R£5EI7JflSSer7 SCAPES Advertentiën. Costuumwerkstsrs ANTON COOPS. Openbar tV erkooping te GOUDA. Stoommachine Rentenierswoning, Buitenlandsch Nieuws. BiKLn.enJ.axi.ca.. Gemengde Berichten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, KUNST. LANDBOUW en VEETEELT cFrans cJozef vBitteraafer. Pool'5 Odol, GOUDA: jGUMMl-0 -LODenSTOPP-TORREni PROOF. Gegarandeerd Waterdicht.|.Ggreed m naar Maat Eli arlementsleden verzamelen al of niet mitenslands versche krachten om bij het aanstaande nieuwe politieke sei zoen met des te meer vuqsr voor hun beginselen te kunnen opkomen. Ook het Engelsche parlement houdt rust En toch worüt er over de be kende Home Rule kwestie ernstig gedebatteerd. Reeds meermalen heb ben we uiteengezet dat heel Ierland voor zelfregeering is, behalve het pro- testantsche Ulster. We herinneren slechts even aan de woordspeling Home Rule, Rome Rule, om het motief te kennen wat de protestantsche bevol king tegen de zelfregeering opzet. We erkennen natuurlijk gaarne het recht van de minderheid om zich tegen een wet dit te spreken, maar er is een grens aan de middelen, die een minderheid mag toepassen om zich van een door haar niet gewenschte wet te ontslaan. En in dat opzicht gaat de Ulsterbevolking den verkeer den weg op. Haar woordvoerders toch dreigen openlijk met gewapend verzet bijaldien de regeering den durf mocht hebben de wet door te zetten. Het is dunkt ons, wel eenigszins over de schreef, wanneer een minder heid dreigende met een burgeroorlog, wetgevende maatregelen tracht te ver hinderen. Van dezelfde meening zijn natuurlijk de Engelsche ministers. En dezer dagen heeft de bekende Engelsche minister van marine, de heer Winston Churchill dit in een manifest aan de kiezers van het Schot- sche district Dundee, dat hij vertegen woordigt, ook uiteengezet. Hij keurde daarin openlijk van de unionistische leider Bonar Law af, dat deze eenige weken geleden de Ulster-bevolking tot gewelddaden had opgezet. En tevens wees hij er op, welke gevolgen der gelijke redevoeringen kunnen hebben. Bonar Law kon nat uurlijk niet anders doen dan een antwoord geven daar zwijgen als een zwakheid zou worden opgevat. In zijn antwoord beweerde hij dat de regeering die met blindheid scheen geslagen, wel gewaarschuwd moest worden voor de gevolgen die de wet kon hebben. Maar, zei hij er bij, hij had nimmer tot oen dergelijken bur geroorlog aangezet. In zijn antwoord kwam hij tevens aan met het oude verwijt, dat de kiezers in 1910 niet hebben geweten, dnt de regeering met dit Hotme Rule ontwerp zou komen. Toen ging de strijd om de Veto-wet, en de daaraan vastgekoppelde hervor ming van het Hoogerhuis. En nu verwijt Bonar Law de regeering bo vendien, dat zij met haar reorganisa tieplannen maar steeds uitblijft. Minister Churchill antwoordde ech ter op deze beschuldigingen niet, blgkbaar van deze stelling uitgaande, dat beide beschuldigingen genoeg zijn weerlegd. Het ministerie heeft herhaaldelijk gezegd wat haar programma zou zijn, wanneer zijv de meerderheid haalde. En de unionisten zelf hebben in woord, geschrift en teekening meermalen ge wezen op het gevaar van Home Rule, indien de liberalen weer de meerder heid behaalden. Het is dus onbillijk thans de regeering te verwijten, dat zij de kiezers feitelijk verraai heeft. Evenmin mag het andare-oWwijt gelden. Wel heeft de eers^mfnister indertijd beloofd, zoo spoedig mogelijk met reorganisatieplannen voor den dag •te komen, doch evenzeer heeft het ministerie bekend gemaakt, dat zij, wanneer haar de macht werd gegeven, haar politiek programma ditmaal zou afwerken. En nu is zeker voor ieder begrijpelijk, dat de regeering die thans een wet buiten het Hoogerhuis om, kon aangenomen krijgen, zeker niet de kans zal willen loopen dat een Hoogerhuis na de reorganisatie den wetgevenden arbeid zou kunnen ver hinderen, die door de kiezers van te voren is vastgesteld. De regeering handelt dus volkomen te recht, wan neer 'zij de Hoogerhuisplannen bewaart tot den tijd dat haar, politiek pro gramma in groote lijnen is afgewerkt. Minister Churchill antwoordde op deze beschuldigingen dan ook niet, maar bleef bij zijn bewering dat Bonar Law zijn houding niet had kunnen goedpraten. Afrika. De Italiaansch-Turksche oorlog. Terwijl er druk sprake is -Van vre desonderhandelingen wil Turkije blijk baar nog niet den indruk maken van een land, dat geslagen is en speelt tegenover den vijand een laatsten troef uit. De regeering heeft althans