, dan hoort zij weer die stem binnen in haar zeggen Van wat Ik uitverkoren heb om zulk een groot werk te doen, zult gij u niet afscheiden. Ten slotte legde zij de verklaring af, dat zij, als de Bond besluit om in 1913 aan de actieve politiek deel te nemen, zij aan den verderen voortgang van het werk der christen-socialistsche beweging geen deel meer zal kunnen nemen. Verschillende sprekers voerden het woord ter bestrijding van Enka. Bijval vond zij bij den heer Van der Ham, gemeenteraadslid te Ambt-Almelo. In haar repliek zeide Enka ook niet 'meer te gelooven in de mogelijkheid eener Christelijke organisatie. De Bond van Christen-socialisten staat nu nog hoog, nu hij nog hoog kan staan. Groen van Prinsterer en zijn phalanx stonden ook hoog, maar de partij is verworden tot de huidige Kuyperbende. Zoo zal het volgons haar ook gaan met den Bond, als deze uitgroeit tot een massa-organisatie. Het voorstel van het Bondsbestuur werd met 131 tegén 55 stemmen aan genomen. Een aantal tegenstemmen werd uitgebracht op grond van prac- tische bezwaren. Het program van beginselen en eischen werd hierna met eenige arti kelen aangevuld. Besloten werd, ook dit jaar weder deel te nemen aan den Rooden Dinsdag. Na het sluiten der vergadering werd er een collecte gehouden voor de stakende gasblazers, die ruim f 22 opbracht. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. VIJFDE HOOFDSTUK. Nadat de ÏTran^aise snikkende was weggegaanmaakte Marie met gebo gen hoofd etti langzamer dan anders, de tafel voqr het eten gereed. Toen ging zij de beide mannen roepen. Het middagmaal verliep onder jStil- zwijgenallen waren innerlijk Aange daan bij de gedachte aan hetgeen ge beuren moest. Nadat de tafel was afgedekt, ver- geregeld tjjdig ontvangen van n, vermakelflk- dan in onne duurder gaan worden.— dan bij de jongste belasting-verhopging. De om zet is sedert, door het vele gebruik van zelf-ontstekers, aatfrnerkelijk min der geworden, terwijl voor de fabrieken de bedrijfsonkosten dezelfde bleven. De fabrikanten hebben zich daarom genoodzaakt gezien den prijs per 1000’ doosjes met 1 mark te verhoogen dé kleinhandel zal nu binnenkort den prffe van een pak lucifers ook hooger gain stellen. zocht Liebreich zijn kind, zich zoo netjes mogelijk te kleeden en tegen vier uur een prettige koffietafel gereed te maken. Haar aanstaande zou om streeks dien tijd naar boven komen. Marie, die alle hoop had opgegeven om nog te ontkomen aan het lot, dat haar dreigde, gaf zonder tegenspraak toe aan het verlangen van haar vader, en beloofde, dat zij op tijd gereed zou zijn. In den salon brandde de kachel heerlijk, Een wit laken bedekte de tafel, en daarop stond het beste thee servies, dat zij hadden. Asfcel had op verzoek van Marie gezorgd voor koek jes, en Liebreich kwam met een bloeiende roode camelia van het atelier- trapje en plaatste ze als sieraad mid den op de tafel. Hij gevoelde zich zeer tevreden, en het weinigje behaag lijkheid dat hem heden omgaf, deed hem goed; hij streelde zich met de gedachte, dat hij nooit beter voor zijn dochter zou hebben kunnen zorgen. Marie kwam in haar lichtblauwe Zondagsche japon gekleed de kan/er binnen en zette de koffiekan op de kachel. Zij was bleeker dan gewoon lijk, en een ernstige trek in het gelaat en de samengeperste lippen bewezen, hoe zij zich met moeite beheerschte. Een oogenblik keek zij onderzoekend hem zelfs de hand. Zij dachtals zij zich goed wist te beheerschen, zou het haar met Gods hulp misschien gelukken, het zware offer zonder mor ren te brengen. In dit plechtig oogen blik besloot zij hiertoe haar uiterste best te doen. Onder een toespeling op zijn groot