aan het internationale comité v»n het Roöde Kruis te Genève het volgende protesttelegram gezonden„Wij pro testeeren met verontwaardiging tegen het gebeurde op den 9en Augustus, toen uit een aëroplane op de zieken huizen van Benghazi, die de vlag van het Roode Kruis geheschen hadden, geschoten werd." De president van de internationale commissie heeft dit protest aaD het Italiaansche Roode Kruis voor onder zoek gezonden. Wanneer het juist is, zal het comité te Genève zich wenden tot de Italiaansche regeering. Spanje. Ernstige brand. Men seint uit Madrid, dat een brand voor een waarde van 5 millioen francs alcohol heeft vernield, te Xeres-de-la-1 Frontera. Het vuur heeft zich verspreid en 7 wijnmagazijnen, toebeh/sorende aan een Engelsche firma, werden door de vlammen aangetast. Niettegenstaande de maatregelen van soldaten en gendarmes kon men den brand niet meester worden bij gebrek aan water. Düitschland. Een ambtelijke opgaaf leert, dat in 1911 de Duitsche post bijna 6100 millioen brieven en briefkaarten heeft verzonden of bestela, verder 2100 millioen kranten en 274 millioen pak ketten en geldzendingen. Verder wer den 58 millioen telegrammen verzon den of opgenomen en werd tusschen- komst verleend bij 1800 millioen tele- rekken. In 1896 waren de overeenkomstige getallen 2 ,/<^milliard brieven en briefkaarten, 1 milliard kranten, 152 millioen pakketten en geldzendingen, 35 millioen telegram men, 560 millioen telefoongesprekken, De toeneming bedraagt gemiddeld 60 pet. Frankrijk. Donderdagavond werd een bom ge worpen in een der kamers van de woning van den burgemeester van Peile bij Nice, terwijl de familie in een aangrenzend vertrek aan tafel zat. De bom richtte groote verwoestingen aan in het huis, maar gelukkig kreeg niemand eenig letsel. Men beschouwt den bomaanslag als een wraakneming van een lid der partij, die bij de jongste verkiezingen voor den gemeenteraad het onderspit heeft moeten delven. Moelai Hafid in Frankrijk. Onder stralend zomerweer is Moelai Hafid, de afgetreden sultan van Ma rokko, gisteren te Marseille aange komen. De Marokkaansohe vorst toon de zich niet bijster verbaasd over het Europeesche leven, zooals hij dat voor het eerst in zijn leven in de Zuid- Fransche haven aanschouwde. Da ex- sultan reist zonder vrouwen en be halve een klein gevolg, dat de lijksche omgeving van Hafid vormt en waartoe ook Si Kaddoer ben Ghabrit de eerste tolk aan het Fransche resi dentschap in Marokko behoort, zijn er vijftien slaven en twaalf knechts met Hafid meegekomen naar Frankrijk, lij de aankomst te Marseille werd ;is teren opgemerkt, dat Moelai Hafid e overheidspersonen, die aan hem voorgesteld werden, de hand reikte, wat hij, toen hij Sultan was, nimmer deed. Amerika. De gevolgen der zaak-Rosenthal. Te New-York is in een vergaderinj van burgers een Commissie benoem om het O. M. te ondersteunen by de zuivering der metropolis van corruptie onder de politie. De spelers Webber en Vallon, die als medeplichtigen aan den moord op Rosenthal waren gevangen genomen zijn plotseling stilzwijgend geworden. De officier van justitie deelde mee dat hun van hooger hand door de politie een wenk gegeven was geen verdere onthullingen te doen. Rusland. De reis van Poincaré. Bij het afscheidsontbijt te Kroonstad op den kruiser Condé waren behalve Sassonof en Kokoftsof alle andere mi nisters, de rijkscontroleur en andere aanzienlijke persoonlijkhedeu vertegen woordigd. Poincaré hield een toespraak op dert Tsaar en Kokoftsof een op ÏRÜiéres. Na het ontbijt nam Poincaré afscheid. Des avonds om zes uur heeft de Condé zee gekozen. Het St. Petersburgsche telegraaf- agentschap maakte de volgende me- dedeeling openbaar De Fransche ministerpresident heeft gedurende zijn verblijf te St. Peters burg verscheiden lange gesprekken gevoerd met den Russischen eersten minister en den Russischen minister van buitenlandsche zaken. De gesprek- ik karak- ken droegen een zeer hartelij ter, hetwelk steeds de persoonlijke be trekkingen van Russischen en Fran sche staatslieden eigen i? geweest. Dit heeft o. a. de regeeringen van de twee bevriende en verbonden naties in de 0 in een geest van volkomen vertrouwen en oprechte vriendschap alle groote vraagstukken te behandelen, nopens welke zij ge woon zijn niet alleen van meening te wisselen, maar ook in de praktijk hun handelwijze in overeenstemming te brengen* De regeeringen hebben vast gesteld, dat de overeenstemming tus- schen hen-volkomen is