moedigheid, maakte hij de groote ca- meó op haar borst vast. Die aanraking was haar zoo onaangenaam, dat zij onwillekeliring in één kromp, waarbij hij haar een paar malen gevoelig stak. Toen f dit doorstaan was, zette hij zich behaaglijk in een hoek van de sofa en ontvouwde zijn plannen. Ten eerste verklaarde hij, moet er een heerlijk feestmaal gegeven worden ter eere van hun verbintenis. Men zou hier in het salon kunnen ontvangen en in het atelier eten, dat was vorste- lijker. Na het avondeten zou men weer bij elkaar komen. Hij wilde niets dan taarten en champagne laten opdis- schen. „Wat ik natuurlijk moet be talen,” verklaarde hij met een hooge borst. „Mijn drie kinderen zullen ook van de partij zijn, hun nieuwe Mama begroeten, en ook mijne trouwe zaak- vriendin juffrouw Duvernier. Wie wenscht gij uit te noodigen, waarde Liebreich?” Turkije. Turkye zit tot over de ooren in de narigheid. De oorlog met Italië, de Albaneesche kwestie, de binnenland- sche oneenigheden, de Macedonische kwestie, de laatste ontzettende aard beving, welker gevolgen thans, pas door de berichten duidelijk worden, het zijn alle moeilijkheden voor de Porte, de een al lastiger dan de an dere op te lossen. Vooral de binnen- landsche toestand laat nog zeer veel te wenschen over. Het groote kwaad, dat vele ambte naren, die een belangrijke politieke rol speelden onvereenigbaar met het ambtenaarzijn, dit kwaad wil het ministerie met wortel en tak uitroeien. Alle ambtenaren is aangezegd uit de politieke partijen te treden. Velen hebben dit ook gedaan, en een des betreffende verklaring afgelegd. Maar er zijn nog veel ambtenaren, die wei geren zich aan dézen maatregel te onderwerpen. Het zijn hoofdzakelijk aanhangers van het Comité van Een heid en Vooruitgang. Zij worden echter door de regeering onverbiddelijk ontslagen. Het ministerie wil dat de ambte naren zich zullen onthouden van in- vloed uitoefenen op verkiezingen enz. Qen. ware Panie^> omdat Daartoe heeft zij een schrijven aan de ambtenaren gericht, waarin zij 1 en gelast de verkiezingen in volkomen vrijheid en onpartijdigheid te doen geschieden. Ieder die op eenigerlei wijze invloed tracht uit te oefenen, wordt gerechtelijk vervolgd. Tevens is de regeering begonnen de nieuwe verkiezingen te doen aanvan gen. Veertien October moeten de kiescolleges gekozen zijn en veertien November moeten de afgevaardigden in Constantinopel bijeen komen. De regeering doet dus al haar best, den binnenlandscheü toestand te verbete ren. En het staat er naar, dat haar dit ook gelukken zal. Of zij even gelukkig zal zijn met de Albaneesche kwestie staat nog te bezien. De regeering zelf stelt de kwestie als afgeloopen voor maar uit verschil lende berichten uit Albanië blijkt, dat de rust nog volstrekt niet is weerge keerd. De Macedonische kwestie schijnt weer een nieuwe phase te zijn inge treden. Vroeger is er met name door Rusland en Engeland vaak gedreigd, dat zij een hervormingsprogramma voor Macedonië zouden doorvoeren te^en den zin van Turkije in, dat zelfs onmachtig of onwillig was den toe stand aldaar te veranderen. Toen het Jong-Turksche régime aan het bewind kwam, hebben de mogendheden van een direct ingrijpen afgezien, omdat zij eerst wilden zien of de nieuwe richting zelf hervormingen zou kunnen aanbrengen. Nu daar echter niets van gekomen is, begint de Europeesche pers waaronder verschillende half amb telijke bladen weer op de noodzake lijkheid van Europeesche interventie te wijzen. Deze bedreiging mag Tur kije er op wijzen, dat het in de eerste tijden zich nog in hoofdzaak heeft te bemoeien met de binnenlandsche orga nisatie en dus ook in deze richting wacht de regeering nog een belang rijke taak. Bezoek van de Koningin aan de Landbouwtentoonstelling te Zutphen. Gisteren bracht H.M. de Koningin hot aangekondigde bezoek aan de ten toonstelling van de Geld.