en dat de ban den, die de beide naties verbinden, hechter zijn dan ooit. Zij zijn zich er wederom van bewust geworden, dat de entente tusschen de twee bevriende pn verbonden mogend heden, die duurzame belangen ton grondslag heeft en door onwrikbare gevoelens geheiligd, voortdurend aan alle behoeften is aangepast, die bij een verbond op den voorgrond komen, een waarborg van groote beteekenis voor het behoud van den vrede en het Europeesch evenwicht is en blijft. Bulgarije. Koning Peter zond aan koning Fer dinand naar aanleiding van zijn 25-jarir regeeringsjubileum een telegram val felukwensch. Het regeeringsorgaaf! amoeprava stelt de grootste verdien sten van Koning Ferdinand in het licht en biedt den vorst de geluk- wenschen van het Servische volk. België. Uit Belgisch-Kongo. De „Patriote" te Brussel bevat een brief uit Kasai, gedateerd 24 Juni, waarin wordt medegedeeld, dat een josthouder, een blanke en een inlandsch ïoofd zich naar een naburig dorp hadden begeven, daar alles in brand hadden gestoten en toen de lieden van een inlandsch hoofd hadden uit geplunderd. Zij waren gewapend en moeten een groot aantal personen gewond hebben. De dorpelingen hebben bij de auto riteiten een aanklacht ingediend. Er moet onder de inlanders een ware anarchie heerschen. Oostenruk-Hongarije. Het voorstel-Berchtold. Uit diplomatieke bron wordt te Londen vernomen, dat de uitnoodi- gingen van de Oostenrijksch-Hongaar- sche regeering om deel te nemen aan de gedachtenwiijseling betreffende den toestand m de Balkanprovinciën en het Türköche rijk z§n thans ontvangen door de mogendheden. China. Naar uit Kanton gemeld wordt heeft het plaatselijk bestuur er uiterst strenge maatregelen genomen tegenover hen, die voortgaan slaven te houden, ge legenheid tot spel of het gebruik van opium te geven. Overtreding van de wet in dit opzicht wordt met den dood gestraft. Speelholen, opiumkitten, verdachte huizen zijn gesloten en bij het huren van kamers in een hotel, moeten, tenzij men vreemdeling is, allerlei formaliteiten vervuld worden. Op den eersten Juli hebben er vijf- en had ■twintig terechtstellingen plaats ge- xicd van» mensohen, die zich schuldig gemaakt hadden aan daden, die de overheid strijdig achtte met de zede- lijkheidswetten. De plaatselijke overheid van Kanton heeft een onderzoek in laten stellen naar het aantal kinderen, dat school gaat. Daaruit blijkt, dat er te Kanton 24,020 kinderen van 7 tot 10 jaar oud zyn. Van dat groote aantal gaan er slechts 5162 jongens en 1502 meisjes op school7189 jongenB en 9869 meis jes gaan niet op school. Zeer vele ouders verzetten zich hevig tegen het door de politie ingestelde onderzoek', velen hunner zijn te arm om hun kinderen schooi' te kunnen laten gaan, anderen willen het door hun kinderen met arbeid verdiende geld niet missen. Tot hen, die zich met een reorga nisatie van het onderwijs bezig hduden, behoort professor Sjangwinkong. Hij staat voortdurend aan allerlei aan vallen bloot omdat hij het onderwijs ten opzichte van den godsdienst in neutralen zin wil laten geven. Prof. Sjang is Christen en nü verwijt men hem, dat hij het confucianisme traoht te ondermijnen. Regeeringsmoeilijkheden in China. Uit Sjanghai pieldt de „D. K. G." dat de minister-president der Chinee- sohe republiek er aan denkt af te treden, daar het wanbeheer van jonge onervaren beambten elk geregeld be stuur onmogelijk maakt. M. C. Calkoen f- Te Baarn is op 69-jarigen leeftyd overleden de hew M< C. Calkoen directeur van de Koloniale Bank. De overledene was commissaris van het gesticht voor volwassen blinden en lid van het hoofdbestuur der „Ver- eeniging tot opvoeding van halfver weesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin". (Telegr.) Het 2de internationaal congres voor zedelijke opvoeding. Naar wij vernemen is de heer R. A. van Sandick vice-president van het Nederlandsch uitvoerend comité voor het'internationaal congres voor zede lijke opvoeding, benoemd tot president, en is de heer mr. L. J. M. Basquin vice-president geworden. Eerlang zullen de maatregelen vast gesteld worden ter uitvoering van de bepalingen der Militiewet betreffende de militieplichtige kostwinners. Tegen de tariefwet. Aan de betooging tegen de tarief- 'et, die alhier op Zondag 25 dezer oor den Rotterdamschen Bestuurders- <nd in samenwerking met de Fede ral S. D. A. P. te Rotterdam wordt w zullen buiten de bij den Be- stuurdersbond aangesloten vakvereeni- gen en de afdeeling der S. D. A. P. deelnemen de afdeeling Rotterdam van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercuriue, de Me- taalbewerkersvereeniging St. Eloy, de Slagersgezellenvereeniging De Een dracht, de Yereeniging ter behartiging der belangen der Vrouw en de afdee- lingen Rotterdam en Kralingen van het Algemeen Nederlandsch Werklie denverbond. Een stem uit de praktijk. In deze dagen, nu bij de actie tegen de Tariefwet weer zoo vaak naar de gezegende" Duitsche toestanden wordt verwezen, lijkt het niet on dienstig uit een schrijven van slechts enkele dagen geleden van den En- gelschman C. W. Halt, sedert een 10-tal jaren bedrijfschef eener machi nefabriek te Duisburg-Ruhrort in Düitschland, het navolgénde openbaar te maken In het industrieele gedeelte van Düitschland, waar ik met mijn gezin gedurende 10 jaren gewoond heb, ia/ de klacht over de hooge kosten voor levensonderhoud algemeen. - Protectie is te vergelijken bij een afschuwelijk monster, zich nederstor- tende op de hard werkende zwoegers der menschheid. Voor een Engelsch- man, die geleefd heeft zoowel onder vrijhandel als onder protectie, is het verschil het sterkst. Het is een onbetwistbaar feit, dat gedurende de laatste jaren de kosten van levensonderhoud hier bij sprongen zijn gestegen. De arbeiders hebben voortdurend werk, maar de-strijd om het bestaan blijft zeer zwaar, hetgeen uitsluitend is te wijten aan die eene oorzaak, die ik heb genoemd. Het volk hier kent niet de voor- deelen van vrijhandel-prijzen en als Tarief-herzieners in Engeland trachten te betoogen dat de groote vooruit-, taande Duitsche natie gelukkig is on er Protectie, veroorloof ik mij te zeggen, dat zij een zeer groot onrecht aandoen aan de arbeiders van dit land. Elk noodzakelijk ding, dat wij op onze tafel zetten, kost hier onder „Proteotie" meer dan bij de vrijhandel- prijzen bij ons. De arbeiders moeten 3h tal van zaken ontzeggen. Hqt is een merkwaardigheid hier Zaterdagsavonds de arbeiderskinderen van den bakker te zien komen met een lang wittebrood. Dit is hun Zon- dagsche versnapering, daar zij op werkdagen zich moeten tevreden stel len met zuur of zwart brood. Als een onzer voorstanders van be scherming een uitstapje naar Duitsoh- land maakt, zal hij zijn witte broodjes in zijn hotel bij het ontbijt aantreffen hij kan ook de proef nemen met andere soorten van brood, als hij er om vraagt. Hij heeft echter geen tijd of gele genheid om het familieleven van den vlijtigen, spaarzamen, Duitschen werk man te bestudeeren, doch hij wordt er eenvoudig toe geleid te gelooven, dat iedereen gelukkig, voorspoedig en tevreden is onder het door de verbazende bedrijvigheid die overal zichtbaar is. De doorsnee-touriBt, die als voor stander van bescherming het vraag stuk nagaat, komt naar dit land, zonder een woord van de taal te kennen en als hg naar Engeland terugkeert, dan is zijn verslag doorspekt van gewichten, maten en geldswaarde, welke hij blijkbaar ook met verstaat. Ik ben waarlijk verbaasd, dat ver lichte Engelschen zulke verhalen ern stig opvatten. Ik ken uit eigen on dervinding iets van het harde leven m als ik het huiaelyk leven van den Duitschen handwerksman vergelijk met dat van z§n lotgenoot in Enge land, zoover betreft de dagelijksohe behoeften ben ik volkomen overtuigd dat het Engelsche Volk alle reden heeft dankbaar te zyn en dat Vrij handel een onschatbare zegen is." Aan deze stem uit de practijk nog iets toe te voegen, zou overdaad zijn. Nood op Bonaire. Voor de noodlijdende bewoners van het eiland Bonaire hebben H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder elk f 500 en Z. K. H. Prins Hendrik f200 geschonken. Uit hier te lande ontvangen berich ten blijkt, dat de toestand op het eiland Bonaire eerder erger dan beter wordt. De ellende is zeer groot en vooral veel zieken verkeeren in een allertreurigsten toestand. Wel is er qp Bonaire werk te vinden, maar vele van de beste werkkrachten zijn naar elders vertrokken. Voor de verdeeling van de geschonken giften heeft de gezag voerder eenige commissies benoemd. Ook op Aruba wordt de toestand treurig en is de armoede groot. Zeer talrijk zijn de gevallen vanscorbut en dysenterie. Op Curaqao is de* tqestand wat het stadsdistrict betreft, niet slecht, doch in de buitendistricten zijn voelarmen en zieken die steun behoeven. Nu en dan is eenige regen geval len, doch zoo weinig dat het land er geen baat bij vindt, in verband waar mede de sterfte onder het vee