-Overijselsche Mpij. van Landbouw te Zutphen. Hij had zich zeer netjes gekleed, een donkerroode slipdas aangedaan en een takje oranjebloesem in zijn knoopsgat gestoken, en de geur van zijn kapsel vulde de kamer met een heerlijken reuk. In de hand had hij een paar heerlijke frissche rozen, die hij haar overhandigde met de woor den: „Dat zijn uw zusters, lieve Ma rie I” Toen omarmde hij het bevende meisje en kuste haar hartelijk. Assel leed, omdat hij zijn lieveling zag lijden, en brak deze liefdebetui gingen af door hen nog al luid te verzoeken aan tafel te komen zttten. De drie heeren namen plaats, en Marie, die zeer ontsteld was, greep met vreugde de gelegenheid aan om koffie te schenken, dit gaf haar af leiding. Goldammer trok haar naast zich op de sofa en stak haar den ring met de drie mooie steenen aan den vinger. „Geloof, hoop en liefde 1” sprak hij opgeruimd. „Ik heb bij den voornaam- sten juwelier deze edele zinnebeelden voor onze verbintenis uit een groote rillanten en paarlen ge- pfl dat je ze in eere zult zeer ontroerd en dankte een Amerika. Volgens een telegram uit New-York heerscht daar onder de hooge politie- ttan den ambtenaar van het O. M., die het onderzoek in de Ro- senthal-affaire leidt, inlichtingen ver strekken over haar deposito’s. Hier door zou o.a. aan den dag zijn geko men dat de inspecteur Becker bij één bank in 8 maanden 58.845 dollar heeft gedeponeerd en bij vijf andere nog 200.000 dollar, behalve twee stalen kistjes met geldswaardige papieren, die in de safe bewaard werden welk geld natuurlijk moeilijk alleen van overgespaarde salaris-penningen afkomstig kan zijn. Van de andere politie-officieren zou den reeds 4 inspecteurs door een ge lijke onthulling ernstig gecompromit teerd zijn. Frankrijk. In sommige deelen van Frankrijk heeft de veestapel geducht van mond- eif klauwzeer te lijden. In het gebied van de Saöne en de Loire zijn van de 400.000 runderen niet minder dan 80.000 door de ziekte aangetast. Düitsohland. Ook de lucifers zullen in Duitschland Bond van Christen-Socialisten. Woendag hield de Bond van Chris- ten-Socialisten een vergadering te Apeldoorn ter behandeling van een nieuwe beginselverklaring en eenige aanvullingen van het program van beginselen en eischen. In deze vergadering, welke geleid werd door den heer Daan der Zee, verklaarde Mej. A. v. d. Vlies (Enka) het reeds in 1909 genomen besluit om als politieke organisatie op te treden te moeten bestrijden. Zij ont kende het recht van bestaan van de Bond als zelfstandige politieke partjj. Naar hare meening streven de chris ten-socialisten niet naar een ander doel dan de sooiaal-democraten. Het gaat niet bij haar om een christelijke maatschappij en een christelijken Staat, want aan de mogelijkheid daarvan gelooft zij niet. Vroeger heeft zij wel geloofd, dat, evenals de erikele persoon te streven heeft naar op aarde niet te bereiken heiligheid, ook de samen leving naar volmaaktheid had te streven. Voor het individu daaraan vasthoudend, laat zij voor de gemeen schap dit thans los. De menschen zijn eeuwigheidskinderen, wier leven in den hemel ligt in het verlengde van het tegenwoordige. Maar Staat en maatschappij zijn uit de aarde aardsch en hemelsche samenleving zal geen voortzetting van de aardsche zijn. Een christelijke maatschappij is onmogelijk; slechts kan het zondige functionneeren aan de maatschapnp ontnomen worden. Zelfs al deel™ nog het ideaal, dat de meerdeo®d/ der Bondsleden