groot Aandoening-en dei- huid. De huid is een der middelen, waar door de onzuiverheden uit het lichaam worden afgescheiden. Maar zij is on derhevig aandoeningen, die deze afscheiding belemmeren of verhin deren en welke door een bizondere behandeling moeten worden wegge nomen. Onder deze aandoeningen noemen wijeczema, roos huiduitslag, dauw worm, winterhanden en voeten, gordel uitslag, enz. Deze aandoeningen zijn somtijds zoo hevig, dat het leven haast ondraaglijk wordt, dat gij geen nacht rust kunt genieten en dat uw gezond heid er onder lijdt. Foster's Zalf is een speciaal genees middel voor alle ongesteldheden der huid. Reeds de eerste aanwending doet weldadig aan en doorgaans is één doos voldoende om een geheele en duurzame genezing te bewerkstel ligen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co., Westhaven 11 Ant. Coops, Wijdstraat 159. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. De Handel van Huil en de havenuitbreiding aan den Humber. Nu de feestelijkheden verbonden aan de officieele opening van het Humber Commercial Doek door Koning George en Koningin Mary, zijn geëindigd, wijden de Engelsche bladen belangrijke beschouwingen aan den handel op de Humber-havens in verband met deze nieuwe haven van Immingham en de grootsche bavenontwerpen van Huil. Hull is reeds sedert lange tijd de doode haven van het Vereen. Koninkrijk geweest en alles wijst er op, dat het deze plaats zal kunnen handhaven. Castle blijven verre achter. Het spreekt van zelf, dat het slechts mogelijk was deze trotsche plaats in de rij der Engelsche havens te blijven innemen, door de havensinrichtingen up to date te doen blijven en niet terug te schrik ken voor reusachtige en kostbare onder nemingen om ook in de toekomst aan de eischen van een steeds toe nemend verkeer te kunnen bléven voldoen. In dat opziohfc mag Huil en en de bij het toenemend verkeer geïnte resseerde spoorwegmaatschappijen een woord van hulde voor hare verzienden ondernemingsgeest niet worden ont houden. Het volgend jaar zal door de opening van het nieuwe Joint Dock (gezamenlijk eigendom van de Nprth Eastern en de Huil Barnsley Rau- way Co.) aan de thans bestaande havens een wateroppervlak van c.a. 63 acres worden toegevoegd en een haven worden verkregen, die de groot ste, diepste en modernste zal zijn van de Engelsche oostkust en die de thans geopende Immingham Docks en het schitterende Alexandra Dook van de Huil Barnsley Railway (thans the King of the Humber Docks) zal over treffen. Men verwacht dan ook van deze nieuwe havenuitbreiding een ver deren vooruitgang van de Humber- trade en vooral een steeds grootere toename van de in- en uitvoeren over Huil, dat ook door de gunstige ligging reeds een grooten voorsprong heeft. De handel van Hull, die in de afgeloo- pen 25 jaren ongeveer is verdubbeld zal door de ondernemingsgeest der spoor wegmaatschappijen, dezen stijgenden lijn kunnen blijven volgen en indien de medededinging tusschen de noorde- lijke en zuidelijke Humber-havens ook in de toekomst, zal geschieden langs verstandigen weg, waarbij beider be langen in het oog worden gehouden, zal de uitbreiding der Humber-havens er toe leiden, dat vele producten uit het achterland meer en meer langs den Humber worden geexporteerd inplaats van hunnen weg te vindeir via Lon den en Liverpool. In dat geval zal ook voor de Hollandsche handel en scheepvaart deze haven in belangrijk heid toenemen en de handelsrelaties met dit deel van Engeland een uit breiding kunnen ondergaan. Op de scheepstimmerwerf van den heer A. Pronk te Vlaardingen brak gisteren bij het lossen van goederen een staaldraad, waardoor de 50-jarige Jan Spaans uit Scheveningen getroffen werd door een laadboom. Inwbewus- teloozen toestand naar het Zi$:enhuis vervoerd is hij aldaar gisteravond overleden. Zedelijkheid aan de stations. Clément Vautel vertelt in de „Ga- zette de Hollande" dat de „Zwitser- sche Bond voor de bescherming van jonge meisjes" aan de spoorwegad ministratie daar te lande een adres heeft gericht, waarin men leest Maar al te veel reizigers omhelzen elkaar aan de stations bij het afscheid. De aandoening doet hen alle zelfbe- heersching verliezen en de kussen die de vertrokkenen met de aohterblij- venden wisselen, zijn niet altijd zoo kuisch als wel passen zou. Zulke too- neelen moeten aan deugdzame jonge meisjes bespaard blijven. En daarom vraagt de Bond de inrichting in elk station van een zaal, gereserveerd voor degenen die elkaar hij het afscheid- nemen willen omhelzen." Clément Vautelstelt voor deze wachtkamers „salon des embrassateurs" te noemen en ze te decoreeren met muurschilderingen, verbeeldende de echtelijke liefde, de ouderliefde en zelfs de liefde „tout court" Zou dat ook niet iets voor Neder land zyn in het tegenwoordige zede lijkheids-seizoen Men moest dan met Schiedam be ginnen, een druk station aan de lijn AmsterdamRotterdam en Hoek-van- Holland, zoodat de vreemdelingen er ook van kunnen profiteeren en er bij hen thuis van vertellen. Tusschen de vertrekuren der groote treinen in ware de salon misschien te gebruiken voor de teleurgestelden van den derden en verderen graad, die niet meer op de Schiedamsche dijk-glooiingen mogen zitten. In elk opzioht practisch dus. Nieuw Reddingstoestel, Gistermorgen zijn op het strand te Vlissingen in tegenwoordigheid van den burgemeester, wethouder van Nif- trik, den gemeentesecretaris en leden van de badcommissie proeven geno men met een reddingstoestel, bedacht door den heer A. Klontje, militie-com missaris te Middelburg. Het bestaat uit een torpedovormig gesneden stuk hout van ongeveer 4 d.M. lengte waaraan een een dunne lijn isbeves tigd. Door middel van een stok waar aan een dun touwtje met knoop, kan dit stuk hout tot op 60 M. afstand in een bepaalde riohting geschoten worden. De proeven slaagden uitste-f kend, geen enkele maal werd het doel gemist. Vleeechvergiftiging. Een streng onderzoek wordt inge steld naar aanleiding van het over lijden van vrouw v. D. te Stratum, die van het vergiftigde paardevleesch waarvan in deze gemeente een tienta personen ernstig ziek zijn geweest ooi moet gegeten hebben en onder ver giftigingsverschijnselen is gestorven Verdronken. Donderdagavond is te Veenhuizen de vrouw van den zaalopziener van A. in de vaart gevallen en verdronken: haar man, die naar was nagesprongen verdronk eveneens. Zij laten 4 jeugdige kinderen on- veixorgd achter. De Berlijnsche avondbladen van gis teren melden, dat in Borkum twee mannen van het badpersoneel verdron ken bij een vergeefsche poging om een badgast, die zich te ver in zee gewaagd had, te redden. Een dier mannen is le Nederlander Barney, uit Wemel ingen afkomstig. Koninginnefeest te Hilversum. Het bloemencorso en de bataille de fleurs, die op 31 Aug. p.s. op een ter rein aan de Albertus Parkstraat zouden plaats hebben, gaan niet door wegens te weinig deelname. In de plaats daarvan zullen op hétzelfde terrein harddraverijen op de korte baan (200 M.) worden gehouden vöor tweewie lige rijtuigen en paarden onder den man, om prijzen van f 60.f 30. en f 10.in beide af deelingen. De deelnemers moeten zijn amateurs en in een draverij nog nimmer een prijs hebben behaald. Na afloop heeft een ommegang door de gemeente plaats. Tijdens de draverijen poneert. De 11-jarige van D., uit Nijmegen, van wiens vermissing wij dezer dagen melding hebben gemaakt, is terecht. Hij was gaan zwerven, maar werd Donderdag herkend en naar de ouder lijke woning woning teruggebracht. In de Engelsche bladen maakt men zich ongerust over het jacht Silver Cressent, waarvan men, nadat het eenige dagen geleden van Kiel ver trokken was met bestemming naar Southampton, niets meer vernomen heeft. Zooals onze lezers zich zullen herinneren was dit het jacht, waarop zich de 5 van spionage verdachte gelschen bevonden, die eenigen tijd geleden te Eckernförde in hechtenis werden genomen, maar weer in vrijheid werden gesteld. Blijkens telegrafisch bericht lag het schip gisteren boven de branding bij Terschelling geankerd en is door een sleepboot naar Terschelling gesleept. Naar men aan het N. v. d. D. mee deelt, heeft 't Woensdag op Schouwen tijdens een kort onweer zóó gehageld en gesneeuwd, dat velden en wegen weldra een volmaakt wintergezicht opleverden.Men kon zelfs sneeuwballen maken. Te Volkel (N.-Br.) is Woensdag, naar hét Hsgez. meedeelt, een kind van 7 jaren door een van 9 jaar al spelende met een parapluie tegen het hoofd geslagen, tengevolge waarvan de dood aanstonds intrad. Het lijkje is naar Uden overgebracht en door de justitie gerechtelijk geschouwd. Aanvragen van werknemers op 16 Augustus. Volwassenen. 1 reiziger, 1 metselaar, 1 bakker, 1 banketbakker, 1 kruideniersbediende, 5 grondwerkers, 4 pakhuisknechten, 2 loopknechten, 10 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende 1 kantoorbediende, Leerlingen en jongens. 