hebben, dan ntsr sou zij de vraag stellen, waarvooiTde Bond zou moeten optreden als afzonderlijke politieke partij. Zij, die de christelijke maat schappij willen,, erkennen toch, dat zij die slechts zuilen kunnen bereiken door de poc^rt van het socialisme. Waarom dan niet tot aan die poort samengegaan met de S. D. A. P. Zij ontkent, dat de christen-socia- listen een ander uitgangspunt hebben. Dat zij het socialisme aanvaard heb ben, komt niet voort uit hun christe lijke overtuiging, maar alleen uit hun oeconomisch inzicht. Ze ontkent even eens, dat de ohristen-socialisten een andere strijdwijze hebben. De vereeni- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwtrtaal Idem franco per post rond, liep toen naar Oom Hans en zei„Ik verzoek je, kom toch bij ons zitten, ge geeft mij moed hoe meer er zijn, hoe minder ik bang ben I” „Arm kind ja, ja, ik kom hoor!” Hij trok zuchtend zijn beste jas aan, en zijn arm om haar heenslaand als om haar te beschermen ging hij met haar de feestelijk ingerichte kamer binnen. En nu wachtten zij ongeduldig, zonder veel te zeggen, op de komst van den aanstaande. Daar klonk de bel beneden. Het hooren van dezen bekenden klank maakte allen zenuwachtig. Marie stond op en snelde weg, als wilde zij uit het venster vluchten. Assel ging, om open te doen. Liebreich ging naar zijn dochter toe, en fluisterde haar verstrooid in het oor als tot zijn atelierklanten „Asjeblieft een beetje vriendelijk kij ken Dit maakte zoo’n komischen indruk op haar, dat haar pijnlijke spanning verdween, en nu werkelijk, terwijl Goldammer binnenkwam, een klein lachje haar trekken verhelderde. De vrijer kwam met afgemeten waardigheid naar haar toehet deed hem pleizier, te zien, dat zij hem met zoo’n vriendeljjk gezicht aankeek. Italië. Ongeluk in de Italiaansche Alopn. Op de Punta d’Arnaz zijn (mi toe rist uit Turijn en zijn gids veronge lukt. De toeristen waren door een sneeuwstorm overvallen en vielen naar beneden. Zij waren onmiddellijk dood. Spanje, Het noodweer. In de Golf van Biscayo heeft Dins dag een hprige storm gewoed. Uit Madrid worden de volgende bijzon derheden over de gevolgen van dezen storm geseind Het aantal verdronken visschers bedraagt 120, van wie 110 afkomstig zijn uit het dorp Bermeo bij Bibao. De Koning van Spanje, die thans te San Sebastian is, heeft de familie der slachtoffers groote geld sommen doen toekomen. .De zeilwed- I strijdea bij San Sebastian,'waaraan de koning wilde deelnemen, zijn afgelast. f 1.25 -» 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren evenmin, 4$avonden voor algemeen erkende christelijke feestdagen en^bo- vendien door enkelen niet op de 5 of 6 dagen voor St. Nicolaas. Vervroegde Winkelsluiting. De vereeniging Gemeenschappelijk Belang te Vlissingen heeft een onder zoek in gesteld hoe door de verschil lende winkeliers over de quaestie van vervroegde en wettelijk geregelde win kelsluiting wordt gedacht. Uitgegeven werden 325 circulaires met verschillende vragen301 ervan kwamen ingevuld terug. Van de in gevulde biljetten waren er vier van onwaarde van de 297 andere perso nen verklaarden zich 215 vóór wette lijk geregelde sluiting en 82 daartegen. Onder deze 82 tegenstanders zijn er 26 die zich wel met een bepaald slui tingsuur (9 uur) kunnen vereenigen, als de meeste winkeliers hieraan mee doen. Als uitzonderingsbepaling wordt bijna algemeen verlangd, op Zaterdag avond niet vóór elf uur te sluiten, en hooi opgeruimd. onze verbintenis uit een groote verzameling/ kozen. Ik hlo houden.” Marie wen hem met tranen in de oogen. In opwelling van haar gevoel drukte zij

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1