4 klerken, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 10 timmerlieden, Halfwas of aankomende 1 timmerman, Leerlingen en jongens. 1 timmerman, 1 sigarenmaker, REEUWIJK. Gevraagd. 1 dienstbode, 1 timmerman. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in de maand Juli j.l. niet zoo'n prachtig re sultaat opgeleverd als in de voor gaande maand. Was de vermeerdering van het totaal-generaal in Juni j.l. ruim f 1.400.000, in de afgeloopen maand bedraagt de toeneming slechts f 223.685. Laten wij er direct by voegen dat het resultaat over de eerste zeven maanden van dit jaar wel als gunstig kan worden beschouwd. De totrle op brengsten bedr. toch f 105.887.290.18, tegen f 101.734.207.19 in hetzelfde tijdvak van 1911 of f 4.153.082.99 eer. In vergelijking mqt Juni toonen voor de maand Juli 1912 een ver meerdering aandirecte belastingen f 86.093, rechten op den invóer f 178.436, gouden en zilveren werken ruim f 1000, domeinen f 13.757, pos teryen f 82.608, telegrafie f 65.332, akten voor de jacht en visscherij ruim f 5000 en de loodsgelden f 32.557. Minder leverden opaccijnzen f 31.217, indirecte belastingen f 114.050 en de staatsloterij f 811.999. Voor de eerste zeven maanden van dit jaar toonen bij vergelijking met dezelfde periode van 1911 een ver meerdering aandirecte belastingen f 1,525,366, rechten op den invoer f 1,015,475, de suikeraccijns f 448,617, ;edistilleeM f347,871, biqr en azijn 49,448, geslacht f 46,188zoodat de gezamenlijke accijnzen f 787,785 meer opbrachten. Verder toonen nog een vermeerdering aan de belastingen op goud en zilver van f 23,091, de zegel rechten f 180,416, de registratierechten bijna f 124,385, hypotheekrechten bijna f 5000, posterijen, f 408,645, telegrafie Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 's MorgenB 10 Va uur- Dr. K. F. SPAR- NAAY, Arnhem. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 71L ure. Ds. M. M. DEN HERTOG, pred. te 's-Hage. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR. Namidd. ten 2 ure. Ds. M. M. DEN HERTOG, pred. te 's-Hage. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. J. HOEK, pred. te Oudewater. Kinderpreek ten 5 ure. Ds. BIJL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 21 Aug., Ds. DEUR. f365,819, de akten voor de jacht en visscherij byna f 10,000 en de loods gelden f 158,365. Minder brachten opde accijns op wijnen f 102,869, de successierechten f421,913, domeinen f 27,141 en de staatsloterij f2,204. Nog kan worden vermeld dat de opbrengst van den accijns op de suiker in de laatste drie maanden van dit jaar heeft bedragen f6,579,359 of f 402,800 meer dan verleden jaar. De Futuristen. Door een onlangs bij den kunsthan del J. Biesing gehohdeü tentoonstel ling van schilderijen van Boccioni, Carra, Russolo en Severini, is opnieuw de aandacht gevestigd op de beweging der Futuristen, die onder de leuze, dat „Kunst nur Gewalt, Grausamkeit sein kann" een geheel nieuwe richting inslaan op het gebied van schilder kunst, poësie en muziek. Wij moeten ons onthouden van een beoordeeling der werken dezer artisten en stippen slechts aan, dat een der werken van Carra„Die riittelende Droschke" bv. moet weergeven de vermenging van tweeërlei indrukken, die van den in zittende en die van den voorbijganger. Van meer belang lijkt het ons te vermelden, dat door deze „Futuristen" ook op ander gebied een toepassing hunner ideeën wordt gezocht en da zij in den thans heerschenden Turksch Italiaanschen krijg niet slechts motie ven vinden voor een ultra-modern heldenprosa, waarbij zij adjectieven en bijwoorden willen doen vervallen en een prosa verkrijgen dat behalve een aaneenschakeling van zelfstandige naamwoorden zonder punctuatie, toe vlucht moet nemen tot de wiskunstige teekens. Zij verheerlijken nl. ook den oorlog als zoodanig (la guerre, seule hygiëne du monde et seule morale óducatrice). Onder dit motto verscheen vap de hand van F. F. Martinetti een werkje over den slag bij Tripoli van 26 Oct. 1911, dat naast een litterair kunstwerk, een antwoord beoogt te zjjn op verschillende beschouwingen door de Turksche en Europeesche pers over dezen veldslag geleverd. In de voorrede, waar de schrijver het standpunt der Futuristen stelt tegenover dat der Pacifisten „désor- mais terrós dans les caves profondes de leur ridicule Palais de La Haye", verheerlijkt M. den oorlog en de futu ristische neigingen van het Italiaan sche Gouvernement. Het zou ons te ver voeren aan dit werkje een uit voerige beschouwing te wijden, doch nu wij den tijd naderen dat het Vredes- Saleis zal worden geopend en ondanks e politieke gebeurtenissen dezer eeuw de hoop koesteren, dat de Europee sche beschaving tenslotte een stap verder zal kunnen doen naar den we reldvrede, achten wij het van belang op de beweging der futuristen, die zoo geheel andere denkbeelden verkondigen, de aandacht te vestigen. INGEZONDEN, Buiten verantwoordelijkheid der Red. Geachte Heer Redacteur! Beleefd verzoek ik U voor onder staande een klein plaatsje om U eens wat U echter ook wel bekend zal zijn een bewijs te geven van wat niet alleen van één beambte, die ove rigens zoo vlug mogelijk het publiek bediend, gevorderd wordt. Boven het achterste loket van af de intrede van het Post- en Telegraaf kantoor staat, Poste-RestantePakket- postQuitantiën, Zegelverkoop, Tele graaf, Telefoondaarentegen staat voor het derde loket Gesloten. Wanneer alzoo een of twee personen telegrammen willen afgeven of een telefonisch gesprek willen aanvragen dat natuurlijk altijd haast vordert, Moet men wachten tot nummer 6, 7, 8 of 9, zooals dikwijls voorkomt, geholpen is, tenminste wanneer men niet zoo onbeleefd is af te wijken van den regel, quen te maken dat ook hier niet bestaat en men daardoor niet ten onrechte gevaar loopt een standje van het publiek te krijgen. Hoogst wenschelyk zou het zijn dat een der ambtenaren die doorgaans ook nog met andere werkzaamheden belast zijn, voor het derde loket werd gesteld om telegrammen en telefoongesprek ken in ontvangst te nemen. U mijnheer de redacteur voor de plaatsing dankzeggende en hopende dit zal bijdragen eon goede verande ring daarin te brehgen, Verblyve met Hoogachting, Uw Dw. Dienaar, X. Invoer van Zwitsersche fokgeiten. 'Het Ministerie van Landbouw meldt het volgende Evenals in voorgaande jaren zullen de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout zich in het laatst van de maand Augustus naar het Groothertogdom Hessen begeven, ten einde aldaar een aantal fokgeiten en -bokken van het Zwitsersche Saa- nenras aan te koopen. Zooals bekend is, staat de fokkerij van dit geitenras in Hessen op hoogen trap, terwijl de te betalen prijzen en verdere kosten aanmerkelijk lager zyn dan bij aankoop in Zwitserland. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok tot nader op te geven quarantaine plaats, alle onkosten inbegrepen, f45 te boven gaan. Ook op deze reis zullen genoemde heeren de medewerking ontvangen van de Hessische Kamer van Landbouw. Landbouwvereenigingen of parti culiere personen, welke fokgeiten wen- schen in te voeren, kunnen zich vóór 25 Augustus wenden tot den heer J. Zuurbier te Alkmaar. Met hartelijken dank nog ontvangen voor de zieke verpleegster: Mej. B. te G. f 1.een werk- iongen f 2.W. N. f 0.50, eenige leden van Kerkeraad en Kerkvoogdij te R. f 4.35, Ds. P. J. K. te R. f 2.— catechesatiebus f 1.Mej. D. te H. f 5.K. v. C. f 1.Mevr. v. K, f 2.50. Mej. E. KAMPHUIZEN. Op het Atelier van D. SAMSOM, Markt, Gouda, kunnen bekwameen en aankomende voor vast geplaatst worden. DROGIST. WIJDSTRAAT 29. Telefoon 328. n reformflacons^ Wflac W 50 De Notaris J. J. A. MONTIJN te Gouda is voornemens om op MAAN DAG 26 AUGUSTUS 1912, v.m. elf uur, in „HET SCHAAKBORD", aan den Kleiweg aldaar, publiek te veilen en te verkoopen Perc. 1. Een Gebouw, gediend hebbende tot fabriek van ma- ohinale houtbewerking, met den weg daarvóór en den grond en het water daarachter, staande en liggende aan den Bosch weg no. 2 te Gouda, zoomede de zioh daarachter bevindende loodsen; voor alle doeleinden geschikt. Perc. 2. De zich in perceel 1 bevin dende van 10 P.K. en een BtKTEIi van 14 vierk. M. verws. oppervl. en 5 atmosph Perc. 3. Een nieuwe, solied gebouwde met vóór- en achter-tuintje en brug, een en ander, zeer aangenaam, staande en gelegen aan den Zwarteweg onder de gem. Reeuwijk nabij Gouda, Per week verhuurd aan dhr. DE BRUIN voor f 2.65. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen vófa of op Maandag 23 September a.s. en te bezichtigen de laatste 3 werkdagen vóór den ver koopdag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur en op dien dag van 9 tot 11 uren. Nader onderricht ten kantore van Notaris MONTIJN voornoemd. Breeder bij biljetten. De p t s Gouda: Dames VAN DANTZIG, Markt 43.. OudewaterA. v. d. HOOGEN. Schoonhoven: Gez. v. ABS- HOVEN. Haastrecht: G. v. DIEST. Beste uitvoering. Spoedige aflevering. TELEFQ0H M?56 MARKTM?5B 6Z

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2